» »

debata o testeninah

debata o testeninah

«
1
2 3

janezvalva ::

hello
mene zanima, če imate kakšen kul enostaven recept za testenine.

za primer prilagam svoj recept za testenine s česnovo omako:

-skuhaš testenine v ponvi, dodaš precej soli

-na minimalnem ognju scvreš narezan/stisnjen česen v olivnem olju,
olja naj bo le toliko da pokrije česen, dodaš malo soli, cvre se naj 15 minut
ter le dokler ne porumeni česen

-skuhane testenine z veliko žlico pobereš ven iz ponve ter jo streseš v posodo v kateri si scvrl česen.

-vode ne vržeš stran ampak zliješ kakšen deci v to česnovo posodo, dodaš zelenjavno kocko ter peteršilj.

-nato premešaš in potreseš z parmezanom

konec. porabil si cca 15-20 minut za testenine.
med kuhanjem si lahko pripraviš solato

Ganon ::

Sesekljano čebulo prepražim, da postekleni, dodam narezan česen, pražim toliko časa, da zadiši, dodan še pelate, posolim, dodam baziliko, kuham kakšnih 8 minut, da se malo zgosti in omaka je pripravljena. Po navadi jo prelijem po pirinih oz. polnozrnatih testeninah. Enostavno in okusno.

N0t0ri0us ::

Zakaj točno kuhati testenine v ponvi?

Še moj študentski recept:

Skuhamo testenine, naribamo sir, testenine odcedimo, odpremo in odlijemo olje pri tuni in vse skupaj premešamo. Obvezno mora biti več sira kot špagetov :))

Okapi ::

Predvsem morajo biti pa testenine dobre. Najboljše delajo v mestecu Gragnano, južno od Neaplja. Je že res,da so malo dražji od Barille, in jih pri nas malo težje dobiš, ampak če se že potrudiš z dobro omako, je škoda zanemarit glavni del.

NikolormousB ::

-vode ne vržeš stran ampak zliješ kakšen deci v to česnovo posodo, dodaš zelenjavno kocko ter peteršilj.


IMHO je tole povsem odveč. Do tega koraka je tole klasičen Aglio e olio recept. Delam pogosto.

Predvsem morajo biti pa testenine dobre.


Predvsem morajo biti skuhane kot se spodobi. V zadostni količini vode s pravim razmerjem soli in ne preveč.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Najbolj važne so surovine. Tudi recimo za omako ni vseeno, katero sorto paradižnika uporabiš. Najboljša je San Marzano. Veliko sreče pri nabavi v Mercatorju;-)

Ganon ::

Ganon je izjavil:

Sesekljano čebulo prepražim, da postekleni, dodam narezan česen, pražim toliko časa, da zadiši, dodan še pelate, posolim, dodam baziliko, kuham kakšnih 8 minut, da se malo zgosti in omaka je pripravljena. Po navadi jo prelijem po pirinih oz. polnozrnatih testeninah. Enostavno in okusno.


Pozabil sem tuno, ki jo dodam takoj za česnom. :))

NikolormousB ::

Najbolj važne so surovine. Tudi recimo za omako ni vseeno, katero sorto paradižnika uporabiš. Najboljša je San Marzano. Veliko sreče pri nabavi v Mercatorju;-)


Testenine, ki jih dobiš v Mercatorju so precej spodobne, če jih skuhaš pravilno. Posploševanje, da je ena znamka testenin ali ena vrsta paradižnika najboljša za vse situacije je neumno. Sveže, doma narejene testenine so nekaj povsem drugega kot suhe testenine.

Tudi pri sestavinah težko delaš kakšno znanost, zmešaš vodo in jajca (za sveže) oz. vodo in moko za suhe, to je to. Ni ravno veliko maneverskega prostora.

Samael ::

NikolormousB je izjavil:

-vode ne vržeš stran ampak zliješ kakšen deci v to česnovo posodo, dodaš zelenjavno kocko ter peteršilj.


IMHO je tole povsem odveč. Do tega koraka je tole klasičen Aglio e olio recept. Delam pogosto.


Ne nujno - nekateri ne marajo "mastnega" okusa e olio testenin in preferirajo nekoliko "omake". Tudi kostna juha oz. v tem primeru zelenjavna kocka naredi svoje.
Leta nazaj je v gostinjstvu veljalo pravilo, da je špagete, ki se odcedijo na cedilu, ustrezno splakniti z vodo. Ta trend se je z leti spremenil ob ugotovitvi da del okusa daje tudi ta škrob, škrobna tekočino v kateri so se špageti kuhali, kar bi bilo šloda splakniti. Predvidevam, da je to tudi razlog, zakaj v njegovem receptu zalije s to tekočino in ne zgolj z vodo.
Sicer pa z recepti je tako - ničesar se ni treba držati kot pijanec plota. Kolikor ljudi, toliko okusov. Tudi jaz nisem poznal njegovega načina priprave - pa nič narobe s tem.

NikolormousB ::

Ta trend se je z leti spremenil ob ugotovitvi da del okusa daje tudi ta škrob, škrobna tekočino v kateri so se špageti kuhali,


Se bom popravil. Tisti drugi del se mi zdi odveč. Jaz zalijem z vodo, v kateri se kuhajo špageti. Da okus in malo zgosti omako, oz. naredi emulzijo. Zelenjavna kocka in peteršilj imata pa IMHO premočan okus za ta recept.

