» »

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja

1
2
3 4

Phil ::

Šimpanz je izjavil:

Pr nas bomo tudi ubodli števce pred stanovanji. Stanejo približno 300 eur, denar pa bo šel iz rezervnega sklada tako da novih stroškov ne bo.


Bojo pa stroški nekje drugje, ker rezevni sklad ni neskončen žakelj... Vem da morim malo brezveze, samo me kar "pogreje" ko vidim kako napačno razmišljate eni.

Matev ::

tele napravice so super
sedaj so nekateri kurili nonstop na polno
in odpirali okna ker jim je bilo prevroče

plačali so pa vsi potem toliko več

Šimpanz ::

Phil na rezervnem skladu imamo že skoraj 19.000 eur, načrtovanih pa nobenih večjih investicij (fasada, streha, stopnišče že vse prenovljeno), tako da mi je prav neumno da bi dajali denar iz denarnice če nam na računu stoji skoraj 20k denarja.

Pšenični ::

"Phil na rezervnem skladu imamo že skoraj 19.000 eur, načrtovanih pa nobenih večjih investicij (fasada, streha, stopnišče že vse prenovljeno), tako da mi je prav neumno da bi dajali denar iz denarnice če nam na računu stoji skoraj 20k denarja."

Na sestanku se zmenite, da plačujete manj. Na mesec. Ali celo določeno obdobje nič. Brez denarja seveda ne smete biti, če gre recimo peč ali kaj podobnega.

_sem_ ::

lambda je izjavil:


Okrog merilnika torej nalimaš en naluknjan plasičen pokrovček in si znižaš račun. Naravnost super. Leglo lobijev ... zadeve rešujejo z rešitvami, ki niso ustrezne. Pa nič ne rečem, to JE problem, če plačuješ sosedovo ogrevanje pri odprtih oknih, ampak ...
(sicer pa ne verjamem, da je recept za izračun porabe tako enostaven)


Pazi, eden od dealerjev delilnikov opozarja, da zavesa pred radiatorjem ali brisača čez delilnik povzroči odstopanje "meritve" navzgor, ker dobiš isto želeno temperaturo prostora pri višji temperaturi na radiatorju (pri čemer je dejansko poraba toplote enaka).

Je precej nesramno in "dimnikarsko", da nas država praktično sili v uporabo jako odpalčnih kvazimerilnih metod, ki so za resno obračunavanje porabe (toplarna) prepovedane. In v podvojeno merjenje, saj (skupno) meritev porabe že tako plačuješ toplarni, zdaj pa se ti obesi še strošek dodatne meritve za delilnike. Nekaj toplote se najbrž res prihrani, ampak ne z merilnikom, temveč posredno (zapiranje oken, nižja temperatura, nova okna in izolacija...). Če ne spremeniš ničesar, delilnik prinese le strošek montaže in odčitavanja. Če prihraniš malo in je odčitavanje drago, toplotne izgube pač zamenjaš s finančnimi ;) Ne rečem da je to čisto brez smisla, ampak o tem bi morali odločat sami.

Tudi pri nas je upravnik modro zamolčal možnost letnega odčitavanja in velikodušno ponujal svoje mesečno odčitavanje pol ceneje od dealerjev delilnikov. Valjda, ko je sistem postavljen jih daljinsko branje ne stane nič, račune pa nam itak že pošiljajo v okviru upravljanja. Smo se jim prijazno zahvalili in izbrali enega izmed dealerjev z "walk-by" daljinskim odčitavanjem letno (brez začetnega stroška centrale), razen na začetku bo mesečno za "uvajanje" (možnost pritožb itd).

Matev ::

Nekaj toplote se najbrž res prihrani, ampak ne z merilnikom, temveč posredno (zapiranje oken, nižja temperatura, nova okna in izolacija...).


točno tako

in bil bi presenečen koliko toplote se prihrani ko ljudje malce pazijo
in raje zaprejo radiator kot pa odpirajo okna na stežaj ko jim je pozimi prevroče

shotalick ::

Pozdravljeni fantje.

Imam sledeče vprašanje.

Kot vidim v temi nas use futrajo s temi delilniki na radiatorjih in tako naprej. No tudi sam živim v bloku, 26 stanovanj (prbl. 80 stanovalcev). Živim v najvišjem nadstropju se pravi pod neizolirano streho, lega stanovanja na JV strani, imam 5 radiatorjev v stanovanju velikem 63m2. Radiatorji so bili zamenjani letos, ampak termostatskih ventilov nisem dal.

