» »

Delilniki odvzema toplote

Delilniki odvzema toplote

energetik ::

_sem_ je izjavil:

Ja sej ravno neka ÄudeĹžna vesoljska keramiÄna nanotehnologija naj bi bila ;) MogoÄe tudi vesoljski nateg, zato me zanima Äe je to kdo sprobal. So reklamirali tudi pri nas, pa se ne spomnim kdo...
Mislim hopefully da ne bi bilo slabĹĄe od kakĹĄne plute, nekih ÄudeĹžev ne priÄakujem. Ampak rajĹĄi bi da bi izgledalo kot bela stena brez "fug".

Par na hitro zgugljanih linkov
http://www.isbu-info.org/all_about_cera...
http://www.hytechdistributors.com/
http://www.nanoenergysolutions.com/prod...
http://www.greenbuildingadvisor.com/blo... ;)
Na vseh linkih samo bluzijo o NASI in kako je super ta izolacijska barva. Da bi pa enostavno napisali prevodnost v W/m/K, to pa ne (vsaj jaz ne najdem te ĹĄtevilke na linkih). Pa ĹĄe ceno na liter te barve, to je vse kar rabiĹĄ.

Zgodovina sprememb…

TESKAn ::

To, da ne pišejo dejanskih podatkov in raje not namečejo kup lepo zvenečih besed, je prvi namig, da gre za nateg.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

_sem_ ::

> Na vseh linkih samo bluzijo o NASI in kako je super ta izolacijska barva.
Ne čist na vseh, zadnjega nisi pogledal, je orto nasproten ;)
Neki od youtube videov sicer kažejo da nekaj vendarle dela... ???

radiokills ::

Si bom sposodil tole temo.

Pravkar so nama v stanovanju namestili delilnike. Pustili so 'ličen' a5 letak, z osnovnimi informacijami. Na dnu le-tega piše:

POZOR

Vaš radiator oziroma delilinik ne sme biti prekrit z zavesami do tal, zagrajen z raznimi stenami ali kosi pohištva, saj lahko tako pokaže tudi dvojno porabo, ker se med zaveso in radiatorjem ustvari zelo topel prostor, čeprav prostor ni prekomerno topel. Izmenjava toplote radiatorja v okolico prostora mora biti vedno prosta. Le tako pokaže delilnik vašo realno porabo.

Sedaj sem malo zmeden. Če sem prav razumel, delilnik sporoča razliko med temperaturo prostora in tem. radiatorja. Na podlagi tega se potem obračunava stroške. Torej bi moral delilnik v primeru, da je zagrnjen/zadelan/prekrit sporočati manjšo razliko (porabo?), nikakor pa ne "tudi dvojno porabo", kot piše v opozorilu. Ali imam prav?

Še tole: dobavitelj in izvajalec namestitve je MT merilna tehnika, Šentilj v Slovenskih goricah

_sem_ ::

Copy/paste od par postov prej:
Delilnik zazna previsoko temperaturo zraka in preklopi na enotočkovno merjenje. Pri enotočkovnem pa izolacija čez radiator povzroči da rabiš za isto temperaturo prostora višjo temperaturo radiatorja, torej ti delilnik našteje več tj v tvojo škodo.
Se mi seveda zdi precej škandalozno, da od države predpisana kvazimerilna metoda finančno kaznuje tiste, ki nočejo gledat radiatorjev in jih imajo rajši za zavesami.

All ::

Evo pr men zmontiral delilnike..in ker me ni blo doma...so problemi na vidiku :-)
Med podatki o radiatorju je tudi deklarirana moč le tega. Ta pa se precej razlikuje od tiste,
ki je bila podana v specifikacija poleg radiatorja (seveda v mojo škodo).
Podatek v spremnih papirjih je cca 1700w @ 90/20°C(predvidevam da je 90 temperatura vode, 20 pa temperatura okolice).
Podatek, ki so ga monterji vnesli v deliknik pa je cca 2300 W.
tole je 30% nateg..
Radiator je 1000x600 mm, tip 22(dve stranici, 2x rebra)

Komu zdej navit ušesa? :-))

ps: Pri kopalniškem radiatorju so se glih za ene tok uštel v mojo korist.

