» »

Obracun stroskov ogrevanja

Obracun stroskov ogrevanja

«
1
2 3 4

kixs ::

Upravnik je naredil koncni obracun ogrevanja za zadnjo kurilno sezono. Kar "rahlo" bode v oci, je storitev izvajalca - torej upravnika za upravljanje kurilnice - kurimo na olje. Gre za kurilnico, ki ogreva 24 stanovanj v dveh blokih.

Ce potegnem pod crto:

Strosek energenta (kurilnega olja): cca 9500€
Stroski delitev po Stan.zakonu: cca 560€
Storitev izvajalca: cca 2780€
Skupno: cca 12850€

Ker se mi to zdi veliko, me zanima kako imate to urejeno v drugih blokih - posebej takih, ki imajo svojo kurilnico (niso vezani na kaksen mestni toplovod).

lp

MaterVola ::

Pri nas je mesečni strošek za vodenje kotlovnice, cca 250 €.

kixs ::

Pa je ta strosek samo v casu ogrevanja ali cez celo leto?

MaterVola ::

Celo leto, ker imamo skupno tako ogrevanje kot toplo vodo.

...:TOMI:... ::

Bogi ljudje, ki vas lupijo. Uprite se, drugega ni.
Tomi

imagodei ::

Kako pa to zgleda, vodenje kotlovnice? Nekdo prebije v kotlovnici 20 ur mesečno in izvaja preglede, popravila, nalaga na ogenj, čisti kotel?
- Hoc est qui sumus -

sumoborac ::

To je pa čisto odvisno od načina in tipa kurilnice. Pri nas je kurjač, ki ima čez 2 plinski peči, kateri imata čez tako toplo vodo kot tudi ogrevanje. Strošek je nekje 200-300 eur na mesec za obe peči. Letni strošek je x 12.
Prid sm al pa tm ostan...

LeQuack ::

V Sloveniji imamo ene izmed najdražjih stroškov stanovanja na svetu, lahko si sami primerjate tukaj (glejte pod postavko Utilities):

Lj vs NY:
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co...
Lj vs LA:
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co...
Lj vs Berlin:
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co...
Lj vs Dunaj;
www.numbeo.com/cost-of-living/compare_c...

itd...
Quack !

MaterVola ::

Vodenje kotlovnice je videti tako, da se lastnikom ni treba pritakniti nobenega dela :) Od papirologije do tedenskega obiska in pregleda stanja ;)

Je pa res, če upravniki kaj znajo, znajo lepo lupit. Samo lastniki jim pa to dovolijo. Sam pravim, da bi večina lastnikov plačevala tudi postavko ŽNJ v višini 5 € na mesec, ker se jim pač ne da bost z upravnikom. Zato pa je tako, kot je :)

imagodei ::

> "Vodenje kotlovnice je videti tako, da se lastnikom ni treba pritakniti nobenega dela :) Od papirologije do tedenskega obiska in pregleda stanja ;)"

Večstanovanjske hiše imajo še vedno "hišnika", nekega pooblaščenca, ki je v dogovoru z upraviteljem posrednik med upraviteljem in stanovalci, včasih se poprime celo kakšnega majhnega dela. V bloku, kjer stanuje moja mati, upravljalec vsak mesec obračuna stroške za plačilo hišnika, torej upravljalec hišniku celo nakaže neko bagatelo.

Hočem reči, da bi marsikateri hišnik z veseljem 2x tedensko pogledal v kotlovnico, odčital kakšne merilce, vizuelno preveril stanje in v primeru "there's something fishy" tudi poklical upravljalca, naj pošlje usposobljenega človeka na pregled. Z veseljem bi to marsikateri hišnik počel za dodatnih 50 EUR/mes.

Upravniki pa tega ne predajo, niti na željo stanovalcev, ker se pač da krasno lupit z nekimi iz riti potegnjenimi storitvami.

Roko na srce jim je treba priznati, da gre tukaj vsaj za več domišljije kot pa v primeru Elektra, kjer jim tiho in ponižno plačujemo storitev "vodenja računa" - nekaj, kar je v odnosu stranka-prodajalec tako osnovnega, da je perverzno že razmišljat o zaračunavanju tega, kaj šele dejansko dat postavko na račun. Kot bi vam branjevka na tržnici za izdajo računa na paragonskem blokcu zaračunala še sorazmerni strošek tistega blokca ter porabo tinte v kemičnem svinčniku.
- Hoc est qui sumus -

kixs ::

Itak da lupijo povsod. Zato pa me zanima kako imajo to urejeno drugi upravljalci.

Kako to izgleda? Baje 2-3 tedensko pride clovek - kurjac, ki preveri stanje v kurilnici. Ce mene vprasas, je tudi 1x na dva tedna prevec. Saj pri peci na olje je vse avtomatizirano. Preveris le kolicino goriva in pritisk vode.

Pa za nabavo kurilca skrbijo.