3. oktobra nam pridejo namestiti delilnike, ker prej hudo sposobni dealerji niso bili sposobni tega poštimat.
Zanima me, ali je nujna montaža delilnikov? Ali je kakšna varijanta da obidem to?

Kajti po mojem logičnem razmišljanju, bom jaz plačeval veliko več kot ostali, če bi/bom imel delilnike. Sklepam po temu, kar sem zgoraj napisal, da imam nad sabo neizolirano streho, fasado neobnovljeno od leta 1967 (se pravi 45 let star blok).

Stroške ogrevanja in upravljanja plačujem že sedaj 115€ na mesec (vsak mesec v letu). Ogrevanje znaša cca. 85€-90€ mesečno. V stanovanju imam zamenjana okna, zračimo tako kot je pravilno in ne na V odprta okna.

Najbolj se bojim tega, da bom jaz plačeval še za vse ostale, ki so pod mano, kajti moji radiatorji bojo morali veliko bolj greti glede na zgoraj navedene podatke in tile delilniki bojo bog si ga vedi kaj naračunali.

pa še to: ali bom dejansko lahko še sušil moje zohne (nogavice) na radiatorju ali pa brisačo (če je gor delilnik) ko se stuširam. V sušilnici imamo pozimi malo manj kot uzunaj.

Ti delilniki mi povzročajo same probleme. Pa še strošek so.
Zato še enkrat sprašujem, ali je nujno namestitev le teh ali obstaja še kakšna druga pot?

Hvala za odgovore

lp

Ziga Dolhar ::

Namestitev delilnikov (oz. ustreznih merilnih naprav) je obvezna do 1. oktobra 2011 (74. člen EZ-C). Za opustitev je zagrožena globa 200 evrov (113e. člen EZ).
https://dolhar.si/

joze67 ::

Tvoj primer (streha ipd) bodo skušali upoštevati ob namestitvi z vpisom ustreznih koeficientov. Koliko jim bo uspelo, je drug problem.

Delilnikom se ne moreš ogniti (potem ko so enkrat z večino izbrani kot way to go). To je eden od čarov življenja v bloku.

krneki ::

V teoriji ti jih ni treba imeti nameščene, ampak ker ti potem nabijejo na dosedanje zaračunavanje +60%, v praksi tega noben ne izvede.

shotalick ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Namestitev delilnikov (oz. ustreznih merilnih naprav) je obvezna do 1. oktobra 2011 (74. člen EZ-C). Za opustitev je zagrožena globa 200 evrov (113e. člen EZ).


Zakaj jih bodo pa pri nas namestili šele 3. oktobra. Se pravi če meni pride 1. oktobra en klinac in me praša če imam delilnike in jst njemu NE. Kaj mi bo? (curo meto potegnu) Če pa naši izvajalci pridejo 3. oktobra. Najbolj d njemu kazen plačam in 3. oktobra še namestitev.

BANDA POKVARJENA

donfilipo ::

Matev je izjavil:

tele napravice so super
sedaj so nekateri kurili nonstop na polno
in odpirali okna ker jim je bilo prevroče

plačali so pa vsi potem toliko več



Ti imaš po moje neke veze s policijo:) Tudi ta ima momente, ko najbolj butaste trditve prodaja za resnico. In na najbolj očitne resnice, često ne reagira.

Namreč pri nas, na naprednem delu kovinarskih getov, je zdaj prva sezona že mimo in kot se zdi, se zbirajo prebivalci, ki počasi ugotavljajo, da ne glede na to, da so po večini zapirali vse ali nekaj radiatorjev, nekateri so bili že kar eskimi:) vsi po vrsti dobivajo za 30% večje položnice. Po poizvedovanjih gestapa, tisti, ki so po namestitvi merilnike pazljivo prestavili na mrzlo in po sezoni nazaj, pa samo 20%. Torej tudi ti niso zadovoljni. Kaj pa bo, pa pitaj boga.

Morda bo treba poklicati Okapija, iz manj razvitih kovinarskih getov in z magisterijem, da jim razloži, tako kot je meni. Le en nasvet. Panzirka in čelada! Pa to, da je iz olimpije čisto nepomembno. Lahko bi bil Tišlar8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

energetik ::

shotalick je izjavil:

Kajti po mojem logičnem razmišljanju, bom jaz plačeval veliko več kot ostali, če bi/bom imel delilnike. Sklepam po temu, kar sem zgoraj napisal, da imam nad sabo neizolirano streho, fasado neobnovljeno od leta 1967 (se pravi 45 let star blok).
Imaš pa pod sabo praktično talno gretje, ki ga zagotavljajo sosedje. Če pametno zračiš, bi moral teoretično plačati manj ali enako. Popolnoma neizoliranega stropa ne moreš imeti, sicer bi ti v najhujši zimi zagotovo kondenz kapljal s stropa, vsaj med kuhanjem.