Se pa strinjam, nobenega recepta se ni treba striktno držati. Okusi so različni.

Samael ::

NikolormousB je izjavil:

Najbolj važne so surovine. Tudi recimo za omako ni vseeno, katero sorto paradižnika uporabiš. Najboljša je San Marzano. Veliko sreče pri nabavi v Mercatorju;-)


Testenine, ki jih dobiš v Mercatorju so precej spodobne, če jih skuhaš pravilno. Posploševanje, da je ena znamka testenin ali ena vrsta paradižnika najboljša za vse situacije je neumno. Sveže, doma narejene testenine so nekaj povsem drugega kot suhe testenine.

Tudi pri sestavinah težko delaš kakšno znanost, zmešaš vodo in jajca (za sveže) oz. vodo in moko za suhe, to je to. Ni ravno veliko maneverskega prostora.


Tudi jaz menim, da ni pravila, da so samo takšni in takšni spageti ali paradižniki tisto pravo in zavračam vsakršen elitizem v tej smeri.

Kot nekdo, ki se je vrsto let s tem ukvarjal profesionalno, še danes pa kot ljubitelj, lahko z gotovostjo trdim, da naredim tudi z Muttijevimi ali Naturelinimi paradižniki božansko omako in po potrebi nategnem vsakega "poznavalca", da sem uporabil San Marzano paradižnike.
Spomnim se mnogo let nazaj, ko je zmanjako gorgonzole, smo pa imeli camembert (brez zelene plesni) in začimbe. Tako kot so tisti dan gostje prehvalili peresnike z gorgonzolo ...
Ljudje, tudi v italiji, so uprabljali tisto, kar so pač imeli za dati v lonec, kako so se pa te nedvomno kakovostne surovine pozneje tržile, prišle v svet, je pa že drugo vprašanje.

Oz. da skrajšam. Meni osebno je povsem vseeno katero sorto paradižnika imam na voljo. Še nisem imel tako slabih, da se ne bi dalo iz njih narediti odlične paradižnikove omake. Enako velja za same testenine, čeprav je pa res da se da tu ob manjši nepozornosti pri živilu znamke, ki ga nisi vajen, hitro zavoziti (napr. po domače prekuhati).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

#000000 ::

@Samael Mutti in ostalo je crap, moraš provat Radolphi mezgo

Moja pra nona je bila kuharica pri neki bogati familiji v Trstu, vedno ko je prišla na obisk v LJ, je prinesla seboj Radolphi koncentrat v piksni (zelo podoben kot mutti po embalaži)

In to je prvič naredila že 60 let nazaj, jest se tega ne spomnim ker sem premlad, ampak moja mati še vedno pa vsa žlahta je kupovala samo to mezgo, zdej ko grem v italijo jo vzamem tud jest, ne vem če jo ima eurošpin pri nas ?

To je naj naj mezga, jo lahko z žlico ješ in ne nabije kisline, kar ostale mi, sploh eta kamnik :)



Aja da se pa dotakmeno testenin, je pa itak najboljša domača pasta, ampak kdo ima čas to delat danes, testenine samo ne smeš prekuhat in oprat z mrzlo vodo, ter ne smeš imet testenine kuhane pred omako, testenine kuhaš na koncu, ko so al dente, odliješ vodo, vanjo vržeš košček masla ali malo olivca, ter šeflo ali dve tekoče omake ki si jo prej pripravil, greješ še kako minutko ter nato te iste testenine umešaš v samo ponev kjer je omaka, malo parmezana in si zmagal.

Je pa res da jest vedno pridem iz ITalije domov za kako petico kil težji :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Samael ::

Ti govoriš o paradižnikovem koncentratu (po domače mezgi), ne pelatih.

Okapi ::

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.

reeves ::

NikolormousB je izjavil:

Najbolj važne so surovine. Tudi recimo za omako ni vseeno, katero sorto paradižnika uporabiš. Najboljša je San Marzano. Veliko sreče pri nabavi v Mercatorju;-)


Testenine, ki jih dobiš v Mercatorju so precej spodobne, če jih skuhaš pravilno. Posploševanje, da je ena znamka testenin ali ena vrsta paradižnika najboljša za vse situacije je neumno. Sveže, doma narejene testenine so nekaj povsem drugega kot suhe testenine.

Tudi pri sestavinah težko delaš kakšno znanost, zmešaš vodo in jajca (za sveže) oz. vodo in moko za suhe, to je to. Ni ravno veliko maneverskega prostora.

Za testenine se NE uporablja vode za testo. Moka, jajca, sol, olje (po želji). To je to.

Samael :: danes, 23:05:22

Enako velja za same testenine, čeprav je pa res da se da tu ob manjši nepozornosti pri živilu znamke, ki ga nisi vajen, hitro zavoziti (napr. po domače prekuhati).

Veliko proizvajalcev špara na jajcih, zato se take testenine hitro prekuhajo. Dodajajo vodo.
Ampak je večina kupljenih testenin povsem zadovoljiva.

Omak je kolikor hočeš. Vsak ima svoj najboljši recept.

Je pa pomembno, kakšno omako daš na kakšne testenine.

NikolormousB ::

Okapi je izjavil:

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.