Ne vem pa pamet ali mora po zakonu upravljalec skrbeti za kurilnico. Js rade volje sam preverjam stanje in po potrebi poklicem "profica".

...:TOMI:... ::

imagodei je izjavil:

>

Roko na srce jim je treba priznati, da gre tukaj vsaj za več domišljije kot pa v primeru Elektra, kjer jim tiho in ponižno plačujemo storitev "vodenja računa" - nekaj, kar je v odnosu stranka-prodajalec tako osnovnega, da je perverzno že razmišljat o zaračunavanju tega, kaj šele dejansko dat postavko na račun. Kot bi vam branjevka na tržnici za izdajo računa na paragonskem blokcu zaračunala še sorazmerni strošek tistega blokca ter porabo tinte v kemičnem svinčniku.


Jaz bi z zelo rad imel vse te postavke ločene na računu, ne pa da je vse vključeno v ceno. Tako bi tudi videl, koliko so konkurenčni, saj če imajo visoke stroške izdaje računa, pomeni, da so nesposobni oklestit stroške ali pa načrtno lupijo. Zato menjaš s konkurenco ali pa jim težiš. Tako bi lahko še kaj znižal stroške, kot sem jih jaz nedavno lepo znižal, ko sem vrnil kanto za biološke odpadke in vzel kompostnik. Prej je bilo rečeno, da je odvoz bio "zastonj", v resnici pa je bila na računu postavka odvoz in ravnanje z odpadki, kjer je bilo vse sešteto v en znesek in to je bilo to. Sedaj je pa vsaka postavka zase in točno lahko preveriš, koliko stane kaj in tudi lahko se odjaviš od kake storitve, ki si jo prej plačeval in praktično nikoli koristil.
Tomi

mitja73 ::

kixs je izjavil:

Upravnik je naredil koncni obracun ogrevanja za zadnjo kurilno sezono. Kar "rahlo" bode v oci, je storitev izvajalca - torej upravnika za upravljanje kurilnice - kurimo na olje. Gre za kurilnico, ki ogreva 24 stanovanj v dveh blokih.

Ce potegnem pod crto:

Strosek energenta (kurilnega olja): cca 9500€
Stroski delitev po Stan.zakonu: cca 560€
Storitev izvajalca: cca 2780€
Skupno: cca 12850€

Ker se mi to zdi veliko, me zanima kako imate to urejeno v drugih blokih - posebej takih, ki imajo svojo kurilnico (niso vezani na kaksen mestni toplovod).

lp


Zavedaj se da samo vi kot lastniki določite kako se bo upravljalo s kotlovnico in sami določite koliko in kaj delati v okviru zakonskih varnostnih obveznosti.
Sploh pri tako malo lastnikih se je enostavno zmenit, je pa treba hodit na sestanke lastnikov, ker tam se odloča z večino prisotnih če je to ponovljen zbor lastnikov.

imagodei ::

TOMI> "saj če imajo visoke stroške izdaje računa, pomeni, da so nesposobni oklestit stroške ali pa načrtno lupijo."

Strošek izdaje računa bi morala država preganjat po uradni dolžnosti - tudi, če je ta postavka nekje "skrita" v drugih postavkah. Gre za temelj odnosa prodajalec-kupec in prodajalec je dolžan izdat račun za opravljeno storitev oz. prodan artikel. Izdaja računa nima kaj bit plačljiva, ker to ni storitev, ki bi jo prodajalec sploh lahko zaračunal. To je dokument/pogodba, s katero se obe stranki strinjata o poslu in je ob enem tudi podlaga za obračune davčnih obveznosti ipd. Nisem pravnik, ampak tole bi IMHO moralo biti kaznivo dejanje iz vrste poslovne goljufije, ne samo prekršek.
- Hoc est qui sumus -

Oberyn ::

imagodei je izjavil:

Strošek izdaje računa bi morala država preganjat po uradni dolžnosti - tudi, če je ta postavka nekje "skrita" v drugih postavkah. Gre za temelj odnosa prodajalec-kupec in prodajalec je dolžan izdat račun za opravljeno storitev oz. prodan artikel. Izdaja računa nima kaj bit plačljiva, ker to ni storitev, ki bi jo prodajalec sploh lahko zaračunal.

Meni se ne zdi tak problem, problem je samo, da to vsi avtomatično razumejo kot enostranski odnos. To ni res, odnos je dvostranski. Če ena stran zaračuna strošek izdaje računa, lahko druga stran enakovredno zaračuna strošek sprejema računa. Res je to mogoče malo težje organizirati, vendar se mi zdi, da samo zato, ker smo vajeni jamrati in drugim privoščljivo podstavljati mine, ne pa se združiti v enotno interesno skupino in usklajeno ukrepati.

mitja73 ::

V glavnem hodite na zbor lastnikov, tam se da vse dogovoriti z upravnikom in če ti upravnik ni všeč ga kamot zamenjate. Tule jamrat če sami ne želite nadzorovat upravnika tako kot ga zakonsko lahko pa je brez veze.

