» »

Obracun stroskov ogrevanja

Obracun stroskov ogrevanja

1 2
3
4

Okapi ::

prebivalci v bloku morali nabijat stroške kurjave v času dopusta, da bo ja sosed imel korist od tega.
Ne razumeš problema. Ni stvar v tem, da bi ti imel dodatne stroške in sosed korist, ampak imaš dodatne stroške zato, da sosedu ne delaš škode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

lexios ::

Razumem problem. Ko grem jst na dopust, jst pustim radiatorje odprte, ko gre on, jih pusti on. Ali obratno, jst zaprem, on zapre. Ferplay... Ali bonton, če hočeš. Problema pa imho ne razumeš ti, če misliš, da je ok, da se v to z uravnilovko vmeša država. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

solatko ::

To je problem gradbene operative in standardov, ne pa sosedov, kateri imajo vsak svoj način gretja svojega stanovanja in različne zahteve po temperaturah v prostoru.

Je pri nas pač tako, da za vse faljene stvari na nivoju države ali skupnosti, nahebe uporabnik.
Sam nimam nobene pravice, da soseda, ki nenormalno greje svoj flet, kakor koli omejujem v njegovih željah in potrebah, dokler to počne na svojem delu slabo izoliranega stanovanja, lahko bi samo na steno nalepil pluto in tako zmanjšal vpliv njegovih potreb.
On pa ravno tako nima pravice zahtevat nikakršnih bonitet, ker se veliko njegove toplote preseli k meni.
Delo krepa človeka

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

me kar žalosti, ker pri nas je letni strošek na glavo (v hiši) tak kot mesečni strošek nekoga ki živi v bloku - za ogrevanje.
Ne vem sicer, o kakšnih stroških govoriš, ampak ogrevanje v dobro izoliranem bloku, priklopljenem na toplarno, je bistveno nižji od ogrevanja individualne hiše.


name pride letni strošek za ogrevanje 400EUR za hišo (oz cca 1000EUR za 4 ljudi). kakšen strošek imate pa v bloku priklopljenem na toplarno?

ps: kurimo na pelete, da ne bo kdo mislil da imamo gozd.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

m0LN4r ::

Jst ti povem za, 40m2 netto (adaptiran staromeščanski blok 2010) lastna peč (plin), avtomatika podnevi 21C zvečer pa padec do 17,5 = 580EUR (2013), 560 (2014)
seveda je v ceno vključena tukaj topla voda na pipi
*sm slišal, da gredo letos cene malo gor torej, če bo ista zima kot 2013, se lahko pričakuje 600EUR
Včasih uporabim tut kalorifer, da si na hitr segrejem kopalnico.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Okapi ::

Problema pa imho ne razumeš ti, če misliš, da je ok, da se v to z uravnilovko vmeša država
Zdaj pa poskušaj še najti, kje sem napisal, da je uravnilovka s strani države OK? Čisto nikjer nisem napisal, da je sedanji način reševanja problema dober. Mogoče bi morali predpisati, da mora biti v stanovanju, ki meji na vsaj eno drugo stanovanje, obvezna temperatura vsaj 12 stopinj, vprašanje pa seveda je, kako bi to preverjali. Ali pa bi se našla kakšna tretja rešitev.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

lexios ::

No sj, če... Ker vem, da si razumen in brihtn. ;)

Sicer pa zakaj bi v zvezi s tem sploh moral kdo predpisat kolikšna je najnižja ali najvišja dovoljena temperatura v sosednjem stanovanju? Ali če karikiram, kaj bo naslednji perdpis, kdaj greš lahko srat, da ko potegneš vodo ne zbudiš sosedov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

Okapi ::

korenje3 je izjavil:

Okapi je izjavil:

me kar žalosti, ker pri nas je letni strošek na glavo (v hiši) tak kot mesečni strošek nekoga ki živi v bloku - za ogrevanje.
Ne vem sicer, o kakšnih stroških govoriš, ampak ogrevanje v dobro izoliranem bloku, priklopljenem na toplarno, je bistveno nižji od ogrevanja individualne hiše.


name pride letni strošek za ogrevanje 400EUR za hišo (oz cca 1000EUR za 4 ljudi). kakšen strošek imate pa v bloku priklopljenem na toplarno?
Zbrane imam samo malo starejše podatke (ki sem jih pred par leti naredil, da bom imel primerjavo za sedaj, ko imamo števce). Tabela ni najbolje preživela kopiranja iz excela, ampak bo že. Prva številka je samo gretje, druga obračunska moč, karkoli pač to že je.

gretje (EUR) obračunska moč (EUR)
2011 avgust 0 5,1
september 0 6,1
oktober 0 5,6
november 11,5 4,7
december 51,5 6,2
2012 januar 49,7 5,1
februar 63,3 5,6
marec 80,4 5,6
april 47 5,4
maj 32,6 4,9
junij 17 6,3
julij 0 5
Skupaj eno leto: 353 65,6

Se pravi malo več kot 400 evrov za stanovanje (80m2). Plačevalo se je na kvadraturo, ne na osebe. Ne vem sicer, koliko se je od 2012 ogrevanje podražilo, niti ne vem, če je poraba sedaj, ko imamo števce, kaj nižja. To statistiko bo šele treba narediti.