Ziga Dolhar ::

shotalick je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

Namestitev delilnikov (oz. ustreznih merilnih naprav) je obvezna do 1. oktobra 2011 (74. člen EZ-C). Za opustitev je zagrožena globa 200 evrov (113e. člen EZ).


Zakaj jih bodo pa pri nas namestili šele 3. oktobra. Se pravi če meni pride 1. oktobra en klinac in me praša če imam delilnike in jst njemu NE. Kaj mi bo? (curo meto potegnu) Če pa naši izvajalci pridejo 3. oktobra. Najbolj d njemu kazen plačam in 3. oktobra še namestitev.

BANDA POKVARJENA


Zakaj? Verjetno ker ste se (vaši predstavniki stanovanjske skupnosti) prepozno dogovorili med seboj in nato z izvajalcem. Zakon, ki je določil rok 1. oktobra 2011 je bil namreč objavljen 11.7.2008. Si pa lahko prepričan, da niste edina skupnost s tem problemom. Obstajajo namreč tudi upravniki blokov, ki so stanovalce prepričevali, da jim merilnikov sploh ni potrebno namestiti ...
https://dolhar.si/

shotalick ::

donfilipo je izjavil:

Matev je izjavil:

tele napravice so super
sedaj so nekateri kurili nonstop na polno
in odpirali okna ker jim je bilo prevroče

plačali so pa vsi potem toliko več



Ti imaš po moje neke veze s policijo:) Tudi ta ima momente, ko najbolj butaste trditve prodaja za resnico. In na najbolj očitne resnice, često ne reagira.

Namreč pri nas, na naprednem delu kovinarskih getov, je zdaj prva sezona že mimo in kot se zdi, se zbirajo prebivalci, ki počasi ugotavljajo, da ne glede na to, da so po večini zapirali vse ali nekaj radiatorjev, nekateri so bili že kar eskimi:) vsi po vrsti dobivajo za 30% večje položnice. Po poizvedovanjih gestapa, tisti, ki so po namestitvi merilnike pazljivo prestavili na mrzlo in po sezoni nazaj, pa samo 20%. Torej tudi ti niso zadovoljni. Kaj pa bo, pa pitaj boga.

Morda bo treba poklicati Okapija, iz manj razvitih kovinarskih getov in z magisterijem, da jim razloži, tako kot je meni. Le en nasvet. Panzirka in čelada! Pa to, da je iz olimpije čisto nepomembno. Lahko bi bil Tišlar8-)


se kr strinjam s tem. Bom poročal kako pa kaj. Sicer pa imamo sestanek stanovalcev v ponedeljek 3. oktobra, PO namestitvi delilnikov. Kaj bo pokalo ej.

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

shotalick je izjavil:

..
- v najvišjem nadstropju se pravi pod neizolirano streho..
- termostatskih ventilov nisem dal...
- (vsak mesec v letu) Ogrevanje znaša cca. 85€-90€ mesečno. ...
- se bojim tega, da bom jaz plačeval še za vse ostale, ki so pod mano..
- ali bom dejansko lahko še sušil moje zohne na radiatorju ali pa brisačo (če je gor delilnik) ko se stuširam...


... Upam, da imate v bloku toplotno postajo v kleti z lastnim generalnim kalorimetrom za vaš blok ...

- 1."izoliraj" si samo svoj del podstrešja direkt nad tvojim stanovanjem : nabavi si par paketov par cm debelih ploskev "Tervola" ipd. in jih položi nad tvojim stanovanjem na podstrešju; nato prekrij zadevo s polivinilom! 2. Če imaš v tem tvojem stanovanju relativno visoke strope (min.2,5m od tal), napravi povsod dodatni strop s tankimi mavčnimi ploščami ali tankimi vezanimi ploščami in med tem in starim stropom postavi izolacijo. Lahko je npr.1cm stiropor ali kaj podobnega, lahko kaka tanka spužva; naj bi bilo negorljivo. Pod ENA napravi takoj, ni predrago; pod DVA je malo dražje, ma lahko počasi po delih delaš v prihodnosti, začneš pri kopalnici, potem dnevna in dalje. Prvo zadevo sem sam testiral nekaj podobnega na podstrešju moje bivše hiše in pomaga posebej, ko je bila burja - najlon prepreči prekomerni odliv toplejšega zraka v DIY "povštru" nad stanovanjem! ...