Sem se potrudil in poiskal tvoj "double standards" post.

Problem je, ker v resnici niso precej zanič. Mogoče tebi niso všeč, ampak to niti slučajno ne pomeni, da so "precej zanič". Snobizem je ravno to, če misliš, da je nekaj "precej zanič", ker tebi ni všeč.

Jaz recimo kar obvladam single malte (no, tudi pir mi ni neznanka in sem v Belgiji že kar nekaj "samostanskih" poskusil), ampak ne bom nikomur razlagal, da je običajen Ballantine's ali rdeč Johnny Walker "precej zanič", ker ni. Poznam pa snobe, ki ti takoj razložijo, da je tudi Chivas Regal ali Glenfiddich "precej zanič" in da moraš piti najmanj Ardbegha ali Lagavulina, če hočeš sploh vedeti, kaj je to dober viski.


Nič ni dejstvo. Določene sestavine so mogoče boljše za določene namene. Tvoja izjava "x testenine so najboljše" ni valid.

Samael ::

Okapi je izjavil:

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.


Tudi to, da si boš po vsej verjetnosti oblizoval prste, misleč, da ješ omako iz San Marzano paradižnikov, pa čeprav bodo zgolj Naturetini je zame na osnovi praktičnih izkušenj dejstvo. To, kar se tebi zdi tako strašno relevantno, je meni samo en delček orodja za pripravo končnega izdelka, ki sam pri sebi ne pretehta ne v eno ne v drugo smer in je povsem nadomestljiv.

NikolormousB ::

Za testenine se NE uporablja vode za testo. Moka, jajca, sol, olje (po želji). To je to.


V suhih testeninah običajno ni jajc, samo voda in moka.

#000000 ::

Samael je izjavil:

Ti govoriš o paradižnikovem koncentratu (po domače mezgi), ne pelatih.


Pelati so bolj za pizzo, okay tud za omake, ampak če hočeš gosto omako brez da jo gostiš z raznoraznimi mokami in drobtinami kot vampe, izbereš PESTO di pomodoro, kot je Radolphi ali Mutti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

reeves ::

NikolormousB je izjavil:

Za testenine se NE uporablja vode za testo. Moka, jajca, sol, olje (po želji). To je to.


V suhih testeninah običajno ni jajc, samo voda in moka.

Res je. Pozabil sem dodati svežih. Mislil sem tole:

NinjaMig21 :: danes, 22:33:49

zmešaš vodo in jajca (za sveže)

#000000 ::

kupi eno piksno tega in eno piksno na kar prisegaš zdej, odpri in z probaj, boš videl da je razlika očitna.

Radolphi potolče vso konkurenco, ni slan, ni sladek, ampak ima okus po paradajzu. Ostalo ima okus po kaj knor kocki ipd. aja pa še to, če ne porabiš vse piksne ker jaz vzamem tavelke 500g in je preveč zaenkrat, samo pogladilm zadevo dol in prilijem nekaj kaplic olivca, drži tudi mesec ali dva, ne bo splesnela.

janezvalva ::

Ganon je izjavil:

Sesekljano čebulo prepražim, da postekleni, dodam narezan česen, pražim toliko časa, da zadiši, dodan še pelate, posolim, dodam baziliko, kuham kakšnih 8 minut, da se malo zgosti in omaka je pripravljena. Po navadi jo prelijem po pirinih oz. polnozrnatih testeninah. Enostavno in okusno.

res enostavno. bom poiskusil.

N0t0ri0us je izjavil:

Zakaj točno kuhati testenine v ponvi?

mah, ne vem. mal lažje kakor iz lonca ven pobrat testenine?

Samael ::

#000000 je izjavil:

Samael je izjavil:

Ti govoriš o paradižnikovem koncentratu (po domače mezgi), ne pelatih.


Pelati so bolj za pizzo, okay tud za omake, ampak če hočeš gosto omako brez da jo gostiš z raznoraznimi mokami in drobtinami kot vampe, izbereš PESTO di pomodoro, kot je Radolphi ali Mutti.


Pelati niso bolj za pizzo, ampak so tudi za pizzo.
Verjetno imaš ta moment v mislih neko omako, pri pripravi katere je mogoče celo res primernejši paradižnikov koncentrat, ampak jaz o tem ne vem ničesar. Ne vem ob čem se tebi v mislih zdajle sline cedijo :)
Uporabljam tako eno, kot drugo - glede na jed, glede na omako, kot se mi zdi primerno. Se ti ne zdi, da nam zdajle malce preveč turiš svojo priljubljeno znamko paradižnikovega koncentrata kot univerzalni odgovor na vprašanje o vesolju, življenju in sploh vsem :)

Samael ::

janezvalva je izjavil:


N0t0ri0us je izjavil:

Zakaj točno kuhati testenine v ponvi?

mah, ne vem. mal lažje kakor iz lonca ven pobrat testenine?


