» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
6 / 78
»»

energetik ::

joze je izjavil:

Radiatorji so novejši, zaprti, niso rebrasti. Temperatura v peči je okrog 70. Ogrevamo po urniku, po katerem dela črpalka, nekaj radiatorjev je vezanih mimo črpalke in na tistih imamo digitalne termostatske glave prav tako z urnikom.
Kot je napisal agent, boš moral pri TČ pozabiti na urnike in termostatske ventile, če se hočeš ugodno ogrevati.
Sedaj imaš odlično priložnost (drugi teden ko bo ornk mraz), da ugotoviš kakšna temperatura radiatorjev še zadošča za želeno sobno temperaturo, če ogrevaš 24/7 enakomerno. Temperatura v peči nas tu ne zanima, zanima nas vstopna temp. v radiatorje.
Torej poskusi vsaj za par dni izklopiti urnik in ogrevaj non-stop, odpri VSE radiatorje na max; mešalni ventil (upam da ga imaš) pa pripiraj toliko časa da bodo prostori utrezno topli. Takrat probaj zmeriti temperaturo vode, ki gre radiatorje (naležni temometer ali IR termometer). To je namreč odlično izhodišče za izbiro ustrezne TČ.
Namreč s TČ se ogreva 24/7 pri popolnoma odprtih radiatorjih, sobno temp. pa zregulira s temperaturo ogrevalne vode, ki mora biti čim nižja za dober izkoristek. Nam npr. zdajle pri -1°C teče v talno voda s 29°C...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

nsa_ag3nt ::

Poleg prej naštetih bi bila ok tudi toshiba estia ali panasonic aquarea (dvoventilatorski model).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

nsa_ag3nt ::

Evo lestvica tč z-v, brez da preveč izzivate srečo:
* sfrj hiša iz 60-70, +200 m2, prva okna, brez izolacije, veliki železni radiatorji, nekaj volne (10 cm) na strehi, daikin ht 11 kW/hitachi Yutaki S80 (čeprav ima slednji povsem drugo delovanje kot dht)
* sfrj hiša iz 60-70, +200 m2, nova 3 slojna okna (ali par let stara), brez izolacije, veliki železni radiatorji, 20-30 cm volne na strehi, fujitsu ws hp 11 kW/ Nibe F2120
* hiša iz 90, +200 m2, nova 3 slojna okna (ali par let stara), 10-15 cm belega stiroporja+izoliran cokel, 20-30 cm volne na strehi, veliki alu radiatorji tip 22/33, Fujitsu lt 11 kW/Daikin Altherma LT 11 kW, toshiba estia, panasonic aquarea (na hp modele pozabite, so preveč).


* kaj je novejše, vse konkretno izolirano horizontale/vertikale, brez vkopanih kleti & balkonov aka hladilno rebro, talno gretje, nova okna/vrata je možnosti kolikor hočeš (eno ventilatorske tč med 6 in 8 kW vrh glave), cena tč tudi znatno pade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

Jenga ::

joze je izjavil:

Jenga je izjavil:



Povprašaj še na Termo Shop. Sodelavec je lansko leto vzel pri njih in jih ne more prehvaliti.


Hvala! Sem opazil, da praktično ni teme o toplotnih črpalkah, kjer se ne bi nekdo oglasil in pristavil reklame za tole firmo. Ko bom izbral tehnologijo bo tudi ta firma, ki tako dobro skrbi za promocijo, gotovo dobila priložnost, da se izkaže z dobro ponudbo.


Mogoče pa so enostavno res dobri :-)

yoco ::

Živjo! Mi lahko nekdo pomaga? Nikjer ne najdem koliko glasna je zunanja naprava Mitsubishi ZUBADAN PUHZ-SHW112YAA. Zanima me, ker mi je kaj nekaj "mojstrov" reklo, da je ta zelo glasna in ne priporočajo, če imam v bližini naprave sosede (sosed ima par metrov stran oddaljeno hišo, kjer bi črpalka stala).

