» »

Obracun stroskov ogrevanja

Obracun stroskov ogrevanja

1
2
3 4

Okapi ::

Strošek je strošek, je čisto vseeno, a plačuješ 1 evro na mesec ali 60 evrov na 5 let.

MaterVola ::

Ko bi le vsi tako gledali na to! Nekateri sosedje si pa skoraj žile režejo, jim odpove razum...

fosil ::

Imam podobno situacijo kot dragana.
Zgornje stanovanje, severna stran, v stanovanju 22C, pa kljub temu poraba pod 40% povprečja. Ob tem da je kar nekaj stanovanj v bloku praznih in gotovo ne kurijo.
Očitno nekateri res porabijo ogromno, kljub plačevanju po porabi. Si ne predstavljam koliko bodo šele če se bo obračunavalo po kvadraturi.
Tako je!

Okapi ::

Mogoče je pa kaj narobe z merilniki? Ker dvomim, da imajo vsi drugi ves čas odprta okna in kurijo na polno, da pride normalno ogrevanje 40% povprečja.

Invictus ::

Nekateri si dajo na notranjo steno tudi kako izolacijo in dobra okna.

Potem se pa penzionisti, ki še nikoli niso vložili evra v obnovo stanovanja, čudijo, kako on lahko tako malo pokuri.

Jebeni penzionistični lobi. Uspejo zjebat vsako dobro zadevo s svojo predpotopno miselnostjo ...

Pizdim, ker sem bil ravno včeraj na sestanku stanovalcev. Vhod, kjer je največ penzionistov, je bil najbolj proti izolaciji in novi fasadi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

A bodo potem tisti, ki bodo po novem plačevali po kvadraturi lahko odstranili števce in nehali plačevati stroške merjenja?

MaterVola ::

Meni ni jasno, zakaj je variabilni delež lahko do 80 %, ampak pod pogojem, da imaš vsaj 40 % povprečne porabe/m2.

Invictus ::

Po kvadraturi bodo plačevali samo če bo njihova poraba manjša od 40% povprečja.

Vsaj jaz tako razumem.

Po vseh teh nebulozah razumem slovensko željo pa lastni bajti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

igor0203 ::

thramos je izjavil:

A bodo potem tisti, ki bodo po novem plačevali po kvadraturi lahko odstranili števce in nehali plačevati stroške merjenja?


Optimist :)) :)) :))

thramos ::

Vem vem. Iz bolj pravične razdelitve dejanskih stroškov ogrevanja, se je prešlo v dvojni nateg varčnih. Nakup števcev in blazni stroški merjenja so vržen denar skozi okno.Označevanje varčnosti kot zajedalstva je le še en vidik pojava o katerem piše Mazzini.

No, h praktičnim rešitvam: kako ugotoviti kakšen znesek je 40 %* in na kakšen način dvigniti porabo čim manj nad ta znesek, brez da se stanovanje spremeni v savno? Verjetno noro kurjenje od odprtih oknih med službo?

[edit] Verjetno gre za mesečno povprečje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

fosil ::

Si pa ne predstavljam kako se bo sedaj obračunavalo ogrevanje, če bodo eni plačevali po porabi, drugi pa po kvadraturi.
Kako to potem razdeliš po dveh kriterijih?
Tako je!

thramos ::

Od celotnega zneska odšteješ skupni znesek tistih po kvadraturi, ostalo razdeliš po deležu porabe.

Okapi ::

thramos je izjavil:

Označevanje varčnosti kot zajedalstva je le še en vidik pojava o katerem piše Mazzini.
Nauči se brati, ali pa malo razmisli, preden napišeš bedarijo.

Nihče ne označuje varčevanja z zajedavstvom. Ampak dejstvo je, da lahko v bloku na račun skupnosti izkoriščaš fizikalne lastnosti toplote in dejstvo, da stanovanja med seboj niso dobro toplotno izolirana. Življenje v skupnosti zahteva nekaj prilagajanja in egoistično zapiranje radiatorjev, ko te dlje časa ni v stanovanju, ali gretje na račun sosedov, ko si v stanovanju, sodi v kategorijo zajedavstva, ne varčnosti.

