» »

Zimske vs. Celoletne gume za max. 10k letno?

Zimske vs. Celoletne gume za max. 10k letno?

AnotherMe ::

Imam kombi, ki ga prekticno ne uporabljam skoraj nic. Nekje 5k kilometrov letno.

Jeseni bom potreboval nove gume.

Zanima me, ali je bolj smiselno vzet celoletne, ali zimske?

Zivim na ravnini, z zelo obcasnimi voznjami, ki bi mogoce res potreboval zimske gume tudi zaradi snega. Se pravi bi se bolj nagibal k celoletnim.


Sama obraba me pa tudi ne skrbi toliko, tako da bi tudi zimske verjetno cisto lepo zdrzale tista 3-4 leta, preden spet menjam.

Sem pozabil se na kaj?

Lonsarg ::

Plusi za zimske:
- boljše na snegu

Plusi za celoletne:
- manj obrabe poleti/spomladi kot zimske
- konkretno boljše za deževne pomladne/poletne dni
- boljše nasploh 75% časa od zimskih gledano skozi celo leto

Tak da ker je sneg edini večji plus zimskih se boš moral odločiti glede na to koliko dni snega imaš na leto in predvsem ali kdaj voziš v snegu v hrib? Za povprečnega slovenca, ki vidi sneg 0-5 dni na leto (0 zato ker mnogi vozijo zgolj po služenih cestah) so celoletne precej bolj varne.

Pač bolje biti manj varen 5 dni na leto ko je sneg kot biti manj varen 30 dni na leto ko je mokra cesta in topleje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

MetalLord ::

Jaz sem menjal letne/zimske tudi pri 6k km, res pa da se nisem vozil počasi. Samo zimske sem imel samo na prvem avtu, problemov niti ne toliko, edino enkrat sem pohodil do konca (50KM avto) ven iz 180 ovinka in sem šel na nasprotni pas. Pač poleti se zimske gume uničijo (poudarjam ker je to v glavnem moj odgovor na OP), res pa da nek občutek za gas moraš imeti tudi z novimi gumami.
Zimske gume poleti (res da še ni poletje, ampak ne verjamem da tistih 5-10°C več prinese tako razliko) pa presenetljivo dobro primejo tako na suhem in mokrem, pa so dale že 5 zimskih sezon skozi. Tako da za ponucat zadnje leto čez poletje ne vidim nobenih problemov. Pa sem vozil en tank tudi 160-170 po AC, izven pa tudi do 120.
Sam za boga ne porajtam razlike med Conti in Savo, tako da ne vem če bom še kdaj kupoval Conti. Sploh pa sedaj ko se bencin vedno bolj draži in že zaradi tega ne boš mogel voziti tako, da bi presegel zmogljivosti Save.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MetalLord ()

cvalsr ::

Za tiste, ki znate slovensko:
- (po)letne
- zimske
- celoletne
Obstajajo tehtni razlogi, da se tako imenujejo.
S tako majhno letno kilometrino se gume prej postarajo kot obrabijo; pa tudi voziš verjetno bolj lagodno kot profiči, ki so na cesti po nekaj ur dnevno, da ne rabiš oh-in-ah-najboljših voznih lastnosti.
Sam bi izbral celoletne in za vsak slučaj verige v prtljažniku. (So cenejše kot ena guma.)

In ja, zimske se poleti res uničijo. Sem probal ene poleti "zvoziti do konca", pa sem jih raje sredi poletja dol vrgel, ker so postale res nevarne, že za zmerno vožnjo.

MIHAc27 ::

Čudno, meni pa ni ratal zimskih zredirat. Tudi potem na jesen so še vedno dobro držale. Menjal sem jih raje zaradi starosti (6let).

