» »

Peka pizze

Peka pizze

««
7 / 25
»»

s6c-gEL ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

echo ::

San Marzano tomato @ Wikipedia

Tu piše, da je:
San Marzano is an open-pollinated variety that breeds true from generation to generation, making seed saving practical for the home gardener or farmer.

Skratka ko imamo enkrat semena, jih lahko za naslednje leto pobiramo kar iz rastline.
Na žalost je za sajenje letos že pozno.

Ampak še enkrat - dobro omako po mojem naredi dober postopek, ne pa toliko vrsta.
Nč ne rečem, San Marzano bi znal biti "top", ampak večina paradižnikov bo "good enough", če se ga prav obdela.

Magic1 ::

echo je izjavil:

San Marzano tomato @ Wikipedia

Tu piše, da je:
San Marzano is an open-pollinated variety that breeds true from generation to generation, making seed saving practical for the home gardener or farmer.

Skratka ko imamo enkrat semena, jih lahko za naslednje leto pobiramo kar iz rastline.
Na žalost je za sajenje letos že pozno.

Ampak še enkrat - dobro omako po mojem naredi dober postopek, ne pa toliko vrsta.
Nč ne rečem, San Marzano bi znal biti "top", ampak večina paradižnikov bo "good enough", če se ga prav obdela.

Razlike so kar velike. Sem imel lani na vrtu ene pet vrst paradižnikov in so bili okusi zelo različni! Seveda pa je osnovni pogoj veliko sonca. Brez tega bo vsak paradajz zanič (jagode pravtako).
Magic

Okapi ::

Ravno sem hotel dodati, da ni dovolj samo prava sorta - tudi prava "lega" mora biti, za vrhunski rezultat.

O.

erkgheoruugh ::

No, med gojitelji paradižnika velja sorta Marzano ali Marzano Redorta za precej povprečnega ali celo podpovprečnega. Glede polnosti okusa seveda, da ne bo kdo narobe razumel. To pa naredi dobra reklama.

Pravzaprav ne poznam nikogar, ki bi obdržal sorto tudi v drugem letu sajenja zgolj na podlagi okusa. Kar se pelatov tiče je toliko boljših in okusnejših sort, da vam ni treba sprobavat, da mi boste verjeli.

Magic1 ::

erkgheoruugh je izjavil:

No, med gojitelji paradižnika velja sorta Marzano ali Marzano Redorta za precej povprečnega ali celo podpovprečnega. Glede polnosti okusa seveda, da ne bo kdo narobe razumel. To pa naredi dobra reklama.

Pravzaprav ne poznam nikogar, ki bi obdržal sorto tudi v drugem letu sajenja zgolj na podlagi okusa. Kar se pelatov tiče je toliko boljših in okusnejših sort, da vam ni treba sprobavat, da mi boste verjeli.

Kot naprimer?
Magic

NonPlusUltra ::

Magic1 je izjavil:

erkgheoruugh je izjavil:

No, med gojitelji paradižnika velja sorta Marzano ali Marzano Redorta za precej povprečnega ali celo podpovprečnega. Glede polnosti okusa seveda, da ne bo kdo narobe razumel. To pa naredi dobra reklama.

Pravzaprav ne poznam nikogar, ki bi obdržal sorto tudi v drugem letu sajenja zgolj na podlagi okusa. Kar se pelatov tiče je toliko boljših in okusnejših sort, da vam ni treba sprobavat, da mi boste verjeli.

Kot naprimer?

Matajur, sicer se ne strinjam z oceno podpovprečnosti "San Marzano" paradižnika, a to je stvar okusa.
Magic1: "Opalka".
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

erkgheoruugh ::

Npr. Opalka, Jersey giant, Jersey devil, Amish paste so tisti, ki mi pridejo najprej na misel. Mogoče tudi Rinaldo. Je pa tako, da je pri pelatih ponavadi v ospredju predvsem čimvečji izkoristek (čimveč mesa glede na količino vode) in nekako okus v drugem planu.

In s tem spet pridemo do bistva, da je pri pici nesmiselno IMO komplicirati pri mezgi, ampak se išče predvsem neko uravnoteženost okusa. Dodatki v zmernih količinah so tisti, ki dajo piko i. To ne pomeni, da je vsaka dobra, ampak ena povprečna mezga iz trgovine (brez dodatkov, gola mezga), mozarela (ne drugi sir, ki spet izstopa) ter primerno testo, ki se lepo razvleče, po možnosti kak dan staro, to je to. Pa da ne pozabimo bazilike oziroma pri nas smo bolj vajeni origana.

