» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
41 / 77
»»

billy ::

Ima kdo izkušnje kaj vse se mora predelat, da se obstoječo peč na olje "priklopi" na TČ in pa poleg uredi zalogovnik za SV? Verjetno se lahko vse že na obstoječe cevi priklopi in uporabi vse ventile, pumpe.. ?

energetik ::

Ja odvisno kako imaš sedaj zvezano? Načeloma lahko TČ priklopi zaporedno na povratni vod v peč in celotno maso peči+vode uporabiš za zalogovnik, seveda moraš v tem primeru odstranit obstoječo OČ, uporabit OČ v TČ ter kontroler od TČ za poganjanje sistema. Med delovanjem TČ zapreti loputo dimnika, da toplota ne uhaja skozi. Ko zalaufa peč, bo preko povratnega voda prišla v TČ toplejša voda in TČ se bo ustavila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

telexdell ::

Likalnik je izjavil:




tudi jaz ne zastopim zakaj 16C...sam imam tudi naštiman dnevno/nočni termin (od 22.00 do 15:00 je nočni)...čez dan se pa segreva na 22C, ponoči pa na 20C...in malo kdaj pade na 20C...vedno je zjutraj ko se zbudim okoli 21C (tudi 20,5C)

tako, da tvojih 16C ne bi nikoli dosegel.

Ne gledat toliko na številke. Bolj glejte %. Če iz 20 znižaš na 16 to pomeni znižanje ogrevanja za 20%. Sam tudi na TČ preko noči znižam krivuljo za 3 stopnje, pa se mi TČ v tem času enako prižiga, kot preko dneva. Le najvišja temperatura v zalogovniku je namesto 52°C zgolj 47°C. Če pa računam še za nekaj °C nižje zunanje temperature je prihranek elektrike opazen. Temperatura prostorov pa mi niha za tam 1,5°C- zjutraj tam 22,5°C, popoldne/zvečer pa tam 24°C.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

billy je izjavil:

Ima kdo izkušnje kaj vse se mora predelat, da se obstoječo peč na olje "priklopi" na TČ in pa poleg uredi zalogovnik za SV? Verjetno se lahko vse že na obstoječe cevi priklopi in uporabi vse ventile, pumpe.. ?

Ne kompliciraj si življenja, vrzi peč na olje in vse okoli nje ven, in na novo priklopi TČ. Kot da peči na olje ni nikoli bilo. Kakšen ventil, če ni prestar, lahko ponucajo, črpalko, če ni ravno nova, vrzi stran, oz. prodaj. Verjetno je vse staro vsaj 20 let, če niste kasneje kaj obnavljali, kaj boš s tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrimoZ_ ::

Utk je izjavil:

Imam možnost priključitve sobnega korektorja. Nastaviš mu lahko tudi, v kakšnem % bo vplival na ogrevalno krivuljo. Čeprav imam senzor ga nisem namestil v stanovanjske prostore, ker ni potrebe.

Kaj pa ko hočeš malo prezračit? Temperatura pade, krivulja je nizko. Meni takrat pomaga termostat, ker takrat pa res dvigne temperaturo. Držat 22-23 je eno, segret za par stopinj na hitro je pa nekaj drugega.



Zrak ima nizko toplotno kapaciteto.
Če celo hišo odprem na prepih za 2 minuti, je v pol ure temperatura povsem ista kot je bila prej.
Estrihi in stene imajo akumulirane toliko toplote, da se ni za sekirat.

Utk ::

2 min ni nič.

telexdell ::

energetik je izjavil:

Pri 10cm izolacije tudi on sigurno ne doseže 16°...

Sicer pa ja, sobni korektor/termostat daje boljše udobje od samo vremenske krivulje. Ker Vremenska regulacija zaenkrat še ne meri obsevanja skozi okna, notranjih dejavnosti, zračenja. Korektor to potem popravi. Dejansko sem si jaz sedaj nastavil Tmin 30°, tako v prehodnem obdobju TČ dela ON/OFF, zalogovnik je cela hiša+estrihi. Od nekje 0°C naprej pa prevzame vremenska krivulja. In jasno še vedno tudi termostat, če se nam urajma cel dan sonca.

