» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
38 / 78
»»

jabe ::

jabe je izjavil:



Pa dobro, ni to zdaj tema za toplotne črpalke, razen če bi rad kdo gor vlekel analogijo evropske ta prave stvari, ki ima seveda svojo ceno. Je dost podobna zgodba.


Vem, je bil dolg post... In še enkrat povzetek prav za tebe, zajebala sem se, ker nisem izbrala tako kot TČ!!!

Kar se tice folije:
https://www.solarreviews.com/blog/black...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

telexdell ::

jabe je izjavil:

jabe je izjavil:



Pa dobro, ni to zdaj tema za toplotne črpalke, razen če bi rad kdo gor vlekel analogijo evropske ta prave stvari, ki ima seveda svojo ceno. Je dost podobna zgodba.


Vem, je bil dolg post... In še enkrat povzetek prav za tebe, zajebala sem se, ker nisem izbrala tako kot TČ!!!

Kar se tice folije:
https://www.solarreviews.com/blog/black...

Ja zgoraj! Spodaj pa se panel hladi. In hladi se veliko bolje, če je podlaga svetlejša.

Drugače pa- vsak ima svoj motiv, zakaj izbere nekaj, kar pač izbere. Če mu stvar služi, kot si je zamislil ga je najmanj neokusno prepričevati, kako se je narobe odločil. Je pa sprevrženo, da zaradi svojih prepričanj, katera niti slučajno niso identična prepričanju nekoga drugega stvar, katera bi mu služila po njegovih željah skušaš na vsak način prikazati kot neumno izbiro. In to v prvi vrsti zaradi tega, ker sam nimaš tega! In vsiljevanje čip šit TČ ljudem, za katera ne vemo kakšna je njihova potreba po energiji in temperaturi vode v konkretnem mrazu, ob tem pa je očitno, da nimajo na razpolago veliko finančnih virov je najmanj podlo, če že ne meji na kriminal.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jabe ::

telexdell je izjavil:

In vsiljevanje čip šit TČ ljudem, za katera ne vemo kakšna je njihova potreba po energiji in temperaturi vode v konkretnem mrazu, ob tem pa je očitno, da nimajo na razpolago veliko finančnih virov je najmanj podlo, če že ne meji na kriminal.


To je kriminal, če bi že rad uporabil ta izraz! Strašenje ljudi, da bodo (in njihovi otroci) v mrazu in cuzanje evrov, ki jih morda nimajo (pa naj vzame večjo kredo) za nekaj, kar niti ne rabijo.

Ti si tisti, ki trosi neke laži, oziroma bolje - zavajanja (za prvo moraš vedeti, kako nekaj dejansko je) tu, kaj bo, če se odločiš, kar ti označis, za "čip šit TČ" (klima TČ nima dovolj negativne konotacije), zdaj ti pa ni všeč, ko se en najde, ki je naredil diametralno od tebe, pa mu zadeva špila. In niti približno ne (ne)delajo, tako kot imas ti v glavi to razdelano. Do te mere ti ni všeč, da celo sugeriraš, da je kriminalec. Moram pa reči, da to je novo. Do sedaj sem bila samo uboga srota, ki bi sigurno imela "ta pravo" (kako lep izraz ponovno), ampak denarja ni. So se ustavili pa tem, da sem seveda samo fouš. Ti si šel pa še dlje... Podlost in kriminal... Za take stvari imaš ogledalo.

Utk ::

Če imaš sončno elektrarno je že itak najbolj neumna stvar kupit drago TČ. Če daš 5 panelov več za par 100 evrov, to nadoknadi vso porabo, ki je bi teoretično prišparala dražja. S tem da paneli trajajo 30, 40 let, TČ pa 10.
LG 16 kw v ogromni hiši, kjer se ogreva 250 m2, porabi kakega jurja na zimo. Tudi z drvmi se bi več porabilo.

DjTonic ::

Pri TČ je zelo pomembna izolacija hiše, sploh večjih starejših družinskih hiš. Če je dobro izolirana lahko s TČ porabiš manj, kot z drvi.

