» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
5 / 78
»»

miko22 ::

balolonček je izjavil:

Pri nas je podobna kvadratura, kakšen kvadarat več, ne dosti. Parametri hiše nekje tam tam, pa mi v ponudbah določeni ponujajo 6 kw TČ. Verjetno je z izbiro nekaj malega močnejše bolj ziher, ali ne?


meni so na začetku rekli da bi 5,5 čisto zmogla zadevo. Ker je bila lani "močna" zima, so predlagali 8, saj v ceni ni dosti razlike.
Bi kao ob mrzli zimi lažje zmogla in ne bi delala na polni moči. Koliko to drži...nisem strokovnjak. Sem pa z sedanjim delovanjem(in porabo) zadovoljen.

balolonček ::

Ziher je ziher se strinjam. Tudi pri nas boi 8 ali 9kw.

miko22 ::

@konspirator
v sklopu toplotne je. Vsaj mislim, da je 80l

balolonček ::

miko22 je izjavil:

@konspirator
v sklopu toplotne je. Vsaj mislim, da je 80l

bojlere 80 l imamo danes. V ponudbi je naveden mislim, da 200 l bojler, obstoječi se bo odstranil (star je tudi ene 10 let no), pa neki z izmenjevalci so mi razlagali, da ta 80 l ni ok. Skratka TČ+200l bojler za SV in regulacija, kor sem napisal tako je v ponudbi. Obstoječi bojler gre stran.

energetik ::

miko22 je izjavil:

balolonček je izjavil:

Pri nas je podobna kvadratura, kakšen kvadarat več, ne dosti. Parametri hiše nekje tam tam, pa mi v ponudbah določeni ponujajo 6 kw TČ. Verjetno je z izbiro nekaj malega močnejše bolj ziher, ali ne?


meni so na začetku rekli da bi 5,5 čisto zmogla zadevo. Ker je bila lani "močna" zima, so predlagali 8, saj v ceni ni dosti razlike.
Bi kao ob mrzli zimi lažje zmogla in ne bi delala na polni moči. Koliko to drži...nisem strokovnjak. Sem pa z sedanjim delovanjem(in porabo) zadovoljen.
Kaj pomeni "lažje zmogla"? Ali zmore ali ne zmore v 100% časa zagotavljati želene sobne temperature, to je vse kar povprečnega uporabnika zanima.
Če ima dodatne grelce, bo tudi malo prešvoh zmogla. Sicer pa če ne zmore, se to pokaže tako, da imaš tisti 1 dan/leto namesto želenih 22° v sobi npr. 21°, big deal.

miko22 ::

Razlika je v tem ali TČ dela na polni moči ali z zmanjšano močjo. Torej močnejša lahko dela enako z zmanjšano močjo, kar pomeni, da porabi manj el. Sicer pa nisem strokovnjak. Povprašajte kakega mojstra. Jaz vem to kar so mi povedali.

energetik ::

Porabi toliko kot zahteva bajta x izkoristek TČ v tisti delovni točki! Lahko da bo manjša porabila celo več! Ali pa manj, odvisno od razmer in delovne točke.

miko22 ::

Malo sem zavajal. Nimam 80l bojlerja. 190L je.
Mam tole:
https://www.vaillant.pl/profesjonalisci...
Se opravičujem. Slabo prebral navodila.

balolonček ::

Še eno vprašanje. Omenjeni bojler oz. zalogovnik vode, se iz tega fila radiatorje in Sv ali????

miko22 ::

balolonček je izjavil:

Še eno vprašanje. Omenjeni bojler oz. zalogovnik vode, se iz tega fila radiatorje in Sv ali????


Malo mešaš pojme. Zalogovnik NI boljer.
Boljer ima svoj tokokrog vode, ki je vezan na vodovodno omrežje. Tokokrog ki greje bajto, oziroma sanitarno vodo pa je zaprt sistem.

balolonček ::

Hvala za pojasnilo. Teh 190 l je torej namenjeno za SV in radiatorje?

