» »

Delilniki odvzema toplote

Delilniki odvzema toplote

Pyr0Beast ::

Ampak to nima veze s samim obračunavanjem temveč z dojemanjem folka, da bo sedaj moral plačevati kakor porabi.

Skupne zadeve in zastonjskost venomar vodijo v malomarnost.

Najbolje bi bilo nabiti gor kalorimetre in postaviti korekcijski faktor.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

jernejl je izjavil:

Za dodatno pravičnost lahko dodamo še en korekcijski faktor, ki bo po žepu udaril tiste, ki stanujejo v novejših blokih, in razbremenil tiste, ki živijo v starejših. Zakaj bi se pravica delila le znotraj bloka, zakaj ne tudi med bloki?
Lej, v blok vodi toplovod in na njem toplarna/itd odčitava natančno koliko toplote priteče vanj. Ker so nekatera stanovanja vogalna imajo avtomatično večjo porabo kot notranja, pa če imajo vsi termostatske ventile nastavljene na 20°C. Toplota pa prav lepo teče skozi predelne stene, ki imajo tam nekje 10-15cm debeline, brez izolacije. Stanje je pač takšno, v večini blokov stanovanja pač niso izolirana med sabo.
In to nikakor ne moreš primerjati med posameznimi bloki oz. med bajtami v hribih/nižini.

solatko ::

Jernej je pač eden takih srečkotov, kot jaz, ima ogrevano stanovanje od sosedov, za razliko, pa je en velik egoist, saj ve, da si sosedje ne morejo prav nič pomagat.
Prvi bo proti, ko se bo odločalo za menjavo fasade, saj gre po navadi za sredstva v višini nekaj k€, proti bo tudi, ko se bodo odločali o izoliranju sten in stropov, proti pa bo tudi, da bi se uredilo enakomerno ogrevanje stanovanj, saj bo potem tudi nekaj kurjave sam porabil.
Jaz sem prisiljen imeti okna odprta tudi pozimi, strokovnjaki iz toplarne, so premerili cel blok, podali nekaj nasvetov, sedaj pa je na nas lastnikih, kdaj bomo zbrali dovolj denarja, da bomo popravili gradbene napake v bloku zgrajenem l. 1967. Nekako 7-10k€/stanovanje.
Delo krepa človeka

jernejl ::

Lej, v blok vodi toplovod in na njem toplarna/itd odčitava natančno koliko toplote priteče vanj. Ker so nekatera stanovanja vogalna imajo avtomatično večjo porabo kot notranja, pa če imajo vsi termostatske ventile nastavljene na 20°C. Toplota pa prav lepo teče skozi predelne stene, ki imajo tam nekje 10-15cm debeline, brez izolacije. Stanje je pač takšno, v večini blokov stanovanja pač niso izolirana med sabo.
In to nikakor ne moreš primerjati med posameznimi bloki oz. med bajtami v hribih/nižini.

Ne vidim razlike med subvencijami znotraj posameznega bloka in subvencijami med različnimi bloki. Tudi ne vidim argumentov, zakaj se tega ne da primerjati. Če je nekdo, ki živi na vogalu, upravičen do subvencije, zato ker njegovo stanovanje zaradi neugodne lege / slabe izolacije porabi več - zakaj ne bi do take subvencije bil upravičen tudi nekdo, ki živi v starem, slabo izoliranem bloku?
Zakaj sploh ljudje v različnih naseljih / blokih plačujemo različne tarife za ogrevanje? Zakaj ljudje, ki so 3km stran, plačujejo manj, ker so povezani z drugo toplarno? Zakaj mi ne bi oni nekaj kurjave subvencionirali?

Toplota pa prav lepo teče skozi predelne stene

Ja, teče lahko v obe smeri. Če ne želiš sosedu ogrevati stanovanja, lahko kurjavo zapreš (in bo toplota prehajala v obratni smeri), ali pa steno izoliraš.
Zakaj bi moral jaz plačevati ogrevanje soseda, sem ga mar prosil, da me ogreva? Zakaj bi mi moral kdorkoli odšteti energijo, ki se izgubi skozi zunanje stene?
Mi bo petrol povrnil del kupnine za gorivo, ker se vsa masa goriva ni spremenila v energijo? Ali pa zato, ker je moj avto porabil več goriva od sosedovega za enako pot?
Mi bo elektro povrnil del stroškov, ker toplota gospodinjskih aparatov (ali el. radiatorjev) prehaja k sosedom oz. skozi zunanje stene?

Zakaj bi moral jaz, ki imam nova trislojna varčna okna, plačevati dražje ogrevanje, ker imajo sosedje 50let stara lesena okna, skozi katera piha? Ker kadijo in imajo celo zimo odprte balkone in okna?
Že tistih nekaj deset odstotkov porabe, ki se plačuje po kvadraturi, je dovolj, da ne morem v celoti uživati prihrankov novih oken, ampak del teh prihrankov dobijo tudi sosedje. Jim lahko izstavim račun za okna?

Jaz sem prisiljen imeti okna odprta tudi pozimi

Če imaš pokvarjena okna, jih lahko zamenjaš. Nikakor pa ne moreš od sosedov zaradi tega zahtevati, da ti subvencionirajo ogrevanje, ker moraš imeti odprta okna.

