» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
8 / 77
»»

morosito ::

Vi na severu ko pridete v koper marca meseca ste v kratkih mi pa se v bundah. Ko pride poletje ste nagi, mi v kopalkah in majico.

Smo si razlicni....jaz v hisi in 21 zmrzujem....mi rata leden nos in imam mrzle roke...adijo

miko22 ::

22,5 je nam idealno. Poraba v januarju 650 kWh skupaj z sanitarno vodo.
Položnica za celotno elektriko cca 105€. Zmaga!

morosito ::

energetik je izjavil:

24°? Ne hvala. O takih zadevah je glupo razpravljat, saj so popolnoma odvisne od tega, kaj je komu bolj udobno. Sigurno pa drži, da za dojenčke in otroke ni potrebno imeti nič topleje kot zase. Naša dva sta bila pri 20°C prvo leto povsem zdrava, drugo leto od kar sta bila v vrtcu (kjer je 25°C) pa sta non-stop bolna.


Problem so vrtci in starsi od drugih otrok ki tam hodijo s tvojimi.
Je drzavni vrtec ne? Verjetno zivis na severu nekje? Zakaj ga ne vpises v privat vrtec?
Da ti povem jaz: cigani v srbijo se bolj perejo in cistijo vsak dan ko pa nekateri v slovenijo. Pa ne da se delam pametnega; poznam ogromno ljudi ki jim higiena ne pomeni nic, tako tudi za otroke. Zadnja leta pa se v vrtcih razvijajo taksne bolezni in taksne alergije ki jih je clovestvo ni videl ze 70 let. Predvsem stajerska in gor vse prekmurje, ta del...to so najbolj umazani ljudje ki sem kdaj videl....res obupno.
Pa se najvec primerov je to da gor so vsi proti cepiva in pol ti dajas tvojega otroka skupaj z enim na 25 stopinj normalno da ti pride domov bolan....

Ce mi ti poves da imas otroke in porabis za gretje in sanitarno vodo 600kwh pomeni da v praksi tusira cela druzina na koliko? 2x ali 3x tedensko? Tu res nekaj ne stima.

Ce ima moja sestra novogradnjo v kopru, 20cm izolacije strehe, 15cm fasade, tč daikin 5kwh, talno gretje, dva majhna otroka, pa to se kopa vsak dan poraba elektrike je januarja in februarja krepko cez 800kwh in 23 stopinj v hisi...

dejanslo ::

Moderator?

Dojenčki imajo večjo površino glede na volumen in slabšo termoregulacijo, zato toploto izgubljajo (mnogo) hitreje kot odrasli.
Priporočen minimum za household je 21st v dnevnih prostorih, 18 v spalnih.
There`s More Than One Way To Do It

Optex ::

miko22 je izjavil:

22,5 je nam idealno. Poraba v januarju 650 kWh skupaj z sanitarno vodo.
Položnica za celotno elektriko cca 105€. Zmaga!

Zdravo katero toplotno pa ste izbrali in koliko m2 ogrevate?

miko22 ::

Optex je izjavil:

miko22 je izjavil:

22,5 je nam idealno. Poraba v januarju 650 kWh skupaj z sanitarno vodo.
Položnica za celotno elektriko cca 105€. Zmaga!

Zdravo katero toplotno pa ste izbrali in koliko m2 ogrevate?


Toplotna je Vaillant(7,5Kwh). Ogrevamo 90 neto površine.

Optex ::

miko22 je izjavil:

Optex je izjavil:

miko22 je izjavil:

22,5 je nam idealno. Poraba v januarju 650 kWh skupaj z sanitarno vodo.
Položnica za celotno elektriko cca 105€. Zmaga!

Zdravo katero toplotno pa ste izbrali in koliko m2 ogrevate?


Toplotna je Vaillant(7,5Kwh). Ogrevamo 90 neto površine.


Koliko bo pa prišlo približno za mojo toplotno črpalko 11 kw fujitsu ogrevanje 170m2. Montiral jo bom aprila meseca.

Optex je izjavil:

miko22 je izjavil:

Optex je izjavil:

miko22 je izjavil:

22,5 je nam idealno. Poraba v januarju 650 kWh skupaj z sanitarno vodo.
Položnica za celotno elektriko cca 105€. Zmaga!

Zdravo katero toplotno pa ste izbrali in koliko m2 ogrevate?


Toplotna je Vaillant(7,5Kwh). Ogrevamo 90 neto površine.