Volk| ::

Pri nas kurijo. In malo spremljal te delilnike.
Statistika je sledeča:
Dnevna soba:4
spalnica:3
kuhinja:3
kopalnica:1

Seveda to ni poraba ampak delitev.
Zdaj pa me zanima, zakaj je v kopalnici skoraj brez porabe, dočim v dnevni pa največ. Res je da je dnevna največja, in kopalnica najmanjša. Toda po tej logiki je očitno, da če bi nekako "grel" te delilnike, bi pokazali manjšo porabo od dejanske.
Čez čas ko bomo pogruntali te zadeve bo toliko goljufanja, da glava peče. Pošteni pa bodo plačevali duplo.
Mislim, da so ti delilniki zgrešeni.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

energetik ::

Če ga pokriješ z deko, baje preklopi na enotočkovno merjenje temperature. Očitno tolerira Tzraka do neke mere, potem preklopi. Goljufija bi bila morda možna, če bi samo delilnik ogreval do nekih ~28°C recimo. Na ta način bi verjetno obdržal dvotočkovno merjenje. Seveda bo pri ornk segretih radiatorjih (recimo 80°C) razlika v izmerjeni porabi zelo majhna (recimo 80°-21° proti 80°-28° --> okoli 10% razlike)

Volk| ::

kaj pomeni enotočkovno merjenje?
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

energetik ::

Da meri samo še temperaturo radiatorja.

Okapi ::

Odšraufaš radiator z delilnikom in daš namesto njega drugega;)

O.

Volk| ::

kakšno merjenje je pol to če meri samo radiator? Kot da bi meril stopinje vroče vode na štedilniku. Kak smisel je pol tega?
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

energetik ::

Verjetno predpostavi neko temperaturo okolice.
http://qundis.com/fileadmin/images/down...

Je pa konstanta pri formuli izračuna x2 pri enotočkovnem. Čudno.

_sem_ ::

Smisel je da daje vtis da se nekaj meri, zato da se tebi zdi da je koristno šparat.

fosil ::

Volk| je izjavil:

Pri nas kurijo. In malo spremljal te delilnike.
Statistika je sledeča:
Dnevna soba:4
spalnica:3
kuhinja:3
kopalnica:1
Seveda to ni poraba ampak delitev.

To je "poraba" posameznega delilnika.
Delitev se naredi potem, ko se zbere podatke iz vseh delilnikov.
Tako je!

Volk| ::

Nam so vgradili te delilnike: Brunata
Očitno tile merijo samo 2 senzorsko. Nikjer ne piše da preklapljajo na enotočkovno. To pomeni, da se lahko najdejo goljufi.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

energetik ::

Ja, tudi pri Qundisu ne piše, da preklopi, to je povedal monter. Vprašanje, če je vedel, kaj govori.
Torej načeloma bi lahko izvedel uporovno gretje senzorja Tzraka, ki bi grelo na temperaturo radiatorja in plačal 0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Volk| ::

Še ena ideja goljufanja mi je prišla na misel.
Ponavadi si nastavimo neko temperaturo, cel radiator ni topel, samo zgornji del.Spodaj je hladno, če ga nimaš do konca odprtega.
Radiator obrneš na glavo, da pride senzor nižje, ker očitno zdaj nekako standardno na neko višino vgradijo.
To pomeni,da bo beležil vseeno neko malo vrednost, vendar dejansko še vedno lažno vrednost ker ni na pravi višini radiatorja.

Tu se bo goljufalo na veliko. Šele čez nekaj let bo se ugotovilo,da je bil to stran vržen denar.
Pol pa breberem ta glup stavek:
Brunata ima več kot 90 letne izkušnje na področju razvoja in proizvodnje delilnikov toplote.

Mislim...le kaj so merili pred 90 leti..
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

WarpedGone ::

1. znesek ogrevanja na položnici bo v cca 40% še vedno na podlagi kvadrature, le v cca 60% na podlagi delilnikov
2. če se bojo številke na vaših delilnikih komu zazdele čudne (po poljubni definiciji čudnosti) vam bo lahko še vedno opalil 100% po kvadraturi + nek poljuben pribitek

Šparat ima smisel le na en način: ko je prevroče, priprite radiatorje in ne odpirajte oken. Zračenje pa izvedite 2-3 x na dan z na široko odpritimi okni (3 minute prepiha).