Uff... meni se zdi pa to (ponev = načeloma nizek rob) povsem neprimerno, glede na količino vode v kateri se kuhajo testenine.
Že odcediti (če slučajno pri tem ne odtrgaš ročke) zna biti ob eni sami daljši ročki ponve prav nerodno. Še kozica, torej posoda z eno ročko, ki je običajno malce višja kot ponev ni najbolj primerna za kuhanje testenin, razen če gre za res malo količino.
(ampak nič ne de - če tebi to lavfa je že ok)

#000000 ::

E bratko varaš se, ne turim, vem samo kaj je naj naj zame in za moj želodec :) Kolega z rano na želodcu je skor crknu vsakič ko je pipnu paradajz, ko sem mu prinesel Radolphi, je reku fak kje si bil zadnjih 5 let, ko sem mu še (kao) naložil da naj ima paradajze za solato v kleti in ne hladilniku je pa čist popizdu, NI Kisline sploh blo, je lahko nehal jest vse contloce in nexiume.

Pač zato ker te zadeve nimajo kisline.

Samael ::

#000000 je izjavil:


Pač zato ker te zadeve nimajo kisline.

Dvojni paradižnikov koncentrat? Ne verjamem! :) Da ti ustreza okus - ok. Da pa ni kisline, oz. da jo je konkretno, znatno manj kot pri vseh ostalih (po)znanih znamk dvojnega paradižnikovega koncetrata pa ne verjamem.

edit.
Dost o hrani danes zame! Argh ... Šibam iz te teme ven!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

#000000 ::

Ogladneo momak :) probaj kar sem ti reku, dam jest tista dva eura za test, ampak probaj pa boš vidu.

pod prvo pa poglej tudi tole slikco

ni vse isto to je pa res.

NikolormousB ::

Kislino pa iz paradižnika odstranijo s čarobno palčko, al kako?

#000000 ::

Ja jo ostane seveda, samo sej si videl proizvodnji proces je 6kg svežih paradižnikov za kilo koncentrata.

Je pa nekaj res, da če boš v Parmi in okolici vprašal za Radolfi, ti bodo rekli Radolpho Aldo me non piace, ma Filippo Mutti is the best. Ne vem zakaj ampak sta bila baje sošolca :)

In ja obe firmi delata tako pasto kot mezgo za Barillo :) pa se pejt

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

harvey ::

NikolormousB je izjavil:

Najbolj važne so surovine. Tudi recimo za omako ni vseeno, katero sorto paradižnika uporabiš. Najboljša je San Marzano. Veliko sreče pri nabavi v Mercatorju;-)


Testenine, ki jih dobiš v Mercatorju so precej spodobne, če jih skuhaš pravilno. Posploševanje, da je ena znamka testenin ali ena vrsta paradižnika najboljša za vse situacije je neumno. Sveže, doma narejene testenine so nekaj povsem drugega kot suhe testenine.

Tudi pri sestavinah težko delaš kakšno znanost, zmešaš vodo in jajca (za sveže) oz. vodo in moko za suhe, to je to. Ni ravno veliko maneverskega prostora.

A voda in moka pa ne morejo biti sveže?
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

harvey ::

Samael je izjavil:

Okapi je izjavil:

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.


Tudi to, da si boš po vsej verjetnosti oblizoval prste, misleč, da ješ omako iz San Marzano paradižnikov, pa čeprav bodo zgolj Naturetini je zame na osnovi praktičnih izkušenj dejstvo. To, kar se tebi zdi tako strašno relevantno, je meni samo en delček orodja za pripravo končnega izdelka, ki sam pri sebi ne pretehta ne v eno ne v drugo smer in je povsem nadomestljiv.

Ne ga srat in kvasit neumnosti, res bi te rad videl oblizovati si prste vs. barilla špaget (mass production in ne academia line) vs. Gragnano špaget. Da ne govorim kam si zašel s paradižniki.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

#000000 ::

Voda ja, moka bržko NE, je treba posušit zrnje :) ne vem sekam na pamet.

Ma delajte testenine kot vam narekuje okus, moj mat jih tako razkuha da jih ne je noben razen ona fotr in pes (če ima nesrečo in prideva na obist takrat) jest jih jem samo al dente in nobene druge trdote-mehkobe, testenine so kot kruh niso za drug dan, so za takrat ko si se jih namenil jest zato se jih skuha namensko, sem videl pa da folk pušča testenine kr čez noč v hladilniku in kao bodo okay naslednji dan, kar je greh da ni večjega. Taljani majo pasto namesto kruha, ne moreš verjet kako malo kruha ta nacija poje napram slovencem in balkanu nasploh, mislm da najveš kruha pojemo ravno balkanci.

harvey ::

janezvalva je izjavil:

hello
mene zanima, če imate kakšen kul enostaven recept za testenine.

za primer prilagam svoj recept za testenine s česnovo omako:

-skuhaš testenine v ponvi, dodaš precej soli

-na minimalnem ognju scvreš narezan/stisnjen česen v olivnem olju,
olja naj bo le toliko da pokrije česen, dodaš malo soli, cvre se naj 15 minut
ter le dokler ne porumeni česen

-skuhane testenine z veliko žlico pobereš ven iz ponve ter jo streseš v posodo v kateri si scvrl česen.

-vode ne vržeš stran ampak zliješ kakšen deci v to česnovo posodo, dodaš zelenjavno kocko ter peteršilj.

-nato premešaš in potreseš z parmezanom

konec. porabil si cca 15-20 minut za testenine.
med kuhanjem si lahko pripraviš solato

To je čisto enostavna tehnika "pasta risotatta". Najboljša na tak način mi je ca' muddica. Preprosta zadeva, niti parmezana ni, prepražene drobtine bolj na suho z malo oljčnega olja.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

janezvalva ::

okey. ampak verjetno je malce suh občutek v ustih? mogoče se motim.