Je pa res, da je težko ločiti tiste, ki imajo pri zaprtih radiatorjih 18 stopinj zato, ker mislijo, da je tako bolj zdravo, ali ker se bolje počutijo v puloverju, od tistih, ki to počno zato, da imajo ogrevanje na račun sosedov.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

stb ::

Pozabljate tudi takšne primerke, ki "varčujejo" tako, da imajo odprt le en radiator. Sicer stalno, na polno, ampak je le en. Iz enega prostora (npr dnevnega) posredno skozi odprta vrata ogrevajo celotno stanovanje, potem pa se čudijo, da porabijo in plačujejo toliko kot sosed, ki ima enakomerno odprte radiatorje in enakomerno toplo stanovanje, njih pa ponekod zebe, drugje pa švicajo in so zato večktat bolni ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

thramos ::

Okapi je izjavil:

Nauči se brati, ali pa malo razmisli, preden napišeš bedarijo.


Rajši ti še enkrat preberi Mazzinijevo kolumno.

Da je zaradi prehajanja toplote čez deljene stene brez enormnih stroškov (merjenja/računanja teh tokov) nemogoče popolnoma pravično določiti porabo posamezne enote je jasno vsem.

Prav tako pa je težko potegnit mejo, kdaj gre za "zajedalstvo" in kdaj za varčevanje oz. preprosto boljšo pozicijo/izolacijo/sistemo zračenja ter posledično blazno stremenje k egalitarnosti. Mazzini kar dobro argumentira, zakaj gre za egalitarnost in po mojih opažanjih (glede ogrevanja) ima popolnoma prav.

ProGo ::

A ta nov pravilnik velja tudi za uporabnike v stavbah, kjer imajo kalorimetre?

MaterVola ::

V pravilniku nisem zasledil navedbe, ki bi omejevala njegovo veljavnost na določene vrste stavb.

Okapi ::

thramos je izjavil:

Mazzini kar dobro argumentira, zakaj gre za egalitarnost in po mojih opažanjih (glede ogrevanja) ima popolnoma prav.
V resnici nima. Če bi imel prav, bi enako veljalo tudi za elektriko in vodo, pa ne velja. Elektrike lahko porabiš 1% povprečja bloka, pa ne bo imel nihče nič proti (kvečjemu bo mogoče preveril, ali nisi mogoče shekal števca ali se priključil na skupnega od bloka).

O.

thramos ::

Pri kateri od teh dveh zadev pa je prišlo do množične menjave načina obračuna?

Okapi ::

Kakšno zvezo ima to? Števce za vodo so recimo ljudje marsikje kupovali prostovoljno, čeprav (še) niso obvezni, ker hočejo plačevati po dejanski porabi, ne egalitarno. V resnici je ravno obratno od tega, kar pravi Mazzini. Ni egalitarnost tista, ki si je ljudje želijo, ampak nočejo zajedavstva - prostovoljni nakupi števcev za vodo to dokazujejo.

A je strah pred zajedavstvom upravičen ali ne, oziroma koliko je dejansko zajedavstva pri ogrevanju, je seveda drugo vprašanje. Ampak dejstvo je, da ta sprememba zakona o ogrevanju ni zaradi želje po egalitarnosti, ampak zaradi (upravičenega ali neupravičenega) strahu pred zajedavstvom.

O.

thramos ::

Takšno, da najbolj pride do izraza želja po egalitarnosti oz. pravzaprav strah pred individualnostjo takrat, ko pride do (neprostovoljne) spremembe. Da nekateri kupujejo števce za vodo pokaže kvečjemu to, da prav vsi res niso za egalitarnost (no shit).

Dejstvo je, da ta sprememba zakona o ogrevanju ni zaradi (upravičenega ali neupravičenega) strahu pred zajedavstvom, ampak zaradi želje po egalitarnosti.

Spajky ::

MaterVola je izjavil:

...Država bi varčevanje z energijo brez težav lahko spodbudila z davkom na toplotno razkošje...Menjavo števcev je pametno financirati iz zbranih sredstev rezervnega sklada, če je to mogoče...
Manj kot porabiš, manj DDV-ja je na računu!¨Mi smo kalorimetre plačali iz rez.sklada!

