» »

groznja z tozbo by AMIS zaradi torrent DL??

groznja z tozbo by AMIS zaradi torrent DL??

1 2 3
4
5

TheBeeZee ::

Herbie: Amis zagotavlja zascito pred virusi na vseh nasih dohodnih postnih streznikih. Tudi zascito pred vdori zagotavljamo z Varovalnim sistemom.
Da, ampak za to ne potrebujete hraniti IPja več kot... eno minuto, uro, dan, ne?


Kako ne? Na poštnem strežniku zaznam, da uporabnikov računalnik pošilja okuženo pošto. Kako naj najdem tega uporabnika (pošto je poslal včeraj) in kako mu naj preprečim dostop do interneta, če ne vem kdo je?

V bistvu se je moje vprašanje nanašalo na to, ali ste cestarji ali policaji? Namreč z odkrivanjem in preprečevanjem zlorab se ukvarja policija, cestarji pa skrbijo le za to, da so ceste prevozne.


Točno to, skrbimo, da so ceste prevozne. Zato pa tudi ne beremo vsebine elektronskih sporočil (beri: ne ustavljamo avtov, ker nismo policaji) ampak samo počistimo svinjarijo, ki se nabere na cesti.


Da, tudi zlorabe copyrighta moramo po veljavni zakonodaji prepreciti.
Aja? A ste policija in inšpekcija? Po katerem zakonu pa?
Če jaz prav razumem, vi samo ne smete omogočati - neposredno - zlorab. Se pravi ne smete neposredno distribuirati piratskih filmov.
Sicer pa, če morate zlorabe preprečiti, zakaj potem ne zaprete vseh "kazaa portov"?


Zato, ker se kazaa ne uporablja samo za prenos ilegalnih vsebin. Kolikor vem, ni nobenega zakona, ki bi prepovedoval uporabo Kazaa. Se motim?


P. S. Če skozi vaš sistem pade kakšen virus, vas lahko uporabnik toži, ker mu ne zagotavljate varnosti?


Seveda nas lahko toži, vprašanje pa je, če bo tožbo dobil. Citiram iz 12. člena splošnih pogojev za uporabo omrežja Amis:

Operater se obvezuje:
...3. da bo zagotavljal najvišjo možno zaščito omrežja in storitev pred zlorabami

...

Operater:
1. ne odgovarja za prekinitve in napake, če so le-te posledica višje sile ali dogodkov, ki se jim operater ni mogel izogniti, jih preprečiti ali odvrniti
2. ne odgovarja za vsebino in obliko informacij objavljenih na spletnih straneh ali posredovanih s pomočjo interneta
3. ni dolžan zagotavljati zaščite in zasebnosti podatkov prenesenih preko interneta
...



Skratka, potrudili se bomo, da bomo uporabnika obvarovali pred vso nesnago, jamčiti, da bo to vedno možno, pa ne moremo. Celotne splošne pogoje si lahko prebereš tukaj:

http://www.amis.net/storitve/dokumenti/...


Mimogrede - če trdite, da opravljate naloge policije - OK, ni problema. Samo ne potem jokat, ko bo država zahtevala retencijo podatkov, da so to veliki stroški... pa ko zahteva nadzor interneta, da so to veliki stroški, pa ko bo policija svoje naloge začela prenašati na vas, da so to preveliki stroški.... Saj sami pravite, da morate izvajati "policijske ukrepe", že zaradi varnosti omrežja, torej imate te stroške tako ali tako in ni potrebe, da vam država pokrije te stroške.


Ne izvajamo policijskih ukrepov. Ne prisluškujemo pogovorom, ne prebiramo vsebine emailov, ne nadzorujemo kolikokrat na dan si obiskal www.playboy.com.


Ne bi se čudil, če bo policija čez nekaj let prišla z idejo, da ISPji pač še naprej preganjajte zlorabe (=cybercrime), o vsaki zlorabi pa


Mi *NE* preganjamo zlorabe. Pregon je v pristojnosti policije in tožilstva. Torej nekako tako: na cesti se zgodi prometna nesreča. Cestar (ISP) počisti razbitine iz ceste. Seveda cestar ne zaslišuje prič, ne ugotavlja kdo je povzročil nesrečo. To stori policija.



Jasno, vi MORATE izdati podatke o uporabniku, če sodišče to od vas zahteva. ČE JIH IMATE. Ni vam jih pa treba imeti. RAZEN,če sodišče od vas zahteva, da od neke časovne točke pričnete podatke shranjevati, ja, takrat pa morate. Ne pa za nazaj. Če podatkov nimate - to NI VAŠ problem. Če sodišče zahteva logiranje podatkov, pa VI TEGA NE MORETE TEHNIČNO IZVESTI - to NI VAŠ PROBLEM. Če pa sodišče zahteva logiranje, pa vi tega NOČETE izvesti in za to nimate nobenih objektivnih razlogov - potem in SAMO POTEM ste kazensko odgovorni.



Recimo, da pride do DOS napada ali vdora. Kaj je bolj pomembno - da izsledite kdo je napadalec, ali da zablokirate tujino oziroma odstranite posledice vdora?