Korektor ti odpravi probleme pregrevanja v prostoru, kjer je nameščen. Nič ti pa ne pomaga v nekem drugem prostoru, kjer tudi lahko posije sonce skozi okno ali se v njem nahaja več ljudi ali so drugi viri toplote. Pri talnem gretje je tudi toplotna vztrajnost nekaj ton betona takšna, da prihaja do velikih zamikov sprememb temperature. Zato so za radiatorje primernejši termostatski ventili, pri talnem pač zračenje, ko posije sonce.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

Čist preveč komplicrate glede teh temperatur, a ni zanimivo da ko maja izklopiš ogrevanje je pa 5 mesecev lahko med 20° in 25° pa nikogar nič ne moti. Ko pa deluje ogrevanje pa že vsi živčni če za 0,5° stopinje odstopa od nastavljene temperature.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

billy ::

energetik je izjavil:

Ja odvisno kako imaš sedaj zvezano? Načeloma lahko TČ priklopi zaporedno na povratni vod v peč in celotno maso peči+vode uporabiš za zalogovnik, seveda moraš v tem primeru odstranit obstoječo OČ, uporabit OČ v TČ ter kontroler od TČ za poganjanje sistema. Med delovanjem TČ zapreti loputo dimnika, da toplota ne uhaja skozi. Ko zalaufa peč, bo preko povratnega voda prišla v TČ toplejša voda in TČ se bo ustavila.


Ne ne, načeloma bi se naredilo kot je rekel Utk, torej peč ven - drugače se itak ne dobi subvencije.

Zanima me če je trenutna "vezava" kompatibilna s TČ...iz peči gresta dve večji cevi za ogrevanje in pa dve za SV. Torej da se kar od teh cevi naprej naredi "vezava" na TČ.

PS, prenavljata bosta moja starša, kakorkoli obrnem, jima še 30 let ne bi dosodil, tako da tu se gre bolj za "kratkoročno" rešitev in ne za hišo, kjer bodo ljudje živeli še "100" let :)

PrimoZ_ ::

Utk je izjavil:

2 min ni nič.

2 min je čez glavo zadosti. To potrdi tud gadget za merjenjene temperature, vlage in nasploh kvalitete zraka.

Samo to pomeni da se odpre okna v vseh prostorih in vrata v vse prostore.

energetik ::

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:

Pri 10cm izolacije tudi on sigurno ne doseže 16°...

Sicer pa ja, sobni korektor/termostat daje boljše udobje od samo vremenske krivulje. Ker Vremenska regulacija zaenkrat še ne meri obsevanja skozi okna, notranjih dejavnosti, zračenja. Korektor to potem popravi. Dejansko sem si jaz sedaj nastavil Tmin 30°, tako v prehodnem obdobju TČ dela ON/OFF, zalogovnik je cela hiša+estrihi. Od nekje 0°C naprej pa prevzame vremenska krivulja. In jasno še vedno tudi termostat, če se nam urajma cel dan sonca.

Korektor ti odpravi probleme pregrevanja v prostoru, kjer je nameščen. Nič ti pa ne pomaga v nekem drugem prostoru, kjer tudi lahko posije sonce skozi okno ali se v njem nahaja več ljudi ali so drugi viri toplote. Pri talnem gretje je tudi toplotna vztrajnost nekaj ton betona takšna, da prihaja do velikih zamikov sprememb temperature. Zato so za radiatorje primernejši termostatski ventili, pri talnem pač zračenje, ko posije sonce.
Lej, ni mi treba razlagat, točno vem kako se vse skupaj obnaša, saj sem cca. 4 sezone laufal samo na vremensko, nato 1 leto na korektor, sedaj pa že skoraj 2 sezoni na termostat delovanje. Termostat sem dal na notranjo steno spodnjega hodnika, kjer "tipa" povprečno temp. bajte. Obnese se odlično. Tudi če prezračim samo v 1 sobi, bo to čez čas vplivalo na moj termostat, saj imamo notranja vrata večinoma odprta. Kratkoročno seveda deluje akumulacija v tisti sobi, nato že dela termostat. Npr. zdajle že od jutra nažiga sonce v dnevno+jedilnico, TČ popolnoma stoji. Ko se bo proti večeru ali še kasneje bajta malce shladila, bo termostat vštekal, TČ pa bo šla na svojih idealnih 60% moči za kar nekaj časa. Tako sem se rešit taktiranja, pregrevanja prostorov in še obratovanja kompresorja pri min obratih, ko nima tako dobrega izkoristka.

J.McLane je izjavil:

Čist preveč komplicrate glede teh temperatur, a ni zanimivo da ko maja izklopiš ogrevanje je pa 5 mesecev lahko med 20° in 25° pa nikogar nič ne moti. Ko pa deluje ogrevanje pa že vsi živčni če za 0,5° stopinje odstopa od nastavljene temperature.

