» »

ABC evolucije ... in nič več!

ABC evolucije ... in nič več!

1 2 3
4
»

free ::

RKC ni ravno zgled za odprto presojanje resnice. V RKC dogmatiki se da najti polno protislovja, po eni strani totalno dogmatičnost, ki je utemeljena na srednjeveški tradiciji, po drugi strani pa zelo nekritično inkluzivnost do skoraj vsega.

Thomas ::

Kakšne težave ima RKC znotraj sebe, se meni ne zdi pomembno.

Da le "pusti" znanosti da v miru raziskuje in poučuje svoje izsledke.

Adventisti in podobni, se pa stalno usajajo, da "je evolucija samo teorija in da bi bilo treba enakopravno preočiti tudi znansveni kreacionizem".

Nimamo ne časa in ne volje fajtat se z njimi. Zato bi najraje videli, da Adventistov in podobnih sploh ni. Da gredo lepo v bližnjo RKC k maši vsako nedeljo, pa mir! 1000 sekt, radikalnih kot so Adventisti so nočna mora. Vsaj zame.

Toda to ne paše v Z&T ... napad na evolucijo s tega boka (ali njena obramba) ne spada v ta oddelek. Prej v Ložo.

IMHO.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

free ::

Se strinjam, da to ne spada. Sam si začel omenjati RKC, jaz sem samo kratko odgovoril.

Vendar filozofija znanosti in preučevanje filozofskih stališč, ki dominirajo v znanosti, vsekakor spada v to debato. Obstajajo stališča, ki izključujejo vsako drugo metodo iskanja in najdenja resnice, kot je priseganje izključno na induktivno-skeptično "trial-error" motodo, ali pa Popperjevo falsifikacijsko metodo - vse to po moje spada v to debato.

Obstajajo t.i. pogledi na svet, okvirji, v katerih razmišljamo, in ti nas vodijo v to, da nekatere dokaze poudarjamo, druge zanemarjamo itd. Izbira pogleda na svet je izredno pomembna zadeva in vodi praktično vse naše razmišljanje in ravnanje.

Če je denimo fizikalizem-materializem resničen, potem je teorija evolucije tak ali tak - ne le najboljša, temveč - edina možna pojasnitev izvora življenja in vsega. Če je materija vse, kaj je, se je pač nekako moralo vse razviti, in seveda evolucija je potem nujna, četudi je še tako neverjetna.

Če pa filozofsko stališče fizikalizma ni resnično, če je denimo krščanski teizem resničen, je treba odpreti um še za kake druge pojasnitve. Filozofski backgroundi so ključni usmerjevalci naših razmišljanj pri takih kozmično-vseobsegajočih teorijah.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evolucija je teorija in ne dejstvo (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1103114650 (58824) alexa-lol
»

Veliki filter vključitev mitohondrijev v prokariontsko celico? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714968 (13122) Okapi
»

Nastanek življenja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35749685 (44910) Vajenc
»

Ali se bodo opice razvile v človeka oziroma na njegovo stopnjo?

Oddelek: Loža
402517 (1890) turok
»

Največji znanstveniki našega časa (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
786966 (5847) Tarzan

Več podobnih tem