Oboje. Najprej zablokiramo DoS napad, da ne povzroča nadaljne škode. Ko to storimo, nadaljujemo z iskanjem napadalca.


Če na avtocesti pride do prometne nesreče - je za cestno podjetje pomembno, da ugotovi kdo je povzročil nesrečo in ali je bil pijan, ali pa je pomembno, da čimprej odstrani razbita vozila?


Oboje je pomembno. Samo cestno podjetje odstrani razbitine, policija pa ugotovi, kdo je povzročil nesrečo. Samo na internetu policija ne more ugotoviti nič, če jim mi ne posredujemo ustreznih podatkov. Šele na podlagi teh podatkov (in dokazov) lahko policija raziskuje naprej.

Matthai, predlagam da poskusiš nekaj narediti proti kronični paranoji (to ti ne pišem kot predstavnik Amisa, da ne bo kakšnega nesporazuma).

poweroff ::

"Oboje. Najprej zablokiramo DoS napad, da ne povzroča nadaljne škode. Ko to storimo, nadaljujemo z iskanjem napadalca."

Zakaj iščete napadalca, če malo pred tem praviš: "Mi *NE* preganjamo zlorabe. Pregon je v pristojnosti policije in tožilstva."

Glede paranoje... :)) Paranoja je duševna bolezen, kjer posameznik trpi za neosnovanim prepričanjem, da ga nadzorujejo oziroma preganjajo.

Jaz pa govorim o nečem drugem. 1. O tem kaj piše v zakonu - dejstva. 2. O tem kakšen je pomen zasebnosti - pa ne samo po mojem mnenju, ampak ti lahko dam za prebrati precej knjig in študij na to temo, recimo trenutno moja priljubljena knjiga je okrog 1000 strani obsežna Privacy Law Casebook, kjer so navedena sama dejstva iz razsodb ameriških sodišč, 3. zakaj je poseg v zasebnost lahko sporen - poznam tudi precej konkretnih primerov ko je prihajalo do zlorab.
Skratka, jaz zbiram in govorim o dejstvih. Ne rečem, da to ni obsesija, ampak je tiste vrste obsesija, kot od nekoga, ki želi postati najboljši v nekem športu, ki želi imeti najbolj popolno zbirko znamk, itd. Jaz pač želim vedeti kar največ o problemu zasebnosti. Mislim, da to nima zveze s paranojo, pač pa z mojo željo, da postanem čimboljši ali najboljši na enem področju.

Sam osebno sem prepričan, da mi ne prisluškujejo in me ne nadzorujejo, VEM pa, da marsikje zbirajo moje osebne podatke. In VEM kakšne pravice mi daje zakon, in jih občasno tudi uveljavljam, pa čeprav jih večina ljudi ne uveljavlja.
sudo poweroff

Tear_DR0P ::

Pa tudi nesreče s pobegom se dogajajo, pa še nisem videl, da bi cestarji na cestah postavljali kamere, ki bi beležile registrske tablice.

Na cestninskih postajah, mostovih, semaforjih in podobnih objektih po vsej sloveniji stojijo kamere. To da jih ne vidiš še ne pomeni da jih ni :)

Kolkr jst vem se dinamični IP dodeli uporabniku, in to komu je bil dodeljen se tudi zabeleži, vendar bi se taka zabeležka kot osebni podatek ki ga ISP ne potrebuje morala izbrisat - tko vsaj moj daljni sorodnik trdi ki je ISP. To je isto kot s prisluškovanjem. Naprave za prisluškovanje obstajajo, in tudi obratujejo, vendar se prisluhov ne sme shranjevati vse dokler sodnik za to ne poda naloga. Drugače je s statičnimi IP-ji.
V bistvu IP-je lažje primerjaš s poštnimi predali in poštnimi nabiralniki, prvi so dinamični IP drugi pa statični. Dokler sodnik ne odobri drugače lahko jst PP vzdržujem anonimno. Vsaj dokler sm PP rabu je blo tko.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

poweroff ::

Tear_DROP - točno tako. No, glede kamer je res, vendar jih na lokalnih cestah ni. Sicer pa je bila večina videonadzora (tistega s hranjevanjem) do letos (do novel ezakona o zasebnem varovanju) nezakonitega, oziroma do 1. 1. 2005, ko začne veljati novi ZVOP. O tem sem osebno govoril z inšpektorjem, ki mi je rekel, da se tega zaveda, vendar ni ukrepal (in mi je tudi navedel razloge za to).

Sicer pa ima glede tega še najbolj rešeno Arnes. Mimogrede: koliko ISPjev je prijavilo svoje zbirke ministrstvu za pravosodje?

P. S. Mogoče ne bi bilo odveč, če bi ISPji začeli malo bolj brati zakone... predvsem pa sodelovati pri njihovi pripravi. Bi bilo njim v korist.
sudo poweroff

BigWhale ::

> BigWhale: ja, zakon je neumno napisan. Ampak ne boš verjel. Predlog zakona
> je bil objavljen na internetu. MID je celo prosil za komentarje.

