» »

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja

«
1
2 3 4

Matako ::

Če pozabimo za trenutek vse tehnične debate o in zakaj..

Nekako se mi zdi, da nas želijo v bloku nabrisati z mesečnimi stroški za odčitavanje. In v Sloveiji je tako, da ko se ti _zdi_, da te hočejo - te dejansko hočejo.


Odčitavanje bo daljinsko, radiatorjev različnih velikosti je tipično v 60m2 stanovanju reci in piši... 7 (ja vem... ).

Ker mi ravno ne ustreza tudi do EUR 7 mesečnih stroškov, bi raje šel na letno-sezonsko varianto - o kateri upravitelj skrivnostno molči.

Kako je s tem? Je to spet ena izmed tistih trikov ko se moramo vsi nekaj zmeniti v bloku?

PS... PK imam teh odlokov, keš imam cajta in veselja za tovrstne stvari ne - plačam makar nekaj več, da me ne buzerirajo periodično.
/\/\.K.
  • spremenil: Matako ()

Matev ::

PS... PK imam teh odlokov, keš imam cajta in veselja za tovrstne stvari


potem snemi merilnike
in plačaj max ceno

pa boš imel mir

Matako ::

Ne štekaš... gre za to, ali plačevati mesečno ali _letno_ stroške ODČITAVANJA, ne ogrevanja.

Oz. kake so izkušnje s tem.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

bojsi ::

Matako je izjavil:

Ne štekaš... gre za to, ali plačevati mesečno ali _letno_ stroške ODČITAVANJA, ne ogrevanja.

Oz. kake so izkušnje s tem.


V grobem je tako: ob mesečnem daljinskem odčitavanju, dobiš vsak mesec račun po dejansko odčitanih podatkih. Pri letnem odčitavanju pa plačuješ mesečni pavšal, nato pa po letnem obračunu doplačaš ali dobiš dobropis.

Za mesečno daljinsko odčitavanje večina ponudnikov zaračunava vsak mesec (oz. za tiste mesce, ko se dejansko ogreva) ceno na posamezen radiator, nekateri pa pavšal na stanovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bojsi ()

solatko ::

To vse skupaj je ena težka lumparija, ki so se jo spomnili v Bruslju in tako omogočili ogromen zaslužek parim firmam. Zračunajte koliko je radiatorjev v EU v večstanovanjskih objektih x cca 35€/10let + odčitavanje, katerega kar na enkrat ne more več opravljati upravnik, temveč samo za to pooblaščene firme.
Predlagam da se za stroške odčitavanja, zniža prispevek upravniku in potem se bo sigurno našel najcenejši način tega avtomatiziranega opravila. Pri nas cca 130 stanovanj, povprečno 5 radiatorjev je 650 radiatorjev X cena odčitavanja - lep znesek za to, da se z v avto vgrajeno napravo, 1X mesečno ali letno, zapelje mimo bloka + obračun, ki poteka na računalniku.
Cena odčitavanja in obračuna je skoraj enaka pri enkratnem ali mesečnem odčitavanju.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Šimpanz ::

V našem bloku so nam ponudili mesečno odčitavanje po 2,5 eur/stanovanje. Pol smo se pa pozanimali in zvedeli, da mesečno odčitavanje ni nujno lahko se naredi letni poračun ki se ga odčita ročno ta ko da ne rabiš zunanjih izvajalcev.

Matako ::

Šimpanz je izjavil:

V našem bloku so nam ponudili mesečno odčitavanje po 2,5 eur/stanovanje. Pol smo se pa pozanimali in zvedeli, da mesečno odčitavanje ni nujno lahko se naredi letni poračun ki se ga odčita ročno ta ko da ne rabiš zunanjih izvajalcev.


Itak, da je uno mesečno (večji) nateg - menda (nepreverjeno) nekje dobesedno govoriju folku, da je mesečno odčitavanje _nujno_, preverjeno pa dostikrat nekako kar pozabijo omeniti možnost letnega. Zavajanje, skratka.
/\/\.K.

Spock83 ::

Mene zanima kako delujejo ti merilniki? Ker jaz imam samo tri manjše radijatorje. In jih moram imeti na full, če hočem pozimi sploh kaj ogreti.

Matako ::

Spock83 je izjavil:

Mene zanima kako delujejo ti merilniki? Ker jaz imam samo tri manjše radijatorje. In jih moram imeti na full, če hočem pozimi sploh kaj ogreti.