Utk ::

Tudi če ni izolirana porabi manj. Slabše je izolirana, bolj se TČ splača. Dobro izolirano je vseeno na kaj greješ.

zamotsloteh ::

Števec električne energije se pa vrti kot fleksarca, poraba kWh pa u nebo.

Utk ::

In? A kwh z lopato premetavaš? Neizolirana 200 m2 hiša s TČ porabi za ogrevanje nekje v istem rangu kot malo večje, pa še zmeraj 3x manjše od hiše, stanovanje priklopljeno na neko kurilnico. Če bi tista hiša "morala" porabit največ 500 evrov, potem bi moralo stanovanje v bloku največ 250 na zimo. Pa obstaja takšno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

billy ::

Seveda je TČ najcenejša opcija, če nimaš ravno dostop do lastnega gozda in če je hiša vsaj toliko izolirana, da bo tistih 65 DV, kar lahko dajo TČ max od sebe, dovolj.

Lahko pa iz prve roke potrdim, lokacija MB, da se je celo zimo hiša bp grela samo z TČ, brez izolacije, samo rdeč cigl :) Res da ogrevanje talno, ampak niti enkrat ni prišla blizu max moči...

Lahko pa iz prve roke potrdim, lokacija MB, da se je celo zimo hiša bp grela samo z TČ, brez izolacije, samo rdeč cigl :) Res da ogrevanje talno, ampak niti enkrat ni prišla blizu max moči...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

Invictus ::

DjTonic je izjavil:

Pri TČ je zelo pomembna izolacija hiše, sploh večjih starejših družinskih hiš. Če je dobro izolirana lahko s TČ porabiš manj, kot z drvi.

Če je bajta dobro izolirana, porabiš tudi manj drv...

Ljudje primerjajo hruške z jabolki...

Porabo drv, kurilnega olja, plina, pri neizolirani, stari bajti, pred obnovo in porabo TČ, pri novi ali obnovljeni, izolirani bajti.

To pač ne gre...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dmi ::

Moje izkušnje iz talnim hlajenjem.

Pred 9 leti sem postavil nizkoenergijsko hiši, no vsaj takrat je bila, ne vem kakšni so standardi sedaj, niti me ne zanimajo v tem trenutku. Hiša je skeletna gradnja in po tleh imamo laminat, višje kakovosti, razen kopalnice kjer je keramika. Ob nakupu TČ je bila takšna ki omogoča hlajenje nekaj sto evrov dražja, mislim da 200EUR in takrat ni bilo veliko podatkov o delovanju hlajenja, ampak kljub temu smo se odločili za njo, navkljub laminatu.

Zadeva nas poleti stane med 1 in 2 evri na mesec, ustvari pa v hiši nekaj stopinj manj (2 do 4) kot je to mogoče brez nje. Torej namesto 26 stopinj ko je vzunaj 30 dobiš 23 ali 24C. V kombinaciji s razvlaževalcem, ki ga tako ali tako potrebujemo zaradi mikrolokacije je kommbinacija odlična. Glede na naložbo se ja nam splačalo bolje kot pa uporaba klime.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dmi ()

cresh ::

TČ za novogradnjo, talno gretje, 140m2, izolacije bo 20cm.
Najbrž bo 8kw čist dovolj, ne?
Katero priporočate? Daikin? Mitsubishi? Lg? Bosch? Kronoterm?

feryz ::

Od teh, najcenejšo.
Če ti je kaj drugega pomembno, pa ti veš.

energetik ::

Tako je, torej LG. 8kW bo čez glavo dost.

toplakd ::

Mogoče edino toliko počakat da pridejo 2022 modeli k nam. Monobloc S.

trancer01 ::

Izgleda, da so pri Monobloc S končno izboljšali tudi krmilje, ki je pri tem modelu do zdaj bilo najšibkejša točka naprave.

l0g1t3ch ::

cresh je izjavil:

TČ za novogradnjo, talno gretje, 140m2, izolacije bo 20cm.
Najbrž bo 8kw čist dovolj, ne?
Katero priporočate? Daikin? Mitsubishi? Lg? Bosch? Kronoterm?