Koliko bo pa prišlo približno za mojo toplotno črpalko 11 kw fujitsu ogrevanje 170m2.
Montiral jo bom aprila meseca.
Fasade je 13cm stiroporja mansarda 25cm stekelna volna okna plasticna dvoslojna 10 let stara.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Optex ()

feryz ::

600 kWh za 20 stopinj ali 1200 kWh za 25 stopinj. Oz. vmes, kakor si boste postlali.

Optex ::

feryz je izjavil:

600 kWh za 20 stopinj ali 1200 kWh za 25 stopinj. Oz. vmes, kakor si boste postlali.

Sedaj porabim okoli 460 kWh na mesec elektrike. Potem bi + 600kwh za ogrevanje porabil?

feryz ::

Ja, plus 460.

miko22 ::

Optex je izjavil:

22,5 je nam idealno. Poraba v januarju 650 kWh skupaj z sanitarno vodo.
Položnica za celotno elektriko cca 105EUR. Zmaga!


Da se ne bo kdo spotikal...
poraba v januarju vse skupaj elektrike: 840 Kwh
ogrevanje: 572 kwh(nastavljena temperatura 22,5; 90 kvadratov)
sanitarna voda: 95 Kwh(nastavljena teperatura: 45)
račun za elektriko: cca 105EUR
poraba VT: 65%
poraba MT: 35%

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

Optex ::

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Aja pa radiatorsko ogrevanje bi bilo samo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Optex ()

Dimnik ::

morosito je izjavil:

energetik je izjavil:

24°? Ne hvala. O takih zadevah je glupo razpravljat, saj so popolnoma odvisne od tega, kaj je komu bolj udobno. Sigurno pa drži, da za dojenčke in otroke ni potrebno imeti nič topleje kot zase. Naša dva sta bila pri 20°C prvo leto povsem zdrava, drugo leto od kar sta bila v vrtcu (kjer je 25°C) pa sta non-stop bolna.


Problem so vrtci in starsi od drugih otrok ki tam hodijo s tvojimi.
Je drzavni vrtec ne? Verjetno zivis na severu nekje? Zakaj ga ne vpises v privat vrtec?
Da ti povem jaz: cigani v srbijo se bolj perejo in cistijo vsak dan ko pa nekateri v slovenijo. Pa ne da se delam pametnega; poznam ogromno ljudi ki jim higiena ne pomeni nic, tako tudi za otroke. Zadnja leta pa se v vrtcih razvijajo taksne bolezni in taksne alergije ki jih je clovestvo ni videl ze 70 let. Predvsem stajerska in gor vse prekmurje, ta del...to so najbolj umazani ljudje ki sem kdaj videl....res obupno.
Pa se najvec primerov je to da gor so vsi proti cepiva in pol ti dajas tvojega otroka skupaj z enim na 25 stopinj normalno da ti pride domov bolan....

Ce mi ti poves da imas otroke in porabis za gretje in sanitarno vodo 600kwh pomeni da v praksi tusira cela druzina na koliko? 2x ali 3x tedensko? Tu res nekaj ne stima.

Ce ima moja sestra novogradnjo v kopru, 20cm izolacije strehe, 15cm fasade, tč daikin 5kwh, talno gretje, dva majhna otroka, pa to se kopa vsak dan poraba elektrike je januarja in februarja krepko cez 800kwh in 23 stopinj v hisi...


Človek ti si bolan v glavo.....glede štajercev in prekmurcev....da te ni sram take bedarije pisat..

Moderatorji....

flyko ::

Pozdrav, je kdo že raćunal v tej smeri: namesto toplotne črpalke za 7.000€ bi kupil zalogovnik cc2000l in vanj vgradil ustrezen električni grelec cc 10kW. Razliko od nakupa bi vložil še v sončno elektrarno na strehi hiše.
Hiša bo 200m2, izolacije 18-20cm, troslojna okna, rekuperator, talno ogrevanje.

Postavljam si sledeča vprašanja, če ima kdo odgovor, se priporočam:
1. Kako dolgo bi trajala toplota v zalogovniku in na koliko bi moral ogreti vodo, če bi želel vodo greti samo z nočnim tokom, porabljati pa podnevi?
2. Začetna investicija v grelec in zalogovnik bi bila okoli 1000€, se investicija v toplotno vseeno splača?

energetik ::

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Aja pa radiatorsko ogrevanje bi bilo samo.
Zakaj sprašuješ, če imaš itak že naročeno montažo?
Sicer pa preberi na sosednjem forumu, kjer pišejo mislim da že o 3 odpovedih kompresorjev na Waterstage HP (prebitje na navitju motorja). Lahko da so nove verzije popravljene, ne vem.