Zorro ::

yoco je izjavil:

Živjo! Mi lahko nekdo pomaga? Nikjer ne najdem koliko glasna je zunanja naprava Mitsubishi ZUBADAN PUHZ-SHW112YAA. Zanima me, ker mi je kaj nekaj "mojstrov" reklo, da je ta zelo glasna in ne priporočajo, če imam v bližini naprave sosede (sosed ima par metrov stran oddaljeno hišo, kjer bi črpalka stala).


60dB

yoco ::

Hvala! :)
Pa ima kdo to zunanjo napravo? Je v redu?

Mr_Globus ::

yoco je izjavil:

Živjo! Mi lahko nekdo pomaga? Nikjer ne najdem koliko glasna je zunanja naprava Mitsubishi ZUBADAN PUHZ-SHW112YAA. Zanima me, ker mi je kaj nekaj "mojstrov" reklo, da je ta zelo glasna in ne priporočajo, če imam v bližini naprave sosede (sosed ima par metrov stran oddaljeno hišo, kjer bi črpalka stala).


Če ni v zakonu, ni prepovedano :P

Magic1 ::

Dobri sosedski odnosi tudi niso zakonsko določeni. Verjetno te lahko začne tudi sosed je*** v glavo za vsako stvar.
Magic

energetik ::

yoco je izjavil:

Hvala! :)
Pa ima kdo to zunanjo napravo? Je v redu?
Ta nove (letošnje) enote so precej izboljšane. Čeprav dvomim da ima Zubadan samo 60dB zvočne moči tudi v mrazu, ko se vklopi vbrizg. Za Ecodan verjamem.
Tako da najprej poglej, če sploh potrebuješ Zubadana.

yoco ::

energetik je izjavil:

yoco je izjavil:

Hvala! :)
Pa ima kdo to zunanjo napravo? Je v redu?
Ta nove (letošnje) enote so precej izboljšane. Čeprav dvomim da ima Zubadan samo 60dB zvočne moči tudi v mrazu, ko se vklopi vbrizg. Za Ecodan verjamem.
Tako da najprej poglej, če sploh potrebuješ Zubadana.

V predračun je mojster dal ta model naprave.

energetik ::

Opiši hišo - izolacija, talno/radiatorji?

morosito ::

Danes mi je reku prijatu ki prodaja mitsubishi toplotne crpalke...ce zelim nizkotemperaturno a60 za radiatorje za instalacijo na obstojeci sistem pride 3800€ z ddv..ce pa zelim subvencijo pa je cena 6200€.
Ta prva varjanta gre na roko...kupujem kot izdelek v trgovini in imam standardno 2 letno garancijo. Ta druga varjanta je bolj za njegov interes...normalno pa da za vsakega je cna 6200€

yoco ::

energetik je izjavil:

Opiši hišo - izolacija, talno/radiatorji?

Hiša, cca 120m2, radiatorji, na novo izolirana znotraj (mansarda), fasada (pomoje mamo 10cm).

energetik ::

yoco je izjavil:

energetik je izjavil:

Opiši hišo - izolacija, talno/radiatorji?

Hiša, cca 120m2, radiatorji, na novo izolirana znotraj (mansarda), fasada (pomoje mamo 10cm).
Če imaš kolikor toliko normalne radiatorje (zadosti velike) ob 24/7 načinu ogrevanja (brez urnikov) ne rabiš Zubadana.

IL_DIAVOLO ::

Toplotna crpalka in talno gretje je bomba, z radiatorji pa je nesmisel.

morosito ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Toplotna crpalka in talno gretje je bomba, z radiatorji pa je nesmisel.


to kar pravi ti ne drzi...

jaz sem v Ankaranu kupil 5kw toplotno nizko temperaturno crpalko in grejem 17 radiatorjev na 3 etaze 200m2....prej na kurilno olje je delalo temperaturo do 65 stopinj....zdaj s toplotno so radiatorji tudi vreli in ko ni na polni moci je 50 stopinj, v vecernih urah pa je 60 stopinj. Toplotna je od mitsubishi A60 60 stopinj leto izdelave 2017.
hisa je tip vrstna, fasada 3cm in neizolirano streho....zgrajena leta 1994. 5kw cisto zadosti.

