» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
7 / 77
»»

energetik ::

DePalmo je izjavil:

Tudi pri nas smo se začeli zanimat za VT TČ in imam eno vprašanje. Kakšna je razlika med 1 in 3 fazno? Kolikor gledam ponudbe, imajo iste isto moč v kW pa so v ponudbi v obeh izvedbah.
Razlika je samo v obremenitvi tvojega priključka, sicer sta identični.

Borut-Z ::

Jaz sem se pred cca dvema letoma odločil za toplotno črpalko Euronom (takrat še Mecaterm), ki so mi jo vgradili fantje iz Euronoma. Korektn pristop, strokovni odgovori in prijazno osebje, so pa tudi v zelo kratkem času poslali ponudbo, ki mi je bila všeč. Cena je bila 7.900 € z montažo. Toplotna črpalka z nazivno močjo 8 kW mi lepo ogreva 140 m2 hišo, kar je pa najbolje, je pa tako tiha da je praktično ne slišim, medtem ko sosedova "vzhodna" ropota kot traktor.
Mogoče ni na odmet preveriti, pa vidim da imajo zdaj še novo zunanjo enoto. Samo moje skromno mnenje.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: nekikr ()

morosito ::

Zakaj v anglijo se VT toplotne ne prodajajo? Vgrajujejo zubadan NT toplotne na radiatorsko ogrevanje?
Nekateri bi se morali zgledovati na to...verjamem da zime so mocnejse v anglijo ko pa v slovenijo....

Jaz lani na obali ko je pihala burja in bilo -15 sem na NT toplotni drzal non stop temperature vode na 50-55 stopinj v radiatorje (krivulja) in je v hiso bilo non stop 24 stopinj, kuhali smo se, okna smo v spalnici drzali odprta z komarnikom kolko je grelo....pa nimam ne fasade, ne izolirane strehe ne nic...povprecno imam porabo 25-29 kwh devno (od tega najvec kwh ponoci ko je bila poceni elektrika in bolj mrzlo), samo tista dva tedna sem imel porabo 50kwh dnevno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()

nsa_ag3nt ::

NT TČ dosega brez grelcev nekje do 44C vtoka, zato niso primerne za radiatorje (in brez fasade sploh).
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

kixs ::

Imas kaksen graf za to trditev?

morosito ::

Ne ker sem to leto kupil skatlico za wifi zato mi na melcloud prikazuje od novembra 2018 dalje....zal tudi sd kartice nisem imel v toplotni ker sem imel samo radiatorsko ogrevanje. To leto sem kupil zalogovnik 200lt.

Grelce zal imam izklopljene v nastavitvah...imam pa moznost za jih vklopit v opcijo za trde zime (-15 na dol).

nsa_ag3nt ::

Razlog je plin r410a, ki poganja večino nt tč.Sedaj ga počasi zamenjuje r22.
VT tč imajo dva različna plina (r410a in r134a) ter 2 kompresorja - daikin ht.


morosito
Zakaj v anglijo se VT toplotne ne prodajajo?

Se prodajajo.
http://www.solfex.co.uk/Product/366-hit...
https://www.orionairsales.co.uk/daikin-...

Moja napaka, nov plin ni r22 temveč r32.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

nsa_ag3nt ::

Za kaj več od 45C vtoka pri tč z R410 potrebuješ tč z vbrizgom (injection), fujitsu waterstage hp, hotjet.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

kixs ::

kixs je izjavil:

Imas kaksen graf za to trditev?


Spraseval sem nsa_ag3nt-a o taksnem grafu, ki ga da proizvajalec toplotne:

energetik ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Za kaj več od 45C vtoka pri tč z R410 potrebuješ tč z vbrizgom (injection), fujitsu waterstage hp, hotjet.
A dajno. Kako potem vse navadne NT segrejejo sanitarno vodo tudni na 50°C in več? S 45 vtoka?
Ti si zamešal 45°C s točko, od katere naprej imajo dvokompresorske naprave boljši COP. Sicer pa praktično vsaka aNT TČ s plinom r410A lahko pripravlja vodo do nekje 60°C. Sicer je pri 60°C COP nekje v podnu, ampak daje pa od sebe 60°.

