» »

Bo šolski jedilnik kmalu na voljo tudi brez svinjine?

Bo šolski jedilnik kmalu na voljo tudi brez svinjine?

«
1
2

iso2000 ::

Tole sem zasledil na 24ur:
Islamska skupnost opozarja, da osnovnošolci trenutno najmanj enkrat tedensko za malico dobijo svinjino, zato številni muslimanski otroci takrat pojedo le kos kruha in jabolko. Za šolske jedilnike zato predlagajo tudi meni brez svinjine. Šolniki pa jim odgovarjajo, da šole niso restavracije in da imajo za tovrstne prilagoditve premalo kadra. V enem od zavodov dodajajo še, da se morajo priseljenci prilagoditi našim navadam, če se hočejo integrirati v slovensko družbo. "Takšna trditev je nezaslišana in nedopustna," pa poudarjajo v islamski skupnosti.
Cel Članek

Kaj menite? Bi morale šole popustiti zahtevam, ali se strinjate, da naj se muslimani prilagodijo lokalnim "običajem"? Jaz sem mnenja, da se je treba prilagoditi. Tudi sam ne jem vsega kar dobim na krožnik, pač pustim, če ne gre drugače. Enako je bilo tudi v šoli - če se samo spomnim na jetrne cmočke v goveji juhi, pa jetrca v omaki;((

Utk ::

Meni je objavljen teden vnaprej, ko jim ne paše, si naj prinesejo svoje.

CiClon ::

A je šolstvo res taka žalost, da nimajo niti dva menija za zbirat? Sploh glede na popularnost veganstva ipd.
Ne bi jedel večine te menzaste packarije niti če bi mi plačali.

bm1973 ::

Saj lahko starši odpovedo kosilo in mu ga dajo za zraven.

Moja hčerka ni jedla skoraj nič, pa smo ji pripravili kosilo za zraven.

Saj prehrana v šoli ni obvezna...

Spet naj država poskrbi za vse...

Šolstvo naj uči, ne pa futra otroke...

Če muslimanom to ni všeč, naj se preselijo na Bližnji Vzhod...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bm1973 ()

floyd1 ::

Eden sploh ne je mesa, drugi brokolija, tretji mleka...
So lepo povedali v oddaji - šola NI hotel, tudi cene niso hotelske. Dolžni so zagotoviti obrok in to tudi naredijo, vzami ali pusti. Vsi mamičini sončki se bodo morali s tem sprijaznit.
Ne bi jedel večine te menzaste packarije niti če bi mi plačali.

Sem imel večkrat priložnost videt, kaj jedo in za tiste 3€ (ali nekaj takega) je več kot OK. Zadnji čas, da se spet tudi obvezno služenje vojaškega roka uvede, ker folk gre prepozno z mamine joške in potem ... 8-)

Bostjan_321 ::

When in Rome, do as romans do.

Lahko gredo pa v random državo na BV, pa bo njim prilagojen jedilnik.

Zgodovina sprememb…

CiClon ::

Bostjan_321 je izjavil:

When in Rome, do as romans do.

Lahko gredo pa v random državo na BV, pa bo njim prilagojen jedilnik.


A ti otroci niso Romans v tem primeru? Vsaj večina.

Sicer ne vem kje je predpisano, da mora biti v Sloveniji na meniju svinjina, ampak ok. Verjetno jim tudi pohano in podobne packarije pripravljajo.

IL_DIAVOLO ::

Ce jim kaj ne pase, lahko gredo nazaj od kod so prisli.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

CiClon ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce jim kaj ne pase, lahko gredo nazaj od kod so prisli.


Od kod so pa prišli, če so tu rojeni?

Kako hitro udari slovenčkom ven nacionalizem, to je neverjetno :) sploh takim, ki so drugače levaki pa liberalni hahahha

Me zanima kolk od vas jima kakšnega prednika čefurja, ker vas bi blo tudi treba nagnat nazaj "domov" aneda.

Vidividi ::

fak... še teh par starih kuharic gre v pokoj pa ne bo nič kuhanega, sigurno ne...
za minimalca ne bo gužve
potem boš pa sam lahko zbral pašteto... pa bodo vsi komplikatorji srečni

Bostjan_321 ::

Vsen mi je od kje je. Samo vključi naj se in naj ne jamra.

Danes svinjina, jutri molilnice, potem že burke in tako dalje.

bm1973 ::

Saj burke so že.

Pojdi v Kranj center dopoldne, pa boš videl marsikaj...

Vse, razen normalnih...