...:TOMI:... ::

Menim, da morajo biti storitve osnovane na stroških. Več je stroškov, če je potrebno račun natisnit, ga poslati po pošti, kot če se račun pošlje v elektronski obliki.

Se pravi, mi ki imamo eračun financiramo izdajo tiskanega računa in pošilajnje le lega. Zakaj mi nimamo cenejših storitev,oziroma zakaj oni, ki imajo tiskan račun nimajo dražjih?

Sicer je pa to minimalen znesek, zaradi katerega se sekiraš, ko te pa lupijo z visokimi cenami in n dodatki ter davki, trošarinami, si pa tiho.

Pa še tole zanimivost povem, tukaj si za upravljanje kurilnice vzamejo toliko denarja, kot bi prišlo ogrevanje, če bi imeli pasivno gradnjo. Pasivne hiše imajo nekaj čez 100€ za plačat na leto za ogrevanje cele hiše.
Tomi

kixs ::

mitja73 je izjavil:

V glavnem hodite na zbor lastnikov, tam se da vse dogovoriti z upravnikom in če ti upravnik ni všeč ga kamot zamenjate. Tule jamrat če sami ne želite nadzorovat upravnika tako kot ga zakonsko lahko pa je brez veze.


Tu se zelim samo informirati kako imajo to reseno drugje in kaksne moznosti obstajajo - ce seveda ima kdo kaksne pametne informacije.

Pogodba o upravljanju kurilnice je stara 10 let, mene seveda takrat se ni bilo tu. Cena upravljanja kurilnice se od takrat ni spremenila - zvisala.

Brezveze pa je menjat upravnika, ce imajo ostali tudi take tarife. Pa na nasem koncu prakticno ni izbire - morda sta ene dva upravnika.

mitja73 ::

kixs je izjavil:

mitja73 je izjavil:

V glavnem hodite na zbor lastnikov, tam se da vse dogovoriti z upravnikom in če ti upravnik ni všeč ga kamot zamenjate. Tule jamrat če sami ne želite nadzorovat upravnika tako kot ga zakonsko lahko pa je brez veze.


Tu se zelim samo informirati kako imajo to reseno drugje in kaksne moznosti obstajajo - ce seveda ima kdo kaksne pametne informacije.

Pogodba o upravljanju kurilnice je stara 10 let, mene seveda takrat se ni bilo tu. Cena upravljanja kurilnice se od takrat ni spremenila - zvisala.

Brezveze pa je menjat upravnika, ce imajo ostali tudi take tarife. Pa na nasem koncu prakticno ni izbire - morda sta ene dva upravnika.


In tudi ne rabite da je upravnik vaš hišnik oz. vzdrževalec kurilnice. Sami lahko kadarkoli izberete novega - cenejšega ali dražjega, potem bo upravnik samo prefakturiral njegove stroške vam. N e more pa si dodat svoje storitve za to, ker že plačujete strošek upravljanja ki ni povezan s posameznimi storitvami.

SasoS ::

Pri nas je vzdrževanje toplotne postaje (plinska) cca. 70 EUR na mesec oz. prbiližno 4 EUR na stan. enoto. (odvisno od kvadrature).

Master_Yoda ::

To je zacelo od vceraj veljati. Na novicarskih straneh ze bum naslov.

Ce porabis manj kot 40% povprecja porabe bloka ti racunajo po kvadraturi in ne po porabi.

Torej ce vecina stanovalcev kuri ko zmesanih in ima v stanovanju 24C, da se lahko sprehaja v kratkih rokavih in ima odprta okna, mora nekdo, ki spara in mu je dovolj 19/20C in ima gor pulover financirati prve. Razumem to pravilno ?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Ja. Alternativa je, da se preseliš v blok z bolj varčnimi stanovalci>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Alamar ::

Še bolje pa v blok, kjer imajo stanovanja lastno plinsko peč.:D

sumoborac ::

Ma dejte nabijat. Žalostno je to, da se vedno najdejo osebki, ki zaprejo vse radiatorje, ker jim je dovolj vroče, v resnici pa jih grejejo vsi okoli njih. Tudi če bi imel radiator na 1 ali 2 bi imel enako temperaturo, samo da bi plačal svoj delež. Tko pa se pol pritožujejo ljudje, ki živijo nad/pod takšnimi pacienti k nemorjo pri radiatorju na 5 segret stanovanja. V osnovi so vsi energetski računi narejeni na neko srednjo vrednost (stopnja 2 na radiatiorju) in s tem se omogoča, da s svojim delovanjem ne povzročajo težav ostalim. Ampak slovenčki smo pač mojstri in to hitro vse prestavimo/popravimo. Če ne dosegaš niti 40% porabe povprečja v bloku pomeni, da se švercaš na račun drugih.
Prid sm al pa tm ostan...