Optex ::

energetik je izjavil:

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Aja pa radiatorsko ogrevanje bi bilo samo.
Zakaj sprašuješ, če imaš itak že naročeno montažo?
Sicer pa preberi na sosednjem forumu, kjer pišejo mislim da že o 3 odpovedih kompresorjev na Waterstage HP (prebitje na navitju motorja). Lahko da so nove verzije popravljene, ne vem.

Nisem jo še naročil samo za enkrat se mi zdi najboljša. Ali lahko vi predlagate katera toplotna bi bila še dobra?

energetik ::

Vse so dobre.

OK, resno, nič se ne da povedat, dokler ne opišeš svojih radiatorjev. Tip, število, dimenzije. Če so dovolj veliki ob tvoji izolaciji ne rabiš HT toplotne. Sicer pa so te HP verzije (Waterstage, Zubadan itd) TČ z vbrizgom. Držijo veliko moč ogrevanja tudi v hudem mrazu, vendar na račun COPa. In obrabe/obremenitev materiala. Bolje vzeti navadno verzijo brez vbrizga, vendar z dodatnimi el. grelci, ki se vklopijo v redkih primerih hudega mraza. Isti SCOP, manjše obremenitve materiala.

Karen ::

Gledam pa imate zelo zanimive porabe elektrike (vsi rekorde postavljate, moj je očitno bolj "neslaven"). Pri meni za hišo l.1986, fasada prva, brez stiroporja, tiste stare 5cm plošče, skoraj 300m2 v 4. etažah, nova streha izolirana in troslojna okna, radiatorji, TČ je visokotemperaturna 14kW Mitsubishi Ecodan Zubadan, pa če hočem priti na 22,5 stopinj je to tam nekje 2800kw porabe v januarju samo TČ - VT:MT je cca. 40:60 (res pa je da je 300m2 več kot 3x več kot 90m2, se pravi je tudi 3x več elektrike sorazmerna poraba). Tako na oko pridem za ogrevanje in sanitarno vodo skozi s cca. 1200 eur na leto, na UNP prej sem pa vedno šel krepko čez 3k eur na leto.
p.s.: saj sem razmišljal o fasadi, ampak se računica ne izide - ne bi prihranil 500 EUR na leto, kar je na oko 40 let da investicijo v fasado "notri prinesem". Če ima kdo kako idejo za optimizacijo se pa z veseljem pridružim diskusiji.

SmotaniJanez ::

morosito je izjavil:

energetik je izjavil:

24°? Ne hvala. O takih zadevah je glupo razpravljat, saj so popolnoma odvisne od tega, kaj je komu bolj udobno. Sigurno pa drži, da za dojenčke in otroke ni potrebno imeti nič topleje kot zase. Naša dva sta bila pri 20°C prvo leto povsem zdrava, drugo leto od kar sta bila v vrtcu (kjer je 25°C) pa sta non-stop bolna.


Problem so vrtci in starsi od drugih otrok ki tam hodijo s tvojimi.
Je drzavni vrtec ne? Verjetno zivis na severu nekje? Zakaj ga ne vpises v privat vrtec?
Da ti povem jaz: cigani v srbijo se bolj perejo in cistijo vsak dan ko pa nekateri v slovenijo. Pa ne da se delam pametnega; poznam ogromno ljudi ki jim higiena ne pomeni nic, tako tudi za otroke. Zadnja leta pa se v vrtcih razvijajo taksne bolezni in taksne alergije ki jih je clovestvo ni videl ze 70 let. Predvsem stajerska in gor vse prekmurje, ta del...to so najbolj umazani ljudje ki sem kdaj videl....res obupno.
Pa se najvec primerov je to da gor so vsi proti cepiva in pol ti dajas tvojega otroka skupaj z enim na 25 stopinj normalno da ti pride domov bolan....

Ce mi ti poves da imas otroke in porabis za gretje in sanitarno vodo 600kwh pomeni da v praksi tusira cela druzina na koliko? 2x ali 3x tedensko? Tu res nekaj ne stima.

Ce ima moja sestra novogradnjo v kopru, 20cm izolacije strehe, 15cm fasade, tč daikin 5kwh, talno gretje, dva majhna otroka, pa to se kopa vsak dan poraba elektrike je januarja in februarja krepko cez 800kwh in 23 stopinj v hisi...