ProGo je izjavil:

A ta nov pravilnik velja tudi za uporabnike v stavbah, kjer imajo kalorimetre?
Po info na TV kao da ja, vendar se to NE bo zgodilo IMHO; v popravku zakona NISO omenjeni kalorimetri. le indikatorji ...
Kar pa se tiče onega dela še po m2, pa sem jest mojim pred leti dokazal, da so glede na karakteristike stavbe tistih 20% (ki sem jih "inforcal" - Koper) >:D toliko notranje izgube v bloku, ki se delijo po kvadraturi. Kar pa se tiče deleža po porabi, pa sem jim napravil predlog relativno blagih koeficientov glede na položaj stanovanj (količnik glede zunanjih izgub za izračun), pa jih niso sprejeli, tako da je 1.0-x za vse za obračun ...

Glede odčitovanja, pa smo sprejeli (1x-letno), vendar je ta sklep po čudežu izginil iz zapisnika, ki je osnova za število odčitovanj/plačil za to ;(... Bomo morali še enkrat sprejet sklep na naslednjem sestanku (so se že nekateri začeli bunit, zakaj nam brez potrebe upravnik večkrat letno to vrši/zaračunava!) Heh, folk ima "kasno paljenje" zgleda ;( ... bo spet kakšen revolt tu :)) ...

Ps.: tako kot voda v reki, tudi toplota prehaja od višje k nižji preko zidov; torej, če bi vsi imeli enako, praktično ne bi prehajala od enega k drugemu ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

Okapi ::

Spajky je izjavil:

Mi smo kalorimetre plačali iz rez.sklada!
In? Kot da tisto pa ni tvoj denar.;((

thramos je izjavil:

Dejstvo je, da ta sprememba zakona o ogrevanju ni zaradi (upravičenega ali neupravičenega) strahu pred zajedavstvom, ampak zaradi želje po egalitarnosti.
Saj lahko še 10x ponoviš, pa ne bo nič manj narobe.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Invictus ::

Mislim da bi gradbeniki/fiziki brez problemov za vsako zgradbo izračunali kakšna mora biti poraba na stanovanje, da se notri ohranja recimo 19, 20 stopinj.

To bi bila osnova za plačilo.

Kar je več, se plača po porabi. V Sloveniji celo so bloki, kjer to celo deluje.

Problem so ti starci, ki že celo življenje živijo na pol zastonj v blokih in prevelikih stanovanjih. Ko so delali, je bilo to super, ker je ostalo več keša za žurka, zdaj ko so pa v penziji, pa jamrajo ker nimajo denarja za ogrevanje in višji rezervni sklad da se popravi desetletja nedela na bloku.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Okapi je izjavil:

Saj lahko še 10x ponoviš, pa ne bo nič manj narobe.


Sem mislil, da ti bo tvoj stil debatiranja bližji.

Spajky ::

Okapi je izjavil:

.. Kot da tisto pa ni tvoj denar.;((
Ker imam majhno kvadraturo, bi me moj kalorimeter prišel koštat več, če bi morali plačat takoj s kešem vsi vgradnjo; Folk se ne zaveda, da če jim crkne (je NJIHOV in ga morajo imet! -primer poplava po zidovih jaška, ga zalije npr.), da morajo sami plačat zamenjavo vmes! jest sem svojega "zavaroval" pred to nevarnostjo fizično ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

kixs ::

Nic, bo potrebno it v hiso....

nekikr ::

Kjer boš v štartu plačal manj zanjo, če bo lokacija v dolini pod hribom, obkrožena z velikim drevjem, ki ga ne smeš posekati, tako da bo sonce posvetilo le enkrat na mesec za 20 minut in boš posledično razumel, da boš za ogrevanje plačeval več.
Tule se pa na vso moč trudimo, da bi bili vsi enaki, da bi vsi porabili enako, le kako je namreč možno, da kdo porabi več, nekdo pa manj, to pa ja ni v naši slovenski navadi.

telexdell ::

nekikr je izjavil:

Kjer boš v štartu plačal manj zanjo, če bo lokacija v dolini pod hribom, obkrožena z velikim drevjem, ki ga ne smeš posekati, tako da bo sonce posvetilo le enkrat na mesec za 20 minut in boš posledično razumel, da boš za ogrevanje plačeval več.
Tule se pa na vso moč trudimo, da bi bili vsi enaki, da bi vsi porabili enako, le kako je namreč možno, da kdo porabi več, nekdo pa manj, to pa ja ni v naši slovenski navadi.