- termostatski ventili na radiatorjih niso obvezni : zakon/predpis jih NE zahteva - še ena fora da so kao potrebni za folku denar zvlečt iz žepa! Dobro je pa če ima vsak radiator enostavni ventil zase (ponavadi je tako) Lahko si pa sam montiraš pri ceveh, ki pridejo v tvoje stanovanje (če imaš lastno horizontalo) še svoj generalni ventil na dovodni cevi, če ga tvoj blokovski priključek še nima in je to možno; Radiator ki mora najbolj delat daš na ful, ostalim manj (si nastaviš razmerja), z "master" ventilom za stanovanje pa reguliraš pol generalno ogrevanje stanovanja. Tako imam jest s tem, da imam že v energetskem jašku bloka master ventil (2x); vse imam precej priprto, ker sosedi hajcajo kot nori >:D ...

- Moj komplet (IMHO predragi) račun po površini dosedaj za ogrevanje (sem na Obali) je 55€ za 50m2 (neto 44m2!) (1,1€/m2) mesečno, tvoj pa dobrih 1,82 oz. 1,43€/m, odvisno kaj misliš za one tvoje zneske. Če bi zase računal po neto površini (brez kleti in balkona), bi bilo na m2 še dražje; na računu je zdaj v bistvu "nafte" samo za 2/3 zneska, ostalo vzdrževanje sistema s skupno kurilnico za več blokov vred ... mi tle gremo na kalorimetre; zase mislim, da bom eden redkih (sem šparoven in v sendviču v bloku), ki bo dolgoročno plačeval manj (ne dosti) kljub dodatnim stroškom po novem; sem si izračunal sam zase...

- tudi oni pod tabo plačujejo del gretja tebi - grejejo si nehote strop, t.j. tvoja tla, da te manj zebe v noge!

- če boš pazil, da kalorimetra in njegove neposredne okolice ne boš pokrival, boš zokne še vedno lahko sušil.

Dodatno lahko kupiš AL-u samolepino tapeto in jo zalepiš za radiatorji; tako ne boš grel zida za njimi, folija bo infrardeče žarke kot ogledalo odbijala nazaj v prostor ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

floyd1 ::

shotalick je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

Namestitev delilnikov (oz. ustreznih merilnih naprav) je obvezna do 1. oktobra 2011 (74. člen EZ-C). Za opustitev je zagrožena globa 200 evrov (113e. člen EZ).


Zakaj jih bodo pa pri nas namestili šele 3. oktobra. Se pravi če meni pride 1. oktobra en klinac in me praša če imam delilnike in jst njemu NE. Kaj mi bo? (curo meto potegnu) Če pa naši izvajalci pridejo 3. oktobra. Najbolj d njemu kazen plačam in 3. oktobra še namestitev.

Spajky: Termostatski ventili so super, ker držijo v prostoru temperaturo, ki jo nastaviš. Tudi če ne bi šlo za prihranke, gre za kvaliteto bivanja pozimi. Ti ventili reagirajo takoj in ne šele takrat, ko že švicaš...

BANDA POKVARJENA


Verjetno to vseeno ne bo tako strogo;). Nas je upravnik že pred več kot 1 letom opozoril, da bo letos verjetno nemogoče vsem do zakonskega roka zmontirati delilnike/kalorimetre, ker v takih primerih pač po stari navadi vsi čakajo do konca, monterjev pa tudi ni toliko. Če vas upravnik ni na to opozoril že lani je nesposoben, to so vedeli že ohoho časa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Spajky ::

floyd1 je izjavil:

Termostatski ventili so super
Ja ker so komot, naštimaš in pozabiš, vem ...

floyd1 je izjavil:

...do zakonskega roka zmontirati delilnike/kalorimetre, ker v takih primerih pač po stari navadi vsi čakajo do konca... to so vedeli že ohoho časa.
Seveda, judje se pač pravočasno dovolj ne informirajo in pomenijo na sestankih v stilu noj glavo v pesek v upanju, da bo minilo, ko pa jim končno "kapne" pa panika zadnji moment, kljub vsem obvestilom in informacijam na voljo v prehodnem obdobju dveh treh let. Pri nas je bilo isto. Zanimivo, kako ljudi "ne zanimajo" lastne bodoče finance ob pravem času, pol pa vsi "skačejo u luft" ob zneskih na položnicah (ko jim drugi ne bodo soc-realistično financirali njihovega udobja) ..

