» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
37 / 49
»»

Bizkit45 ::

Akira_ je izjavil:

Kar sem se jaz zanimala je talno problem pri teh novih pasivnih in NEH hišah, ker rabijo tako malo toplote, da jo je v estrihu enostavno preveč uskladiščene. Potem pa ti skozi velike steklene površine greje sonce, hkrati pa imaš še deset ton segretega betona in rezultat je da imaš notri savno.

what? estrih se mora pred končnim polaganjem propper osušiti to je pa to. Nobene vlage ne sme biti v estrihu pa govorimo o talnem gretju, radiatorskim ali pa na panele. Pred polaganjem končnih podov mora biti vlaga pod 2% (oz. predpisano, glede na material). Tistih 2% pa dvomim da ti savno naredi?

PrimoZ_ ::

Verjetno je mislila akumulacijo toplote v estrihu.

jabe ::

kaj ima pa to veze s čimerkoli.

Njena izjava ni ravno s trte zvita. Pri nas je zato najtanjši estrih možen. 4cm nad čepi (pustimo samorazlivnega). Pač imaš na kaki lep sončen dan čez dan eno stopinjo več v dnevnem prostoru. je pač 24 namesto 23, ni da bi se kaj dosti sekiral zaradi tega. Se da lepše tole s kakim boj odzivnim sistemom, to je res.

Zvezdica27 ::

talno je počasno glede dT - pa še dražje.

Radiatorji so ceneje + mnogo hitreje dosežeš dT.

Mapak, kakor hočete. Ko bost ena talnem ugotovili, da nimaš kje "šusa" sušiti nekaj mokrega, boste kupovali električne radiatorje. Tisto malo prihranka energije nima veze...

zz

Mitja22 ::

Na ekosklad s hišo ne nameravam kandidirati. Potem je verjetno najbolje, da vzamem LG monoblok, ki je poceni in je to to.

jabe je izjavil:

Mitja22 je izjavil:

Pozdravljeni.

Prosil bi za vaša mnenja.
Sem v fazi gradnje zidane hiše velikosti 107m2. Objekt bo imel troslojna okna in 20cm grafitnega stiropora na fasadi in ravno streho na kateri je 30cm XPSa. Ogrevanje nameravam urediti s toplotno črpalko. Predvideno je talno gretje. Sedaj ko pridobivam ponudbe so le te zelo različne in vse v rangu nekje od 8 do 10 jurjev. Ni mi jasno od kje take razlike v ceni, saj sedaj gledam črpalko LG Therma V 7KW split sistem na Emundiji, ki jo dobim za 3.600 EUR in zraven vzamem še bojler za sanitarno vodo me brez montaže pride dobre 4 jurje z 22%DDV. Če dodam montažo ne pridem preko 5 jurjev. Ali se res splača dati več za toplotno črpalko npr. Daikin, da se to v recimo 15 letih povrne?

Tebi se katerakoli toplotna v primerjavi z elektrogrelcem zlepa ne povrne. Mrbit, če vsak stoji pod tušem dokler tople vode ne zmanjka, na račun ogrevanja objekta pa sigurno ne.

Toplotno vzameš, če s hišo kandidiras na ekosladu in s tistim 6kEUR ali koliko je za tako bajto nazaj dobiš in s tem plačaš kurilnico. Pol te ceneje pride kurilnica in tudi poraba.

Bizkit45 ::

Zvezdica27 je izjavil:

Mapak, kakor hočete. Ko bost ena talnem ugotovili, da nimaš kje "šusa" sušiti nekaj mokrega, boste kupovali električne radiatorje. Tisto malo prihranka energije nima veze...

zz

pa saj hiše ne ohladiš na 10°C, da bi potreboval s "šus"-em ogrevati. TČ je pač skoz prižgana in samo dogreva tisti mali dT. Je pa res kar govoriš, da težje kaj mokrega posušiš.

billy ::

Talno je "lepo", ker je skrito. Radiatorji so spet hassle, pa še magnet za prah.