Za dobro izolirano novogradnjo bo vsaka dobra. Sploh pa pri novogradnji bi moral imeti tudi natačno izračuane toplotne izgube hiše in iz tega tudi točno veš kako močna mora biti TČ (ali katerokoli drugo gretje).
Kolega rahlo večjo skeletno hišo že nekaj let ogreva s 6kW Mitsubishi TČ.

Tako, da zame bi bili glavni kriteriji
- podpora, torej da če gre kaj narobe da imaš nek resen servis in da je recimo razširjen model TČ, da bodo z večjo verjetnostjo na voljo tudi deli
- tihost delovanja
- učinkovitost
- izgled, zaradi žene :D

Cena pa sam veš kak budget imaš.
Ampak kot rečeno pri dobro izolirani hiši in talnem gretju, malo višji/nižji COP ne pomeni veliko.

kriptobog ::

cresh je izjavil:

TČ za novogradnjo, talno gretje, 140m2, izolacije bo 20cm.
Najbrž bo 8kw čist dovolj, ne?
Katero priporočate? Daikin? Mitsubishi? Lg? Bosch? Kronoterm?


Meni so za to kvadraturo in izolacijo naračunali, da je dovolj 6kW. Vzel sem Fujitsu 8kW, ker je bila takrat najhitreje dobavljiva.

damirj79 ::

Hm, jaz imam po projektu za isto kvadraturo in 12cm izolacije naracunanih nekaj manj kot 5kw toplotnih izgub. Ko sem kupoval TČ so na ogledu skoraj vsi rekli da je 6kw model dovolj, raje pa 8kw, ker so šele na ogledu videli, da bom ogreval tudi kletne prostore, kar skoraj podvoji površino (direktno s talnim ogrevam 220m2, indirektno pa seveda celo kletno površino). Zdaj je pa tako, da imam 8kw TČ in je izgleda ravno prav..

SR1984 ::

Ker bom letos postavil na streho sončno elektrarno, bomo vgradili tudi toplotno črpalko.
Izbiram nekaj cenejšega, in trenutno sta najugodnejši ponudbi za LG in Samsung, s tem da je ponudba za Samsung občutno nižja od LG.
Naj izberem Samsung ali je LG vseeno nekaj boljši, da bi bilo vredno dat tistih 500€ več?

cresh ::

Kolikor sem gledu izračune bi bilo dovolj 6kw, sam rajš bi vzel 8kw, da bo za ziher.
Hja budget je tam okol 7-8k €.
Sem pa res čisti noob glede TČ, zarad tega sprašujem ?.
Kako se drugač obnesejo Kronoterm?
Pismo tolk je ene izbire, da res ne vem kaj bi.
Edino zahtevo imam, da bi lahko upravljal TČ s fonom.
Koliko pa velik bojler? K sem videl, da zravn 6-8kw so ponavadi 190-230L bojlerji. Bo to dovolj za 4 ljudi in hiša, k je 3 etažna?

l0g1t3ch ::

Za tako malo moč bo vsaka dobra.
Izberi tisto, ki ima maksimalno garancijo in spodoben servis. Če je monter/serviser iz bližnje okolice je še dodaten plus.

Kronoterm je spodobna opcija.

Upravljanje s fonom je popolnoma brezveze. Talno gretje ima toliko faznega zamika, da moraš zjutraj danes spremenit temperatura, da se ti bo jutri kaj poznalo. Jaz sem svoje TČ nisem dotaknil že eno leto, dela 24/7 in to je to.

Bojler vzemi zunanji, vsaj 300L. Pri vseh ali vsaj večini TČ lahko za notranjo enoto izbiraš ali je integrirana (torej že vsebuje bojler) ali je samo izmenjevalec in pamet bojler pa je posebaj. Če nimaš stiske s prostorom vzemi zunanji bojler.

