» »

Delilniki odvzema toplote

Delilniki odvzema toplote

««
6 / 6
»
»»

joze67 ::

Tako ali tako je odveč, da se trudite razumeti te merilnike.

Opis merilnika



Moderna oblika in domišljene elektronske in tehnološke rešitve so značilnosti tega
delilnika, ki daleč presegajo današnje stanje tehnike.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

_sem_ ::

tecumseh je izjavil:

Hm, po vsem tem branju (+ ostali forumi in strani), se vedno nisem nikjer zasledil kaksne merske enote dejansko so na teh skatlicah (konkretno - Brunatine) in po kaksni formuli merijo to, kar pac merijo???

To je najbrž opisano v standardu, po katerem piše da so narejeni. Ki najbrž ni dostopen brezplačno.

energetik ::

Enote bi lahko recimo bile kWh, velikostni red je nekako ta prav.
Sicer je pa načeloma povsem vseeno, kakšna je enota. Važno je samo, da vsi delilniki v bloku kažejo isto enoto, ker se potem samo odstotki od tega izračunajo.

_Stupid_ ::

Nam so te delilnike vgradili kak mesec nazaj, pred kurilno sezono, tako da bo to naša prva kurilna sezona z kalorimetri. Položnico za ogrevanje smo dobil 29€ - 15€ je fiksnih, tudi med poletjem in 14€ je bilo ogrevanja(imamo 20% po kvadraturi in 80% po porabi).

Ker se dobi spisek od vseh stanovanj, se lepo vidi kje približno si z porabo glede na povprečje. V našem bloku je nekdo ogreval za 92€(tistih 15€ je že vštetih), v povprečju pa je prišla položnica 36€. Če primerjam položnico za oktober 2011 z oktober 2010 je prihranka 72€. Bomo vidli kako bo v naslednjih mescih, za enkrat pa kaže supr.

Je pa ena čudna stvar. Termostat so nam dali v hodnik, ki je manjši od dnevne, poleg tega je pa še kuhinja blizu in ko se kuha se hodnik segreje in avtomatsko izklopi. Stvar niti ne bi bila tako problematična, če bi imeli dvocevno ogrevanje. Ker pa imamo enocevno ogrevanje in je dnevna, ki je tudi največji prostor zadnja v liniji, dobi njen radiator najmanj tople vode pa še prostor je največji tko, da se rabi dodatn čas, da se segreje. Zdej sm nekak kombiniral z ventili na radiatorju, da dobim nekak približno temperaturo ampak je mal težko, kr so stari radiatorji na venitlu pa pišejo samo črke, brez °C. To morm še poštudirat kako in kaj naredit z regulacijo, da bo čim bolša in da dnevna ne bo premrzla in hodnik ne premrzu/prevroč.

Ko se to zrihta in če se bo še kej prihranlo v naslednjih mescih potem bo supr :)

floyd1 ::

_Stupid_ je izjavil:

Ker se dobi spisek od vseh stanovanj, se lepo vidi kje približno si z porabo glede na povprečje.

Zanimivo. Pri nas smo na sestanku zahtevali, da se da to vsak mesec na oglasno desko, pa menda ne smejo, zaradi varstva osebnih podatkov. Če vi dobite vsak mesec v nabiralnik - a je potem tu taka razlika in se to sme?

_Stupid_ ::

Mi dobimo to zraven položnice.

kixs ::

Ve kdo kako je v primeru, ko en radiator v stanovanju manjka? V kuhinji je lastnik ze pred leti odstranil radiator. Kaj potem naredijo?

lp

beni ::

Ne montirajo delilnika ?

Kam bi ga pa ti montiral ?

LP
Pojma nimam ...

kixs ::

To mi je jasno.

Kako se potem dela obracun, so kaksne razlike zaradi tega?

beni ::

Pri meni je tudi tako.
Kuhinjski radiator je odstranjen, namesto njega so elementi.
Tam seveda ni delilnika, saj tudi ni radiatorja.
Kako naj bi to vplivalo na obračun ?
Ja, če ni radiatorja, pač ni delilnika, kako pa ?

LP
Pojma nimam ...

kocmur ::

kixs ::

@beni

izgleda brezveze kompliciram... ;)

beni ::

Točno tako.
Če ni delilnika ni porabe.
Tudi če zapreš radiator z delilnikom za vso sezono, bo njegov prikaz 0.