racuni so bili 120-130EUR mesecno do decembra, pol januar, februar, marec 150-160EUR mesecno....vse po porabi...ampak ker sem na enem energentu mi to pride prav.
racunaj prej 1500L nafte....pa se elektrika...zdaj pa samo elektrika....
racunaj nafto kupujes in placas takoj cash...elektrika pa gre na poloznice lepo razdeljeno....

v hisi ko ni bilo nobenga 20-21 stopinj...zvecer od 18ih naprej pa vedno 23-24.

radiatorji pa iz aluminiji starejse generacije (italjanski).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()

Gogo ::

Se pravi,da ljudje ki bi radi šli na TČ le-te ne smejo niti povohati kot pravi Il Diavolo. Bedarija. V tem primeru vzameš pa visokotemperaturno tč ala Jutaki S80 (upam, da je prava oznaka). Varijanta dva pa je nizkotemperatunra tč in predemenzionirani radiatorji.
Več si lahko preberete na http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

miko22 ::

Wow, mene pa zanima kako si segrejete z nizkotemperaturno TČ na 50 stopinj.
In to z 5kWh. Mojstri, ni kaj.

yoco ::

energetik je izjavil:

yoco je izjavil:

energetik je izjavil:

Opiši hišo - izolacija, talno/radiatorji?

Hiša, cca 120m2, radiatorji, na novo izolirana znotraj (mansarda), fasada (pomoje mamo 10cm).
Če imaš kolikor toliko normalne radiatorje (zadosti velike) ob 24/7 načinu ogrevanja (brez urnikov) ne rabiš Zubadana.

Radiatorji so kar veliki in so v vsaki sobi (v dnevni sta dva, ker je velika, ampak je en skoraj vedno zaprt). Do sedaj smo se vsako zimo greli z pečjo na pelete. V spodnji dnevni je termostat, na katerem so programirani dnevi in ure, kdaj se peč oz. radiatorji vklopijo in grejejo.

energetik ::

miko22 je izjavil:

Wow, mene pa zanima kako si segrejete z nizkotemperaturno TČ na 50 stopinj.
In to z 5kWh. Mojstri, ni kaj.
In zakaj ne? NT TČ lahko v večini vremenskih razmer ogrejejo dvižni vod vsaj do 50°, v prehodnih obdobjih pa do 60°. Ampak če ogrevaš 24/7 takih temperatur v radiatorjih (če so normalno veliki) ne rabiš.

yoco je izjavil:

energetik je izjavil:

yoco je izjavil:

energetik je izjavil:

Opiši hišo - izolacija, talno/radiatorji?

Hiša, cca 120m2, radiatorji, na novo izolirana znotraj (mansarda), fasada (pomoje mamo 10cm).
Če imaš kolikor toliko normalne radiatorje (zadosti velike) ob 24/7 načinu ogrevanja (brez urnikov) ne rabiš Zubadana.

Radiatorji so kar veliki in so v vsaki sobi (v dnevni sta dva, ker je velika, ampak je en skoraj vedno zaprt). Do sedaj smo se vsako zimo greli z pečjo na pelete. V spodnji dnevni je termostat, na katerem so programirani dnevi in ure, kdaj se peč oz. radiatorji vklopijo in grejejo.
Pri ogrevanju s TČ pozabi na urnike, termostate in zaprte radiatorje. Ogreva se non-stop na najnižjo možno temp. dvižnega voda, radiatorje pa se odpre do konca. Temperaturo prostorov nastaviš z vremensko krivuljo, nato pripreš le radiatorje v pretoplih prostorih, če je to potrebno. Na ta način dobiš najbolj ekonomično in udobno ogrevanje.

Zgodovina sprememb…

morosito ::

miko22 je izjavil:

Wow, mene pa zanima kako si segrejete z nizkotemperaturno TČ na 50 stopinj.
In to z 5kWh. Mojstri, ni kaj.


Mojster je prisu in nastimal. Povem moje izkusnje z nizkotemperaturno mitsubishi a60.
Lokacija: Ankaran, Slovenija...ce ves kje je to. Dajat vec kw na obali je samo metanja denarja v smeti.