Zgodovina sprememb…

miko22 ::

190l je namenjeno topli vodi, ki jo imaš za tuširanje, posodo,...
ta voda je v omrežju. radiatorji niso tu vključeni. Čemu le. Je ločen sistem.

balolonček ::

Tnx.

umexteacher ::

No, da še jaz izpolnim svoj dolg.

Prešli smo iz olja na toplotno črpalko 9kw ctc. 2družinska neizolirana hiša 10mx10m (v naselju)s starimi dvojnimi okni in radiatorji. Pri padanju zunanje temperature se do neke mere slabša izkoristek in na neki točki črpalka ne zmore več (to so nekaj dnevne konice v letu), tam se vklopi alternativno ogrevanje(dražje): grelci(20kw) ali pa (v našem primeru)peč na olje (ker bi morali za grelce dokupiti dražji električni priključek oz močnejše varovalke). Strošek je bil cirka 8000€ (nekaj vrne sklad).

Pred tem smo imeli porabo nekje 2500€ sedaj je ta 1500€ s tem da je sedaj ogrevana tudi topla voda(nekje 200l).

Kako smo se odločili za to? Edina meni všečna opcija, da pač potrkaš na vrata pri nekomu, ki to že ima in ga vprašaš, kako je s tem zadovoljen. Seveda je fino, če imata podobne pogoje, izolacijo itd.

Želim veliko sreče pri izbiri,ker ni malo denarja. Hrupa tudi ni nobenega, to me je tudi skrbelo.

balolonček ::

umexteacher hvala za izkušnjo, zelo dobrodošla. Bom pa v mojem kraju oz. bližini poiskal nekoga, ki ima TČ, vsaj eno izmed teh, ki sta v ožjem izboru in se pomenil kako in kaj zadovoljstvo glede tega.

Hvala.

konspirator ::

Jebiga, v primeru manjka izolacije (kot 90% Slo hiš, ki so starejše od 1992), te omenjena pomanjkljivost zelo tepe:
če imaš konkretno izolirano hišo s talnim, je lahko tč v rangu 5-6 kW in ceno investicije 4-5 k eur ob letni porabi 400-500 eur skupaj s SV, temperatura dvižnega voda (DV) pod 30C
če imaš staro neizolirano pride v poštev samo dvokompresorska daikin ht/hitachi yutaki z r410a in r134a, cena investicije 10 k eur, temperatura dvižnega voda nad 50C, tč z r410a so ekonomsko učinkovite do ~43C DV, letni stroški 1300-1600 eur
če je nekaj vmes z izolacijo fujitsu waterstage hp/toshiba estia 11 kW, cena investicije 7 k eur, letni stroški 800-1000 eur.

V primeru radiatorjev (stara hiša press) je dobro, če so saj 2x predimenzionirani in sicer oni stari kovinski z veliko vode.


Hrup pride na vrsto pri defrostih, ko bo vlaga okoli 100% in temperatura okoli 0.Podstavek imaš zgoraj izoliran in dovolj globok ?


Nakup TČ: uporabnik bi moral vzeti tako tč, ki lahko 90% časa deluje brez grelcev in brez pretiranega taktiranja, le za onih 10%, ko so res hudi minusi več dni zapored naj raje delajo tudi grelci (nekje do 30 dni na leto), kot da kupiš premočno tč, ki 90% časa taktira.
Seveda je potrebno poznati navade stanujočih (koliko jih zebe, koliko zračijo, koliko se kopajo) in energetske izgube objekta.
--

Zgodovina sprememb…

konspirator ::

balolonček
Si že ugotovil, kam gre vsa toplota, jo proizvajaš s kurjenjem ?