V bistvu smo pri drustvu Lugos pokomentirali cel zakon in poslali tudi nekaj 'patchev'. :)

TheBeeZee ::

P. S. Mogoče ne bi bilo odveč, če bi ISPji začeli malo bolj brati zakone... predvsem pa sodelovati pri njihovi pripravi. Bi bilo njim v korist.


Amis je podal svoje predloge na zakon.

Za telekomunikacije (ups, po novem elektronske komunikacije) v Sloveniji zagotovo ni ravno optimalno, da je to ze tretji zakon od osamosvojitve Slovenije in da je bil ta zadnji zakon sprejet dobesedno v zadnjem trenutku (veljati je zacel 1.5.2004, kar je bil zadnji rok za uskladitev slovenske zakonodaje z evropsko).

Gandalfar ::

Amis je podal svoje predloge na zakon.


In so jih upostevali?

swar ::

Zastonj se kregate.Warez 4 ever >:D

TheBeeZee ::

Amis je podal svoje predloge na zakon.

In so jih upostevali?


Po pravici povedano, ne vem, ker nisem kaj dosti sodeloval pri tem. Bom jutri vprasal kolega, ki je pri nas zaposlen za sizifovo delo.

TheBeeZee ::

Matthai pravi:

Sam osebno sem prepričan, da mi ne prisluškujejo in me ne nadzorujejo, VEM pa, da marsikje zbirajo moje osebne podatke. In VEM kakšne pravice mi daje zakon, in jih občasno tudi uveljavljam, pa čeprav jih večina ljudi ne uveljavlja.


In zakaj svoje pravice uveljavljas na javnem forumu, kjer ti nihce ne more pomagati, ne pa na sodiscu in ostalih pristojnih institucijah?

Osebno dam dosti na privatnost in bi me zelo motilo (ce ze ne ogrozilo), ce bi prislo do zlorabe mojih osebnih podatkov. Kot sistemski in omrezni administrator ponudnika internetnih storitev vem, do kaksnih podatkov imajo pooblascene (in vcasih tudi nepooblascene) osebe potencialno dostop.

Ampak zato *sam* poskrbim za svojo varnost, ne zanasam se na to, da bodo za njo poskrbeli drugi. Ko sem na internetu, se zavedam, da vse kar napisem in vse kar povem, lahko "pobegne" iz privatnosti osebne komunikacije.

Ce bi piratiziral glasbo ali filme na internetu in bi me bilo strah posledic, bi pac s tem prenehal. Ce bi me bilo strah, da bi ljudje vedeli karkoli o moji spolni usmerjetosti ali s kom spim ali ne, pac ne bi o tem pisal po internetu. V vsakem trenutku pa bi imel v mislih, da *obstajajo* nacini, kako lahko nepooblascene (in tudi pooblascene) osebe zlorabijo moje osebne podatke - pri tem mi ne bo pomagal noben zakon. Povedano drugace: ce bi me bilo strah, da me bodo oropali, ko se sprehajam po temni ulici, se pac ne bi tam sprehajal, ker ropar se zagotovo ne bo zmenil za to, da je rop prepovedan :-)

Razumem tvoj interes urediti situacijo na tem podrocju, ampak verjami mi, situacija ne bo nikoli popolnoma urejena. Vedno obstajajo interesi drzave, da nadzoruje svoje drzavljane in to se ne bo nikoli spremenilo. Seveda se je potrebno potruditi, da bo zakonadaja cim bolj poskrbela za varnost drzavljanov, ampak zakonodaja ni in nikoli ne bo edina, ki varuje ljudi.

Dolocena meja paranoje je vedno zdrava. Prevec paranoje pa je skodljivo, zato ker ni od tega nobene koristi: ce kdo zeli pridobiti informacije o tebi, jih bo. Tako ali drugace.

poweroff ::

In zakaj svoje pravice uveljavljas na javnem forumu, kjer ti nihce ne more pomagati, ne pa na sodiscu in ostalih pristojnih institucijah?
Hmm, zato, ker se mi zdi, da je dobro, da se ISPje (in ostale upraljalce baz podatkov) najprej opozori na to kaj piše v zakonu. Ne pa da se kar takoj leti na inšpekcijo in poda prijavo. Načeloma sem nasprotnik represije, sploh proti ISPjem.

Poleg tega rabiš imeti za sodišče neposredni pravni interes.

Glede skrbi za varnost se mi pa zdi, da jaz kar dobro skrbim zanjo. Kljub temu pa proti določenim tehnikam nadzora ne obstaja ustrezna zaščita. Ravno prometni podatki so taka tehnika. Glede na to, da se poklicno ukvarjam s statistično analizo podatkov in da sem se malce bavil tudi z data miningom, vem kako gredo te stvari. Lahko šifiraš vse, pa se da še vedno razbrati določene vzorce. Sploh network analysis je zelo učinkovit način za odkrivanje takih vzorcev.

Verjetno se pa oba strinjava, da umik ni najboljša izbira. Recimo, da stopnja kriminala zelo naraste - sicer se lahko zaščitiš tako, da po 10-h zvečer ne greš več ven, samo hej, to ni ravno rešitev, ki bi bila optimalna. Isto je z internetom - najbolje, da se sploh ne priklopiš. Samo to nekako ni enakovredna možnost izbire, ne?
sudo poweroff

TheBeeZee ::

Hmm, zato, ker se mi zdi, da je dobro, da se ISPje (in ostale upraljalce baz podatkov) najprej opozori na to kaj piše v zakonu. Ne pa da se kar takoj leti na inšpekcijo in poda prijavo. Načeloma sem nasprotnik represije, sploh proti ISPjem.


