» »

Delilniki odvzema toplote

Delilniki odvzema toplote

energetik ::

Verjetno se je podražila sama energija oz. plin. Poleg tega sem slišal, da se 30% porabe bloka še vedno plačuje po kvadratih, zaradi skupnih izgub.

Pyr0Beast ::

Torej je vse skupaj natanko isti drek, samo nekdo ima dodaten profit glede tega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

Profit imajo firme, ki montirajo in odčitavajo delilnike, poleg določenega deleža stanovalcev v blokih, kjer so prej pri odprtih radiatorjih odpirali okna in hodili v gatah po stanovanju. Tam, kjer so že prej šparali, seveda ni profita.

jernejl ::

energetik je izjavil:

Imam pa pomislek glede delilnikov - če gledajo samo površino radiatorja in temperaturo. Kaj pa če ima eno stanovanje nove radiatorje, ki pri enaki površini in temperaturi oddajo več moči, kot stari v drugem stanovanju? Ker verjetno gledajo površino samo kot širina x višina radiatorja. Ali pa v primeru, da so nekje 5cm debeli, drugje pa 15cm?

Pri meni je človek izmeril vse tri dimenzije (dolžino, širino in višino), v programski opremi za programiranje teh delilnikov pa je nastavljal tudi tip (obliko) radiatorja. Sklepam, da imajo vstavljenih nekaj predefiniranih oblik.
Jasno je, da je tak izračun porabe le približek, a je to še vedno bolje kot po starem, kjer si plačeval enako neglede na to, ali si imel temperaturo 20°C ali 25°C, ali si imel radiatorje odprte ali zaprte, stare in majhne ali pa si jih zamenjal z dvakrat večjimi in močnejšimi.

Volk| ::

Ravno to. Kurilnica bo delal z isto močjo kot prej. Torej nekje vseeno se mora to obračunat. Če vsi zapirajo, pol spet pridemo na isti znesek.
Samo blefiranje in da nekdo zasluži s temi delilniki. Tako je to v sloveniji.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Pyr0Beast ::

Jasno je, da je tak izračun porabe le približek, a je to še vedno bolje kot po starem, kjer si plačeval enako neglede na to, ali si imel temperaturo 20°C ali 25°C, ali si imel radiatorje odprte ali zaprte, stare in majhne ali pa si jih zamenjal z dvakrat večjimi in močnejšimi.

Ni. Slabše je.
Za tisti denar, ko bi imeli stopinjo topleje, boste sedaj imeli en kup skrbi in stroškov.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Spajky ::

Pa še nekaj : trenutno 3 leta stari veljavni pravilnik o merilcih toplotne energije pravi, da se odštevalniki zamenjajo po 10 letih !!! (ne samo baterija, čeprav bi se lahko samo to!). To pomeni, čez ta čas spet še enkrat vse odštevalnike plačat z montažo še enkrat!!! S tarifo za odčitavanje skupaj VRHUNSKI NATEG !!! Elektro+vodovod ne računajo popisovanja števcev!

Nam hočejo tudi našopat te odštevalnike in čez en teden imamo zbor stanovalcev in se mislimo borit za to, da nam vgradijo dražje pretočne kalorimetre, saj ima vsako stanovanje svojo horizontalo v energetskem jašku. Mislim, da forsirajo (tudi tam kjer so možni kalorimetri) te odštevalce, ker misli nekdo kake %-te pobirat >:D

Mislim, da so pretočni kalorimetri dolgoročno cenejši kljub vsakih 5 let kalibraciji in imaš razne tipe, tudi take digitalne z daljinskim odčitavanjem ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

energetik ::

Volk| je izjavil:

Ravno to. Kurilnica bo delal z isto močjo kot prej. Torej nekje vseeno se mora to obračunat. Če vsi zapirajo, pol spet pridemo na isti znesek.
Samo blefiranje in da nekdo zasluži s temi delilniki. Tako je to v sloveniji.

Pa s kakšno isto močjo? Kurilnica se MORA prilagajati odjemu toplote, sicer bo hitro začelo vreti v kotlu.
Če par folka sedaj z delilniki bolj zapira radiatorje, to avtomatično pomeni manjši odjem. In ker toplarna natančno meri oddano toploto s kalorimetri (ali pa lokalna kurilnica porabo plina), bo zato skupni strošek avtomatično nižji, zato tudi računi stanovalcev. Ne gre drugače, razen če kurilnica kuri enako ter spušča paro v luft (kar je sevceda logično da ne).

energetik ::

Spajky je izjavil:

Mislim, da so pretočni kalorimetri dolgoročno cenejši kljub vsakih 5 let kalibraciji in imaš razne tipe, tudi take digitalne z daljinskim odčitavanjem ...
Ampak lej, veliko starejših blokov nima posameznih dovodov v vsako stanovanje, ampak par vertikalnih vodov, ki grejo skozi vsa stanovanja in potem preostane samo možnost montaže kalorimetra na VSAK radiator, kar pa mislim, da je drago kot žafran.