ps
kot 90% Slo hiš, ki so starejše od 1992

Filozofija je bila taka
izolacija == horizontalne plate seveda bolj ali manj neizolirane, hidro izolacija kaj je to, klet seveda mora biti, veliki balkoni (veliki toplotni most), 2-3 cm zaključnega ometa, da se ne vidijo zidaki + (sedaj) stara (zanič) lesena dvoslojna okna (že davno brez plina) = manjko izolacije se nadoknadi z vsaj 30 kW pečjo na premog, drva brez zalogovnika seveda, da je temperatura DV v v radiatorje vsaj 60, raje 70-80C, kurjenje na urnike (podnevi), ponoči pošteni ljudje itak spijo, če se preveč ohladi daš še eno odejo gor.In zjutraj 16C notri.
Koliko peč požre nima veze, sploh pri onih, ki imajo lasten gozd.
--

Zgodovina sprememb…

-valvoline- ::

Spet so v igri subvencije in to 3200e ce zamenjas staro pec za toplotno. Nismo se nic vzeli, zdele studiram in berem reviewe za LGjeve monoblok toplotne, konkretno therma V monoblok 9-11kw. Cene so tudi sle dol, dobi se jo za 2.7-3k. Zmenis se z podjetjem-prodajalcem da nabije ceno za montazo in vgradnjo tk da bo skupaj 6400e realna cifra bo skoraj pol tega zneska, pac da se pobere polnih 3200e ker subvencionirajo 50% investicije. Tk da me bo na koncu toplotna stala manj k 1000e oz ddv na celotno vsoto. Anyone have LG toplotno ter kako ste zadovoljni z delovanjem in porabo?

Zgodovina sprememb…

konspirator ::

-valvoline-
Ta subvencija eko sklada je za onih 9 glavnih/večjih mest https://www.ekosklad.si/fizicne-osebe/n... , svetujem da dobro prebereš.Razen če misliš katero drugo ?
Na eko skladu niso od včeraj, bodo ti qurac palac priznali 5k eur samo za montažo.
Za B, C postavke priznajo do 20% stroškov naložbe.


Brez da poveš kaj več o svojem objektu smo na ravni prodajalcev, katerih glavni namen je zadevo prodati in samo prodati.
--

Zgodovina sprememb…

-valvoline- ::

............................
C - vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe
Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 20 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:
- 2.500 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
- 1.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
pri prvi vgradnji ogrevalnega sistema v stanovanjski stavbi oziroma če toplotna črpalka ne bo zamenjala stare kurilne
naprave, in sicer na celotnem območju Republike Slovenije.
Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 40 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:
- 4.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
- 2.500 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za
kakovost zraka.
Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:
- 5.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
- 3.200 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko na območjih občin, ki imajo sprejet Odlok o načrtu za
kakovost zraka.
Nepovratna finančna spodbuda za zamenjavo stare kurilne naprave s toplotno črpalko za centralno ogrevanje
stanovanjske stavbe bo v celoti dodeljena iz sredstev Sklada za podnebne spremembe.
.................................................

Heh, montaza, demontaza, cevi ..... lahko se marsikaj vpise. Tudi toplotna ce bo 3k se bo napisalo da je 4-5k, ni panike. Sam da bo skupni znesek taki da se pobere polno subvencijo.
Aja, 40-50% dobis ce mas staro pec(kotel) sistem za ogrevanje, mors dokazat z fotkami pecjo in sistema, verjetno pridejo pogledat in kontrolirat.

Zgodovina sprememb…

balolonček ::

konspirator je izjavil:

balolonček
Si že ugotovil, kam gre vsa toplota, jo proizvajaš s kurjenjem ?

Ugotovil sem samo to, da sedaj zakurim 1x na dva dni pa je dva dni lepo toplo, verjetno je precej na tem, da je fasada 20 cm in ne 5 cm kakor prej.


ps
kot 90% Slo hiš, ki so starejše od 1992

Filozofija je bila taka
izolacija == horizontalne plate seveda bolj ali manj neizolirane, hidro izolacija kaj je to, klet seveda mora biti, veliki balkoni (veliki toplotni most), 2-3 cm zaključnega ometa, da se ne vidijo zidaki + (sedaj) stara (zanič) lesena dvoslojna okna (že davno brez plina) = manjko izolacije se nadoknadi z vsaj 30 kW pečjo na premog, drva brez zalogovnika seveda, da je temperatura DV v v radiatorje vsaj 60, raje 70-80C, kurjenje na urnike (podnevi), ponoči pošteni ljudje itak spijo, če se preveč ohladi daš še eno odejo gor.In zjutraj 16C notri.
Koliko peč požre nima veze, sploh pri onih, ki imajo lasten gozd.