Ne biti preveč prepričan, da razen mene kdorkoli to čita. Če želiš opozoriti ISPje, zagotovo obstajajo načini za to, najslabši med njimi je pisanje po forumu.


Poleg tega rabiš imeti za sodišče neposredni pravni interes.


A ga nimaš? Zakaj pa se potem sploh pogovarjava? Če ti vse to sploh ne povzroča direktnih posledic (= nimaš pravnega interesa), potem ne vidim razloga, da še kaj napiševa na to temo :-)


Glede skrbi za varnost se mi pa zdi, da jaz kar dobro skrbim zanjo.


Odlično. Če imaš kakšne pametne nasvete za ostale uporabnike interneta, je tu idealna prilika da jih predstaviš.


Verjetno se pa oba strinjava, da umik ni najboljša izbira. Recimo, da stopnja kriminala zelo naraste - sicer se lahko zaščitiš tako, da po 10-h zvečer ne greš več ven, samo hej, to ni ravno rešitev, ki bi bila optimalna. Isto je z internetom - najbolje, da se sploh ne priklopiš. Samo to nekako ni enakovredna možnost izbire, ne?


Ah, saj nisem rekel da se naj vsak kar zdaj takoj odklopi iz interneta. Ne nazadnje bi pljuval v lastno skledo :-)

Situacija je nekako podobna kot pri zaščiti lastnega računalnika ali omrežja. Lahko bi rekli, da je edina popolna zaščita, da računalnik odklopiš iz mreže in ga zakleneš v trezor, potem zagotovo nihče ne bo mogel vdreti v njega (pa še to ni popolnoma res).

To pa še ne pomeni, da ni smiselno uporabiti vsaj najbolj osnovnih oblik zaščite: protivirusna zaščita, požarni zid, sprotno nadgrajevanje operacijskega sistema, "safe hex" (ne poganjaj vsega, kar si dobil na internetu, ne odpiraj vsake elektronske pošte), itd.

Če si navaden študent, ki si dopisuje z ljubico in te skrbi, da bo nekdo prečital tvoje čustvene izlive, boš pač pisma kriptiral. Če pa si tajni agent in je nevarno že dejstvo, da nekdo ve, s kom komuniciraš, potem pa verjetno za svoje komunikacije ne boš uporabil interneta ali pa boš podatke ustrezno zamaskiral.

Skratka, za klatenje komarjev obstaja primerno orodje, za streljanje letal pa primerno orožje.

Cizimizi ::

nekateri pravijo da je logično kaj je nezakonito in kaj je zakonito
in da ni razloga da to sploh debateramo

problem je v tem da zakon ni vedno logičen in sigurno ni popoven
zato ker je tak se lahk najdejo lukne v zakonu kar bi preprečilo da te zaprejo
(naprimer te dobijo po nezakonitih postopkih)


učeri sm vidu da so suprnovo in veliko drugih torrent strani zaprli
a se komu sanja vzrok al kaj drugega zvezi s tem
sm prebral da veliko ljudi sploh neve če so naredili to zakonito

odprli so tudi novo suprnova.com stran ki moras se prijavit in plačat da lahko karkoli počneš naprej (fu*k off)

zelo žalostno ampak kot vedno bo sigurno prišel kakšen nov program za menjanje podatkov kar bojo spet rabili leto ali 2 da ga bojo lahko zaprli >:D



jst sm si nalozil program kar mi nejbi onemogočil anoymus internet surfing
ta program menja ip zelo hitro tudi če si skos priključen
zdej pa mene zanima če to kej proti temu da te lahko izsledijo

slišal sem tudi da ma to tudi Norton Internet Security 2005
pa me zanima če je to res

poweroff ::

Herbie... zakaj pa je pisanje po forumu slaba rešitev? Ker je to antireklama? Sicer pa, kako veš, da ne delam tudi drugače? Moj IPs ima vse zakonito, to pa zato,ker sem šel sam do njih in jim razložil zadevo.

Odlično. Če imaš kakšne pametne nasvete za ostale uporabnike interneta, je tu idealna prilika da jih predstaviš.
:D Ti bo mogoče enkrat Primoz povedal kaj več o tem...

Cizimizi.. preberi si kaj o proxyih... mimogrede, nekateri islamisti v Franciji so bili prepričani, da so anonimni proxyi res anonimni.. do napada na WTC. Potem se je izkazalo, da niso čisto anonimni...
sudo poweroff

TheBeeZee ::


Herbie... zakaj pa je pisanje po forumu slaba rešitev? Ker je to antireklama?


Ne, ker te tu ne bo slišal nihče, ki bi lahko karkoli naredil. Jaz sem tu čisto slučajno, ker me je na to temo opozoril kolega, drugače ne bi te razprave sploh bilo. Zelo močno dvomim da razen mene za to temo ve kdorkoli iz kakšnega večjega ISPja. Če se motim, naj me tisti, ki to je, popravi.