Nekateri "kompliciramo" tudi v topli polovici leta, ko dela hlajenje in je temperatura pribita na okoli 23,5. Ja, vmesno obdobje pa res pustim, tistih par tednov, ko se ogrevajo zidovi z zimskih 21,5 na poletnih 23,5.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

damirj79 ::

l0g1t3ch je izjavil:

krucymucy je izjavil:

Ve kdo kaj povedati o De Dietrich toplotnih crpalkah?
Priporocena je bil iz strani izvajalca, ne najdem pa nekih mnenj in izkusenj iz prve roke.


Vprašaj se zakaj bi imel rebrandanega mitsubishija in ne kar direktno mitsubishi TČ.

Ista fora je ko tu okoli mene videvam precej Orca TČ, ki so isto rebrandani mitsubishiji. Kaj je poanta, zakaj bi hotel to.


Jst imam De Dietrich. JE čisto QL, tudi krmilje je dobro. Zakaj bi to kdo hotel? Ker ne potrebujejo vsi smotanega krmilja od mitsubishija. Predvidevam, da to zadostuje?

damirj79 ::

krucymucy je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

krucymucy je izjavil:

Ve kdo kaj povedati o De Dietrich toplotnih crpalkah?
Priporocena je bil iz strani izvajalca, ne najdem pa nekih mnenj in izkusenj iz prve roke.


Vprašaj se zakaj bi imel rebrandanega mitsubishija in ne kar direktno mitsubishi TČ.

Sem vprasal. Odgovor je bil da imajo boljso regulacijo.


Baje, meni se sicer ne dopade kaj preveč ne od Mitsubisija, ne od De Dietrich. Je zelo špartanska, dela pa OK. Pogrešam recimo več nastavitve krivulje, predvsem bolj trasnapretne podatke kaj pomeni nastavljanje in spreminjanje nje. Čeprav nazadnje sem jo nastavil pred 5im leti in je ne tikam več. TČ dela vse leto, ker greje tudi STV, jeseni samo vklopim še talno gretje in spomladi ga izklopim. To je vse. Verjetno to pomeni, da ima OK krmiljenje. Ali pač ?

jabe ::

kixs je izjavil:

Ste me prepricali. Moja naslednja bo Nibe. Namesto trenutne sezonske porabe cca 3200kWh, bo tako samo 1600kWh. Se pravi, namesto cca 380€ bom placal, le 190€ na sezono. Nice :) Se pravi, da dobim 4000€ notri v 20 letih :lol: Ali pa nikoli, ce se poraba ne bo prepolovila ;)


Zdaj veš, zakaj se pri tej zadevi operira z deleži. Za pol poraba dol, pa tok pa tok procentov sem pa tja. Ko daš to v absolutne številke, navdušenje uplahne.

Seveda ostane še argument življenjske dobe. Ta se ni padel, to se vedno vsi čakamo, da se izkaže za sveto resnico.

damirj79 ::

Tudi če. Ker Nibe bo tudi nekoč crnkla ali pa potrebovala popravilo. Če crkne nekaj za 5k€ po 10ih letih kupiš novo enak cenovni razdred, ki bo skoraj zagotovo boljša kot pa 10 let star Nibe in bos še vedno v plusu.

jabe ::

Po moje tudi. Ampak zaenkrat, ugibamo vsi. Meni moja klima TČ laufa 8 sezono. Zdej zdej, baje...

telexdell ::

damirj79 je izjavil:

Tudi če. Ker Nibe bo tudi nekoč crnkla ali pa potrebovala popravilo. Če crkne nekaj za 5k€ po 10ih letih kupiš novo enak cenovni razdred, ki bo skoraj zagotovo boljša kot pa 10 let star Nibe in bos še vedno v plusu.

Vsako stvar imaš v več cenovnih razredih. Če gledaš npr. hladilnik razliko v ceni med C in A+++ ali pralni stroj ali televizor ali... Smo živeli nekoč v državi, kjer si lahko izbiral med fičkom ali sto napak in ena okvara, pa smo preživeli. Danes živimo v državi kjer lahko vsak izbere kar si želi. Nekomu je prioriteta nabavna cena, drugemu hrup, tretjemu videz... Ne se toliko obremenjevati z drugimi, če ste zadovoljni s sabo. Sam pač dajem nasvete tistim, kateri so pred nakupom ali tistim katerim sistem po lastnem opisu ne more delati optimalno. Vsak se bo pa moral nazadnje odločiti sam in sam živeti s tem. Tudi jaz sem se in živim.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

teslam2 ::

l0g1t3ch je izjavil:

teslam2 je izjavil:

dobre 2 leti sem na 9kw thermia atec total. Cena s subvencijo na kljuc je bla 9k.

vse BP

https://ibb.co/47YDz85


Torej 11,5k brez subvencije ?