Poleti je senca dobrodošla, saj prihraniš pri uporabi klima naprave. Pozimi pa listje itak odpade in te namesto peči greje sonce.>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

m0LN4r ::

Zka bi odpiral pa zapiral radiatorje? Ne uporabljate sodobnih termostatskih ventilov na radiatorju?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

nekikr ::

Saj je vseeno. Plačaj kolikor porabiš. Posledično bi bila, za ogrevanje dražja stanovanja, pri nakupu cenejša, tista druga pa dražja in to je to, konec namišljenega problema. Nobenega kreganja kdo se na račun koga ogreva in koliko % povprečja moraš imeti, da ne plačaš nekega pavšala. Upam, da bomo nekje do konca stoletja morda slovenceljni spoznali, da vsi pač nismo enaki, da nimamo enakih potreb in da tudi plačevanje vsega po principu "vsi enako" pač ne gre. Koliko desetletij mora miniti, da gremo končno iz juge v razviti svet?
Kako že pravijo: Slovenca lahko spraviš iz Butal, ampak Butal iz Slovenca pa ne?

Okapi ::

A je še kar treba podtikati lažne motive ali lastnosti Slovencem?;((

Problem ni v tem, da bi nekdo porabil več ali manj od povprečja, problem je, ker se nekdo greje na tuj račun, oziroma se tako nekaterim vsaj zdi. Nihče se ne pritožuje, če kdo porabi 0 evrov elektrike, ali pa 100x nad povprečjem. Zato nehajte bluzit o nekakšni želji Slovencev po enaki porabi za vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

m0LN4r ::

 Tole si naj vsak nabavi, pa je problem rešen.

Tole si naj vsak nabavi, pa je problem rešen.

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

nekikr ::

Okapi je izjavil:

A je še kar treba podtikati lažne motive ali lastnosti Slovencem?;((

Problem ni v tem, da bi nekdo porabil več ali manj od povprečja, problem je, ker se nekdo greje na tuj račun, oziroma se tako nekaterim vsaj zdi. Nihče se ne pritožuje, če kdo porabi 0 evrov elektrike, ali pa 100x nad povprečjem. Zato nehajte bluzit o nekakšni želji Slovencev po enaki porabi za vse.

Ni res. Problem je, ker so lastniki stanovanj očitno primitivni bebci. Ojej, kakšna huda beseda, kajne, le čemu? Zato, ker jim ni jasno, kako je sestavljen blok. In jim ni jasno, da so nekateri zaradi lege (glede na sonce ali stanovanja v stavbi) na boljšem pri ogrevanju. In namesto pravilnika o pravilniku in direktorata za egalitarnost bi lahko dojeli, da blok tako deluje in bi pri nakupu lahko ponudili nekaj tisočakov več za stanovanje, kjer bo ogrevanje cenejše. Tudi dizel avtomobil kupiš dražje kot bencinarja, le zakaj? Ker pokuri manj. Samo da se tu nihče ne pritožuje in zganja uravnilovke (saj veš, bencinska črpalka stane toliko in toliko, če zdaj nekdo toči dizel pomeni, da je dal za izgradnjo objekta manj, dajmu mu nabiti neko slovensko dajatev, da bomo ja vsi enaki.

solatko ::

Državo bolj skrbijo nizki stroški ogrevanja pri kvalitetno izvedeni izolaciji fasad. Če blok porabi samo še 40%-ov prejšnje porabe, to pomeni nižji strošek do toplarne in manjši DDV. Seveda je omrežje potrebno še vedno vzdrževati in za to se potrebuje določeno število zaposleih ali podizvajalcev.
Toplarne so bile še ne tako dolgo nazaj, zlata jama, sedaj pa jim dohodki iz leta v leto padajo.