#000000 ::

Fak sej res, smo se skor skregal zarad kake testenine in zarad paradjza, še vedno pa OP nismo povedal kakega dobrega recepta, sorry pal ampak tko je na slo tech.

Uglavnem testenine lahko narediš na verjetno več kot 1001 način mrbit celo na 2002 načina, le da imajo ene okus ki drugemu ne pašejo, ampak je jih itak tisti ki jih pripravi tako da naj kr on sodi kaj mu paše ;)

Men naj so s tuno in precej gorćice v prahu ter paradjz mezgo.

druge top so ala carbonara, se pravi neko suho prekajeno meso z malo maščobe, prepražiš v ponvici dodaš malo kuhalne smetane vržeš not malo česna, ter v posodo kjer si prej skuhal in odlil (penne rigate ali fusili) zamešaš to, ter ubiješ dve tri cela jajca ali samo rumenjak, po želji, dodaš še malo parmezana in še emkrat zmešaš. (je pa treba zadevo pojest vsaj dok je še mlačna)

Bolognese, faširano meso cca 250g za dve osebi bo kr okay, porepražiš čebulo, malo česna in peteršilj, počakaš da se zavoha česen, dodaš meso, pokriješ s pokrovko in malo zmanjšaš ogenj, počakaš 10 min, z vilico ali tistim za pire krompir pregoniš meso da ni več v kosih (kepah) spet pokriješ in počakaš 5 min, dodaš začimbe sol poper in malo rdeče paprike, ter žlico mezge (ne več) premešaš in spet počakaš nekaj min, vmes moraš že imetu kuhane testenine (PO ŽELJI) spet jih scejene vmešaš v ponev in dodaš parmezan. (pojest ko je toplo)

#000000 ::

In ja, moram oment res čuden recept od moje matke, ona kuhane testenine, nema veze kere so (špageti ali makarončki) vrže v ponvico z malo masla, tok da začne mal pokat, nanje posuje drobtine in zalije z limoninim sokom ter na koncu par žlic sladkorja posuje.

Zadeva ima nekak okus kot ŠMORN brez marmelade.

Verjamem pa da skor noben ne ve kak je ta okus, ker ste vsi premladi, in ste živel v prosper yugi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Samael ::

harvey je izjavil:

Samael je izjavil:

Okapi je izjavil:

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.


Tudi to, da si boš po vsej verjetnosti oblizoval prste, misleč, da ješ omako iz San Marzano paradižnikov, pa čeprav bodo zgolj Naturetini je zame na osnovi praktičnih izkušenj dejstvo. To, kar se tebi zdi tako strašno relevantno, je meni samo en delček orodja za pripravo končnega izdelka, ki sam pri sebi ne pretehta ne v eno ne v drugo smer in je povsem nadomestljiv.

Ne ga srat in kvasit neumnosti, res bi te rad videl oblizovati si prste vs. barilla špaget (mass production in ne academia line) vs. Gragnano špaget. Da ne govorim kam si zašel s paradižniki.


Problem pri komentatorjih tvojega tipa ni v tem, kaj veš ampak v tem česar ne veš, ne poznaš. Pa tudi poveš nič konkretnega ne. Ti bom razložil, kaj mislim s tem - zatem pa bo sledilo še moje vprašanje.
Kaj je tako finega na San Marzano se da hitro razbrati že z njihovega marketinga. Pokrajina, ki daje ta poseben, bla bla bla... ročno nabrani, bla bla ...Super! Ampak veš, kaj zanima mene tu. Daj povej mi kaj točno TEBE moti oz. ti pri kuhanju dela razliko če namesto le teh uporabiš napr. paradižnike Mutti iz Mercatorja. Kaj točno si zaznal, ko si uporabljal Mutti paradižnik, da ti je tako zelo slabši od San Marzana? Kakšen poseben priokus? Jim kaj manjka? Imajo česa preveč? So presladki? So prekisli?
Stavim namreč, da nimaš pojma in da mi lahko tu citiraš samo to, kar ti net pove o San Marzanu.
In ne, odgovor tipa "to ni to" ker ti marketing na netu ni povedal, da so tudi Mutti ali pa Natureta nabrani ročno me ne bo zadovoljil. Bodi bolj konkreten glede na lastne (ne)izkušnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

harvey ::

Samael je izjavil:

harvey je izjavil:

Samael je izjavil:

Okapi je izjavil:

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.


Tudi to, da si boš po vsej verjetnosti oblizoval prste, misleč, da ješ omako iz San Marzano paradižnikov, pa čeprav bodo zgolj Naturetini je zame na osnovi praktičnih izkušenj dejstvo. To, kar se tebi zdi tako strašno relevantno, je meni samo en delček orodja za pripravo končnega izdelka, ki sam pri sebi ne pretehta ne v eno ne v drugo smer in je povsem nadomestljiv.

Ne ga srat in kvasit neumnosti, res bi te rad videl oblizovati si prste vs. barilla špaget (mass production in ne academia line) vs. Gragnano špaget. Da ne govorim kam si zašel s paradižniki.


