» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
40 / 77
»»

billy ::

Kateri model pa imaš?

PrimoZ_ ::

Nibe ima.

Ampak tudi poceni inverterske TČ ne delajo 24/7.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

billy ::

Kateri Nibe pa in koliko sploh pride ta mercedes med toplotnimi? Če gledamo samo ceno naprave, brez montaže, ipd?

l0g1t3ch ::

krucymucy je izjavil:

Ve kdo kaj povedati o De Dietrich toplotnih crpalkah?
Priporocena je bil iz strani izvajalca, ne najdem pa nekih mnenj in izkusenj iz prve roke.


Vprašaj se zakaj bi imel rebrandanega mitsubishija in ne kar direktno mitsubishi TČ.

Ista fora je ko tu okoli mene videvam precej Orca TČ, ki so isto rebrandani mitsubishiji. Kaj je poanta, zakaj bi hotel to.

billy ::

billy je izjavil:

Kateri Nibe pa in koliko sploh pride ta mercedes med toplotnimi? Če gledamo samo ceno naprave, brez montaže, ipd?


Mukoma našel nek NIBE cenik: https://doczz.net/doc/6893678/nibe-cenik

gledam stran 6:

F2026-6kW (3x400V) 5.571,00 eur
F2026-8kW (3x400V) 5.711,40 eur
F2026-10kW (3x400V) 5.736,60 eur
F 2300-14 kW 6.842,60 eur
F 2300-20 kW 7.380,50 eur
SMO 05 373,50 eur
SMO 10 603,20 eur
VVM 300 E 3.200,00 eur

Če so res takšne cene, potem ne vem zakaj bi nekdo kupoval LG monoblok, ki je le 1-2k cenejši. Za 5.7k se že dobi 10kW Nibe..edino če so to cene brez davka? Ampak tudi če so, saj potem dobiš subvencijo gor...

aja lol, to je cenik iz leta 2012 :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

Likalnik ::

Težko je izbrati pravo toplotno črpalko...vsak svoje hvali...
pri meni je bil na ogledu predstavnik za Nibe..12kw močna cca 12k€ (F2120) model...kolega jo ima in je zelo glasna kadar dela na max...zato sem opustil Nibe.

Prišel je potem predstavnik za Daikin, Kronoterm, Fuji, Panasonic....Kronoterm adapt...jo ima sosed je res tiha...praktično neslišna (nisem mogel verjeti ker sem prej poslušal Nibe in Daikin))...cena Kronoterma 8k€ (že odšteta subvencija, brez bojlerja za sanitarno vodo)
Daikin kakšnega 1000€ še cenej kot Kronoterm....Panasonic pa cca 6000k€ (govorim že o odbiti subvenciji).

kot rečeno..vsak svoje hvali in druge graja...predstavnik za Panasonic je čisto grajal Kronoterm...da so to Kitajska "jajca" in samo druga nalepka gor.
Panasonica nisem imel možnosti videti/slišati v živo....ima dva ventilatorja....Kronoterm pa enega večjega.

Katero vzeti...po pravici povedano nimam pojma...vem samo to, da se bodo cene dvignile...Kronoterm še ta mesec za cca 500€...Panasonic so
že dvignili cene...aprila jih naj bi pa še.

Starši bodo vzeli najverjetneje Panasonic...jaz zase pa ne vem...najverjetneje pe vedno stajam na olju

l0g1t3ch ::

billy je izjavil:

billy je izjavil:

Kateri Nibe pa in koliko sploh pride ta mercedes med toplotnimi? Če gledamo samo ceno naprave, brez montaže, ipd?


Mukoma našel nek NIBE cenik: https://doczz.net/doc/6893678/nibe-cenik

gledam stran 6:

F2026-6kW (3x400V) 5.571,00 eur
F2026-8kW (3x400V) 5.711,40 eur
F2026-10kW (3x400V) 5.736,60 eur
F 2300-14 kW 6.842,60 eur
F 2300-20 kW 7.380,50 eur
SMO 05 373,50 eur
SMO 10 603,20 eur
VVM 300 E 3.200,00 eur

Če so res takšne cene, potem ne vem zakaj bi nekdo kupoval LG monoblok, ki je le 1-2k cenejši. Za 5.7k se že dobi 10kW Nibe..edino če so to cene brez davka? Ampak tudi če so, saj potem dobiš subvencijo gor...

aja lol, to je cenik iz leta 2012 :)


Vprašanje ali so to Slovenske cene.

