» »

debata o testeninah

debata o testeninah

1
2
3

c3p0 ::

Pri dobrih testeninah bi naj omaka bila čisto enostavna, tudi celo samo olivno olje.

Heavy ::

Zakaj vsaka tem zaide nekam levo? Še dobro, da se beguncev ne omenja :))

@ OP

a) vzamem konzervo rio mare, olje odcedim v kozico, na njemu popražim čebulo in česen. Ko je dovolj popraženo dodam mutti paradižnik in tuno v majhnih koščkih, zalijem z belim vinom, dodam sol. Premešam in pustim na blagem ognju, dokler ni omaka več tako vodena.

b) Vzamem pečenico in jo narežem na kolobarje. Popečem jih na olju, vmes jih obrnem, po par minutah na drugi strani - dodam čebulo. Ko zadiši čebula vse skupaj polijem z mutti paradižnikom, po navadi dodam belo vino, premešam in pustim na blagem ognju. Soliti skoraj ni treba, saj je klobasa že slana.

c) skuhaš testenine, poliješ z olivnim oljem

d) francoska solata + drobne testenine

Testenine pa najraje vidim, da so jajčne (Mlinotestove). Pri navadnih moram pojesti mnogo več, da sem enako sit.
#TeamFelix

Okapi ::

          je izjavil:

Okapi je izjavil:

@samael. Ja, z vsakimi paradižniki lahko narediš omako, in z vsakim vinom se lahko napiješ. Dejstvo, da so določene surovine boljše od drugih, ni noben elitizem, ampak preprosto dejstvo.


Okapi, nehaj! Tebe samo možgani zajebavajo, da imaš pri nekaterih sestavinah (dražjih?) občutek, da so boljše. Saj veš, tako kot nas nekatere možgani zajebavajo pri pivu.

Čisto možno, ampak proti lastnim možganom se težko boriš. Okus nastane v možganih, ne na jeziku, in če se ti zdi boljše, je boljše.

Slepe probe med paradajzi še nisem delal, med testeninami pa sem, in je Gragnano boljši od Barille.

Kar se pira tiče, pa moji komentarji niso šli v smeri, da nekateri niso boljši od drugih (po mnenju posameznega pivca), ampak sem se spotikal ob (neupravičeno) zaničavanje določenih pirov (kar je tipično znamenje hohštaplerjev), in ob neskončno iskanje "boljšega", ki se ga gredo hipsterji.

Jaz nisem nikjer rekel, da so Barilla slabe testenine, ali Mutti zanič pelati.

thramos ::

Mhm, če napišeš: "Predvsem morajo biti pa testenine dobre", s tem jasno impliciraš, da nekatere niso. Dobre namreč, torej so zanič. Hohštapler. :))

Okapi ::

A tebe zadnje čase res tako zelo hebe bralno razumevanje? ;(( Kot prvo, če so nekatere boljše od drugih, to ne pomeni, da so te druge zanič. In kot drugo, kakšne so morda tudi zanič. Lahko tudi splesnijo, ali so polne mokarjev. Ti kar jej plesnive testenine, dober tek.

jype ::

Tiste "dobre" torej ne morejo splesneti?

Al kaj naj bi bila implikacija izjave, da naj reveži kar jemo plesnive testenine?

zenith1 ::

Jaz špagete kuham 8 minut in so vedno aldente.

Recept za tunino omako: na olivnem olju prepražiš 2 ali 3 stroke česna, notri fliknem konzervo tunine (prej ocedim olje, ki je v konzervi), dodam pardižnikovo omako (najboljše je bilo na morju, kjer sem uporabljal domače pripravljeno salso), dodam 1/2 belega vina, sol in veliko bazilike.

Potem začnem kuhat špagete in v petnajstih minutah je zadeva pripravljena.

thramos ::

Okapi je izjavil:

A tebe zadnje čase res tako zelo hebe bralno razumevanje? ;(( Kot prvo, če so nekatere boljše od drugih, to ne pomeni, da so te druge zanič. In kot drugo, kakšne so morda tudi zanič. Lahko tudi splesnijo, ali so polne mokarjev. Ti kar jej plesnive testenine, dober tek.