EDIT:
moja osebna preferenca so TČ s plinsko povezavo med zunanjo in notranjo enoto.
Pri monoblok varjantah, gre ogrevalna voda vn iz hiše in v TČ. Če imaš smolo zmanjka štroma pozimi v hudem mrazu in ti lahko kaj poči. Če se vode ne izpusti.
Sicer majo sedaj magnetni ventil pa vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:


EDIT:
moja osebna preferenca so TČ s plinsko povezavo med zunanjo in notranjo enoto.
Pri monoblok varjantah, gre ogrevalna voda vn iz hiše in v TČ. Če imaš smolo zmanjka štroma pozimi v hudem mrazu in ti lahko kaj poči. Če se vode ne izpusti.
Sicer majo sedaj magnetni ventil pa vseeno.

Vsaj 100x večja verjetnost je, da ti bo spustil kakšen spoj na povezavi zunaj_znotraj, kot pa da ti bo ravno ob velikem mrazu zmanjkalo elektrike, ti boš med tem na drugem koncu sveta in ne bo nikogar drugega, da bi lahko kaj storil. Že ena menjava plina pa te lahko pride več, kot menjava zunanjega izmenjevalnika, če ti zares zamrzne. Obstaja pa tudi antifriz, če si zares paranoik.

PS, če pa TČ stoji višje kot je tlak v katerem je najnižja zanka talnega ogrevanja pol ti bo pa itak voda krožila termosifonsko.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

toplakd je izjavil:

Mogoče edino toliko počakat da pridejo 2022 modeli k nam. Monobloc S.


Hm, a se kje lahko vidi kaj več o teh S modelih? Sam ne najdem nič...

toplakd ::

To je flyer iz nemške strani.
https://www.fachklima24.de/artikelpdfs/...

Pa še angleški flyer:
https://tinyurl.com/lg2022leaflet

kriptobog ::

cresh je izjavil:

Kolikor sem gledu izračune bi bilo dovolj 6kw, sam rajš bi vzel 8kw, da bo za ziher.
Hja budget je tam okol 7-8k €.
Sem pa res čisti noob glede TČ, zarad tega sprašujem ?.
Kako se drugač obnesejo Kronoterm?
Pismo tolk je ene izbire, da res ne vem kaj bi.
Edino zahtevo imam, da bi lahko upravljal TČ s fonom.
Koliko pa velik bojler? K sem videl, da zravn 6-8kw so ponavadi 190-230L bojlerji. Bo to dovolj za 4 ljudi in hiša, k je 3 etažna?


Nimas kaj upravljati s telefonom. PRevec zamika pri talnem gretju. Se termostatov ne potrebujes. To je set&forget zadeva. 300L bojler. Vzami od nekoga, ki je blizu (servisi etc) in ki bo dal dobro ponudbo. Pri meni so bile ponudbe od 7-12k za isto toplotno. Nekateri imajo montazo pac toliko drazjo, nekateri cenejso.

koyotee ::

kriptobog je izjavil:

cresh je izjavil:

Kolikor sem gledu izračune bi bilo dovolj 6kw, sam rajš bi vzel 8kw, da bo za ziher.
Hja budget je tam okol 7-8k €.
Sem pa res čisti noob glede TČ, zarad tega sprašujem ?.
Kako se drugač obnesejo Kronoterm?
Pismo tolk je ene izbire, da res ne vem kaj bi.
Edino zahtevo imam, da bi lahko upravljal TČ s fonom.
Koliko pa velik bojler? K sem videl, da zravn 6-8kw so ponavadi 190-230L bojlerji. Bo to dovolj za 4 ljudi in hiša, k je 3 etažna?


Nimas kaj upravljati s telefonom. PRevec zamika pri talnem gretju. Se termostatov ne potrebujes. To je set&forget zadeva. 300L bojler. Vzami od nekoga, ki je blizu (servisi etc) in ki bo dal dobro ponudbo. Pri meni so bile ponudbe od 7-12k za isto toplotno. Nekateri imajo montazo pac toliko drazjo, nekateri cenejso.