Okapi ::

To ne pomeni, da je vsaka dobra, ampak ena povprečna mezga iz trgovine (brez dodatkov, gola mezga), mozarela (ne drugi sir, ki spet izstopa) ter primerno testo, ki se lepo razvleče, po možnosti kak dan staro, to je to.
Z "enimi povprečnimi" sestavinami narediš "eno povprečno" pizzo, čisto užitno in dobro, če si lačen, se ti lahko celo zelo dobra zdi, ampak so pa vseeno razlike med povprečno, dobro, zelo dobro, odlično, vrhunsko pizzo.

In seveda samo "prava" sorta paradižnika še ni zagotovilo kakovosti. Imaš slabe, povprečne, dobre, odlične, vrhunske San Marzanote (ali paradajze katerekoli druge sorte). Enako velja za mozzarello in tudi origano ni kar vsak enako dober.

O.

radmannsdorf ::

chucki ::

Sem naročil F1 semena... Da vidimo kaj bo iz njih, seveda prihodnje leto :)
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

harvey ::

Vodilo pri izbiri mezge naj bo, da je med sestavinami samo paradižnik in paradižnikov sok in nič drugega. Vse ostalo - sol, korektor kislosti, askorbinska kislina, sladkor... etc je znamenje, da so v piksni nezreli in nekvalitetni paradižniki.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

hogorq ::

obujam.

tole bi znalo bit zanimivo:


sam bi v spodnji vrsti pustil luknje za vlek, prednjo stran pa zaslonil za boljši izkoristek.

dway ::

hyuga ::

da ne bom odpiral nove teme. katero moko mi priporočate za testo, ki vzhaja od 3 do max 6 ur vse skupaj? torej verjetno ne rabim moke za dolgo vzahanja ala Špar Manitoba. nimam rad tistih gumijastih pic ala Verace - pica napoletana kit. :) jaz imam raje malo bolj hrustljav rob.

bo kaj takega ok?

https://gourmetshop.si/surovine-sl/moke...

:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

profii ::

Nisem ravno strokovnjak, ampak vseeno...
Dal si link do 00 moke, nebi pa špar manitobe ki je 0. Kar uporabi šparovo 0, raje malo prilagodi recept in ugotovi kak rob ti uspe glede na hidracijo in dolžino mesenja / vzhajanja.
Zakaj bi vzhajal max 6 ur? Se ti ne da čakat več ali je kje drugje razlog?
V kakšni pečici (koliko stopinj) pečeš pico?
Kako dolgo jo pečeš?

redtech ::

1 dan ali več (več pomeni več okusa) preden boš delal testo naredi kvasni nastavek
100g moke
100g vode
špičko kvasa
***
Moka 00 z 280W
Zelo malo kvasa
SOL 20-30g /1kg moke
60% vode
MALT, ječmenov slad
Testo zori na sobni temperaturi 24 ur
Na rob daš malo vode z ječmenovim sladom
Kako se jo raztegne poglej na netu
Pred peko pošricaš z olivnim oljem
Pečeš na plehu na zgornji polici približno 10 min (šamotna plošča se ne obnese)
Za ožgano testo jo postavi za 4 minute na dno (8 zgoraj, 4 na dnu)
Pečica na MAX

Pelate na izi zmiksaš dodaš sol in baziliko, vsaj kakšno uro pred peko.
Mozarello natrgaš pred peko, da se voda odteče in potreseš, ko je pica zunaj.

Imaš pa v Hofru Manitobo sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

harvey ::

redtech je izjavil:



Imaš pa v Hofru Manitobo sedaj.

Manitobo imaš že od nekdaj v Sparu.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

hyuga ::

profii je izjavil:

Nisem ravno strokovnjak, ampak vseeno...
Dal si link do 00 moke, nebi pa špar manitobe ki je 0. Kar uporabi šparovo 0, raje malo prilagodi recept in ugotovi kak rob ti uspe glede na hidracijo in dolžino mesenja / vzhajanja.
Zakaj bi vzhajal max 6 ur? Se ti ne da čakat več ali je kje drugje razlog?
V kakšni pečici (koliko stopinj) pečeš pico?
Kako dolgo jo pečeš?


am link do 00 moke sem dal ker piše:

Mehka pšenična moka tip "00" za kratko fermentacijo testa, idealna je za pravo napolitansko pico.
Testo mora vzhajati 4 do 12 ur pri temperaturi 25°C. Vrh zorenja doseže po 8 urah.


zato sem mislil, da je ta moka primerna.
Zakaj nočem čez noč? Ne vem, ker včasih si kar tako zmislim, da bom naredil pico ob 06 zjutraj, tako da bi začnel pečt pri 12. Do sedaj mi je to dobro uspevalo z neko mogo z domačega mlina, vendar sploh ne vem tipa.
+enkrat sem pustil testo dolgo vzhajati pa nimam rad tisti okus, ko narediš nekaj iz zelo fermentiranega testa - v tistem primeru sem delal kruh.

pico sem do zdaj delal po tem receptu:



500 g moke
7 gramov suhega kvasa
325 ml vode
1 žlička soli

in je vedno dobro uspelo. Zdaj me zanima katero moko bi bilo najboljše uporabiti za ta način.

aja temperatura na kateri delam je 315 °C + pica-kamen vnaprej ogret 1 uro. Ni šans da bi naredil v pečici isto (260stopinj) pico, tudi ne če bi nabavil baking-steel.
sem iz "prek-mure" in pri nas sploh ni dobrih picerij: najboljša pica ki sem jo jedel je ta ki sem jo naredil sam. a ni to žalostno?

drugače pa, hvala za nasvete, da še dodam, nimam rad fluffy pice ala VERACE. mora bit hrustljavo, tile 48urni ali 1 tedenski recepti za mehko testo mi sploh ne dišijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

hyuga ::

še enkrat: jaz sem vprašal katere moke bi bile najbolj primerne za kratko vzhajanje testa - torej z nizkim W ratingom.

Moka Manitoba spada med t.i. močne moke in vsebuje več glutena. Uporablja se zlasti za pripravo močno naraslega testa, največkrat v mešanici z ostalimi mokami. Odlična je za peko kruha, posebno raznih baget ter dolgo vzhajanih peciv kot pizze ali panettone, primerna tudi za uporabo v kruhomatu.

Manitoba ni najboljša za kratko vzhajanje če dobro razumem.

Horas ::

ne vem kaj se zajebavate s delanjem testa ko pa lahko uporabiš tortilje.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

buttcrack ::

Tortilia di Napoli :))))

profii ::

hyuga je izjavil:

še enkrat: jaz sem vprašal katere moke bi bile najbolj primerne za kratko vzhajanje testa - torej z nizkim W ratingom.

Moka Manitoba spada med t.i. močne moke in vsebuje več glutena. Uporablja se zlasti za pripravo močno naraslega testa, največkrat v mešanici z ostalimi mokami. Odlična je za peko kruha, posebno raznih baget ter dolgo vzhajanih peciv kot pizze ali panettone, primerna tudi za uporabo v kruhomatu.

Manitoba ni najboljša za kratko vzhajanje če dobro razumem.


Malo časa si uzemi, kupi 5 različnih mok, list papirja in piši rezultate / ugotovitve.
Vidim, da svoj recept si že ugotovil, sedaj spreminjaj moke in ugotovi sebi najboljšo.
Poskusi dodat tudi žlico olivnega olja v testo.

Žal je pri okusih tako, da kar je tebi fluffy je za nekoga podplat, če veš kaj mislim.

c3p0 ::

Horas je izjavil:

ne vem kaj se zajebavate s delanjem testa ko pa lahko uporabiš tortilje.


Tako, tortilja, malo kečapa, šunka iz eurospina in par šnitk sira v lističih, za 20 minut v pečico in je to to.

PacificBlue ::

Meni Manitoba moka tudi ne sede, četudi vzhajam testo dlje časa. Najboljše testo mi uspe z Pomursko moko(tip500) in Pomursko ostro moko, mešam v razmerju 60:40.
|AMD Ryzen 7800X3D|Phantom Spirit 120|ASUS ROG Strix B650E-E|Samsung 990 Pro|
|64GB G.Skill Trident Z5|ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC|
|Seasonic Vertex GX-1200|Thermaltake CERES 500|Dell Alienware AW3423DWF|

Kurzweil ::

Dejansko kdo dela pico iz torilije? :D

Evo en brainstorm... če se vam da...

- kateri recept uporabljate za testo
- kateri sir vam najbolj sede na pico
- za pelate uporabljate navadne pelate iz konzerve?
- kaj vam najbolj sede na pico; pršut? šunka? ... in katera?