MaterVola ::

Ni nujno. Lahko se ogrevaš na drug način ;) Sam ogrevam sosede, ampak imam radiatorje zaprte.

Zakon te možnosti ne predvideva.

Šmorn ::

Ja, ampak jaz ne bom živel na 25 stopinjah, ker mi ne paše. Če komu ni všeč, da imam non stop odprto okno (tudi pozimi) naj se pritoži direktno meni. Odkar imamo na novo izoliran blok je še to preveč, da me soseda ogrevata (tista dva, ki jih imam).

St235 ::

In zdaj bos pac to placal.

MaterVola ::

Saj se tudi zdaj že to plačuje v nekem deležu. Najmanj 25 % stroškov se razdeli po površini.

Spajky ::

Ta novi pravilnik velja zgleda samo za tiste, ki imajo delilnike na radiatorjih, ker je bilo tam največ problemov ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

kixs ::

So kaksne izjeme?

Npr. ce imas kamin ali elektricne radiatorje...

Ales ::

sumoborac je izjavil:

... Tudi če bi imel radiator na 1 ali 2 bi imel enako temperaturo, samo da bi plačal svoj delež....

Daj fizikalno prikaži, kako ima lahko neko opazovano okolje isto temperaturo, če vanj dovajaš več toplotne energije. ;((

Eh... ne, saj ni treba, je retorično vprašanje. Kar sem v bistvu hotel povedati je, da tudi če si besen zaradi računov za ogrevanje, ni treba ravno pameti vreči čez okno in klamfati takih neumnosti.


Iz zgoraj polinkanih 24 kur (wtf vir??):

Prav tako velja, da v tistih stanovanjih, kjer je poraba nič ali manjša od 40 odstotkov povprečne porabe za stavbo, da se za ta stanovanja smatra, kot da ni podatka, zato se poraba računa glede na delež ogrevane površine.


Če komu rata imeti manj kot 40% od povprečja stavbe, potem naj kar plača. Tega namreč ni tako lahko doseči in to ne bo ravno neka množica stanovanj.

In vsi tisti, ki imate izpostavljena stanovanja, boste še naprej besneli nad tistimi, ki nimajo. In, ki vam, mimogrede, niso prav nič krivi za vašo situacijo.

MaterVola ::

Ales je izjavil:


In vsi tisti, ki imate izpostavljena stanovanja, boste še naprej besneli nad tistimi, ki nimajo. In, ki vam, mimogrede, niso prav nič krivi za vašo situacijo.


Določanje korekcijskih faktorjev je po novem povsem v domeni upravnika.

Seveda, izbor upravnika pa v domeni etažnih lastnikov.

Okapi ::

Če komu rata imeti manj kot 40% od povprečja stavbe, potem naj kar plača. Tega namreč ni tako lahko doseči in to ne bo ravno neka množica stanovanj.
Jaz sem lani (ali predlani?), ko so pri nas namestili števce za ogrevanje, malce eksperimentiral. S povsem zaprtimi radiatorji bi verjetno prišel blizu 40% porabe, ob vsaj 20 stopinjah v stanovanju (razen morda v najbolj mrzlem tednu zime). Tistih 40% porabe bi šlo na račun toplote, ki jo odda topla voda, ko zaokroži po stanovanju mimo, oziroma pod radiatorji (števec meri razliko v temperaturi na vhodu in izhodu iz stanovanja).

Bi pa lahko prišel na 0 porabe, če bi zaprl glavni ventil na vhodu v stanovanje, s tem da v stanovanju bi bilo še vedno recimo 16 ali 18 stopinj, na račun sosedov. In se je na sestanku stanovalcev vnela burna debata o tem, ali se to sme početi (če greš recimo pozimi za dva meseca v tople kraje). Prevladujoče mnenje je, da se to (zapiranje glavnega ventila) ne sme početi, predvsem zato, da ne bi ljudje prihajali na zamisel, da se je ceneje greti na račun sosedov in morda še malo dogrevati s klimo.

Še vedno pa čakam na kakšno analizo, koliko energije se s temi števci prihrani na splošno. Ker za zdaj imajo od njih korist samo proizvajalci števcev, tisti, ki jih vgrajujejo, in tisti, ki bajno služijo z njihovim odčitavanjem. Ljudje si sploh ne predstavljajo, kako fantastično dober posel je to.

O.

MaterVola ::

Ja, ustvarila se je nova kasta :) Ponudniki števcev. Pri nas smo ravno menjali števce, ker naj bi jih morali na vsakih 5 let. Zakon o meroslovju... Ne vem, ali nas upravnik na suho ali kaj.

In če strošek pretreseš glede na časovno obdobje, prideš do rezultata, da samo za števce plačaš 1 € na teden.

