» »

Odklop od skupnega ogrevanja in prehod na električno

Odklop od skupnega ogrevanja in prehod na električno

fokz8 ::

Pozdravljeni.

Zanima me, če ima kdo izkušnje z odklopom od skupnega centralnega ogrevanja v stanovanjskih blokih ter prehod na električne radiatorje?

Zanima me, kaj je potrebno storiti, in če je potrebno še vedno plačevati kakršenkoli delež?

Hvala (:
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

starfotr ::

Rešitvi sta 2. Prodaj stanovanje in pojdi v drugo stanovanje, kjer imaš individualno plinsko peč.

Ali pa si kupi hišo.

Pa kaj ljudje mislite, ste padli na glavo?

fokz8 ::

če nimaš kaj pametnega za odgovorit...enostavno spreglej in ne uporabljaj svojih majhnih celic
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fokz8 ()

dreta ::

Cisto prav ti je povedal.

starfotr ::

Ja, pismo, to je edino pametno. Ne pa te tvoje neumne ideje.

Živiš v skupnosti. Ne moreš biti individualno v skupnosti in scat proti vetru. Poleg tega je skupno gretje eno izmed najcenejših možnosti.

fokz8 ::

neumne ideje? električni radiatorji so cenejš, kot pa centralno ogrevanje, fant.

sploh v poletnih mesecih, kjer se plačuje 30+€, zato da ti radiatorji stojijo
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

dreta ::

Koliko pa placas v enem letu?

fokz8 ::

1440€
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

dreta ::

A za cel stuk?

fokz8 ::

ne. stanovanje je večje in je 120€ na mesec.
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

kixs ::

Koliko je bil pa poracun?

fokz8 ::

130€ vrnjeno
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

dreta ::

Toplo pa imas fajn?

fokz8 ::

mislim da to ni zdj poanta :D

sem zadnič preslišal en pogovor, kjer je nek skrbnik neke stavbe se pogovarjal z enim, in je rekel da je možna odjava, vendar pa da moraš plačevat nek delež. pa me je zanimalo, če kdo kaj več ve o tem
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

Stikalo ::

fokz8 je izjavil:

130€ vrnjeno


koliko m2 imaš za ogrevat? Koliko zunanje izolacije? Če ogrevaš 6 mesecev je za 240 € že precej elektrike. Če bi še primaknil kakšno inverter klimo, ki ima SCOP okoli 3-5x bi bilo pa sploh..

so pa hitro ta skupinska gretja "nateg" in se najbolj greje upravnik :)

Se spomnim, ko imajo znanici stanovanje v LJ. So se odklopili od skupnega gretja je bilo v stanovanju prijetnih 22°C, ker so greli sosedje. Ko so prišli kalorimetri je temperatura padla na 15°C v stanovanju ko je začel folk šparat :)

kixs ::

Ce se placuje celo leto, se teh 30€ v poletnih mesecih uposteva kasneje pri poracunu. Saj poleti gretja ni. Pac, celo leto nekaj placujes in je bolj znostno, kot 200+ EUR v zimskih mesecih.

Vecje stanovanje ne pove veliko - 80m2 ali 150m2 sta oba vecja. Koliko m2 je ogrevanih?

Kaj trenutno uporabljate za gorivo - kurilno olje, plin...?

Pri poracunu je bila napisana tudi celotna porabljena energija bloka. Kaksen delez pride na tvoje stanovanje?

Na temo:
preveri koliko te pride pavsal, ce stevce odstranis. Glede na tvojo ceno, bi lahko bilo celo manj.

fokz8 ::

@stikalo

dejstvo je da je nateg. letos za primer še nisem vklopil radiatorja, ker še ni tako mrzlo v stanovanju, pa je razlika med prejšno položnico 26EUR. ja, vem da ni nek bav bav. ampak ko to računaš na 30 stanovanj...dvomim, da so stroški vklopa in ostali ti "stroški" lahko cca 800EUR

@kixs

za ogrevanje 81m2, izolacije pa ne vem. je bla lani narejena nova fasada...pa se stroški ogrevanja niso znižali nič :) pa fasada je konkretna

kaj pa se uporabla pa ne vem, v te vode se žal ne spuščam
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fokz8 ()

dreta ::

Pa imate kalorimetre na radiatorjih?

mancini ::

fokz8 je izjavil:



letos za primer še nisem vklopil radiatorja, ker še ni tako mrzlo v stanovanju


ogrevaš pa se na stroške drugih, seveda tega ne boš priznal ali pa enostavno ne veš, zakaj ne rabiš vklopit radiatorjev in imaš toplo v stanovanju

v vsakem primeru boš moral plačevati sorazmerni delež za centralno ogrevanje, če vklopiš radiatorje ali ne

fokz8 ::

@mancini

seveda vem da se, in ne vem kje je smisel, da ne bi priznal :D ? poanta je, da tud, če bi cel blok meu zaprte radiatorje, bi bli stroški isti kot so

moje vprašanje se nanaša na odklop od centralnega sistema ogrevanja, ne na izklop radiatorjev
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fokz8 ()

Stikalo ::

@fokz8

to je tudi klasični nateg, daš dajo na bloku novo fasado in so enaki stroški ogrevanja. Upravnika bi morali pritisniti, da pokaže in dokaže stroške ogrevanja.