Pravilni za obračunavanje, so naredili za stanovanja, čez dve leti pa bo dodano še poglavje o večstanovnjskih stavbah, ki jim bodo izračunali nek pavšal na kvadraturo.
Sploh ni problem v tem, da so ljudje zajedalci, temveč v tem, da vsi porabimo manj, kot pred leti in tu je hakelc, ki ga bi država rada v naprej odpravila.

Sedaj se šele vidi, kako blesava je bila odredba o merilnikih v stanovanjskih stavbah s slabo izolacijo.

Lani sem novembra plačal za ogrevanje - 39€, letos pa 11€. Temperature zunaj so bile približno enake, mi pa smo v poletnem času pridobili 15cm kamnite volne in mi ni več potrebno na dveh stenah ogrevat ljubljanskega zraka.

Stanje je bilo namreč tako, da sta bili steni po dveh dneh zunanjega hlada, ob nekurjenju, na zunanji temperaturi in sem moral za kolikor toliko toplo stanovanje, najprej segret stene, da se je pozneje segrel tudi zrak v prostoru.
Edini prostor, ki ga ogrevam, je kopalnica, vsi ostali radiatorji so do danes še vedno ugasnjeni. V mali sobi z dvema delujočima računalnikoma, je okno vedno odprto na kip, spalnico imam raje malo hladnejšo in je okno tudi več ali manj odprto na kip.
Delo krepa človeka

Okapi ::

Problem je, ker so lastniki stanovanj očitno primitivni bebci. Ojej, kakšna huda beseda, kajne, le čemu? Zato, ker jim ni jasno, kako je sestavljen blok. In jim ni jasno, da so nekateri zaradi lege (glede na sonce ali stanovanja v stavbi) na boljšem pri ogrevanju.
Kaj pa če si primitiven bebec mogoče ti? Ker ljudje v resnici zelo dobro vedo, da se na vogalu bloka v zadnjem nadstropju porabi precej več za ogrevanje, kot če imaš sosede na vseh straneh.

Edini prostor, ki ga ogrevam, je kopalnica, vsi ostali radiatorji so do danes še vedno ugasnjeni.
:)) Še en, ki se greje na račun sosedov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

korenje3 ::

me kar žalosti, ker pri nas je letni strošek na glavo (v hiši) tak kot mesečni strošek nekoga ki živi v bloku - za ogrevanje.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

nekikr ::

Kaj pa če si primitiven bebec mogoče ti? Ker ljudje v resnici zelo dobro vedo, da se na vogalu bloka v zadnjem nadstropju porabi precej več za ogrevanje, kot če imaš sosede na vseh straneh.

Ni videti, da bi jim bilo to jasno. Najbolj jasno jim je še tisto iz starih časov: radiatorji do konca, okna odprta, položnica pa za kavo. Če se plača pa po porabi, potem pa v jok in na drevo, ker je sosed kupil stanovanje, ki meji na moje (naša posebnost so te meje) in sedaj nekaj toplote pridobi od mene, brez da bi, parazit, to pošteno plačal. Problem ni nastal prejšnji teden, ampak že tri zakone nazaj. In ne zato, ker bi bilo ljudem jasno, da nekateri, glede na lego stanovanja, pač porabijo manj, tudi na račun drugih. No, jasno jim je že bilo, ampak če fovšija bi gorela, bi bila v ognju slovenija cela ;)

Okapi ::

me kar žalosti, ker pri nas je letni strošek na glavo (v hiši) tak kot mesečni strošek nekoga ki živi v bloku - za ogrevanje.
Ne vem sicer, o kakšnih stroških govoriš, ampak ogrevanje v dobro izoliranem bloku, priklopljenem na toplarno, je bistveno nižji od ogrevanja individualne hiše.

lexios ::

Okapi je izjavil:

thramos je izjavil:

Označevanje varčnosti kot zajedalstva je le še en vidik pojava o katerem piše Mazzini.
Nauči se brati, ali pa malo razmisli, preden napišeš bedarijo.