morosito ::

 kwh

kwh



evo...ecodan 8k....

gretje 200 m2 voda v radiatorje 46-52 stopinje, neizolirana hisa brez nobene izolacije (stresne ali fasadne), samostojna, izpostavljena na vse vetrove (burja, jugo) + zalogovnik 200 lt + gretje hodnikov v garazi.

edini problem ki ga imam je to da mi med vikende ne steje porabo, mi nabije skupno porabo v ponedeljek...kdo ve kaj več o temu?

aja....gor pise skupna poraba: 676 kwh....zalogovnik sem vgradil 11.11 in tudi gretje je zacelo tega datuma...

 temperatura

temperatura

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()

morosito ::

Za december ogrevanje + sanitarno sem porabil 1536 kwh (900 kwh nizjo elektriko, 600 kwh drazjo)

Se vedno nizo temp tč, radiatorsko ogrevanje, streha brez izolacije in razpoke, brez fasade...
Povprecna temp v hisi v tem casu 22.5-23.5 non stop brez pavziranja

 Png

Png

00mare00 ::

Živjo vsem.

Tudi sam izbiram primerno TČ za novogradnjo.
Objekt je velik 160m2,
klasična opečna gradnja,
30cm izolacija strehe,
betonska streha,
troslojna okna prevodnosti 0,7,
fasade bo 18cm,
talno gretje + kopalniški radiatorji za sušenje brisač

Če sem še kakšen podatek pozabil me prosim opomnite.

Zbral sem že kar nekaj ponudb in si že nekaj časa ogledujem TČ. Zoožal sem izbor na dve toplotne črpalke in sicer na CTC EcoAir 610m in ALPHA INNOTEC LWD70A-HTD. CTC 10kW in ALPHA je 8kW. 10kW se mi za moj objekt zdi veliko (glede na to da so mi skoraj vsi naračunali okrog 8kW močno TČ). Imam občutek da zna biti tudi račun nekoliko dražji pri CTC, glede na velikost.

Kakšen nasvet za katero naj se odločim?

energetik ::

Verjetno imaš tudi rekuperacijo, za tvojo hišo je povsem zadosti 7-8kW naprava. Sicer pa gledaš najdražje TČ, v katere se ti investicija napram cenejšim TČ nikoli ne povrne.

00mare00 ::

energetik je izjavil:

Verjetno imaš tudi rekuperacijo, za tvojo hišo je povsem zadosti 7-8kW naprava. Sicer pa gledaš najdražje TČ, v katere se ti investicija napram cenejšim TČ nikoli ne povrne.

ne za rekuperacijo se nisem odločil. Predvsem zaradi tega, ker imamo navado da pri nas radi zračimo hišo z odpiranjem vrat in s tem rekuperacija izgubi pomen. Drug dejavnik je pa tudi investicija cca 5000EUR. Verjamem pa da je rekuperacija dobra stvar.

Glede izbire toplotnih črpalk sem se tudi sam spraševal: Ali dražja investicija v TČ res pomeni toliko boljši in kvalitetnejši izdelek? Do odgovora še nisem prišel, je pa res da nisem o teh dveh toplotnih črpalkah nič slabega zasledil (vsaj kolikor sem spremljal in spraševal).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 00mare00 ()

energetik ::

00mare00 je izjavil:

Glede izbire toplotnih črpalk sem se tudi sam spraševal: Ali dražja investicija v TČ res pomeni toliko boljši in kvalitetnejši izdelek? Do odgovora še nisem prišel, je pa res da nisem o teh dveh toplotnih črpalkah nič slabega zasledil (vsaj kolikor sem spremljal in spraševal).
Nekateri bodo rekli ja, drugi ne. Vse kar pričakuješ od TČ je, da bo v vseh razmerah normalno ogrela bajto in SV, in to z dobrim SCOP. To vse naredijo približno enako dobro, tudi najcenejši kitajci. Če je le moč dobro izbrana in hidravlika OK.
O življenjski dobi bi se pa dalo razpravljati. Zankrat je večje število TČ v uporabi tam nekje 8-10let. Težko je kaj povedati, kdaj kakšna crkne.
Znane so le bolj številne okvare Fujitsu WS kompresorjev in pa pokanje uparjalnikov na Zubadanih. Ampak to so navite TČ, primerne za radiatorske sisteme.
Recimo zanimivi zate so npr. novi Mitsubishi Ecodan, Hitachi Yutaki S, novi Daikin Altherma. Pa tudi LG in Panasonic, teh dobiš 2 komada za tiste tvoje izbrane.