Mimogrede, v stroške ogrevanja je treba všteti tudi stroške vzdrževanja peči (v stanovanju praktično nič), in dela, ki ga imaš z ogrevanjem (v stanovanju natanko 0).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

m0LN4r ::

Še eno izkušnjo lahko delim z vami. Sm bil pred leti pri sošolcu, v stanovanju je blo 5 študentov, vsi radiatorji zaprti okno na kip, pa še vedno vroče...
Torej ali bi moral on zapret okna in radiatorje, da bi bilo potem tu bolj hladno?
Mi smo sedel pri skipanem oknu v kratkih majcah pa gledal film. Zunaj pa sneg.

Maslednje leto, drugi štuenti, tretje leto tuji študenti in tako naprej.
Kdo je zej tu problem, tisti sosedi, ki tako kurijo, da ni več za zdržat v kratki majci?

Delal sem tudi na dostavi in srečal folk, ki pozim odpira vrata v xoksercah in kratki majci in iz stanovanja se vsipa dobesedno vročina.
*Odrpla mi je tudi ženska v kopalnem plašču....

Osebno pa poznam eno tako osebo, ki ima pozim v stanovanju 26 stopinj pa včasih reče, da jo zebe, oblečena pa je glih tok da je.
Ampak pravi, da če se bolj obleče pa takoj zašvica...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Okapi ::

Sicer pa zakaj bi v zvezi s tem sploh moral kdo predpisat kolikšna je najnižja ali najvišja dovoljena temperatura v sosednjem stanovanju?
Ker živimo v skupnosti. Če živis v stanovanju s tremi cimri, se pač morate zmenit za nek kompromis, in s tem shajati, tudi če bi nekdo rad hodil v gatah, drugi se pa bolje počuti pri 18 stopinjah in v puloverju.

Življenje v bloku je malo manj "skupinsko" kot življenje s cimri v stanovanju, vseeno pa so stvari, ki se jih je treba zmenit, oziroma so kompromisi, ki se jih je treba držati. In ker se včasih stvari ne da zmenit, so predpisi. Če bi se vsi lahko zmenili, in se tega držali, da se po desetih zvečer ne razbija po stanovanju, ne bi potrebovali predpisov, ki to zapovedujejo.

O.

m0LN4r ::

Mimogrede, v stroške ogrevanja je treba všteti tudi stroške vzdrževanja peči (v stanovanju praktično nič), in dela, ki ga imaš z ogrevanjem (v stanovanju natanko 0).

Ja recimo ti si se grel za pol manj in še več, kot jaz potem. Jaz pa sem moral servisirat peč predlani, pa vsako leto me dimnikar pocuza, da priklopi mašinco gor.
Tako da če še to vštejem je čez 600EUR na leto za 40m2 in 21C
*verjetno nisi mel stanovanja na vogalu in spodaj neogrevano klet ane.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Okapi ::

Ne, sosede ima na vseh straneh, v stanovanju pa 24 stopinj. In plačujem račun, kot mi ga pač izstavijo. Pred nakupom stanovanja sem pa med drugim tudi malo razmislil o stroških ogrevanja.

O.

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Okapi je izjavil:

me kar žalosti, ker pri nas je letni strošek na glavo (v hiši) tak kot mesečni strošek nekoga ki živi v bloku - za ogrevanje.
Ne vem sicer, o kakšnih stroških govoriš, ampak ogrevanje v dobro izoliranem bloku, priklopljenem na toplarno, je bistveno nižji od ogrevanja individualne hiše.


name pride letni strošek za ogrevanje 400EUR za hišo (oz cca 1000EUR za 4 ljudi). kakšen strošek imate pa v bloku priklopljenem na toplarno?
Zbrane imam samo malo starejše podatke (ki sem jih pred par leti naredil, da bom imel primerjavo za sedaj, ko imamo števce). Tabela ni najbolje preživela kopiranja iz excela, ampak bo že. Prva številka je samo gretje, druga obračunska moč, karkoli pač to že je.