Go-ahead ::

Vsi si kupite klime in se grejte z njimi. Preverjeno najceneje.

dragana ::

Meni se pa ta novi sistem ne zdi vredu. V bloku sem si sam dodatno na notranji strani izoliral dve najbolj mrzli steni, zamenjal okna, ter kupil rolete, ki jih zvečer zapiram, da uide manj toplote (ponoči ne kurijo in v najbolj mrzlih nočeh je zjutraj še vedno več kot 20 stopinj).
Zato ker sem to naredil, bom sedaj kaznovan. Kje je logika? A moram imeti v stanovanju nonstop 23 in več stopinj, da pridem na varnih 50% porabe povprečnega uporabnika bloka? Jaz hočem imeti samo 21 stopinj. Pri 21 stopinjah porabim po dosedanjih računih samo 27% povprečja v bloku.
Pa še to. Nekateri brihtni sostanovalci redno odpirajo okna na stopnišču in hladijo blok. Nekatera stanovanja mejijo na stopnišče in zato morajo več kurit. Poleg tega ne zapirajo vrat iz stopnišča v skupni hodnik na vsakem nadstropju in tako hladijo še svoja stanovanja, ter tako dvigujejo povprečno porabo.
Zakaj moram plačevati ogrevanje takim, ki potratno ravnajo z energijo?

MaterVola ::

Svetujem, da vsa vprašanja pošljemo na pristojen urad.

sumoborac ::

Ales je izjavil:

sumoborac je izjavil:

... Tudi če bi imel radiator na 1 ali 2 bi imel enako temperaturo, samo da bi plačal svoj delež....

Daj fizikalno prikaži, kako ima lahko neko opazovano okolje isto temperaturo, če vanj dovajaš več toplotne energije. ;((

Eh... ne, saj ni treba, je retorično vprašanje. Kar sem v bistvu hotel povedati je, da tudi če si besen zaradi računov za ogrevanje, ni treba ravno pameti vreči čez okno in klamfati takih neumnosti.

Za pretok toplotne energije čez stene še nisi slišal? Če ima stanovanje zraven tebe 23 stopinj in ti zaprt radiator, pomeni, da je delta temperature toliko večja, zaradi česar je večji pretok toplotne energije (sosed plačuje več zato da ti razlagaš da ti je vroče). Če imaš radiator na 1 ali 2 boš imel prav tako 21 stopinj, samo delta temperature bo precej manjši in posledično tudi nebo tako velik pretok toplotne energije.

komaj čakam, da se nekje enkrat najdejo pametnjakoviči, ki bodo vsi namontirali klime zrak-zrak, ter vsi zaprli glavne ventile. Pol bo pa naenkrat mrzlo. Najlažje je ogrevati samo zrak, če ti pa notranje stene ogrevajo sosedje.

V osnovi pa v zakonu piše, da lastniki stanovanj ne smejo izvajati česarkoli, kar bi škodovalo ostalim.
Prid sm al pa tm ostan...

Spajky ::

He he , lepe želje, papir vse prenese >:D ...

dragana je izjavil:

... Nekateri brihtni sostanovalci redno odpirajo okna na stopnišču in hladijo blok. Nekatera stanovanja mejijo na stopnišče in zato morajo več kurit. Poleg tega ne zapirajo vrat iz stopnišča v skupni hodnik na vsakem nadstropju in tako hladijo še svoja stanovanja, ter tako dvigujejo povprečno porabo.
Zakaj moram plačevati ogrevanje takim, ki potratno ravnajo z energijo?
Zato ker se v bloku ne morete o tem na sestanku zmenit in ker so taki, ki to počnejo idioti prve vrste. Tudi pri nas je ena taka, ki ni glupa (bolj zlobnost), ampak zajebava pa cel blok tako, najbolj ga najebejo pa oni na dnu (hladen zrak pada), vsi pa imamo večji delež porabe po deležu na m2.

Mi imamo sicer kalorimetre in pa sem zlobiral 20/80 razmerje, ravno zato, da se bo bolj šparalo in da bodo spodnji prej pizdili za odprto okno na vhodu ... ma včasih nič ne pomaga!

Nam je poraba padla z uvedbo merjenja po porabi za 50% glede na 5 let nazaj (iz 200MWh na 100MWh) na zimo. Prvotni šok z velikimi doplačili je nekatere spametoval :)) Prej so kurili preveč, zdaj pa mogoče premalo (neizoliran blok).

Tudi nam so rekli kao, da naj se ventili naj ne bi zapirali, ma pri nas se to ne šljivi (ne moreš zahtevat od nekoga, da če je samo letni turist, da greje brezveze; itak plača tisti del še po kvadraturi in fixne stroške! vsak mesec).

MaterVola je izjavil:

Ja, ustvarila se je nova kasta :) Ponudniki števcev. Pri nas smo ravno menjali števce, ker naj bi jih morali na vsakih 5 let. Zakon o meroslovju... Ne vem, ali nas upravnik na suho ali kaj.