Elektriko dobivamo vsi pod enakimi pogoji, zato je tudi cena enaka

No torej, če komu plačevanje ogrevanja po delilnikih ne ustreza, naj radiatorje zapre in nabavi električne, pa bo potem plačeval pošteno. Elektro pa mu bo verjetno odbil delež energije, ki je šla skozi zunanje zidove, in račune poslal tudi sosedom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

solatko ::

jernejl - poleg tega da si precej egoista, tudi poste bereš zelo površno. Okna imam namreč odprta, da se mi stanovanje ne segreje na 30+ stopinj, saj mi je že 25 dosti preveč za normalno bivanje v stanovanju. Na žalost pretok toplote v nasprotno smer ne teče, ker imajo sosedje (ob zaprtih 3 slojnih novih oknih, preveč slabo izoliranih zunanjih sten). S plačevanjem po m2, sem jim subvencioniral toploto, ki je grela mene, sedaj z delilniki, pa bodo plačevali svoj hlad in mojo vročino v stanovanju, oziroma tri četrt mojega porabljenega bencina v avtomobilu, če govorim v prispodobi.
Seveda imajo možnost vse stene obdati z 20cm debelim izolirnim materjalom, seveda znotraj svojega stanovanja, lahko za enako debelino izolirajo tla in strop, potem bo tudi njim zadoščalo gretje, ki ga oddajajo cevi, ki potekajo skozi vsa stanovanja.
Če si to ne poštimajo so si sami krivi in naj kar veselo plačujejo še moje ogrevanje.
Delo krepa človeka

energetik ::

jernejl je izjavil:

Ne vidim razlike med subvencijami znotraj posameznega bloka in subvencijami med različnimi bloki. Tudi ne vidim argumentov, zakaj se tega ne da primerjati. Če je nekdo, ki živi na vogalu, upravičen do subvencije, zato ker njegovo stanovanje zaradi neugodne lege / slabe izolacije porabi več - zakaj ne bi do take subvencije bil upravičen tudi nekdo, ki živi v starem, slabo izoliranem bloku?
Zakaj sploh ljudje v različnih naseljih / blokih plačujemo različne tarife za ogrevanje? Zakaj ljudje, ki so 3km stran, plačujejo manj, ker so povezani z drugo toplarno? Zakaj mi ne bi oni nekaj kurjave subvencionirali?
Sosednji blok praktično nič ne vpliva na porabo v tvojem bloku, prav tako ne bajta v sosednjem naselju. V samem bloku pa imajo vsi stanovalci skupno zunanjo lupino, kjer se dogajajo izgube. S tem da večino teh skupnih izgub pokrivajo vogalna/vrhnja stanovanja, zato bi morali imeti svojo porabo pomnoženo z nekim olajševalnim faktorjem, ki bi ga pokrili tisti iz notranjosti. Pa če namontirajo 20cm izolacije na fasado in vsi vgradijo 3-slojna okna, bo še vedno tako.
Da bi pa izolirali stanovanja med sabo, je pa pri starejših blokih nekako nerealno, poleg tega - na kateri strani predelne stene bi dali izolacijo? Tisti, ki ima na svoji strani izolacijo, izgubi hranilnik toplote (steno).

Pšenični ::

Glede lege stanovanj je tako, jaz sem na to gledal že pri nakupu. Tako sem v drugem nadstropju in imam južno lego. Na zunanji steni.

Pač izučilo me je mansardno stanovanje z visokimi stropi v bloku, kjer sem stanoval pred leti. Skozi me je zeblo.

Je pa res, da za mansardno ali polkletno plačaš dosti manjšo kupnino, se kar zelo pozna pozna (do 20.000 evrov). Tako da ne pride v poštev, da bom jaz plačeval še za tiste, ki so prišparali pri kupnini, sedaj pa naj jaz plačujem za njihovo neugodno lego. Ej, ga. Je kdo padu na glavo.

Imamo pa v našem bloku že potrjeno obnovo in nadgraditev fasade, kar bo pozitivno vplivalo na porabo. Imamo sicer "fasadno opeko" ( ma ne vem kako se točno reče), tako da se doda še nekaj na podlagi stiropora in bo izolacija res izvrstna. Bo pa koštalo.

Solatko je pač primer, ki ga ni v Sloveniji, tako da ga statistično komot lahko zanemarimo. Je pa zanimivo.

Glede odčitavanja je tako. Pri nas odčitava Sintal. Ko grejo pobi mimo, se pač odčita vrednosti.

Odčitava se enkrat na mesec, stane eno odčitavanje 1 evro.

V glavnem zadeva je zlo v redu.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

telbanc - V času velikega biznisa na stanovanjskem področju, ko je bila prodana vsaka luknja, praktično ni bilo razlik v ceni po m2, glede na lego stanovanja, tudi izbire ni bilo toliko, da bi vsi lahko bili na južni strani.
Niti nisem tako osamljen primer, kar nekaj prijateljev v LJ ima podobno situacijo ali jih zebe, pri zaprtih oknih in vratih ali pa hodijo po stanovanju v kratkih rokavih ob odprtih oknih (na kip), ne na stežaj, saj potem bi tudi jaz zmrzoval, ne glede na odprtost ali zaprtost ventila.
Delo krepa človeka

Pšenični ::

"telbanc - V času velikega biznisa na stanovanjskem področju, ko je bila prodana vsaka luknja, praktično ni bilo razlik v ceni po m2, glede na lego stanovanja, tudi izbire ni bilo toliko, da bi vsi lahko bili na južni strani.
Niti nisem tako osamljen primer, kar nekaj prijateljev v LJ ima podobno situacijo ali jih zebe, pri zaprtih oknih in vratih ali pa hodijo po stanovanju v kratkih rokavih ob odprtih oknih (na kip), ne na stežaj, saj potem bi tudi jaz zmrzoval, ne glede na odprtost ali zaprtost ventila."