gretje (EUR) obračunska moč (EUR)
2011 avgust 0 5,1
september 0 6,1
oktober 0 5,6
november 11,5 4,7
december 51,5 6,2
2012 januar 49,7 5,1
februar 63,3 5,6
marec 80,4 5,6
april 47 5,4
maj 32,6 4,9
junij 17 6,3
julij 0 5
Skupaj eno leto: 353 65,6

Se pravi malo več kot 400 evrov za stanovanje (80m2). Plačevalo se je na kvadraturo, ne na osebe. Ne vem sicer, koliko se je od 2012 ogrevanje podražilo, niti ne vem, če je poraba sedaj, ko imamo števce, kaj nižja. To statistiko bo šele treba narediti.

Mimogrede, v stroške ogrevanja je treba všteti tudi stroške vzdrževanja peči (v stanovanju praktično nič), in dela, ki ga imaš z ogrevanjem (v stanovanju natanko 0).


mi stroškov z vzdrževanjem peči nimamo, ker ni kaj vzdrževati, razen pometanje pepela na vsakih nekaj dni. v glavnem plačujemo manj glede na površino kot vi.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

m0LN4r ::

Če lahko izbiraš lahko, če pa ne moreš pa nemoreš. Bo pa sigurno nekdo drug, tam kjer ti nočeš bit.
Žal pa tisto stanovanje, ne bo prazno pa na 0C, če se zanj noben nebi odločil ane.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

lexios ::

Pri povprečnih temperaturah pozimi niti prazno stanovanje nima 0C, tako da neki predpisi o najnižji temperaturi okoli 10C že po samih fizikalnih zakonih nimajo smisla. Še posebno, če so zunanje stene izolirane.

Okapi ::

mi stroškov z vzdrževanjem peči nimamo
,Ja, sem slišal, da delajo večne peči. In da dimnikarji zastonj pregledujejo dimnike.

v glavnem plačujemo manj glede na površino kot vi.
Pohvalil si se, da plačaš 400 evrov na leto na osebo, jaz sem ti pa povedal, da se v bloku plačuje po 100 evrov na osebo. Lahko si pa mirno preračunavaš tako, da boš bolj zadovoljen.>:D

kixs ::

Pred merilniki, v prejsnjem stanovanju 54m2, smo celo leto placevali priblizno 1€ na kvadrat (2 in 1/2 zunanjih sten). Ce pravi okoli 600€ na leto. Izolacije nobene.

Potem smo se preselili v trenutno stanovanje. Ogrevanih 78m2, ce se ne motim. Izolacija tudi neobstojeca - 3 zunanje stene. Zdaj imamo vsako leto priblizno 450€. Pa priblizno en kubik bukovih drv za kamin v dnevni sobi. Od teh 450€ gre priblizno tretjina upravniku zaradi upravljanja kotlovnice - zaradi tega se je tudi odprla ta tema ;(

Sem pa za foro enkrat gledal racune in se je pred leti kurilo priblizno 20.000 litrov kurilca na sezono (2 + 1 manjsi blok - 6 stanovanj). Zdaj pa cca 9.000 litrov (2x 12 stanovanj - manjsi blok je sel na svoje).

Za fasado se nikakor ne moremo dogovoriti ze tri leta. Ce bi jo imeli 15cm, bi porabili morda samo se 6.000 litrov.

Okapi ::

Pri povprečnih temperaturah pozimi niti prazno stanovanje nima 0C, tako da neki predpisi o najnižji temperaturi okoli 10C že po samih fizikalnih zakonih nimajo smisla.
Seveda imajo. Če ogrevaš stanovanje na 10 stopinj, imajo sosedje malo nižje stroške z gretjem, kot če ne ogrevaš nič.

Mimogrede, ko so nam montirali števce, sem naredil poskus in ugotovil, da če zaprem glavni ventil pred stanovanjem, in števec kaže 0, imam v stanovanju še vedno 16-18 stopinj. Če je glavni ventil odprt, vsi radiatorji pa zaprti, pa poraba verjetno sploh ne bi padla pod 40% povprečja (v stanovanju je pa okoli 20 stopinj).

O.

lexios ::

Seveda imajo. Če ogrevaš stanovanje na 10 stopinj, imajo sosedje malo nižje stroške z gretjem, kot če ne ogrevaš nič.


Imajo manjšo toplotno izgubo. Ampak temperatura neogrevanega sosednjega stanovanja bo na oko še vedno okoli 10 stopinj, če je zunaj 0 in sosedje kurijo na 20-25 stopinj. ;)

m0LN4r ::

Mater... tle se eni grejete dobeseno 2x manj na 2x večji kvadraturi in 3 stopinje več.