Daikin je smeti v primerjavi z mitsubishi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()

starfotr ::

Jaz imam zubadan, visokotemperaturno gretje. Ce kdo zeli, lahko pride poskušat v praksi, kako glasna je in če ga to moti.

Mr_Globus ::

Magic1 je izjavil:

Dobri sosedski odnosi tudi niso zakonsko določeni. Verjetno te lahko začne tudi sosed je*** v glavo za vsako stvar.


Ja, ampak soseda nima kaj zanimat kaksno klimo, toplotno, anteno montiram na bajto. Zadnjic me je prepriceval, da naj ne sadim jasminov - saj naj bi smrdeli ko hudic. Jah meni pa disijo in mam ze narjeno pergolo zanj

A za barvo fasade se ga tudi vprasa? :))

ToniT ::

Mr_Globus je izjavil:



A za barvo fasade se ga tudi vprasa? :))


Seveda. On mora gledati tvojo fasado.

Magic1 ::

Sej pravim, da ni potreba upoštevat soseda, prav tako on ne tebe! Potem pa pride do pregovornih slovenskih medsoseskih odnosov.
Jaz pri vsaki stvari pomislim tudi na sosede in imam super odnose. Če kaj rabim, se lahko za večino stvari takoj zmenim. In ni mi treba gledat čez ramo, kdaj bi mi kateri kaj ušpičil.
Magic

energetik ::

Mr_Globus je izjavil:

A za barvo fasade se ga tudi vprasa? :))
Odtenek fasade, smer slemena itd sicer določa lokacijska informacija... Tudi dovoljen tip ograje in podobne zadeve.
Sicer se pa strinjam z Magicom, dokler nimamo vsi 5000m2+ parcel, se je potrebno malce ozirati tudi na sosede za dobre odnose.

nekikr ::

Ko so mi zmontirali prezračevanje v hiši sem mojstre vprašal, zakaj tako zelo ropota na izhodu. Pa je čisto flegma glavni odvrnil, da je škoda dati dušilce na to stran, ker da tam nimam nobenih takih prostorov, da bi me motilo, če pa soseda moti je pa to njegov problem. Drugi so prikimali. Izpadlo je, kot da sem jaz kreten. No, potem so namestili dodatne dušilce, vmes pa pripomnili, da je to stran metanje denarja. Nekaj sto evrov je Slovencu čisto dovolj dober razlog, da se skrega s sosedom (in potem krega še naslednje dve generaciji).

miko22 ::

Magic1 je izjavil:

Sej pravim, da ni potreba upoštevat soseda, prav tako on ne tebe! Potem pa pride do pregovornih slovenskih medsoseskih odnosov.
Jaz pri vsaki stvari pomislim tudi na sosede in imam super odnose. Če kaj rabim, se lahko za večino stvari takoj zmenim. In ni mi treba gledat čez ramo, kdaj bi mi kateri kaj ušpičil.

+1
Tudi jaz vprašam soseda, če mu je ok, ko naredim kak poseg v bližini njega. Pa nimam nikoli problema z sosedi. Celo v zelo dobrih odnosih smo.
Recimo, ko TČ segreva vodo in imam nastavljeno da segreva, ko je poceni tok, sosed ima spalnico v bližini(ne neposredno poleg), pa vseeno vprašam če ga moti, ker lahko prestavim uro delovanja. Je reko da ga ne moti. Se pač oziram na druge, zato pa si medsebojno pomagamo.
Če bi se vsi vsaj malo ozirali na druge, bi se ljudje dost boljše razumeli.

Invictus ::

Večinoma bi bilo tudi bolje, če bi se folk malo manj ukvarjal s sosedi in malo več s sabo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

miko22 ::

Invictus je izjavil:

Večinoma bi bilo tudi bolje, če bi se folk malo manj ukvarjal s sosedi in malo več s sabo...

Aha, torej predlagaš egoistično bivanje v neki skupnosti, ko misliš samo na sebe, nič pa na druge? Upam, da boš kdaj dobil takega soseda, ki bo ti vrnil z isto mero, kot ti njemu.