feryz ::

morosito je izjavil:

Za december ogrevanje + sanitarno sem porabil 1536 kwh (900 kwh nizjo elektriko, 600 kwh drazjo)

Se vedno nizo temp tč, radiatorsko ogrevanje, streha brez izolacije in razpoke, brez fasade...
Povprecna temp v hisi v tem casu 22.5-23.5 non stop brez pavziranja

 Png

Png

A 4. in 31. decembra ste bili brez ogrevanja?

nekikr ::

ne za rekuperacijo se nisem odločil. Predvsem zaradi tega, ker imamo navado da pri nas radi zračimo hišo z odpiranjem vrat in s tem rekuperacija izgubi pomen.

Saj ima vsak svoje preference, ampak prosim, izberi cenejšo TČ, ki te bo grela prav enako kot najdražje in vgradi še rekuperator. Sodobne hiše brez rekuperacije si sploh ne predstavljam. Če bi moral izpostaviti najboljšo stvar pri moderni hiši je to brez dvoma rekuperator.

energetik ::

Rekuperator sploh ni stvar sodobne bajte, amapak se ga komot vgradi tudi pri obnovi stare bajte, kjer je lahko še koristnejši.
Sicer pa se strinjam, za ceno pregrešno drage Innotec dobi npr. LG ThermaV (7 ali 9 kW) + rekuperacijo.
Jaz v bajto nisem dal prezračevanja in mi je sedaj žal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kixs ::

> Jaz v bajto nisem dal prezračevanja in mi je sedaj žal.

V kaksnem smislu?

energetik ::

Ne da se mi zračit oz. odpirat oken. V glavnem to. Poleti pa še mrčes in odsotnost prepiha/vleka in traja celo večnost, da se prezrači.
Npr. zjutraj se mudi na šiht, pa je treba med preoblačenjem še rolete gor in odpreti 2-3 okna v spalnih prostorih, da se spravi ven odvečna vlaga.

barakus ::

Ali lahko priporočite kakšen rekuperator, ne rabim nič fensi, lahko to sam vgradim?

morosito ::

feryz je izjavil:

morosito je izjavil:

Za december ogrevanje + sanitarno sem porabil 1536 kwh (900 kwh nizjo elektriko, 600 kwh drazjo)

Se vedno nizo temp tč, radiatorsko ogrevanje, streha brez izolacije in razpoke, brez fasade...
Povprecna temp v hisi v tem casu 22.5-23.5 non stop brez pavziranja

 Png

Png

A 4. in 31. decembra ste bili brez ogrevanja?


ne...ne vem iz katerega razloga se zgodi da mi en dan ne meri porabo, nato na naslednji dan mi nabije skupno za 2 dni (kot v grafu: 4 ni pokazalo porabe, pol za 5 pa je zaracunal dvojno porabo)....ne vem zakaj to dela...

zanimivo je tudi to da ko je vreme tu na obali vlazno (80-90% vlage) uporablja več moči za ogrevanje (ker ciklično prižiga odtaljevanje (defrosting) več krat dnevno). najhujše pa sem opazil da dela proti večernem času ko so to dogaja bolj pogosto.

te dneve pa opažam ki je burja in temperatura 1-2 stopinje, dela super. odtaljevanja sploh ni (ker vode ne vidim). Dela povsem tiho. Čez noč je bilo -2 in suho (50-60% vlage) in dela umirjeno in ima nizko porabo elektrike.
ko je nad 0 in vlažno pa vrti in je hrup močen....tudi poraba malenkost večja....

zdaj prvič je tudi snežilo, ker nimam nobene zaščite okrog zunanje enote mi je nabijal sneg v enoto in je prižigal grelce in vklapljal istočasno funkcijo defrosting da odtali sneg ki se je nabiral

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()

00mare00 ::

nekikr je izjavil:

ne za rekuperacijo se nisem odločil. Predvsem zaradi tega, ker imamo navado da pri nas radi zračimo hišo z odpiranjem vrat in s tem rekuperacija izgubi pomen.