Bostjan_321 ::

P. S. Najbolj politično korektni in strpni so tisti, ki potem živijo v gated community-ih z privat varovanjem na vhodu.
Drugim pa pametujejo da je treba sprejemat drugačnost.

IL_DIAVOLO ::

CiClon je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce jim kaj ne pase, lahko gredo nazaj od kod so prisli.


Od kod so pa prišli, če so tu rojeni?

Kako hitro udari slovenčkom ven nacionalizem, to je neverjetno :) sploh takim, ki so drugače levaki pa liberalni hahahha

Me zanima kolk od vas jima kakšnega prednika čefurja, ker vas bi blo tudi treba nagnat nazaj "domov" aneda.


Me ne motijo cefurji, dokler sprejmejo naso kulturo in vero, pa tudi drugače ne. Samo naj ne pričakujejo da se bomo mi njim prilagajali. Oni so gosti v nasi državi.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zgodovina sprememb…

Tomas 33 ::

Jaz bi predlagal brezmesni meni, pa se pokrije hindujce, muslimane, žide, pa še vegetarjance.

Stvar rešena; zahtevajo menu brez svinjine in ga bodo dobili.

paradajzos ::

Utk je izjavil:

Meni je objavljen teden vnaprej, ko jim ne paše, si naj prinesejo svoje.

Tole. Živijo v Sloveniji in tukaj se je tudi svinjina. Če je to nepremostljiv problem, so vrata odprta.
Levakarski forum. Moderiranje prolevakarsko.

mtosev ::

Še en glas za en veganski meni. To reši zadevo za vse.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

paradajzos ::

Namesto veganskega menija rajši kakšno dodatno obšolsko dejavnost ali novo opremo. Ali pa zaposlitev pedagoga, ki zna promovirati znanost in zmanjšati paološko odvisnost od pravljic iz bronaste dobe in srednjega veka.
Levakarski forum. Moderiranje prolevakarsko.

Zgodovina sprememb…

Bostjan_321 ::

mtosev je izjavil:

Še en glas za en veganski meni. To reši zadevo za vse.


Kaj pa presnojedci? A mi bomo pa pozabljeni?

Utk ::

mtosev je izjavil:

Še en glas za en veganski meni. To reši zadevo za vse.

Ja pa ja. Vsaj 2x več odpadka, 2x več dela in 2x več razne opreme in aparatov. V kuhinjah, ki so marsikje itak premajhne in s premalo zaposlenimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

vres.ales ::

Sem proti,
veliko otrokom nekaj ne paše jesti in takrat imajo na voljo jabolko in kruh.
Sem pa prepričan, da je tem otrokom vseeno in pojejo kar dobijo, tečni pa so samo njihovi starši.

frke ::

Pa saj za otroke, dokler niso polnoletni, ne veljajo verska pravila. Npr. post, veliki petek ne jej mesa, ramadan itd.
Torej je problem v starših, ne otrocih.

IL_DIAVOLO ::

Tomas 33 je izjavil:

Jaz bi predlagal brezmesni meni, pa se pokrije hindujce, muslimane, žide, pa še vegetarjance.

Stvar rešena; zahtevajo menu brez svinjine in ga bodo dobili.


Kaj mislis da muslimani ne jejo mesa? Pa se imas eno diskriminacijo, ker si predvideval da so muslimani vegetarijanci, ki ne poznajo mesa.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

paradajzos ::

Upam, da od zdaj naprej naredijo obrok s svinjino vsak dan. Naloga za novega šolskega ministra.
Levakarski forum. Moderiranje prolevakarsko.

Zgodovina sprememb…

Kurzweil ::

Primarna naloga v šolah je, da zagotovi zbalansirane obroke čez teden. Zadnje čase je seveda več tendence po vlakninah, manj po mesu, več zelenjave, več sadja, manj predelanih smeti tipa salam, konzerv... več domačega, lokalnega,...

Če vaš No.1 son ne je brokolija, mleka, ne vem česa, to de facto ni problem šole.

Se strinjam, lahko bi zagotovili eden bolj vegetarijanski ali veganski obrok in enega z mesom, ko pač pride tisti dan v tednu za meso, ker se meso seveda ne je vsak dan. Mnogokrat se da kombinirat, recimo dodaš veganskemu kosilu namesto nekih polpetov, sojinega "mesa" in ne vem kaj vse je pač danes aktualno, pač kos kvalitetnega mesa.