Za 5k razlike ti napeljejo srebrne cevi?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

PrimoZ_ ::

Uf ko bi vedel kako kreativni so nekateri pri nabijanju računa :)

kriptobog ::

koyotee je izjavil:

kriptobog je izjavil:

cresh je izjavil:

Kolikor sem gledu izračune bi bilo dovolj 6kw, sam rajš bi vzel 8kw, da bo za ziher.
Hja budget je tam okol 7-8k €.
Sem pa res čisti noob glede TČ, zarad tega sprašujem ?.
Kako se drugač obnesejo Kronoterm?
Pismo tolk je ene izbire, da res ne vem kaj bi.
Edino zahtevo imam, da bi lahko upravljal TČ s fonom.
Koliko pa velik bojler? K sem videl, da zravn 6-8kw so ponavadi 190-230L bojlerji. Bo to dovolj za 4 ljudi in hiša, k je 3 etažna?


Nimas kaj upravljati s telefonom. PRevec zamika pri talnem gretju. Se termostatov ne potrebujes. To je set&forget zadeva. 300L bojler. Vzami od nekoga, ki je blizu (servisi etc) in ki bo dal dobro ponudbo. Pri meni so bile ponudbe od 7-12k za isto toplotno. Nekateri imajo montazo pac toliko drazjo, nekateri cenejso.


Za 5k razlike ti napeljejo srebrne cevi?


Ne vem kaj. Najcenejsi je imel montazo - delo 1k, najdrazji 4k. Pa povezovalni material ti drazje prodajo itd.

PrimoZ_ ::

Definitvno vzemi 300L ali če ste velik porabnik tople vode mogoče celo 400L bojler.
Pri večjem bojlerju si lahko privoščiš da vodo greješ na nižjo temperaturo, kar ima več prednosti:
- nižje izločanje apnenca iz vode pri nižji temperaturi
- TČ bo imela krepko boljši COP pri ogrevanju vode na 50C, kot pa na 65C

billy ::

Gledam ta monobloc S, zelo solidna zadeva, a kaj me skrbi - zanesljivost. Vseeno je "vse" v zunanji enoti, torej kontrola, mešalni ventili...vse...karkoli se zgodi "zunaj", bo seveda bistveno vplivalo na ogrevanje hiše znotraj.

Zato mi je vseeno bolj simpatična zadeva zunanja enota ki greje vodo v notranjem zalogovniku iz zalogovnika pa gre potem voda za ogrevanje bajte, etc, (torej vse krmiljenje je not v hiši) poleg tega pa se še v ta zalogovnik namontira enostavni grelec, ki lahko v skrajni sili greje vodo.

Sem preveč staromoden ali zakaj to ne bi bila dobra ideja?

Zvezdica27 ::

edini razlog za to je, da ti ne bi ukradli. Ker pol majo vse, to je edini minus monobloka, če mene vprašaš. Pač zavaruješ

Mnogo je monoblokov zunaj, z vsem... tudi moj zdaj 4 leta.

billy ::

Ne, kraja je skoraj "nemogoča", pač zunaj je...zunanji vplivi, kako bo delal tripot ventil vsa ta leta, kako črpalka...to me skrbi, nekako razmišljam da so zunaj slabše razmere kot znotraj, kar se tiče dolgoživosti vseh komponent.

telexdell ::

billy je izjavil:

Ne, kraja je skoraj "nemogoča", pač zunaj je...zunanji vplivi, kako bo delal tripot ventil vsa ta leta, kako črpalka...to me skrbi, nekako razmišljam da so zunaj slabše razmere kot znotraj, kar se tiče dolgoživosti vseh komponent.

Če nimaš garaže ti avtomobil tudi stoji ves čas zunaj. V njem je veliko več ventilov, črpalk, elektronike... kot v neki TČ. Pa se bolj kvarijo zaradi tega?
Po drugi strani pa- tudi pri TČ kjer zunaj ni vode imaš zunaj kar nekaj elektronskih in mehanskih delov. Praktično je zunaj vse (ventilator, kompresor, tropotni ventil...), znotraj je le uparjalnik in izmenjevalnik. Vse dražje TČ so izdelane kot monoblok, saj se le tako lahko doseže oprimalno delovanje vseh komponent in minimalizira puščanje plina.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimoZ_ ::

To je ta strah pred tako imenovanimi "klima" TČ. Edina prava TČ je EU TČ za dvojno ceno. :))