Stanovanje sem kupil l. 2005. V času "velikega biznisa". Pač zelo sem pazil sem kaj kupujem. Meni npr. 120.000 evrov pomeni veliko tudi v "času velikega biznisa" in sem dobro premislil, kaj bom kupil.

Kdor je podlegel fami, da bo stanovanj "vsak čas zmajnkalo" in da cela "skozi raste". Tistega zdej zebe. Ker je kupoval na vrat in na nos.
In se o zadevi ni pozanimal.

EJ, jebi ga. Ko kupuješ stanovanje je to navadno velik življenski projekt. Tako je potrebno pristopit tudi k njegovi realizaciji. Če tega nisi sposoben, se pač tega ne loti. Prodajalci so pač namazani z vsemi žavbami.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

telbanc - Če tvoj sosed na severni strani ne bi bil prisiljen kupiti stanovanja, pa tisti pod tabo in oni nad teboj, bi te ravno tako zeblo, pa še stroške bi imel s popokano vodovodno napeljavo v praznih stanovanjih na severni strani.
Si pač samo eden od 50% srečkovičev v vašem bloku, vendar za en kurc izgradnjo niso krivi stanovalci, to ti je menda jasno. Ko boste lepo zrihtal fasado (največje izgube toplote so na zunanjih stenah in na stropu vrhnjega stanovanja), boste pa plačevali po dejanski porabi in potrebi toplote, do takrat, te pač sosedje nenamerno grejejo.
Zato sem tudi navedel v prejšnjih postih, da je pošteno plačevanje šele po ureditvi vseh parametrov, do takrat, pa je najbolj pošteno m2 in me v nasprotno ne bo nihče prepričal.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Pšenični ::

"telbanc - Če tvoj sosed na severni strani ne bi bil prisiljen kupiti stanovanja, pa tisti pod tabo in oni nad teboj, bi te ravno tako zeblo, pa še stroške bi imel s popokano vodovodno napeljavo v praznih stanovanjih na severni strani."

ČE je stanovanje na severni strani, si izpogajaš nižjo ceno nakupa. Kapiraš al ne.

Če sploh zastopiš v čem je poanta. Ker se mi zdi da trobim kje nekam brez veze. Če kupiš slabšo lokacijo plačaj več za ogrevanje. Razliko mu jaz ne bom subvencioniral.

solatko ::

V času konjukture na gradbenem področju je bilo - vzemi ali pusti, saj jih je za teboj veliko. Če vzameva hipotetično, da bi bila vsa stanovanja na severni strani prazna, kako bi se počutil potem, bolje, bolj pravično in seveda precej dražje, ker bi moral svoje stanovanje greti, pa še v praznega bi se toplota širila iz tvojega stanovanja. Dajte bit pobje malo manj egoistični, saj nikdar ne veste, kdaj boste padli v situacijo, da vam bo sočloveška pomoč še kako prišla prav. Kolikor te poznam po drugih temah si precej krščanski človek pa če prav, tvoje razmišljanje nima čisto nič tistega v sebi, kar uči Kristus.
Delo krepa človeka

Pšenični ::

"Dajte bit pobje malo manj egoistični, saj nikdar ne veste, kdaj boste padli v situacijo, da vam bo sočloveška pomoč še kako prišla prav. Kolikor te poznam po drugih temah si precej krščanski človek pa če prav, tvoje razmišljanje nima čisto nič tistega v sebi, kar uči Kristus."

Ja, za stanovanje sem varčeval 15 let. Tako da sem dobro premislil, kaj bom kupil. Razmerje pri nas je 30/70 v korist delilnikov - (več ni šlo.)toplote, tako da smo kar solidarni z tistimi, ki so v polkletnih prostorih.

Poleg tega sem bil takoj za to, da se fasada izboljša, čeprav bodo s tem taki stroški, da te boli glava. Sem solidaren do neke meje.
Nisem pa, ko vidim, da imajo sosedi zaprte balkone in jih ogrevajo na naš račun. in prav ti so "sabotirali" vpeljavo delilnikov do konca.

Sem solidaren, zastojn kidam sneg okrog bloka "za bog lonej". Seveda vsak naredi nekaj, vendar ne vsi.

Zgodovina sprememb…

jernejl ::

Jernej je pač eden takih srečkotov, kot jaz, ima ogrevano stanovanje od sosedov, za razliko, pa je en velik egoist, saj ve, da si sosedje ne morejo prav nič pomagat.