Spajky ::

energetik je izjavil:

... veliko starejših blokov nima posameznih dovodov v vsako stanovanje, ampak par vertikalnih vodov, ki grejo skozi vsa stanovanja ...
V takih primerih seveda ni drugega kot delilniki. Mi mamo tle serijo starih blokov, pa ima vsako stanovanje svoj dovod (horizontalo)in torej pogoje za kalorimetre. Sto metrov nižje so pa deset let novejši bloki, ki pa tega nimajo (vertikale skozi stanovanja!) in tam bodo morali imet delilnike. Vendar jest se vprašam, zakaj so tudi nam vsiljevali (6 enakih blokov) delilnike, ko pa imamo elegantno možnost montaže kalorimetrov! Mislim, da nekaj "smrdi" s politiko podjetja za upravljanje ... >:D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

TESKAn ::

Na koncu je vseeno, kako meri, če meri pri vseh enako in obstaja neka povezava med dejansko porabo in izmerjeno številko. Skupna poraba se tako ali tako meri že sedaj, s temi merilniki se pa da pravičneje razdelit strošek med stanovalce, kot če računaš po kvadraturi. In če so prihranki na blok v rangu nekaj 10% energije (ker ljudje malo bolj razmišljajo, ne samo radiator do konca pa okno odpirat), je skupni račun za taistih nekaj 10% nižji. Navsezadnje tudi ni namen teh števcev, da bi ti merili točno porabo, ampak da ti pomerijo relativno porabo, tvoj delež.

Vendar jest se vprašam, zakaj so tudi nam vsiljevali (6 enakih blokov) delilnike, ko pa imamo elegantno možnost montaže kalorimetrov! Mislim, da nekaj "smrdi" s politiko podjetja za upravljanje ...

Koliko te bo stal ta eleganten kalorimeter in koliko bolje bo izmeril delež porabe tvojega stanovanja, kot tale delilnik? Bo razlika tako velika, da ti upraviči morebiten višji strošek nabave, montaže, umerjanja kalorimetra, odčitavat je na koncu potrebno oba? Delilnik ti pritrdijo takoj, kalorimeter je v primerjavi z delilnikom dosti težje (izpraznit radiatorje, poflexat stran x cm cevi, urezat navoj, našraufat, zatem še vseh N spojev preverit, da dihtajo).

P.S.: mogoče se tebi zdi, da nekaj "smrdi", si pa že pomislil, da mogoče je pa uporaba delilnikov - najugodnejša?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

bronco40 ::

Mi mamo pa delilnike in jih popišemo samo enkrat v sezoni in privarčujemo mesečne popise(stroške), ker radijski pokurijo prehitro baterijo, pa še plačevat moraš min. 1,5€ na radiator vsak mesec za izračun.Potem praktično vsi služijo, samo potrošnik je v izgubi, kar pa ni bil namen delilnikov, a ne?

_sem_ ::

TESKAn je izjavil:

Na koncu je vseeno, kako meri, če meri pri vseh enako in obstaja neka povezava med dejansko porabo in izmerjeno številko. Skupna poraba se tako ali tako meri že sedaj, s temi merilniki se pa da pravičneje razdelit strošek med stanovalce, kot če računaš po kvadraturi. In če so prihranki na blok v rangu nekaj 10% energije (ker ljudje malo bolj razmišljajo, ne samo radiator do konca pa okno odpirat), je skupni račun za taistih nekaj 10% nižji. Navsezadnje tudi ni namen teh števcev, da bi ti merili točno porabo, ampak da ti pomerijo relativno porabo, tvoj delež.

Meni zelo smrdi predvsem to, da verjetno res lahko pričakujemo zmanjšanje porabe za ca 20%, ampak da od tega prihranka ne bomo videli kaj prida, ker bo šel v glavnem v žep merilcev, pri čemer niti točnost meritve ni zagotovljena. Nadomestek toplotnih izgub s finančnimi ;)

TESKAn je izjavil:

Koliko te bo stal ta eleganten kalorimeter in koliko bolje bo izmeril delež porabe tvojega stanovanja, kot tale delilnik? Bo razlika tako velika, da ti upraviči morebiten višji strošek nabave, montaže, umerjanja kalorimetra, odčitavat je na koncu potrebno oba? Delilnik ti pritrdijo takoj, kalorimeter je v primerjavi z delilnikom dosti težje (izpraznit radiatorje, poflexat stran x cm cevi, urezat navoj, našraufat, zatem še vseh N spojev preverit, da dihtajo).