Borut H ::

konspirator je izjavil:

Opiši svoj objekt:
* velikost v m^2
* izolacija fasade/strehe/plat
* radiatorji/talno //če so radiatorji, kakšni so
* starost (sfrj gradnja, novogradnja, 1995 itd)
* lokacija (Primorska, Prekmurje itd)
* koliko si porabil za ogrevanje v preteklih sezonah
* okna, vrata so dobra, zanič, stara nova, piha kaj skozi ?
* temperatura, ki si jo dosedaj spuščal v grelna telesa (30,45,60, 80C)
* sanitarna voda v sklopu tč ali posebej ? 200, 300, 500 l ?
* proračun za nakup ?

Zanimam se za ogrevalno toplotno črpalko in na moji mizi imam 4 različne ponudbe.

Daj napiši kaj si dobil in po kakšni ceni za vsako.


Velikost hiše 230m2, dve etaži
Izolacija stiropor 15cm
Talno ogrevanje
Leto gradnje 1989
Lokacija okolica Ljubljane
Poraba preteklih sezon v povprečju 2.100 do 2.300 litrov olja
Okna lesena dvoslojna še original
Temperatura ki sem spuščal v sistem cca 30C
Sanitarna voda naj bo v sklopu TČ

Proračun za nakup do 9.500 €

Lp,

konspirator ::

Nekam velika poraba glede na izolacijo in dejstvo, da imate talno.

Temperatura, ki si jo dosedaj spuščal v grelna telesa ?
--

x4en0n ::

Samo v vednost ostalim, ki se odločajo za nakup toplotne črpalke. Če bi lahko sam izbiral definitivno ne bi še enkrat kupil pri podjetju Orca. O nakupu in do samega nakupa so bili res izjemno dosegljivi in prijazni. Kupili smo tudi podaljšano garancijo. Ko so se pa pričele težave in nedelovanje toplotne črpalke, pa se je začel tudi zelo nekorekten in neprofesionalen odnos tako serviserjev kot vodstva Orce. Vse od prelaganja odgovornosti, neodgovarjanja oziroma ignoriranja, čakanja serviserja več mesecev, prihodi serviserja in dodatni računi, češ da to ni v garanciji in podobno. V glavnem res vse česar si kot kupec ne želiš. Definitivno odsvetujem nakup pri njih!

r00k ::

Hiša cca. 140m2, na fasadi 8cm Tervola, lokacija Primorska (najnižja pričakovana temperatura je -10, vendar ne dlje časa), trenutno ogrevanje z radiatorji na drva, maksimalna temperatura vode v radiatorjih je nekeje 55 do 60 stopinj. Radiatorje bi obdržali in kupili samo TČ. Kakšno moč potrebujemo?

energetik ::

Najprej povej, ali ogrevate 24/7 ali pa to temp vode dosežete le takrat ko zakurite podnevi v najhušem mrazu? Bi rekel da to zadnje, ker se folk pri podobni izolaciji na radiatorjih ogreva s temperaturo vode okoli 40°C v najhujšem mrazu. Seveda pri 24/7 ogrevanju, ki je pri TČ optimum (tudi s stališča udobja).

Verjetno z 11kW dvoventilatorskimi enotami ne bi nič zgrešil. Npr. Tošhiba Estia, Daikin Altherma, Mitsubishi ThermaV , itd, zelo pa hvalijo Hitachi Yutaki S in dražjo Nibe F2120.
Morda zamenjaš le kakšen švoh radiator, ter jasno ogrevaš 24/7. Brez tega boš rabil VT izvedbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

r00k ::

Ne ogrevamo 24/7. 60 stopinj je res max. kadar je največji mraz. Totej moralo bi iti skozi z nizkotemperaturno toplotno črpalko. Imajo VT kakšno posebno slabost?

