» »

zakaj poci ob preboju zvocnega zidu

zakaj poci ob preboju zvocnega zidu

bjelakrez ::

heh tole sm sprozu ze v soli lansk let pa noben ni znou cist prov povedat. slisu sm ene par teorij sam so vse bol tko..tko vsaki neki manjka. zdej pa sprasujem vas..a bi znou kdo po kmeck tole razlozit, no ja lahk tut strokovno sam da pol se mal objasni vso stvar. da vidmo, nasi vrli znanstveniki...

sm vidu tut eno sliko kao o enem stozcu pa to..no ja :) dejte se vi razlozit

McHusch ::

DavidJ ::

Hm - če mi bo uspelo tole po kmečk razložit! :)

Zvok nastane, ker stvari nihajo in povzročijo nihanje zraka. To nihanje zraka zadane bobnič v ušesu in človek to registrira kot zvok.

Telo, ki oddaja takšne tresljaje zgleda tkole (=== je telo, oni oklepaji pa so vibracije zraka, ki ji uho zazna kot zvok - vibracije gredo v vse smeri, samo mi to z ASCII uspe narisat le linearno ;)):

((((( === )))))

Te vibracije se oddaljujejo od telesa s hitrostjo 1224 km/h, če telo miruje. Če se pa telo giblje, pa se te žgoščenine zraka oddaljujejo počasneje, in sicer za hitrost, ki jo dobiš, če od hitrosti zvoka (1224 km/h) odšteješ hitrost telesa, ki se giblje - če se giblješ s 1000 km/h se zvok širi od tebe s hitrostjo 1224 - 1000 = 224 km/h.

Če se telo giblje s hitrostjo zvoka, to telo začne dohitevat zvočne vibracije in ko prekoračiš zvočno hitrost, jih že prehiteva. Tisto zgoščenino, ki jo povzroči gibanje telesa s hitrostjo zvoka slišimo kot pok - ker se zgoščenina in telo gibljeta enako hitro in dobiš en šmorn zraka v ušesa.

Zelo možno, da sem se kje zmotil, ker je že kr nekaj časa, odkar sem se nazadnje tole učil, pa me bo zihr kdo popravu. :8)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

DavidJ ::

Pa šetistle McHuschov link je tamle, ki je najblj bolj verodostojen kot moje litanije. ;)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

govno ::

si kdaj videl valovanje in stožec višjih/močnejših valov za ladjo? si, dobro, sedaj pa to vodo pretvori v zrak in ladjo v letalo ...

kmečko ...

MI_KO ::

Da po davidsovo narišem: (Ful sem voljo dobil!):D
O - izvir zvoka, () - Zvočni val

Čim gostejši so valovi, tem glasnejši je glas - pok!

Hitrost 0:
( ( ( ( O ) ) ) ) )
Zvočni valovi se širijo v vse smeri enakomerno (tud gor, dol,...)

Hitrost je malo manjša od zvočne
( ( ( O ) ) ) )
Izvir skoraj dosega oddan val ko pošlje novega! Slišimo blazen hrup.

Če je hitrost enaka zvočni se pritisk pred letalom (valovi) neizmerno zgosti v obliki enega močnega udarnega valja!

Hitrost je malo večja od zvočne:
()()()()()()((O)
Imamo velike zgoščine zvočnih valov za telesom. Ta glasen udarni val slišimo kot pok. (V bistu poka neprestano, samo vedno drugje - v smeri telesa)

Aspirinix ::

Čist v redu povedano. Pri poku se zgoščine združijo v eno samo, ki prenese konkretno več kinetične energije delcev zraka. Pok pa se sliši v vseh točkah, kjer se zvočni stožec dotakne poslušalca.

Brane2 ::

Zato, ker zrak zgubi nedolžnost... :D

pramarko ::

Evo, za lažjo predstavo sem ti naredil enostavno animacijo potovanja valovanja. Ob nadzvočnih hitrostih se izriše tudi t.i. stožec... Izris ni povsem realen, je pa za laika po moje povsem zadosten približek.



codebase="http://download.macromedia.com/pub/shoc...
WIDTH="450" HEIGHT="450" id="zvocni_zid" ALIGN="">
TYPE="application/x-shockwave-flash" PLUGINSPAGE="http://www.macromedia.com/go/getflashpl...>


LP
Marko

pramarko ::

Amm... SloTechovci... zakaj mi pa vaš sajt moj flash tako pomanjša? A je kakšna omejitev al kaj?? Za tiste, ki bi si radi ogledali večjo animacijo - klik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pramarko ()

bjelakrez ::

uuu pramarko dobr si ti tole naredu:)

no hvala vsem:)

bjelakrez ::


F-18, ki leti s hitrostjo ca. 1,5 M.


raketa kalibra 120 mm leti s hitrostjo 2 M.

pa se en link na en fenomenaln filmcek. F-14 prebija zvocni zid. Megla ni tale "zid" ampak posledica kondenzacije vlage (verjetno v predelu nizkega pritiska) (konusi udarnih valov se zacenjajo na vseh ostrih prehodih na letalu, najprej nos, potem pa se koren krila in drugi vogali) ... podobno se meglice tudi pojavljajo zelo pogosto nad krili letal ob ostrih zavojih, ko se na zgornji povrsini krila pri velikih vpadnih kotih formira obmocje nizkega pritiska, enako v vrtincih na konicah kril.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

na rusijo padali kamni z vesolja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8718334 (13435) jeryslo
»

Redbull Stratos danes odpovedan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9712948 (9095) -valvoline-
»

Splošna teorija relativnosti - puzzled (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1028581 (7033) gani-med
»

Metek vs. papirček (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
806438 (4612) gumby
»

Zvočni zid

Oddelek: Znanost in tehnologija
195968 (5666) bili_39

Več podobnih tem