P.S.: mogoče se tebi zdi, da nekaj "smrdi", si pa že pomislil, da mogoče je pa uporaba delilnikov - najugodnejša?

Ekonomičnost je seveda treba preverit. Kalorimeter ima prednost boljše točnosti meritve, ki je zavese in brisače na radiatorjih ne zmotijo. Sem vprašal dva ponudnika o vsaj oceni točnosti njihove storitve v primerjavi s kalorimetri, pa mi nobeden ni znal postreč s kakšnimi podatki. Strašno neodgovorno, kaj pravzaprav prodajajo, v bistvu bi lahko namesto delilnikov uporabljali šlogarco???
Največji problem tu je dvojni strošek meritve - meritev s strani toplarne je že vračunana v ceni tople vode, potem pa pride še strošek delilnikov oz. dodatnih kalorimetrov. Če že imate možnost vgradnje kalorimetrov, bi mogoče lahko prešli na individualni priklop - vsako stanovanje plačuje direktno toplarni na podlagi kalorimetra? (Pogoj je da govorimo o toplarni, ne o neki skupni kurilnici v bloku)

TESKAn ::

Itak se še naprej plačuje, kolikor toplarna zaračuna. Edina razlika je, kako se strošek porazdeli med stanovalce. Do sedaj na podlagi kvadrature, od zdaj na podlagi teh delilnikov + neki faktorji, glede na to, kje je tvoje stanovanje v bloku.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

_sem_ ::

TESKAn je izjavil:

Itak se še naprej plačuje, kolikor toplarna zaračuna. Edina razlika je, kako se strošek porazdeli med stanovalce. Do sedaj na podlagi kvadrature, od zdaj na podlagi teh delilnikov + neki faktorji, glede na to, kje je tvoje stanovanje v bloku.


Wrong ;)
Po novem se plačuje kolikor zaračuna toplarna + kolikor zaračunajo za delilnike.

AtaStrudl ::

Potem praktično vsi služijo, samo potrošnik je v izgubi, kar pa ni bil namen delilnikov, a ne?


hehe, kaj pa ti mislis?
Natancno to je namen, da vsi ("nasi") zasluzijo na racun potrosnika.

Tako, kot so uvedli obvezno govorno napravo v dvigalih, da eni se malo zasluzijo na racun ljudstva, ki nima pravice odlocati o tem, ce to sploh zeli.

Tem stvarem jaz pravim "drzavni potegovalec vode". Namrec, nekega dne bo nekdo z zvezami v politiki dosegel, da bodo sprejeli zakon, po katerem na WCju ne bos vec smel sam potegniti vode. To bo lahko storil le pooblasceni potegovalec vode, ki ga bodo certificirale od drzave pozegnane firme, itd...

Jebiga, molzejo nas.

zlobcek ::

Ok tole vam nisem povedal jest:

Kako se da prišparat z delilniki - odvisno s katerimi se dela ampak eni od proizvajalcev (Enerkon recimo ne) imajo delilnike, ki začnejo merit šele pri 35 stop. Drugi pri 25.

Moj predlog je, da se enostavno ob vgraditvi delilnikov poveča radiator, da spustiš temp nivo, gor dejte elektronsko temperaturno glavo in držte temperaturo radiatorja malo pod to (35stop). Če boste vradil 25 se tega ne da, že pri 35 zna bit v mrzlih dneh malo problem.

Sicer u praksi tega še nismo probal, vendar ma da dela.

Je pa res, da tista stanovanja v sredini (posebej če so manjša - tam pod 40m2) se splača mogoče zračunat, ali ne pride električni radiator cenejše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

gruntfürmich ::

sredi zime radiator držati na 35°C?? ti pa si car!:O
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pšenični ::

Zadeva je takale. Tudi nam so pred enim mesecem nasadili merilce na radijatorje.

Zadeva je čisto preprosta. Tisi, ki so doslej hodili v gatah in kratkih majicah in imeli-imajo bivalne ali "vrtne" zastekljene balkone, ki so jih ogrevali na naš račun-so ga najebali.

Model ki mi je montiral ene 6 zadev, na radijatorje mi je povedal, da se vse pozna, sploh pa zdej ko je šel "malinovec" toliko gor.

Rekel mi je da poraba po tem ko zadeve namontirajo poraba pade povprečno za 30%. POVSOD.