Mene? Zakaj pišeš boljše? Lej, če so nekatere dobre, druge niso. :))

Okapi ::

Pol dneva in že troli uničijo čisto zanimivo debato.;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

thramos ::

A misliš debato o kvaliteti piva?

          ::

Če se vrnem k testeninam: najbol sovražim situacije, ko v kakšni menzi ali restavraciji dobiš na krožniku slabo odcejene špagete, ki še plavajo v vodi, na njih pa je ena zajemalka kakršnekoli omake. Nekoč je en kuhar v priznani restavraciji v Italiji povedal, da oni vedno stresejo testenine v omako in ne obratno, ter da jih nato še malo pokuhajo v omaki. Tega se držim tudi sam.

Invictus ::

Če greš na testenine v restavracijo, je to že samo po sebi faljeno.

Tistih 15 minut časa za kuhanje ima vsak...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

</head> ::

Tisti, ki imate radi testenine s tuno potestirajte skušo v piksni. Meni precej bolj všeč.

Pa kakšnja kaplja sojine omake v zos, ali pa minimalno tartufate. Seveda moraš pazit, da teh močnih okusov ne daš preveč, ker potem zadeva nima smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: </head> ()

filip007 ::

Lahko daš na raviole, kislo smetano in vegeto, bolj enostavno ne gre.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Heavy ::

Kako pa sirovo omako pripravite?
#TeamFelix

          ::

Invictus je izjavil:

Če greš na testenine v restavracijo, je to že samo po sebi faljeno.

Tistih 15 minut časa za kuhanje ima vsak...


De delamo vsi od doma oz. si med tednom malo težje pripravimo kosilo sami.

Zgodovina sprememb…

darksamurai ::

          je izjavil:

Invictus je izjavil:

Če greš na testenine v restavracijo, je to že samo po sebi faljeno.

Tistih 15 minut časa za kuhanje ima vsak...


De delamo vsi od doma oz. si med tednom malo težje pripravimo kosilo sami.


V povprečju je porabljen čas enak. Vožnja/hoja do restavracije, naročilo, čakanje, obrok, plačilo, vožnja/hoja domov.

Pri "enostavnih" omakah česen/tuna/karbonara/... s kuhanjem porabiš manj časa. Res pa je, da lahko v restavracji vmes počivaš, kar pri kuhanju ne moreš.

Pardon. pomotoma sem kliknil na izbris... želel sem klikniti citiraj. ;((

Okapi ::

darksamurai je izjavil:



V povprečju je porabljen čas enak. Vožnja/hoja do restavracije, naročilo, čakanje, obrok, plačilo, vožnja/hoja domov.

Eni tudi kar nekaj napišete, ne da bi uporabili pol sekunde za premislek. ;((
Iz službe do doma imaš lahko pol ure, lahko tudi eno uro vožnje, menzo imaš pa mogoče kar v službi, ali do najbližje restavracije pet minut peš. In potem bi ti hodil domov, da si pašto skuhaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

dj_uro ::

Najbrž je bolj zdravo doma jest kot vsak dan v menzi...Tako načelo imam jaz;
Drugače pa tole merjenje e-penisa ne pelje nikamor. Tudi sam pridelam lastne paradajze 4ih vrst na vrtu in iz njih v 90% naredim mezgo... Ko mi je pa zmanjka, grem v mečkator po njihovo, v plavem tetrapaku... Je povsem zadovoljiva... In če sem jaz srečen, potem je zame tudi tista TOP.

Jebe se men za hohštaplerstvo, posebej od določenih osebkov tu gor =)

Ima kdo recept za morske sadeže in testenine? - zadnjič sem v Divači jedu božanski mix
vw-klub.si

darksamurai ::

Okapi je izjavil:

darksamurai je izjavil:



V povprečju je porabljen čas enak. Vožnja/hoja do restavracije, naročilo, čakanje, obrok, plačilo, vožnja/hoja domov.