Moje ponudbe so bile recimo
Hitachi malo čez 7k
mitsubishi malo čez 8k
Kronoterm 12k
Stiebel eltron 13,5k

Vedno cela kurilnica, 300L bojler, zalogovnik, radiatorsko gretje, moči v rangu 10 do 12kw.


Aja to so nanižje cene za posameznega proizvajalca.

Pa mislim da sta bile Hitachi in Mitsubishi 12 kW, Kronoterm in Stiebel pa 10kW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

J.McLane ::

telexdell je izjavil:


On-Off TČ ti vedno deluje z optimalnim izkoristkom. Inverterska TČ ti dela z optimalnim izkoristkom (ali max COP) pri nekje 55-65% obremenitvi.


To je odvisno od naprave do naprave, pred leti ko sem spremljal to sceno je Toshiba bila zmožna vrteti kompresor na izredno nizkih močeh, le zakaj bi to počeli če ne zaradi učinkovistosti.
55-65% lahko velja za neko napravo za kakšno drugo pa ne.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

Likalnik je izjavil:

Težko je izbrati pravo toplotno črpalko...vsak svoje hvali...
pri meni je bil na ogledu predstavnik za Nibe..12kw močna cca 12k€ (F2120) model...kolega jo ima in je zelo glasna kadar dela na max...zato sem opustil Nibe.

Katero Nibe pa ima sosed? Starejši modeli so zares bili bolj glasni, Nibe F2120 pa je za moje pojme zelo tiha. Na poti v garažo grem vsak dan vsaj dvakrat mimo nje na razdalji kakšen meter. Če ne izvaja ravno defroste kjer se na meter sliši, kot bi se nekaj prelivalo (na cesti 3 metre stran pa nič) da deluje opazim šele, ko me oplazi piš zraka, katerega poganja ventilator. Vsekakor ne Nibe2120 med najtišjimi TČ trenutno na trgu.

J.McLane je izjavil:

telexdell je izjavil:


On-Off TČ ti vedno deluje z optimalnim izkoristkom. Inverterska TČ ti dela z optimalnim izkoristkom (ali max COP) pri nekje 55-65% obremenitvi.


To je odvisno od naprave do naprave, pred leti ko sem spremljal to sceno je Toshiba bila zmožna vrteti kompresor na izredno nizkih močeh, le zakaj bi to počeli če ne zaradi učinkovistosti.
55-65% lahko velja za neko napravo za kakšno drugo pa ne.

Obstajata dve vrsti kompresorjev. Enega je mogoče vrteti na min. 15%, drugega pa na min 25%. Regulacija vrtljajev kompresorja in s tem moči TČ je prvenstveno namenjena temu, da se TČ ne bi prepogosto vklapljala, ko so zunaj nekaj višje temperature. Takrat je poraba elektrike za ogrevanje nizka in nekaj % slabši COP ne vpliva toliko na skupne stroške. Tudi pri osebnem avtomobilu lahko naviješ motor med 0 in npr. 8000 obrati, pa je kljub temu poraba goriva najmanjša v območju npr. 1500...2500 obratov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

brudi ::

Navedeni modeli od NIBE so stari, tudi cenik ni ažuren NIBE ki se vgrajuje je serija F 2120 , če je po moči pravilno dimenzioniran, potem z polno močjo ne dela nikoli, v razponu modulacije 25-65 pa je zelo tiha, na oddaljenosti 3-5m je dejansko ne slišiš, govorim iz izkušenj, ker jo imam tudi sam.

l.p.

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:

billy je izjavil:

billy je izjavil:

Kateri Nibe pa in koliko sploh pride ta mercedes med toplotnimi? Če gledamo samo ceno naprave, brez montaže, ipd?