Ker zdej vsak plača svojo porabo.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

telbanc - ali monter ali, pa ti, en od vaju naklada - po podatkih dostopnih na internetu, se gibljejo prihranki med 5 - 15%, večajo pa se z ureditvijo drugih zadev - ureditev fasade, menjava starih lesenih oken, zaprtje prepiha pod vrati....... sinhronizacija ogrevanja (da so ob enakih pogojih vsa stanovanja približno enako ogrevana).
Brez ostalih ureditev, boš še vedno grel sosede in klet, boš pa pridobil nekaj %-ov z dodanim količnikom, ki pa tudi slučajno ne bo pokril izgub.
Osebno imam sredi zime od 6-ih radiatorjev, prižgana samo dva, v vsakem prostoru odprto okno na kip in imam vedno 25+ stopinj, sosed pa v enakem stanovanju, samo en prostor vogalen, pa ob full odprtih radiatorjih in zaprtih oknih (menjana), ne pride preko 20. Strokovnjaki iz TL so poizkušali vse živo, vendar je kriva fasada.
Delo krepa človeka

energetik ::

Ima pa v vogalnem stanovanju druge prednosti (manj sosedov, več svetlobe?). Poleg tega ostaja recimo 30% plačila pavšalnega na kvadraturo, če se ne motim.
Jaz mislim, da bom plačeval pol manj za gretje, ko bodo tele stvarce namontiral, ker pač ne maram več kot 21° pozimi v stanovanju. Potrebujem samo majhen radiator v kopalnici, da me ne zebe med tuširanjem.

P.S.: zakaj imaš potem še 2 radiatorja odprta, če moraš odpirati okna?

solatko ::

Odprt imam radiator v kopalnici (ni okna) in v dnevni sobi, kjer tudi nimam okna na kip. Skozi vse prostore imam speljane cevi, ki grejejo preveč, saj tudi jaz ne maram čez 21, sploh pa mi je v spalnici prevroče, kljub stalno odprtem oknu. Če bi imel tudi spodnji sosed lahko zaprte radiatorje (stanovanje nad kletjo), bi bilo bolje, tako pa on hajca na polno in glede na to, da gre topel zrak gor, precej greje še moje (izolacije so pač take, kot v vseh blokih).
Imamo pa že sedaj eno najcenejših ogrevanj v LJ, zato menim, da se nam bo precej podražilo s temi stroški za delilnike in ne bomo nič prihranili, oziroma računi ne bodo manjši.
Mi prihranimo že s tem, da plačujemo celo leto enak znesek, ki ga po potrebi povišamo oktobra ali novembra. 72m2 okoli 45€/mesec.
Delo krepa človeka

energetik ::

Jah očitno eni res hajcajo na polno, ker drugače ne vem, od kje se vzame vsa ta toplota. Že sedaj moram imeti celo noč na kip odprtih pol oken, da T ne zleze nad 22°C (VSE radiatorje imam že 2 meseca zaprte), medtem ko se v domači bajti še vedno grejejo na plin, da imajo vsaj 20°C.
Očitno hočejo imeti sosedi 25°C.

jernejl ::

solatko je izjavil:

Imamo pa že sedaj eno najcenejših ogrevanj v LJ, zato menim, da se nam bo precej podražilo s temi stroški za delilnike in ne bomo nič prihranili, oziroma računi ne bodo manjši.
Mi prihranimo že s tem, da plačujemo celo leto enak znesek, ki ga po potrebi povišamo oktobra ali novembra. 72m2 okoli 45€/mesec.

Za nižje stroške odčitavanja se lahko dogovorite za odčitavanje enkrat letno. To menda znese par eur po stanovanju.
Potem so tu še delilniki, ki skupaj z montažo (in sprejemno centralo) stanejo pribl. 35-40eur/radiator, držijo pa 10 let; pri 6 radiatorjih je to 24eur na leto.
Zato močno dvomim, da se vam bo strošek ogrevanja precej podražil.

Jah očitno eni res hajcajo na polno, ker drugače ne vem, od kje se vzame vsa ta toplota.

Ogrevanje sosednjih stanovanj se precej pozna. Največja nočna mora pa je, če se sosednje stanovanje sprazni in se celo zimo ne ogreva.

solatko ::

Čitanje je po podatkih, ki so na voljo 2-3€/radiator, če je mesečno in okoli 20-30€, če je letno. Če ne bom nič prišparal, se mi bo že za te zneske ogrevanje avtomatično podražalo.
Delo krepa človeka

fosil ::

Teh 30€ je verjetno mišljeno mesečno odčitavanje za celo leto.
Tako je!

Brane2 ::

energetik je izjavil:

Kalorimetri niso na blef. So pa dragi in komplicirani za vgradit.