Saj ima vsak svoje preference, ampak prosim, izberi cenejšo TČ, ki te bo grela prav enako kot najdražje in vgradi še rekuperator. Sodobne hiše brez rekuperacije si sploh ne predstavljam. Če bi moral izpostaviti najboljšo stvar pri moderni hiši je to brez dvoma rekuperator.


Imam še eno vprašanje glede rekuperatorjev. En monter mi je rekel, da pri ogrevanju s talnim gretjem ni priporočljivo, da odpiraš in zračiš z vrati/okni, ker prostor potem dolgo časa rabi, da se segreje nazaj (za razliko z ogrevanjem na radiatorje). Zato je potrebno vgraditi rekuperatorje. Prostor pri talnem gretju res, da ogrevaš z nižjo temperaturo (za razliko pri ogrevanju z radiatorji), vendar pri talnem gretju imaš veliko večjo površino ogrevanja. Tako da taka velika razlika spet ne more biti. Ali pač?

Se pa strinjam, da bi za ceno ALPHA ali CTC dobil skoraj 1,5 cenejši TČ. Vsak dobavitelj pa itak svoje hvali in kako dobre so. Na žalost pa je ogrevanje z TČ, šele popularno 5-10 let (ko se vgrajuje skoraj samo TČ za ogrevanje), tako da kakšne primerjave je težko dobit. Predvsem pa ALPHA in CTC sta dražji cenovni rank in uporabnikov ni tako veliko (za razliko od Daikin, Mitchubisi,...)

DePalmo ::

Kako je pa z dobavo električne energije? Tisti ki imate TČ, je že kdaj "vrglo ven" ker je ni bilo zadosti? Ker lansko leto je bil problem z zmanjšanjem frekvence omrežja, letos pa spet in sklepam da se bo to le stopnjevalo.

Osebno tudi tuhtam o TČ, VT ker imam radiatorje, ampak me tole kar konkretno bremza.

K0l1br1 ::

DePalmo je izjavil:

Kako je pa z dobavo električne energije? Tisti ki imate TČ, je že kdaj "vrglo ven" ker je ni bilo zadosti? Ker lansko leto je bil problem z zmanjšanjem frekvence omrežja, letos pa spet in sklepam da se bo to le stopnjevalo.

Osebno tudi tuhtam o TČ, VT ker imam radiatorje, ampak me tole kar konkretno bremza.


9kW TČ, ko dela na polno 100%, vleče tja do enih 19A, ko pride do špice, sicer 14-15A. Ko dela na pol moči, vleče tja do enih 5,6,7A. Enofazna jasno, pri tej moči.
Indukcija vleče več kot TČ.
Pa vse dela. Še pralni, sušilni, indukcija in pečica, ob nedeljah, pa do sedaj ni bilo nobenega problema. Pa plačujemo za 7kW priključek (verjetno so pozabili kaj preklopiti v omarici, ker ne meče nič ven).

morosito ::

Odvisno iz kje si.
Jaz sem iz obale, lokacija ankaran.
Cisto zadosti nizko temp za radiatorje.
Edina zadeva je ta da v razliko z drugimi ogrevalnimi sistemi, mora gretje delati 24h neprestalno (jaz imam nastimano krivuljo).

Ce ti mislis da bos kupil tč in jo boš držal na termostat kot na kurilno olje se krepko motis.
Poznam ene par ki zjutraj zadevo ugasnejo, popoldan prizgejo in imajo dejansko vecjo porabo kot jo imam jaz ki dela 24h.

Res je da moja hisa nima ne fasade ne dobre izolacije na streho in je hisa samostojna izpostavljena na vse vetrove. Imam sosede pac ki imajo tudi izolacijo pa tč podobni moji pa tudi radiatorje, ce morda porabijo 300-400kw manj od mene mesecno (sam tole je mala razlika).