Problem pri komentatorjih tvojega tipa ni v tem, kaj veš ampak v tem česar ne veš, ne poznaš. Pa tudi poveš nič konkretnega ne. Ti bom razložil, kaj mislim s tem - zatem pa bo sledilo še moje vprašanje.
Kaj je tako finega na San Marzano se da hitro razbrati že z njihovega marketinga. Pokrajina, ki daje ta poseben, bla bla bla... ročno nabrani, bla bla ...Super! Ampak veš, kaj zanima mene tu. Daj povej mi kaj točno TEBE moti oz. ti pri kuhanju dela razliko če namesto le teh uporabiš napr. paradižnike Mutti iz Mercatorja. Kaj točno si zaznal, ko si uporabljal Mutti paradižnik, da ti je tako zelo slabši od San Marzana? Kakšen poseben priokus? Jim kaj manjka? Imajo česa preveč? So presladki? So prekisli?
Stavim namreč, da nimaš pojma in da mi lahko tu citiraš samo to, kar ti net pove o San Marzanu.
In ne, odgovor tipa "to ni to" ker ti marketing na netu ni povedal, da so tudi Mutti ali pa Natureta nabrani ročno me ne bo zadovoljil. Bodi bolj konkreten glede na lastne (ne)izkušnje.


Nimaš osnov - Mutti ima sol in dodatek za uravnavanja kisloti. Opevani SanMarzano tega nima je le 100% paradižnik. Vse ostalo, kar govoriš je čisto out o zgodbicah. In se samo že doatno zapletaš, ker NIMAŠ POJMA in nisi nikoli v živo videl kake se dela pašta in pa predeluje paradižnik.


edit
Bodi bolj konkreten glede na lastne (ne)izkušnje.

Letno skuham sam tam 50 l paradižnikove mezge/passate. In paradižniki kupujem izbrano iz okolice Umaga. Ko boš pa enkrat ošvkrnil recimo južno Italijo in kuhal kaj iz tistega paradižnika direktno in ne iz Mercatorja se pa prosim postavi v vrsto za debato.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

#000000 ::

@Samael tole si kr dobro argumentiral, tud jest sem namreč malo preveč favoriziral moj brand, ampak meni je ta NAJ NAJ, lehko da tebi ali komu drugemu ne bo, pač okusi so različni, in ja seveda se celo italjani ki si iz parme in tam sta doma oba omenjena branda ter še kr nekaj drugih, ne morejo zediniti kateri je boljši. Zna pa bit nekaj na tem kako brandi v različnih regijah EU in ostalo, znajo bit drugačne kvalitete ??

harvey ::

#000000 je izjavil:

@Samael tole si kr dobro argumentiral, tud jest sem namreč malo preveč favoriziral moj brand, ampak meni je ta NAJ NAJ, lehko da tebi ali komu drugemu ne bo, pač okusi so različni, in ja seveda se celo italjani ki si iz parme in tam sta doma oba omenjena branda ter še kr nekaj drugih, ne morejo zediniti kateri je boljši. Zna pa bit nekaj na tem kako brandi v različnih regijah EU in ostalo, znajo bit drugačne kvalitete ??

Fantje BRAND nima veze, tehnologija šteje!
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Samael ::

harvey je izjavil:

Samael je izjavil:

harvey je izjavil:

Samael je izjavil:

Okapi je izjavil:

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.


Tudi to, da si boš po vsej verjetnosti oblizoval prste, misleč, da ješ omako iz San Marzano paradižnikov, pa čeprav bodo zgolj Naturetini je zame na osnovi praktičnih izkušenj dejstvo. To, kar se tebi zdi tako strašno relevantno, je meni samo en delček orodja za pripravo končnega izdelka, ki sam pri sebi ne pretehta ne v eno ne v drugo smer in je povsem nadomestljiv.

Ne ga srat in kvasit neumnosti, res bi te rad videl oblizovati si prste vs. barilla špaget (mass production in ne academia line) vs. Gragnano špaget. Da ne govorim kam si zašel s paradižniki.


Problem pri komentatorjih tvojega tipa ni v tem, kaj veš ampak v tem česar ne veš, ne poznaš. Pa tudi poveš nič konkretnega ne. Ti bom razložil, kaj mislim s tem - zatem pa bo sledilo še moje vprašanje.
Kaj je tako finega na San Marzano se da hitro razbrati že z njihovega marketinga. Pokrajina, ki daje ta poseben, bla bla bla... ročno nabrani, bla bla ...Super! Ampak veš, kaj zanima mene tu. Daj povej mi kaj točno TEBE moti oz. ti pri kuhanju dela razliko če namesto le teh uporabiš napr. paradižnike Mutti iz Mercatorja. Kaj točno si zaznal, ko si uporabljal Mutti paradižnik, da ti je tako zelo slabši od San Marzana? Kakšen poseben priokus? Jim kaj manjka? Imajo česa preveč? So presladki? So prekisli?
Stavim namreč, da nimaš pojma in da mi lahko tu citiraš samo to, kar ti net pove o San Marzanu.
In ne, odgovor tipa "to ni to" ker ti marketing na netu ni povedal, da so tudi Mutti ali pa Natureta nabrani ročno me ne bo zadovoljil. Bodi bolj konkreten glede na lastne (ne)izkušnje.