V blokih je ponavadi problem tudi premajhne vlage v stanovanju (presušen zrak!) ko se zidovi segrejejo/posušijo, pa za enak občutek toplote morajo "hajcat" bistveno več. Pri polodprtih oknih (na V) je ponavadi še šlabše! Jaz npr. pri mojih neto 44m2 (cca.100m3 vol.zraka) in internih cca.21°C, pri zunaj okoli nule, moram dnevno spravit v luft dodatnih 5L vode, če je burja pa najmanj duplo toliko! Uporabljam celo paleto metod za to, da nekako relativno vlago držim nad vsaj 40%, da lahko dolgoročno normalno "diham" ... :| sem rabil experimentalno kar dve zime, da sem si pogruntal temperature in vlaženje ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

kapitan ::

Mi smo pred kratkim dobili delilnike, sezona se še ni začela, pa so že namerili neke vrednosti.

softić ::

kaj so namerili?

kapitan ::

Razliko med temperaturo radiatorjev (ki jih je segrelo sonce) in temperaturo v prostoru.

Spajky ::

kapitan je izjavil:

Razliko med temperaturo radiatorjev (ki jih je segrelo sonce) in temperaturo v prostoru.
ali pa si klimo šopal do daske čez poletje :))
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Mipe ::

Spajky je izjavil:


V blokih je ponavadi problem tudi premajhne vlage v stanovanju (presušen zrak!) ko se zidovi segrejejo/posušijo, pa za enak občutek toplote morajo "hajcat" bistveno več. Pri polodprtih oknih (na V) je ponavadi še šlabše! Jaz npr. pri mojih neto 44m2 (cca.100m3 vol.zraka) in internih cca.21°C, pri zunaj okoli nule, moram dnevno spravit v luft dodatnih 5L vode, če je burja pa najmanj duplo toliko! Uporabljam celo paleto metod za to, da nekako relativno vlago držim nad vsaj 40%, da lahko dolgoročno normalno "diham" ... :| sem rabil experimentalno kar dve zime, da sem si pogruntal temperature in vlaženje ...


Zato pa imamo rože. ;)

energetik ::

Za 5L/dan bi rabu že manjše drevo v vsaki sobi, da bi ti toliko vode spravilo v luft. :)

softić ::

kapitan je izjavil:

Razliko med temperaturo radiatorjev (ki jih je segrelo sonce) in temperaturo v prostoru.

In kaj to pomeni za denarnico?

kapitan ::

Spajky je izjavil:

ali pa si klimo šopal do daske čez poletje :))


Ali pa tudi ne :)


softić je izjavil:

In kaj to pomeni za denarnico?


Da bomo verjetno plačali tisti nekaj enot, ki so jih delilniki našteli. Ne vem pa kakšno protivrednost imajo enote, sklepam, da je to znano šele na koncu, ko je znana skupna poraba ter skupno število vseh enot.

Ales ::

Če bodo obračunavali porabo v času, ko ni gretja, je to po moje zrelo za tržno inšpekcijo. Oz. umerjanje merilnikov in prilagoditev programske opreme...

Čisto za pričakovat je, da so na začetku kake napake, potrebno je biti pozoren na karkoli nenavadnega.

softić ::

Kako boš dokazal da ni bilo grezja?

Ales ::

Tako da potrkam kurjaču na vrata in pogledam kaj dela. V bloku ga mamo.

Človek božji, kdaj je grelna sezona se vendar ve. Ne gre za mednarodno zaroto kako zaračunat par evrov več, ki je zdaj nihče razen Jamesa Bonda ne more razkrinkat. Je pa čisto možno, da bo kdo pri obračunu poskušal kaj podobnega, zanalašč ali iz nesposobnosti. Ga bo treba pač malo po prstih.

softić ::

Pri meni peč lavfa nonstop celo leto..torej?

Ales ::

Ne skrbi, ti jo bo že moderator ugasnu. :))

Matako ::

Hehe, mi imamo zdaj čisto nove kalorimetre - vsako stanovanje svojega v omarici na hodniku, nisem niti opazil, kdaj so jih montirali. Nobenega gnjavljenja, zelo nobel.