Indikatorje na radiatorjih je potrebno menjat po pravilniku na 10 let (kalorimetre na 20 z vmesnim 3x čiščenjem/kalibracijo na 5 let). Folku tega niso povedali oz. samo mimogrede. pol pa bo veselo ko bo cajt spet za kupit na novo. Ja Lupijo tudi z večkratnim zaračunavanjem odčitovanja/obračunom med kurilno sezono; pri nas ni po čudežu odločitev pred leti o 1x letnem obračunu prišla v zapisnik, bomo probali še enkrat sprejeti tako odločitev ...

MaterVola, zgleda da vas upravnik "na suho ..."
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

jalovec09 ::

Tud pri zdravstvenem zavarovanju je ista zgodba, plačujemo vsi isto, eni so 10x/mesec pri zdravniku, eni niti 1x v 10 letih.

MaterVola ::

Spajky je izjavil:

Indikatorje na radiatorjih je potrebno menjat po pravilniku na 10 let (kalorimetre na 20 z vmesnim 3x čiščenjem/kalibracijo na 5 let). Folku tega niso povedali oz. samo mimogrede. pol pa bo veselo ko bo cajt spet za kupit na novo.


Hvala za podatek. Mi mogoče lahko posreduješ povezavo do predpisa, iz katerega je to razvidno?

Ko smo omenili možnost kalibracije, so odgovorili, da se ne izplača, ker je strošek višji kot nabava novega kalorimetra...

Spajky ::

Glej tega je že kar nekaj let nazaj ko sem jest v enem takrat veljavnem pravilniku to prebral. Bilo je tako, da indikatorji na radiatorjih (ki bi se jim kao lahko baterijo menjalo in se ne štejejo kot merilni instrument) tega ne dela, ker se ne more jih rekalibrirat pa tudi ker delujejo na vročini/radiatorju in je njihova življenska doba 10 let. In če je življenska doba kot je taka, se jih pač mora menjati.

Pri kalorimetrih je pač bistveno drugače, saj štejejo kot merilni instrument klase te pa te in so na dosti manjši toploti (tudi baterija-so v jaških na hodnikih na zidu zašraufani) kot pa indikatorji, ki se pečejo na radiatorju.

Nisem našel linka ali shranjenega tega pravilnika - starejši takrat še veljaven!, ma je bil se mi zdi na državnih straneh nekje zakopan globlje ... Lahko pa, da so se v tem času zadeve/predpisi spremenili ... Pa vmes mi je crknil komp/disk in sem imel počiščene bekape sistema/podatkov, da sem samo uporabne stvari pri sebi restavriral potem...

Mi smo za življensko dobo kalorimetra (20-let) preko upravnika sklenili pogodbo z dobaviteljem za cca.400€ z ddv, ki je vsebovala montažo in 3x čiščenje/rekalibracijo pri dobavitelju vsakih 5 let. (to se tudi sklada s tem, kar sem takrat prebral!) Tudi mene zanima, kako bodo ob času izvajali rekalibracijo/čiščenje; lahko da bodo samo softversko preverili senzorje (odklopili kable senzorjev in namestili pri tem začasno za updejt kalibrirane) in pa pred tem montirali v toplotni postaji na sekundarno omrežje močen UZV daljinski čistilec začasno namesto glavnega filtra delcev, da se zadeve spucajo in tekočino za anti-kamen/nečistoče pucat. Namesto vse razkopat dol in gor in poslat na urad za meroslovlje (drago in zamudno).

Čisto možno da bodo tudi izvedli kakšen napol legalni postopek, da zadostijo zahtevam (fiktivno) v stilu fiktivne fakture za navedeno. Če si velik odjemalec nekega dobavitelja je IMHO marsikaj možno da si umetno/računovodsko povečaš stroške/zmanjšaš davke državi, kdo bo pa to masovno kontroliral.

Se mi zdi, da ne bodo vsakih pet let šraufali zadeve, dokler bodo prikazi v normalnih mejah >:D ... In dokler bodo kalorimetri delovali Ok tudi po izteku življenske dobe, se utegne folk pobunit, da bi spet morali kupit nove, pa se utegne zgodit spet kakšna mahinacija z "virtualno zamenjavo" (dostikrat je predpis samo za to da je-mrtva črka na papirju) Še nobenega lopova niso zaprli, če ga niso dobili :)) ... menjavali pa bodo samo ono 10-letno baterijo v kalorimetru (easy job).

No ja, jest sem si za vsak slučaj montiral še dva ventila za kalorimetrom, tako da se mi ne izprazni sistem, če se vseeno zgodi kakšno čaranje s šraufanjem kalorimetra dol/gor (ziher je ziher, kupil cheap-montirali so pa itak isti montažerji kot kalorimetre zastonj) 8-)

... bom čez dobri dve leti videl, kaj se bo zgodilo ;) v resnici ...