Lepo talno + centralno prezračevanje z rekuperatorjem. Če je hiša primerno usmerjena, južno z velikimi okmi, ko bo zima in sonce bo itak notri tako vroče, da talno niti ne bo delalo :)

energetik ::

zamotsloteh je izjavil:

Ni sicer povezano z to temo ampak eno vprašanje za Mitjo 22; zakaj grafitna izolacija ki deluje kot hladilnik za hišo, vsa hladilna rebra v elektroniki so črno eloksiran aluminij da je odvajanje toplote iz vira v okolico čim boljše in hitrejše??? Mogoče je kje ta tema pa me umerite prosim.
LP
Pa kaj tebe mede, najprej šimfaš TČ, da so brez veze, sedaj o grafitu. WTF ima grafitni EPS veze z eloksiranim aluminijem??

Akira_ je izjavil:

Kar sem se jaz zanimala je talno problem pri teh novih pasivnih in NEH hišah, ker rabijo tako malo toplote, da jo je v estrihu enostavno preveč uskladiščene. Potem pa ti skozi velike steklene površine greje sonce, hkrati pa imaš še deset ton segretega betona in rezultat je da imaš notri savno.
Ni nobenega problema, ker ravno v PH ima estrih komaj kako stopinjo ali 2 več kot zrak v sobi. Tule talno in akumulacija nima kaj dosti veze. Vezo imajo prav velike steklene površine in pa to, da se lastniki PH z rekuperacijo bojijo odpreti okna.
Preverjeno, v spalnici imam talno stalno ugasnjeno, tla in zrak imajo nekje 21°. Ko spomladi cel dan sije notri sonce, je v spalnici "savna". Čeprav je talno ugasnjeno non-stop. Takrat je pač treba senčiti in/ali odpreti okno. Mi brez problema odpremo okna na stežaj tudi pri -5°, če je notri prevroče, zakaj ne?

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: energetik ()

sbawe64 ::

Zvezdica27 je izjavil:

zz

Radiatorji so grdi, notri se nabira prah (tip 11, 21, 22 in podobni), ki se nato pri ogrevanju stalno dviga, potrebuješ višjo temperaturo dvižnega voda.Da v novogradnjo montiraš radiatorje moraš biti resno vsekan.
Za sušenje vržeš perilo po tleh, če imaš talno ...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: sbawe64 ()

telexdell ::

sbawe64 je izjavil:

Radiatorji so grdi, notri se nabira prah (tip 11, 21, 22 in podobni), ki se nato pri ogrevanju stalno dviga, potrebuješ višjo temperaturo dvižnega voda.Da v novogradnjo montiraš radiatorje moraš biti resno vsekan.

Da perilo mečeš po tleh si pa še bolj usekan.

Če ste že kdaj bili v kašnem hotelu ali večji stavbi z veliko steklenimi površinami pol bi opazili, da se tam ogrevajo in hladijo z zrakom. Najsibodi z zrakom preko klimatske naprave ali pa z zrakom preko konvektorjev voda/zrak. Tisti kateri pa imajo talno pa poleg ogrevanja lavfajo še razvlažilnike zraka, gonijo motorna senčila, dodatne klime... Glej, samo da jim je lepo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Ne vem ali ti nimaš talnega, sicer ne bi takih pisal. Talno je zakon, ne more se pokvariti, gor se ne nabira in žge prah, temperaturni profil po višini je super, zahteva najnižje temp DV in ko prideš po celodnevnem izletu po mrazu domov, se ti noge kar odtajajo.
Ja, v pralnici imamo el.lojtro pa razvlažilnik. Za točno takrat ko se rabi, deluje odlično. Poraba pa minimalna za tistih par cunj posušit.

Goran's Blog ::

Eh za perilo imamo pa ja sušilec.
Talno zmaga.

Imam možnost hlajenje preko talnega razvoda s TČ in preko klime.