Nihče ne označuje varčevanja z zajedavstvom. Ampak dejstvo je, da lahko v bloku na račun skupnosti izkoriščaš fizikalne lastnosti toplote in dejstvo, da stanovanja med seboj niso dobro toplotno izolirana. Življenje v skupnosti zahteva nekaj prilagajanja in egoistično zapiranje radiatorjev, ko te dlje časa ni v stanovanju, ali gretje na račun sosedov, ko si v stanovanju, sodi v kategorijo zajedavstva, ne varčnosti.

Je pa res, da je težko ločiti tiste, ki imajo pri zaprtih radiatorjih 18 stopinj zato, ker mislijo, da je tako bolj zdravo, ali ker se bolje počutijo v puloverju, od tistih, ki to počno zato, da imajo ogrevanje na račun sosedov.

O.


Kurjenje v praznem stanovanju, ko te ni in greš na dopust? Seriously? Tule pišete kot da se nekateri pozimi v kratkih hlačah in kratki majici ali morda celo goli sprehajate po stanovanju...

Okapi ::

In ne zato, ker bi bilo ljudem jasno, da nekateri, glede na lego stanovanja, pač porabijo manj, tudi na račun drugih.
Zakaj bi bilo OK, da nekdo na račun drugih porabi manj? Take stvari je pač treba na nek način kompenzirati.

dragana ::

In zakaj je take reči treba kompenzirati?

m0LN4r ::

A pri teh odločitvah ne sodelujejo kaki arhitekti ? Moja je že v 1. letniku računala toplotne mostove pa energijo....
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Okapi ::

Kurjenje v praznem stanovanju, ko te ni in greš na dopust? Seriously?
Seveda. Če se nisi pripravljen prilagajati skupnosti, pač ne živiš v bloku. Ponoči ne smeš razbijati, na balkonu ne smeš kuriti, ko si na dopustu, ne smeš zapreti radiatorjev ... pač pravila za složno življenje v skupnosti.

dragana je izjavil:

In zakaj je take reči treba kompenzirati?
A to razumeš, kaj pomeni "na račun drugih"?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nekikr ::

Kurjenje v praznem stanovanju, ko te ni in greš na dopust? Seriously?

Absolutno. Že zaradi vlage. Seveda manj, kot sicer, brez pa sigurno ne. Pa tudi na dopustu niso ravno vsi vso zimo, kot se skuša prikazati.

Tule pišete kot da se nekateri pozimi v kratkih hlačah in kratki majici

Vedno in vsako zimo. Načeloma je to kvaliteta bivanja (ne zgolj preživetja ali obstanka), zavisi pa koliko ti pomeni ta luksuz.

Zakaj bi bilo OK, da nekdo na račun drugih porabi manj?

Ker blok tako funkcionira. Kupi stanovanje, po višji ceni, ki meji na tri druga, po možnosti nekje spodaj pri kurilnici, pa boš s tem prinesel notri. Ne moreš pa sosedu zaračunati tvojega ogrevanja (kot ne moreš sosedu zaračunati ograje na meji, če si jo postavil sam, pa je tudi zanj dobra).

dragana ::

Ne ne razumem zakaj moram imeti v stanovanju preveč stopinj. Če je meni všeč 21, bom kuril do 21. Če ima sosed 24, ker hoče tako imeti, naj kuri več. Nekaj toplote bo žal odteklo k meni. A se sadaj jaz grejem na njegov račun, ali on meni vsiljuje njegovo toploto?

m0LN4r ::

Manj je bolj zdravo baje. Pr spanju pa še manj.

Vsak si naj dodatno izolira zid od znotraj.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

lexios ::

korenje3 je izjavil:

me kar žalosti, ker pri nas je letni strošek na glavo (v hiši) tak kot mesečni strošek nekoga ki živi v bloku - za ogrevanje.