Drugi smo nekje vmes, tretji pa dobimo to kar ostane... stanovanje na vogalu, brez izolacije in hepane sosede...

Težka bo stem novim zakonom, ampak tut stari način je bil brezvezen.

Prinas piše v dokumentaciji stanovanja, da je ob praznem stanovanju potrebno ogrevati na 15C. Sej bi manj, ampak kontrol panel ne pusti na manj, razen če ga izklopim, ampak pol pa niti voda ne bo krožila nikol.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Kaj ::

Sam vidim problem predvsem v tem, da bodo sedaj tudi tisti, ki sicer dosegajo 40% povprečja bloka začeli preventivno kurili več, da ne bodo padli pod teh 40% in bo tako povprečje raslo in raslo. VSAK mesec. Povprečja pa seveda ne vidiš nikjer. In če, le za nazaj.
Distributerji bodo na račun te spremembe zakona precej zaslužili.

m0LN4r ::

Ljudje v blokih bi se morali združit na sestanku, nabat digitalne termostate in med sabo zmenit, kdo bo imel koliko stopinj v določenem prostoru.
Pa se lahko tisti, ki zaračunavajo zadevo gladko hebejo. Tako se blok teoretično pretvori v eno veliko hišo.

Ampak kako boš to razložil v enem bloku, kjer je različnega folka kot živali v živalskem vrtu is beyond me.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

nagobčnik ::

Okapi je izjavil:

In ne zato, ker bi bilo ljudem jasno, da nekateri, glede na lego stanovanja, pač porabijo manj, tudi na račun drugih.
Zakaj bi bilo OK, da nekdo na račun drugih porabi manj? Take stvari je pač treba na nek način kompenzirati.


Zakaj bi pa bilo OK, da bi tisti, ki je skoz rad na 25 stopinjah, plačeval manj, kot bi sicer - in to na račun tistega, ki rad zapre svoje radiatorje (z raznimi prisilami)?

Naslednje me bo nekdo prisilu, da moram v slovenskih trgovinah na mesec porabit vsaj toliko in toliko evrov, ker če šparaš pri šopingu, to počneš na račun prodajalk, ki imajo zato manj delovnih mest, in države, ki zato pobere manj davka. Navsezadnje živimo v skupnosti, Republiki Sloveniji, zakaj bi kdo sploh smel šparat na račun drugih? Take stvari je pač treba na nek način kompenzirati.

m0LN4r ::

Upam, da zastopiš, če ti zapiraš radiatorje, jih morajo drugi zato še bolj odpreti...
Začaran krog?

*šoping je zelo slaba primerjava
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Grey ::

Stanovalec 1: Kaj se bo pa cepec grel na moj račun!

Stanovalec 2: Jaz imam rad v stanovanju 20C. Zakaj bi moral delati potuho tistemu, ki ima rad Havaje v stanovanju?

Bistvo: stanovanja niso 100% izolirana, zato je nesmiselno to kar se gredo in delajo potuho Havajcem (prekomernim grelcem). Samo takrat, ko bodo stanovanja tako dobro izolirana kot termovka, samo takrat bo pravično. Dokler to ne bo tako, bo vedno enim hodilo narobe. Ali tistim, ki so radi na Havajih in v tangićih med zimo ali tistim, ki so bolj normalnih temperatur.

Malo za šalo malo zares...vsi zaprite radiatorje in pustite racunalnik vklopljen cez dan. Ob dobri izolaciji zadostuje...je treba veckrat na dan odpreti okno in pustiti nekaj časa, da se temperatura zniža na znosno...pa je radiator zaprt na nulo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

nagobčnik ::

m0LN4r je izjavil:

Upam, da zastopiš, če ti zapiraš radiatorje, jih morajo drugi zato še bolj odpreti...
Začaran krog?


Upam, da zastopiš, da če se tisti, ki uživa na 25 stopinjah, želi ogrevati za 100 evrov na sezono, morajo zato drugi okoli njega bolj odpreti radiatorje (in denarnice)

m0LN4r je izjavil:


*šoping je zelo slaba primerjava



Prepričal si me, le kako nisem tega prej videl?

m0LN4r ::

Drugi morjo met več, kot on. Nevem kako si pa to povejo med sabo a prek telefona?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

lexios ::

Upam, da zastopiš, če ti zapiraš radiatorje, jih morajo drugi zato še bolj odpreti...
Začaran krog?