Hladi se bajto najlepše preko talnega. Ker je pa res treba potem vlago ven dobiti, se da pa klimo na razvlazevanje. Bolj efektivno in manj potratno, da ne obremenjujemo omrežja, kar telexdella vedno skrbi, kot katerakoli druga varianta.

Druge variante:
- samo klima na hlajenju, ampak tole imaš na enem, mrbit dveh punktih in če hočeš imeti ohlajen vsak kot, potem bo nekje fejst mrzlo. Zadeva posledično tudi nekaj porabi
- samo talno (šepa razvlazevanje), minus živet notri, dasiravno termometer kaže ugodno sliko
- talno + razvlazevalci - dela ravno tako dobro, dokler si na meji in je treba samo držati temperaturo, ne pa pregreto bajto shladiti, samo poraba je pa višja.

Verjetno veš, da imam tole zadnjo variano tudi jaz, pa bi jo takoj zamenjal za klima+talno ali samo klimo.
Pri tej zadnji varianti moram v bajti naredit sušilnico z razvlažilci, da lahko potem talno ohladi na meni primerne temperature (23° v vročinskem valu). Tudi hladna tla mi nekako ne pašejo več (imajo nekje 19-20) za tak učinek. Zato se moram spomladi zbrcat in dat montirat klimo.

Goran's Blog je izjavil:

Eh za perilo imamo pa ja sušilec.
Talno zmaga.
Za perilo že, za nekatere stvari pa bolj pride prav el. lojtra. Smučarskih hlač ne dajemo ravno vsak dan prat, pa so bile zdaj premočene vsak dan, ko se froci igrajo na snegu. + kape, rokavice, to direkt leti na lojtro ali štrike v pralnici, pa razvlažilec pognat.

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: energetik ()

Vem... Saj pravim, dela dobro za vzdrževanje, če pa ausglajza je pa težje. Res je tudi, da imam jaz več "razvlazevalske kapacitete" kot ti in manjše potrebe. Poleti je meni 23 premrzlo. To so T za pozimi.

Jaz imam zdaj talno na maximalni T (22 se mi zdi) ker so tudi potrebe po hlajenju male. Prej je bilo treba v vročinskem valu 20, da je iznicilo se to, kar je razvlazilec pridelal. Ampak bit vsega je pa, da je povsod enakomerno hladno.

Zgodovina sprememb…

• spremenila: jabe ()

l0g1t3ch ::

telexdell je izjavil:

sbawe64 je izjavil:

Da perilo mečeš po tleh si pa še bolj usekan.

Če ste že kdaj bili v kašnem hotelu ali večji stavbi z veliko steklenimi površinami pol bi opazili, da se tam ogrevajo in hladijo z zrakom. Najsibodi z zrakom preko klimatske naprave ali pa z zrakom preko konvektorjev voda/zrak. Tisti kateri pa imajo talno pa poleg ogrevanja lavfajo še razvlažilnike zraka, gonijo motorna senčila, dodatne klime... Glej, samo da jim je lepo.

Perilo posušiš v sušilnem stroju.
Deloma pa ga sušimo tudi na stojalu, predvsem da dvigamo vlažnost zraka, ker je sicer zrak presuh in bi sicer morali pognjati vlažilnike zraka.

Če pa misliš sedajle pozimi sušenje kakih smučarskih hlač, kap, rokavic od otrok, ki se igrajo na snegu in pridejo notr vsi premočeni... To pa tud ni problem, prov zaradi tega sem v kopalnici namestil veliko lestev z električnim grelcem.

Tako, da mislim da ti talnega še od blizu nisi videl.

Zgodovina sprememb…

• spremenil: l0g1t3ch ()

Prvo kot prvo, v sušilec gre lahko samo čisto perilo.

Drugo, sredi zime res ni noben problem cot posušit. Ponavadi se ljudje pozimi borijo s presuhim zrakom, pa potem nič hudega če dajo mokre cote sušiti, namesto da za brezveze močijo krpe in brisace da jih obešajo po stenderjih, da ne rečem, da v štrom vtikajo blažilniki zraka.