Stanovanje ni danost, ki je človeku pripisana že ob rojstvu in se je ne da spremeniti. Če nekdo želi stanovati na vogalu ali v pritličju, je to njegova stvar. Jaz imam stanovanje (jasno) v sredini, tako po višini kot širini bloka. Ne zato, ker bi mi bog naklonil tako srečo, ampak sem takšnega izbral.
Če mi vogalni sosed to zavida, si lahko pomaga tako, da se preseli v tako stanovanje - neprodanih enot je veliko in izbira pestra.

poleg tega da si precej egoista, tudi poste bereš zelo površno. Okna imam namreč odprta, da se mi stanovanje ne segreje na 30+ stopinj, saj mi je že 25 dosti preveč za normalno bivanje v stanovanju. Na žalost pretok toplote v nasprotno smer ne teče, ker imajo sosedje (ob zaprtih 3 slojnih novih oknih, preveč slabo izoliranih zunanjih sten). S plačevanjem po m2, sem jim subvencioniral toploto, ki je grela mene, sedaj z delilniki, pa bodo plačevali svoj hlad in mojo vročino v stanovanju

Aha, zdaj sem si ustvaril sliko o tvoji situaciji.
V stanovanju bi imel pri zaprtih oknih 30°C. Ker si za znižanje temperature prisiljen odpreti okna, sklepam, da tako že imaš zaprte radiatorje (saj bi v nasprotnem lahko zaprl radiatorje in tako znižal temperaturo). Toplota prehaja skozi zidove od sosedov, ki pa imajo kljub polno odprtim radiatorjem v stanovanju hlad. Zidovi so taki, da prepuščajo toploto samo v smeri proti tebi.
Sklep: imaš take zidove, ki prepuščajo toplotno energijo le v eno smer, in sicer od tam, kjer je nižja temperatura, tja, kjer je višja. Tvoji zidovi so toplotna črpalka.

V času velikega biznisa na stanovanjskem področju, ko je bila prodana vsaka luknja, praktično ni bilo razlik v ceni po m2, glede na lego stanovanja, tudi izbire ni bilo toliko, da bi vsi lahko bili na južni strani

Najbolje, da plačilo za kurjavo prilagodimo tudi prodajnim cenam stanovanj (ali pa najemnim, ki si jih omenjal v nekem drugem prispevku).
Če je prodajna cena (ali pa najemnina) za dve stanovanji enaka, naj bo tudi strošek kurjave enak.


Če tvoj sosed na severni strani ne bi bil prisiljen kupiti stanovanja

Če je kdo koga prisilil v nakup stanovanja, je to kaznivo dejanje. To še ne pomeni, da mora nekdo drug temu človeku prispevati denar za ogrevanje.
Trenutno situacijo pa lahko reši tako, da stanovanje proda in se preseli v drugačno, če si tega želi.

solatko ::

Radiatorji zaprti, toplota ima pač svoj način gibanja, hladen zrak pri sosedih pritiska not in toplega poriva k nam. Tisti, ki so prodajali stanovanja, niso postavili cen glede na lego, temveč lepo po m2 in čau. Firme so kupovale stanovanja za svoje delavce, katere so potem leti kupili ali bili notri, kot najemniki.
Problem ni v lastnikih na severni strani, temveč v kvaliteti gradnje, na katero pa sedanji lastniki nismo imeli prav nobenega vpliva. Sedaj pa naj to gradbeno malomarnost plačuje 50% stanovalcev v blokih, ki imajo stanovanja obrnjena na sever.
Ta odredba naj bi pošteno razdelila stroške ogrevanja, nič pa ne govori o takih, kot sva midva, ki imava super lego in dovolj ali celo preveč toplote od sosedov, torej način z delilniki, tudi slučajno ni pošten, saj merijo hruške in jabolka. Pošteno bo takrat, ko bom jaz naštimal na 20 in bom imel 20, ravno tako sosed. Sedaj pa mora imeti sosed na full in zaprta okna, pa ga zebe, jaz pa zaprto in mi je ob odprtih oknih vroče.
Vse ostalo imava enako, tudi cena stanovanja je bila ob nakupu enaka, samo jaz sem imel srečo, da je firma bila med prvimi kupci, sosed pa je dobil ostanke.
Mojstri iz toplarne so dejali, da bo novi način v našem primeru bil še bolj nepravičen, kot stari, dokler ne uredimo vseh zadev povezanih z klimatskimi razmerami v bivalnih prostorih v celotnem objektu.
Delo krepa človeka

fosil ::

Govoriš nelogične stvari.
Praviš, da imajo pri sosedu 18 stopinj, ti pa 25 pri zaprtih radiatorjih. Zunaj je pa recimo 0.
Če to drži, potem ti greješ tistega soseda, ki ima 18 stopinj, ne pa obratno.
Tako je!

Pyr0Beast ::

Sosedu verjetno radiatorji ne štimajo - premajhen pretok

Možno pa je, da se mu vroč zrak zadržuje pri stropu.

Še to: Če nočeš odirati sosedov s preveliko temperaturo v stanovanju si nabavi klimo in grej hodnike ali pa odpri vrata namesto okna.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

Jest sem na zboru stanovalcev dal predlog že lani, da bi upravnik naredil izračun količnikov toplote za vsa stanovanja (lega etc., npr. 0,9x do 1,1x) za pravičnejše računanje stroškov toplote (prejšnje vaše opazke; meni je blo tudi prevroče, sem v "sendviču" tudi jest), pa ni bila večina za to (čim manj komplicirat, poenostavit pravijo). Pač bodo extremi plačevali več, pa naj, če so bedaki! >:D ...