Mukoma našel nek NIBE cenik: https://doczz.net/doc/6893678/nibe-cenik

gledam stran 6:

F2026-6kW (3x400V) 5.571,00 eur
F2026-8kW (3x400V) 5.711,40 eur
F2026-10kW (3x400V) 5.736,60 eur
F 2300-14 kW 6.842,60 eur
F 2300-20 kW 7.380,50 eur
SMO 05 373,50 eur
SMO 10 603,20 eur
VVM 300 E 3.200,00 eur

Če so res takšne cene, potem ne vem zakaj bi nekdo kupoval LG monoblok, ki je le 1-2k cenejši. Za 5.7k se že dobi 10kW Nibe..edino če so to cene brez davka? Ampak tudi če so, saj potem dobiš subvencijo gor...

aja lol, to je cenik iz leta 2012 :)


Vprašanje ali so to Slovenske cene.

Moje ponudbe so bile recimo
Hitachi malo čez 7k
mitsubishi malo čez 8k
Kronoterm 12k
Stiebel eltron 13,5k

Vedno cela kurilnica, 300L bojler, zalogovnik, radiatorsko gretje, moči v rangu 10 do 12kw.


Aja to so nanižje cene za posameznega proizvajalca.

Pa mislim da sta bile Hitachi in Mitsubishi 12 kW, Kronoterm in Stiebel pa 10kW.

Novejši model Nibe je F2120. Cena 12 kW model (F2120-16) je tam 6300EUR sama TČ (brez DDV), 480EUR regulacija SMO20, posebna OČ 181 EUR, zagon in nastavitev TČ 260 EUR. Vse ostalo je enako, ne glede na to, katero TČ izbereš.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

billy ::

To je vseeno kar ugodno, ne vem zakaj bi LG monoblok jemal...saj ni ravno bistveno cenejši...

A za zamenjavo olje za TČ in uveljavljanje subvencije se še vedno mora "poslat dokazila", da je človek res odstranil olje?

l0g1t3ch ::

To je nerealno nizka cena. Ali pa so Kronoterm in Stiebele eltron toliko dražje od Nibe.

Žal sm ponudbe že zmetal stran, ker je to za mano ampak za zagon in nastavitev so za Kronoterm račnali čez jurja. Ne bom dal roke v ogenj za znesek, sam v glavi imam neko bolano cifro.

Aja pa moje cene so brez subvecije.

Ker subvencija ni enaka v vseh primerih.

billy je izjavil:

To je vseeno kar ugodno, ne vem zakaj bi LG monoblok jemal...saj ni ravno bistveno cenejši...

A za zamenjavo olje za TČ in uveljavljanje subvencije se še vedno mora "poslat dokazila", da je človek res odstranil olje?


Ja moraš poslikat, prej in potem.
Meni so še ekstra težili za slike, ker je sedaj lokacija notranje enote TČ drugje kot je bila pa prej peč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

telexdell ::

billy je izjavil:

To je vseeno kar ugodno, ne vem zakaj bi LG monoblok jemal...saj ni ravno bistveno cenejši...

A za zamenjavo olje za TČ in uveljavljanje subvencije se še vedno mora "poslat dokazila", da je človek res odstranil olje?

Sam sem poslikal kurilnico s staro pečjo, pol enkrat vmes, ko se je odstranjevala in na koncu, ko je bil prostor očiščen. Podobno sem slikal prostor, kjer bo stala TČ in kasneje poslikal isti prostor, kjer stoji TČ.
V razmislek: pred leti sem iz KO prešel na zemeljski plin. Sem "za rezervo" pustil v kurilnici cisterno s kakšnim 700 l olja in kotel. Sem po 15 letih plačal firmo, da so odstranilo ostanke 700 l olja, cisterno in kotel poln prahu. Ko boš imel TČ, ne boš kotla na olje povohal več.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

billy je izjavil:

To je vseeno kar ugodno, ne vem zakaj bi LG monoblok jemal...saj ni ravno bistveno cenejši...