Ali pa si mora opravičit svoj preplačano investicijo. >:D

energetik ::

billy je izjavil:

Ne, kraja je skoraj "nemogoča", pač zunaj je...zunanji vplivi, kako bo delal tripot ventil vsa ta leta, kako črpalka...to me skrbi, nekako razmišljam da so zunaj slabše razmere kot znotraj, kar se tiče dolgoživosti vseh komponent.
Tripotni ventil je pri obeh notri. 4-potni za plin pa pri obeh zunaj.
Edina razlika je, da sta pri monobloku zunaj še izmenjevalnik in OČ. Pa nič kaj ne vidim, da bi to škodilo OČ. Prednost je seveda, da imaš zunaj kratek freon krog, ki je nafilan in preizkušen že v tovarni. In da jo lahko ob primerno velikih in izoliranih ceveh za vodo/antifriz montiraš poljubno daleč od kurilnice, brez bistvenega zmanjšanja učinkovitosti. Karikirano, če daš 2-colske rore, izolirane z 10cm izolacije, izgub praktično ne bo, tudi če bo zunanja kišta 30m od kurilnice.

Go-ahead ::

Koliko KW predlagate (všeč mi je ta LG S monoblok)?

Lokacija primorska.

Hiša opeka termoblok, omet Baumit termoputz cca 4cm, izolacija podstrešje 10cm + tlak, med etažami 5 cm, okna dvo slojna PVC, kvadratura cca 200M, ogrevanje radiatorsko, razen kopalnic (talno).

Sanitarna voda se greje večinoma preko solarnih kolektorjev.


Letno pozimi porabim cca 3200 KG peletov poleti nič.

Trenutne temperature v bivalnih prostorih čez dan 22 in 19 nočni čas (6 h ).
Kakšen predlog za moč toplotne'

Hvala za predloge.

kixs ::

Imam poceni 9kW monoblok za 150m2 na radiatorjih in 50m2 na talnem. Rocna kontrola po potrebi :lol: Vecino casa dela na 35%. Ko je pod nulo, pa med 40 in 60% - odvisno koliko pod nulo in koliko je defrostov. Nad 60% je se nisem gonil. Res je izolacija cca 15cm grafitnega EPS-a. Vendar je tudi lokacija cca 100km zracne od najblizjega morja :lol: Seveda dela non-stop in temperaturna nihanja so nekje 0.7stC, povprecje cca 22.7stC. Letna poraba (dela samo za ogrevanje hise) je cca 3200kWh.

telexdell ::

kixs je izjavil:

Imam poceni 9kW monoblok za 150m2 na radiatorjih in 50m2 na talnem. Rocna kontrola po potrebi :lol: Vecino casa dela na 35%. Ko je pod nulo, pa med 40 in 60% - odvisno koliko pod nulo in koliko je defrostov. Nad 60% je se nisem gonil. Res je izolacija cca 15cm grafitnega EPS-a. Vendar je tudi lokacija cca 100km zracne od najblizjega morja :lol: Seveda dela non-stop in temperaturna nihanja so nekje 0.7stC, povprecje cca 22.7stC. Letna poraba (dela samo za ogrevanje hise) je cca 3200kWh.

100 km od Piranske punte je tako vrh Triglava, kot obrobje Beneške lagune. Kaj mi torej pove ta podatek? Podatek 3200 kWh na radiatorji in talnem je zelo dober. Pa vendar- jaz sem na radiatorjih prejšnja let povprečno pokuril 5000 kWh, leta 2021 pa 60000 kWh. Imam hišo 12 cm tervola in 5 cm druge izolacije na 160 m2. Spomladanski mraz do skoraj junija meseca in ekstremno mrzel december mi je zvišal porabo za 20%. Sicer žena ne "gundra" pri vsaj 24°C pri "Mehikah" pa ajd... Imam pa 12 kW Nibe in mi je že nekajkrat delal kompresor na 90%. Čeprav je vključena 24/7 ima tam 6...7 vklopov na dan- torej tam 2...2,5 ur deluje in 1,5...2 uri miruje.