No, tema je toplotna črpalka. Pa zgleda da bomo začel z koralacijami med porabo elektrike in vsakodnevnim tuširanjem. Ane, torej je treba hipotezo, ki se zastavlja sama od sebe, tud dokazat.

cekr ::

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Aja pa radiatorsko ogrevanje bi bilo samo.


Dovolj bi bilo. Imam podobno situacijo.
Ta model imam že 7 let in nobenih problemov.
Ti pa svetujem, da ti pride še pogledat monter, če je dovolj.
Če je na meji, raje vzemi eno stopnjo močnejšo. Se splača.
Ni treba, da ti stalno laufa na full.

Navitje motorja pa lahko crkne kjerkoli.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Optex ::

cekr je izjavil:

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Aja pa radiatorsko ogrevanje bi bilo samo.


Dovolj bi bilo. Imam podobno situacijo.
Ta model imam že 7 let in nobenih problemov.
Ti pa svetujem, da ti pride še pogledat monter, če je dovolj.
Če je na meji, raje vzemi eno stopnjo močnejšo. Se splača.
Ni treba, da ti stalno laufa na full.

Navitje motorja pa lahko crkne kjerkoli.

Koliko m2 pa ogrevaš? Koliko izolacije imaš? In koliko plačuješ elektrike na mesec za ogrevanje?

looser ::

Glede sončne elektrarne sem zasledil nekje, da Netmeteringa ne bo več po 2023. To drži? Zakaj so potem se ekosklad subvencije in to? Saj otočnih nima prav smisla delat brez normalnih hranilnikov...

cekr ::

Optex je izjavil:

cekr je izjavil:

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Aja pa radiatorsko ogrevanje bi bilo samo.


Dovolj bi bilo. Imam podobno situacijo.
Ta model imam že 7 let in nobenih problemov.
Ti pa svetujem, da ti pride še pogledat monter, če je dovolj.
Če je na meji, raje vzemi eno stopnjo močnejšo. Se splača.
Ni treba, da ti stalno laufa na full.

Navitje motorja pa lahko crkne kjerkoli.

Koliko m2 pa ogrevaš? Koliko izolacije imaš? In koliko plačuješ elektrike na mesec za ogrevanje?


Saj pravim. Imam zelo podobno situacijo kot pri tebi. Edino malo boljšo izolacijo imam.
Je pa vse na radiatorjih. Imam pa za 50% boljšo pokritost z radiatorji kot priporočamo.
Na kurilno sezono porabim okoli 500€-600€. To je polovica kot prej, ko sem bil na olju.
Govorim pa samo o ogrevanju.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

flyko ::

flyko je izjavil:

Pozdrav, je kdo že raćunal v tej smeri: namesto toplotne črpalke za 7.000€ bi kupil zalogovnik cc2000l in vanj vgradil ustrezen električni grelec cc 10kW. Razliko od nakupa bi vložil še v sončno elektrarno na strehi hiše.
Hiša bo 200m2, izolacije 18-20cm, troslojna okna, rekuperator, talno ogrevanje.

Postavljam si sledeča vprašanja, če ima kdo odgovor, se priporočam:
1. Kako dolgo bi trajala toplota v zalogovniku in na koliko bi moral ogreti vodo, če bi želel vodo greti samo z nočnim tokom, porabljati pa podnevi?
2. Začetna investicija v grelec in zalogovnik bi bila okoli 1000€, se investicija v toplotno vseeno splača?



Pol še nihče ni razmišljal o podobni opciji?:D

starfotr ::

https://www.vaillant.si/uporabniki/prod...

Sicer imaš toplotne črpalke za 1000 eur, če želiš. Poglej na forum pod svojo streho.

PV elektrarna je pa đabe, ane.

K0l1br1 ::

flyko je izjavil:

flyko je izjavil:

Pozdrav, je kdo že raćunal v tej smeri: namesto toplotne črpalke za 7.000€ bi kupil zalogovnik cc2000l in vanj vgradil ustrezen električni grelec cc 10kW. Razliko od nakupa bi vložil še v sončno elektrarno na strehi hiše.
Hiša bo 200m2, izolacije 18-20cm, troslojna okna, rekuperator, talno ogrevanje.