Potem pa je še en problem, pojdite v random OŠ in poglejte v kuhinje. Tam so boge tete na minimalcih oz. še manj (doda država), konstantno jih je premalo, ker ji ni že v proper restavracijah, kje šele shitty menzah in jedilnicah... tako da je seveda težko naredit 2 ali več menija.

Bolj kot vse te probleme jaz vidim, da so otroci razvajeni, starši pa sužnji in kimajo. Mnogo stvari otroci ne marajo, tudi jaz nisem, pa sem večino vseeno pojedel? Zakaj? Ker si otrok, se razvijaš in potrebuješ raznovrstno hrano in ne hrano, ki je tebi všeč, plus seveda ena tona sladkarij pri babici, doma in še takrat, ko starši nimajo pod kontrolo, v šoli, med interesnimi dejavnostmi, v prostem času, na poti domov... problem je vzgoja. To, da otrok zavrne komplet meni, ki je sestavljen in zelenjave, torej je zdrav... da pa pridem iz službe in je zaradi tega lačen in moram jaz kuhat... nekaj ne delate prav.

Jem meso že celo življenje, ampak 2-3x tedensko prav paše jesti bolj zelenjavne obroke in ne. Meso sem zreduciral... vmes vrinil tudi ribe, sicer pa manjkrat meso, takrat pa kvalitetno kolikor se da. Torej ne neki shitty odpadki iz trgovine 1 dan pred potekom roka vsak dan, raje 2x na teden proper steak, pa mogoče še enkrat piščanec, pri meni so to v 95% piščančja prsa. Za snacke pa sadje in oreščki, torej mostly mandlji, orehi, lešniki, arašidi brez maščobe in soli...

Namesto da se meso prežiga na olju, fritezi in ne vem kje še, je daleč najbolj zdravo na žaru.

Torej se strinjam, reducirat je treba shitty meso, sladkor, sol in odpadke v obliki ogljikovih hidratov, kot so bel kruh (alternativa polnozrnat), pečen/pražen krompir (alternativa oblice, pečen v pečici brez olja) in seveda predelane hrane.

Blinder ::

A obstaja islamska skupnost v sloveniji? Kje imajo sedez, da ga gremo zazgat?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: mirator ()

Magic1 ::

Zadnje čase je tudi dosti Indijcev naokoli. Pol Woltovih raznašalcev. Ali bomo kmalu tudi govedino kmalu umaknili?

Koliko kalorij pa ima brokoli? Ali mi poveste par raznolikih, zdravih in okusnih veganskih menijev. Žitarice tudi niso sinonim za zdravje, kot tudi rastlinska maščoba...
Magic

Eduardo ::

Kurzweil je izjavil:

Primarna naloga v šolah je, da zagotovi zbalansirane obroke čez teden.


Realnost pač ni taka. Kakovost je sekundarna naloga, primarna je da jih nahrani v finančnih okvirjih. Potem pa kakovost.

Ali drugače povedano, če bi bila tvoja naloga primarna bi bilo zelo dosti otrok lačnih, ker si starši ne bi mogli privoščiti hrane. Če pa mora take ideale kriti država pa boš imel proračunski problem, ker na podoben način se lahko lotiš nebroj tem.

paradajzos ::

V Sloveniji je religija ločena od države. Javno šolstvo paše pod državo. Torej nobenih verskih bedarij v šolah. Ve se, kaj se je v Sloveniji. Kdor bi rad BV kuhinjo, si naj to sam organizira izven javnega šolstva.
Pa uporaba rastlinskih olj razen na primer olivnega je itak škodljiva, zato naj se za peko mesa uporablja svinjska mast, za solate pa olivno olje.
If you don't like what you see here get the F* out.
Levakarski forum. Moderiranje prolevakarsko.

Zgodovina sprememb…

mojsterleo ::

Šolski jedilniki so precejšnja žalost. Precej preveč ogljikovih hidratov v jedilih.
V Sloveniji imamo pošten deficit v pridelavi svinjine, zato se mi ne zdi problem če se namesto tega uvede kakšno drugo meso.

Kurzweil ::

@Eduardo, to sploh ni res. Je kar precej pritiskov na šole in veča se tudi procent živil, ki jih morajo kuhinje kupovat lokalno. Zadnjič je bila v oddaji Dobro jutro ena gostja, ki je govorila o tem, kot predstavnica države, mislim, da nekaj na ministrstvu za šport in ostalo. Najbolj pa se zadnje čase izpostavlja, da se je premalo vlaknin, kar so zaenkrat še smernice, bo pa tudi to kmalu pravilo. Pa da se za zajtrk ne je skoraj nič sadja, skoraj popolnoma nič pa zelenjave. Vsaka šola ima referentko za prehrano, ki MORA skrbet čez teden za zbalansirano prehrano in 95% šol to seveda upošteva, kolikor se pač da. Vedno manj bo tudi raznih konzerv, sadnih jogurtov, hrenovk, sirnih namazov... so pa lepo povedali, da ne bodo povsem odstranili to, ampak da bo tega pač manj.