Recimo moja sestra ima novogradnjo z izolacijo in talno gretje in za isto kvadraturo kot je moja, ima 5kw toplotno pa dela v nulo. Ce ima porabo elektrike 600-750kwh mesecno brez da bi se kej sparala ali gledala na uro...

To je zdaj bolj tako...vsaka hisa ima svoj faktor in se tč prilagodi.
Ne obstaja standard za tč. Vsak ima svoje prednosti in slabosti.
Ze kot primer bi lahko povedal to da imam soseda v isti ulici, montirano zunanjo enoto na jugo-zahodno stran hise pa se zunanja enota vec krat zrmzne zvecer ko pade vlaga in se to vidi v jasku ker se dela ogromno vode...jaz jo imam postavljeno na s-v ki skozi pihlja suh zrak...pa imam manj teh procesov "defrosting". Zdaj zadnje case govorijo da zunanja enota je najbolj ucinkovita ce se nahaja na streho ker kao vlaga se manj zadrzuje v zraku ko pa po tleh....tako da ze ene hise novogradnje vidim lepijo jih gor na strehi...

Kaj je prav nihce ne ve.

Obcasno testiram in gledam ko je vlaga kako se obnasa tč.
Najboljše delovanje je ko piha burja in je nizka vlaga mi tč dela v nulo in je res idealna poraba elektrike. Ko pa je deževno in huda vlaga tu zacnejo razni procesi odtaljevanja, se sistem ustavi za 5min, odtaljuje zunanjo enoto, toplotna v sistemu drasticno upadne, itd.

Za spremljat vlago uporabljam tudi postajo od luke koper ki se nahaja blizu mene

http://meteo.arso.gov.si/uploads/probas...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()

nekikr ::

En monter mi je rekel, da pri ogrevanju s talnim gretjem ni priporočljivo, da odpiraš in zračiš z vrati/okni, ker prostor potem dolgo časa rabi, da se segreje nazaj (za razliko z ogrevanjem na radiatorje).

To sploh ni logično, niti fizikalno pravilno...Pri talnem gretju in TČ je nuja, da pritisneš ON na začetku kurilne sezone in OFF, ko je konec (v bistvu naredijo to same), vmes pa dela 24/7, ker je sicer odzivni čas predolg. Pri radiatorskem ogrevanju pa velika večina ne ogreva 24/7 ampak po nekem urniku glede na to kdaj so doma. Iz tega sledi, da hiša s talnim gretjem akumulira neprimerno več toplote kot pri radiatorjih in tudi če odpreš okna in vse ohladiš, je v betonu in stenah toliko toplote, da se to ne bo poznalo. Pri radiatorjih je pa tipična uporaba taka, da takrat, ko nikogar ni doma, ogrevajo minimalno, če že, ko pridejo domov pa normalno, kar je potem za porabo ok, akumulacija je pa neprimerno manjša.

Kako je pa z dobavo električne energije? Tisti ki imate TČ, je že kdaj "vrglo ven" ker je ni bilo zadosti? Ker lansko leto je bil problem z zmanjšanjem frekvence omrežja, letos pa spet in sklepam da se bo to le stopnjevalo.

Najbrž odvisno od tega kje si. Mi imamo 11KW TČ, trofazno, 8KW savno, petorčka klimo, standardni 7KW priključek (to je 14KW pri gospodinjskem odjemu). TČ tako ali tako dela 24/7, ko grem v savno pa prižgem še klimo, da dvignem v tistem prostoru temperaturo. Vmes se sigurno tudi kaj skuha ali pere/suši....pa še nikoli ni nič vrglo ven.

erkgheoruugh ::

A lahko kaj poveš o savni?
Kupljena, samogradnja? Predvidevam da finska?

Mene že ful časa mika, da bi se spustil v ta projekt.

blackmack ::

Mi imamo Zubadana 8-9kw. Pri polni moči vleče nekaj čez 3A po fazi.

nekikr ::

erkgheoruugh je izjavil:

A lahko kaj poveš o savni?
Kupljena, samogradnja? Predvidevam da finska?