NejcSSD ::

Jaz imam 24/7 ogrevanje. Bolj slabo izolirana fasada 5cm, okna jelovica stara 20 let, podstrešje OK. Micka Zubadan 11kw. Ljubljana.
Pri 0 ogrevam s 40C radiatorje, lanskih -15 je bilo okoli 46-48 več še nisem videl. V hiši 21-22C povsod, ogrevano 180m2.
Letna poraba 700€ s sanitarno vodo 770€. Prej 2000€ kurilnega olja. Super zadovoljen.
Splača se menjati števec iz ET v dve tarifi, imam 60% v višji in 40% v nižji tarifi. Na leto bo okoli 100eurov prihranka.
Letna poraba elektrike za celo hišo 10000-11000kwh.

Upam da je kdo dobil približno oceno
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

energetik ::

r00k je izjavil:

Ne ogrevamo 24/7. 60 stopinj je res max. kadar je največji mraz. Totej moralo bi iti skozi z nizkotemperaturno toplotno črpalko. Imajo VT kakšno posebno slabost?
Posebnost VT je višja cena, pa nekaj nižji COP pri višjih temperaturah okolice. Sicer pa imaš taprave VT (dvokompresorske - Daikin HT, Yutaki S80) in pa "fake" VT, torej take z vbrizgom, kjer pač drži toplotno moč tudi pri visokih T vode in nizkih T okolice, vendar na račun COP (med njimi je tudi Zubadan).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

r00k ::

Še to, trenutno imamo toplotno črpalko samo za ogrevanje sanitarna vode (predvsem poleti, oz. ko ne kurimo). Kakšna je najboljša rešitev, da se še to uporabi ? Stara TČ za sanitarno vodo in nova za ogrevanje ?

red_baron ::

Kakšno imate kaj mišljenje o Kronoterm toplotnih črpalkah in Heirreiter talnih ceveh za ogrevanje?

nekikr ::

To je slovensko, kar pomeni, da je slabo. Mora biti nemško ali nizozemsko, če hočeš, da je dobro. Nekako tako je šlo z vodovodarji, ko sem iskal. Jaz imam Kronoterm, dela super. Če imaš vprašanja imajo v firmi pomoč uporabnikom, da ne rabiš klicati vodovodarja za vsako malenkost, ker itak ne bo dvignil telefona :)

HappyPills ::

Prešel iz olja na TČ. Stanovanje v dvojčku, 150m2 nova 3 slojna okna (tu se je že pri olju najbolj poznal padec porabe), fasade "še" ni. Ogrevanje delno talno delno radiatorsko. V letu 2017 za vodo in ogrevanje 350€ za celo leto. Pred tem Olje okoli 1000€.

energetik ::

r00k je izjavil:

Še to, trenutno imamo toplotno črpalko samo za ogrevanje sanitarna vode (predvsem poleti, oz. ko ne kurimo). Kakšna je najboljša rešitev, da se še to uporabi ? Stara TČ za sanitarno vodo in nova za ogrevanje ?
Če ima TČ spiralo, nanjo priklopi ogrevalno TČ ter uporabljaj večino leta. Poleti pa uporabljaj STČ kot ponavadi. Če spirale nima, jo prodaj in nabavi ornk 300L bojler z veliko spiralo (vsaj tam od 2,5m2 naprej) in nanj priklopi ogrevalno TČ. Oz. lahko nabaviš že tako notranjo enoto TČ, ki bojler vsebuje in imaš vse v enem kosu.

joze ::