Se mi zdi pa krivično, ker kalorimeter je tehnično _bistveno_ boljši in pravičnejši način merjenja porabe in so torej tisti s temi delilci na radiatorjih de facto na slabšem, vendar tega nihče ne upošteva.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

yocoyo ::

s1m0n je izjavil:

Mi imamo 500€ za celotno leto pri 80m^2 stanovanju z delilniki! Je pa plačevanje 70/30 toraj 70% tako kot ostali 30 pa po porabi in izračuno delilnikov :)


LP

Sem nov uporabnik stanovanja, ter se mi resno ne zdi logično kakšne so cene ogrevanja stanovanja!
S punco sva se preselila v svoje stanovanje ter imava 66m*2. Mesečno plačujeva 80€ za kurajavo čez celo leto (62€ najine porabe, 18€ skupne porabe bloka, izgube). To nanese skupno 960€ za (oprostite izrazu) k.... kurjavo. Imava vgrajene delilnike toplote in sva za prejšne leto dobila nazaj skoraj 140€, res da si vesel ko dobiš toliko v dobro a štos je v tem da za 820€ dobim 12m*3 LESA, toliko lesa ne PORABIM V 3h letih za OGREVANJE celotne HIŠE !

Poznam veliko ljudi, ki za cca isto veliko stanovanje plačuje skoraj pol manj, pa je recimo od najinega bloka oddaljeno kakih cca 600m... Uporabljava od 5ih radiatorjev le 2.... termostatske glave sta na 3....(ostali 0) delilniki toplote ne kažejo velike porabe na le teh... seveda sem sodijo tudi nova okna... AMPAK POLOŽNICE SO PA...

Sedaj me zanima, kje se pritožiš za svojo porabo? kako doseči nižje stroške ogrevanja, če je poraba zelo majhna?
Zadovoljen bi bil z 40-max50€ mesečno kar se mi zdi normalno kot imajo drugi....

Pyr0Beast ::

Si ziher da ni zraven kurjave šteto še ogrevanje sanitarne vode ?

Koliko lesa ti dobiš ali ne je irelevantno ker se ne ogrevate na les ampak na olje/plin
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matev ::

da za 820€ dobim 12m*3 LESA


ja
ampak ta les je potrebno tudi razžagati in razsekati
da o prilaganju na ogenj niti ne govorim

Pyr0Beast ::

Kaj pa vem.

Montirali so vam delilnike in nekje morajo keš nazaj dobiti

Sam pokurim trenutno 2€ štroma na dan ob teh temperaturah za 15m^2
-2 zunaj in 28°C v sobi
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

floyd1 ::

Ker smo se veliko pogovarjali o takih in drugačnih prihrankih - mi smo pred ca. 3 tedni končali novo izolacijsko fasado na bloku, 15cm stiropora. Radiatorji s termostatskimi ventili se zdaj, ko je zunaj že kar hladno, vklopijo le za 5-10 minut in zelo, zelo redko, potem že čujem, kako motorček zapira ...
Lani, ko še nismo imeli te fasade, so se odpirali (in greli) bistveno bolj pogosto. 1 uro po tem, ko so prenehali kurit, pa se je že konkretno poznalo v stanovanju, smo že koce iskali, zjutraj je pa itak bilo ful hladno. Zdaj gremo spat pri ca. 22,5 stopinjah, zbudimo pa se zjutraj pri 1-1,5 stopinje manj, skratka v kratkih rokavih bi lahko bil celo noč do jutra. Ne moreš verjet, dokler ne vidiš.
Drugače je stanovanje obrnjeno na SZ, nad nami pa je prazno stanovanje, ki je nekurjeno.

yocoyo ::

Pyr0Beast je izjavil:

Si ziher da ni zraven kurjave šteto še ogrevanje sanitarne vode ?

Koliko lesa ti dobiš ali ne je irelevantno ker se ne ogrevate na les ampak na olje/plin


V bloku nimamo tople sanitarne vode, ampak jo grejemo na bojler/elektriko. Če bi imeli še toplo vodo bi me pa verjetno kap, ko bi videl položnico. Si s punco verjetno nebi mogla privoščit iti na svoje.
Že sedaj sva imela to srečo/nescrečo, ker nimava najemnine za stanovanje.
Kar se pa tiče drv stric ima blizu hiše mojih staršev kmetijo (veliko gozda), tako da smo imeli doma kamin pa domača drva, samo kak vikend ali 2 si malo delal za celotno zimo zaloge drv, pač smo dobl drva zastonj ker smo vedno pomagali na kmetiji, in še vedno rad pomagam kadar lahko. Cene drv že pripravljenih za kurjavo, ki sem jih zasledil je 64€ m*3, če bi pa ta drva kupil pri kakem kmetu, bi bila cena cca 40-55€ m*3 odvisno kako pripravljene.