Mene že ful časa mika, da bi se spustil v ta projekt.

Naročena po meri pri Kossko savne (nimam nič z njimi, so pa naredili ok), kombinirana infra-finska. Infra je super po športu ali kadar bi šel v savno, ampak nisi prepričan, če se ti da. Pripravljena je v 5-10 minutah. Finska je pa pač finska. Obvezno vzemi kombinirano, da lahko res koristiš. Ena boljših investicij se mi zdi, ker imam rad savnanje, pa ker imaš doma si lahko svoje pogoje postaviš (jaz imam rad cca. 80°C, če mi paše pa malo več ali manj - javne so praviloma vedno prevroče zame, da bi res užival) in ker greš notri kadar ti paše. No, pa noben mi ne teži, če vmes berem (v infra), poslušam muziko... super stvar pač, če ti je všeč savnanje.

floyd1 ::

nekikr je izjavil:

En monter mi je rekel, da pri ogrevanju s talnim gretjem ni priporočljivo, da odpiraš in zračiš z vrati/okni, ker prostor potem dolgo časa rabi, da se segreje nazaj (za razliko z ogrevanjem na radiatorje).

To sploh ni logično, niti fizikalno pravilno...Pri talnem gretju in TČ je nuja, da pritisneš ON na začetku kurilne sezone in OFF, ko je konec (v bistvu naredijo to same), vmes pa dela 24/7, ker je sicer odzivni čas predolg. Pri radiatorskem ogrevanju pa velika večina ne ogreva 24/7 ampak po nekem urniku glede na to kdaj so doma. Iz tega sledi, da hiša s talnim gretjem akumulira neprimerno več toplote kot pri radiatorjih in tudi če odpreš okna in vse ohladiš, je v betonu in stenah toliko toplote, da se to ne bo poznalo. Pri radiatorjih je pa tipična uporaba taka, da takrat, ko nikogar ni doma, ogrevajo minimalno, če že, ko pridejo domov pa normalno, kar je potem za porabo ok, akumulacija je pa neprimerno manjša.

Kako je pa z dobavo električne energije? Tisti ki imate TČ, je že kdaj "vrglo ven" ker je ni bilo zadosti? Ker lansko leto je bil problem z zmanjšanjem frekvence omrežja, letos pa spet in sklepam da se bo to le stopnjevalo.

Najbrž odvisno od tega kje si. Mi imamo 11KW TČ, trofazno, 8KW savno, petorčka klimo, standardni 7KW priključek (to je 14KW pri gospodinjskem odjemu). TČ tako ali tako dela 24/7, ko grem v savno pa prižgem še klimo, da dvignem v tistem prostoru temperaturo. Vmes se sigurno tudi kaj skuha ali pere/suši....pa še nikoli ni nič vrglo ven.


Se podpišem tako pod prvi kot pod drugi del odgovora.

Zračim včasih tudi po pol ure z dvema na stežaj odprtima oknoma (tudi pozimi). Ko zapreš, je v nekaj minutah spet toplo. Mene so znanci komaj prepričali v talno gretje, ker sem pač trmast (in zgleda že malo star ;)). Zdaj pa je to ena stvar, brez katere si hiše sploh več ne predstavljam. Moja, ki je bolj zmrzljiva, pravi, da jo prvič v življenju pozimi ne zebe. Pa s tem ni mislila na mene, kot na vir toplote :)). Je pa talno + toplotna precej velik strošek, ki pa se gotovo povrne. Če že ne v denarju pa v udobju gotovo.

Midva sva toplotno vzela Toshibo Estio zrak-voda. Najugodnejša ponudba takrat. Zaenkrat zelo zadovoljna (tretje? leto). Res zelo tiha zunanja enota, kar je za mestno okolje precej pomembno. Sploh, ker sem eden od tistih posebnežev v naši ljubi kokoški, ki se s sosedi dobro razume. Z elektriko ni absolutno nobenih problemov. Pa pralni in sušilec, pečica, pomivalni... letijo kar precej. Priključna moč varovalk za hišo je 3x20A, črpalka je 11 kW. Malo premočna za naših 150m2, tu mi je malo žal, da nisva vzela npr. kak 9kW model.