Nimaš osnov - Mutti ima sol in dodatek za uravnavanja kisloti. Opevani SanMarzano tega nima je le 100% paradižnik. Vse ostalo, kar govoriš je čisto out o zgodbicah. In se samo že doatno zapletaš, ker NIMAŠ POJMA in nisi nikoli v živo videl kake se dela pašta in pa predeluje paradižnik.


Evo, spet prodajaš bučke, vprašanju se pa izogneš. A ti je stric google ponagajal?
Z deklaracije bolj znanega DOP (Protected designation of origin) San Marzano proizvajalca La Valle direktno iz Valle del Sarno:


A ti prevedem?
La Valle San Marzano DOP Tomatoes 28oz (5 cans)

Glede na to, da si se vprašanju izognil z navadno nebulozo, pa še ta ni točna, te bom še enkrat vprašal: Daj povej mi kaj točno TEBE moti oz. ti pri kuhanju dela razliko če namesto le teh uporabiš napr. paradižnike Mutti iz Mercatorja. Kaj točno si zaznal, ko si uporabljal Mutti paradižnik, da ti je tako zelo slabši od San Marzana? Kakšen poseben priokus? Jim kaj manjka? Imajo česa preveč? So presladki? So prekisli?
Stavim namreč, da nimaš pojma in da mi lahko tu citiraš samo to, kar ti net pove o San Marzanu.
(pa še tu je bil fail)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

harvey ::

@Samael

1. Nimaš osnov in še bolj toneš. Sploh, če si delal profesionalno v gostinstvu, bogi tvoji gosti, ki so oblizovali tvoje "testeninske kreacije", ker ne ločiš niti paradižnikov, kaj šele med testeninami, da "ni elitizma".
2. Če kupujem San Marzano ali njegov gen "čudo..." niti pod razno ne kupujem take fake izdelke s soljo in korektorji ter geverci8-O. Vsi ne DOP ali low cost izdelki imajo tega za povrhu še več. Ti pa kot profesionalni gostinec pa je to tvoja osnovna fora, kako kupiti cheap shit paradajz in ga gostu prefarbati tako, da liže krožnik.

Daj povej mi kaj točno TEBE moti oz. ti pri kuhanju dela razliko če namesto le teh uporabiš napr. paradižnike Mutti iz Mercatorja. Kaj točno si zaznal, ko si uporabljal Mutti paradižnik, da ti je tako zelo slabši od San Marzana? Kakšen poseben priokus? Jim kaj manjka? Imajo česa preveč? So presladki? So prekisli?


3. Ko boš skuhal iz nule omako boš videl razliko med posameznimi vrstami paradižnika in kako se zadeva obnaša. Zate je vseeno, zame ni. Lahko je tudi čisto navaden paradižnik tipa pelat iz sosedove njive, brez zgodb. Mutti style in ostali taki izdelki s korektorji kislobe/dodano kislino, soljo in gevercami so za študentski futer. Za normalne/bolj zahtevne jedce ala Okapija v tej temi pa to ni nit približno. Kaj moti, res vprašanje?
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Samael ::

A zdaj nam boš pa še prodajal bučke, da vedno, ko se ti zahoče špagetov s paradižnikovo omako skačeš na jug italije po frišn paradajz? :) Pa deklaracije bolj znanega DOP (Protected designation of origin) San Marzano proizvajalca La Valle direktno iz Valle del Sarno zgoraj ti tudi ni uspelo prebrati. Preveč besed? Pretežko?

Tvoj argument (v bistvu niti ne nek argument) št 1 ne pove ničesar, je zgolj internetno merjenje e-penisa. Pa poglejmo tvojo točko št 2. wow, tudi ta ne pove ničesar.
Gremo do tretje ... wow, presenečenje, tudi tu nisi povedal ničesar!
Zakaj nam sploh kradeš čas s tem, če z izjemo praznega blebetanja nimaš za povedati ničesar konkretnega?

Torej jaz sem takšen pa takšen ugotavljaš, še vedno ne znaš odgovoriti na najbolj preprosto vprašanje. Te bom vprašal še v tretje, ko tako rad prodajaš bučke:
Daj povej mi kaj točno TEBE moti oz. ti pri kuhanju dela razliko če namesto le teh uporabiš napr. paradižnike Mutti iz Mercatorja. Kaj točno si zaznal, ko si uporabljal Mutti paradižnik, da ti je tako zelo slabši od San Marzana? Kakšen poseben priokus? Jim kaj manjka? Imajo česa preveč? So presladki? So prekisli?
Stavim namreč, da nimaš pojma in da mi lahko tu citiraš samo to, kar ti net pove o San Marzanu.


Bo šlo, ali pa nam boš raje povedal kako oh in sploh grozen sem jaz?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

harvey ::

Samael je izjavil:

A zdaj nam boš pa še prodajal bučke, da vedno, ko se ti zahoče špagetov s paradižnikovo omako skačeš na jug italije po frišn paradajz? :)

Tvoj argument (v bistvu niti ne nek argument) št 1 ne pove ničesar, je zgolj internetno merjenje e-penisa. Pa poglejmo tvojo točko št 2. wow, tudi ta ne pove ničsar.
Gremo do tretje ... wow, presenečenje, tudi tu nisi povedal ničesar!
Zakaj nam sploh kradeš čas s tem, če z izjemo praznega blebetanja nimaš za povedati ničesar konkretnega?