Letos se bomo tudi mi poslovili od kurilnega olja. Hišo(stara 30 let) ogrevamo z radiatorji, je pa na novo izolirana s 15 cm obloge(na prejšnjih 5) in zamenjana so vsa okna. Zamenjali bomo tudi kritino in poskrbeli za dodatno izolacijo ostrešja. Najprej je bila v igri klasična TČ zrak/voda, sedaj pa se vse bolj ogrevam za geotermalno TČ. Ima kdo kakšne izkušnje, nasvete, napotke ali svarila glede tega. Cena investicije niti ni prvi dejavnik, bi pa rad zanesljivo in energetsko učinkovito dolgoročno rešitev. Trenutno porabimo cca 1700 litrov kurilnega olja, sanitarno vodo že sedaj ogrevamo s TČ za sanitarno vodo.

energetik ::

Če imaš veliko parcelo, te bo najceneje prišel zemeljski kolektor. Če ne, bo treba vrtati geosonde. Svarilo - kolektor ali geosonda morata biti ustrezno dimenzionirana (še najbolje da predimenzionirana), sicer ti še tako močna TČ ne bo pomagala. Jasno se ti potem splača tudi SV ogrevati na ogrevalno TČ. STČ prodaš.

Zakaj pa ne gledaš skupne investicije, mi je pa uganka. Na zemlja/voda se gre v glavnem zaradi 2 razlogov - odsotnost hrupa in ni kište pred hišo. Ekonomika pa ni tako enoznačna in si moraš preračunati. Mnogi imajo zaradi preslabega kolektorja SCOP komaj kaj večji kot na zrak/voda.
Koliko je pa kakšna zanesljiva, pa tudi ni enoznačno. Zaenkrat zrakomlati kar veselo laufajo že mnoga leta, menjava pa je izjemno enostavna in hitra. Ker ponavadi crkne zunanja enota, imaš v parih urah zunaj lahko delujočo novo kišto. Seveda lahko crkne tudi zemlja-voda, lahko poči kolektor, crkne obtočna pumpa itd.
Premisli.
Če imaš nekje na parceli mesto, kjer kišta nikogar ne moti ne vizualno ne zvočno, se meni zdi ugodnejša rešitev zrak-voda.

Invictus ::

Če boš naredil geotermalno TČ, moraš vedeti, da tista vrtina tudi rabi vzdrževanje. Kolikor so meni rekli, je to nekje na 10 let. In ni poceni. Lahko se ti zgodi, da se vrtina posede, in takrat moraš izvrtati novo.

Seveda si pa izračun čas v katerem se ti bo investicija povrnila. Dostikrat so te investicije finančno čisto neupravičene... Ni ves štos v porabi, ampak tudi v vzdrževanju, na kar veliko Slovencev preprosto pozabi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

joze ::

Saj ne da je vseeno kakšna je cena in gotovo bom gledal skupni strošek, ampak gledam tole ponudbo: https://kronoterm.com/wp-content/upload... in ko odštejem še subvencijo sem s ceno dokaj blizu eni solidni TČ zrak/voda. Sem pa še v zgodnji fazi razmišljanja in zbiranja mnenj, tako da sem hvaležen za vsak realen in dobronameren namig. Zato čaz palec vprašanje kaj je boljše če primarno investicijo zanemarimo. Bom vprašal drugače. Katera je boljša, če upoštevamo, da sta izvedba in pogoji idealna?
Se mi zdi, da je po forumih toliko agresivnih reklam in hvaljenja svojih izdelkov, da res težko razberem kaj pametnega. Mi je pa kot laiku večina teh debat čista znanstvena fantastika in po nekaj raziskovanja se mi zdi, da obstaja nekaj ljudi, ki jim je TČ glavni smisel lastnega obstoja. Jaz bi rad samo da dela dolgo in dobro in nikakor nimam namena spati v kurilnici in na 45 minut meriti vseh parametrov in temperatur, da bom potem lahko na forumu razlagal, da sem prihranil 2 evra na leto. Rad bi torej mirno in čim ceneje spal na toplem :)

nekikr ::