energetik ::

00mare00 je izjavil:

Imam še eno vprašanje glede rekuperatorjev. En monter mi je rekel, da pri ogrevanju s talnim gretjem ni priporočljivo, da odpiraš in zračiš z vrati/okni, ker prostor potem dolgo časa rabi, da se segreje nazaj (za razliko z ogrevanjem na radiatorje). Zato je potrebno vgraditi rekuperatorje.
Tole od monterja je nakladanje in neznanje. Glavnina akumulacije je v zidovih, AB platah, stropovih, pohištvu. Če imaš radiatorje ali talno.
Pri talnem se prostor takoj nazaj ogreje, saj se ob znižanju sobne temperature moč talnega močno poveča - to je fizikalno dejstvo. Moč talnega je namreč odvisna od razlike temperatur estrih/zrak, normalno je nekje 3K razlike, ko pa prezračiš, je razlike lahko tudi 15K in več, moč enormno naraste v trenutku, kljub temu, da je estrih še vedno enako topel.
Skratka jaz zjutraj prezračim 5min na prepih (to pomeni 3 okna v pritličju, 3 v mansardi na stežaj odprta. Temp. pade nekje na 15°C. Ko zaprem, je po 10min spet nazaj na 21°C.

Prostor pri talnem gretju res, da ogrevaš z nižjo temperaturo (za razliko pri ogrevanju z radiatorji), vendar pri talnem gretju imaš veliko večjo površino ogrevanja. Tako da taka velika razlika spet ne more biti. Ali pač?
Pri talnem v izolirani bajti in notri/zunaj 21°/-5°C je temperatura ogrevalne vode nekje 30°C. Pri radiatorjih je odvisna od velikosti in kvalitete radiatorjev. Če so veliki in tip33, je lahko morda samo 35°C. Pri premalih in starih cevastih pa bo morda še 60°C premalo.

Optex ::

Zdravo mi lahko pomagate katero toplotno črpalko izbrati? Hiša zgrajena 1978 lani sem dal nova okna 2 slojna in 12cm fasade stiropor. Mansarda izolirana 25cm steklena volna. Ogrevane površine okoli 180m2. Dobil sem predracune za toplotne od znamk: alpha inotec, fujitsu,zumbadan mitsubishi in hitachi yutaki. Katero mi priporočate?

starfotr ::

Nekaj japonskega. Nimaš brce v temo, če izbereš to.

floyd1 ::

Optex, najbolj važen je dober support (vsaj) prvo leto oz nekaj mesecev. Na graditeljskem forumu je nekaj monterjev, ki zadevo obvladajo in ti ob težavah tudi sredi noči zrecitirajo, katere nastavitve moraš spremeniti, da bo zadeva delovala po tvojih (novih?) željah. Pri toplotni je zelo pomembna kvalitetna vgradnja. Npr. premalo plina, predolga ali preveč stisnjena plinska povezava, napačne nastavitve... hitro vodi do sivih las ali luknje v denarnici, tebi pa ob vsem ne bo jasno, kako so drugi tako zadovoljni s to napravo.

Sicer, kolikor je meni poznano - Mitsubishi in Fujitsu sta malo bolj glasna (za zubadana lahko potrdim tudi sam), Alphe inotec ne poznam, Hitachija pa kolega (monter klim in prezračevanj) zelo hvali. Jaz ti priporočam še kak predračun za Estio (Toshiba), ki je bila 3 leta nazaj zelo ugodna. Toshibini kompresorji so zelo cenjeni, zunanja enota deluje res tiho. Sosedi ti bodo hvaležni ;). Edino uporabniški vmesnik je narejen bolj špartansko, ampak saj smo na slo-techu, ne? :D

barakus ::

Ali obstaja kakšna pametna monoblok TČ? Imam že inštalacije za šibat direkt vročo vodo v hišo pa me zanima če je kakšna v redu TČ za to varianto?

misso ::

morosito

Ko nešteje porabe določenega dneva.

Pri meni šteje edin takrat, ko sem v začetnem menuju, drugače nešteje porabo in prišteje v naslednjem dnevu.