Presuho je pri centralnem prezračevanju in navadni kocki.
Jaz, ki sem bil preškrt za prezračevanje, ne rabim vlažilca v trdi zimi. V najhujšem "sibirskem" mrazu, ko gre vlaga vseeno malce prenizko proti 40%, samo neham zvečer zračit kopalnico skozi okna ampak skozi vrata na hodnik. Spodaj pa perilo na stojalu in je rešeno.

Jaz, ki sem se ven vrgla z entalpijsko kocko, imam tudi 40%. Ampak tudi na 40 posusis mokre kombinezone. Pozimi res ni problem z mokrimi stvarmi, kakorkoli obrneš.

Saj kocka ni čudež, pač nekako poskuša obdržati vlago, kar pa seveda pomeni če vlage sploh ni, je nima od nikjer pričarat.
In to je problem pri velikih hišah, kjer je malo ljudi in pa se "ne počne kaj dosti v hiši, ampak samo kuča posa varianta", torej če se ne kuha, suši cot na stojalu, večino časa ni nikogar doma, ipd...

Bellzmet ::

Sicer nimam izkušenj s talnim gretjem/hlajenjem, ampak logika mi pravi:
1. ogrevanje je najboljše pri tleh (talno gretje, ker gre toplota navzgor) ter tudi ljudi največkrat v noge zebe
2. hlajenje je najboljše pri stropu (ker gre hladen zrak dol), ker ohlaja topel zrak nabran pri stropu, pa ker nam je poleti vroče v glavo in ne v noge

Poleti so že kakšne ploščice zunaj v senci neprijetne za boso nogo, tako da bi pa estrih namensko ohlajeval si pa ne predstavljam. Sploh pa, če takšno hlajenje ne odvaja vlage - ta je poleti bistvena, bolj vlaga vpliva na počutje kot temperatura.

lp

Saj imaš prav za poleti, ampak zadeva v kombinaciji z razvlažilci deluje. Kako hladna pustiš tla, je odvisno od tolerance stanovalcev.
Kot rečeno, nekih 20° na vrhu talne obloge drži 24° zraka v povprečni NEH, kjer redno zapiramo vrata in okna ter senčimo.

Bellzmet ::

Ja to res niso neke nizke temperature. Bi moral poizkusiti, da bi videl kako zgleda v praksi.

Vidividi ::

Ni lepšega kot biti poleti bos. Na mrzlih ploščicah to pač ne gre. Meni naraven les na tleh odtehta vse. Ima morda kdo v hiši tiste konvektorje z vpihom. Koliko se to sliši?

kixs ::

Bellzmet je izjavil:

1. ogrevanje je najboljše pri tleh (talno gretje, ker gre toplota navzgor) ter tudi ljudi največkrat v noge zebe

Ce imas normalno ogrete prostore in ni nekega prepiha, potem te tudi z drugim nacinom gretja ne more zebst v noge. To predvsem velja, ko ogrevas vecino casa, da temperatura ne niha vec kot 1stC gor/dol in se stene/tla ne uspejo veliko ohladiti. To lahko potrdim iz prve roke, ker imam v hisi kombinacijo radiatorjev in talnega. Nikjer me ne zebe v noge (ali nasploh), pri talnem pa mi je obcutek v noge skoraj prevec topel. Vsi prostori pa imajo okoli 23stC.

wcpapir ::

Pri talnem ti je občutek preveč topel, ker imaš narejeno kombinacijo in oboje na spol. Pri meni se talno ne čuti nič, ker ima stopinjo max dve več kot je v prostoru.

kixs ::

Sigurno je vse naspol, ad-hoc. Deluje pa cisto OK, vsaj zame :) Seveda je vmes mesalni ventil ;)

zamotsloteh ::