LP
Pojma nimam ...

Okapi ::

Tudi če zapreš radiator z delilnikom za vso sezono, bo njegov prikaz 0.
Pravilneje rečeno, moral bi biti.

O.

beni ::

Prikaz delilnika, ki je na zaprtem radiatorju, je 0.
Kljub temu, da so ob radiatorju vroče cevi.

Zaenkrat.

LP
Pojma nimam ...

Uporabnik ::

Naj mi en tole razsvetli. Situacija - starejša poslovna stavba, ki ima skupno ogrevanje in skupno elektriko. Delilnikov še ni, hočjo jih pa namontirat. Ko bodo, potem jaz enostavno zaprem vse radiatorje in si namontiram električne grelce. Koliko bodo kazali delilniki? Upravnik pravi, da kažejo tudi zunaje segrevanje (eletrični radiatorji), jaz mislim da je to bull shit! Kaj je res?

energetik ::

Delilniki kažejo >0, ko je radiator toplejši od zraka. Če boš grez z elektriko, bo zrak toplejši od radiatorjev in delilniki bi morali kazati nulo.
Tako da upravnik se zelo verjetno moti.

solatko ::

V primeru, da se karkoli premakne na delilniku, kadar je radiator ugasnjen, takoj ukrepat, saj bi bila to čista tatvina. Če se je to komu na forumu že zgodilo, naj poroča.
Delo krepa človeka

beni ::

@uporabnik
vseeno prej preračunaj, koliko se ti splača kombinirano ogrevanje .
Kombinirano zato, ker boš kljub zaprtim radiatorjem plačeval fiksni del (20-40%) + električno ogrevanje.
Zna biti dražje od odprtih radiatorjev.

LP
Pojma nimam ...

solatko ::

Odklopiš radiatorje in ne boš plačeval nič (tudi če te grejejo cevi, ki gredo skozi tvoje stanovanje). Zna bit pri nekaterih porabnikih (manjša kurišča, ogravanje na plin ali kurilca), kot pa da celo stanovanje greješ na štrom.
Delo krepa človeka

Master_Yoda ::

Nisem cele teme bral me pa zanima nekaj:

Zakaj je treba placevati 20/80, 30/70, ... ? Zakaj ne 100% kot porabis ?
Pri nas imamo termostat prizgan samo kaksno uro zjutraj in zvecer. Vec ne potrebujemo - majhno stanovanje, veliko racunalnikov ki prav lepo segrejejo sobe v kateri si.
Vem da se ljudi, ki so v kotu bloka oz. imajo vec zunanjih sten bunijo ker morajo vec kuriti, zakaj pa niso na to studirali ko so kupovali/najemali stanovanje ? Zakaj bi morali placevati teh 20/30/... % po kvadraturi ?

beni ::

20-40% fiksneg stroška se plačuje za ogrevanje skupnih prostorov in izgube. Jasno je, da se nekaj energije izgubi.
Torej vsa energija, ki gre iz kotlovnice se plača. Nekaj po dejanski porabi v stanovanju, nekaj kot fiksni delež.
Tudi če odstraniš vse radiatorje boš plačal fiksni delež.
Ob pravilni nastavitvi faktorjev obračuna, tudi tisti v kotnih in podstrešnih stanovanjih ne bodo plačali nič preveč.

LP
Pojma nimam ...

Uporabnik ::

Pri meni gre bolj za problem, ki sem ga izpostavil pri upravljalcu stavbe. Namreč če niste pozorno prebrali, se plačuje elekrteika po skupni porabi, torej na kvadraturo. Torej, če namontirajo tega hudiča, potem lahko npr. jaz zaprem radiatorje in kurim na elektriko, kar me bo prišlo seveda bistveno ceneje. Če pa to stori cela stavba, bo postalo pa bistrveno dražje, pa še glavne varovalke najbrž ne bi zdržale.