Če bodo vsiljevali delilnike je treba povedat, da so si nekateri pred leti pri renoviranju stanovanj tle vrgli radiatorje in cevi ven in si napravli talno gretje :D iz svoje horizonale namesto stare instalacije. Takim bodo morali vgradit pretočne kalorimetre namesto delilnikov, saj jih nimajo kam navarit, pa bom še jest zahteval zase (in plačal) dražji kalorimeter in montažo; bom vsaj imel točno porabo in ne od "oka" iz delilnikov in mislim, da bom plačeval še manj kot z delilniki ... Torej si bom kmalu prinesel not razliko v kešu in prišparal za čez 5 let za čiščenje in rekalibracijo kalorimetra! ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

gokky ::

@solatko: Sever/jug IMNSHO ne igra nobene vloge, če upoštevaš dejstvo, da so poleti južna stanovanja pa prevroča. Sam stanujem v jugozahodnem vogalnem stanovanju in to še kako občutim. Najbrž se strinjaš, da bi v tem primeru morala severna stanovanja poleti solidarno sodelovati pri stroških elektrike za klimo v našem stanovanju, če morda še vztrajaš na solidarnosti sever/jug.

@jernejl, fosil: Merilna enota, ki jo obračuna (npr.) toplarna, je en blok. Ta blok tudi relativno malo vpliva na sosednjega (če se ne držita ravno skupaj, pa še tam je navadno dvojna stena+izolacija). Stanovanja pa medsebojno močno vplivajo. Pa ne samo s sevanjem/prehajanjem toplote, ampak tudi - sploh če so stene slabše - s konvekcijo.

V našem bloku pa sem opazil še eno veliko neumnost, ki jo delajo/mo. Vertikale potekajo po hodniku, kjer se dostopa do stanovanj, niso izolirane, hkrati pa se večine teh hodnikov ne zapira proti stopnišču, kjer pa so dostikrat odprta okna. Ne vprašajte, koliko energije vržemo čez te cevi.

_sem_ ::

gokky je izjavil:

V našem bloku pa sem opazil še eno veliko neumnost, ki jo delajo/mo. Vertikale potekajo po hodniku, kjer se dostopa do stanovanj, niso izolirane, hkrati pa se večine teh hodnikov ne zapira proti stopnišču, kjer pa so dostikrat odprta okna. Ne vprašajte, koliko energije vržemo čez te cevi.


Hja, vsaj to je res da se da ob montaži delilnikov izkoristit "moment" za dodatne ukrepe, ki za relativno malo vložka prinesejo precej prihranka, kot npr izolacijo takih vertikal in kakšnih sten in stropov ter menjavo oken v skupnih prostorih, ureditev vetrolova, vgradnjo termostatskih ventilov itd. Te reči dejansko zmanjšajo porabo, ne pa števci. Znaten del "psihološkega" učinka števcev zna čez kakšno leto popustit... enoletna primerjava porabe pred/po vgradnji bo tipično prikazala večjo razliko kot desetletna (v odstnosti "sistemskih" rešitev).

Pšenični ::

"Znaten del "psihološkega" učinka števcev zna čez kakšno leto popustit... enoletna primerjava porabe pred/po vgradnji bo tipično prikazala večjo razliko kot desetletna (v odstnosti "sistemskih" rešitev)."

Če bo popustil psihološki, pa sigurno ne bo cenovni vidik. Če zastopiš. Ko ne boš mogel dat 500 evrov za ogrevanje na mesec , kot tisti model z Jesenic, ki ni pripru radijatorjev... potem imaš dve možnosti....

vander ::

Kako pa je v primeru, da imaš radiator zaprt in se ogrevaš npr. s klimo. Ali delilnik to toploto registrira kot da jo je oddal radiator ?

energetik ::

Naj ne bi, ker takrat je Tzraka >= Tradiatorja.

Brias ::

ok ... se pravi ce v stanovanje prinesem 20m2 izolacije in izoliram cel flat, cisto izoliram vse cevi, razen radiatorja.... imam odprta okna, in 3 klime ki grejejo...... bom placeval cca 1k ? :)

namrec ni mi jasno... enkrat februarja smo dobili info izracun.... ki je bil relativno divji, glede na to da so drugi dobivali da bodo dobili nazaj okoli 100 eur....

in smo zaprli radiator v moji sobi, kjer je bilo okno vedno odprto, zaprli radiator v kuhinji, kjer okno ni bilo odprto, pustili radiator na tretino odprt v kopalnici, in v dnevni sobi radiator odprt na 1/4 cez dan, cez noc zaprt in balkon odprt....

rezultat sedaj.... 400 eur za doplacat :)

po domace, karkoli naredim, tudi ce se grejem z klimo, ce hocem imeti 24/7 odprto okno da snezi po meni.... bom naj******* z racunom???

lahko kaj kupim, kak proof stevec... ali da vn vrzem vse cevi >????

v stanovanju smo imeli povprecno 5-7 stopinj, v moji sobi je bila temperatura 2 stopinje vec kot zunaj, tudi cez noc, in cez cel dan....

Pyr0Beast ::

Čakaj, če prav razumem si ti imel odprt radiator in na stežaj odprta okna ves čas, sedaj se pa čudiš nad računom ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brias ::

ne....

imamo 4 radiatorje....

kopalnica - radiator na 1/3 odprt / vrata zaprta 24/7

kuhinja - radiator zaprt - okna zaprta / gretje od hladilnika in skrinje in kuhanja...

moja soba - radiator zaprt - okna odprta na ful 24/7 - vrata zaprta 24/7

spalnica - radiator cez dan odprt na 1/4, malenkost tudi balkon, cez noc radiator zaprt, balkon na ful odprt...


se tiste dve stopinje vec od zunanje v moji sobi je dvignil ojacevalec, d-925, ogromen CRT televizor.....




resnicno mi ni jasno...