Vglavnem štos je v tem, da so si cene tako različne,... Lahko navedem konkretne primere kdo koliko plačuje, ker sem videl različne obračune (tudi koliko so dejansko plačali za čez celotno leto), če bi imel čas bi se lotil ankete da bi vam pokazal rezultate plačevanja za različna območja/bloke.

Števci se mi zdijo zelo vredu, ker saj malo dobimo nazaj. Problem je v distributerjih energije, kjer se mi dozdeva da niso dejansko pravični.

solatko ::

Problem sprejetega zakona je ravno v tem, da so naše gradnje večinoma energetsko neučinkovite (izredno slaba toplotna izolacija) in bodo vse te pomanjkljivosti gradnje, cenovno nosili nič krivi lastniki stanovanj. Do sedaj, je bila cena na m2, tako, da so bile te anomalije, kolikor toliko pravično razdeljene - lastniki vmesnih stanovanj in tistih na južni strani, so plačevali enako, kot tisti na zunanjih mestih, sedaj pa bodo eni lepo na toplem, ob znosnih stroških, tisti drugi pa bodo zmrzovali ob enormnem plačilu.
Merilniki in termostatski ventili imajo smisel ob energetsko usklajeni stavbi, drugače prihaja do nepravičnih situacij, brez krivde tistih, ki gretje uporabljajo.
Interes države, bi moral biti energetska učinkovitost, ne pa služenje denarja, na račun zblojene gradbene operative in uporabljenih materialov za gradnjo.
Delo krepa človeka

energetik ::

Solatko, lastniki stanovanj se lahko zmenijo za izolacijo zgradbe, zato tudi nosijo večje stroške, če se za izolacijo ne zmenijo. Problem je samo, da se večini zdi škoda denarja, ker gledajo samo 1 teden vnaprej ali pa denarja sploh nimajo. Zato pa samostojna hiša FTW.

Termostatski ventili imajo vedno smisel, vsaj glede udobja ogrevanja in konstantnosti temperature. Delilniki pa vprašanje.

Majkl ::

Mene pa zanima kako odčitavajo te delilnike?

Kolega je rekel, da baje pridejo mesečno pred stavbo in kar zunaj odčitajo, pa se mi je zdelo malo čudno, da kao dosežejo od zunaj vse delilnike in poberejo podatke z njih.

Sam nisem v bloku in nimam pojma o teh zadevah ;)
FMPOV

energetik ::

Pri novejših se zapeljejo pred blok z laptopom in se preko blututa povežejo z vsakim delilnikom.

Okapi ::

In po možnosti za pet minut dela v kakšnem malo večjem bloku pokasirajo par sto evrov.;(( Če je to, da so delilniki obvezni, še nekako logično, pa je to odčitavanje (oziroma njegovo zaračunavanje) nateg stoletja.

O.

Pšenični ::

"In po možnosti za pet minut dela v kakšnem malo večjem bloku pokasirajo par sto evrov.;(( Če je to, da so delilniki obvezni, še nekako logično, pa je to odčitavanje (oziroma njegovo zaračunavanje) nateg stoletja.

O. "

Torej jaz imam 6 radijatorjev v stanovanju. Samo odčitavanje, če bo vsak mesec bo 1,5 evra po radijatorju, skupaj torej 9 evrov. Podpisali smo sicer za enkratno odčitavanje po koncu sezone. Upam da se bojo tega držali. Delilnike smo sicer vgradili letos poleti. Vračujemo tudi za obnovo izolacije...kar je relativno velik strošek, okrog 50.000 evrov za naš manjši blok. 14 stanovanj. Če bo odčitavanje vsak mesec, bi to bil res en velik nateg.

Lansko leto nobeden ni varčeval, sedaj pa vidm, da cevi, ki vodijo v gornje stanovanje ob 21 uri ali še prej postanejo hladne. Folk je začel varčevat in pripirat radijatorje. Čez noč. Prej se je odpiralo balkonska vrata, če je bilo prevroče, zaradi najbolj glasnih pa se je kurilo cele noči. Mene zdej ne moti če kurijo celo noč, ker tudi jaz ob 21 uri zaprem radijatorje. Druugo leto bom pač moral nabavit termostatske ventile, ki omogočajo še nastavitev začetka in konca dnevnega ogrevanja. Teli termostatski tega še ne omogočajo. Zdej mislim da bojo prihranki okrog 40% kot v Avstriji. Morda malo manj zaradi slabe fasade. Ampak poznalo se bo sigurno. Vsaj podržitev ogrevanja zaradi povišane cene kurilnega olja ne bo tako izrazita.

