» »

napaka pri obračunu točk v nagradni igri F1 (www.24ur.com)

napaka pri obračunu točk v nagradni igri F1 (www.24ur.com)

jeti51 ::

Najbrž vas kar nekaj pozna to nagradno igro in marsikdo med vami tudi sodeluje v njej. No, jaz sem našel napako, zaradi katere je prišlo pri nekaterih ekipah do napačnega izračuna točk - zaradi zaokroževanja, ker se je na prvih dveh dirkah štelo samo 20% točk.
Izsek iz e-maila, ki sem ga pred dnevi poslal na urednistvo@24ur.com:
Poglejmo si točkovanje ekipe ormož:
(BAR, K.Raik., J.P.Montoya)
Na prvi dirki sezone naj bi ekipa dobila 398 točk, 20%
od tega pa je 79,6 (zaokroženo je bilo na 80).
Na drugi dirki sezone naj bi ekipa dobila 310 točk,
20% od tega pa je 62,0 (zaokroženo na 62). Skupaj je
ekipa dobila 142 točk.
Skratka, ekipa je dosegla na prvig dveh dirkah skupaj
708 točk, po pravilih se šteje 20% točk, kar znese
141,6 točke oziroma zaokroženo 142.
Zdaj pa si poglejmo točkovanje ekipe Veseli Ventilčki,
ki ima isti vozniški par kot ekipa ormož, le namesto
moštva BAR ima izbrano ekipo Toyota.
Na prvi dirki sezone je ta ekipa zbrala 372 točk, 20%
od tega je 74,4 (zaokroženo je bilo potem na 74).
Na drugi dirki sezone naj bi ekipa dobila 306 točk,
20% od tega pa je 61,2 (zaokroženo je bilo na 61).
Skupaj je ekipa dobila 135 točk, kar pa NI pravilno!
V resnici je ekipa zbrala na prvih dveh dirkah
(upoštevajoč tistih 20%) točno 135,6 točke, kar bi se
moralo zaokrožiti na 136. Namreč prejšnja ekipa
(ormož) je dosegla točno 6 točk več (141,6 točke), kar
se je zaokrožilo na 142. Zaradi zaokroževanja pa je
ekipa Veseli Ventilčki dobila samo 135 točk (7 manj od
ekipe ormož), kljub temu, da je v celoti zbrala točno
6 točk manj in ne 7.


Problem je pri zaokroževanju. S prvih dveh dirk se šteje samo 20% točk. No, njihov program za evidenco pa je izračunal 20% točk prve dirke in to zaokrožil, izračunal 20% točk z druge dirke in to zaokrožil, nato pa to dvoje seštel. Seveda se tako ne dela, da se zaokrožuje že vmesne rezultate. Pravilno je vmesne rezultate računati bolj natančno in šele končni rezultat zaokrožiti. In prav zaradi omenjene napake (vsako dirko obračunavajo posebej) so bile nekatere ekipe ob točko, spet kakšna druga pa je s tem morda kakšno točko celo pridobila.
na mail še nisem dobil odgovora in tudi napake še niso odpravili, zato sem se odločil, da objavim temo javno, na forumu. Mnenja?

LP

PS: Ekipa "Veseli Ventilčki" ni moja (ima pa enak izbor dirkačev in moštva, kot moja ekipa).
PPS: Mail sem poslal po sobotnih kvalifikacijah, ko bi omenjeni ekipi morali biti po točkah izenačeni, pa je ekipa veseli Ventilčki za ekipo ormož (neupravičeno) zaostajala za 1 točko.

asPeteR ::

Hja, vse to seveda vzdrzi in imas prav.

TODA, pozabil si, da oni postavljajo pravila! In ce so oni dolocili, da se zaokrozuje tako, se pac zaokrozuje tako. S tem ko si si se udelezil te igre si sprejel pravila te igre ...

Zal je pac tako.
http://blog.stegnar.com

jeti51 ::

Se ne strinjam. V pravilih piše samo, da se za dirke, ki so bile izpeljane še pred prijavo ekipe, šteje 20% točk. 20% od 678 pa je 136 (zaokroženo). Ne morejo razbiti te vsote na dva dela, od vsakega dela vzeti 20%, potem vsak del posebej zaokrožiti in šele nato oboje sešteti. Ja? :)
Ne držijo se lastnih pravil, oz. narobe izračunavajo "20% od točk na prvih dveh dirkah".;)

snow ::

> V pravilih piše samo, da se za dirke, ki so bile izpeljane še pred prijavo ekipe, šteje 20% točk.

Ne piše ali 20% od posamezne dirke, ali 20% od skupne vsote dirk. Da se razumeti na oba načina.

Si me spomnil na našo učiteljico iz nemščine, pri kateri sem raje dobil 4/5 kot pa 5 ali 4. Zakaj? Pri povprečju je upoštevala 4/5 kot 4 in 5 :) jaz pa sem se držal bolj trojk...
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

jeti51 ::

No prav, ampak na katerikoli način interpretiraš pravila, še vedno prihaja do napake. 20% od 372 je 74,4 in ne 74, prav tako pa je 20% od 306 (2. dirka) 61,2 in ne 61. Se pravi, da so neupravičeno odščipnili 0,6 točke.
Če pa so se odličili za zaokroževanje, pa naj to naredijo tako, da bo prav. Mislim, da je jasno, da pri vsakem zaokroževanju naredimo napako in če želimo, da je ta napaka čim manjša, moramo zaokrožiti šele končni seštevek vsega. Če zakrožujemo vsak vmesen rezultat posebej, se zaokroževalna napaka samo akumulira in je zato tudi končni seštevek - napaka.
Razen seveda, če se slučajno vse napake izničijo med sabo. ker pa se to ne zgodi pri vseh ekipah, so nekateri zaradi te napake oškodovani. In če pride do napake, jo je treba popraviti, kajne?