Kar pa se tiče muslimanske skupnosti. Jaz se ne bi prilagajal tistemu promilu ljudi v nobenem primeru. Sploh pa ko nekdo pride v tujo državo, se on adaptira in integrira v skupnost, pravila in zakone. Kaj potem ne govejega mesa, če bomo upoštevali vse, potem bodo šolske menze postale a la carte restavracije.

Če ti enkrat na teden kosilo ali malica ne ustreza, kar ti dejansko ne, tudi če nisi musliman ali kdo tretju, potem se pač prilagodiš, tako kot se vsi prilagajamo v družbi. Če se preseliš v tujo državo je prav, da spoštuješ kulturo, navade, jezik, prehrano in vse ostalo, kar je značilno za to državo. Da moramo sploh o tem govorit je patetično.

Kaj je potem naslednje, na WCjih odstranit školjke, da bodo imeli muslimani mirnega duha, aja, pa namesto WC papirja mora šola priskrbet še plastenke vode. Tu je treba jsno potegnit črto.

Miki N ::

Bostjan_321 je izjavil:

When in Rome, do as romans do.




Ne zdaj tukaj Ciganov zraven mešati! ;(

Linko ::

Ni težava v jedilnikih - kateri so OK!
Težava je v razvajenih otrocih. Vsi bi samo burgerje in nugetse. Malo zelenjave in že nihče več ne je.
V šoli imam 3 otroke. Vsi jedo VSE.
Lokalni kmet v šolo v sezoni prinese domače sadje (jagode, jabolke, grozdje). Več kot polovica otrok se ne DOTAKNE tega sadja... jabolka ima pikice itd.
Katastrofa.

Razume se, kdor ima dieto - teh ni malo.
Kdor pa lahko vse je...

... ali pa si na koncu prinese svojo malico in je problem rešen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Linko ()

mirator ::

Bostjan_321 je izjavil:

Vsen mi je od kje je. Samo vključi naj se in naj ne jamra.

Danes svinjina, jutri molilnice, potem že burke in tako dalje.

Dobro si stopnjeval.
Preprosto gre za to, da se pač neka kultura širi in zahteva svoje pravice. Če je do sedaj bilo vse v redu, kar naenkrat pa ni več, se je treba vprašati zakaj.
Sem pa pričakoval, da bo do tega prišlo slej kot prej in to je šele prva lastovka.

Magic1 ::

Je tudi to en način. Poznam eno družino, kjer večerje ne jejo (niso finančni razlogi). Torej če otroci ne pojejo v šoli/vrtcu so pač lačni. Ali je zdaj to dobro, je pa tudi vprašanje. Pri meni je večerja zdrava in dobra, ne mislim računat, da mi bo šola primerno nahranila otroke. Zadnje čase pa v ponedeljek pogledam meni za teden in odjavim kak dan, kadar kosilo ni vreden pol k***.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Eduardo ::

Kurzweil je izjavil:

@Eduardo, to sploh ni res. Je kar precej pritiskov na šole in veča se tudi procent živil, ki jih morajo kuhinje kupovat lokalno. Zadnjič je bila v oddaji Dobro jutro ena gostja, ki je govorila o tem, kot predstavnica države, mislim, da nekaj na ministrstvu za šport in ostalo. Najbolj pa se zadnje čase izpostavlja, da se je premalo vlaknin, kar so zaenkrat še smernice, bo pa tudi to kmalu pravilo. Pa da se za zajtrk ne je skoraj nič sadja, skoraj popolnoma nič pa zelenjave.



To ne pomeni, da je kakovost prioriteta. Prioritete so jasne, ker denarja je omejen. Cena je vedno prva prioriteta.

Seveda pa je na drugem mestu kakovost, samo kakovost praviloma pomeni višjo ceno. In seveda lahko nekdo pametuje kaj je optimum. Ampak, če nihče ne plača tega pač ne bo, pa lahko imaš sto oddaj kjer "ene gostje" pametujejo.