Pri nas so jih vgradili. Cena €270 na bivalno enoto vse skupaj z vgradnjo. Vgrajeni so pa na stopnišču med dovodno in odvodno cevjo vsake stanovanjske enote.
On the journey of life, I chose the psycho path.

solatko ::

fosil - 30€ je strošek, pri enkrat letnem odčitavanju, tako da ni dosti razlike.
Brane2 - pri nas to ni možno, ker bi morali dat 6 kalorimetrov v vsako stanovanjsko enoto.
Delo krepa človeka

krneki ::

Teli delilniki so totalna bedarija in nategancija. Sploh pa za bajte stare 50 let. Edini način za prihranek tukaj je da se izolira celoten blok. Jaz sem bil proti tem neumnim števcem, ampak si jih potem prisiljen kupiti, ker drugače plačaš 50% dražje ogrevanje (za kazen). No, po enem letu sem še vedno proti, pa čeprav sem plačal malenkost manj...zakaj neki? Ker je celotna bajta porabila praktično isto kalorij kot prejšnje leto, samo da smo plačali še dodatno te števce (okoli 150€ na stanovanje) in odčitavanje (par eur na mesec). Dogovorjeno je bila delitev 60/40, se pravi 60% fiksno po kvadraturi in 40% po števcih....ampak ker sem sredi bloka, nimam sploh vključenih radiatorjev in imam 20C...v kopalnici imam 25C, sredi zime! Inštalacija po bloku je tako debilno izvedena, da radiatorjev sploh ne rabiš, ker te greje napeljava od centralne, napeljava od sanitarne tople vode in seveda sosedi. Za nameček pa so okna stara 40 let. Sistem je pa kar vabi po zlorabah. Ljudje imajo radiatorje raznoraznih dimenzij in pa ta brigtni so si namestili še ventilatorje na njih, da čim prej spravijo toploto z njih, ker števci merijio razliko T in ne porabo.

fosil ::

fosil - 30€ je strošek, pri enkrat letnem odčitavanju, tako da ni dosti razlike

To vas pa očitno nategujejo. Stroškovno ni nobene razlike med mesečnim ali letnim odčitavanjem.
Zamenjajte ponudnika, oziroma odčitovalca. Pri nas sedaj kar upravnik odčitava in je ceneje.
Drugače pa prijava na inšpekcijo, ker gre očitno za nateg.
Sicer je pa dobro o take stvari predebatirat na zboru stanovalcev.
Tako je!

solatko ::

Vedno bolj se mi zdi, da je ta predpis izsilila politika, ki je tako našim, omogočila hiter zaslužek takoj in v prihodnost, saj ob parih miljonih radiatorjev v EU, ko se vse skupaj sešteje, ne gre za majhna sredstva, proizvajalcev je pa samo nekaj.
Čisti nateg evropskih davkoplačevalcev in nič drugega.
Podobno pobiranju RTV naročnine.
Predlagam državljansko neposlušnost in enostavno bojkotiramo to neumnost. Morda bi se kdo spomnil, pa organiziral referendum.
Delo krepa človeka

fosil ::

Razčistite zadeve z upravnikom, ker nemogoče da bi bil en odčitek 30EUR na radiator.
Drugače pa, koker razumem zadeve še niste vgradili, vzemite kakšnega drugega ponudnika.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

AtaStrudl ::

Sem pogledal lanski racun, ki je bil ze na te skatlice. Placam skoraj natancno toliko, kot je moj delez kvadrature bloka. (Izgleda da sem idealni povprecni porabnik :-)
Torej bi moral placati priblizno enako kot prej. AMPAK placam pa bistveno vec kot prej.
Torej se je s to vgradnjo skupna poraba bloka torej POVECALA? Prej bi rekel, da so si nekateri dodatno postregli z nasim denarjem. Saj vemo, LJ toplarna ==> SIB banka, itd.

Vse skupaj je nekaksna "prikrita" podrazitev - ljudje naj MISLIJO, da so vec porabili!

Volk| ::

AtaStrudl je izjavil:

Vse skupaj je nekaksna "prikrita" podrazitev - ljudje naj MISLIJO, da so vec porabili!


Točno tako. Spet nas nategujejo. Ovce, beeeee
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Brane2 ::

Ne vem, meni se zdi OK. Dosedaj ej bila vedno frka s številom stanovalcev.

Ti pride matka za par tednov in se takoj začnejo ogovarjanja, češ kako pa ti imaš X oseb, plačuješ pa za manj itd.

Zdaj je največji del tega odpadel, ker pač plačuješ po porabi.

Me je pa res novi račun vrgel na tazadnjo- dokler nisem skapiral, da je glavna postavka v njem montaža kalorimetra.

So far, so good.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Volk| je izjavil:

AtaStrudl je izjavil:

Vse skupaj je nekaksna "prikrita" podrazitev - ljudje naj MISLIJO, da so vec porabili!


Točno tako. Spet nas nategujejo. Ovce, beeeee


Čaki malo. Kaj mate to kalorimetre ali uno varianto s senzorjem na vsakem radiatorju ?

Saj bi morali primerjati vsoto stanja vseh posameznih števcev s stanjem skupnega števca na toplotni postaji...
On the journey of life, I chose the psycho path.

fosil ::

Brane2 je izjavil:

Volk| je izjavil:

AtaStrudl je izjavil:

Vse skupaj je nekaksna "prikrita" podrazitev - ljudje naj MISLIJO, da so vec porabili!