Vsak makroskopski toplotno izolirani sistem/hiša (to sem vrinil za lažje razumevanje) po dovolj dolgem času preide v stanje termodinamskega ravnovesja- povsod enaka temp sten, podov, stropov, zraka ...., ki se samo od sebe, brez zunanjih vplivov, ne more porušiti.
Prvi postulat termodinamike, pol preveč pisanja v tej rubriki na temo talnega ali radiatorskega ogrevanja.
Kar se tiče grafitnega eps pa je koificient prevodnosti res nekoliko boljši od navadnega stiropora po podatkih proizvajalcev, je pa v nasprotju z podatkom da črne snovi bolje absorbirajo ali oddajajo toploto kot bele, zato so hladilniki elektronike v črni barvi, pretežno črno eloksiran aluminij, glede na tvoj je ime Energetik bi pričakoval da energetik to razume.
Ne v nezavest padat zaradi drugače mislečih:(
LP

energetik je izjavil:

Ne vem ali ti nimaš talnega, sicer ne bi takih pisal. Talno je zakon, ne more se pokvariti, gor se ne nabira in žge prah, temperaturni profil po višini je super, zahteva najnižje temp DV in ko prideš po celodnevnem izletu po mrazu domov, se ti noge kar odtajajo.
Ja, v pralnici imamo el.lojtro pa razvlažilnik. Za točno takrat ko se rabi, deluje odlično. Poraba pa minimalna za tistih par cunj posušit.

Ne, nimam talnega. In zagotovo bi za mojo hišo bilo talno gretje boljša rešitev, kot pa radiatorji. Pa si kdo predstavlja izprazniti 60 let staro hišo in narediti nove tlake? Sem že večkrat razmišljal, pa sem potem raje dodal kakšen člen Aklimatom.
Prejšnji zapis pa se je nanašal na moderne novogradnje, katere imajo močno izolacijo ovoja stavbe, minimalne toplotne mostove, tri (ali več) slojna okna... in imajo na jug velike steklene površine (da izkoriščajo zimsko sonce) in na sever praktično toplotno nepropustno bariero. Tam pa je talno, zaradi toplotne kapacitete zgrešena naložba.
Sicer pa- vsak zase ve, kaj bi spremenil, če bi še enkrat delal.

meni je 10 let nazaj projektant kot prvo opcijo ponudil toplozračno ogrevanje/hlajenje. Neki Paulov (se mi zdi, da je bil Paul) sistem vse v enem s prezračevanjem. Težave iste kot danes in zato meni nesprejemljivo. Plus ena dodatna, upam da so to že kaj popravili, najbrž so in tudi firm je najbrž zdaj že nekaj - rekuperacija brez entalpije. Danes se ne bi odločila nič drugače, razen če bi razvod za ogrevanje/hlajenje bil ločen od rekuperacije. Enih stvari se pač ne meša.

jabe je izjavil:

meni je 10 let nazaj projektant kot prvo opcijo ponudil toplozračno ogrevanje/hlajenje. Neki Paulov (se mi zdi, da je bil Paul) sistem vse v enem s prezračevanjem. Težave iste kot danes in zato meni nesprejemljivo. Plus ena dodatna, upam da so to že kaj popravili, najbrž so in tudi firm je najbrž zdaj že nekaj - rekuperacija brez entalpije. Danes se ne bi odločila nič drugače, razen če bi razvod za ogrevanje/hlajenje bil ločen od rekuperacije. Enih stvari se pač ne meša.

Ne vem zakaj je pri nas takšna fama glede toplozračnega ogrevanja? Po svetu se vse stolplpnice narejene iz stekla in jekla temperirajo tako. Sem imel v devetdesetih letih bolj tesne stike z vodilnimi programa ENSVET, pa so tudi oni bili kategorično proti toplozračnemu ogrevanju, pa čeprav razen povečanega gibanja zraka nisi imeli nobenega drugega otipljivejšega argumenta (razvoj alg, in posledično smrad, prenos zvoka, cena...).