Hja, sam trik je v tem, da jim dejansko ni potrebno še bolj odpirat radiatorje. Nihče jih v to ne sili. ;) Če imajo radi bolj toplo in bi v gatah in kratkih hlačah pohajali po stanovanju, je to izključno njihov lasten interes. Upravičeni so predvsem do tega, da si sami izberejo temperaturo ali sosede.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

nagobčnik ::

m0LN4r je izjavil:

Drugi morjo met več, kot on. Nevem kako si pa to povejo med sabo a prek telefona?


Sej zihr se najde en, ki bi drugim predpisu minimalno temperaturo 30, da bo mel on za 100 evrov na sezono lahk 25 not.

nagobčnik ::

Grey je izjavil:


Bistvo: stanovanja niso 100% izolirana, zato je nesmiselno to kar se gredo in delajo potuho Havajcem (prekomernim grelcem). Samo takrat, ko bodo stanovanja tako dobro izolirana kot termovka, samo takrat bo pravično. Dokler to ne bo tako, bo vedno enim hodilo narobe. Ali tistim, ki so radi na Havajih in v tangićih med zimo ali tistim, ki so bolj normalnih temperatur.


Še takrat ne bo, ker 100 % izolacija sploh ne obstaja. Kva si un prasc zgori misli, da ma samo 26 stopinj not, jaz mam zarad njega 0,00346 stopinje manj not, tega že ne ne bom sam plačal!

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

mi stroškov z vzdrževanjem peči nimamo
,Ja, sem slišal, da delajo večne peči. In da dimnikarji zastonj pregledujejo dimnike.

v glavnem plačujemo manj glede na površino kot vi.
Pohvalil si se, da plačaš 400 evrov na leto na osebo, jaz sem ti pa povedal, da se v bloku plačuje po 100 evrov na osebo. Lahko si pa mirno preračunavaš tako, da boš bolj zadovoljen.>:D


ja, sam jaz kot oseba imam 120m2 stanovanja v hiši. kaj imate pa vi?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Nižje stroške ogrevanja.

Izjavil si:
pri nas je letni strošek na glavo (v hiši) tak kot mesečni strošek nekoga ki živi v bloku - za ogrevanje.


Pa sem ti napisal, da bluziš, in s konkretnimi številkami pokazal, da se v bloku na osebo plačuje 4x manj za ogrevanje kot v hiši.

lexios ::

In nižje davke. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

kixs ::

Postavita ceno na kvadratni meter ogrevalne povrsine.

Okapi ::

A ne bi raje na kubik, bo bolj natančno?>:D

Grey ::

nagobčnik je izjavil:

Grey je izjavil:


Bistvo: stanovanja niso 100% izolirana, zato je nesmiselno to kar se gredo in delajo potuho Havajcem (prekomernim grelcem). Samo takrat, ko bodo stanovanja tako dobro izolirana kot termovka, samo takrat bo pravično. Dokler to ne bo tako, bo vedno enim hodilo narobe. Ali tistim, ki so radi na Havajih in v tangićih med zimo ali tistim, ki so bolj normalnih temperatur.


Še takrat ne bo, ker 100 % izolacija sploh ne obstaja. Kva si un prasc zgori misli, da ma samo 26 stopinj not, jaz mam zarad njega 0,00346 stopinje manj not, tega že ne ne bom sam plačal!

V redu, termovka ni 100% izolativna, ampak, saj si dojel bistvo. Gre za prelaganje bremena. Prelaganje bremena z enih na druge je no no. 30°C v stanovanju je luksuz. Če ga kdo želi furat ga lahko, ampak naj ne pričakuje, da bom zaradi njega kakorkoli odpiral radiator in dvigal temperaturo v mojem stanovanju višje od meni primernih 21°C. Še okno bom odpiral, če bo prevroče, ko bo njegova lava sekala v moje stanovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

mat xxl ::

No sedaj pa vsi, ki zagovarjate zadnje "pravičniške" spremembe povejte, kako bi bilo pravično regulirati tam, kjer ima vsako stanovanje svojo plinsko peč in ja cele soseske so take ...., ali pa tam, kjer nekdo zapre ventile na kalorimetru, in se greje na toplotno črpalko 3 x ceneje - beri klimo ......, kaj pa tam, kjer je v bloku z 25 stanovanji pozimi le 6 naseljenih, 19 je pa wikendaških na obali, ki pozimi zaprejo kalorimetre na nulo.

Na dan z predlogi...., sam osebno menim, da je ta zadnji popravek največja možna neumnost, ker take regulacije v prvem navedenem primeru ko ima vsak svojo plinsko peč ni...., pa bi ja morala biti, da bo pravično ???

Pa ja v praksi naj naj najbolj naj ... oni v pritličju, kjer je spodaj mrzlo in precej manj oni na zunanjih stenah, oni na vrhu pa le, če strop ni izoliran.