Postavljam si sledeča vprašanja, če ima kdo odgovor, se priporočam:
1. Kako dolgo bi trajala toplota v zalogovniku in na koliko bi moral ogreti vodo, če bi želel vodo greti samo z nočnim tokom, porabljati pa podnevi?
2. Začetna investicija v grelec in zalogovnik bi bila okoli 1000€, se investicija v toplotno vseeno splača?



Pol še nihče ni razmišljal o podobni opciji?:D

Ideja je talno električno gretje in debelejši estrih in izolirana bajta. nato še izračun izgub. Ko imaš izračun izgub, takrat veš, koliko toplote moraš dovesti čez dan. ko veš tole, potem veš, koliko toplote moraš shraniti ponoči, da bo tudi za čez dan. Ni ovire, da ne bi iste toplote spravil v vodo. Bolj poceni kot tako ni nič.
Edino na forumu pod svojo streho so šišnli vse po vrsti s TČ IVT maks moči 9kW za 670 EUR s prevozom s preverjeno Mitscubishijevo tehniko. Za toliko niti zalogovnika najbrž ne dobiš.
Vsi pozabljajo, da bodo TČ enkrat tudi spregle. El. grelec pa ne bo, pa tudi če bi, je nov zastonj.
Največji fail imo je STČ. Tole je res brca v temo glede ekonomije.

miko22 ::

Kaj je "STČ"?

starfotr ::

Kaj je STČ?

Grelci večjih moči so tudi kar dragi, ni to 10 eur, kot je grelec za bojler.

K0l1br1 ::

Sanitarna toplotna črpalka.
Grelci ponavadi pridejo v več komadih, tako da vsakega na svojo fazo rukneš. Recimo 3x2kW.

BorutK-73 ::

TČ za sanitarno vodo?

starfotr ::

TČ za sanitarno ni nobena brca v temo. Več kot 25 let je delala in še vedno dela naprej, pri enem kolegu. Gorenje iz Titovega Velenja, noter vse danfoss. Brez defekta. Gretje vode 10 do 15 eur na mesec. Nobeden solarbi sistem ni bil tako poceni in tako zanesljiv.

Menjava izključno zaradi vgradnje TČ za celo hišo.

flyko ::

K0l1br1 je izjavil:

flyko je izjavil:

flyko je izjavil:

Pozdrav, je kdo že raćunal v tej smeri: namesto toplotne črpalke za 7.000€ bi kupil zalogovnik cc2000l in vanj vgradil ustrezen električni grelec cc 10kW. Razliko od nakupa bi vložil še v sončno elektrarno na strehi hiše.
Hiša bo 200m2, izolacije 18-20cm, troslojna okna, rekuperator, talno ogrevanje.

Postavljam si sledeča vprašanja, če ima kdo odgovor, se priporočam:
1. Kako dolgo bi trajala toplota v zalogovniku in na koliko bi moral ogreti vodo, če bi želel vodo greti samo z nočnim tokom, porabljati pa podnevi?
2. Začetna investicija v grelec in zalogovnik bi bila okoli 1000€, se investicija v toplotno vseeno splača?



Pol še nihče ni razmišljal o podobni opciji?:D

Ideja je talno električno gretje in debelejši estrih in izolirana bajta. nato še izračun izgub. Ko imaš izračun izgub, takrat veš, koliko toplote moraš dovesti čez dan. ko veš tole, potem veš, koliko toplote moraš shraniti ponoči, da bo tudi za čez dan. Ni ovire, da ne bi iste toplote spravil v vodo. Bolj poceni kot tako ni nič.
Edino na forumu pod svojo streho so šišnli vse po vrsti s TČ IVT maks moči 9kW za 670 EUR s prevozom s preverjeno Mitscubishijevo tehniko. Za toliko niti zalogovnika najbrž ne dobiš.
Vsi pozabljajo, da bodo TČ enkrat tudi spregle. El. grelec pa ne bo, pa tudi če bi, je nov zastonj.
Največji fail imo je STČ. Tole je res brca v temo glede ekonomije.


Hvala za odgovor, torej le nisem razmišljal tako v napačno smer. Bo pa hiša dogrevana s kaminom(z razpihovanjem toplega zraka), čeprav to bo na koncu bolj kot ne samo za romantiko pomoje. Začetna investicija bi bila pomoje dovolj nizka, da se mi malo splača preračunat (toplotnih izgub še pa ne vem, je projekt še v zasnovi).