6 do 7k TČ in ostalo montaža, zagon, dobrbni material, bojler ?



v nulo si zadel:

https://ibb.co/fDdsqcw

tomaz- ::

energetik je izjavil:

Pri 10cm izolacije tudi on sigurno ne doseže 16°...

Sicer pa ja, sobni korektor/termostat daje boljše udobje od samo vremenske krivulje. Ker Vremenska regulacija zaenkrat še ne meri obsevanja skozi okna, notranjih dejavnosti, zračenja. Korektor to potem popravi. Dejansko sem si jaz sedaj nastavil Tmin 30°, tako v prehodnem obdobju TČ dela ON/OFF, zalogovnik je cela hiša+estrihi. Od nekje 0°C naprej pa prevzame vremenska krivulja. In jasno še vedno tudi termostat, če se nam urajma cel dan sonca.



nastavljeno imam nočno na 16 ravno zato, ker nimam sobnega korektorja in sem ugotovil, da če je peč ponoči in del dneva znižana za toliko, gre v radiatorje ravno toliko toplote, da spusti pol do ene stopinje, kar potem nadoknadi čez popoldne brez problema.. ker še nimam toplotne, sem se odločil za tako probo. Pri toplotni pa bom verjetno ogreval s krivuljo 24/7.. ne po,meni pa to, da imam vodo v radiatorjih samo 16c ali pa da bi se celo hiša toliko shladila...Kljub ne vrhunski izolaciji je zadrževanje toplote kar spodobno - ravno zato me je zmotilo, ker so nekateri pretiravali s trditvami, da rabiš v radiatorjih vsaj 50c... v neki dokaj normalni bajti zagotovo ne

telexdell ::

tomaz- je izjavil:




nastavljeno imam nočno na 16 ravno zato, ker nimam sobnega korektorja in sem ugotovil, da če je peč ponoči in del dneva znižana za toliko, gre v radiatorje ravno toliko toplote, da spusti pol do ene stopinje, kar potem nadoknadi čez popoldne brez problema.. ker še nimam toplotne, sem se odločil za tako probo. Pri toplotni pa bom verjetno ogreval s krivuljo 24/7.. ne po,meni pa to, da imam vodo v radiatorjih samo 16c ali pa da bi se celo hiša toliko shladila...Kljub ne vrhunski izolaciji je zadrževanje toplote kar spodobno - ravno zato me je zmotilo, ker so nekateri pretiravali s trditvami, da rabiš v radiatorjih vsaj 50c... v neki dokaj normalni bajti zagotovo ne

Obstajajo sistemi, ki imajo tak minimum. Na moji prastari Stadlerci je bil termostat za oljni gorilnik takšen, da temperaturo v kotlu nižjo od 60°C sploh nisi mogel nastaviti. Pol pa više vse do 95°C:D

Pri TČ pa je cilj, da spuščaš v hišo vodo s takšno temperaturo, kot jo v nekem trenutku potrebuješ za kritje toplotnih izgub. Če ogrevaš prosto na npr. 20°C pol ti bo v nekem trenutku dovolj voda s 22°C, ko pa bo zunaj hladneje bo pa lahko še 50°C premalo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

teslam2 je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

teslam2 je izjavil:

dobre 2 leti sem na 9kw thermia atec total. Cena s subvencijo na kljuc je bla 9k.

vse BP

https://ibb.co/47YDz85


Torej 11,5k brez subvencije ?

6 do 7k TČ in ostalo montaža, zagon, dobrbni material, bojler ?



v nulo si zadel:

https://ibb.co/fDdsqcw

Kako v nulo, če je pa TČ 9 jurjev?

aborko ::

teslam2 je izjavil:

dobre 2 leti sem na 9kw thermia atec total. Cena s subvencijo na kljuc je bla 9k.

vse BP

https://ibb.co/47YDz85

dobre 3 leta sem na 9kw Ivt ax09. Cena brez subvencije na kljuc je bla 0,9k.
tudi pri meni vse BP :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

l0g1t3ch ::

damirj79 je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

krucymucy je izjavil:

Ve kdo kaj povedati o De Dietrich toplotnih crpalkah?
Priporocena je bil iz strani izvajalca, ne najdem pa nekih mnenj in izkusenj iz prve roke.