Menda merilnik meri razliko med radiatorjem in prostorom in na ta način ugotovi, kak učinek ima radiator.. po domače. Kao. Saj to je pa drugo.. nekako moraš kar zaupati, da to deluje.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

lambda ::

Matako je izjavil:

Spock83 je izjavil:

Mene zanima kako delujejo ti merilniki? Ker jaz imam samo tri manjše radijatorje. In jih moram imeti na full, če hočem pozimi sploh kaj ogreti.

Menda merilnik meri razliko med radiatorjem in prostorom in na ta način ugotovi, kak učinek ima radiator.. po domače. Kao. Saj to je pa drugo.. nekako moraš kar zaupati, da to deluje.

Okrog merilnika torej nalimaš en naluknjan plasičen pokrovček in si znižaš račun. Naravnost super. Leglo lobijev ... zadeve rešujejo z rešitvami, ki niso ustrezne. Pa nič ne rečem, to JE problem, če plačuješ sosedovo ogrevanje pri odprtih oknih, ampak ...

(sicer pa ne verjamem, da je recept za izračun porabe tako enostaven)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

Spock83 ::

A šteje tudi da iz moje grafične kartice gre čez 90°C iz auspuha ven, ko igram? ;((

Edit: teoretično me nekaj zanima. Tisti, ki imate vodno hlajenje. Koliko se greje zunanji hladilnik? Lahko bi kaj takega naredil, da bi dodatno grel sobo pzimi. Ali to škodi pri merilnikih in bom posledično dobil večji račun. Ker še vedno mi ni jasen ta sistem odčitavanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

Matako ::

@Spock83 ja šteje se... v tvoje dobro (pozabi elektriko zdaj), ker očitno boš imel ugodnejšo razliko temperatur.

Ja drugače pa vedno bolj vidim, da je vse skupaj kar nekaj... ravno me je nekdo opozoril, da na Primorskem ima kup sosedov vikendašev, ki jim bo preko sten grel prazna stanovanja čez zimo.. oni pa ne bodo doplačali nič. :(
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Spock83 ::

Kako kaj ti števci vedo koliko velik radijator imam?

Matev ::

Kako kaj ti števci vedo koliko velik radijator imam?


števci mogoče ne
ve pa tisti ki jih je namontiral - to se prešteje rebra

Spock83 ::

Aha OK hvala. Torej tisti mora nastaviti.

Pyr0Beast ::

'nastavit'

Zadeva ni nič bolj natančna od pavšalne meritve po kvadratnem metru
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matako ::

Pyr0Beast je izjavil:

'nastavit'

Zadeva ni nič bolj natančna od pavšalne meritve po kvadratnem metru


"Dimnikarska" fora pač. Saj veš, ko dimnikarji okrog hodijo in nekaj.. merijo ;)
/\/\.K.

Pyr0Beast ::

LOL ! :))
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pšenični ::

"števci mogoče ne
ve pa tisti ki jih je namontiral - to se prešteje rebra "

Izračuna se moč posameznega radijatorja.

Matako ::

Pšenični je izjavil:

"števci mogoče ne
ve pa tisti ki jih je namontiral - to se prešteje rebra "

Izračuna se moč posameznega radijatorja.


Mislim, da se enostavno zmeri dimenzije in vnese tip radiatorja v nek program... nakar naj bi se to celo vprogramiralo v sam merilnik. Verjetno odvisno od modela.

Ideja za hax0rze ;)
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

bond007 ::

To je vse bolj tako tako, fejst po domače, vsaj tam kjer sem jst videl... Torej sam vnos tipa radiatorja in moči, pritrditev kalorimetra na radiator (lokacija na radiatorju), potem pa še zmeda s faktorji, končni uporabnik tako ali tako ne more nič kaj veliko kontrolirati, ker je vse tako zakomplicirano izračunano.

Verjetno bi se dalo pretentati kalorimeter, da manj pokaže, že če imaš nanj recimo usmerjen topel zrak iz računalniškega napajalnika. V glavnem meni se zdi vse skupaj nateg, je res dobra stran tega, da ljudje malo bolj šparajo, samo kolikor sem videl račune pa niti niso ne vem kako nižji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

Pšenični ::

"Verjetno bi se dalo pretentati kalorimeter, da manj pokaže, že če imaš nanj recimo usmerjen topel zrak iz računalniškega napajalnika. V glavnem meni se zdi vse skupaj nateg, je res dobra stran tega, da ljudje malo bolj šparajo, samo kolikor sem videl račune pa niti niso ne vem kako nižji."