PS še nisem srečal Slovenca, kateri bi priznal svojo napačno odločitev. Naredi drugič pa res drugače

jabe je izjavil:

zdaj navijajo za toplozračno kompaniji z rekuperacijo. je najbrž res najbolj smotrno, problem pa je:
- peči ne moreš menjati, zdaj so vsi mahnjeni na štrom, kot 30 let nazaj na olje. kot da je to za zmeraj. eni tudi dajo električno talno, ker je poraba res mala. problem ostaja enak. za ogrevlana telesa tipa radiator ali talno pa zadaj daš kar češ.
- kadar dela ogrevanje/hlajenje, mora obvezno delati tudi rekuperacija. Včasih pa človek ipak tega noče. teh dveh sistemov pač jaz nočem mešati in jih želim povsem ločeno upravljati

Se zmeraj zaradi tega. In pa seveda, pomanjkanje entalpije, če je še vedno ne dodajo.

No, 10 let nazaj sem se odločila med tema dvema moznostima za talno in rekuperacijo z entalpijo posebej in se enkrat bi se.

Mislim, 10 let kasneje pa res zdaj pop-upajo po forumih tele ideje, kot da so noviteta in posledično seveda najboljša reč po namazanem kruhu.

Zgodovina sprememb…

floyd1 ::

Pa si kdo predstavlja izprazniti 60 let staro hišo in narediti nove tlake? Sem že večkrat razmišljal, pa sem potem raje dodal kakšen člen Aklimatom.

Kjer je volja, je pot. Nočem strašit, ampak v 60 let stari hiši imaš precej dobro možnost, da se tlaki že drobijo, tako da... Videno pri starših, teti, stricu v hišah, pri drugi teti in pri našem prejšnjem stanovanju iz 70-ih let v bloku...

Mi smo talno gretje naredili v 80 let stari hiši in mi res ni žal, čeprav je investicija kar nekaj višja kot pri radiatorjih. In bajte brez talnega več ne bi imel. Kar se tiče odzivnosti pa je zgoraj že vse povedano - če to rabiš, so radiatorji (ali klima) zakon.

PS še nisem srečal Slovenca, kateri bi priznal svojo napačno odločitev. Naredi drugič pa res drugače

Imamo kar 4 strešna okna in odločitev je bila (groooozno) napačna. Talno pa je res OK. Evo, pa si enega srečal na forumu :)).

Saj se najde... Če bi se enkrat bi kaj drugače izbrala pri SE, ki je trenutno 2 meseca gor pa me je spravila v slabo voljo bolj kot prej ne pomnim pri bajti. Kar se pa ogrevanja tiče, bi pa v kopalnico dala pod ploščice električni tepih. Tla niso nikdar topla, v kopalnici bi jih pa rada imela, sploh ker so ploščice še malenkost bolj neprijetne na boso nogo od vinila.

No, tašča in tast sta v povojni hiši lansko leto zmetala ves pesek ven in naredila talno. Približno vem, kako to gre in koliko stane. Ni jima žal...

Zgodovina sprememb…

WhiteAngel ::

floyd1 je izjavil:

Imamo kar 4 strešna okna in odločitev je bila (groooozno) napačna. Talno pa je res OK. Evo, pa si enega srečal na forumu :)).

Kaj je narobe s strešnimi okni? Kondenz? Kaj bi naredil drugače?

Frčade.
Niso tako seksi kot strešna okna ampak vseeno. Nekatere stvari morajo biti uporabne in ne seksi.

Osebno poznam cel kup ljudi, ki imajo probleme s strešnimi okni. Od zamakanja pa do kondezna, ki teče iz okna pa potem spodaj pod obloge poševnine.

Telbanc ::

l0g1t3ch je izjavil:

Frčade.
Niso tako seksi kot strešna okna ampak vseeno. Nekatere stvari morajo biti uporabne in ne seksi.

Osebno poznam cel kup ljudi, ki imajo probleme s strešnimi okni. Od zamakanja pa do kondezna, ki teče iz okna pa potem spodaj pod obloge poševnine.

Pred leti sem živel v stari hiši v najemu, ko se je pozimi ko je zapadlo res veliko snega, to jebeno strešno okno vdrlo in padlo not, smo meli sneg v dnevni sobi.