Vprašaj se zakaj bi imel rebrandanega mitsubishija in ne kar direktno mitsubishi TČ.

Ista fora je ko tu okoli mene videvam precej Orca TČ, ki so isto rebrandani mitsubishiji. Kaj je poanta, zakaj bi hotel to.


Jst imam De Dietrich. JE čisto QL, tudi krmilje je dobro. Zakaj bi to kdo hotel? Ker ne potrebujejo vsi smotanega krmilja od mitsubishija. Predvidevam, da to zadostuje?


Sploh nisem razmišljal o krmiljenju. Zame je TČ set&forget, prvi mesec sem še malo spremljal in malo spreminjal nastavitve, potem pa pozabil na vse skupaj.

Gledal sem bolj iz stališča da pač Mitsubishi zadevo načrtuje in proizvaja, torej najbolje pozna lastni izdelek.
Dedietrich pa ga samo prepakira in ubistvu jim verjetno to niti ni prav pomemben produkt ampak bolj za zraven da imajo pokrite vse opcije okoli ogrevanja.

Nimam pa nič niti dedietrich, upam da je vsaj cena primerljiva/enaka.

damirj79 ::

telexdell je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Tudi če. Ker Nibe bo tudi nekoč crnkla ali pa potrebovala popravilo. Če crkne nekaj za 5k€ po 10ih letih kupiš novo enak cenovni razdred, ki bo skoraj zagotovo boljša kot pa 10 let star Nibe in bos še vedno v plusu.

Vsako stvar imaš v več cenovnih razredih. Če gledaš npr. hladilnik razliko v ceni med C in A+++ ali pralni stroj ali televizor ali... Smo živeli nekoč v državi, kjer si lahko izbiral med fičkom ali sto napak in ena okvara, pa smo preživeli. Danes živimo v državi kjer lahko vsak izbere kar si želi. Nekomu je prioriteta nabavna cena, drugemu hrup, tretjemu videz... Ne se toliko obremenjevati z drugimi, če ste zadovoljni s sabo. Sam pač dajem nasvete tistim, kateri so pred nakupom ali tistim katerim sistem po lastnem opisu ne more delati optimalno. Vsak se bo pa moral nazadnje odločiti sam in sam živeti s tem. Tudi jaz sem se in živim.


Kakor smo nekoč živeli nas sedaj izkušnje vodijo. Zato vemo, da zastava je krš, mercedes je dober, vw nekaj vmes ipd. S TČ tega še ni ker gre za relativno novo zadevo, pa se že zdaj kaže, da so razlike v kvaliteti minimalne, v ceni pa velike. Ni to tko kot pri avtu, kjer je tudi kvaliteta povezana s ceno (vsaj bilo nekoč, mercedes je slovel po nepokvarljivosti itd).

l0g1t3ch je izjavil:

damirj79 je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

krucymucy je izjavil:

Ve kdo kaj povedati o De Dietrich toplotnih crpalkah?
Priporocena je bil iz strani izvajalca, ne najdem pa nekih mnenj in izkusenj iz prve roke.


Vprašaj se zakaj bi imel rebrandanega mitsubishija in ne kar direktno mitsubishi TČ.

Ista fora je ko tu okoli mene videvam precej Orca TČ, ki so isto rebrandani mitsubishiji. Kaj je poanta, zakaj bi hotel to.


Jst imam De Dietrich. JE čisto QL, tudi krmilje je dobro. Zakaj bi to kdo hotel? Ker ne potrebujejo vsi smotanega krmilja od mitsubishija. Predvidevam, da to zadostuje?


Sploh nisem razmišljal o krmiljenju. Zame je TČ set&forget, prvi mesec sem še malo spremljal in malo spreminjal nastavitve, potem pa pozabil na vse skupaj.

Gledal sem bolj iz stališča da pač Mitsubishi zadevo načrtuje in proizvaja, torej najbolje pozna lastni izdelek.
Dedietrich pa ga samo prepakira in ubistvu jim verjetno to niti ni prav pomemben produkt ampak bolj za zraven da imajo pokrite vse opcije okoli ogrevanja.

Nimam pa nič niti dedietrich, upam da je vsaj cena primerljiva/enaka.