Pa sprijaznite se, da bo sedaj strošek ogrevanja višji pa sploh ni važno, kaj počnete z merilniki, magari jim vsak dan darujete krvavo žrtev. Stvari so 100% zapeljane tako, da komunale/toplarnice/kotlovnice/xyz nek Janez Novak ne bo nategnil. Bo v 100% obratno.
Zbogom in hvala za vse ribe

Volk| ::

Se strinjam. Tu ni namen, da bomo imeli nižje položnice. Prej da bodo "veliki" še bolj služli/kradli.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

energetik ::

No, v nekaterih blokih bodo imeli nižje položnice, tam kjer so do zdaj pri odprtih radiatorjih in oknih skakali v gatah. Zdaj jih bo veliko ravnalo bolj racionalno, ko jim bo delilnik izpisal veliko cifro. Tam, kjer so pa že do zdaj ravnali večinoma racionalno, bodo stroški verjetno večji.

floyd1 ::

Točno tako. Racionalno pa je do zdaj ravnala malokatera (če sploh katera) stavba. Vedno se najde nekaj pacientov...
Pri nas so to čudo namontirali lani pred kurilno sezono in učinek se definitivno pozna - na bloku več ne vidiš odprtih oken, vsaj po nekaj ur ne, prej pa je bila to stalna praksa nekaterih. Je pa jasno, da pri vedno višjih cenah kurilnega olja nekako ne vidiš tega tega prihranka.

WarpedGone ::

Ne, položnice bodo v sumi tam tam, le toplarna bo mela več profita.
Zbogom in hvala za vse ribe

Volk| ::

WarpedGone je izjavil:

Ne, položnice bodo v sumi tam tam, le toplarna bo mela več profita.

Ne toplarna! Določeni posamezniki!
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

WarpedGone ::

No sej, zato sm toplarna napisu z malo.
Vse skup meji na zlorabo državnega monopola prisile v privatno korist.
Zbogom in hvala za vse ribe

_sem_ ::

No, največ profita bodo imeli merilci, ki jim je država zrihtala posel. Je sicer globalno gledano boljš da ima vsaj nekdo profit, kot da gre toplota v tri popoldne... pod pogojem da bi pol dejansko plačevali manj in da nam reč ne bi nesorazmerno zakomplicirala življenja.

> Nikjer ne piše da preklapljajo na enotočkovno.
To je najbrž opisano v standardu, po katerem piše da so narejeni.

residual ::

smotrnost uporabnikov se bo odražala na manjši porabi toplote, kar pomeni nižjo porabo kurilnice, manj plina oz. lahkega olja. Torej če bo ista cena ostala za kurjavo, je šla razlika nekomu v žep v obliki povišanov stroškov dela, režije trošarin. Z drugimi besedami ima država še rezerve v povečanju trošarin na energente, in manj ostane toplarnam.

Doseči bi bilo treba, da se namesti pravi kalorimeter na dovod vsake večstanovanjske stavbe, izgube na poti do stavbe naj uredi/izolira toplarna oziroma distributer, blok pa naj izolirajo stanovalci. To bi bilo fer. Sedaj pa stanovalci pokrivamo izgube enih in drugi. ČE se motim me popravite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: residual ()

WarpedGone ::

Doseči bi bilo treba, da se namesti pravi kalorimeter na dovod vsake večstanovanjske stavbe,

Če sm prav slišal in razumel je tole že tako kar nekaj let (IIRC od 2007 naprej). Zakonska obveza.

izgube na poti do stavbe naj uredi/izolira toplarna oziroma distributer, blok pa naj izolirajo stanovalci. To bi bilo fer. Sedaj pa stanovalci pokrivamo izgube enih in drugi. ČE se motim me popravite.

V principu bi bilo tako fer ampak se pod črto toplarni lahko gladko Hebe za izgube na poti do bloka, ker tisti strošek enostavno prelije v višjo ceno kWh, ki pride do bloka. Zakaj bi se matrali z izolacjo, če itak na koncu ti plačaš ves tisti kolm/olje/plin/drva?

Dokler nimaš izbire med dobavitelji toplotne oskre si pečen po dolgem in počez. Če bi lahko izbiral čigave kWh boš plačeval, bi imeli dobavitelji interes da ti jih dostavijo čimbolj učinkovito. Tko pa je vso tole preseravanje iz finančnega vidika samo preseravanje in v globalu le dvigne strošek ogrevanja.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

ČE se motim me popravite.
Motiš se. Kalorimetri so že nameščeni in pokažejo, koliko je dejansko pokuril posamezen blok. Zdaj je ta znesek samo potrebno čim bolj pošteno razdeliti med stanovalci. Sedaj sem šel pozimi za dva mesece v tople kraje in račun za ogrevanje sem plačal enak, ne glede na to, ali sem pred odhodom zaprl vse radiatorje, ali jih dal na ful. Zdaj bom, hopefully, plačal malo manj, če jih bom zaprl.