Potem kupi zrak-voda. Če se slučajno kaj pokvari potem lahko na hitro urediš (vrtine pač ne "zamenjaš" čez noč). Ko sem jaz gledal je morebitni prihranek pri ostalih verzijah tako nizek, da nima smisla. Nova, dobro izolirana hiša, porabi tako malo, da se ROI vsake extra investicije meri v desetletjih. TČ so pa načeloma vse take, da vklopiš in potem pozabiš da jo imaš - če je le vsaj neka srednja reč. Avtomatično vse deluje, avtomatično preklaplja na hlajenje, če imaš tako narejeno. Ti samo plačaš položnico in je.

mn ::

joze je izjavil:

Saj ne da je vseeno kakšna je cena in gotovo bom gledal skupni strošek, ampak gledam tole ponudbo: https://kronoterm.com/wp-content/upload... in ko odštejem še subvencijo sem s ceno dokaj blizu eni solidni TČ zrak/voda.


Ali ti mogoče gledaš samo ceno toplotne črpalke voda/voda, brez vrtine?

joze ::

mn je izjavil:



Ali ti mogoče gledaš samo ceno toplotne črpalke voda/voda, brez vrtine?

Gledam ceno paketa, vrtina je všteta.... Če vzamem srednjo varianto, ki bi prišla v poštev zame, je cena 11.706 minus nekaj subvencije in sem tam okrog 8 tisoč. TČ zrak/voda, ki jih priporočajo za radiatorsko ogrevanje so cenovno tudi nekje tukaj. Sem kaj spregledal?

energetik ::

Če imaš ti 20cm izolacija, nova okna in boš še podstrešje ustrezno izoliral, ne rabiš nobene posebne TČ za radiatorje, ker boš imel tudi na radiatorjih praktično nizkotemperaturno gretje... Sicer ne vemo kvadrature, ampak zrak/voda bi te verjetno prišla z montažo 5-7k€.
K zgornjemu paketu prištej še montažo. Sicer pa niti ni tako slaba ponudba. Seveda je zemlja/voda boljša zadeva, če je dobro narejena. Paziti moraš le, da bodo geosonde res ustrezno dolge glede na tvojo bajto, sicer lahko sledi razočaranje.

Jenga ::

joze je izjavil:

mn je izjavil:



Ali ti mogoče gledaš samo ceno toplotne črpalke voda/voda, brez vrtine?

Gledam ceno paketa, vrtina je všteta.... Če vzamem srednjo varianto, ki bi prišla v poštev zame, je cena 11.706 minus nekaj subvencije in sem tam okrog 8 tisoč. TČ zrak/voda, ki jih priporočajo za radiatorsko ogrevanje so cenovno tudi nekje tukaj. Sem kaj spregledal?



Povprašaj še na Termo Shop. Sodelavec je lansko leto vzel pri njih in jih ne more prehvaliti.

joze ::

Jenga je izjavil:



Povprašaj še na Termo Shop. Sodelavec je lansko leto vzel pri njih in jih ne more prehvaliti.


Hvala! Sem opazil, da praktično ni teme o toplotnih črpalkah, kjer se ne bi nekdo oglasil in pristavil reklame za tole firmo. Ko bom izbral tehnologijo bo tudi ta firma, ki tako dobro skrbi za promocijo, gotovo dobila priložnost, da se izkaže z dobro ponudbo.

Če povzamem vaše odgovore se zdi geotermalna TČ boljša kot zrak/voda, so pa stroški ob kakšni okvari bistveno višji, ker pa je okvare zaradi pozicije sonde pričakovati bi vas večina izbrala zrak/voda.
Ali je mogoče postaviti kakšne približne realne in razumljive finančne izračune(zanima me izračun pod črto in ne milion kratic in fizikalnih izrazov, ki jih ne razumem)? Recimo, da imamo postavljene tri sisteme, ki brezhibno delujejo. Za kurilno olje porabim cca 1600 evrov na leto, koliko bi me stalo ogrevanje s TČ zrak/voda in koliko geotermalna TČ? Hvala!

nekikr ::