Malo nižja je, za razliko od Orce, ki je res zapretiravana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: damirj79 ()

telexdell ::

damirj79 je izjavil:



Kakor smo nekoč živeli nas sedaj izkušnje vodijo. Zato vemo, da zastava je krš, mercedes je dober, vw nekaj vmes ipd. S TČ tega še ni ker gre za relativno novo zadevo, pa se že zdaj kaže, da so razlike v kvaliteti minimalne, v ceni pa velike. Ni to tko kot pri avtu, kjer je tudi kvaliteta povezana s ceno (vsaj bilo nekoč, mercedes je slovel po nepokvarljivosti itd)

Očitno nisi zapopadel poante- poanta ni bil Fičo ali Mercedes ampak, da imamo možnost izbire in lahko vsak izbere kot sam želi. In potem mora živeti s tem- sam!.

PS pa takrat se nam je 101 zdel oh in sploh avto. Celo boljši kot Mercedes. Saj prvega si si po letih odrekanja še lahko kupil, za drugega so pa še sanje bile nedosegljive.:)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

teslam2 ::

Utk je izjavil:

teslam2 je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

teslam2 je izjavil:

dobre 2 leti sem na 9kw thermia atec total. Cena s subvencijo na kljuc je bla 9k.

vse BP

https://ibb.co/47YDz85


Torej 11,5k brez subvencije ?

6 do 7k TČ in ostalo montaža, zagon, dobrbni material, bojler ?



v nulo si zadel:

https://ibb.co/fDdsqcw

Kako v nulo, če je pa TČ 9 jurjev?


na ponudbi ni ekosklada... pac taksna je bila cena obrtnika, 'kurilnica" na kljuc in 5let garancije. Ponudba z Nibe je bila par stotakov drazja. Ali so cene danes kaj visje, ne vem...

Nimam locenega stevca posebej za ogrevanje, v najhujsem mesecu do zdaj je bila skupna poraba vsega stroma 700kwh, poleti pa je okoli 450kwh. 133m2 neto povrsine.

billy ::

Koliko pa se dobi subvencije, če se menja trenutno peč na olje s TČ?

Invictus ::

Poglej na ekoslad...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sbawe64 ::

aborko je izjavil:

teslam2 je izjavil:

dobre 2 leti sem na 9kw thermia atec total. Cena s subvencijo na kljuc je bla 9k.

vse BP

https://ibb.co/47YDz85

dobre 3 leta sem na 9kw Ivt ax09. Cena brez subvencije na kljuc je bla 0,9k.
tudi pri meni vse BP :)

PSS akcija by feryz ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zvezdica27 ::

500e dobiš če vržeš ven olje.

za tč pa mislim da je max 2500 subvencije.

Poglej sam.

Torej 3.000 e ti dajo, kar je kar OK, če je cela kurilnica cca 7 - 8 jurjev. Pa imaš novo tehnologijo in novo.

Škoda le, da gre štrom gor, sam saj grejo drva tud fakin v nebo...

Tole bo še energetska revščina...

zz

tomaz- ::

jah sej , kurilc je tud praktično evro za liter, pa ga gre 1500 litrov ko keks...

PrimoZ_ ::

Racimo da imaš SCOP 4 na TČ, in porabo nekje 50:50 vt in mt (vsaj moja je taka), je pri gen-i cena povprečnega kWh 10,3c.

1000kWh toplote te tako pride nekje 25,75€. Povprečno skozi leto.
Za isto količino toplote pri olju, tudi če imaš 90% izkoristka to pomeni 110L olja kar je pri današnji ceni okoli 100€. Pri starejših pečeh ki so ubistvu za drva in je oljni gorilec samo dodan je pa verjetno za 200€+ ali več olja.

Ubistvu bodo najbolj najebali tisti, ki so že sedaj revni in si ne morejo privoščit prenove ogrevanja.

PrimoZ_ ::

Bukova drva majo ~3000kWh/m3, lokalc tule blizu mene jih pa prodaja po 70€/m3 za metrske. Dodatno je še prevoz in žaganje.

l0g1t3ch ::

Ob taki ceni drv, moraš imeti praktično 100% izkoristek da boš z drvmi konkuriral TČ. Drva se ti splačajo samo še če imaš svojo gmajno.

Sploh pa danes lahko kupiš samo še upljinjevalne kotle in je cela kurilnica dražja kot najbol fensi TČ.
Stari kotli majo pa izkoristeh 35%.

kixs ::

2012 sem dal za kubik narezanih bukovih 40€. Zadnjo rundo sem placal 45€ leta 2016. En meter smo porabili cez sezono za kamin v stanovanju. Tudi v hisi sem pred TC porabil priblizno en meter drv za kamin v dnevni sobi. Od kar je TC, pa morda 2 sajtrgi na sezono - bolj zaradi videza kot potrebe. Za novo leto sem enkrat zakuril, predvsem sem moral porabiti nekaj ostankov drv, ki so mi zasedali plac v kurilnici - ostalo je polno ze nekaj casa. Pripravljeno za hude case...