Strešno okno mam zaj na strehi, podstrešje, vsake časa ga sumničavo pogledam......služi za servisni izhod na streho. :D

Itak da frčada in ne strešno okno. Cenejša rešitev je tle na koncu dražja.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: Telbanc ()

floyd1 ::

WhiteAngel je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Kaj je narobe s strešnimi okni? Kondenz? Kaj bi naredil drugače?

Sicer so nekaj že drugi zapisali, a vendar:
- pozimi opazno hladneje okrog strešnega (Velux GGU)
- poleti se sobe s strešnimi opazno bolj pregrevajo (imam dobro primerjavo)
- mi imamo praktično minimalno izolacijo proti strehi (25cm), pri tistih, ki imajo boljšo, se temp. razlika pozna še bistveno bolj
- na notranjem robu se je nabirala voda (rešil, še enkrat hvala za ta nasvet)
- cene senčil (tudi tistih, ki jih nujno rabiš) so zlatarske
- kjer je nujno (svetloba) bi naredil frčado, drugje pa nič

imo je frčada bolj sexi, strešna okna so kuj neke.

imo.

J.McLane ::

Bolj ko je streha položna slabše se obnesejo strešna okna, na neki alpski skoraj navpični strehi se strešna okna dobro obnesejo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

floyd1 je izjavil:

Pa si kdo predstavlja izprazniti 60 let staro hišo in narediti nove tlake? Sem že večkrat razmišljal, pa sem potem raje dodal kakšen člen Aklimatom.

Kjer je volja, je pot. Nočem strašit, ampak v 60 let stari hiši imaš precej dobro možnost, da se tlaki že drobijo, tako da... Videno pri starših, teti, stricu v hišah, pri drugi teti in pri našem prejšnjem stanovanju iz 70-ih let v bloku...

Mi smo talno gretje naredili v 80 let stari hiši in mi res ni žal, čeprav je investicija kar nekaj višja kot pri radiatorjih. In bajte brez talnega več ne bi imel. Kar se tiče odzivnosti pa je zgoraj že vse povedano - če to rabiš, so radiatorji (ali klima) zakon.

Sem jo pred cca 30 leti začel obnvljati. Prvo je bila streha pol pa leseni podi in pepel (leš) ven pa estrihe not. Seveda je takrat bilo talno še eksotika (krčne žile pa to...) Sedaj bi pa moral metat ven tam 8 cm estriha... Mam pa talno na hodniku in v kopalnici, tak da malce vem kakšna je razlika.

PS pa si prečekiral kaj rodoslovno deblo- do katerega kolena si Slovenec:):)

kihc ::

Živijo,

glede na to, da precej omenjate da so za novogradnje razne "Mercedez" TČ preseravanje, me zanima kako so sploh rangirani ti proizvajalci TČ?

Sklepam da Kronoterm, Daikin, Panasonic, Mitsubishi veljajo za nek srednji razred, kaj je pa potem cenejši? Zgoraj nekje je omenjen LG, mora še kaj, C&H? Potem so pa še "noname" Kitajci?

jabe je izjavil:

Saj se najde... Če bi se enkrat bi kaj drugače izbrala pri SE, ki je trenutno 2 meseca gor pa me je spravila v slabo voljo bolj kot prej ne pomnim pri bajti.

Sicer vem da je to offtopic, ampak lahko vseeno na kratko opišeš kakšne težave imaš?
x

Vzami tier 1 panele kot vsi ostali, pa bo vse OK.

Kake si pa ti?
Sedaj pa tudi mene zanima kje si ga usrala.

Bisol

In kaj je težava?

Znanec ima ravno ponudbo na mizi za bisol panele.
Ponudnik SE pa je Svarun iz Kranja.

Če bi delila izkušnje bi bilo super.
Hvala.

Zgodovina sprememb…

• spremenil: l0g1t3ch ()

2 problema. prvi se mu bo zdel mrbit nepomemben, meni je bil, ker sem še kar nekaj doplačala za to.