Točno tako. Spet nas nategujejo. Ovce, beeeee


Čaki malo. Kaj mate to kalorimetre ali uno varianto s senzorjem na vsakem radiatorju ?

Saj bi morali primerjati vsoto stanja vseh posameznih števcev s stanjem skupnega števca na toplotni postaji...

Sej števci se uporabljajo za ugotovitev deleža znotraj bloka, ne pa za merjenje dejanske porabe.
Tako je!

Brane2 ::

Ampak vsota vseh posameznih kalorimetrov se mora ujemat s skupno porabo.

Zdaj a je par procentov gor ali dol, big deal, pač v tem smislu korigiraš procentualno posamezne odčitke.

Važno da veš, kakšen delež skupne porabe odpade na koga.
On the journey of life, I chose the psycho path.

_sem_ ::

Brane2 je izjavil:

Ampak vsota vseh posameznih kalorimetrov se mora ujemat s skupno porabo.
Zdaj a je par procentov gor ali dol, big deal, pač v tem smislu korigiraš procentualno posamezne odčitke.
Važno da veš, kakšen delež skupne porabe odpade na koga.


Razlika med vsoto posameznih in skupnim kalorimetrom ni zanemarljiva in pri tem gre, ob predpostavki točnega merjenja, za ogrevanje prek cevi.
Tistih par procentov razlike med delilniki in posameznimi kalorimetri (če bi bili izvedljivi) gor ali dol pa... Problem je da vrli merilci z delilniki ne znajo niti od uča rečt a gre za par procentov ali mogoče za par deset procentov. In da bi bila lahko tudi 100% razlika pa za to ne bi nihče odgovarjal. Merilce pa je treba obvezno plačevat za njihovo "storitev", sicer te bo država štrafala.
Pomisli za primerjavo da bi na črpalki tvoj dizel namesto na uveljavljeni način odmerili tako, da bi črpalkar odčital spremembo položaja kazalčka goriva na armaturi avta in pomnožil z volumnom rezervoarja v tvoji prometni, pol ti pa zraven udaril še malo korekcije za razliko med tistim kar je pripelje cisterna in sumo njegovih odpalčnih izračunov ;)

AtaStrudl ::

@Brane2: prej je bilo ogrevanje po kvadraturi, ne po stevilu prijavljenih. Kar je povsem logicno, saj vec ljudi ne porabi vec ogrevanja (kvecjemu manj :-)
Verjetno si stvar zamesal s toplo vodo, ta je pri nas se zdaj, zaradi vertikal, na osebe.

Sicer pa te skatlice ne merijo Joulov ampak neko relativno stevilko, glede na katero se potem doloci tvoj delez.

solatko ::

Sicer pa te skatlice ne merijo Joulov ampak neko relativno stevilko, glede na katero se potem doloci tvoj delez.

o kateri tudi merilci ne znajo povedat točno, kaj meri in kakšne so merske enote.
Dogaja se nam enako, kot v prejšnjem sistemu - Beograd je sprejel, Zagreb prečital, Ljubljana izvajala - zloglasnih bonov na hrvaškem med dopustom v Biogradu nisem potreboval, še celo upravnik penziona mi jih je drugo jutro dopusta prinesel 400 l.
Sedaj pa Bruselj sprejme, Rim, Pariz, Dunaj preberejo, Ljubljana pa izvaja. Hlapci, kot že vso zgodovino.
Delo krepa človeka

fosil ::

Teli delilniki so kar fajn stvar. Plačamo precej manj kot prej.
Tisti, ki hočejo imet tudi pozim tropske temperature pa naj plačujejo.
Tako je!

Pyr0Beast ::

Plačamo precej manj kot prej.

Strateško postavljeni delilniki na koncu sezone ko poraba itak upada ? :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

fosil - Daj malo razloži situacijo, zakaj plačuješ manj, imaš tako kot jaz, ob ugasnjenih radiatorjih, v najhujšem mrazu, ob kip odprtih oknih, 25 stopinj celzija. Torej imaš to srečo, da te greje slabo postavljen sistem ali sosedje, zaradi prepustnih stropov in sten. Nekdo, ki nenalašč greje še tri enote sosedov, pa bo zaradi slabe gradnje obubožal, ko bo plačeval ogrevanje štirih stanovanj, pa še zeblo ga bo na koncu, tako kot moje sosede, ki ne pridejo čez 18 stopinj, ob full prižganem gretju in zaprtih oknih (tudi če na hitro prezračijo, dve do tri ure ni za bivat v stanovanju, brez zimske jakne).
J...m ti tako pošteno obračunavanje toplote, je že bolj pošteno tako, kot je sedaj m2 in basta, ko pa bo na vrsti ureditev fasade, izolacija sten in stropov, umeritev ogrevalnih naprav, potem pa bi se šli lahko tudi te igrice.
Toliko o poštenosti tega nesmiselnega odloka.
Delo krepa človeka

energetik ::