16 kw LG 4900: https://www.emundia.si/lg-ogrevalna-top...
Cena 12 kW model (F2120-16) je tam 6300EUR sama TČ (brez DDV)

4900 z 22% davkom proti 8000 z 22% davkom, ni ravno spet tako mala razlika. Je dobrih 50% več.
S tem da pri LG kupiš še sobni termostat za nekih 150 evrov in si dober, tam pravijo da je 480.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

Utk je izjavil:

billy je izjavil:

To je vseeno kar ugodno, ne vem zakaj bi LG monoblok jemal...saj ni ravno bistveno cenejši...

16 kw LG 4900: https://www.emundia.si/lg-ogrevalna-top...
Cena 12 kW model (F2120-16) je tam 6300EUR sama TČ (brez DDV)

4900 z 22% davkom proti 8000 z 22% davkom, ni ravno spet tako mala razlika. Je dobrih 50% več.
S tem da pri LG kupiš še sobni termostat za nekih 150 evrov in si dober, tam pravijo da je 480.

4900:6300 je dobrih 50%????

PS sem šel pogledati link- pri COP pa je dobrih 50% razlike:):)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

Mislim da si nas tule večina ne montira sama TČ :)

Izbrana TČ
TČ 6200€
bojler 650€
zalogovnik 200€
vse ostalo 1100€

Kronoterm pa mislim da je bila TČ 7k (skratka sploh ne bistveno dražja), končni znesek pa 12,5. Ne me vprašat zakaj razlika, mogoče bi mi montirali zlate cevi.
Ampak konec dneva sem odvisen od izvajalca in če je cena taka, je to to.

kixs ::

Ste me prepricali. Moja naslednja bo Nibe. Namesto trenutne sezonske porabe cca 3200kWh, bo tako samo 1600kWh. Se pravi, namesto cca 380€ bom placal, le 190€ na sezono. Nice :) Se pravi, da dobim 4000€ notri v 20 letih :lol: Ali pa nikoli, ce se poraba ne bo prepolovila ;)

teslam2 ::

dobre 2 leti sem na 9kw thermia atec total. Cena s subvencijo na kljuc je bla 9k.

vse BP

https://ibb.co/47YDz85

l0g1t3ch ::

teslam2 je izjavil:

dobre 2 leti sem na 9kw thermia atec total. Cena s subvencijo na kljuc je bla 9k.

vse BP

https://ibb.co/47YDz85


Torej 11,5k brez subvencije ?

6 do 7k TČ in ostalo montaža, zagon, dobrbni material, bojler ?

telexdell ::

kixs je izjavil:

Ste me prepricali. Moja naslednja bo Nibe. Namesto trenutne sezonske porabe cca 3200kWh, bo tako samo 1600kWh. Se pravi, namesto cca 380€ bom placal, le 190€ na sezono. Nice :) Se pravi, da dobim 4000€ notri v 20 letih :lol: Ali pa nikoli, ce se poraba ne bo prepolovila ;)

Sploh ne- tako majhno porabo kot imaš, je vseeno kakšno TČ kupiš. Problem je za nas ostale, kateri porabimo 2x ali celo 3x več kot ti.

l0g1t3ch je izjavil:

Mislim da si nas tule večina ne montira sama TČ :)

Izbrana TČ
TČ 6200€
bojler 650€
zalogovnik 200€
vse ostalo 1100€

Kronoterm pa mislim da je bila TČ 7k (skratka sploh ne bistveno dražja), končni znesek pa 12,5. Ne me vprašat zakaj razlika, mogoče bi mi montirali zlate cevi.
Ampak konec dneva sem odvisen od izvajalca in če je cena taka, je to to.

Tudi mene je kompelt kurilnica prišla tam 11,5 k€ (z DDV). Bojler 850€, zalogovnik 500€, obtočna črpalka 100€.... (ko gledaš račun se pač nabere). Cene same TČ sem pa navedel zgoraj.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

krucymucy ::

l0g1t3ch je izjavil:

krucymucy je izjavil:

Ve kdo kaj povedati o De Dietrich toplotnih crpalkah?
Priporocena je bil iz strani izvajalca, ne najdem pa nekih mnenj in izkusenj iz prve roke.


Vprašaj se zakaj bi imel rebrandanega mitsubishija in ne kar direktno mitsubishi TČ.