K0l1br1 ::

V izolirani hiši je toplozračni kamin hitro povsem dovolj. Je bilo veliko primerov, ko so si uredili centralno na karkoli, potem kasneje še kaminček za romantiko, pa so ostali kar na njem, ker so porabili tistih par metrov drvi čez zimo. Jaz sem ubral nasprotno pot. Samo kaminček in direkt v talno in že pet let tako. Letos sem dodal še TČ, ki pa greje samo dvesto literski bojler. Zaenkrat. Sonce pozimi skozi okna tudi fajn pripomore.

nekikr ::

Jaz sem dal za romantiko in za backup kamin, ki ga zdaj zakurimo 3x letno, pa še to takrat, ko mojo zebe pri 24°C, jaz ga pa potem zakurim zaradi slabe vesti, ker se nič ne uporablja. Kurjenje drv, če nimaš lastnega gozda in neomejeno časa, je dražje od TČ. Ne razumem pa fetiša ljudi, ki si kurilnico naredijo v dnevni sobi in s kaminom potem ogrevajo talno gretje, razpihujejo in vem kaj še vse - pri novogradnji! Ajde, upokojenci, ok. V naslednji hiši, če bo kdaj potreba po njej, namesto klasičnega kamina pride v poštev izključno tak na bioetanol. Moderen, lep, brez dimnika, brez mokrih drv, ki jih prekladaš okoli bajte iz njih pa leze vse živo... ko ga rabiš ga prižgeš, na koncu ugasneš, vmes pa ne švicaš na 26°C, pomivaš stekel, sesaš pepel...

K0l1br1 ::

He he, ni tako hudo....

Optex ::

energetik je izjavil:

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Aja pa radiatorsko ogrevanje bi bilo samo.
Zakaj sprašuješ, če imaš itak že naročeno montažo?
Sicer pa preberi na sosednjem forumu, kjer pišejo mislim da že o 3 odpovedih kompresorjev na Waterstage HP (prebitje na navitju motorja). Lahko da so nove verzije popravljene, ne vem.

Danes je bil monter in je rekel da bo dovolj 11kw če bo potrebno je rekel da lahko čipira na 14kw ali pa na 16kw. Ali se to čipiranje obnese na dolgi rok? Ali je boljše kupiti 14kw namesto 11kw?

Karen ::

Optex je izjavil:

Danes je bil monter in je rekel da bo dovolj 11kw če bo potrebno je rekel da lahko čipira na 14kw ali pa na 16kw. Ali se to čipiranje obnese na dolgi rok? Ali je boljše kupiti 14kw namesto 11kw?

Jaz imam 14 pa mi je mojster rekel da lahko tudi 16 naredi. Elektronika se zamenja, ostalo je baje itak isto. Če je tako sploh ne bi smel biti problem.

;-) ::



Takole toplotna iz ebaya za 680eur je up in laufa. Talno, toplotna, oč, razdelilci itd. Komplet me je prislo v novogradnjo vgrajeno 1650eur. Priklopljena vceraj oklli 19.00 danes je ze 22 stopinj, brez fasade 3 etaze 240m2 ogrevalnih povrsin. Krmilim jo "rocno" preko stikal izbiram zeleno moc. Najprej sem izbral 53% moci in jo tam pustil...mislim da se do odjuge stikal nebom rabil dotikat ker zmore. Termostat imam montiran na pv 26stopinj +/-2,5 stopinje.

Sedaj je vprasanje le racun za elektriko ;')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

profii ::

@;-) malo več povej o montaži te TČ. Je res da je brez notranje enote?

energetik ::

Optex je izjavil:


Danes je bil monter in je rekel da bo dovolj 11kw če bo potrebno je rekel da lahko čipira na 14kw ali pa na 16kw. Ali se to čipiranje obnese na dolgi rok? Ali je boljše kupiti 14kw namesto 11kw?
Čipiranje je bedarija. Poveča moč pri višjih zunanjih temperaturah (npr. pri +10°), ko take moči ne rabiš (razen če imaš ogromno bajto na primorskem ali za ogrevanje bazena).
Ko bo globoko pod nulo in vlaga, pa ti popolnoma nič ne koristi, ker uparjalnik te moči ne more počrpat iz zraka, saj je še vedno enako velik. Delta med zrakom in uparjalnikom se močno poveča, COP močno pade in na koncu si na istem kot pri nečipirani 11kW napravi.

;-) ::

profii je izjavil:

@;-) malo več povej o montaži te TČ. Je res da je brez notranje enote?