Eni tudi kar nekaj napišete, ne da bi uporabili pol sekunde za premislek. ;((
Iz službe do doma imaš lahko pol ure, lahko tudi eno uro vožnje, menzo imaš pa mogoče kar v službi, ali do najbližje restavracije pet minut peš. In potem bi ti hodil domov, da si pašto skuhaš.


Đizs krajst. Ali si uporabil pol sekunde za premislek? Med malico itak da ne, za kosilo, kar je mimogrede za povprečnega slovenca obrok po službi, pa si bom doma skuhal testenine. Hitreje, bolj okusno in ceneje.

Okapi ::

Mogoče imaš ti še vedno službo od šestih do dveh, in greš po službi domov na kosilo, ampak to že dolgo več ne velja za povprečnega zaposlenega Slovenca.

darksamurai ::

Ne, nimam. Malico imam ob 12:00 in ob 18:00, ko pridem domov, sem lačen in si skuham kosilo.

harvey ::

Samael je izjavil:

harvey je izjavil:


Ne hodim na jug niti večinoma ne kupujem paradjzov iz piksen, če pa že pa SanMarzano ali drugo kvalitetno robo (paradižnik + lasten sok), ker imam svojo zalogo.


Ja? Kje ga pa kupuješ pri nas? V Sparu mogoče? Hudiča veš ... tudi tisti enako kot La Valle San Marzano DOP vsebuje sol in sredstvo za uravnavanje kislosti. Ti šment ...


Odgovora, zakaj konkretno ti pa palermski (mutti) paradajz pri kuhanju ne odgovarja pa še vedno nisem dobil. Razen seveda da ima (vsaj pri nas) večji tržni delež, je posledično mainstream in hkrati cenejši pa se tu ne da iti "samo to in to je edino tapravo..." forumskega elitizma.


Evo, iz kleti ena zaloga, na današnjem Delu, da ne boš rekel, da strica googla trajbam. Ni samo Spar ali Mercator, očitno smo se nekaj naučili. Nisem nikoli trdil, da je ena marka sveta in nič drugega. Samo večina SanMarzanov je takih.

Sem ti povedal, večina piksen ali flašnih zadev Muttija je sol in kisloba, če ti to sede tudi prav. Meni ne.

 San Marzano

San Marzano

Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

OrkAA ::

darksamurai je izjavil:

Ne, nimam. Malico imam ob 12:00 in ob 18:00, ko pridem domov, sem lačen in si skuham kosilo.


Ne vem kaj tocno si ti ob 18h kuhas, ampak kosila zagotovo ne. :)

kosílo -a s (í) 1. obrok hrane, ki se jé opoldne ali zgodaj popoldne


Vir: sskj

harvey ::

NikolormousB je izjavil:

A voda in moka pa ne morejo biti sveže?


Sveže testenine se običajno delajo tako, da zmešaš jajca in moko.

Nimaš osnov - Mutti ima sol in dodatek za uravnavanja kisloti. Opevani SanMarzano tega nima je le 100% paradižnik. Vse ostalo, kar govoriš je čisto out o zgodbicah. In se samo že doatno zapletaš, ker NIMAŠ POJMA in nisi nikoli v živo videl kake se dela pašta in pa predeluje paradižnik.


Elitizem + nepoznavanje osnov. Samael te je lepo vprašal kaj točno te moti, pa očitno še sam ne veš.