Okapi ::

ampak naj ne pričakuje, da bom zaradi njega kakorkoli odpiral radiator in dvigal temperaturo v mojem stanovanju višje od meni primernih 21°C.
Zakaj je treba podtikati stvari, ki niso resnične?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Grey ::

mat xxl je izjavil:

No sedaj pa vsi, ki zagovarjate zadnje "pravičniške" spremembe povejte, kako bi bilo pravično regulirati tam, kjer ima vsako stanovanje svojo plinsko peč in ja cele soseske so take ...., ali pa tam, kjer nekdo zapre ventile na kalorimetru, in se greje na toplotno črpalko 3 x ceneje - beri klimo ......, kaj pa tam, kjer je v bloku z 25 stanovanji pozimi le 6 naseljenih, 19 je pa wikendaških na obali, ki pozimi zaprejo kalorimetre na nulo.

Na dan z predlogi...., sam osebno menim, da je ta zadnji popravek največja možna neumnost, ker take regulacije v prvem navedenem primeru ko ima vsak svojo plinsko peč ni...., pa bi ja morala biti, da bo pravično ???

Pa ja v praksi naj naj najbolj naj ... oni v pritličju, kjer je spodaj mrzlo in precej manj oni na zunanjih stenah, oni na vrhu pa le, če strop ni izoliran.

Ne obstaja. Je navadno sprenevedanje in ropanje. Najbolj pošteno je pretočni ventil, ki bere, koliko imaš odprt radiator. Potem na naj vsak sam regulira svojo temperaturo. Če sosed kuri, da ima not Havaje in zaradi slabe izolacije seka njegova toplota v moje stanovanje...če se nisva zmenila o delitvi stroškov, jok brate odpade. Pa še takrat bi našli način ogrevalni mojstri, da pridobijo nazaj tisto, kar so pri meni izgubili, ker sva se s sosedom zmenila, da se grejeva in deliva položnico...aja saj to so naredili, samo stroškov si ne deliva, ampak jaz plačam več kot bi sicer moral...banda.

Okapi ::

No sedaj pa vsi, ki zagovarjate zadnje "pravičniške" spremembe povejte,
Za začetek najdi nekoga tu, ki to zagovarja. Ker jaz nobenega takega ne vidim.

Grey ::

Okapi je izjavil:

ampak naj ne pričakuje, da bom zaradi njega kakorkoli odpiral radiator in dvigal temperaturo v mojem stanovanju višje od meni primernih 21°C.
Zakaj je treba podtikati stvari, ki niso resnične?

Kaj tu ni resnično?

Okapi ::

Najbolj pošteno je pretočni ventil, ki bere, koliko imaš odprt radiator. Potem na naj vsak sam regulira svojo temperaturo.
Ni res, v resnici ne smeš čisto poljubno regulirati temperarure, ker to vpliva na sosede. Prav enako, kot ne smeš poljubno določiti glasnosti v svojem stanovanju.

Grey je izjavil:

Okapi je izjavil:

ampak naj ne pričakuje, da bom zaradi njega kakorkoli odpiral radiator in dvigal temperaturo v mojem stanovanju višje od meni primernih 21°C.
Zakaj je treba podtikati stvari, ki niso resnične?

Kaj tu ni resnično?

Vse, kar si napisal. Nihče ne pričakuje, da moraš imeti v stanovanju več od 21 stopinj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Grey ::

Okapi je izjavil:

Najbolj pošteno je pretočni ventil, ki bere, koliko imaš odprt radiator. Potem na naj vsak sam regulira svojo temperaturo.
Ni res, v resnici ne smeš čisto poljubno regulirati temperarure, ker to vpliva na sosede. Prav enako, kot ne smeš poljubno določiti glasnosti v svojem stanovanju.

Grey je izjavil:

Okapi je izjavil:

ampak naj ne pričakuje, da bom zaradi njega kakorkoli odpiral radiator in dvigal temperaturo v mojem stanovanju višje od meni primernih 21°C.
Zakaj je treba podtikati stvari, ki niso resnične?

Kaj tu ni resnično?

Vse, kar si napisal. Nihče ne pričakuje, da boš odpiral radiator na višje od 21 stopinj.