Sem hotel lani ali je ze dve leti tega, ko je zaradi lockdowna cena kurilca padla na cca 60centov, napolniti obe cisterni, cca 4000L. Nikoli ne ves kdaj TC crkne in backup pride prav. Pa se potem nisem odlocil...

billy ::

No ja, saj ni vse samo cena, pri ogrevanju.

Velik faktor je tudi "biti komot", kateri po moje odtehta ceno in je vreden daleč največ.

Če koga skrbi cena, še naj poči SE na streho, pa roka.

kixs ::

Bi, pa ni streha prav obrnjena :(

teslam2 ::

Lanski december je hladnejsi od predlanskega, tudi na poloznici se pozna:)

https://ibb.co/QQMJ7Cz

https://ibb.co/LY62c7F

in pa napovedali so 14% podrazitev stroma s 1.3.2021

kixs ::

Poraba ni kaj dosti razlicna. Se pa pozna na poloznici prehod iz Gen-I na Energijo+:

2021-12: VT 509, MT 537 (skupaj 1046kWh)... 114,83€
2020-12: VT 490, MT 546 (skupaj 1036kWh)... 121,33€

PrimoZ_ ::

billy je izjavil:

No ja, saj ni vse samo cena, pri ogrevanju.

Velik faktor je tudi "biti komot", kateri po moje odtehta ceno in je vreden daleč največ.

Če koga skrbi cena, še naj poči SE na streho, pa roka.


Mislim da še najman skrbi lastnike TČ.
Če nisem ustrelil kakega kozla, ko sem zgoraj na hitr poračunal ceno na kWh toplote, je TČ daleč najcenejša opcija. Cenejša tudi od drv v kolikor jih kupujš.
Pa tudi če gre cena elektrike 20% bo še vedno ceneje od vsega.

energetik ::

Izračunal si prav, konkurira lahko kvečjemu lastna drva z dobrim uplinjakom in ogromnim zalogovnikom. Ampak taka kotlovnica stane več kot TČ kotlovnica. Poleg tega je cena energije samo en del variabilnih stroškov, tako da tudi če gre štrom 50% gor, se to še vedno ne bo močno poznalo pri položnici.
Torej - zamenjat radiatorje z največjimi možnimi, pa gor našraufat LG monoblok, pa zmagaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Go-ahead ::

energetik je izjavil:

Izračunal si prav, konkurira lahko kvečjemu lastna drva z dobrim uplinjakom in ogromnim zalogovnikom. Ampak taka kotlovnica stane več kot TČ kotlovnica. Poleg tega je cena energije samo en del variabilnih stroškov, tako da tudi če gre štrom 50% gor, se to še vedno ne bo močno poznalo pri položnici.
Torej - zamenjat radiatorje z največjimi možnimi, pa gor našraufat LG monoblok, pa zmagaš.


Se popolnoma strinjam. Lahko pa še počakamo kakšno leto, da padejo cene toplotnih na cca 2000 z montažo in gasa. Do takrat bo skiming price strategija prodaje končana,toplotne črpalke pa itak več niso vredne.

Kaj prihraniš če imaš 500 eurov stroškov elektrike in 1000 eur amortizacije (ultra Tč) proti 600 eur peletov in 300 eur amortizacije.
Računano na 10 let.

Enako strategjo trženja trenutno uporabljajo proizvajalci električnih vozil.

SE NE IZPLAČA.Saj vem, da vas vsaj pol ne razume. Ko bo prazna denarnica mogoče boste.

kixs ::

Ni pogojev, da grem na pelete. Raje potem naprej olje kurim. Amortizacija 0, na sezono bi verjetno dal okoli 900€ kurilca.

telexdell ::

Go-ahead je izjavil:



Se popolnoma strinjam. Lahko pa še počakamo kakšno leto, da padejo cene toplotnih na cca 2000 z montažo in gasa. Do takrat bo skiming price strategija prodaje končana,toplotne črpalke pa itak več niso vredne.

Kaj prihraniš če imaš 500 eurov stroškov elektrike in 1000 eur amortizacije (ultra Tč) proti 600 eur peletov in 300 eur amortizacije.
Računano na 10 let.

Enako strategjo trženja trenutno uporabljajo proizvajalci električnih vozil.

SE NE IZPLAČA.Saj vem, da vas vsaj pol ne razume. Ko bo prazna denarnica mogoče boste.