Hotela sem all black panele, seveda je posredi izgled. Hotela sem enotni izgled, brez bele folije spodaj in brez srebrnih okvirov. Dobila sem 50 odtenkov sive. Bisolov odgovor je nalaganje, da bi z lopato lahko kidal, kako se sicer vidi, da je vse šekasto, ampak oni imajo kontrolo in izvedbo inne vem kaj še vse na ne vem kakem nivoju in da naj par let počakam, da abšlesajo, pa bodo mogoče potem bolj enaki. V glavnem, je zanič, popravljali ne bodo - to je bistvo.

2 problem je bolj pereč najbrž. imam optimizator/2 panela. Sosednja para sta dva, kjer eden najbolj od vseh dela, drug pa najslabše (sta torej na identičnih pogojih). Noben panel ni umazan in nobeden poškodovan, proizvodnja pa seka za 25%. ostali pa potem vse vmes. To bom počakala, da bo 12 mesecev okoli potem pa ne vem... najbrž mi bodo rekli, da bodo boljši sigurno hitreje degradirali kot slabši, pa bo potem bolj enotno. Naj samo počakam par let...

3 problem ni tok problem, kot karma, ki me je pošlatala, ker se pač ne držim osnovnega pravila, da se je za držat tier 1 panelov, saj jih cel kup na voljo - bisolovi so dražji.

V glavnem, zajeb. če pustiš, da Kitajci vse naredijo, je vse glih barve v 5% nihanju.

Izvajalca sem imela drugega, to ni njegov zajeb, razen tega, da se mu ne da kaj dosti ubadat s tem oziroma mu dol maha, ker ima zdaj dovolj drugega dela drugje. 2024 bo najbrž drgač, jih bo treba v spam dati, od ponudb do vzdrževanj in čestitk za rojstni dan in vabil na sejme. Mogoče bo takrat ta prav čas ugotavljat te zadeve, zdaj nobenega ne briga.

Pa dobro, ni to zdaj tema za toplotne črpalke, razen če bi rad kdo gor vlekel analogijo evropske ta prave stvari, ki ima seveda svojo ceno. Je dost podobna zgodba.

Zgodovina sprememb…

Hvala.
Torej povzetek, izogibaj se bisol panelov.

Po mojih izkušnjah že... ne vem, mrbit je razlog samo v ceni, mogoče pa še kje drugje, ampak včasih jih je montiral geni, danes ne več. Praviloma jih nihče tudi ponuja ne več oziroma pospremijo s komentarjem: tudi ti so kitajski, lahko ti naredim ponudbo s tem, ampak so dražji. Tier 1 katerikoli so pač top.

Pač, sem imela v glavi da slabi niso. Vse na bajti imam slovensko, če kvaliteta primerljiva, pa četudi malo dražje (inotherm, navkom, TEM, MKL, kolpa, kaka svetila, tudi notranja oprema itd itn), ker verjamem v "podpirajmo slovensko", naj ostane denar doma in za naše delavce. Ampak tle sem se nasrala, kakor kaže.

jabe je izjavil:

....

Hotela sem all black panele, seveda je posredi izgled. Hotela sem enotni izgled, brez bele folije spodaj in brez srebrnih okvirov...

In to zapiše oseba, katera z vsemi topovi strelja na tistega, kateri ne izbere najcenejše možne TČ. Saj vse proizvajajo enako toploto- baje! Očitno je za drugo dobro vse,kar pa zanjo očitno ne velja.

Seveda pa zmaga tista- brez bele folije spodaj! Le kdo, razen os in podobne golazni bo videl, kaj je pod panelom. Kakšne barve je tista folija je pa zares metanje denarja proč.
««
37 / 49
»»

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22538157 (2886) Jurij25
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 )

17818079 (8783) energetik
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7135686 (6328) zamotsloteh
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

14029494 (21476) kixs
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

382122364 (89188) Zvezdica27

Več podobnih tem