Bom jutri imel obisk in bi malce delal različne pice...

TribesMan ::

Recept za testo je variabilna stvar.
Odivsno od vsebnosti beljakovin v moki lahko hidracija varira od 60-80%.
Drugače pa moka, voda, sol in vzhajalno sredstvo (kvas, droži...). Jaz delam večinoma z drožmi, kar pomeni da testo vzhaja vsaj 6ur, ponavadi precej dlje. Uporabljam moko ki ima 13% in več beljakovin, posleidčno prilagodim hidracijo med 70% in 75%. Je pa to precej "pocasto" testo, tako da ni ravno za začetnika.

Sir mozzarella. Definitino ne kupovat naribane mozzarelle.
Lahko uporabiš klasično mozzarello v vrečkah s sirotko, samo za doma kjer si omejen s temperaturo, je ta mogoče malce preveč "mokra" in boš imel juho na pici. Zato priporočam manj vlažne variante.
Jaz jo ponavadi narežem na večje kocke, tako se med pečenjem ravno lepo stopi in se iz sira še ne začne izločat maščoba.

Pelati ponavadi domač paradižnik, ki ga poleti in jeseni vložimo v kozarce.

Na vrh pa po želji. Največkrat samo kak košček zelenjave, ali pa malo na tanko narezane suhe mesnine, potem ko je pica že ven iz pečice. Manj je več.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Klamzi ::

400g moke (včasih 1/2 ostre)
250g vode
12g soli
5g sladkorja
10g olivnega olja
do 5g svežega kvasa
Vzhajam včasih tako, drugič spet drugače, ponavadi pa zamesim in pustim pokrito kakšno uro ali dve, nato naredim 2 kepici in pustim v hladilniku do naslednjega dne. Iz hladilnika vzamem kakšne 4 ure pred peko, z manj kot 5g kvasa pač prej.

Sir gauda, mocarela Paladin ali navadna, ter parmezan. Ali kaj je pač pri roki :)

Pelati Mutti, začinjeni s soljo, olivnim oljem, baziliko, sladkorjem, čilijem. Ali pa kr Mutti za pico. Tudi Naturetin je okusen.

Poleg sira še rad dodam nekaj oliv, vloženih jurčov in čebule. S klobasami ne pretiravam, nekaj tankih rezin "pasje radosti" ali pa slanine, suhe salame..

PacificBlue ::

Delam vse po občutku, nikol nisem tehtal, meril količine, ko sem pekel pice..torej, mrzla voda v kateri raztopim majhen košček kvasa in sladkor, to vlijem v posodo z mešano moko in pustim 15min, da kvas začne delat. Zmešam prvič, testo je bolj pocasto, ker hidratacija je važna. Drugim zmešam po 2 urah, nato spet po 2 urah. Vsega skupaj vsaj 6 ur min. Vmes dodam malce soli.
Uporabljam večinoma sir mozzacello in parmezan. Ta dva mi najbolj sedeta, pa udi kak drug sir, če ni mozzaerelle pri roki, tilsit, čedar, gauda Za sire pravijo, da je mozzarella top, ker se najboljše stopi, glede na vsebnost maščob, vlažnosti in usvarja mehurčke, ki lepo porjavijo.
Od pelatov odvisno, včasih mezgo pridelano doma, Mutti, pa tudi od Podravke Passata mi je všeč, ker je bolj gosta pa dobrega okusa. Preden dodam pelate na pico, testo premažem z olivnim oljem,tudi robove.

Nadev pa olive, šampijoni, feferon, koruza ali pa kar navadna margerita.
|AMD Ryzen 7800X3D|Phantom Spirit 120|ASUS ROG Strix B650E-E|Samsung 990 Pro|
|64GB G.Skill Trident Z5|ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC|
|Seasonic Vertex GX-1200|Thermaltake CERES 500|Dell Alienware AW3423DWF|

Zgodovina sprememb…

McNato ::

Zanimiva varianta pice iz ponve. Je kdo od vas že poizkusil pico obdelati z brenerjem ?

hyuga ::

PacificBlue je izjavil:

Delam vse po občutku, nikol nisem tehtal, meril količine, ko sem pekel pice..torej, mrzla voda v kateri raztopim majhen košček kvasa in sladkor, to vlijem v posodo z mešano moko in pustim 15min, da kvas začne delat. Zmešam prvič, testo je bolj pocasto, ker hidratacija je važna. Drugim zmešam po 2 urah, nato spet po 2 urah. Vsega skupaj vsaj 6 ur min. Vmes dodam malce soli.
Uporabljam večinoma sir mozzacello in parmezan. Ta dva mi najbolj sedeta, pa udi kak drug sir, če ni mozzaerelle pri roki, tilsit, čedar, gauda Za sire pravijo, da je mozzarella top, ker se najboljše stopi, glede na vsebnost maščob, vlažnosti in usvarja mehurčke, ki lepo porjavijo.
Od pelatov odvisno, včasih mezgo pridelano doma, Mutti, pa tudi od Podravke Passata mi je všeč, ker je bolj gosta pa dobrega okusa. Preden dodam pelate na pico, testo premažem z olivnim oljem,tudi robove.

Nadev pa olive, šampijoni, feferon, koruza ali pa kar navadna margerita.


podobno jaz delam, le da tehtam. so vedno enaki rezultati pol. ne vem pa zakaj mrzla voda? kvas bi se naj dal v toplo ali vsaj mlačno vodo - govorim za suhi kvas. Kvas se tudi naj ne bi mešal z kovinskim priborom ampak z leseno žlico.

koyotee ::

Da se kvas dvigne ne rabiš niti mlačne vode niti sladkorja.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

PacificBlue ::

Mrzla voda, ker tako se testo fermentira počasneje in naj bi se tako razvili boljši okusi v samem testu pa tudi gluten se aktivira prej. Uporabljam navadni kvas, v kockah.
S suhim kvasom se pa nisem kdaj delal.
|AMD Ryzen 7800X3D|Phantom Spirit 120|ASUS ROG Strix B650E-E|Samsung 990 Pro|
|64GB G.Skill Trident Z5|ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC|
|Seasonic Vertex GX-1200|Thermaltake CERES 500|Dell Alienware AW3423DWF|

Smrekar1 ::

Sid Izprijeni je izjavil:

Ok! Zadeva je sledeča.

Sem manijak na pico. Lahko jo jem kadarkoli in ponavadi tudi, ko sem že sit. Nasploh se mi zdi ena najboljših kulinaričnih izumov, kar jih je človeštvo potuhtalo. Je simpl, hitro narejena, harmonija okusov pa lahko ob pomoči spretnega kuharja doseže zavidljive finese same francoske kuhinje.

Pri pici je pravzaprav prava umetnost predvsem v testu, vse ostalo je bolj stvar eksperimentiranja, ki se skorajda ne more ponesrečiti.

Sam delam testo po naslednjem receptu:
V 400 g moke T500 naredim jamico in nadrobim notri malo, ampak res bolj malo kvasa. Posujem kvas z noževo konico sladkorja in zalijem s par kapljami mlačne vode, da ga lahko zmešam v kompaktno kepico. Kepico nato zakrijem z moko in pokrijem posodo za toliko časa, da kvas zaštarta in se pokažejo v moki razpoke. Vse skupaj nato zalijem s preostankom mlačne vode, v kateri sem medtem ratopil 10 g soli. Zadevo mešam in po potrebi dodam še malo vode ali soli, toliko da oblikujem zmerno kompaktno kepo testa. Ko je to fertik, v testo vmešam še dve žlici ekstra deviškega olivnega olja, nakar vse skupaj pustim pokrito vzhajati za kakšne pol ure.

Toliko o testu. Edini 'trik', ki ga še uporabljam je, da zaradi manjše vročine, ki jo zmorejo domače električne pečice, na pico naložim sir šele zadnjih pet minut pečenja, da se ne izsuši. To pa je tudi vse.


Evo. Zdaj me pa zanima, če je kaj junakov na Slo-Techu, ki jim je peka pic tudi v takšno veselje kot meni in bi bili pripravljeni deliti svoje tajne z drugimi!

:))


Prava pizza vzhaja čez noč, raje tri dni. Vsak dan jo pregneteš. Sir se tudi ne izsuši, razen če uporabljaš kakšno res zanič varianto "sira".

c3p0 ::

Ne rabiš nič pregnest vsak dan, seveda pa daš na kg moke precej manj kvasa, da vzhaja počasi v hladilniku.

reeves ::

Uau, koliko kompliciranja za eno pizzo. Da bom par dni pacal testo za eno pizzo? Ni šans. Če jo slučajno kdaj po nesreči delam doma rabim 2 uri max. Podobno kot OP.