Sedaj pa naj iz teh dveh zapisov neka, ne preveč tehnično izobražena oseba potegne zaključek kakšna TČ je najboljša zanjo. Pa kakšna je na splošno vrednost takšnih zapisov?

PS če pa še dam podatek, da je decembra 2021 na isti dan bilo v Krškem +12°C pri meni pa isti dan in ob isti uri -8°C je pa odločitev še lažja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

billy ::

kje pa se pri lg monobloc vidi če ima dodaten grelec oz če se ga lahko dokupi pri vsakem modelu? cene?

kixs ::

telexdell je izjavil:

kixs je izjavil:

Imam poceni 9kW monoblok za 150m2 na radiatorjih in 50m2 na talnem. Rocna kontrola po potrebi :lol: Vecino casa dela na 35%. Ko je pod nulo, pa med 40 in 60% - odvisno koliko pod nulo in koliko je defrostov. Nad 60% je se nisem gonil. Res je izolacija cca 15cm grafitnega EPS-a. Vendar je tudi lokacija cca 100km zracne od najblizjega morja :lol: Seveda dela non-stop in temperaturna nihanja so nekje 0.7stC, povprecje cca 22.7stC. Letna poraba (dela samo za ogrevanje hise) je cca 3200kWh.

100 km od Piranske punte je tako vrh Triglava, kot obrobje Beneške lagune. Kaj mi torej pove ta podatek? Podatek 3200 kWh na radiatorji in talnem je zelo dober. Pa vendar- jaz sem na radiatorjih prejšnja let povprečno pokuril 5000 kWh, leta 2021 pa 60000 kWh. Imam hišo 12 cm tervola in 5 cm druge izolacije na 160 m2. Spomladanski mraz do skoraj junija meseca in ekstremno mrzel december mi je zvišal porabo za 20%. Sicer žena ne "gundra" pri vsaj 24°C pri "Mehikah" pa ajd... Imam pa 12 kW Nibe in mi je že nekajkrat delal kompresor na 90%. Čeprav je vključena 24/7 ima tam 6...7 vklopov na dan- torej tam 2...2,5 ur deluje in 1,5...2 uri miruje.

Sedaj pa naj iz teh dveh zapisov neka, ne preveč tehnično izobražena oseba potegne zaključek kakšna TČ je najboljša zanjo. Pa kakšna je na splošno vrednost takšnih zapisov?

PS če pa še dam podatek, da je decembra 2021 na isti dan bilo v Krškem +12°C pri meni pa isti dan in ob isti uri -8°C je pa odločitev še lažja.


Napisal sem 100km zracne linije do najblizjega morja - to je recimo nekje pri Crikvenici ;)

Nima kaj dosti vrednosti, ker vsaka hisa ima svoje potrebe, potrebe prebivalcev in na koncu lokacija in lega. Na forumu nismo jasnovidni kaj tocno kdo ima. Pametno lahko svetuje samo tisti, ki se s tem ukvarja in gre pogledat na objekt. Meni so rekli, da bo 9kW pri neizolirani hisi premalo. Pri izolirani pa OK. Lahko recem, da so kar dobro ocenili. Ko se ni bilo dodatne izolacije, sem jo gonil na 60% non-stop - ko to napisem, mislim tocno to, ventilator dela skoz. Temperatura pa je bila za recimo 1stC nizja kot zdej.

Danes je nastavljena na 42%, trenutna poraba cca 1450W, zunaj je -7stC, Tdv pa 35stC, notri je cca 23stC in tudi dela non-stop - jo imam direktno priklopljeno na sistem brez zalogovnika in grelcev. Se regulatorja nima. Razen neke lastne pameti, ki dela presenetljivo zelo dobro. Npr. ceprav jo imam trenutno nastavljeno fiksno na 42% - bo pri temperaturi okoli 1-3stC poraba okoli 1kW, nizja kot je temperatura, sam zvisa moc - trenutno pri -7 je 1.5kW.