Tako prikazano se res ne splača- realnost pa je malce drugačna. Če pa porabiš le za 600 EUR pelet, pol porabiš okrog 2,4 t pelet ali 12000 kWh energije. Peletni kotel za 3 jurje ima izkoristek verjetno 80%. Če bi imel TČ ob COP 3 bi porabil 3000 kWh elektrike. Za tako malo porabo je dovolj LG monoblok za 4 kEUR. Pol pa si na 300 EUR elektrike in 400 EUR amortizacija na 10 let.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Go-ahead ::

telexdell je izjavil:

Go-ahead je izjavil:



Se popolnoma strinjam. Lahko pa še počakamo kakšno leto, da padejo cene toplotnih na cca 2000 z montažo in gasa. Do takrat bo skiming price strategija prodaje končana,toplotne črpalke pa itak več niso vredne.

Kaj prihraniš če imaš 500 eurov stroškov elektrike in 1000 eur amortizacije (ultra Tč) proti 600 eur peletov in 300 eur amortizacije.
Računano na 10 let.

Enako strategjo trženja trenutno uporabljajo proizvajalci električnih vozil.

SE NE IZPLAČA.Saj vem, da vas vsaj pol ne razume. Ko bo prazna denarnica mogoče boste.

Tako prikazano se res ne splača- realnost pa je malce drugačna. Če pa porabiš le za 600 EUR pelet, pol porabiš okrog 2,4 t pelet ali 12000 kWh energije. Peletni kotel za 3 jurje ima izkoristek verjetno 80%. Če bi imel TČ ob COP 3 bi porabil 3000 kWh elektrike. Za tako malo porabo je dovolj LG monoblok za 4 kEUR. Pol pa si na 300 EUR elektrike in 400 EUR amortizacija na 10 let.

Hiša je dobro izolirana, zunanja temperatura redko pod 0 c, sanitarna voda pa na sonce.

Zakaj bi sedaj investiral 5000 za postavitev toplotne, peči na pelete nisem še amortiziral?
Da bi me tepla amortizacija TČ in peči na pelet? 500 + 300+ 300 energije še pet let? Saj veš da rabljeno peč težko vnovčiš.

Največjih jajc od TČ si pa tudi ne želim.

Mike_Rotch ::

Kdo pravi, da moraš menjati. Če imaš dobro, relativno novo peč nima smisla metati stran in na silo menjati.

jabe ::

Ravno hotela reči. A se z nule starta - torej je treba nekaj kupiti ali se menja? Izračuni niso enaki, sploh pa zelo neugodni če gre za drugo zadevo pri mali porabi.

telexdell ::

Go-ahead je izjavil:


Hiša je dobro izolirana, zunanja temperatura redko pod 0 c, sanitarna voda pa na sonce.

Zakaj bi sedaj investiral 5000 za postavitev toplotne, peči na pelete nisem še amortiziral?
Da bi me tepla amortizacija TČ in peči na pelet? 500 + 300+ 300 energije še pet let? Saj veš da rabljeno peč težko vnovčiš.

Največjih jajc od TČ si pa tudi ne želim.

Le zakaj se obremenjuješ, če imaš delujoč sistem za ogrevanje, s katerim si celo zadovoljen? Sam sem po 15 letih peč na premog predelal na peč na olje. Premog se je dobil vedno težje, olje pa smešno poceni (glede na danes). Po 10 letih, ko so ravno delali plinovod mimo hiše in so za priklop in peč dajali ugodne brezobrestne kredite sem prešel na zemeljski plin. Po 15 letih, ko bi moral počasi menjati kotel na plin sem se raje odločil za TČ. Tak da- lepo kuri pelete dokler se ti bo ljubilo nosit vreče not in čistiti peč. Pol pa se spomni na moj izračun in kupi tašno TČ, kot ti bo všeč in ne najcenejšo od najcenejše možne, kot propagirajo nekateri.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

l0g1t3ch ::

Samo da bo Nibe.
Al pa Stiebel Eltron.

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:

Samo da bo Nibe.
Al pa Stiebel Eltron.

Čeprav si veliko lastnikov želi drugačen avto, še nisem srečal lastnika Mercedesa, kateri bi si želel npr. Clia tak da...

PS matr, ko so eni obsedeni z nekimi firmami, ko pa je takšna izbira. Eden preferira to, drugi drugo zato kar je OK za enega ni nujno OK za drugega.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.
««
41 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610301 (2616) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557283 (22012) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153233 (120057) Zvezdica27

Več podobnih tem