Če si zaželim "prave" pizze bom šel v pizzerijo, kjer imajo vso potrebno opremo. Največja neumnost je porabiti doma par dni za napolitansko testo, ki ga na koncu pečeš v električni pečici na 250°C.

profii ::

reeves je izjavil:

Uau, koliko kompliciranja za eno pizzo. Da bom par dni pacal testo za eno pizzo? Ni šans. Če jo slučajno kdaj po nesreči delam doma rabim 2 uri max. Podobno kot OP.

Če si zaželim "prave" pizze bom šel v pizzerijo, kjer imajo vso potrebno opremo. Največja neumnost je porabiti doma par dni za napolitansko testo, ki ga na koncu pečeš v električni pečici na 250°C.


Žal se motiš. Pač ne delaš 72 ur fizično za eno pico. Dela je efektivnega 20 do 30 minut. Če te pa tako moti ena plstična škatla v hladilniku 2 dni, ti pa žal ni pomoči, jej gostilniške. In nimamo vsi pečice, ki gredo max na 250°C.

schrack ::

profii je izjavil:



Žal se motiš. Pač ne delaš 72 ur fizično za eno pico. Dela je efektivnega 20 do 30 minut. Če te pa tako moti ena plstična škatla v hladilniku 2 dni, ti pa žal ni pomoči, jej gostilniške. In nimamo vsi pečice, ki gredo max na 250°C.


Strinjam se s tabo. Ko si zaželim prave, mi ni težko porabiti te pol urce v 2 dneh. Spečem jo v Ooniju. Domači pelati, moka manitoba, Žal je le ena picerija v okolici taka, da drži kvaliteto od odprtja. Vse ostale so se močno pokvarile.

Cene pic so že okoli 12-13€, kar je zame absurd.

hyuga ::

Sem kupil zdaj 10kg moke ki ima W rating 300 in je primerna za vzhajanje testa od 12 do 24 ur. Se javim ko sprobam par receptov. Me zanima kako bo

sicer pa to mi je do zdaj najbolj palilo:

500 g moke
7 gramov suhega kvasa
325 ml vode
1 žlička soli

zmesiš! in pustiš 3/4 ure. Nato še enkrat premesiš in razdeliš na kepe, in pokriješ - pustiš 2-3 ure in že lahko pečeš. Poskusite. Ne dodajajte olivnega olja v testo ampak ga raje kasneje malo pokapljajte na pico. To je recept od starčka Gennaroja - mogoče pa že ve kaj dela? Ta recept je hud, če nočeš čakat na testo 12 ur :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

reeves ::

profii je izjavil:


Žal se motiš. Pač ne delaš 72 ur fizično za eno pico. Dela je efektivnega 20 do 30 minut. Če te pa tako moti ena plstična škatla v hladilniku 2 dni, ti pa žal ni pomoči, jej gostilniške. In nimamo vsi pečice, ki gredo max na 250°C.

Motim glede česa? Saj sploh nisem ničesar trdil. Razen zase, kar pa imam seveda prav.

LuiIII ::

Sam pizzo pečem v krušni peči in to direktno na opeki. Temperatura je gotovo tam okoli 400°C. Glavni problem mi dela seveda testo in vidim, da bo treba malo pogledati katera moka bi bila najboljša. Smo pa poleti pekli pizze v tisti prenosni pečici in s testom z družmi: enkratno!

6151 ::

Na kamnu pride super, drugače pa je treba testo narediti res tanko. Priporočam moko z ogromno beljakovinami (13g)

1000g moke
700g vode
slabe pol kocke svežega kvasa
30g soli
malo medu ali sladkorja

Vzhajati vsaj 12 ur, nato narediti v kroglice, vzhajati kroglice še vsaj 1-2 uri.

To zadostuje za 5 pizz. Pečica na 275+ ventilacija. Če nimate kamna lahko v pečico date tudi litoželezno ponev, obrneš na hrbet da dobiš vročo površino, pa narediš primerno manjše pizz. Drugače dno ni dobro spečeno. Testo razteguješ samo na sredini, skorjo pustiš na miru. 400g mozzarela iz hofra/lidla, ki ni v tekočini. Pelati homemade ali pa mutti, spražim sveže šampinjone in jih dam gor (pol kile je ravno dovolj za 3 pizze).
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

c3p0 ::

reeves je izjavil:

Uau, koliko kompliciranja za eno pizzo. Da bom par dni pacal testo za eno pizzo? Ni šans. Če jo slučajno kdaj po nesreči delam doma rabim 2 uri max. Podobno kot OP.