Zvezdica27 ::

poglej, vsaj pri LG so modeli cca 100e narazen in te odločitev za močnejšo ne boli preveč. Poglej kake varovalke imaš doma, ali imaš trofazni priklop itd. in pač vzami nekaj močnejšega, če ni predrago, kot pa minumm. VSaj pri LG je to lažja odločtitev, Panasonici recimo so 1000 e med modeli.

Drugih firm ne poznam.

Vse ostalo je paemtovanje. Naj ti izbere tvoj monter, saj fantje vedo...

zz

energetik ::

Če so 100EUR narazen, to pomeni samo da se kompresor malce več zavrti. Kar ti pri -10 v megli ne pomaga točno nič, če je uparjalnik iste velikosti kot pri švohnejši. Pri +10 ima pa itak vsaka dovolj moči. So pa te močnejše dobra izbira za npr. Obalo, kjer z njo ogrevaš veliko stanovanjsko površino.

Sicer (v notranjosti SLO) se močnejšo splača le, če je uparjalnik fizično večji, kar pomeni v praksi večjo kišto, 2 ventilatorja namesto enega itd. Seveda če močnejšo rabiš.

Zgodovina sprememb…

gansta ::

Ima kdo izkušnje s Kronoterm Adapt 0312 9kW + 200L Kronoterm Hydro C?

Zvezdica27 ::

lp,

ne bom trdil, a mislim da so komponente pri LG drugačne glede na model. Naj to en preveri, če mu je pomembno.

zz

Gogo ::

Soforumaši pomoč rabim. Mislil sem nabavit Daikin altherma 3 TČ in ugotovil, da ne zna peljati dva kroga ogrevanja (dve stanovanji). Našel sem še Panasonic T-
CAP ki to zmore. Je še kakšna v tem razredu oz. katera bi še bila v višjem razredu pa da ni pretirano dražja od Panasonica? Thx.
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

jabe ::

Kaj pa je s panasonicom narobe?

Mike_Rotch ::

Gogo je izjavil:

Soforumaši pomoč rabim. Mislil sem nabavit Daikin altherma 3 TČ in ugotovil, da ne zna peljati dva kroga ogrevanja (dve stanovanji). Našel sem še Panasonic T-
CAP ki to zmore. Je še kakšna v tem razredu oz. katera bi še bila v višjem razredu pa da ni pretirano dražja od Panasonica? Thx.


Zakaj pa rabiš ločeno? Mi ogrevamo 3 stanovanja v hiši na tega Daikina. Temperaturo reguliramo s termostatskimi ventili na radiatorjih.

Gogo ::

Čisto preprosto, ker hočem izkoristiti, da tč z inverter motorjem uravnava ogrevanje, saj zato je narejena. Kot imaš ti narejeno je najslabše kar lahko doleti tč. Termostatski ventili, pa verjetno še kakk sltron regulacija ali kaj podobnega(razumljivo glede na to da je ena tč za 3 veje ogrevanja) uničijo vso prednost inverterske tehnologije pri tč. Od oka ti bremzaš tč in imaš cca 15-20% slabši izkoristek tč. Bi precej prišparal če bi kupil navadno staro on-off tč ne pa daikina.
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

Mike_Rotch ::

Možno, nisem se poglabljal. Pri meni ločevanje vej ni bila realna možnost, bi morali precej razbijati in vleči cevi na novo. Ampak v praksi zadeva dela dobro.

Ne razumem povsem v čem je težava regulacije z ventili. Saj še vedno TČ uravnava ogrevanje, tistih par stopinj razlike pač reguliraš z ventili. Saj ponavadi nimaš nekih ogromnih razlik med bivalnimi prostori? Pri nas je bolj kot ne cela hiša na nekih 22, 23 stopinjah.

Bi precej prišparal če bi kupil navadno staro on-off tč ne pa daikina.


Jaz sem Daikin vzel po priporočilih monterja, ki mu zaupam. Možno, da so me nategnili, ampak gledal sem tudi druge lastnosti. Predvsem tišino in bližino monterja, da je čez 15 minut pri meni, če karkoli crkne.

Zgodovina sprememb…

««
38 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763950 (587) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611085 (3400) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558094 (22823) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141504 (12146) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155033 (121857) Zvezdica27

Več podobnih tem