Sem vprasal. Odgovor je bil da imajo boljso regulacijo.

Utk ::

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

billy je izjavil:

To je vseeno kar ugodno, ne vem zakaj bi LG monoblok jemal...saj ni ravno bistveno cenejši...

16 kw LG 4900: https://www.emundia.si/lg-ogrevalna-top...
Cena 12 kW model (F2120-16) je tam 6300EUR sama TČ (brez DDV)

4900 z 22% davkom proti 8000 z 22% davkom, ni ravno spet tako mala razlika. Je dobrih 50% več.
S tem da pri LG kupiš še sobni termostat za nekih 150 evrov in si dober, tam pravijo da je 480.

4900:6300 je dobrih 50%????

PS sem šel pogledati link- pri COP pa je dobrih 50% razlike:):)

4900 z 22% ddv in 6300 brez ddv, je 50% razlike, ja. Sej vidim, da ti ne gre računanje...
Pri 0 stopinjah imam jaz 30-35 stopinjah v radiatorjih, brez stiroporja na fasadi. Da ne boš spet začel fantazirat o 55 stopinjah...

teslam2 ::

l0g1t3ch je izjavil:

teslam2 je izjavil:

dobre 2 leti sem na 9kw thermia atec total. Cena s subvencijo na kljuc je bla 9k.

vse BP

https://ibb.co/47YDz85


Torej 11,5k brez subvencije ?

6 do 7k TČ in ostalo montaža, zagon, dobrbni material, bojler ?



Neki takega je blo ja, nimam ponudbe tule trenutno.

l0g1t3ch ::

Torej, brezveze gledat samo ceno TČ.
Če meni "klima" TČ prodajo in montirajo za dobrih 8k, za "pravo" TČ pa hočejo 12,5k

Te razlike ne bom nikol prinesel notr z porabo.

Utk ::

Meni so 16 kw LG s 300l bojlerom zmontirali za 7 jurjev minus subvencija. Ker je subvencija praktično fiksna, pride razlika v ceni relativno še večja. 5 jurjev proti 10, npr.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrimoZ_ ::

Premium produkt ima premium ceno montaže.

Tudi menjava olja BMW-ju stane več kot pri Fiatu. Premium pač.

Koliko je pa smiselno pa ve vsak sam.

telexdell ::

Utk je izjavil:


4900 z 22% ddv in 6300 brez ddv, je 50% razlike, ja. Sej vidim, da ti ne gre računanje...
Pri 0 stopinjah imam jaz 30-35 stopinjah v radiatorjih, brez stiroporja na fasadi. Da ne boš spet začel fantazirat o 55 stopinjah...

Daš v isto košaro hruške in jabolka pol pa meni očitaš, da ne morem iz košare vedno potegniti enak sadež?!
Če ti brez toplotnega ovoja stavbe in na raditorjih zadostuje takšna temperatura DV potem se pred tvojimi radiatorji talno itak lahko skrije. Bodo presrečen za to kar imaš. Mi ostali pa moramo metati desetine cm toplotne izolacije na hiši pa gredo s večanjem mrazu zunaj temperature DV preko 40°C pa preko 45°C pa...vse do 60°C.

PS DDV za vgradnji TČ je 9,5% in ne 22%.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Če maš pri 0 60 stopinj, kolk imaš pol pri -10? 120?

PS DDV za vgradnji TČ je 9,5% in ne 22%.

1. Naj bo DDV kolk hoče, tista cena je z 22% DDV.
2. Odvisno od primera, ni nujno.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Če maš pri 0 60 stopinj, kolk imaš pol pri -10? 120?

PS DDV za vgradnji TČ je 9,5% in ne 22%.

1. Naj bo DDV kolk hoče, tista cena je z 22% DDV.
2. Odvisno od primera, ni nujno.

Česa od:
...z večanjem mraza zunaj...

nisi razumel?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Nima veze. Če ti je pri minus 15 dovolj 60, ti pri 0 mora bit 40 preko glave. Jaz imam še sobni termostat, tako da možno da občasno dvigne tudi na več, ampak vsakič ko pogledam je pri okoli 0 cca 35 stopinj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrimoZ_ ::

Hiša brez izolacije na fasadi, izolirano podstrešnje, nova okna
Za udobnih 23C notri je potrebnih 31-33c temperatura vode v talnem. Kar sem šel parkat firbcat na TČ, ko je bil konreten mraz (okoli -10) in me je še zanimalo kako dela.