Valda niso če je šel malinovec gor v petih letih iz 50 na 92 centov za liter. Privarčuej pa se kar nekaj...do 30%. Prejšnje porabe, kot mi je povedal monter. Teh naprav...

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Ves prihranek gre sedaj tistemu ki je te števce prodal. Double win :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matako ::

Pyr0Beast je izjavil:

Ves prihranek gre sedaj tistemu ki je te števce prodal. Double win :)


Ja saj zato sem načel to temo. Ne moti me sam nadzor porabe - celo pozdravljam karkoli vodi k zmanjševanju neumnosti z odprtimi okni...

... ampak če so prihranki res tako _pomembni_, kaj ne bi te naprave uvajal sam zakon povpraševanja (tistih stanovalcev, ki bi zahtevali od upraviteljev, da uvede pravično delitev)? Podobno, če je škoda okolju res tako zmanjšana, kaj ne bi bila država/EU interesirana za popolno subvencijo naprav, mogoče celo na račun trga izpustov CO2?

Kot sem rekel - žal je danes tako, da če se ti zdi, da te nekdo hoče nategniti, je varna stava na odgovor "da".

In tukaj je vsa poanta v računanju za storitev odčitavanja in montaže naprav. To je ves raison d'etre tega zakona, ne pa neka ekologija in prihranki - ti so le zvit "mamac za budale", da je javnost mirna, ko podjetja za servisiranje teh naprav veselo živijo izven tržnega gospodarstva na račun odlokov in odrejenih plačil. T.i. "dimnikarska" fora.

EDIT
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

solatko ::

To tudi jaz trdim, en velik EU nateg. Preverjanje merjenja in izračunov je misija nemogoče, umerili stavbe ne bodo skoraj nikjer, fasada, ki bi največ pripomogla k varčevanju je za etažnega lastnika hudičevo draga zadeva in še tam, kjer so jih obnavljali, so dali 5-10cm, namesto 20cm izolacije. Ovčke je pač treba hebat, dokler se jim hebe.
Prihranka ne bo, saj stroški poberejo tistih nekaj prišparanih €, če pa delitev v hiši ne bo kolikor toliko pravična pa bodo nekateri plačevali ogrevanje zraka (zgornja nadstropja), sosednjega, praznega stanovanja in kletnih prostorov, tisti, ki so na sredini in južni strani pa bodo dobili še kaj nazaj.
Delo krepa človeka

WarpedGone ::

Dejte najprej ločiti med števci in delilniki.
Tole, kar se montira na radijatorje so le delilniki.

Pomeni, računajo RELATIVNO porabo glede na druge. Poleg tega je le del računa po teh delilnikih. Tut če ne naštejejo ničesar boš plačal vsaj 3/4 zneska kot vsi ostali.

Vse skup je še en birokratski nateg, ki bo upravičil višji račun za ogrevanje. Mene je letos ogrevanje za 56 m2 stalo 900 EUR. Naslednje leto bodo delilniki, grem stavit da bo zadeva šla čez jurja.
Zbogom in hvala za vse ribe

s1m0n ::

Mi imamo 500€ za celotno leto pri 80m^2 stanovanju z delilniki! Je pa plačevanje 70/30 toraj 70% tako kot ostali 30 pa po porabi in izračuno delilnikov :)

Pšenični ::

"Mi imamo 500€ za celotno leto pri 80m^2 stanovanju z delilniki! Je pa plačevanje 70/30 toraj 70% tako kot ostali 30 pa po porabi in izračuno delilnikov :"

Koliko ste plačevali pred uvedbo delilnikov na leto?

s1m0n ::

Nič kaj več :) Mogoče v izrednih razmerah 50€ :) Se pa kaj več težko spomnim ker jih imamo že več kot 5let (so bili nameščeni brez stroškov/za testiranje)

ender ::

S temi merilci so začeli nekaj težit na firmi, mene pa zanima zakaj ne dajo raje števcev na cevi - v večstanovanjski hiši imamo namreč na razvodu za vsako stanovanje števec, ki meri razliko med vhodno in izhodno temperaturo vode, in sami sporočamo stanje 1x mesečno.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