Če si zaželim "prave" pizze bom šel v pizzerijo, kjer imajo vso potrebno opremo. Največja neumnost je porabiti doma par dni za napolitansko testo, ki ga na koncu pečeš v električni pečici na 250°C.


Prave pizze v naših krajih ni, švoh testo, pri nekaterih celo zapečeno do suhega, kompenziramo z "bogatim" nadevom iz najcenejših sestavin, pa še kaka Tina nacho omaka gor, fuj.

Testa narediš večjo količino, oblikuješ v kroglice in jih zamrzneš. Dan prej daš v hladilnik, da se počasi odtali, 2h pred uporabe ven in je to to.

harvey ::

c3p0 je izjavil:



Prave pizze v naših krajih ni, švoh testo, pri nekaterih celo zapečeno do suhega, kompenziramo z "bogatim" nadevom iz najcenejših sestavin, pa še kaka Tina nacho omaka gor, fuj.

Se stanje popravlja, da se najti tudi dobre pizze, ni vse tako črnogledo, razen če si res kje v kakšni pizeriji v izpostavi zadružnega doma, kjer je že cenen sladek ketchup kot podlaga presežek. Vsak ima svoja pričakovanja glede pizze - tanka, debela, zapečena, bogata, 'revna' margherita,...tako da takle imamo. Je pa mimogrede opazka, da je v covid sceni kvaliteta nekaterih prej solidnih pizzerij sedaj padla. Ali je vzrok v redukciji stroškov in poseganje po cenejših sestavinah ali pa so odšli vešči pizzopeki.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

c3p0 ::

Velik faktor je tudi nezahtevna publika.

Precej znancev prisega na najbolj zanič pizzo v mestu, kje je testo neke vrste stisnjena palačinka, praktično brez zračnih mehurčkov, sir pa ne bi rekel, da vsebuje kaj dosti mleka. No, zanič je očitno zame, zanje presežek.

Tody ::

Pizza snobi se morate zavedati, da vsi ne cenijo vasega truda in okusa. Tako kot ce komu das lepo rozast t bone od katerega se še malce pocedi pa ti reče da ga še malce zapeči.

99 procentov jim je vseeno. Kako testo je.

c3p0 ::

Eno je snob, teh je bolj malo, drug pa nekdo, ki mu je še kečap na pizzi namesto mezge okusen.

Horas ::

felixov kečap je veliko bol dober in okusen ko pa neka mezga.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

koyotee ::

Hahahahah, kečap je cuker + konzervansi, ter paradižnik v sledovih.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

reeves ::

c3p0 je izjavil:

Prave pizze v naših krajih ni, švoh testo, pri nekaterih celo zapečeno do suhega, kompenziramo z "bogatim" nadevom iz najcenejših sestavin, pa še kaka Tina nacho omaka gor, fuj.

Verace ima dobre napolitanske pizze v Ljubljani. Je pa res, da jih veliko sploh ne mara takih pizz.

harvey je izjavil:

Je pa mimogrede opazka, da je v covid sceni kvaliteta nekaterih prej solidnih pizzerij sedaj padla. Ali je vzrok v redukciji stroškov in poseganje po cenejših sestavinah ali pa so odšli vešči pizzopeki.

Bi rekel, da je delno krivo nižanje stroškov, največ problemov smo pa mi imeli z dobavo sestavin iz tujine. Predvsem Italije. Je bilo lansko leto obdobje, ko več kot mesec nismo dobili robe. Naročamo pa dvakrat tedensko. Je bil kar izziv najti ustrezne nadomestke (ne glede na vse je treba gledati tudi na ceno).

Odkar ima skoraj vsaka gostilna Wolt ali E-Hrano je dejansko ogromno gostincev odšlo delat za Wolta. Delavnik na način delaš, ko ti paše, preko s.p., 15% od dostave je tvoje.
««
7 / 25
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

pekač za pizzo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15145408 (8614) MArkusPrimus
»

DIY PIzza... (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
742137020 (57525) mailer

Domača pica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22451752 (31625) bluefish
»

Katera zmrznjena pica? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12531123 (17296) joze67
»

Picerije z najboljšimi picami pri nas (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25490196 (73286) korenje3

Več podobnih tem