Magic1 ::

Sej do problemov pride zaradi tega, ker se je nekdo preveč ukvarjal le s sabo in potem je njegovo egoistično početje razjezilo soseda.
Magic

misso ::

miko22 je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Sej pravim, da ni potreba upoštevat soseda, prav tako on ne tebe! Potem pa pride do pregovornih slovenskih medsoseskih odnosov.
Jaz pri vsaki stvari pomislim tudi na sosede in imam super odnose. Če kaj rabim, se lahko za večino stvari takoj zmenim. In ni mi treba gledat čez ramo, kdaj bi mi kateri kaj ušpičil.

+1
Tudi jaz vprašam soseda, če mu je ok, ko naredim kak poseg v bližini njega. Pa nimam nikoli problema z sosedi. Celo v zelo dobrih odnosih smo.
Recimo, ko TČ segreva vodo in imam nastavljeno da segreva, ko je poceni tok, sosed ima spalnico v bližini(ne neposredno poleg), pa vseeno vprašam če ga moti, ker lahko prestavim uro delovanja. Je reko da ga ne moti. Se pač oziram na druge, zato pa si medsebojno pomagamo.
Če bi se vsi vsaj malo ozirali na druge, bi se ljudje dost boljše razumeli.


Sosedje so lahko tudi dvolični, tebi rekli da jih hrup nemoti, drugim pa govorijo kako jih hrup moti in da nemorejo dogovoriti.

Pozvoniš na zvonec sosed odpre vrata (pokličeš na telefon) in vprašaš če lahko to to to narediš. Če si ti tudi konkrekten, se držiš termina ( recimo rabil prostor da bi mojster parkiral kombi za 1 dan ti pa rabiš celi teden in to spremembo nepoveš), počišstis za sabo, držiš dogovora zakaj bi rabil sosedovo parcelo, itd itd....

Bo vsak sosed rekel da lahko trenutno uporabljaš njegove površine, če ga boš pa izigral ( enkrat -sam pravim se zgodi, drugič - dobrota je sirota, tretjič rečem NE, ko pogleda zelo zabuljeno povem za prejšan primera in rečem še napiši pismeno "napiši/nariši" kaj pričakuješ od nas in časovno obdobje in ti bomo pisnmeno odgovorili.

Ponavadi pridejo sosedje zadnji dan vprašat ( dobri sosedje ponavadi rečejo da bodo čez poletje obnavljali fasado pa se še neve točnega datum in če lahko na vašo zemljo postavimo gradbeni oder).

LP

Glede samin TČ

Pozanima se koliko pride cena letnega servisa (pa kakšni so pogoji za 2 ali več letne garancije), tukaj so razlike, ali ti računajo še pot od sedeža podjetja do vas.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: misso ()

Invictus ::

miko22 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Večinoma bi bilo tudi bolje, če bi se folk malo manj ukvarjal s sosedi in malo več s sabo...

Aha, torej predlagaš egoistično bivanje v neki skupnosti, ko misliš samo na sebe, nič pa na druge? Upam, da boš kdaj dobil takega soseda, ki bo ti vrnil z isto mero, kot ti njemu.

Ene sosede moti, ker potegneš vodo v skretu, ko greš srat. In ti pride težit. To, da on počne isti hrup, ga ne moti. Razen, če ne serje...

Taki sosedje so strup za cel blok. Ampak so na srečo butasti in jim lepo razložen sistem bivanja v bloku zapre usta, sploh s strani mlajših. Ponavadi so na smrt užaljeni, in te ne pozdravljajo več, ampak mir pred njimi pa je...

Sam sem še ukrotil vse zoprne sosede :)). Sploh tiste, ki so nabijali glasno muziko...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

miko22 ::

Sem mislil, da se tukaj pogovarjamo o sosedih v hiši.
V bloku je pa itak druga zgodba, ker penzionisti nimajo drugega dela kot blebetat neumnosti.

Utk ::

Če pa reveži nimajo dostopa do slo-techa, da bi tu blebetali neumnosti.