In če zaradi napeljave ni mogoče 100% pošteno razdeliti teh stroškov (se pravi namestiti kalorimetrov za vsako stanovanje), je 50% natančnost še vedno boljša kot 0%.

O.

WarpedGone ::

je 50% natančnost še vedno boljša kot 0%.

Seveda, če ne bi cena te natančnosti presegala občasnega prihranka.

Podobno kot satelitsko cestninjenje. Super duper pravično, le da njegov strošek presega ceno celoletne vinjete.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Seveda, če ne bi cena te natančnosti presegala občasnega prihranka.
To bo pa šele treba videti, kolikšen bo resnično prihranek glede na stroške merjenja.

O.

floyd1 ::

WarpedOne: Prav imaš, kalorimetri so že nekaj let na vseh večstanovanjskih stavbah.

Kot sem že enkrat povedal, meni je hecno le to, da smo dali denar za delilnike in potem postavili smešno razmerje - 60% plačaš po delilniku in 40% po kvadraturi (kot prej). Če bi bilo 80 - 20 bi že bilo boljše, več pa po zakonu menda ni dovoljeno. Pri 60-40 govorim seveda za naš blok.

Okapi: Imaš prav, je pa vseeno bilo treba že v štartu dat kar nekaj denarja za delilnike (Jaz okrog 160 EUR) potem nekaj vsak mesec za odčitavanje... Tistemu, ki gre pozimi za 2 meseca na dopust se bo sigurno splačalo, ostali pa... Nisem še naredil prave primerjave lani/predlani a to je itak težko, je preveč dejavnikov v igri...

Volk| ::

Še dobro da v novih blokih ima vsak svojo peč na plin, pa si pač po potrebni vklopi...in toliko tudi plača.
Najebali smo ga mi v "starih blokih"
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Grey ::

Torej je stvar nastavljena za odiranje folka ne glede na to kaj naredi. Če je prehladno in ti odpreš radiator na ful, naprava smatra, da imaš odprto okno in te odere ko prasca. Če pa imaš prekrito pa te spet odere. Torej...lose-lose situacija za potrošnike s tem, da se bodo cene še povišale ob manjšem udobju. Krasni novi svet...

Spajky ::

He, pri onem linku od Brunate zavajajo (lažejo) ko psi: super natančnost: če zluftaš stanovanje, pa sonce ti sije na radiator = šteje toplotno energijo zaradi nastavljene premale razlike - it is not a bug, it is a feature >:D. Drugič pravijo, da se menja po 10 letih samo baterija, kar ni res, ker pravilnik navaja (ker ni re-kalibracije naprave!) obvezno menjavo delilnikov (ni izjem, se pravi še enkrat moraš kupit po tem cajtu delilnike in jih z montažo spet plačat ponovno!) Kalorimetre na cevi pa enkrat na 20 let (na vsakih 5 let čiščenje in rekalibracija)

Kar pa se tiče onega razmerja po kvadraturi/dejanski porabi, pa se vsak blok odloča avtonomno za ono razmerje 20:80 do 40:60 s sklepom/sprejetjem dobre polovice lastnikov stanovanj. Mi v našem bloku forsiramo 20:80, čeprav so nam hotli vsilit večinsko 30:70 (lažje računanje za vse enako)...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Grey ::

Spajky je izjavil:

He, pri onem linku od Brunate zavajajo (lažejo) ko psi: super natančnost: če zluftaš stanovanje, pa sonce ti sije na radiator = šteje toplotno energijo zaradi nastavljene premale razlike - it is not a bug, it is a feature >:D. Drugič pravijo, da se menja po 10 letih samo baterija, kar ni res, ker pravilnik navaja (ker ni re-kalibracije naprave!) obvezno menjavo delilnikov (ni izjem, se pravi še enkrat moraš kupit po tem cajtu delilnike in jih z montažo spet plačat ponovno!) Kalorimetre na cevi pa enkrat na 20 let (na vsakih 5 let čiščenje in rekalibracija)

Kar pa se tiče onega razmerja po kvadraturi/dejanski porabi, pa se vsak blok odloča avtonomno za ono razmerje 20:80 do 40:60 s sklepom/sprejetjem dobre polovice lastnikov stanovanj. Mi v našem bloku forsiramo 20:80, čeprav so nam hotli vsilit večinsko 30:70 (lažje računanje za vse enako)...