Pyr0Beast ::

Reku bi da ti od sobe radiator-senzor neki narobe lavfa

Možno je da tudi ventili ne dihtajo


Sicer pa za info - Tisti regulatorji nimajo pojma kakšen je pretok vode skozi radiator, tako da je isto ali je na 1/4 ali na 1/1
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Volk| ::

Kaj pa merijo ti senzorji? Temperaturo radiatorja? Okolice? Pretok vode?

Sem slišal varijante, da če senzor hladiš(mokra krpa okoli njega), da pol lahko ga okoli prineseš. Ve kdo kaj več o tem?

Aja, pa namestitev tega senzorja je predpisano mesto kje se naj namesti ali lahko po želji? Namreč, če imaš na pol odprt radiator, pol je spodnji del hladen.

Še zanimiv članek:
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/...
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volk| ()

Pyr0Beast ::

Merijo 2 temperaturi, ena je okolice, druga radiatorja
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

beni ::

No pa so zadevo montirali tudi meni.
In takoj so tukaj vprašanja, na katera si ne znam odgovoriti.
Kako naj bi meril dve temperaturi, če sta obe tipali v enem majhnem prostoru, ki je z eno stranjo in edinim meni vidnim tipalom zaprto tako, da je stisnjeno na radiator. Po moji logiki se celotna naprava segreje na temperaturo radiatorja v zelo kratkem času.

Kje je takrat merljiva diferenca temperature zraka prostora in radiatorja ?

Bolj kot o diferenci razmišljam o tem, da zadeva šteje čas, ko je radiator nad prednastavljeno temperaturo. in iz tega procesira potrebne veličine za obračun.

Mislim, da bom kmalu enega dol vtrgal in se prepričal na lastne oči, ker me res firbec matra. Varovalko bom pa že kako improviziral, da bom montiral nazaj.

Za vse mogoče naprave se da dobiti dokumentacijo, razen za to čudo, s katerim bomo dali državi očitno še več denarja ....

LP Beni
Pojma nimam ...

Volk| ::

Ko boš odprl in preučil zadeve, deli znanje z nami. Edino kar pazi...če ga odpreš oni kao vejo, ker uničiš neko varovalo. Vsaj tako je meni reko, da pol ko je enkrat odprto ne morejo odčitat dokler ga ne nastavijo nazaj. Kaj pa vem, mogoče me je hotel samo nafarbat, da se ne bi dotikal zadev. Drugače pa meni tudi ni jasno kako lahko meri 2 temperaturi v taki škatlici. To je iz trte zvito.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Pyr0Beast ::

Verjetno potem primerja samo nastavljeno s temperaturo dvižnega voda ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

_sem_ ::

beni je izjavil:

No pa so zadevo montirali tudi meni.
In takoj so tukaj vprašanja, na katera si ne znam odgovoriti.
Kako naj bi meril dve temperaturi, če sta obe tipali v enem majhnem prostoru, ki je z eno stranjo in edinim meni vidnim tipalom zaprto tako, da je stisnjeno na radiator. Po moji logiki se celotna naprava segreje na temperaturo radiatorja v zelo kratkem času.

Kje je takrat merljiva diferenca temperature zraka prostora in radiatorja ?

Bolj kot o diferenci razmišljam o tem, da zadeva šteje čas, ko je radiator nad prednastavljeno temperaturo. in iz tega procesira potrebne veličine za obračun.

Mislim, da bom kmalu enega dol vtrgal in se prepričal na lastne oči, ker me res firbec matra. Varovalko bom pa že kako improviziral, da bom montiral nazaj.

Za vse mogoče naprave se da dobiti dokumentacijo, razen za to čudo, s katerim bomo dali državi očitno še več denarja ....

LP Beni


Dokumentacija se najde, npr. http://www.mt-merilnatehnika.net/filead...
Pa en tozadevni standard obstaja.
Mislim da temperaturna razlika med stranema delilnika gotovo je. Vprašanje je sicer točnost.
Problem je izolacija čez delilnik. Potem razlike dejansko skoraj ne bi bilo. Ampak kolkr vem delilnik zazna "previsoko" referenčno temperaturo in preklopi na enotemperaturno merjenje. Posledica je da zavese ali perilo ob isti dejanski temperaturi prostora povzročijo previsoko meritev, ne prenizke (ker mora biti toplotno izoliran radiator bolj vroč da enako ogreje prostor, čeprav dejansko oddaja enako toplotno moč).

Brias ::

he he nasi brainiaci so sedaj povzeli elektro model ....

kar v praksi znese ....

ogrevanje nasega fleta ne glede na zmrzal je zneslo cez 1k eur

sedaj pac bomo to placali - oz. je ze placano ( noben je j**e 5%, noben ne odgovarja na dopise, zadnji sestanek veleumov je bil 2 dni nazaj, to sploh ni bilo na razpravi, serviser od brunate je bil v bajti zaradi drugih zadev in sem ga zvlekel v flet da preveri, pa je rekel ej, to morjo vasi sefi in nasi sefi se zment, vasa stolpnca pokur vec kokr leva in desna stolpnica zraven ( enako leto gradnje, isto stevilo stukov, isto fletov ... ) .... ) IN SAMO NASA IMA NOVO FASADO .... ahahahahahahahhahaha

in so se odlocili, hisni veleumi in upravnik.... da bo zdej model ...

letosnji znesek se placa pac vse ... ne j****o ....

in od naslednjega mesca se zacne placevati za NASLEDNJE LETO tok k si letos porabil deljeno 12, pol bojo pa vidli kok kdo porabi pe eventuelno vracali denar .... ... AHAHAHAHAHAH..... kredit jim bomo dal ... komu ... jankovicu ... bajti ... brumati ... sloveniji .... toplarni ..