Prepričan sem, da ti bo kakšen fizik, če mu predložiš podatke o hiši, za 100€ ali 200€ to naredil. Kar ni omembe vredno pri taki investiciji. Za zastonj pa lahko prebereš koliko drugi porabijo s kakšnim modelom TČ, pogledaš kakšen COP ima tista in kakšnega ima geotermalna.
Na oko, če ni podatkov, bi rekel da 1600€ kurilca, zrak-voda 600€, geotermalna 550€.

nsa_ag3nt ::

joze
Povej kaj več o objektu, lokaciji.
Zemlja - voda ali voda - voda ne pride v poštev ?

1600 eur za elko je 1400 l, oz 14400 kWh toplote.

energetik ::

nsa_ag3nt je izjavil:

joze
Povej kaj več o objektu, lokaciji.
Zemlja - voda ali voda - voda ne pride v poštev ?

1600 eur za elko je 1400 l, oz 14400 kWh toplote.

No ne vem no, LOGO pri nas pripelje na dom liter za 0,88EUR glede na cenik. Torej dobi 1800L za to ceno, kar je 18MWh. NE vem kakšen kotel ima Jože zdaj, pa recimo da je novejši in ima izkoristek ELKO-voda cca. 85%. Torej bajta rabi 15MWh toplote.

S TČ zrak/voda na talnem gretju bi to prišlo cca. 470EUR pri 24/7 ogrevanju.
S TČ zrak/voda na radiatorjih bi to prišlo cca. 600EUR pri 24/7 ogrevanju.
S TČ zemlja/voda na talnem bi to prišlo cca. 380EUR pri 24/7 ogrevanju, seveda odvisno od kvalitete geosonde.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

joze ::

Hvala za odlične odgovore. Zelo ste mi pomagali.

Hiša je stara 30 let, 180 m2 bivalnih površin v dveh etažah plus kletni del, kjer je garaža in kurilnica. Izolacije je 15 do 20cm(odvisno na katerem delu so bili v času gradnje fasaderji iz Kosova boljše razoploženi :) ), okna so menjana pred štirimi leti, streha bo menjana letos. Lokacija je dolenjska 50 metrov stran od Krke in 30 metrov nad nivojem Krke.
Trenutno ogrevamo s pečjo na drva, ki je predelana na kurilno olje, predelava na talno ogrevanje ne pride v poštev iz očitnih razlogov. Peč je stara več kot 20 let in kaže znake utrujenosti, prav tako gorilec, predvidevam, da je tudi izkoristek slab. Ker je pričakovati kar nekaj stroškov s tem sistemom v bližnji prihodnosti in ker bi nas samo polnjenje cisterne stalo skoraj 3tisoč smo se odločili, da pokurimo olje, ki ga imamo in se potem odločimo za menjavo sistema ogrevanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joze ()

nsa_ag3nt ::

Potem bi s pravim elko kotlom porabil cca 20-30% manj, te predelave (duo kotli) so bolj ali manj zanič.

Kakšne radiatorje imaš ? Stare odprte rebraste ali nove "zaprte" #4-5 https://www.termotehnika.si/prenosi/cen... ?

Stari odprti rebrasti



Kakšno imaš sedaj temperaturo, ki jo dovajaš v radiatorje ? Ogrevaš 24/7 ali po urnikih ?
Kajti pri tč jih odpreš do konca in se jih do konca sezone ne dotakneš (tako kot tč ne).


Takole čez palec bi pri tebi Fujitsu lt 11 kW/Daikin Altherma LT 11 kW zadoščala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

joze ::

Radiatorji so novejši, zaprti, niso rebrasti. Temperatura v peči je okrog 70. Ogrevamo po urniku, po katerem dela črpalka, nekaj radiatorjev je vezanih mimo črpalke in na tistih imamo digitalne termostatske glave prav tako z urnikom.
««
5 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763659 (296) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610946 (3261) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557777 (22506) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141412 (12054) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154450 (121274) Zvezdica27

Več podobnih tem