1. Na, Mutti branded San Marzano paradajz. https://www.mutti-parma.com/en/mutti-to...

2. Enkrat za spremembo poglej na deklaracijo. Tudi v cheap merkatorju dobiš paradajz v piksni brez dodatkov.

3. Sol in "dodatek za uravnavanje kislosti" v vsakem primeru dodaš med kuhanjem.


Ne, vse testnine so moka+tekočina. Tekočina je lahko jajce ali voda. Tudi sveže so brez jajc, samo imate nekateri tule kuharijo sveto od babic, kjer je bil edino domet testenin jajčni nudeljčki za govejo župco juho. Sveže testenine (voda+moka) so na jugu mamce prodajale v zameno za fižol in suho pašto in tudi ne malo sirotišnic se je s tem ukvarjalo in izkoriščalo uboge sirote! Sveža pašta je delikatesa.

Hvala za informacijo, da je že v Mercatorju normalna omaka. Mi lahko prosim posreduješ znamko teh v piksni brez dodatkov.

Med kuhanjem ni potrebno nič pretirano soliti in sploh pa ne cukrati, če imaš pravi paradižnik, verjemi.

Se strinjam z Okapijem, da je bila razprava zastavljeno zelo poučno in zanimivo, a težko se da sodelovati v razpravi, kjer profesionalni kuharji in neki znalci trosijo takšne neumnosti, da moraš odreagirati.

Slovenija ni dežela pašte temveč močnatih jedi in zato z redkimi izjemami - Primorska (italijanski vpliv) srečaš normalno pripravljeno pašto. Dojemanje testeninskih jedi na slovenskem je slabo - preveč omake, prekrije/zakrije glavno sestavino, preveč skuhano in premalo kvalitetne pašte :) in vse več ali manj temelji na smetani. Poleg tega pa elitni lokali, kjer oglašujejo, da imajo domačo/hišno pašto le to enostavno kupujemo svežo pri enem večjem slovenskem proizvajalcu sveže pašte s Primorskega konca. TO je pa tudi svojevrstna zgodba.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

NikolormousB ::

Med kuhanjem ni potrebno nič pretirano soliti in sploh pa ne cukrati, če imaš pravi paradižnik, verjemi.


Ne verjamem. Nisem še videl recepta za omako, ki ne bi vključeval začimb. Lahko sicer ješ tudi surov paradižnik zraven špagetov, če ti paše.

premalo kvalitetne pašte


Si mislil napisati "premalo hohštaplerske pašte"?

Samael ::

harvey je izjavil:


 San Marzano

San Marzano



Se ne daš, ane. Mogoče bi moral pa malce bolje prebrati lastno deklaracijo in ugotovil, da argument, ki ga ves čas poudarjaš nima nobene osnovi. No, kaj pravi tvoja slika, ker ne maraš vloženega paradižnika z dodatkom soli in zato kakšen Mutti ni ok?
SALE/SALT 0,25g

Kaj pa tvoj zaničevan Mutti?


SALT: 0,1g

Ah, ti šment. Ampak si trmast ane. Se ne boš dal, tudi če ti je vedni znova dokazano, da prodajaš bučke.

Ti bom razložil še, zakaj sem se vtaknil v tvoje pisanje.
Zaradi tega, ker vedno, in vedno v tovrstne teme pridete bleferji, elitisti in verniki (ki ste nekje sličali da je nekaj super posebnega) s svojimi "samo to in to je tisto pravo, raja nima pojma", ne znaš pa še vedno povedati, kaj tako zelo slabega je v sestavinah, ki jih dobimo na naših policah (mutti, natureta ipd...), da se iz njih ne bi dalo narediti bogovske omake.
Samo beri se: "Za normalne/bolj zahtevne jedce ala ... v tej temi pa to ni nit približno". A želiš povedati, da vsi ostali pa niso/nismo normalni jedci, ki radi damo kaj okusnega v želodec? Da tisti, ki kupujemo cenovno znosne preverjene izdelke na domačih policah pa nimamo pojma? Da samo internetni elitisti in snobi veste kaj je tisto pravo za človeka?
Veš kaj ti bom povedal. Tako kot bo s San Marzano nekdo naredil okusno jed, drugi povprečno, tretji odlično, bo tudi z Naturetinimi paradižniki nekdo naredil okusno jed, drugi povprečno, tretji odlično. To je ves moj point debate s teboj. Vse ostalo, kako bodo zadeve prave samo če se uporabi ta in ta zadeva, je pa prodajanje bučk. Prosim ne prodajaj mi bučk. Zdaj ko je sezona le teh na vrhuncu jih imam že vrh glave.

harvey ::

NikolormousB je izjavil:

Med kuhanjem ni potrebno nič pretirano soliti in sploh pa ne cukrati, če imaš pravi paradižnik, verjemi.