WHO KNOWS ....

jaz mam ze liste obesene na vsakem radiatorju, DNEVNO SE BO PISALA PORABA - - - K O B O 1 radiator ODPRT pri vec k -15 zunaj k mi klima ne bo delala, pa da vidmo ta magic jump v enem dnevu iz 2k na 8k na delilniku :)

DOOM_er ::

a si mogoče v prvem nadstropju? ali v prtličju?
Robots will steal your job. But that's OK

Brias ::

9 nadstropje od 14, zlata sredina stolpnice, imam jutranje sonce v okna ...

Grey ::

Najprej nam vsilijo odštevalce/delilnike pod pretvezo bolj zelene porabe energije.
Potem se dejansko mogoče pozna nižja poraba, ko se ljudje navadijo na nižje temperature.
Vmes postopoma dvigajo tarifo ogrevanja/vrinejo kake stroške obračunavanja ipd.

20% prihranek na računu sedaj = 20% večji profit podjetja najkasneje ob času zamenjave delilnikov.

In tvoj prihranek izgine, se pa njim za ta % poviša profit. Na tem svetu, v kapitalizmu, pozabite, da boste poceni prišli skozi. Summa Summarum vedno plačate enako, samo v drugačen celofan zapakirajo drek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

Pyr0Beast ::

Karkoli bodo počeli se bodo stroški povečevali. Zmanjšuješ jih lahko samo tako da narediš sistem preprostejši.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

redstrasse ::

8-O Zakaj ima stanovanje na vrhu večjo porabo ? Kako to porabo zmanjšati, izolirati strop na podstrešni ? Ne no na vrhu sm :(

DOOM_er ::

sej naj bi bli te koeficienti ki se upoštevajo če je stanovanje na vrhu, ima zunanjo steno in podobno. Za mojega ki je tudi na vrhu se še nisem nič sicer pozanimal, sestrična iz fužin ki je pa na vrhu pa vem da je zaradi tega zmanjšujejo ceno preko koeficienta. Je pa res da če si v zgornjem štuku se načeloma sploh ni potrebno greti ker prihaja vsa toplota od sponjih sosedov, vsaj tako je pri moji sestrični ki le redko kdaj prižge radiator
Robots will steal your job. But that's OK

WarpedGone ::

Karkoli bodo počeli se bodo stroški povečevali. Zmanjšuješ jih lahko samo tako da narediš sistem preprostejši.

Tole.
Velja praktično povsod. Če pa so že izjeme, velja enako pravilo za dele sistema.

Edini način da privarčuješ na ogrevanju je, da se greš svojo lastno hišo in sam odločaš kako in s čim se boš grel.

Vsaj dokler še niso prepovedal kurjenja lesa ...
Zbogom in hvala za vse ribe

donfilipo ::

Sam naj povem samo toliko.

Cela gumarabika je bila v tem, najprej ljudi prepričati, da zadevo sprejmejo. To je šlo tako, da so basali z nižjimi stroški. No praksa je zdaj taka, da je fiksen del plačila enak, variabilen, ta ki je odvisen od izmerjene porabe, pa je dodan;((

Pomeni, če smo praktično cinični: Da bi prišparali z energenti, smo poleg nekega common pavšala, začeli zaračunavati tudi del od dejanske porabe. Ko bodo veleumi tako preračunavali vse, jih bo pa seveda treba napasti z enakimi vatli, saj tako imenovana pravična meritev in poraba kot vidim ni čisto nič drugega, kot spretnost v goljufanju merilnikov:) sposobnosti zmrzovanja (starejši obnemogli so pač žrtve mraza!) in odličnemu zaslužku dobavitelja space tehnology;((

Koliko se bo dejansko prihranilo, pa dvomim da bo kaj več, kot prinesejo običajno kolektivne direktive o izolaciji blokov in tako naprej.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Ja pa še nekaj. Nisem natanko gledal in premislil o novih zaračunanih številkah po famoznih merilnikih.

Imam tako švohotno naoružanje, previsok pritisk in kombinacija ni zdrava. Pa da ne boste mislili, da balkan v moji vasi premore več prodaje orožja, kot švohoten kmet nekje na dolenjskem?

Samo gobcanje jih je:)

Ampak vseeno. Zazdelo se mi je, da cifre zaračunajo tako, da tisti ki pač merilnikov ne zademfa ali prevara na nek način tudi plača največ. Ker vse cifre summa summarum predstavljajo konkretno toploto. Ali ta klapa ali ne seveda ne morejo preveriti. Razen z vplogledom direkt v merilnik. Pomeni, zdaj bodo imeli tudi vstop v stanovanje lažji kot policija. Jaz se s tem strinjam, je pa vseeno prav, da tudi lepo pospravijo in skuhajo in speglajo, ne?

Ok. Summa sumarum plačujem zdaj kakih 30% več in ne manj. Čeprav sem radiator celo parkrat res zaprl, prej pa nikoli:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

Grey ::

donfilipo je izjavil:

Ja pa še nekaj. Nisem natanko gledal in premislil o novih zaračunanih številkah po famoznih merilnikih.