Sicer pa, kako veš, da ne delam tudi drugače? Moj IPs ima vse zakonito, to pa zato,ker sem šel sam do njih in jim razložil zadevo.


Odlično. Smemo še izvedeti, kateri ISP je to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TheBeeZee ()

BigWhale ::

Spomnil sem se, zakaj mora tudi prometne podatke ISP hraniti. Vsaj nekaj casa. V primeru, da nekdo zavrne racun in rece, 'jaz pa ze nisem bil toliko casa na internetu, prevec ste mi zaracunali'.

poweroff ::

BW: da. Saj Zekom pravi - do popolnega plačila storitve oz. preteka zastaralnega roka. Pa niti minute dlje. Se pravi pri normalnih uporabnikih, ki redno plačujejo svojo uporabo 1 mesec.

Sicer pa ISP v tem primerupotrebuje samo čas trajanja, če slučajno računa glede na količino prenosa (npr. GPRS) še ta podatek, morda še telefonsko številko (če ima 0889 linijo), nikakor pa ne IP številko, saj po njej ne obračunava svojih storitev.

Kajne?
sudo poweroff

Gandalfar ::

Matthai: kaj pa ce stejes kolicino prometa ali pa smtp posiljanj, ..

poweroff ::

Če na podlagi tega obračunavaš...
sudo poweroff

PersonaRudis ::

Kaj pa če posnamem neki film iz Slovenije 2 pa zapečem na CD in dam kolegu? A se to sme?:\

Tody ::

že snemanje programa je prepovedano... tisti mal starejši ki ste še hodili v videotee se spomnite da je pred vsakim filmom bil napis ki je govoril o tem da se tega ne sme razen če avtor tega pisno ni dovolil...

Dman ::

O AVTORSKIH PRAVICAH - kaj lahko počnemo in kaj ne?O
Z avtorskimi deli lahko počneš vse, kar ti dovoli avtor, bolje rečeno nosilec avtorskih pravic (op. v ZDA so to večinoma člani RIAA in MPAA za glasbo in filme) in kar vsebinsko omogoča avtorska zakonodaja. Primeri: predelava za parodijo,preizkus naprav v trgovinah, v uradnih in sodnih postopkih, za namene neposrednega pouka, začasno reproduciranje v funkciji (kot del tehničnega postopka) zakonitega reproduciranja.

Najbolj zanimiva izjema je prosto privatno reproduciranje (POGOJI: max. 3 primerki + za privatno uporabo + ni namenjeno doseganju gospodarske koristi + primerki niso izročeni ali priobčeni javnosti), ki pa ne velja za celotne knjige, elektronske baze podatkov in računalniške programe. Nič ni narobe, če torej kloniraš glasbeni ali filmski cd / dvd (če ti tega ne prepreči sama tehnologija) za lastno uporabo. Avtorji pri tem niso povsem oškodovani, ker se plačuje nadomestilo od vsakega medija in naprave za tonsko/vizualno snemanje (oz. bi se moralo). Tako tudi ni nič narobe, če posnameš del radijske oddaje (recimo določeno pesem) ali če na video/DVDrekorder posnameš film ali drugo oddajo. Nikjer ne piše, da je potrebno reproducirati iz lastnega primerka, torej je lahko primerek avtorskega dela tudi od soseda ali iz knjižnice (javno posojanje).

Za računalniške programe velja, da lahko narediš 2 varnostni kopiji, vendar moraš biti zakoniti pridobitelj pravice uporabe primerka avtorskega dela. Računalniških programov in elek. baz podatkov ni mogoče javno posojati v knjižnicah (to mora izrecno dovoliti avtor)! Obstajajo posebna pravila za dekompiliranje. Pa še to: pri računalniških programih je že sama posest nedovoljenega primerka kršitev avtorske pravice, če se uporablja za gospodarske namene in če bi lahko domneval, da je primerek nedovoljen.

Omejitve avtorskih pravic so tudi časovne.

In še glede nekaterih ugovorov v tem postu, da ni nič narobe, če preko bittorenta DL torrente in jih potem pustiš odprte, da se DL lahko nadaljuje pri drugih. Vse kaže na to, da bo v ZDA sprejeto pravno stališče, ki pravi, da je sam koncept P2P legalen - tip gnutella, kjer ni centraliziranih strežnikov, ki jih lahko nadziraš (tako stališče je že sprejelo nizozemsko sodišče). Čim obstaja določena mera centralizacije oz. nadzora s strani operaterja P2P je legalnost vprašljiva oz. so ti operaterji že bili spoznani za soodgovorne za kršitve avtorskih pravic (Aimster, delno to drži za Napster...). Te pa kršijo uporabniki P2P servisov, ne glede na to ali so legalni ali pa ne. Ko film potegneš k sebi na računalnik, si neupravičeno reproduciral avtorsko delo, ko pustiš torrent odprt za druge, da s tvojega diska jemljejo koščke avtorskega dela pa kršiš avtorsko pravico dajanja na voljo javnosti. To velja v ZDA, velja v EU in velja pri nas. Zakaj menim, da tako reproduciranje ne spada pod prosto reproduciranje, četudi bi takoj po DL zbrisal torrent (in tako ne bi dal avtorskega dela na voljo javnosti)? Zato ker je to v nasprotju z običajno uporabo avtorskega dela in v nasprotuju z zakonitimi interesi avtorja.