Invictus ::

miko22 je izjavil:

Sem mislil, da se tukaj pogovarjamo o sosedih v hiši.
V bloku je pa itak druga zgodba, ker penzionisti nimajo drugega dela kot blebetat neumnosti.

Saj v hišah je isto...

Sosedu ni všeč, ker imaš preveč obiskov in je malo glasnejše na vrtu. Ali pa ga motijo prihajajoči/odhajajoči avti. Da ne govorim o kričečih otrocih. Ponavadi se pritožuje nad tem folk brez otrok. Kot tukaj ;).

Če bi ljudje najprej pospravili pred lastnim pragom, in šli potem težit, ajde. Samo ponavadi ne...

Kreteni vedno najdejo izgovor, da težijo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mr_Globus ::

energetik je izjavil:

Mr_Globus je izjavil:

A za barvo fasade se ga tudi vprasa? :))
Odtenek fasade, smer slemena itd sicer določa lokacijska informacija... Tudi dovoljen tip ograje in podobne zadeve.
Sicer se pa strinjam z Magicom, dokler nimamo vsi 5000m2+ parcel, se je potrebno malce ozirati tudi na sosede za dobre odnose.


Ja, daje smernice ponavadi (vsaj pri nas) še vedno imaš možnost izbire.

Koker kdo, zame so dobri sosedski odnosi - ne naredi drugemu, kar noces da drugi tebi. Kar mi je v okviru zakona dovoljeno da delam na svoji zemlji, bom pac delal. Če se vam da prilagajat lastni druzini in hkrati se sosedom, kar... ;)

Pol pa pridemo do takih, ki godrnjajo, da jih moti otroski smeh z ulice. Moti jih, da se odpirajo tvoja dvoriscna vrata na ulico, in se bojo vanje zabili, ce ne bodo zaprta. Moti jih 50 letno drevo, ker nimajo razgleda. Moti jih, ker parkiras avto tako, da pustis minimalno sirino za sluznostno pot. Moti jih, da imas vec parkirnih mest, in bi parkirali kar na tvojem.

Ni konca, ce se dajes s komplikatorji, reces “Ne, delam kar mi je dovoljeno.”

morosito ::

2018 je definitivno leto kateri vsak ki ima gretje na kurilno olje se odlici za nakup tc...ker za 2500-3000 litrov si dejansko kupis ze tč z ze odbitim ekoskladom...
Ena frendica ki dela na eko sklad je rekla da dobivajo pisma po 3,4 dnevno za menjavo iz olja na tc.
Najbolj prodajana tc trenutno so mitsubishi ecodan 8kw brez boilerja...lani je bila cena z montazo cca 5200€ pa dobis nazaj od sklada se 2000€.

vofra ::

morosito je izjavil:

2018 je definitivno leto kateri vsak ki ima gretje na kurilno olje se odlici za nakup tc...ker za 2500-3000 litrov si dejansko kupis ze tč z ze odbitim ekoskladom...
Ena frendica ki dela na eko sklad je rekla da dobivajo pisma po 3,4 dnevno za menjavo iz olja na tc.
Najbolj prodajana tc trenutno so mitsubishi ecodan 8kw brez boilerja...lani je bila cena z montazo cca 5200€ pa dobis nazaj od sklada se 2000€.


Problem je v mestnih obcinah (LJ,MB), kjer za TČ ne dobis subvencije, ker je prioriteta plin.
Za plin pa dobis subvencijo do 50%. Kaksna je potzem matematika?

kixs ::

Toplotno dobis tudi za 700€. Priklop in ostale pritekline se cca 700€. Ne rabis nobene subvencije in da ti diktirajo plin ali da staro pec vrzes ven.

morosito ::

Slovenija ni samo lj ali mb. Govorim na splosno.

morosito ::

Pri eni kolegico je padla neka debata...ona ima tč za talno brez bojlera. Za sanitarno ima navaden bojler.
Zdaj ker bojler je star želi zamenjati.