Kar pa se tiče tvojega upravnika, pa ne vem kako se bo obnašal v bodoče. Lahko, da vas bo za kaj dodatno olupil, nikoli se ne ve (mtr Jim Lopov-s*u). Če vas bodo preveč lupili, štartajte postopek za zamenjavo upravnika, če bi šlo skozi ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Vanich ::

Okapi ::

Mazzini je, kot že marsikdaj, brcnil v temo.
V resnici v tem primeru ne gre za neko željo po uravnilovki, ampak za preprečevanje zajedavstva. Dokaz, da je brcnil v temo, je dejstvo, da recimo pri plačevanju vode in elektrike po porabi ni prav nikakršne želje ali potrebe Slovencev po uravnilovki. Lahko se tuširaš z mrzlo vodo, če hočeš malo prihraniti, in nihče ti tega niti ne brani, niti ne zameri. Lahko si daš na balkon sončne celice in si svetiš ponoči z eno majhno ledico, ali pa imaš polno stanovanje reflektorjev (kar zna sicer biti sumljivo, ampak načeloma ni prepovedano;) ).

Pri ogrevanju je drugače. Dokler so vsi stroške ogrevanja plačevali glede na kvadraturo, nihče ni bil nagrajen za varčevanje, in posledično nihče ni varčeval. Pri plačevanju po porabi pa se pojavita dva nova problema - zajedavstvo in pomanjkanje solidarnosti. Lahko se greješ na račun sosedov, še zlasti, ker stene med stanovanju v blokih praviloma niso izolirane, in če ogrevanja ne potrebuješ, ker je stanovanje prazno, lahko ne prispevaš svojega minimalnega deleža k skupnemu ogrevanju bloka (recimo, da bi naj ogreval stanovanje na najmanj 18 stopinj, tudi ko se pozimi sončiš na Baliju).

Problem zajedavstva (oziroma sebičnosti) je znanstveno dobro obdelan, tako sociološko kot matematično. Dokler je tistih, ki živijo na račun drugih v družbi, malo, lahko družba to tolerira, oziroma to počne toliko časa, dokler so stroški boja proti zajedavcem nižji od škode, ki jo zajedavci povzročajo. V primeru ogrevanja sicer močno dvomim, da je kdo naredil kakšno resno analizo, zato je tudi veliko vprašanje, ali je rešitev v zakonu res optimalna (najverjetneje ni). Dojemanje škode, ki jo ogrevalni zajedavci dejansko povzročajo, je zagotovo precenjeno, ampak na drugi strani je strošek spremenjenega zakona za družbo dovolj majhen, da se večini zdi upravičen.

Veliko bolj vprašljiva je ekonomika vsega tega početja, z astronomskimi stroški za odčitavanje merilnikov, in s samimi stroški teh merilnikov, še zlasti, če jih bo treba vsakih x let umerjati ali menjati (in bo x pretirano majhna številka).

Zakaj pravzaprav to ni urejeno tako kot pri elektriki? Števci so od dobavitelja elektrike, on se ukvarja z njihovo točnostjo, vzdrževanjem in odčitavanjem. Sicer prav gotovo ne brezplačno, ampak stroški s števci so vključeni v ceno elektrike in se uporabnikom z njimi ni treba obremenjevati (česar ne vidiš, te ne moti>:D ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

dragana ::

Ta "solidarnost" je bolj tako-tako. A jo poznamo tudi poleti, ko eni kurijo klime in se sosedje hladijo na račun le teh? A imajo v zgornjih nadstropjih dneve odprtih vrat, ko lahko ostali stanovalci pridejo uživat razgled, ki ga v spodnjih nadstropjih ni,...
Seveda ne. Zato se pozna pri nakupni ceni stanovanja. Takrat so eni pripravljeni za razgled odšteti nekaj več, oni na severni in hladni strani bloka pa nekaj manj(imajo celo leto hladnejše stanovanje, ne samo pozimi). Zakaj siliti ljudi, da imajo toplo v stanovanju?
V mojem stanovanju imamo 2 zunanji steni, sosednje stanovanje je prazno (najbrž ne kurijo prav veliko), na eno stran je hodnik, spodnji so mi zagotovili, da imajo skoraj vse radiatorje zaprte. Mi kurimo toliko, da imamo 21,5 stopinj, pa pokurimo marsikateri mesec manj kot 40% povprečja.
Izgleda, da se investicija v nova okna in dodatno izolacijo ene zunanje stene ne bo nikoli povrnila(ogrevanje bo dražje kot brez teh predelav).
Klinc pa solidarnost:(

Okapi ::

Lega stanovanja se upošteva pri stroških ogrevanja.

Mi kurimo toliko, da imamo 21,5 stopinj, pa pokurimo marsikateri mesec manj kot 40% povprečja.
To sicer rahlo dvomim. Je pa res, da bi morala biti v zakonu predvidena tudi možnost, da nekdo v sicer neizoliranem bloku na lastne stroške izolira svoje stanovanje.