Verjetno se jim potem koeficienti ne ujemajo v redu z njihovimi finančnimi projekcijami ali kaj podobnega...ne delajo takih presežkov pri računanju. Skratka, to vse skupaj je en tak velikanski nateg naroda da je joj.

energetik ::

Grey je izjavil:

Če je prehladno in ti odpreš radiator na ful, naprava smatra, da imaš odprto okno in te odere ko prasca. Če pa imaš prekrito pa te spet odere.
Ne, če hočeš ogret sobo in imaš zaprto okno, bo radiator grel uro, dve in nato ga bo termostatski ventil zaprl, delilnik pa odčital porabljeno toploto. Če boš pa imel vmes odprto okno, bo termostatski ventil ves čas odprt in delilnik ti bo lepo štel toploto, ki jo mečeš skozi okno. Tukaj ni nobenega odiranja. Odiranje je kvečjemu zaračunavanje odčitkov, vgradnja delilnikov in dodatek kakšnih naknadnih faktorjev, ki ne ustrezajo dejanskemu stanju.

Volk| ::

Živim v dvosobnem stanovanju z punco. Imam arcontove okna, katera dihtajo kot treba.
Če ne zluftam vsaj 3x na dan, mam ful slab zrak. Torej, zato ker nočem imet slabega zraka in odprem okno vsake telko cajta, moram plačevat več. Kaj pa to, da zaradi svežega zraka sem manj bolan, posledično manj bolniške? Je kdo to upošteval v naši banana državi?
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Okapi ::

in nato ga bo termostatski ventil zaprl,
Lepo, samo si pozabil, da večina nima termostatskih ventilov.

O.

vinetu ::

Nabavite si te termostatske ventile pa bo majhna poraba
imam jih že dve leti. nastaviš čas kdaj se vklopijo in čao
Radiatorski termostat HR 20 Style
http://shop.conrad.si/websale7/Termosta...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vinetu ()

WarpedGone ::

Če ne zluftam vsaj 3x na dan, mam ful slab zrak. Torej, zato ker nočem imet slabega zraka in odprem okno vsake telko cajta, moram plačevat več.

U bistvu ne. Ker ti okna bolje dihtajo, radiatorji manj delajo, ko so okna zaprta.
Zbogom in hvala za vse ribe

thramos ::

On jih odpira. In zdej jamra revež, ker bo moral (približno) bolj pošteno plačat energijo, ki se s tem zgublja.

WarpedGone ::

Ne, jamra, ker misli da bo moral plačat več, ker mu okna dobro dihtajo in ne mara zanič zraka.
Zbogom in hvala za vse ribe

Volk| ::

thramos je izjavil:

On jih odpira. In zdej jamra revež, ker bo moral (približno) bolj pošteno plačat energijo, ki se s tem zgublja.

Si že kdaj prišel h komu na obisk, ki je imel neprezračeno? kako si se počutil?
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

thramos ::

Slabo, sej ne pravim da je zatohlo ok. Sam zdej nej bi bolj pravično plačal za toploto, ki jo porabimo za zračenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

floyd1 ::

Zračenje je itak obvezno, sploh pri plastičnih oknih in še npr. stiroporu na fasadi. Samo mi se zdaj pogovarjamo o tem, kot da bo to stalo celo premoženje, če zjutraj, popoldne in zvečer za 3 minute prezračiš. Ne bo.

thramos ::

Jep. Pa itak, če je tak problem v izolaciji, kupte slabšo, pa bo svež zrak. :))

tecumseh ::

Hm, po vsem tem branju (+ ostali forumi in strani), se vedno nisem nikjer zasledil kaksne merske enote dejansko so na teh skatlicah (konkretno - Brunatine) in po kaksni formuli merijo to, kar pac merijo???

solatko ::

Tega ne boš nikjer zasledil, saj tudi proizvajalci ne vedo točno, kakšno razliko sploh ta naprava meri. Nateg nekaj miljonov Evropejcev in zaslužek nekaj monopolnih firm, ala Brunata!
Delo krepa človeka

Pyr0Beast ::

Razlike med priprtim in termostatskim ventilom v prihranku ni. Tudi ne more biti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338022 (21008) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24640941 (35105) jernejl
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824267 (20127) kixs
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722183 (18910) Okapi
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110785 (9233) Pyr0Beast

Več podobnih tem