Opcija 1: na obstoječo toplotno kupit zalogovnik 200 lt, cena investicije 1000€.
Opcija 2: kupit sanitarno toplotno...cena investicije cca 1300€
Opcija 3: kupit navaden bojler ariston za 250€.

Gledam sanitarna toplotna npr kuri 1.18kwh in rabi 8h za segret sanitarno vodo, ce pa rabi hitro prizge grelce ki so 2.40kwh.

Navaden bojler prizge grelce na 2.1 kwh in je voda topla v 15min.

energetik ::

Jasno da naj nabavi 200-300L bojler s vsaj 3m2 spiralo in ga priklopi na obstoječo TČ. Rabi še 3-potni ventil in senzor temperature, vsaka TČ pa zna to krmiliti in se samo zveže 2 kabla.

Kuriti navaden el. bojler pri tem da je že zmontirana ogrevalna TČ? Samo v primeru, da je kolegica sama in izredno varčna s toplo vodo.
STČ je pa itak strel v koleno v tem primeru.

Teli tvoji izračuni kako hitro se kaj ogreje so pa itak privlečeni za lase. Ogrevalna TČ ima vsaj 6-8kW toplotne moči, komplet 300L bojler segreje v dobri uri, če čisto hladen. Sicer pa se ponavadi bojlerja ne greje ravno iz mrzlega, ampak ga imaš ves čas na želeni temperaturi. Zakaj že bi pustil, da se ohladi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

miko22 ::

Malo oftopic:
Imam TČ moči 7,5kW.
Ker imam vse na elektriko v hiši pa če kdaj zmanjka elektrike, bi si nabavil nek generator, da imamo štrom za nujne potrebe. Kakšenega moram gledat? moči, da pokriva TČ+ še nekaj rezeve? taki generatorji so zelo dragi.
Ali je lahko manj nazivne moči? Nisem štromar, mogoče sprašujem neumnosti. Sorry.

energetik ::

Taka TČ ima max odjem do nekje 3,2kW. Dodaj še kakšno obtočno pumpo, elektroniko. Verjetno je dobro nabavit vsaj tak agregat, ki daje trajno tam okoli 3,5kW, da lahko vklopiš zraven še kakšen hladilnik in luč.
Če je inverter TČ bi šlo sicer tudi z manjšim agregatom, vendar ne pri pripravi tople vode, kjer gre precej TČ kar na 100% moči, takrat bi se ti mali agregat ustavil.
Ena varianta pa je, da vgradiš v bojler (če že nimaš) en manjši grelec do max 2kW in ga imaš direktno za vštekat v vtičnico; potem bi zadostoval tudi ustrezno manjši agregat.

morosito ::

miko22 je izjavil:

Malo oftopic:
Imam TČ moči 7,5kW.
Ker imam vse na elektriko v hiši pa če kdaj zmanjka elektrike, bi si nabavil nek generator, da imamo štrom za nujne potrebe. Kakšenega moram gledat? moči, da pokriva TČ+ še nekaj rezeve? taki generatorji so zelo dragi.
Ali je lahko manj nazivne moči? Nisem štromar, mogoče sprašujem neumnosti. Sorry.



evo če ti rabi generator ugodno ti ga prodam

https://www.subito.it/attrezzature/grup...

nsa_ag3nt ::

morosito
On ne potrebuje 75kVA.
Kvečjemu kaj od Honde ali podobnega.
http://www.totum.si/em30-honda
https://www.kipor-power.eu/winkel/kipor...


1 ali 3 fazna ? Pgolej specifikacije, piše max tok.

Borut-Z
Katero imaš ti, sosed ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

DePalmo ::

Tudi pri nas smo se začeli zanimat za VT TČ in imam eno vprašanje. Kakšna je razlika med 1 in 3 fazno? Kolikor gledam ponudbe, imajo iste isto moč v kW pa so v ponudbi v obeh izvedbah.

Utk ::

Če imaš trifazni priključek, je bolje da so faze razporejene. Če nimaš pa itak ni izbire.
««
6 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763975 (612) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611114 (3429) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558139 (22868) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141512 (12154) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155115 (121939) Zvezdica27

Več podobnih tem