Imam tako švohotno naoružanje, previsok pritisk in kombinacija ni zdrava. Pa da ne boste mislili, da balkan v moji vasi premore več prodaje orožja, kot švohoten kmet nekje na dolenjskem?

Samo gobcanje jih je:)

Ampak vseeno. Zazdelo se mi je, da cifre zaračunajo tako, da tisti ki pač merilnikov ne zademfa ali prevara na nek način tudi plača največ. Ker vse cifre summa summarum predstavljajo konkretno toploto. Ali ta klapa ali ne seveda ne morejo preveriti. Razen z vplogledom direkt v merilnik. Pomeni, zdaj bodo imeli tudi vstop v stanovanje lažji kot policija. Jaz se s tem strinjam, je pa vseeno prav, da tudi lepo pospravijo in skuhajo in speglajo, ne?

Ok. Summa sumarum plačujem zdaj kakih 30% več in ne manj. Čeprav sem radiator celo parkrat res zaprl, prej pa nikoli:)

Haha sem vedel. Pripravite se na zaračunavanje tipa "mobilni internet". Arbitrarne, iz riti privlečene cene.
Saj je bivši ameriški predsednik lepo povedal...
Our enemies are innovative and resourceful, and so are we. They never stop thinking about new ways to harm our country and our people, and neither do we.

Okapi ::

Edini način da privarčuješ na ogrevanju je, da se greš svojo lastno hišo in sam odločaš kako in s čim se boš grel.
Čisto tako, mimogrede, bloki so veliko bolj energetsko varčnejši od individualnih hiš.

Summa sumarum plačujem zdaj kakih 30% več in ne manj.
Drugi očitno bolj šparajo;) Čisto možno je, da pri individualnem merjenju plačaš več, kot si prej, pri enaki ali tudi malo manjši porabi, ker si se prej šlepal na druge, zdaj se pa ne moreš več.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Reycis ::

Okapi tu si ga pa biksnil. Razlika v ogrevanju pride ce imas zunanjo steno kjer je -10 stopinj ali pa notranjo kjer se sosed greje na okoli 20 stopinj. Zelo pa se ta razlika zmanjsa, ce je imel sosed prej 25 zdaj pa ima samo 20. Pa mocno dvomim da je katerikoli sosed zmanjsal temperaturo za vec kot 2 stopinji.

Kako je torej mozno, da so ljudje zaceli paziti na porabo, zmanjsali temperaturo in zmanjsali zracenje pa jim je sla poloznica vseeno obcutno gor? Ljudi so nafukal za strosek merilnik + strosek odcitavanja in zdaj se placujejo mnogo vec kot prej.

Ustava nam zagotavlja pravico do nedotakljivosti stanovanja in med izjemami ni nastete moznosti "preveranje toplnotnih delilnikov". Edina moznost so karolimetri. Ce bi bil posiljen z delilniki bi se raje odklopil od skupnega ogrevanja.

Zivim v individualni hisi in ogrevnje na elektriko (toplotna crpalka, klima, elektricni radiator, karolifer) je zame dalec najcenejsa opcija.

Volk| ::

Ce bi bil posiljen z delilniki bi se raje odklopil od skupnega ogrevanja.


Ni tak preprosto. Ne moreš se ravno odklopit. Še vedno moraš plačevat "priključnino", čeprav bi zmetal vse radijatorje ven.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

energetik ::

Reycis je izjavil:

Kako je torej mozno, da so ljudje zaceli paziti na porabo, zmanjsali temperaturo in zmanjsali zracenje pa jim je sla poloznica vseeno obcutno gor? Ljudi so nafukal za strosek merilnik + strosek odcitavanja in zdaj se placujejo mnogo vec kot prej.
Položnica je šla lahko gor samo za stroške vgradnje in odčitavanja, v primeru, da folk porabi enako. Ali pa se je pač povečala cena toplote, kar pa nima veze z delilniki. Ali pa si ravno ti tisti, ki se je hladil z odprtimi okni pri odprtih radiatorjih.

Okapi ::

Še vedno moraš plačevat "priključnino", čeprav bi zmetal vse radijatorje ven.
Poleg tega je samo del 80-60% stroškov odvisnih od dejanske porabe.

Je pa čista resnica, da je pri vsem skupaj veliko megle. In veliko podjetnikov se bo na hitro omastilo, s tistim astronomsko dragim odčitavanjem pa si bodo zagotovili še brezskrbno starost:)

1 evro na radiator bi recimo v našem bloku zneslo skoraj 500 evrov, za mogoče pol ure dela. Če imaš pet takih blokov, katerih stanovalce si nategnil z mesečnim odčitavanjem, si preskrbljen za vse življenje.

Pri nas bomo sicer imeli po en merilnik na stanovanje, razmišljali pa smo, da bi odčitavanje izvedli kar v lastni režiji, če bo kdo za odčitavanje hotel več kot recimo pol evra po stanovanju na mesec. Izvedli bomo tudi hidravlično uravnoteženje in menda bomo celo vsi ventile na radiatorjih dobili nove, termostatske. Kdaj bomo s prihranki notri prinesli vse te stroške, pa nihče ne ve;)

O.

jype ::

Upam, da je solatkotu že kdo razložil, da ne gre za ionizirajoče sevanje, zato od njega ne more dobit raka.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338021 (21007) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24640941 (35105) jernejl
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824267 (20127) kixs
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722183 (18910) Okapi
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110785 (9233) Pyr0Beast

Več podobnih tem