Za trenuten meni pač potrebujejo razmeroma malo ljudi in je poceni. Za dnevno svežo hrano pa si popolnoma na drugem cenovnem nivoju.

sbawe64 ::

mojsterleo je izjavil:

Šolski jedilniki so precejšnja žalost. Precej preveč ogljikovih hidratov v jedilih.
V Sloveniji imamo pošten deficit v pridelavi svinjine, zato se mi ne zdi problem če se namesto tega uvede kakšno drugo meso.

ti si ostal v enih drugih časih


jedilnik OŠ Moste, upam si trditi, da tako bogatega/raznolitega menija pri 99% starših šolarjev doma ni
https://oskomendamoste-my.sharepoint.co...

če link ne dela
https://www.oskomenda-moste.si/

Hitre povezave, Jedilnik
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

IL_DIAVOLO ::

Občutno prevec hidratov in vlaknin in skoraj nic beljakovin. To verjetno cel dan ali prdijo ali so na skoljki.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Utk ::

Sami strokovnjaki.

Telbanc ::

CiClon je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce jim kaj ne pase, lahko gredo nazaj od kod so prisli.


Od kod so pa prišli, če so tu rojeni?

Kako hitro udari slovenčkom ven nacionalizem, to je neverjetno :) sploh takim, ki so drugače levaki pa liberalni hahahha

Me zanima kolk od vas jima kakšnega prednika čefurja, ker vas bi blo tudi treba nagnat nazaj "domov" aneda.


Kosila brez svinjine, pouk u "njihvem jeziku", zdravniki z znanjem albanščine....počas bodo nastala geta, vse to nas še čaka, sam poglejte u VB. Naši romi so kamilica za tele.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

nekikr ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Občutno prevec hidratov in vlaknin in skoraj nic beljakovin. To verjetno cel dan ali prdijo ali so na skoljki.

Ma ne, saj ko pridejo domov jim postrežejo pa sashimi, letalsko pripeljan mango, nekaj wagyu govedine, tako da je vse ok.

gruntfürmich ::

Telbanc je izjavil:

Kosila brez svinjine, pouk u "njihvem jeziku", zdravniki z znanjem albanščine....počas bodo nastala geta, vse to nas še čaka, sam poglejte u VB. Naši romi so kamilica za tele.
tako si želimo, tako dobimo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Telbanc ::

Želijo kapitalisti, poceni delovno silo. Kaj bo iz tega, pa že vemo.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Machete ::

Jaz nisem musliman, ampak sem hvaležen za menije brez te nižje vrste mesa.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

GupeM ::

Verjamem, da si hvaležen. Zagotovo pa nimaš nobene pravice zahtevat takšnega menija samo zato, ker ti te nižje vrste mesa pač ne želiš jesti.

Jaz sem ateist, pa sem hvaležen za menije z mesom. Govejim, svinjskim. Za piščanje sem že nekoliko manj. Za brokoli, cvetačo in bučke mi je pa vseeno, tudi če jih ni.

starfotr ::

bm1973 je izjavil:

Saj lahko starši odpovedo kosilo in mu ga dajo za zraven.

Moja hčerka ni jedla skoraj nič, pa smo ji pripravili kosilo za zraven.

Saj prehrana v šoli ni obvezna...

Spet naj država poskrbi za vse...

Šolstvo naj uči, ne pa futra otroke...

Če muslimanom to ni všeč, naj se preselijo na Bližnji Vzhod...


Šola je vzgojno izobraževalna ustanova. Pod vzgojo spada tudi prehrana.

GupeM ::

Raznoliko prehranjevanje, vključno s svinjino, je dobra vzgoja.

IL_DIAVOLO ::

Ce bi bilo res tako, bi se danes jedel beli kruh, pasteto, krofe in buhtlje.

Solska prehrana in telovadba je nekaj najslabšega kar se lahko naucis.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kow ::

mtosev je izjavil:

Še en glas za en veganski meni. To reši zadevo za vse.


Nisi premislil. Ukinitev hrane v solah bi resnicno "resila zadevo".

luli ::

Telbanc je izjavil:

Želijo kapitalisti, poceni delovno silo. Kaj bo iz tega, pa že vemo.

Kje in kdaj pa se je tebi tako življenje zalomilo? Ti ni uspelo postati kapitalist?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vegetarijanec / vegan pride na večerjo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23112548 (5966) 111111111111

Strateški svet za prehrano. (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25023395 (17610) trancer01
»

Zdrava prehrana in dodatki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19334233 (10963) mn
»

Veganska hrana v javnih ustanovah (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30331531 (21504) nejclp

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144248067 (227597) BigWhale

Več podobnih tem