Potem bi moralo biti zakoličeno in uzakonjeno, da je v prostoru toliko in toliko stopinj čez zimo ter regulirano avtomatsko, da se vzdržuje ta temperatura brez možnosti poseganja v samo nastavitev temperature. Če je de facto standard 21°C podnevi in 18°C ponoči, potem mora biti pri vseh tako. V kolikor temu ni tako (ker dejansko to ni tako), ima vsak pravico nastaviti temperaturo po svoje. Če ima nekdo rad ledene kocke, jih bo imel. Če ima nekdo rad Havaje jih ima lahko tudi. Ampak oba plačata tisto energijo, ki sta jo vložila v to (kolikor imaš odprt radiator). Torej tisti, ki ima ledene kocke, plača bistveno bistveno manj od tistega, ki ima rad Havaje. Če temu ni tako, potem šraufamo vse radiatorje ven pa se bomo vsi greli na OGS (osebno grelno sredstvo aka sveča).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

Looooooka ::

Vidim, da vsi gledajo samo na svojo rit. Smo tud taki, ki hodimo okoli brez majice tudi č je temperatura konkretno pod 20 in nam prav nič ne diši dejstvo, da bi morali greti nad 20 zato, da bo sosedu račun bolj všeč. Kar je najbolj zanimivo je pa to, da se računi večajo po celi Sloveniji kljub dejstvu, da so večino že prepričali v prenovo fasade, nakup novih oken in tistih "poceni" merilcev, ki so jih določenim revežem vsilili kar na vsak radiator posebej.
Dejstvo je, da poskušjo z novimi načini zaračunavanj pokriti izgubo, ki bo z nadaljevanjem prenov čedalje večja. To pomeni, da bodo slej ko prej uvedli nov, bolj "fer" način zaračunavanja. Do takrat bodo pa poskušali prepričevati ljudi, da jim delajo uslugo zaradi tistih dveh, ki ne kurijo. Še bolj smešno je pa to, da glede na forum, onstaja veliko število naivnežev, ki verjeme tem zgodbicam dobrote :)
V prejšnjem stanovanju je zaradi fasade gretje čisto nepotrebno.Prdneš pa maštoplo cel dan. V trenutnem(fasada v peesdi) mi je jasno, da bo račun med 60-100 eur. Ampak heh...barabe so ga povečale tudi v prejšnjem bloku...kljub fantastični prenovi v vseh stanovanjih. Še vrata so vsi zamenjal :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

mat xxl ::

Grey je izjavil:

mat xxl je izjavil:


Ne obstaja. Je navadno sprenevedanje in ropanje. Najbolj pošteno je pretočni ventil, ki bere, koliko imaš odprt radiator. Potem na naj vsak sam regulira svojo temperaturo. Če sosed kuri, da ima not Havaje in zaradi slabe izolacije seka njegova toplota v moje stanovanje...če se nisva zmenila o delitvi stroškov, jok brate odpade. Pa še takrat bi našli način ogrevalni mojstri, da pridobijo nazaj tisto, kar so pri meni izgubili, ker sva se s sosedom zmenila, da se grejeva in deliva položnico...aja saj to so naredili, samo stroškov si ne deliva, ampak jaz plačam več kot bi sicer moral...banda.


Pa pozabili so v obračune vključiti, da imaš ti poleti klimo in se hladiš na 18 st C, ker ti tako paše in zato ima sosed brez klime samo 26 st C in ne 30 st C v svojem stanovanju .

Ni mi edino jasno, kaj se država vtika v ta razmerja, naj se stanovalci sami zmenijo, saj nismo v socializmu uravnilovki..... samo še čakam, da predpišejo koliko krat tedensko moraš na svojo ženo, kako dolgo, kako globoko in te stvari ... :(

Looooooka ::

Čudno, da ne zahtevajo, da sosed soseda toži in zanteva še plačilo izolacije zidu med stanovanji. ampak a ne...po vsem tem bi potreba po gretju še vedno samo padala, lopovom pa manjša potreba in s tem manjši račun verjetno ne bi preveč dišala.

Grey ::

mat xxl je izjavil:

Grey je izjavil:

mat xxl je izjavil:


Ne obstaja. Je navadno sprenevedanje in ropanje. Najbolj pošteno je pretočni ventil, ki bere, koliko imaš odprt radiator. Potem na naj vsak sam regulira svojo temperaturo. Če sosed kuri, da ima not Havaje in zaradi slabe izolacije seka njegova toplota v moje stanovanje...če se nisva zmenila o delitvi stroškov, jok brate odpade. Pa še takrat bi našli način ogrevalni mojstri, da pridobijo nazaj tisto, kar so pri meni izgubili, ker sva se s sosedom zmenila, da se grejeva in deliva položnico...aja saj to so naredili, samo stroškov si ne deliva, ampak jaz plačam več kot bi sicer moral...banda.


Pa pozabili so v obračune vključiti, da imaš ti poleti klimo in se hladiš na 18 st C, ker ti tako paše in zato ima sosed brez klime samo 26 st C in ne 30 st C v svojem stanovanju .