Dusko ::

Jeti51

Poglej sicer pravil in te igre ne poznam.Ampak vsote so izračunane pravilno.
Si napisal ,da če se dirki priključiš kasneje ti od vsake dirke upoštevajo 20 % točk.
Torej je pravilno da ti naredijo izračun za tvojo ekipo za vsako tekmo posebej.
Ne moreš zdaj taktizirat pa se na igro prijavit pred zadnjo dfirko pa si sešteješ da je tvoje moštvo zbralo 2000 pik in da ti zdaj hočeš 400 pik.
Ker glej oni ti ne morejo rezultate predhodnih dirk seštet pa pol dat od tistega 20% ,ker je pač vsaka dirka poglavje zase.Ker če ne bi bilo tak bi kot si že sam ugortovil zaradi seštevanja rezultatov se cifra večala se ne bi zaokrožla in ne bi izgubil nič.
Glede zaokroževanje pa se ve vse cigre 1,2,3,4 se zaokrožijo navzdol 5,6,7,8,9 navzgor.
Po mojem menju je to edino pravilno ker glej ti dam primer prva tekma zbereš 123,4 kar ti pol zaokrožijo navzdol na 123 druga pa 124,3 kar je tudi 124 če bi ti pa sešteli pa bi mel 247,8 kar bi ti zaokrožli navzgor in bi profitiral 0.2 točke.
Zato oni obračunavajo točke za vsako tekmo posebej ,ker drugače bi tisti ki ste se prijavli kasneje kljub temu ,da s eupošteva samo 20 % točk bili priviligirani.
Tako,da vse je pravilno obračunano.
Upam,da si razumel kar sem hotel povedat.
Je pa res ,da se z vmesnim zaokroževanjem napaka pri računanju povečuje.

jeti51 ::

Dusko, tisti, ki se prijavijo kasneje, so ze itak depriviligirani, ker se jim steje samo 20% točk. Ostalim, ki so se prijavili pred dirko, se šteje 100% točk. Tu je bolj malo prostora za taktiziranje, prijaviti se moraš čim prej. S tem da je res, da se zaradi večih zaokroževanj (ne samo dveh dirk) razlike še večajo. Eni z zaokroževanjem takoj pridobijo kakšno točko ali dve, drugi pa jo ravno zaradi tega izgubijo.

>>Po mojem menju je to edino pravilno ker glej ti dam primer prva tekma zbereš 123,4 kar
>>ti pol zaokrožijo navzdol na 123 druga pa 124,3 kar je tudi 124 če bi ti pa sešteli pa bi >>mel 247,8 kar bi ti zaokrožli navzgor in bi profitiral 0.2 točke.

Problem je ravno v tem, da nekateri profitirajo recimo 0.2 točke, spet drugi pa izgubijo recimo 0.8 točke. Kljub istemu dejansko doseženemu številu točk imajo zaradi zaokroževanja nekateri kakšno točko več, drugi pa kakšno točko manj. Če bi vsi enako profitirali/izgubili, seveda ne bi imel nič proti. Da dam protiprimer tvojemu primeru:
Nekdo na prvi dirki doseže 76.4 točke, na drugi pa 80.4 in dobi (po njihovem) 156 točk. Nekdo drug pa dobi recimo na oprvi dirki 72.6 točke, na drugi pa 84.2. Kljub enakemu skupnemu rezultatu dobi drugi eno točko več (157 proti 156). Prvemu se je 156.8 zaokrožilo navzdol, drugemu pa navzgor. Prvi je izgubil 0.8 točke, drugi pa je pridobil 0.2. Najbrž se strinjaš, da to pa ni več v redu?

Skratka, če se že zaokrožuje, se naj zaokrožuje pravilno, ne pa tako da nekateri kakšno desetinko točke profitirajo, drugi pa jo izgubijo in se to potem pozna na končnem rezultatu. Saj verjamem, da bo kdo izmed oškodovanih prebral tole temo in se še on pritožil.:)

LP

Thomas ::

Ni dvomčka, da ima jeti prav.

Ampak težko, da mu bo kaj pomagalo.

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Dusko ::

jeti51
Saj vem da prihaja do napak ampak kaj hočeš.Eni profitirajo drugi zgubijo.Dosegel pa ne boš nič.

Thomas ::

Eni profitirajo in drugi zgubijo tudi zaradi nepismenosti določenih. Tako kot v tem primeru.

Se pa tisti tudi ne pustijo opismenjat! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeti51 ::

poldi: tudi jaz vem, da prihaja do napak, ampak napake se da popraviti, kajne? V tem primeru bi bilo to še posebej enostavno, programer bi moral samo malo popraviti funkcijo za točkovanje dirk. Pa tudi druge napake so se že pojavljale v tej igri, a so jih po obvestilu pač popravili, zato ne vem, zakaj ne bi popravili še te.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Formula 1 2010 (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Na cesti
1189176339 (139584) WarpedGone
»

Formula 1 2009 (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Na cesti
127288052 (50431) ABX
»

F1 2007 (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
116778473 (50793) 'FireSTORM'
»

F1 - sezona 2005 (strani: 1 2 3 449 50 51 52 )

Oddelek: Loža
257681396 (40311) Alexius Heristalski
»

F1 in Ferrari (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
635219 (4093) T(he) Boss

Več podobnih tem