WarpedGone ::

Večina blokov je zgrajenih tako, da je več navpičnih cevi za ogrevanje in maš praktično tolk vstopnih cevi kot imaš radiatorjev. Še vedno bi na vsak radiator tako moral montirat svoj števec. Menda je števec dražji kot delilnik. Upam da res.
Zbogom in hvala za vse ribe

Matako ::

WarpedGone je izjavil:

Večina blokov je zgrajenih tako, da je več navpičnih cevi za ogrevanje in maš praktično tolk vstopnih cevi kot imaš radiatorjev. Še vedno bi na vsak radiator tako moral montirat svoj števec. Menda je števec dražji kot delilnik. Upam da res.


Montaža kalorimetra na vsak radiator odpade zaradi težave pri montaži - pa tudi prednost boljše ocene, ki jo ima če se ga montira pred stanovanjem izgine.

Mogoče bi bilo bolje razmisliti v smeri, da če ze že naštepa merilec na vsak radiator, da bi se dalo enega posebnega stran od radiatorjev, ker to merjenje razlike med temperaturo prostora in radiatorjem nekej centimetrov stran od grelnega telesa je fail.

Druga zvita ideja, ki mi pade na pamet je, da se vrednosti primerja z zunanjo temperaturo v istem obdobju - to primerjavo bi se lahko naredilo naknadno v centru. Razmišljam v smeri, da če je res težava, da ljudje zračijo na stežaj prostore in imajo slabo izolirane domove.. mogoče ni vseeno kaj je v povprečju zunaj? Samo razmišljam - verjetno ni koristno.

Tretja ideja se dejansko uporablja v nekaterih deželah in deluje na principu senzorja ki ima notri nekakšno ampulo in meri izparevanje, kar menda bolj odraža oddano energijo v prostor...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Pyr0Beast ::

Meni se zdi, da bi bil sedaj pravi čas za obnovo radiatorskih sistemov.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

WarpedGone ::

Takoj potem, ko se zamenjajo 40 let stara okna, ki ne tesnijo niti mrčesa, kaj šele zraka.

In potem ko se bloke obleče v 10 centi prave izolacije, namesto 2 centi prahu.

Vsak radiator, še tolk star, ima namreč 100% izkoristek ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Pyr0Beast ::

Takoj potem, ko se zamenjajo 40 let stara okna, ki ne tesnijo niti mrčesa, kaj šele zraka.

Okna ne tesnijo z razlogom zračenja.

Imeti hermetično zaprt prostor je marketinški nateg.


In potem ko se bloke obleče v 10 centi prave izolacije, namesto 2 centi prahu.

Vsaj nekaj kar šteje.


Vsak radiator, še tolk star, ima namreč 100% izkoristek ...

Ja no. To bi se dalo debatirati.

Problem je, če radiator zmeče 50% energije v smer proti steni (in ven)

Pravtako je problem če imaš visokotemperaturne radiatorje na nizkotemperaturnem sistemu.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

WarpedGone ::

Obstaja tesnenje in "tesnenje". Prepih pri zaprtem oknu ni zračenje ampak prepih.

Vse skup ne spremeni debilnosti delilnikov.
Zbogom in hvala za vse ribe

Matako ::

Največji lulz je, ko pozimi pogledaš skozi (izolirano) okno in vidiš dve progi brez snega, ki vodita k blokom. Toplovod itak. Da ne govorimo, kako je v blokih pozimi prijetno toplo po celi kleti in še kje ipd. Toplotna postaja dela svoje.

Toliko o izkoristkih.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Pšenični ::

"Največji lulz je, ko pozimi pogledaš skozi (izolirano) okno in vidiš dve progi brez snega, ki vodita k blokom. Toplovod itak. Da ne govorimo, kako je v blokih pozimi prijetno toplo po celi kleti in še kje ipd. Toplotna postaja dela svoje."

To je spet problem...ko prideš meseca maja domov ob 15 uri popoldne in te vrže nazaj, ko vstopiš....radijator v pritličju odprt do konca...kurijo pa dokler tisti ki osebno poznajo kurjača -jamrajo koliko jih zebe.