Malo skeptičen sem da bi bilo na radiatorjih zadosti 40C pa če so še tako veliki.

Utk ::

Če imaš 33 pri -10, zakaj pri 0 z radiatorji ne bi bilo? Kolk bi pa pol rabili radiatorji pri -10, 15? Če pri 0 rabiš 50 stopinj, te bo pri -15 zeblo. Ni druge možnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrimoZ_ ::

Ok pri 0.
Ampak sej 0 ni minimalna temperatura.

Utk ::

Jaz sem pisal pri 0. Sej glih zato, ker 0 ni minimalna, ne moreš imet pri 0 maksimalne v radiatorjih. Ker potem ko res pritisne mraz, zmanjka stopinj.

kixs ::

telexdell je izjavil:

kixs je izjavil:

Ste me prepricali. Moja naslednja bo Nibe. Namesto trenutne sezonske porabe cca 3200kWh, bo tako samo 1600kWh. Se pravi, namesto cca 380€ bom placal, le 190€ na sezono. Nice :) Se pravi, da dobim 4000€ notri v 20 letih :lol: Ali pa nikoli, ce se poraba ne bo prepolovila ;)

Sploh ne- tako majhno porabo kot imaš, je vseeno kakšno TČ kupiš. Problem je za nas ostale, kateri porabimo 2x ali celo 3x več kot ti.


Ja, osnova je pomembna. Zato moras vsaj od oka oceniti toplotne izgube. Vecina verjetno ne porabi toliko vec. Razen, ce res ni nobene izolacije.

Pa ko gledam porabo pri drugih, imajo nekateri se nizjo - verjetno zato, ker nimam pametne regulacije oz. ne dela pri optimalni moci.

PrimoZ_ ::

Utk je izjavil:

Jaz sem pisal pri 0. Sej glih zato, ker 0 ni minimalna, ne moreš imet pri 0 maksimalne v radiatorjih. Ker potem ko res pritisne mraz, zmanjka stopinj.


In koliko je pri -10 potem v radiatorjih ?

Utk ::

Naj bi bilo tam 55. Ker 65 je pa res maksimum. Čeprav pri takih minusih je najbrž pač maksimum kolk lahko da od sebe in je bolj problem v defrostih, kolk časa ji sploh uspe delat, kot pa temperaturi.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Naj bi bilo tam 55. Ker 65 je pa res maksimum. Čeprav pri takih minusih je najbrž pač maksimum kolk lahko da od sebe in je bolj problem v defrostih, kolk časa ji sploh uspe delat, kot pa temperaturi.

Moja krivulj pa ima pri 0°C 41 in pri -20°C tam 60. Torej bi pri -10°C imela tam 50 kar je za 5 manj kot pri tebi?!

PS dokaz kako lahko nepopoln podatek (le ena točka na ogrevalni krivulji) pripelje do povsem drugačnih zaključkov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Meni je vseeno za krivuljo. Vem, da imam pri -10 začetno točko 55, pri 0, ko gledam kolk gre realno v cevi, gre pa okoli 35, ko treba držat temperaturo. Ti pa računaj iz tega kaj češ. Itak imam še sobni termostat, tako da ne gre strogo po krivulji. A mercedes nima tega?

energetik ::

Utk je izjavil:

Jaz sem pisal pri 0. Sej glih zato, ker 0 ni minimalna, ne moreš imet pri 0 maksimalne v radiatorjih. Ker potem ko res pritisne mraz, zmanjka stopinj.
Ni nujno, če se ogrevaš s pregreto paro. 200°, 15bar, to je to :D

telexdell je izjavil:

Če ti brez toplotnega ovoja stavbe in na raditorjih zadostuje takšna temperatura DV potem se pred tvojimi radiatorji talno itak lahko skrije. Bodo presrečen za to kar imaš.
S primerno velikimi radiatorji imaš lahko praktično enak DV kot pri talnem. Govorim o npr. tip33 dimenzij 1200x2400 in podobno... >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