Ne verjamem. Nisem še videl recepta za omako, ki ne bi vključeval začimb. Lahko sicer ješ tudi surov paradižnik zraven špagetov, če ti paše.

premalo kvalitetne pašte


Si mislil napisati "premalo hohštaplerske pašte"?

Začimb je malo, poglej kaj npr. od Oldanija, koliko on začinjuje. Ja, surovega imaš lahko v testeninski solati :)

Ne, preprosto kvalitetne, lahko so tudi samo krpice, ali mantili di setta nič hoch scene, mi lahko poveš kaj je zate dobra pašta?

Pa še nekaj sem pozabil, da je na slovenskem premalo, oz. ga sploh ni, premisleka o obliki testenin in omaki. Tipična zmota je npr. bolognese scena (ragu), kjer se večinoma ponuja s špageti. Veliko boljša izbira so široki rezanci (jajčni).
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

NikolormousB ::

mi lahko poveš kaj je zate dobra pašta?


Taka, ki je dobro skuhana. Suhe testenine so v surovem (neskuhanem) stanju vse praktično enake. Pri svežih pa je poleg načina priprave pomembno predvsem to, da so sveže.

reeves ::

Za veliko večino normalnih jedcev je kombinacija ala Mutti in Barilla več kot dovolj. Odvisno je samo kako jih pripraviš. Za to ima pa vsak svoj okus in zato v takih debatah ne moreš priti do konca.
Cela tema se bere, kot da s San Marzano ne moreš falit. Grem stavit, da če se potrudim, mi tudi s temi paradižniki uspe skuhati omako, ki je ne bo noben jedel.

Kar se tiče oblik, je pa res..sem že prej omenil.
In ne, bolognese ni niti za špagete, niti za široke rezance ampak za razne penne, fusile, pipe,...
Na "gladke" testenine se dajejo "lepljive" omake (sirne, smetanove, carbonara,...) zato, da se omaka lepo oprime testenin. Zato se na kuhane testenine ne poliva olja. Za nelepljive omake se praviloma uporablja testenine, ki lahko "zajamejo" omako. Takih pravil se načeloma držijo vrhunske restavracije, za doma je pa, vsaj meni, čisto vseeno kakšna kombinacija je, samo da mi je dobro.

mikhaair ::

Gragnano so najbolnse testenind do sedaj, kar sem kupil. Je pa dol seveda vec proizvajalcev. Ta drage in kvalitetne mislim da so od la grande fabrica della pasta al neki tazga. Lani sva tam nakupla za 70€ robe. ?
Bolognese je nekdo omenjal s cisto prekratkim časom kuhanja omake. Vsaj uro in pol na nizkem ognju. Poišči zaščiten recept za bolonjsko....
Trenutno najraje: Olivno olje + mesnica začimb, pikantnih. Pogrejem do cvrcanja, skoraj da se prezgejo. Preko paste, that's it. In preko seveda parmezan.
Aja, ne ores skuhat tko zanič paste in omake, da je parmigiano reggiano ne bi mogel popravit.
Grana padano bo tudi ok. Pa ostali mocni starani siri.

reeves ::

Bolognese je nekdo omenjal s cisto prekratkim časom kuhanja omake. Vsaj uro in pol na nizkem ognju. Poišči zaščiten recept za bolonjsko....