O.

joze67 ::

jalovec09 je izjavil:

Tud pri zdravstvenem zavarovanju je ista zgodba, plačujemo vsi isto, eni so 10x/mesec pri zdravniku, eni niti 1x v 10 letih.

Pojem zavarovanja ti ni čisto jasen.
Takoj, ko si zavarovan, koristiš to storitev. Če pri tem nikoli nisi bolan, toliko bolje zate.

NonPlusUltra ::

dragana je izjavil:

Zato se pozna pri nakupni ceni stanovanja. Takrat so eni pripravljeni za razgled odšteti nekaj več, oni na severni in hladni strani bloka pa nekaj manj

Tako mislim tudi jaz. Sedaj se v določenih primerih ob prodaji višjo ceno upravičuje s kao manjšo porabo ogrevanja zaradi umeščenosti.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

dragana ::

Okapi je izjavil:

Lega stanovanja se upošteva pri stroških ogrevanja.
O.

Lega se upošteva samo pri ogrevanju. Kaj pa poletne peklenske muke v nekaterih stanovanih?

Okapi je izjavil:


Mi kurimo toliko, da imamo 21,5 stopinj, pa pokurimo marsikateri mesec manj kot 40% povprečja.
To sicer rahlo dvomim. Je pa res, da bi morala biti v zakonu predvidena tudi možnost, da nekdo v sicer neizoliranem bloku na lastne stroške izolira svoje stanovanje.

O.

Dvomiš lahko, lahko pa prilepim izpisek, če ne verjameš.

MaterVola ::

Okapi je izjavil:

Pri ogrevanju je drugače. Dokler so vsi stroške ogrevanja plačevali glede na kvadraturo, nihče ni bil nagrajen za varčevanje, in posledično nihče ni varčeval. Pri plačevanju po porabi pa se pojavita dva nova problema - zajedavstvo in pomanjkanje solidarnosti. Lahko se greješ na račun sosedov, še zlasti, ker stene med stanovanju v blokih praviloma niso izolirane, in če ogrevanja ne potrebuješ, ker je stanovanje prazno, lahko ne prispevaš svojega minimalnega deleža k skupnemu ogrevanju bloka (recimo, da bi naj ogreval stanovanje na najmanj 18 stopinj, tudi ko se pozimi sončiš na Baliju).

Problem zajedavstva (oziroma sebičnosti) je znanstveno dobro obdelan, tako sociološko kot matematično. Dokler je tistih, ki živijo na račun drugih v družbi, malo, lahko družba to tolerira, oziroma to počne toliko časa, dokler so stroški boja proti zajedavcem nižji od škode, ki jo zajedavci povzročajo. V primeru ogrevanja sicer močno dvomim, da je kdo naredil kakšno resno analizo, zato je tudi veliko vprašanje, ali je rešitev v zakonu res optimalna (najverjetneje ni). Dojemanje škode, ki jo ogrevalni zajedavci dejansko povzročajo, je zagotovo precenjeno, ampak na drugi strani je strošek spremenjenega zakona za družbo dovolj majhen, da se večini zdi upravičen.

Veliko bolj vprašljiva je ekonomika vsega tega početja, z astronomskimi stroški za odčitavanje merilnikov, in s samimi stroški teh merilnikov, še zlasti, če jih bo treba vsakih x let umerjati ali menjati (in bo x pretirano majhna številka).

Zakaj pravzaprav to ni urejeno tako kot pri elektriki? Števci so od dobavitelja elektrike, on se ukvarja z njihovo točnostjo, vzdrževanjem in odčitavanjem. Sicer prav gotovo ne brezplačno, ampak stroški s števci so vključeni v ceno elektrike in se uporabnikom z njimi ni treba obremenjevati (česar ne vidiš, te ne moti>:D ).



Država bi varčevanje z energijo brez težav lahko spodbudila z davkom na toplotno razkošje, ne da bi vsilila delilnike! Enostavno. Ogrevalna površina bloka je znana, energetska učinkovitost tudi. Stanovalci bi brez davka lahko porabili določeno količino kWh/m2, k nedoseganju presežka pa bi jih spodbujal davek na toplotno razkošje :) Ampak, to bi bilo slabo za posel, nova delovna mesta... V tem država blesti!

Menjavo števcev je pametno financirati iz zbranih sredstev rezervnega sklada, če je to mogoče. Sicer pa se lahko tudi namensko varčuje nekaj € na mesec. Potem ne zapeče 1x na 5 let.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odklop od skupnega ogrevanja in prehod na električno

Oddelek: Loža
475430 (4238) starfotr
»

Optimalno ogrevanje stanovanja

Oddelek: Loža
244481 (3304) Gogyto
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338015 (21001) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24640938 (35102) jernejl
»

Delilniki odvzema toplote (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28354745 (43704) Spajky

Več podobnih tem