PrimoZ_ ::

Pa tudi lega hiša je pomembna.
Trenutno je zunaj 4C, sonce že od jutra, orintacija na jug, TČ se lenobno vrti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

telexdell ::

Utk je izjavil:

Meni je vseeno za krivuljo. Vem, da imam pri -10 začetno točko 55, pri 0, ko gledam kolk gre realno v cevi, gre pa okoli 35, ko treba držat temperaturo. Ti pa računaj iz tega kaj češ. Itak imam še sobni termostat, tako da ne gre strogo po krivulji. A mercedes nima tega?

Imam možnost priključitve sobnega korektorja. Nastaviš mu lahko tudi, v kakšnem % bo vplival na ogrevalno krivuljo. Čeprav imam senzor ga nisem namestil v stanovanjske prostore, ker ni potrebe. Z njim pa merim temperaturo v kurilnici (oz. toplotni postaji, ker nima več kotla v njej) in trenutno niha med 14,1 in 14,6 °C. Je pa tam temperatur od začetka decembra padla za 1,5°C.:)

PS ne sme ti biti vseeno za ogrevalno krivuljo. Dobro nastavljena krivulja ti lahko prihrani marsikateri €€€.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

S primerno velikimi radiatorji imaš lahko praktično enak DV kot pri talnem. Govorim o npr. tip33 dimenzij 1200x2400 in podobno...

Itak, brihta. Če vzamemo sobo 15 m2, imaš ti v talnem 24 stopinj, pod stropom 22 stopinj, če je v tej sobi nek 33 radiator, ki ima 5m2 površine, bi pa rabil 50 stopinj da karkoli segreje, a ne da...Ne da se mi računat toplotnih moči, ampak tudi, in predvsem, ko smo kurili še na drva, so bli radiatorji s termostatskimi ventili na otip praktično skoz "hladni". Pa vseeno so greli.

energetik ::

Utk je izjavil:

S primerno velikimi radiatorji imaš lahko praktično enak DV kot pri talnem. Govorim o npr. tip33 dimenzij 1200x2400 in podobno...

Itak, brihta. Če vzamemo sobo 15 m2, imaš ti v talnem 24 stopinj, pod stropom 22 stopinj, če je v tej sobi nek 33 radiator, ki ima 5m2 površine, bi pa rabil 50 stopinj da karkoli segreje, a ne da...Ne da se mi računat toplotnih moči, ampak tudi, in predvsem, ko smo kurili še na drva, so bli radiatorji s termostatskimi ventili na otip praktično skoz "hladni". Pa vseeno so greli.
Saj nisem nič tebi kontriral, napisal sem telexdellu, ki ne verjame, da imaš lahko v radiatorjih tako nizek DV.

tomaz- ::

Ko eni navajate neke dokaj ekstremne temp na radiatorjih:
Letos imam še zadnjo sezono nizkotemperaturno peč na KO. Ogreva se hiša letnik 2003, cca 180m, 14 predimenzioniranih radiatorjev. Letos sem krivuljo nastavil tako, kot bi bila pri toplotni in vse radiatorske termostatske ventile pa odprl na polno - izjema je le mansarda v dveh spalnicah, kjer je 18c . ostale prostore sem "ujel" na 22c.
Peč ima dva režima in sicer dnevni in nočni / dnevna je naštimana na 22c, nočna znižana na 16c ( od 20.00 do 15.00 naslednji dan ) .
Radiatorji so segreti na cca27c med nočnim režimom in cca 36c med dnevnim - temperatura po prostorih je konstantno 21/22c . pa je bilo malce pod ničlo, kos sem preverjal temp na radiatorjih. Se pravi, bi bilo 55c v hujšem mrazu čisti overkill. Sosedu npr LG 12KW monoblok brez problema ogreva cca enake pogoje ,kot jih imam jaz - ga morma prav vprašat, koliko mu dvigne temp v radiatorjih v hujšem mrazu.. Skratka, v letošnji zimi temperatura še ni prišla preko 37c za doseganje temperature 22c v prostorih - spremljam letos ravno zaradi nabave toplotne..