Torej jaz sem takšen pa takšen ugotavljaš, še vedno ne znaš odgovoriti na najbolj preprosto vprašanje. Te bom vprašal še v tretje, ko tako rad prodajaš bučke:
Daj povej mi kaj točno TEBE moti oz. ti pri kuhanju dela razliko če namesto le teh uporabiš napr. paradižnike Mutti iz Mercatorja. Kaj točno si zaznal, ko si uporabljal Mutti paradižnik, da ti je tako zelo slabši od San Marzana? Kakšen poseben priokus? Jim kaj manjka? Imajo česa preveč? So presladki? So prekisli?
Stavim namreč, da nimaš pojma in da mi lahko tu citiraš samo to, kar ti net pove o San Marzanu.


Bo šlo, ali pa nam boš raje povedal kako oh in sploh grozen sem jaz?


Še 1.000x nisi resen. Ne hodim na jug niti večinoma ne kupujem paradjzov iz piksen, če pa že pa SanMarzano ali drugo kvalitetno robo (paradižnik + lasten sok), ker imam svojo zalogo. Če pa že kupim pa kupim kaj z juga. Tebi pa želim veselo kuhanje naprej.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Samael ::

harvey je izjavil:


Ne hodim na jug niti večinoma ne kupujem paradjzov iz piksen, če pa že pa SanMarzano ali drugo kvalitetno robo (paradižnik + lasten sok), ker imam svojo zalogo.


Ja? Kje ga pa kupuješ pri nas? V Sparu mogoče? Hudiča veš ... tudi tisti enako kot La Valle San Marzano DOP vsebuje sol in sredstvo za uravnavanje kislosti. Ti šment ...


Odgovora, zakaj konkretno ti pa palermski (mutti) paradajz pri kuhanju ne odgovarja pa še vedno nisem dobil. Razen seveda da ima (vsaj pri nas) večji tržni delež, je posledično mainstream in hkrati cenejši pa se tu ne da iti "samo to in to je edino tapravo..." forumskega elitizma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

NikolormousB ::

A voda in moka pa ne morejo biti sveže?


Sveže testenine se običajno delajo tako, da zmešaš jajca in moko.

Nimaš osnov - Mutti ima sol in dodatek za uravnavanja kisloti. Opevani SanMarzano tega nima je le 100% paradižnik. Vse ostalo, kar govoriš je čisto out o zgodbicah. In se samo že doatno zapletaš, ker NIMAŠ POJMA in nisi nikoli v živo videl kake se dela pašta in pa predeluje paradižnik.


Elitizem + nepoznavanje osnov. Samael te je lepo vprašal kaj točno te moti, pa očitno še sam ne veš.

1. Na, Mutti branded San Marzano paradajz. https://www.mutti-parma.com/en/mutti-to...

2. Enkrat za spremembo poglej na deklaracijo. Tudi v cheap merkatorju dobiš paradajz v piksni brez dodatkov.

3. Sol in "dodatek za uravnavanje kislosti" v vsakem primeru dodaš med kuhanjem.

          ::

Okapi je izjavil:

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.


Okapi, nehaj! Tebe samo možgani zajebavajo, da imaš pri nekaterih sestavinah (dražjih?) občutek, da so boljše. Saj veš, tako kot nas nekatere možgani zajebavajo pri pivu.

c3p0 ::

Najboljša omaka je iz domačega paradižnika in se razni muttiji ipd. lahko skrijejo, vsaj moj okus tako pravi. Vsako sezono je naredimo dovolj za celo leto.

NikolormousB je izjavil:

Kislino pa iz paradižnika odstranijo s čarobno palčko, al kako?


Če je prekislo, lahko za znižanje kislosti uporabiš eno bazično sestavino, ki jo premore skoraj vsaka kuhinja.

Samael je izjavil:


Odgovora, zakaj konkretno ti pa palermski (mutti) paradajz pri kuhanju ne odgovarja pa še vedno nisem dobil. Razen seveda da ima (vsaj pri nas) večji tržni delež, je posledično mainstream in hkrati cenejši pa se tu ne da iti "samo to in to je edino tapravo..." forumskega elitizma.


Konzerve in elitizem mi najbolj ne gre skupaj :). San marzano se da pridelat tudi doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

thramos ::

Heh, snobizem zganjat pri rumu, viskiju, testeninah in paradajzu ... a potegnit črto pri piru. :))

jype ::

Okapi je izjavil:

Najbolj važne so surovine. Tudi recimo za omako ni vseeno, katero sorto paradižnika uporabiš. Najboljša je San Marzano. Veliko sreče pri nabavi v Mercatorju;-)
Se pravi če kupim najcenejšo omako, se mi ni treba ukvarjat z makaroni in lahko tudi tiste kupim najcenejše? Super.

Po mojih izkušnjah je ključ do tega, da je hrana vedno zelo dobra v tem, da je človek vedno resnično lačen.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peka pizze (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Loža
1228207726 (2041) MrGTO

Domača pica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22452241 (32114) bluefish
»

Vegeterjanski nasveti-recepti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7313208 (3941) c3p0
»

"Najboljša" paradižnikova omaka za pico (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5625271 (23019) Vajenc

Več podobnih tem