Nevem kaj naj povem ker sem laik tak da sem komaj pri montazi komaj ugotovil da nesmem dat minusa in ground kabla skupaj ker vrze fit ven:D

Montaza je preprosta povezes dve cevi toplo in hladno na svoje ogrevanje stikala in das ji strom.

To je vse krmilim rocno po procentih vceraj sem jih dvignil na 77% ker bo dsnes malo odklopljena da si ustvarim zalogo toplote. Zdajle je nabilo cez 27stopinj kljub nenehnim defrostom ponoci. Defrostne v 3min in prav spektakularno odpihne paro...v 3 min je spet ready. Kolegu daikin melje 10min plus.

Notranje enote nima prvoten namen sem imel da bi vezal 300l bojler preko tripotnega ventila za sanitarno vodo ker imajo manjsi premali izmenjevalec a sem idejo po kmeckih izracunih pustil in se lazje mi je bilo takole priklopit samo na ogrevanje. Sanitarno vodo bom ogreval z pretocnim bojlerjem ker bo ceneje kot da skos ogrevam 300l dzabe za 2 clana in pol :) ce pa se mi nebo dalo pa bom pustil 100l bojler gorenje tiki ki sem ga zmontiral rablenega in mi poje 15eu elektrike na mesec.

Nima svoje obtocne zato sem vzel nekega odpakiranga grundfusa v odprodaji kateri bo laufal vedno.

Najprej sem mislil ogrevat samo etazo in mansardo a sem dobil cevi po 40centov na meter pert al pert pa sem potegnil se kaco po kleti sedaj pa laufam vse na polno. Ampak samo zdaj ko se dela potem mislim imeti klet neogrevano.

Vrjetno bom cez leto spacal krmilje na logu da bo pretikalo med mocjo...ali pa ne odvisno od racuna za elektriko.

Zdaj laufa tretji dan in mislim da zmore vse brez problema v hisi brez fasade se vec, danes je prava savna.

Edino kar mi je zal mi jenda nisem vzel se za v stanovanje eno ker bi komot zmontiral na balkon bloka in eno za vikend pa bi mel udobje na vseh 3 nepremicninah prakticno zastonj.

Sedaj mam povezano kar na eno vticnico ki je varovana z 16A odklopnikom danes pa bom okoli hise ruknil kabel zato jo bom odklopilza par ur.

Test je prestala vec kot dobro, upam da me greje vsaj 5,6 let potem je pravi fenomen

looser ::

;-) je izjavil:

Sedaj je vprasanje le racun za elektriko ;')

Pod 2 jurja si dal za TČ in ti vse v redu dela?
Noro, to je praktično zastonj, cene (novih) se gibljejo nekje 5-10k.
Račun za vso elektriko bo verjetno nekje 150-200EUR mesečno, spremljaj dnevno, ene 50kWh, recimo.
Verjetno planiraš še kak zalogovnik za sanitarno vodo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

energetik ::

looser je izjavil:

;-) je izjavil:

Sedaj je vprasanje le racun za elektriko ;')

Pod 2 jurja si dal za TČ in ti vse v redu dela?
Noro, to je praktično zastonj, cene (novih) se gibljejo nekje 5-10k.
Račun za vso elektriko bo verjetno nekje 150-200EUR mesečno, spremljaj dnevno, ene 50kWh, recimo.
Verjetno planiraš še kak zalogovnik za sanitarno vodo?
Za cca. 700EUR so se dobavile te TČ iz Anglije. IVT oz. zapakirana Micka 9kW, stara zaloga, velika količina, zato taka cena.
Nove podobne niso 5-10k, ampak bolj tam 3,5-4kEUR. LG monoblok in podobni. Ampak imajo zraven še OČ, grelce in komplet krmilje, kar ta Micka nima.

Zgodovina sprememb…

;-) ::

looser je izjavil:

;-) je izjavil:

Sedaj je vprasanje le racun za elektriko ;')

Pod 2 jurja si dal za TČ in ti vse v redu dela?
Noro, to je praktično zastonj, cene (novih) se gibljejo nekje 5-10k.
Račun za vso elektriko bo verjetno nekje 150-200EUR mesečno, spremljaj dnevno, ene 50kWh, recimo.
Verjetno planiraš še kak zalogovnik za sanitarno vodo?