Sicer ne poznam original recepta, ampak jaz ponavadi samo kuham 1 uro. Zato tudi v omakah, ki se dolgo kuhajo ne uporabljam paradižnikovega koncentrata kot nekateri tu. Raje dam več pelatov in zreduciram.
Največkrat uporabljam tole:

tikitoki ::

harvey je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

A voda in moka pa ne morejo biti sveže?


Sveže testenine se običajno delajo tako, da zmešaš jajca in moko.

Nimaš osnov - Mutti ima sol in dodatek za uravnavanja kisloti. Opevani SanMarzano tega nima je le 100% paradižnik. Vse ostalo, kar govoriš je čisto out o zgodbicah. In se samo že doatno zapletaš, ker NIMAŠ POJMA in nisi nikoli v živo videl kake se dela pašta in pa predeluje paradižnik.


Elitizem + nepoznavanje osnov. Samael te je lepo vprašal kaj točno te moti, pa očitno še sam ne veš.

1. Na, Mutti branded San Marzano paradajz. https://www.mutti-parma.com/en/mutti-to...

2. Enkrat za spremembo poglej na deklaracijo. Tudi v cheap merkatorju dobiš paradajz v piksni brez dodatkov.

3. Sol in "dodatek za uravnavanje kislosti" v vsakem primeru dodaš med kuhanjem.


Ne, vse testnine so moka+tekočina. Tekočina je lahko jajce ali voda. Tudi sveže so brez jajc, samo imate nekateri tule kuharijo sveto od babic, kjer je bil edino domet testenin jajčni nudeljčki za govejo župco juho. Sveže testenine (voda+moka) so na jugu mamce prodajale v zameno za fižol in suho pašto in tudi ne malo sirotišnic se je s tem ukvarjalo in izkoriščalo uboge sirote! Sveža pašta je delikatesa.

Hvala za informacijo, da je že v Mercatorju normalna omaka. Mi lahko prosim posreduješ znamko teh v piksni brez dodatkov.

Med kuhanjem ni potrebno nič pretirano soliti in sploh pa ne cukrati, če imaš pravi paradižnik, verjemi.

Se strinjam z Okapijem, da je bila razprava zastavljeno zelo poučno in zanimivo, a težko se da sodelovati v razpravi, kjer profesionalni kuharji in neki znalci trosijo takšne neumnosti, da moraš odreagirati.

Slovenija ni dežela pašte temveč močnatih jedi in zato z redkimi izjemami - Primorska (italijanski vpliv) srečaš normalno pripravljeno pašto. Dojemanje testeninskih jedi na slovenskem je slabo - preveč omake, prekrije/zakrije glavno sestavino, preveč skuhano in premalo kvalitetne pašte :) in vse več ali manj temelji na smetani. Poleg tega pa elitni lokali, kjer oglašujejo, da imajo domačo/hišno pašto le to enostavno kupujemo svežo pri enem večjem slovenskem proizvajalcu sveže pašte s Primorskega konca. TO je pa tudi svojevrstna zgodba.


Ce ti rad jes neskuhabne testenine, be my guest, sam ne drugim pamet soliti, da morajo jesti testenine, ki so jim osebno zanic pripravljene.

mikhaair ::

@reeves
Saj ni toliko poanta original recepte, temvec casa...15, 20 je kriminlno premalo. Enkrat sem gledal na 24kičen, kako se dela kao pravi ragu oz. napoletanski ragu. 5 ur se je cmarilo v loncu. :)

          ::

Kako pa testenine kuhate? V pokritem ali odkritem loncu? Kdaj solite?

c3p0 ::

S tem, da original recepta za bolonjsko omako ne boš našel, ker pač ne obstaja. Reče se ji ragu. ;)

Samael ::

To sicer ne drži povsem. Ragu je osnova, kjer to ime samo po sebi nič ne pove kako grobo mleto, v nekaterih primerih celo narezano na male kocke je meso, koliko je dodano paradižnika (napr. komponenta musake je tudi ragu, ki imamo dodano le malo količino paradižnika, ali pa sploh ne) itd. in da, lahko govorimo tudi o bolonjski omaki, bolonjskem načinu priprave raguja.