Ni mi edino jasno, kaj se država vtika v ta razmerja, naj se stanovalci sami zmenijo, saj nismo v socializmu uravnilovki..... samo še čakam, da predpišejo koliko krat tedensko moraš na svojo ženo, kako dolgo, kako globoko in te stvari ... :(

Nekako tako ja, po tej logiki, ki jo imajo sedaj, bi moral Elektro več računati ljudem brez klime, ker moram zaradi njih kuriti več elektrike...narobe svet. Ogrevanje tako kot hlajenje je luksuz. Če se želiš hladiti, plačaš več elektrike za klimo. Če se želiš prekomerno ogrevati, plačaš več ogrevanja. Ne moreš pa pričakovati, da bo del stroška tvojega luksuza plačal sosed.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

AndrejO ::

V grdem kapitalističnem svetu izven Slovenije (vendar pa v EU), kjer niso doživeli takšne ali drugačne "kolektivizacije" (t.j. VB in Irska), so tudi v blokih stanovanja ogrevana individualno. Vsako stanovanje ima svoj sistem ogrevanja in to je to. Če gre sosed čez zimo na Madagaskar in boš ti nenadoma "profitiral" eno mrzlo steno več, je to pač eno izmed dejstev življenja. Nikomur ne pade niti na kraj pameti, da bi sedaj zahteval neke "prerazporedtve" svojih stroškov.

V Sloveniji pa se še vedno ne moremo odločiti, če se bo stroške razdeljevalo kolektivno (po kvadraturi), socialno (glede na prihodke) ali pa individualno (vsak plača svoje).

Trenuten pravilnik zato ni niti tič, niti miš in edina posledica o kateri se verjetno lahko strinjamo čisto vsi, razen kakšnega terminalno zblojenega soavtorja, je to, da v trenutni obliki ne bo niti zmanjšal porabe, niti nagrajeval tistih, ki so vlagali ali pa še razmišljajo o vlaganju v kakšno energetsko prenovo.

lexios ::

kixs je izjavil:

Postavita ceno na kvadratni meter ogrevalne povrsine.


Sej razumemo, ampak 1000 eurov za ogrevanje 120 m2 bajte je še vedno 1000 eurov, 400 eurov za ogrevanje 80 m2 stanovanja pa 400 eurov manj v denarnici, pa si lahko preračunavaš kot želiš.

Če gre sosed čez zimo na Madagaskar in boš ti nenadoma "profitiral" eno mrzlo steno več, je to pač eno izmed dejstev življenja.


To je dejstvo tudi v Sloveniji. Žal pa se med baje sicer izobraženimi uradniki najdejo tudi takšni, ki jim pade na pameti, da bi bilo ok uvajat neke "prerazporedtve"... To so pač Butale! Narod pa ploska...

A ne bi morda uvedli še ene "prerazporeditve" v proračunu? Ker z vsakim nakradenim milijončkom se luknja v proračunu veča in morajo ostali bolj odpret denarnice. Aja, sj to smo že!?¨;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

PandaFlow2 ::

V Sloveniji pa se še vedno ne moremo odločiti, če se bo stroške razdeljevalo kolektivno (po kvadraturi), socialno (glede na prihodke) ali pa individualno (vsak plača svoje).


Točno tako. V Sloveniji se itak najbolj splača samo nategovati državo. Kaj drugega pa ti sicer ostane, če ti pa država za zdravstveno zavarovanje ponuja povsem identične storitve če plačuješ 50€ ali pa 1000€. Ko pa nekdo še s tistim presežkom plače, ki mu ga država ni vzela z davkom poskrbi za boljšo izolacijo stanovanja, jih pa dobi po prstih.

Edina praktična rešitev je v popolnem kapitalizmu, kjer si sam pač izbereš storitve in izdelke, ki jih želiš. Nekdo, ki bo hotel gledati RTV, bo pač plačeval RTV prispevek. Nekdo, ki bo želel imeti visoko pokojnino iz javnega sklada, bo pač plačeval visoke prispevke. Ampak to v slovenski mentaliteti, kjer je glavno vodilo "napredka" kako čimprej naštudirati nove zakone in ugotoviti, kje se da državo spet nategniti ne bo šlo skozi.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odklop od skupnega ogrevanja in prehod na električno

Oddelek: Loža
475457 (4265) starfotr
»

Optimalno ogrevanje stanovanja

Oddelek: Loža
244495 (3318) Gogyto
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338108 (21094) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24641043 (35207) jernejl
»

Delilniki odvzema toplote (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28354842 (43801) Spajky

Več podobnih tem