Vogalna/pritlična stanovanja bi morala imeti pomnožen nek olajševalni faktor zaradi neugodne lege.

solatko ::

Saj ga imajo, vendar je prenizek. Pri stanovanjskih blokih, starejših od 10-15 let, sploh ne bi smeli it v ta način obračunavanja, je pa res, da se lahko odločijo za razmerje 30-70 v korist kvadrature.
Delo krepa človeka

jernejl ::

J...m ti tako pošteno obračunavanje toplote, je že bolj pošteno tako, kot je sedaj m2 in basta

Zakaj pa je po m^2 bolj pošteno? Zakaj bi dva z enako velikimi stanovanji plačala enako, če ima eden radiatorje povsem odprte, drugi pa zaprte?
Zakaj ni pošteno, da tisti, ki več porabi, tudi več plača?
Zakaj je pošteno, da moraš ti plačati dražje ogrevanje zaradi soseda, ki želi pozimi ob odprtih oknih v stanovanju 26°C ?


Vogalna/pritlična stanovanja bi morala imeti pomnožen nek olajševalni faktor zaradi neugodne lege.

Enako vprašanje: zakaj? Zakaj ne bi vsak plačal toliko, kolikor energije porabi?
A če bi se vsak ogreval inividualno (npr. na elektriko, plin..), bi tudi plačeval kWh električne energije (ali kubik plina) glede na lego stanovanja?
In nekdo z bolje izolirano hišo subvencioniral soseda, ki ima slabšo izolacijo, ali pa večja okna, bolj potratno zgrajeno hišo... ?
Če hišo postavim na senčnem pobočju 1000m nad morjem, bi mi moral nekdo, ki živi v nižini in ima cel dan sonce, subvencionirati ogrevanje zaradi neugodne lege moje hiše?
Če moj avto porabi več goriva kot tvoj, ali bi bilo pošteno, da plačam za liter goriva manj kot ti?

Saj ga imajo, vendar je prenizek.

In če se tak faktor že določa, kakšna pa bi po tvojih izračunih morala biti točna vrednost? Kako boš ovrednotil faktorje za stanovanja, ki ležijo v pritličju, prvem, tretjem ali zadnjem nadstropju; na vogalu, nad stopniščem, v mansardi, ob dvigalu... ? Kako boš dosegel vrednost faktorja, ki bo poštena tako do tistega na vogalu kot do tistega v sredini?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

solatko ::

jernejl - Vse gradnje pred letom 1995 so bile zidano dokaj potratno, cene stanovanj so bile enako precenjene, ogrevanja so bila narejena šalabajzersko, tudi tam, kjer imajo že kalorimetre in v takih razmerah, je potrebno malo solidarnosti. Tudi najemnine za najemniška stanovanja so popolnoma enake in temeljijo na m2. Sosed ne porabi več kurjave zaradi sebe, temveč zaradi sfušane gradnje in sfušane izdelave instalacij. Sedaj bi ga pa ti še po pički, ko nehote ogreva tvoje stanovanje. Madone smo pa Slovenci res egoisti. Podobno se dogaja v drugi temi, ko ljudje s 3k€+ na vsak način urediti pokojnine po zmožnosti vplačevanja v pokojninske sklade, državne penzije pa v obliki sociale, pri 900€ povprečne neto plače, ki jo presega samo 25% ljudi.

Pošteno je, če imajo vsi enake pogoje, torej, če dam termostatski ventil na 20 imajo vsa stanovanja v bloku dejansko 20 stopinj, ne pa tako kot razlagam že celo temo, eni 25 z vgasnjenimi radiatorji in odprtimi okni, sosedje pa full radiatorje in zaprta okna pa 18 in po tvojem, zaradi tega luxuza, da imajo lahko 18 in manj stopin, naj plačajo 3x ali 10x več.

Najprej je potrebno urediti enakost, potem pa po porabi.
Elektriko dobivamo vsi pod enakimi pogoji, zato je tudi cena enaka, pri teh merilnikih pa dejanske porabe ne moreš izračunati, saj nihče ne meri prepustnost sten, oken in vrat, podov in stropov. Ko se bo dalo ugotoviti, koliko toplote dobiš od soseda, takrat, bo račun pošten.
To je enako, kot da bi s sosedom prišla na pumpo, pa bi sosed plačal še pol tvojega bencina, se ti ne zdi.
Delo krepa človeka

jernejl ::

Vse gradnje pred letom 1995 so bile zidano dokaj potratno, cene stanovanj so bile enako precenjene, ogrevanja so bila narejena šalabajzersko, tudi tam, kjer imajo že kalorimetre in v takih razmerah, je potrebno malo solidarnosti.