Drugače pa lokacija Kamnik, fasada 10cm, PVC dvoslojna okna, podstrešje 20cm, nič posebnega...

Utk ::

Imam možnost priključitve sobnega korektorja. Nastaviš mu lahko tudi, v kakšnem % bo vplival na ogrevalno krivuljo. Čeprav imam senzor ga nisem namestil v stanovanjske prostore, ker ni potrebe.

Kaj pa ko hočeš malo prezračit? Temperatura pade, krivulja je nizko. Meni takrat pomaga termostat, ker takrat pa res dvigne temperaturo. Držat 22-23 je eno, segret za par stopinj na hitro je pa nekaj drugega.

Peč ima dva režima in sicer dnevni in nočni / dnevna je naštimana na 22c, nočna znižana na 16c ( od 20.00 do 15.00 naslednji dan ) .

Vsaj pri toplotni vprašanje če se ti to splača, bolje držat stalno 35. In kaj pomeni teh 16 stopinj? Sej na tolk itak ne pade čez noč. Potem ponoči enostavno ne greje al kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

energetik je izjavil:

Saj nisem nič tebi kontriral, napisal sem telexdellu, ki ne verjame, da imaš lahko v radiatorjih tako nizek DV.

Sem kdaj trdil, da to ni možno? Če pa si iz moje pohvale sistema @Utk prišel do takšnega zaključka si se pač zmotil. Se zgodi:)

PS sem že dogovorjen, da bom po koncu te kurilne sezone v štirih prostorih odstranil Aklimat radiatorje in jih nadomestil z Vogel&Not. V dnevni sobi bom k obstoječemu radiatorju (pač ni dovolj prostora pod oknom zaradi vrat na teraso)) dodal toplovodni konvektor. Odstranjene radiatorje pa bom razdelil na člene in dodal ostalim v drugih prostorih. Tak da...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Likalnik ::

Utk je izjavil:

Imam možnost priključitve sobnega korektorja. Nastaviš mu lahko tudi, v kakšnem % bo vplival na ogrevalno krivuljo. Čeprav imam senzor ga nisem namestil v stanovanjske prostore, ker ni potrebe.

Kaj pa ko hočeš malo prezračit? Temperatura pade, krivulja je nizko. Meni takrat pomaga termostat, ker takrat pa res dvigne temperaturo. Držat 22-23 je eno, segret za par stopinj na hitro je pa nekaj drugega.

Peč ima dva režima in sicer dnevni in nočni / dnevna je naštimana na 22c, nočna znižana na 16c ( od 20.00 do 15.00 naslednji dan ) .

Vsaj pri toplotni vprašanje če se ti to splača, bolje držat stalno 35. In kaj pomeni teh 16 stopinj? Sej na tolk itak ne pade čez noč. Potem ponoči enostavno ne greje al kaj.



tudi jaz ne zastopim zakaj 16C...sam imam tudi naštiman dnevno/nočni termin (od 22.00 do 15:00 je nočni)...čez dan se pa segreva na 22C, ponoči pa na 20C...in malo kdaj pade na 20C...vedno je zjutraj ko se zbudim okoli 21C (tudi 20,5C)

tako, da tvojih 16C ne bi nikoli dosegel.

energetik ::

Pri 10cm izolacije tudi on sigurno ne doseže 16°...

Sicer pa ja, sobni korektor/termostat daje boljše udobje od samo vremenske krivulje. Ker Vremenska regulacija zaenkrat še ne meri obsevanja skozi okna, notranjih dejavnosti, zračenja. Korektor to potem popravi. Dejansko sem si jaz sedaj nastavil Tmin 30°, tako v prehodnem obdobju TČ dela ON/OFF, zalogovnik je cela hiša+estrihi. Od nekje 0°C naprej pa prevzame vremenska krivulja. In jasno še vedno tudi termostat, če se nam urajma cel dan sonca.
««
40 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610307 (2622) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936910 (13550) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557302 (22031) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141241 (11883) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153257 (120081) Zvezdica27

Več podobnih tem