Naj ti bo za bežen vpogled v pomoč tale link: Ragu @ Wikipedia (forum ne sodeluje pri linku na tej strani, prvi zadetek: Ragu, Italian term for meat-based sauce)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

mikhaair ::

Omenjeni ragu bakice iz napolija ni imel nikakrsne povezace z bolonjsko. Meso s kostmi je cmarila, pa paradajz itd.

c3p0 ::

Samael je izjavil:

To sicer ne drži povsem. Ragu je osnova, kjer to ime samo po sebi nič ne pove kako grobo mleto, v nekaterih primerih celo narezano na male kocke je meso, koliko je dodano paradižnika (napr. komponenta musake je tudi ragu, ki imamo dodano le malo količino paradižnika, ali pa sploh ne) itd. in da, lahko govorimo tudi o bolonjski omaki, bolonjskem načinu priprave raguja.

Naj ti bo za bežen vpogled v pomoč tale link: Ragu @ Wikipedia (forum ne sodeluje pri linku na tej strani, prvi zadetek: Ragu, Italian term for meat-based sauce)


“What do you mean there's no Bolognese?!” The tourist asks the startled waiter, who politely suggests in broken English that they try the tagliatelle al ragù instead.

https://www.thelocal.it/20160914/the-tr...

mikhaair ::

V italiji ima vsaka vas drugačno pojmovanje, skorajda o vsem. ?

Samael ::

c3p0 je izjavil:

S tem, da original recepta za bolonjsko omako ne boš našel, ker pač ne obstaja. Reče se ji ragu. ;)

c3p0 je izjavil:

Samael je izjavil:

To sicer ne drži povsem. Ragu je osnova, kjer to ime samo po sebi nič ne pove kako grobo mleto, v nekaterih primerih celo narezano na male kocke je meso, koliko je dodano paradižnika (napr. komponenta musake je tudi ragu, ki imamo dodano le malo količino paradižnika, ali pa sploh ne) itd. in da, lahko govorimo tudi o bolonjski omaki, bolonjskem načinu priprave raguja.

Naj ti bo za bežen vpogled v pomoč tale link: Ragu @ Wikipedia (forum ne sodeluje pri linku na tej strani, prvi zadetek: Ragu, Italian term for meat-based sauce)


“What do you mean there's no Bolognese?!” The tourist asks the startled waiter, who politely suggests in broken English that they try the tagliatelle al ragù instead.

https://www.thelocal.it/20160914/the-tr...


Pa si poleg naslova prebral cel članek, ki ga linkaš ali pa zgolj nisi razumel? :)

First of all, Ragù alla Bolognese, or Bolognese sauce, is only one of the many ways which a meat sauce – or Ragù - can be prepared in Italy.
Ragù in Italy is a general term, used to indicate any meat sauce cooked over low heat for many hours.
- torej točno tako, kot sem rekel, ane?

It is thought that the birth of the original recipe for Ragu alla Bolognese can be traced back to the end of the 1700s. It was then that Alberto Alvisi, the chef of the Cardial of Imola, cooked the first real tomato-based meat sauce, which was served with a plate of macaroni pasta.
The original recipe for Bolognese sauce was shaped over the intervening years and the 'official' version of the recipe was registered by the Italian Academy of Cuisine at the Bologna Chamber of Commerce on October 17th 1982.

Okapi ::

Če bi kdo rad kupil kakšne italijanske specialitete, ki jih pri nas ni mogoče dobiti, je tole verjetno najboljša trgovina - https://www.onlyitalianproducts.it/

Če naročiš za več kot 120 evrov, je poštnina brezplačna. Roba pride v 2-3 dneh.

janezvalva ::

          je izjavil:

Kako pa testenine kuhate? V pokritem ali odkritem loncu? Kdaj solite?

v odkriti posodi, čeprav je boljši izkoristek v zaprti.
(no lids - feel the freedom)
solim že takoj ko natočim vodo noter, saj naj bi slana voda hitreje dosegla vrelišče (energetski prihranek :P)

c3p0 ::

Samael je izjavil:


Pa si poleg naslova prebral cel članek, ki ga linkaš ali pa zgolj nisi razumel? :)


Si prebral prvi quotan stavek?

jype ::

O, priložnost za fizikalno pametovanje!