Morda se zdi, da je DL avtorskih del OK, ker pač ne poznamo primerov, ko bi soseda obiskala policija in mu izdala plačilni nalog ali pa ne poznamo primerov, da bi kakega slovenca zaradi tega kdo tožil. Ampak počasi se bomo tudi tega navadili - le zakaj mislite, da imajo po podjetjih že kar nekaj večinoma legalno programje. Včasih ni bilo tako!

Za zaključek pa še tole: avtorsko pravo ščiti avtorje zato, da bi imeli vzpodbudo za nadaljnje ustvarjanje. Danes je situacija nekoliko drugačna, saj gredo "spodbude" v veliki meri na račune zabavni industriji kot nosilcem avtorskih pravic (te so kupili od avtorjev). Vprašanje je, ali je tak sistem še pravično naravnan v prvotni cilj ali pa se je izrodil. Opravičujem se, če sem bil predolg.

Barakuda1 ::

Da takoj na začetku povem in zapišem. Z dosedanjimi izvajanji Matthai-a se povsem strinjam.
Toda dajmo se še za trenutek ustaviti pri določbi čl. 104 zakona, posebaj z drugim odstavkom.



104. člen
(podatki o prometu)
(1) Podatki o prometu, ki se nanašajo na naročnike in uporabnike ter jih je operater obdelal in
shranil, morajo biti izbrisani ali spremenjeni v brezosebne, takoj ko niso več potrebni za prenos sporočil.
(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko operater do popolnega plačila storitve, vendar najdlje do preteka zastaralnega roka, hrani in obdeluje podatke o prometu, ki jih potrebuje za obračun in za plačila v zvezi z medomrežnim povezovanjem.

Predpostavimo, da se je vdor v zaščiteno bazo podatkov zgodil 01.01.04. napadeni je odreagiral ko je ugotovil pač kaj se mu je zgodilo (v tem trenutku datum njegove reakcije za razumevanje ni pomemben)

Vrnimo se torej k datumu vdora.
Praviloma je obračunsko obdobje pri vse operatirejih od 1. do zadnjega v mesecu. Računi pa zapadejo v plačilo občajno 15 v mesecu za pretekli mesec.
Račun za mesec januar je torej zapadel v plačilo 15.02.04.
Če je porabnik plačal račun takoj na dan zapadlosti, so sredstva prispela na račun operatarja najverjetneje šele 16.02.04 (šteje se da je dolg poravnan, ko prispejo sredstva na račun upnika in ne ko dolžnik denar položi na banki)
Operatar mora sedaj nujno počakati še najmanj 8 dni, če morda uporabnik ne bo kljub plačilu računa reklamiral (tudi taki patroni se najdejo, pa ne lih malo:) ) In že smo 24.02.04.
Če reklamacije v tem času ni, bo operater ravnal povsem v duhu dobrega gospodarja, če kljub vsemupočaka še vsaj osem dni, če se morda pošta ni kje založila, izgubila po poti itd.
Ob tako previdnostnem (a vendar povsem upravičenem in legalnem ravnanju operaterja) smo že v marcu, bolje rečeno 03.03.04.

Če torej uporabnik svojo storitev plača ob zapadlosti, so operaterji na nek način (če se hočejo nenazadnje obnašati kot dobri gospodarji) najmanj čuvati (v našem primeru do 03.03.04)

V primeru, da uporabnik s plačilom zamuja, se seveda ti roki ustrezno in odvisno času zamude podaljšajo.

Če pa račun ploh ni plačan, pa nastopita dve situaciji.
Če operater sploh ne vtožuje zapadlega zneska, je dožan hraniti podatke do poteka zastaranja, če pa je navznoter zastaralnega roka sprožil pravdni postopek (katerikoli) potem pa...ooohhhooohhoooo dolgo:)
Raje sploh ne grem preračunavat teoretičnih možnosti, da ne bo koga kap :D

Da zaključim.
Če se je torej vdor v bazop podatkov zgodil 1.1.04 imajo vsi pristojni organi (odvisno od tega kdaj so bili na vdor opozorjeni) pravzaprav kar zelo veliko časa na razpolago, da si priskrbijo pri operaterjih a ma prav vse prometne podatke torej tudi IP.
Če pa slučajno račun sploh ni bil plačan, potem pa -- škoda besed.

Pa še to. Nikar naj ne zavede besedna zveza
lahko operater do popolnega plačila storitve

iz katere bi lahko sklepali, da tudi če račun ni plačan, operater ni dožan hraniti teh podatkov.

Po določbi tega zakona sicer res ne. Je pa potrebno vedeti, da za operaterja veljajo še kakšni drugi zakoni, ki jih mora upoštevati. Operater se namreč (v večini primerov) vendarle mora ravnati kot dober gospodar) zato menim, da ravna vsak operater v skladu z zakonom, če hrani podatke navznoter zgorej opisanih primerov.