Sprejmimo torej zakon, da imajo tisti s starejšimi hišami popust pri nabavi energentov za kurjavo, tisti, ki so gradili po 1995, pa doplačilo, da bodo subvencionirali one, ki so nekoč šalabajzersko gradili.
Za dodatno pravičnost lahko dodamo še en korekcijski faktor, ki bo po žepu udaril tiste, ki stanujejo v novejših blokih, in razbremenil tiste, ki živijo v starejših. Zakaj bi se pravica delila le znotraj bloka, zakaj ne tudi med bloki?

Tudi najemnine za najemniška stanovanja so popolnoma enake in temeljijo na m2.

Po tržnih zakonitostih bi se to seveda s plačevanjem kurjave po dejanski porabi spremenilo. Če ne, pa najemodajalec pač ne bo mogel najti najemnika za vogalno ali pritlično stanovanje.

Podobno se dogaja v drugi temi, ko ljudje s 3k€+ na vsak način urediti pokojnine po zmožnosti vplačevanja v pokojninske sklade, državne penzije pa v obliki sociale, pri 900€ povprečne neto plače, ki jo presega samo 25% ljudi.

Najbolj pošteno je, da vsakdo dobiva iz pokojninske blaganje pokojnino glede na višino vplačil.
V nasprotnem pa sprejmimo še en zakon, ki bo pregradil zidove tistim, ki imate stanovanja nad 70m^2 in v ostale dele naselil brezdomce in reveže.
Tistim, ki imajo na bančnem računu > 10.000€, pa zaplenimo presežek in ga dajmo za brezposelne.
Ali pa dodajmo korekcijski faktor za kurjavo glede na povprečno plačo v regiji. Zakaj bi Ljubljančan za enoto energije plačeval enako kot nekdo v prekmurju, ko je pa tam povprečna plača polovico nižja?

Pošteno je, če imajo vsi enake pogoje

Uzakonimo še enako plačo za vse.

Pošteno je, če imajo vsi enake pogoje, torej, če dam termostatski ventil na 20 imajo vsa stanovanja v bloku dejansko 20 stopinj, ne pa tako kot razlagam že celo temo, eni 25 z vgasnjenimi radiatorji in odprtimi okni, sosedje pa full radiatorje in zaprta okna pa 18 in po tvojem, zaradi tega luxuza, da imajo lahko 18 in manj stopin, naj plačajo 3x ali 10x več.

Lahko zaprejo ventile in bodo imeli 16 stopinj in plačali skoraj nič kurjave. Lahko se preselijo v drugo stanovanje. Lahko se odločijo za drugačen način ogrevanja.

Če plačujemo po m^2 bomo pa vsi sofinancirali soseda, ki ima ves dan odprta okna. A to je pa pošteno?

Najprej je potrebno urediti enakost, potem pa po porabi.

Najprej je potrebno urediti enakost, potem pa po m^2.

Elektriko dobivamo vsi pod enakimi pogoji, zato je tudi cena enaka, pri teh merilnikih pa dejanske porabe ne moreš izračunati, saj nihče ne meri prepustnost sten, oken in vrat, podov in stropov. Ko se bo dalo ugotoviti, koliko toplote dobiš od soseda, takrat, bo račun pošten.

Tudi račun po m^2 bo pošten šele takrat, ko se bo ugotovilo, koliko več energije porabi sosed z odprtimi okni in/ali višjo temperaturo v stanovanju.
Prepustnost sten, oken, vrat, podov in stropov lahko vsak sam zmanjša, če želi. Če mu stanovanje ne ustreza, se lahko preseli v bolj varčno. Če ne želi ogrevati soseda, lahko izolira zidove, zmanjša kurjavo ali pa se preseli v hišo.

To je enako, kot da bi s sosedom prišla na pumpo, pa bi sosed plačal še pol tvojega bencina, se ti ne zdi.

Tak socialistični sistem zagovarjaš ti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

fosil ::

Pri nas je recimo soseda priznala, da je imela v času obračunavanja po m2, vedno na full odprte radiatorje in odprto okno. No sedaj tega ne počne več.
Pa verjetno je takih kar precej.

Določene anomalije se pokažejo in se jih da tudi odpravit. Pri nas smo tako recimo po eni sezoni popravil faktor obračunavanja. Poleg tega se bo na najbolj izpostavljen del bloka vgradila dodatna izolacija.
Skratka da se, če se hoče.
Tako je!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338031 (21017) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24640946 (35110) jernejl
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824273 (20133) kixs
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722185 (18912) Okapi
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110786 (9234) Pyr0Beast

Več podobnih tem