Imam pa sedaj celoletne.

energetik ::

cvalsr je izjavil:

Za tiste, ki znate slovensko:
- (po)letne
- zimske
- celoletne
Obstajajo tehtni razlogi, da se tako imenujejo.
S tako majhno letno kilometrino se gume prej postarajo kot obrabijo; pa tudi voziš verjetno bolj lagodno kot profiči, ki so na cesti po nekaj ur dnevno, da ne rabiš oh-in-ah-najboljših voznih lastnosti.
Sam bi izbral celoletne in za vsak slučaj verige v prtljažniku. (So cenejše kot ena guma.)

In ja, zimske se poleti res uničijo. Sem probal ene poleti "zvoziti do konca", pa sem jih raje sredi poletja dol vrgel, ker so postale res nevarne, že za zmerno vožnjo.
Uničijo se, če si divjak in/ali imaš pri svojih vožnjah veliko ovinkov skozi katere teraš pri +35°C.
Mama ima za svojih 7k letno samo zimske, odlično se obnesejo. Zdaj bodo stare 3 leta, imajo še preko 6mm profila, jeseni pa spet nove zimske zaradi starosti. Mnogo bolje, ves čas svež material, kot pa imeti 2 para in menjati na 6let zaradi starosti.
Glede zimskih poleti ali v mokrem, si pa lahko ogledaš moje meritve v sosednji temi, zimska na mokrem tudi pri +20 prime bolje kot letna.
vires in numeris

Stikalo ::

Za do 10kkm letno, če ne divjaš in če imaš OK optiko na vozilu so zimske super.

Gume so velik faktor, samo če nekdo divja pa še večji. Če voziš hitreje in bolj agresivno rabiš super gume + precej pameti. Če voziš zmerno in previdno je praktično vsaka guma dobra dokler ne prideš do snega ali vode na cesti.

fikus_ ::

Če se pozimi ob snežnih razmerah lahko odpoveš vožnji, potem vzami celoletne.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

cvalsr ::

Zimske se poleti uničijo na 2 načina:
- s preveliko obrabo, kar pri pohlevni vožnji in majhni kilometraži ni tako problematično
- s pokvarjeno strukturo materiala, da guma nič več ne "drži" in drsi že ob zmerni vožnji in običajnem zaviranju. To pa je nevarno!

Celoletne so namenjene celoletni vožnji, tudi v snežnih razmerah, za izjemoma hujše razmere pa imaš verige v prtljažniku. Jaz jih imam tudi poleg zimskih gum za vsak slučaj, čeprav jih že dolga leta nisem uporabil.

Govora je o kombiju za 5000 km letno, da ne bo preveč neporebnega filozofiranja ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

energetik ::

cvalsr je izjavil:

Zimske se poleti uničijo na 2 načina:
- s preveliko obrabo, kar pri pohlevni vožnji in majhni kilometraži ni tako problematično
- s pokvarjeno strukturo materiala, da guma nič več ne "drži" in drsi že ob zmerni vožnji in običajnem zaviranju. To pa je nevarno!
Obraba tu nima veze, ker je govora o izredno malih letnih kilometrinah.
Pokvarjena struktura materiala, od česa? Gumo vulkanizirajo pri nekje 160°C, temp. asfalta pa pride morda tam do 60° in ti praviš, da bo to spremenilo strukturo?
Če pa misliš na burnoute, bo to trajno osmodilo katerokoli gumo, tudi letno...
vires in numeris

MIHAc27 ::

Govori o tem, da zimska guma poleti rata premehka. Zato se poveča poraba (in slabša oprijem?).
Poletna pozimi pa je pretrda in slabše prijemlje. Pa še profil ni za sneg.

Vsaj tako se govori. Osebno tega nisem nikoli opazil ampak vozim ležerno in malo km.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Letne gume (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Na cesti
45958963 (1189) WizzardOfOZ
»

Katere zimske gume? (strani: 1 2 3 461 62 63 64 )

Oddelek: Na cesti
3158490942 (22239) Leko
»

Celoletne gume (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
29342440 (6246) darck
»

Zimske vs. poletne gume (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
16834124 (29021) m0LN4r
»

Zimske gume poleti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11333221 (30362) SuperVeloce

Več podobnih tem