Po celoviti obnovi fasade, ki bo izvedena v roku 2 let..., zna biti pa vse skupaj sprejemljivo. Za vse.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Še vedno je zadeva nateg.


Ta zelenost je ravno to.


Povišajmo ceno ogrevanja, nato pa preusmerimo pozornost in vzpostavimo sistem sosed sosedu volk ter začnemo govoriti da je visoka cena zaradi nešparanja.

50.000€/14 stanovanj = zastonj ogrevanje za naslednjih 5 let

To je prihranek ki ga ne povrneš kmalu, če ga sploh.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pšenični ::

"To je prihranek ki ga ne povrneš kmalu, če ga sploh."

Fasado je itak potrebno obnovit, se je pač vse skupaj lepo ujelo. Pazili bomo da bo res dobro izvedena.

Nateg gor ali dol, zdej bojo tisti, ki luftajo kar naprej in imajo zaprte balkone, plačali , pa kakorkoli obrneš , plačali bojo več.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Plačali boste tudi vi več.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

floyd1 ::

Pyr0Beast je izjavil:

Še vedno je zadeva nateg.
...
50.000€/14 stanovanj = zastonj ogrevanje za naslednjih 5 let
To je prihranek ki ga ne povrneš kmalu, če ga sploh.


Tu se pa ne strinjam. Pri stari stavbi (enormne izgube) ga povrneš zelo hitro. Mi smo po eni srednji varianti izračunali, da se nam strošek fasade povrne najkasneje v 5-6 letih, pa pri tem niti nismo upoštevali, da bo kurilno olje (verjetno) vedno dražje. Če upoštevaš še manjšo uporabo klimatske naprave poleti je to le še dodaten plus.
Glede na "obnašanje" radiatorjev letos pa lahko že rečem, da verjamem, da bomo res skurili bistveno manj - radiatorji se "vkapljajo" hudo redko, v stanovanju pa imamo 22,5 stopinj. Od 22.00 (ko nehajo kurit) do 6.00 zjutraj pa temperatura ne pade za več kot 1 - 1,5 stopinje.

Še to - če bi sklepal po lanski zimi, je strošek fasade strošek olja ca. 2 kurilnih sezon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Pyr0Beast ::

Ko imaš že en sloj izolacije na fasadi se drugi skoraj ne splača več.

Veliko izgub je še vedno zaradi IR in steklenih površin
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

floyd1 ::

Pyr0Beast
To verjetno drži, ampak v našem primeru je šlo za 40 let staro stavbo z navadno (ne izolacijsko) fasado. Nas je fasada stala 67.000 EUR, od države pa smo dobili nazaj 10.000 EUR (eko sklad), tako da je bilo potem to 57.000. Olja pa smo skurili lani nekaj čez 30.000 litrov (22 stanovanj), me prav zanima kako bo letos.

Druugo leto bom pač moral nabavit termostatske ventile, ki omogočajo še nastavitev začetka in konca dnevnega ogrevanja. Teli termostatski tega še ne omogočajo.

Telbanc, poglej kake ventile imaš, če so res termostatski ("igla" na sredini) si nabaviš samo novo glavo za ventil (tako, ki ima še uro) in samega ventila ne rabiš menjavati. Samo odviješ dol staro glavo in daš gor novo, to lahko narediš kadarkoli (tudi med kurilno sezono) ker ne rabi biti prazen sistem. Jaz sem take glave predlani kupil v Hoferju (20 EUR/kom), ker so bile točno pol cenejše kot v Conradu. Delajo že eno sezono in pol, max 0,5 stopinje odstopanja glede na nastavitev temperature. Če imaš Herz ali Dunfos term. ventile je super, ker gor pašejo skoraj vse te glave s timerjem (ponavadi priloženi nastavki, za herz pa je treba včasih dokupit), za nekatere firme pa je kar problem najti pravo glavo oz. nastavke/adapterje.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24640923 (35087) jernejl
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824260 (20120) kixs
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722181 (18908) Okapi
»

Delilniki odvzema toplote (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28354741 (43700) Spajky
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110785 (9233) Pyr0Beast

Več podobnih tem