Stroški ogrevanja v hiši so načeloma višji od stroškov ogrevanja v bloku. Sicer pa idiokracija! Če imaš motorko in svoj gozd država najbrž misli, da stroškov ogrevanja nimaš. Naslednji korak bo torej kaj, da zaradi emisij CO2 obdavčimo vse lastnike hiš, ki imajo štedilnik ali lastno peč? ;((

lexios ::

Seveda. Če se nisi pripravljen prilagajati skupnosti, pač ne živiš v bloku. Ponoči ne smeš razbijati, na balkonu ne smeš kuriti, ko si na dopustu, ne smeš zapreti radiatorjev ... pač pravila za složno življenje v skupnosti.


Nepisana pravila, da v bloku ne smeš razbijat ali da na balkonu ni ok kurit so razumljiva in smiselna - reče se jim bonton in prebivalce v bloku malce kulture in samoumevnosti načeloma nič ne stane. Socialistični časi pa so žal minili in nobenega smiselnega razloga ni, da bi si prebivalci v bloku morali nabijat stroške kurjave v času dopusta, da bo ja sosed imel korist od tega. Še manj, da bi to z uravnilovko urejala država!

solatko ::

Okapi - Stanovanji nad menoj in pod menoj sta večino leta prazni in za kurjavo porabita toliko kot jaz (torej jima gori ena lojtra v kopalnici). Zaradi soseda, ki mi meji na spalnico, pa moram imeti okno na kip, saj bi imel zaradi njega v spalnici 26-27 stopinj. Soseda imata kot izgleda dobre dohodke, saj plačujeta v bloku daleč največ (vseh 6 radiatorjev na full), pa gre za mlado družino, verjetno se pa po stanovanju sprehajajo samo v gatah, saj imajo tudi okna več ali manj cel dan zaprta.

Res je to, da stanovanja med seboj niso izolirana, kot bi lahko bila, vendar za to niso krivi lastniki, temveč gradbena operativa in standardi, ki veljajo za večstanovanjske objekte.

V sobi z dvema močnima računalnikoma imam okoli 26-27 stopinj, kljub oknu na kip in izoliranim cevem, ki vodijo skozi vsa nadstropja. V tej sobi še ni bil prižgan radiator, v zadnjih 30 letih.
V kuhinji imam od 21-25 stopinj (kuhanje) in moram okno večkarat dnevno odpreti, da ohladim prostor na cca 21-22 stopinji.
Kopalnica - najbolj topel prostor - gori lojtra 24 ur na dan, saj hočem ob tuširanju, kopanju prijetno temperaturo, za zračenje pa poskrbi ventilator.
Dnevna soba med 22-23 stopinje - res mi jo grejeta cevi, ki potekata skozi vseh 9 nadstropij (tu sem delno parazit, ampak so tudi vsi nad menoj in sosed pod menoj).

Tako Okapi, sedaj pa izračunaj komu in koliko jemljem in razmerje merilnik:m2 je 70:30. S temi 30%-ti na kvadraturo pa sigurno pokrijem strošek toplote od dveh neizoliranih cevi.

Sicer mi pa ni noben nič oporekal, ko so mi od uvedbe merilnikov, radiatorji v treh prostorih greli ljubljanski smog, zaradi zunanje lege.


In v končni fazi, je energetski lobij spoznal, kaj se mu bo zgodilo, ko bo večina objektov pravilno in kvalitetno oblečenih, prej to ni bilo važno, sedaj ob 50-60%-nem izpadu dohodka, pa so pač pripravili ukrep za čez nekaj let, ko bo imela večina ljubljančanov in stanovalcev večstanovanjskih objektov, precej nižjo porabo nergije, tako pozimi za gretje, kot poleti za hlajenje, kar je pač evropska direktiva za bolj racionalno trošenje energije.
KW ur in julov pa se ne ta kar tako dražiti in bodo pač tako rešili, da boš plačal kazen, če si objekt preveč dobro oblekel.

Naj razume, kdor more.
Delo krepa človeka
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odklop od skupnega ogrevanja in prehod na električno

Oddelek: Loža
475429 (4237) starfotr
»

Optimalno ogrevanje stanovanja

Oddelek: Loža
244481 (3304) Gogyto
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338013 (20999) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24640923 (35087) jernejl
»

Delilniki odvzema toplote (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28354741 (43700) Spajky

Več podobnih tem