Zadeva namreč ni povsem primerljiva z operaterji mobilne telefonije, kjer poznamo prednaročniška razmerja, kjer do opisanih primerov potrebe po čuvanju podatkov sploh tudi teoretično ne more priti.

jsmith ::

Bravo Siol, a ni čudovito, da "slovenski nacionalni operater" direktno podpira piratstvo? Siol se ne zmeni za nikakršno vrsto zlorabe. Popolnoma vseeno jim je, kaj delajo njihovi uporabniki. Iz kar nekaj koncev sem slišal, da ne reagirajo na pritožbe o spamu, skeniranju, floodanju, in vseh ostalih vrstah zlorab. Seveda, zakaj pa bi? Popolnoma vseeno jim je za njihove uporabnike, glavno da pokasirajo. Čudovit odnos do stranke, ni kaj.


Zaradi kršenja zakonodaje o avtorskih pravicah so v začetku decembra kriminalisti obiskali SiOL.

Odmevi o Suprnovi, piratstvu, obisku kriminalistov na SiOL-u (RealVideo)

BluPhenix ::

Barakuda1: no, končno nekdo, ki je pogledal malo zakon. S tvojega posta pa lahko sklepam še nekaj ki se navezuje na: lahko operater do popolnega plačila storitve

Torej. Sedaj krožijo razne ADSL akcije za 10 al kolkor že SIT. Pri temu pa moreš skleniti pogodbo za dve leti. Se pravi, da se zavezuješ da boš storitev plačeval dve leti, ergo popolnega plačila storitve ne bo pred dvema letoma, torej lahko operater hrani tvoje podatke celi dve leti.

No, ni vse tako nedotakljivo kot nekateri mislijo.

Barakuda1 ::

Se pravi, da se zavezuješ da boš storitev plačeval dve leti, ergo popolnega plačila storitve ne bo pred dvema letoma, torej lahko operater hrani tvoje podatke celi dve leti.


:\

Da, v teh primerih lahko operater (če je pameten, jih tudi bo) hrani dve leti + tisti nujni dnevi za reklamacije in zapadlost zadnjega obroka.

To vse pogojno, da je zadnji obrok res plačan in da ne pride do tožb. Če pride do tega, sem že nakazal, da lahko zadeva traje (glede na hitrost sodnih postopkov) oooohhhooo dolgo :(

Tear_DR0P ::

Hmm torej v kolikor si MPAA pridobi pravico da v SLO toži vse odjemalce suprnove, so ti odjemalci še za nekaj časa v nemilosti??
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Ziga Dolhar ::

> Hmm torej v kolikor si MPAA pridobi pravico da v SLO toži vse odjemalce suprnove, so ti odjemalci še za nekaj časa v nemilosti??

Zakaj MPAA ne bi mogla tožit v Sloveniji?
https://dolhar.si/

BluPhenix ::

Sej ima vso pravico, edino to je, da ti mora soditi po naših zakonih, ne pa po ameriških.

EDIT: mi je pa všeč tale izjava: vse odjemalce suprnove, so ti odjemalci še za nekaj časa v nemilosti??

kaj si mislil z nemilostjo, a ni to tisto, ko te kaznujejo po nedolžnem? >:D

Zgodovina sprememb…

Keyser Soze ::

2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko operater do popolnega plačila storitve, vendar najdlje do preteka zastaralnega roka, hrani in obdeluje podatke o prometu, ki jih potrebuje za obračun in za plačila v zvezi z medomrežnim povezovanjem.


Operater obračunava storitev mesečno. In to vkolikor si ti v naročniškem razmerju za določeni ali nedoločeni čas. Operater navkljub temu, da si ti v razmerju za 24 mesecev, ne sme hraniti podatkov toliko časa. Ampak jih mora brisati sproti. Pač ko obračuna določeno obdobje(en mesec) in obračun zaključi.

Vse kar je razlike med določenim in nedoločenim časom je ta, da lahko nedoločenega prekineš pač danes ali pa čez pol leta. Brez pogodbene kazni. Če bi namreč sledili temu, da lahko operater hrani podatke dve leti(trajanje pogodbe), potem bi lahko v primeru razmerja za nedoločen čas te podatke hranil pač nedoločen čas. Dokler ne prekineš razmerja. In pa še tistih par dni kot so omenjeni.

Ergo???

Tear_DR0P ::

offtopic: nemilost je stanje ko nisi v milosti, torej ni važno ali si kriv ali nisi, samo nekdo ti ni naklonjen
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BluPhenix ::

keyser si ti siguren?

če imaš pogodbo za 24 mesecev je kot bi ti telekom dal kredit za ADSL. Kredit je odplačan za vsak mesec sproti ali ne?

Tudi če vzameš pri GSM ponudnikih aparate v akciji in prej prekineš naročninsko razmerje moraš odplačati aparat v celoti. Torej te oni kreditirajo.

Torej, storitve ne boš odplačal do 2 let. Lahko gledaš tudi tako oni ti nudijo internet ne 30 dni na mesec, ampak 365 dni na leto. Se pravi storitev traja 365 dni, odplačuješ jo pa obročno , enkrat na mesec, za dve leti.