Pa imaš vgrajen svoj električni števec? da očitavaš realno porabo. Ker je pri meni lagal za cca 20% navzgor

nsa_ag3nt ::

Optex
Hiša zgrajena 1978 lani sem dal nova okna 2 slojna

Kdo te je nategnil z 2 slojnimi okni v 2018 ?

Lokacija, kolikšna je bila prejšnja poraba energenta ?
Kakšni so radiatorji ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

energetik ::

barakus je izjavil:

Ali obstaja kakšna pametna monoblok TČ? Imam že inštalacije za šibat direkt vročo vodo v hišo pa me zanima če je kakšna v redu TČ za to varianto?
LG ThermaV monoblok. Max za svoj denar.

miko22 ::

Mi lahko kdo pove, koliko kilowatni bi rabil agregat, da mi v primeru izgube elektrike dela toplotna(7 Kwh) pa kak hladilnik, luči...da bi lahko dokaj normalno preživel izpad elektrike?
Nekateri pravijo da bi s 3,5 kilowatnim agregatom preživel.

misso ::

miko.

Sam imam 7,5 kw toplotno črpalko (220v) pa rabim 4kw+ agregat (ga morem še kupiti) vleče skoraj 4kw

miko22 ::

misso je izjavil:

miko.

Sam imam 7,5 kw toplotno črpalko (220v) pa rabim 4kw+ agregat (ga morem še kupiti) vleče skoraj 4kw


Koliko računaš, da te bo stal?

looser ::

500-1000€, samo takšna generatorska elektrika je res samo za premoščanje, dneva, dveh

energetik ::

miko22 je izjavil:

Mi lahko kdo pove, koliko kilowatni bi rabil agregat, da mi v primeru izgube elektrike dela toplotna(7 Kwh) pa kak hladilnik, luči...da bi lahko dokaj normalno preživel izpad elektrike?
Nekateri pravijo da bi s 3,5 kilowatnim agregatom preživel.
Odvisno od TČ. Tiste z vbrizgom požrejo silne kW ob določenih razmerah. Sicer pa običajne 7kW žrejo tam do dobrih 3kW. Super je pri nekaterih, kjer lahko omejiš max moč.
Torej glej za agregat z vsaj nekje 3,5 kW trajne moči. Če so zraven še hladilnik + luči, bolje da 4kW+.

morosito ::

Za januar se nisem sploh nic sparal, tč mitsubishi 8kwh se je kar dobro odnesla tudi na -5 in radiatorsko ogrevanje in zelo slabo izolirano hiso in razpokano streho ki uhaja mrzel zrak.
Temperatura v radiatorje non stop 45-50 stopinj (krivulja).

Pokuril 1874 kwh za gretje in sanitarno vodo. Temperatura v hisi non stop 24+ stopinj.

BorutK-73 ::

To je koliko, 150-200EUR?

24C v hiši je imho preveč, edino če imaš otroke.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

BorutK-73 je izjavil:

To je koliko, 150-200EUR?

24C v hiši je imho preveč, edino če imaš otroke.

Če imaš otroke, je še bolj preveč kot sicer. Ko s ukvarjam s froci (kar je praktično večino dneva), švicam v kratki majici pri 21°C. Tamalim je pa itak še bolj toplo, ker so ves čas v akciji. Sploh ker se ves čas plazijo po tleh, ki so še toplejša od zraka.
Ne vem od kje ta ideja, da otroci rabijo toplejše stanovanje kot sicer.

nekikr ::

Mi imamo tudi celo zimo 24°C in je super. 21? Ne hvala.

energetik ::

24°? Ne hvala. O takih zadevah je glupo razpravljat, saj so popolnoma odvisne od tega, kaj je komu bolj udobno. Sigurno pa drži, da za dojenčke in otroke ni potrebno imeti nič topleje kot zase. Naša dva sta bila pri 20°C prvo leto povsem zdrava, drugo leto od kar sta bila v vrtcu (kjer je 25°C) pa sta non-stop bolna.

Zgodovina sprememb…

««
7 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610307 (2622) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936907 (13547) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557296 (22025) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153254 (120078) Zvezdica27

Več podobnih tem