Ne sem napisal zalogovnika ne planiram vec vsi jih ven mecejo

energetik je izjavil:

looser je izjavil:

;-) je izjavil:

Sedaj je vprasanje le racun za elektriko ;')

Pod 2 jurja si dal za TČ in ti vse v redu dela?
Noro, to je praktično zastonj, cene (novih) se gibljejo nekje 5-10k.
Račun za vso elektriko bo verjetno nekje 150-200EUR mesečno, spremljaj dnevno, ene 50kWh, recimo.
Verjetno planiraš še kak zalogovnik za sanitarno vodo?
Za cca. 700EUR so se dobavile te TČ iz Anglije. IVT oz. zapakirana Micka 9kW, stara zaloga, velika količina, zato taka cena.
Nove podobne niso 5-10k, ampak bolj tam 3,5-4kEUR. LG monoblok in podobni. Ampak imajo zraven še OČ, grelce in komplet krmilje, kar ta Micka nima.


Grelcev ne rabim te micke so delale letos v blokah kjer je bil fajn mraz ok v estrihu pa ma dovolj toplote da je nebo odneslo v mrazu. OČ je poceni in bo laufala skos.

Za backup imam kamin v osrednjem delu hise 9kw navaden panamera 120 colarce grejo not dve vrzem not pa mi greje pol dneva drugi dan so se stene kamina tople ce zvecer zakurim 50stopinj. Pomoje se bo dalo zivet za 1650eur vlozka komplet ogrevanje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

looser ::

;-) je izjavil:

Ne sem napisal zalogovnika ne planiram vec vsi jih ven mecejo

Aja, kako pa si sanitarno vodo greješ, imaš še en namenski bojler ali kaj?
Za koliko ljudi?

looser ::

looser je izjavil:

;-) je izjavil:

Ne sem napisal zalogovnika ne planiram vec vsi jih ven mecejo

Aja, kako pa si sanitarno vodo greješ, imaš še en namenski bojler ali kaj?
Za koliko ljudi?

Aja, saj vidim zdaj, za dva človeka je res vprašanje, ja.

nsa_ag3nt ::

Optex je izjavil:

energetik je izjavil:

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Optex je izjavil:

Ali bo dobra ta toplotna črpalka fujitsu waterstage high power 11 kw? 170m2 ogrevanja 13 cm fasade stiropor, 25cm steklene volne v mansardi okna dvoslojna plasticna?

Aja pa radiatorsko ogrevanje bi bilo samo.
Zakaj sprašuješ, če imaš itak že naročeno montažo?
Sicer pa preberi na sosednjem forumu, kjer pišejo mislim da že o 3 odpovedih kompresorjev na Waterstage HP (prebitje na navitju motorja). Lahko da so nove verzije popravljene, ne vem.

Danes je bil monter in je rekel da bo dovolj 11kw če bo potrebno je rekel da lahko čipira na 14kw ali pa na 16kw. Ali se to čipiranje obnese na dolgi rok? Ali je boljše kupiti 14kw namesto 11kw?

Raje Nibe fighter f2120 http://www.knut.si/toplotne-crpalke-zra... .


http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...

Copeland Emersson pogon, kvalitetnejši in večji uparjalnik in uporabniku prijazen vmesnik z barvnim ekranom v Slovenščini. Skratka NIBE F2120 je trenutno najboljša naprava za vložen denar. V tem cenovnem razredu enostavno nima konkurence.


Kakšne imaš radiatorje ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

K0l1br1 ::

;-) je izjavil:

ugotovil da nesmem dat minusa in ground kabla skupaj ker vrze fit ven:D

Na izmenični napetosti?
Minus imaš drugače na krmiljenju. Da bi pa to vrglo fit ven, mi je malo čudno, saj je še napajalnik vmes.
Jaz jo gonim že par mesecev - samo bojler. Precej vklopov in izklopov. Na podsvojostreho je bila cela panika na temo prevelikega števila vklopov/izklopov. Gonim na 55%, včeraj sem zmanjšal na 44%, je čisto dovolj. Potem je bila panika glede pocinkanih kolen....

grburd ::

Pozdravljeni
Res da nisem prebirem vsega ker verjamem, da je celotna šalata med komentarji.
Zanima me če kdo ve pomagati oziroma priporočati kateri kotel na palete izbrati med temi - Valher, Waltis?
ali kaj drugega uvoženega?
hvala
lep pozdrav

kixs ::

Ti resno sprasujes o kotlih na pelete v temi o Toplotnih crpalkah?? 8-O
««
8 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610310 (2625) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936914 (13554) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557306 (22035) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141241 (11883) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153278 (120102) Zvezdica27

Več podobnih tem