Tear_drop: zakaj pa bi bil upravičen di milosti, če nekaj kradeš?

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Ne ni kredit. Ker ne odplacujes 'prikljucnine' ampak si samo zavezan, da bos dve leti pri njih in ne bos prekinil narocniskega razmerja.

Tear_DR0P ::

Sej nisem trdil da je kdo upravičen do milosti. Samo poskušal sem pojasnit nemilost z njenim obratnim pomenom. Če si tolk "dedca" da kradeš, bod še tolk "dedca da boš potrpel kazen - no al pa se ne dat ujet >:D!
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

poweroff ::

Kaj pa to, da operater IP številke za obračun sploh ne potrebuje? Samo telefonsko in username.
sudo poweroff

Dman ::

Najbrž se bodo tožbe proti individualnim uporabnikom P2P razširile tudi izven ZDA, ni pa rečeno, da jih bodo tožniki tudi dobili. Sedaj je vsak, ki prek P2P sname MPAA-jev film in ga deli z drugimi uporabniki, takorekoč v "milosti" MPAA.

franc3e ::

Po kaksni logiki fake ni avtorsko delo?

VSE je avtorsko delo.

Gandalfar: Kaj vse je potrebno da neko delo pridobi naziv avtorsko, si lahko videl v tožbi Severine za "svoje" avtorsko delo.


lp
prekmurec

Gandalfar ::

franc3e: nisem seznanjen s podrobnostjo tega primera

Dman ::

Severinin porno film je v bistvu avdiovizualno delo (filmsko delo), za katerega velja, da igralci niso avtorji, niti nimajo sorodnih pravic. Sorodne pravice režiserja tu ni, ker pritisk na on in off ne šteje. Lahko bi se sklicevala na izvirni scenarij, če bi šlo dejansko za neke originalne poteze. Sodišče na Hrvaškem ni štelo. Toliko sklepam iz zapisov v medijih (sodbe nisem čital).

Avtorskopravno varstvo tukaj odpade. Tako kot ga ne bi dobil za turistično fotko Prešernovega trga. Da bi bila fotografija avtorsko delo bi moral pokazati nekaj izvirnega (posebno kompozicijo, odprtost zaslonke, igra luči...).

Pri Severini je problem posega v zasebnost, ki je absolutno neupravičen. Danes na Trenjih je bilo dokaj natančno predebatirano, kako je z posegi v v zasebnost politikov.

franc3e ::

evo tukaj nekaj piše

http://24ur.com/naslovnica/popin/200412...

- tako da si vsak res ne more lastiti vse kar je posnel oz. sestavil!!

lp
prekmurec

doublemp ::

Jaz bi se vrnil malo čisto na začetek te teme.

Danes sem od Arnesa tudi jaz dobil tako obvestilo. Bilo bi vse OK, če ne bi v tem emailu prvič slišal sploh za ta film, za katerega me obtožujejo. Ga ne poznam, nikoli iskal, nikoli loadal, ni ga na računalniku. Nihče v družini ne uporablja mojega računalnka (password), pa tudi če bi, nimajo pojma o P2P. (Moj IP je sicer taprav in takrat je bil PC res povezan)

Če rečem, da ga nisem zloadal, mi ne bo noben verjel, kaj naj?

marS ::

nič. najebal si :))
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Utk ::

Nekako dokaži svoje, pol jih pa res fino toži...da jim ne bo več kaj takega na pamet pršlo.

Dr_M ::

jest sm tut dubu mail od paramounta ki mi ga je posredoval telemach.
samo smeju sm kle. lohk mi rahlo do pretezno pofafajo nogo :)
ce bo pa se telemach kej tezil...ja, pac bom zamenu ISPja. a je tok tezko? :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

neoto ::

ravno danes mi je prijatelj rekel, da mu je telemach enostavno zablokiral porte za p2p.... ;((

Tilen ::

Smeh, a pol ce si za torrent DL sam izberes porte, so mu kr vse zaprli? :]

Ce pa default portov ne zna spremenit pa naj kr joka :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Matri[X] ::

Ce so mu zaprli porte naj poslje pritozbo ISPju, ker mu ne zagotavlja ponujene storitve (internet). Kar je visje od tretjega nivoja (vkljucno) ISP ne sme blokirat.

Tody ::

hehe ko pride do tega da ti zaprejo vse razen porta 80 in 110 pa zamenaš isp :D

Slo-One ::

ste mi dali idejo kaki podpis si bom dal

Slo-One ::

Poglejte podpis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Slo-One ()
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RIAA toži - spet (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
1279711 (7612) Dman
»

Busted! (Anti Piracy Organization Cought Me) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10814632 (8855) Gandalfar
»

Radio Slovenija o nadzoru interneta v Sloveniji

Oddelek: Novice / Zasebnost
272720 (2720) MrStein
»

Nov članek: Spam, spam, spam

Oddelek: Novice / Nova vsebina
153657 (3657) Bakunin
»

Pregajanje piratov in ponujanja vareza

Oddelek: Loža
382533 (1433) Highlag

Več podobnih tem