Pixy222 ::

Mene zanima ali za odčitavanje prav tako plačuješ tudi v najemniškem stanovanju ali le v lastnem. Ker nekatere stvari so v najemniškem recimo 'zastonj'...brušenje parketa...

ender ::

Kakor imaš pogodbo, verjetno pa plačuješ, ker to spada k tekočim stroškom.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Pšenični ::

Mislim da je to 1 evro na 1 odčitavanje. Odčitava pa lahko Sintal...vsaj pri nas bo.

Pyr0Beast ::


Največji lulz je, ko pozimi pogledaš skozi (izolirano) okno in vidiš dve progi brez snega, ki vodita k blokom. Toplovod itak. Da ne govorimo, kako je v blokih pozimi prijetno toplo po celi kleti in še kje ipd. Toplotna postaja dela svoje.


Poglej lulz z daljnovodi
Ali pa dimniki
In zastarelimi strehami

V kleti pač mora biti toplo, zato da tisti v najnižjih štukih ne zmrzujejo

Toplarna ima itak toliko večji izkoristek od teh bednih kurišč (+kogeneracija), da se ji jebe lahko za toplovode. (FYI gre pa ves topli tok od toplarne v izgube slej ko prej :)


Prednost toplarne ni samo v tem, temveč tudi, da so lepo zaprli večino tiste packarije s premogom in očistili zrak.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matako ::

Ja že samo zaradi tistega topljenja snega na poti do porabnikov je pač treba več goriva - gre za izgubo, ki stane, kakorkoli že obračaš in je povsem primerljiva z "odpiranjem oken".

No v obrambo je treba povedati, da so v zadnjih letih saj v LJ obnovili kar nekaj segmentov in jih na novo izolirali.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Pyr0Beast ::

JBG, saj izolacija je ponekod lepo stolčena po zaslugi vandalov. Še vedno pa se jo lahko doda, kadar se želi


(Sneg pa se lahko 'tali' tudi zaradi same površine, kjer je zadosti že samo malo sile, pa zdrsne dol)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matako ::

Pyr0Beast je izjavil:

JBG, saj izolacija je ponekod lepo stolčena po zaslugi vandalov. Še vedno pa se jo lahko doda, kadar se želi


(Sneg pa se lahko 'tali' tudi zaradi same površine, kjer je zadosti že samo malo sile, pa zdrsne dol)


Gre za podzemne toplovode - zakopane kak meter globoko. Nobenih vandalov. Da je spodaj toplovod se v bistvu vidi ravno po tej "špuri". Stopilo je pa kakih 5+ cm snega, ki je ležal na pločniku, pesku ipd... po mojem so to že kar lepe izgube!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Pyr0Beast ::

Ah. So ja :)
(Sploh ker zadeva lavfa 24/7)

Računaj cirka 10W-50W po metru x 2 za 2 cevi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Spock83 ::

Sem ugotovil, da bo bodo v našem bloku postavili merilnike na cev pred stanovanjem. Torej ne bodo na radiatorih. Verjetno bo precej dražje.

s1m0n ::

Pri nas to ni mogoče saj gre od nas gor k sosedu in tako dalje! Zato pa imamo na vseh radiatorjih te delilnike.
Odčitavanje je vsako leto v začetku 6 meseca. Po pošti dobiš kartico, ki jo samo vstaviš v vsak delilnik in nato jo določen dan poberejo na tvojem domu.

Matako ::

Spock83 je izjavil:

Sem ugotovil, da bo bodo v našem bloku postavili merilnike na cev pred stanovanjem. Torej ne bodo na radiatorih. Verjetno bo precej dražje.


Niti ne toliko - če računaš da merilniki tudi stanejo pbl 30 eur na radiator (pri nas tipično 5-7 na stanovanje), kalorimeter je en sam nekje 300 EUR in za razliko od merilnikov kalorimetri dejansko merijo tisto, kar te zanima (toploto), medtem ko tisti termometri na radiatorjih kar nekaj -.. kot, da bi hotel meriti moč motorja s števcem za hitrost :D

Če obstaja možnost.. so kalorimetri po mojem enostavno boljša odločitev.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Šimpanz ::

Pr nas bomo tudi ubodli števce pred stanovanji. Stanejo približno 300 eur, denar pa bo šel iz rezervnega sklada tako da novih stroškov ne bo.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24641049 (35213) jernejl
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824353 (20213) kixs
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722228 (18955) Okapi
»

Delilniki odvzema toplote (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28354856 (43815) Spajky
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110793 (9241) Pyr0Beast

Več podobnih tem