Updam, da razumete problem s postavitvijo delilnikov v stavbi, kjer se plačuje elektrika po kvadraturi, ki sem ga izpostavil.

solatko ::

Uporabnik - Kaj živite v garažah. Vsako stanovanje ima svoj števec za porabo elektrike, tako, da te ne razumem, kaj hočeš s tem povedat.
Elektrika za skupne prostore, se lahko plačuje po kvadraturi, ne pa tista, ki jo porabiš v svojem staovanju.
Delo krepa človeka

Uporabnik ::

Kot sem napisal, gre za poslovni prostor. Precej stara stavba. VSE se plačuje na kvadraturo oz. boh vej kako še.

beni ::

Poslovni prostor, kjer plačuješ elektriko po kvadraturi ?
Svašta.
Potem imaš ti 2500m2 razstavnega prostora s porabo 5 luči,
polnilec za gsm in polnilec za laptop.
Sosednji poslovni prostor pa je obdelovalec kovin, ki ima par obdelovalnih strojev in kalilno peč, na 250m2.
Seveda plača za 100x večjo porabo elektrike 10x manj.

Neumnost pa taka.
Pojma nimam ...

fosil ::

Poraba elektrike po kvadraturi, poraba ogrevanja pa po števcih, ta je pa dobra :))
Števce na radiatorje so montiral zaradi zakona, ki pravi da morajo bit. Kar ne verjamem da ne obstaja zakon ki predpisuje isto za elektriko.
Tako je!

solatko ::

Že če imaš v enem stanovanju, dve gospodinjstvi, se z minimum stroškov, lahko naštima odštevalni števec, ki pokaže, koliko od vse porabe v stanovanju, porabi drugo gospodinjstvo.
Tu gre verjetno za najem dela celega poslovnega prostora in v pogodbi dogovorjeno obračunavanje stroškov. Kadar gre za približno podobne odjemalce, tudi tak način ni sporen, če pa so med firmami, po opremi, ki se uporablja, velike razlike, potem ni pravična delitev porabe na m2.
Vse je odvisno od pogodbe.
Sicer pa mora imeti vsak odjem električene energije iz omrežja, predpisano merilno napravo, kako bi sicer vedeli, koliko plačat elektru.
Delo krepa človeka

Spajky ::

Uporabnik je izjavil:

...lahko npr. jaz zaprem radiatorje in kurim na elektriko, kar me bo prišlo seveda bistveno ceneje...
Samo če boš grel na toplotno črpalko!
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Grey ::

OK, js mislm, da bom obolu zarad teh delilnikov!!! Namreč mi imamo ograjen radiator (leseni paneli so okoli njega) v kuhinji in je bil ZAPRT (ugasnjen) vse do zdaj (ker smo ga zaprli ob vgradnji delilnikov). Od vgradnje teh židovskih naprav do danes nam je namerilo skoraj 600 enot in mislim, da je to zrelo za pritožbo, tožbo ali ugovor. Če je radiator zaprt nima kaj merit porabe!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

Imperfect ::

Ravno od teh enot sem mislil vprašat. A to 1 namerjena enota predstavlja pri vsakem uporabniku enako porabo ali je to še kaj dodatno normirano. Ker majhen radiator v kopalnici mi lahko greje precej močno lep čas, da gre gor za eno enoto, medtem ko velik radiator v dnevni kar pridno leze.

No pa sem vseeno šele pri nekih 100 enotah v dnevni, drugje pa še krepko pod 50. Pa vaše številke? Koliko je "normalna" letna poraba?

Volk| ::

Imperfect je izjavil:

Ravno od teh enot sem mislil vprašat. A to 1 namerjena enota predstavlja pri vsakem uporabniku enako porabo ali je to še kaj dodatno normirano. Ker majhen radiator v kopalnici mi lahko greje precej močno lep čas, da gre gor za eno enoto, medtem ko velik radiator v dnevni kar pridno leze.

No pa sem vseeno šele pri nekih 100 enotah v dnevni, drugje pa še krepko pod 50. Pa vaše številke? Koliko je "normalna" letna poraba?


Pri meni enako. V kopalnici grejem na ful, pa te enote skoraj nikamor ne grejo, dočim v dnevni sobi pa kar letijo.
Je pa res dnevna največja.
POleg tega imam v kuhni vrata na balkon(ki je zaprt okno pa kipnjeno), pa je poraba v kuhni manjša kot v dnevni, kjer je vse zaprto. Če upoštevam še balkon zraven sta prostora nekje enaka. Pa naj še kdo reče da to deluje ok.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

krneki ::

Pri nas se grejemo kar na sosede.

Spajky ::

Jest tudi :)) ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...
««
6 / 6
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338015 (21001) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24640937 (35101) jernejl
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824262 (20122) kixs
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722182 (18909) Okapi
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110785 (9233) Pyr0Beast

Več podobnih tem