Morda drugič.

janezvalva ::

zenith1 je izjavil:

Jaz špagete kuham 8 minut in so vedno aldente.

Recept za tunino omako: na olivnem olju prepražiš 2 ali 3 stroke česna, notri fliknem konzervo tunine (prej ocedim olje, ki je v konzervi), dodam pardižnikovo omako (najboljše je bilo na morju, kjer sem uporabljal domače pripravljeno salso), dodam 1/2 belega vina, sol in veliko bazilike.

Potem začnem kuhat špagete in v petnajstih minutah je zadeva pripravljena.


sem preiskusil ta recept, moram rečt, da je zelo okusno ter enostavno. mislim, da je skrivna sestavina belo vino, katero poda zelo specifičen okus.
njam!

Rok Woot ::

Okapi je izjavil:

Predvsem morajo biti pa testenine dobre. Najboljše delajo v mestecu Gragnano, južno od Neaplja. Je že res,da so malo dražji od Barille, in jih pri nas malo težje dobiš, ampak če se že potrudiš z dobro omako, je škoda zanemarit glavni del.



Meni so že Hegisoba noodles bolši od teh ali pa Okamachi soba.

maco-maco ::

Pri česnu je treba pazit, da ga ne zažgeš. Jaz ga dodajam bolj na koncu (če je več sestavin). Dodaš pa lahko še kakšen žajbelj ali inčune, kapre, olive, čili... Sedaj pa je bolj čas za bučke in paradižnik, mogoče malancani, al pa blitva. Prej je bil čemaž, potem bodo gobe... Poprova omaka s smetano, piščanc, grah s smetano, simpl paradižnikova (široki rezanci),... Za na hitr konzerva skuše, gorgonzola, tidi makaronflajš je hitr. Piksne paradajza pa delajo itak v višku sezone, ko je surovina najcenejša in hkrati dejansko vzgojena v najoptimalnejših pogojih. Da dobiš slab pqaradajz v piksni, moraš biti res talent.
Kaj?

jorgos ::

ojoj....San Marzano paradižnik8-)
.... ja, res je najboljši in nakaj posebnega!!! Skrivnost pa je enostavno v zemlji oz prsti vulkanskega izvora (izpod Vezuva), je globoka, rahla, naravno rodovitna ter ima visoko vsebnost organskih snovi in visoko vsebnost prilagodljivega fosforja in izmenljivega kalija.
...tako, da pozabite San Marzano gojenje v Sloveniji, razen, če imate nad sabo kakšen vulkanski ognjenik, kot Vezuv.
Sicer, pa ima tudi Mutti v programu San Marzano pelate, samo ne v Slo...
https://www.guidetti.co.uk/Mutti-San-Ma...

zavajon ::

          je izjavil:

Kako pa testenine kuhate? V pokritem ali odkritem loncu? Kdaj solite?

Jaz imam pokrito dokler ne zavre, kuham pa jih pri odkritem.
Pokrit lonec prej zavre, ker ne izgublja toliko energije.
Ne vem, zakaj kuham odkrite, mama me je tako naučila :)
Solim tik preden zavre, tako ta zavre čim vržem notri sol. To je fizika, voda s primesmi pač prej zavre.

Edit: uf, spregledal, da gre za pol leta star post :8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peka pizze (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Loža
1227205059 (4509) Eduardo

Domača pica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22451876 (31749) bluefish
»

Vegeterjanski nasveti-recepti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7313146 (3879) c3p0
»

"Najboljša" paradižnikova omaka za pico (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5625165 (22913) Vajenc

Več podobnih tem