Ne vem, tukaj bi moral pregledati račune od upravnika za kurjavo, pregledati kakšna je peč in preračunati koliko pač zadeva stane. Baje tudi upravniki kradejo tako, da jim že dobavitelj da nek procent na njegov račun od dobavljenega energenta. Prav tako zavarovanja itd.. pač upravniki molzejo denar..

fokz8 ::

@stikalo

ja, se strinjam s teboj. mamo tako čez par dni letni sestanek z upravnikom, pa bom povprašal. cena fasade je itak bla ogromna in se to zdj mesečno plačuje...in pričakujaš, da boš na tak način prihranil nekaj pri ogrevanju...ampak zaenkrat ne kaže tako.
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

Stikalo ::

@fokz8 dobro se moraš pripraviti. Že pred fasado bi morali zahtevati nek zajamčen izračun koliko se bo prihranilo. Sam bi tudi zahteval poročilo koliko se bo to zimo prihranilo glede na prejšnja leta. Zahteval bi tudi vpogled v račune za energente itd.. vsi ti stroški bi morali biti transparentni. Zagotovo vas lupi. Če je prvo leto fasada je potrebno nujno pritisniti, drugače boste imeli enake račune.

Gogyto ::

Odklop je seveda možen, vendar rabiš za to soglasje ostalih lastnikov, ne vem točno v kakšnem deležu. Seveda boš plačeval tudi potem nek delež skupnega ogrevanja. Vse pa je stvar dogovora. Konkretno, sam sem prešaltal na ogrevanje s klimo, dogovor z upravnikom in ostalimi pa je, da se mi upošteva zgolj nek manjši pavšal skupne porabe, ogrevanja pa ne. Tudi radiatorje sem zadržal, zlata rezerva, če se pokvarijo klime...

Je pa s temi razdelilniki na radiatorjih res možno manipulirat na polno in to je bil glavni razlog za mojo odločitev.
Sam sem imel kar nekaj pogovorov z inšpektorji in strokovnjaki in po vseh zbranih odgovorih lažje sprejel svojo odločitev. Ker je v izračunu preveč spremenljivk, je jasno, da je nateg zelo verjeten.

Reycis ::

Mene zanima kakšna je racionalizacija plačevanja nekega deleža kljub odklopu. Še posebej če se človek ogreva sam. Kar pomeni da toliko kot njega grejejo drugi tudi on greje njih.

P.S. živim v hiši in lansko zimo je toplotna črpalka porabila < 3500kwh. Stroški ogrevanja v blokih se mi zdijo čisto nenormalni.

svecka ::

Povem naše izkušnje:

takšna cena ogrevanje je zaradi tega ker so korekturni faktorji bili takrat ob sprejetju narejeni po domače. Naše stanovanje je plačevalo 1200EUR ogrevanja na kurilno olje, pa je bilo mrzlo notri, ostali pa po 700EUR (pa naš pritilični sosed približno toliko kot mi). Skratka ostali se ogrevajo nate, ti pa ogrevaj njih zgoraj in spodaj neizolirane mrzle kleti.

Po zakonu se ne moreš odklopiti iz centralnega ogrevanja, ker si v skupnosti. Tudi prepovedano je uporabljati alternativni vir ogrevanja (piše v stanovanjskem zaknu) Pavšalno boš moral v vsakem primeur plačevati. Ogrevaj se na klimo. Mi smo vgradili klimo in ogrevamo 62m2 za ceno 150EUR - 200EUR na zimo.
Moj nasvet: prodaj, ker ne boš dosegel nič, mi se že 10 let borimo, ampak stanovalci vedo, da se ogrevajo na nas in našemu pritiličnem sosedu in skupnost prevlada pri glasovanju (8 stanovanjska skupnost).

PS: nikoli ne smeš reči, da se ogrevaš na drug vir kot na centralno ogrevanje, ker te tako lahko zagrabijo za jajca in si najebal pri inšpekciji. Mi klimo uporabljamo za "prezračevanje" prostorov. Ko te vprašajo kako se ogrevaš, pokažeš na števce na radijatorje in da hodiš v 3 bundah v stanovnaju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

jakapaka ::

Ne da se mi brat vseh neumnih postov bom samo pripisal da to ni mogoče, vem pa kaj misliš, skupno ogrevanje v blokih je ena večjih neumnostih, če maš ir panele lahko 2k eur na leto prišparaš ker ne rabiš plačevat celo leto, edini način bi bil da bi na skupinskem posvetu se odločili vsi odklopit pa da se prestavite na plin/el. ogrevanje

Sc0ut ::

fokz8 je izjavil:

@stikalo

ja, se strinjam s teboj. mamo tako čez par dni letni sestanek z upravnikom, pa bom povprašal. cena fasade je itak bla ogromna in se to zdj mesečno plačuje...in pričakujaš, da boš na tak način prihranil nekaj pri ogrevanju...ampak zaenkrat ne kaže tako.


Nam se je s fasado znizala poraba bloka za 30% !
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

hammock ::

Sc0ut je izjavil:

fokz8 je izjavil:

@stikalo

ja, se strinjam s teboj. mamo tako čez par dni letni sestanek z upravnikom, pa bom povprašal. cena fasade je itak bla ogromna in se to zdj mesečno plačuje...in pričakujaš, da boš na tak način prihranil nekaj pri ogrevanju...ampak zaenkrat ne kaže tako.


Nam se je s fasado znizala poraba bloka za 30% !

+1. Fasada+nova okna in racun je sel na polovico.

Potem smo iz lastne peci sli na centralno oskrbo (priklop na toplarno), ker da je ceneje, pa so cene sle 30% gor.

Vedno je nek nateg zadaj.

Netrunner ::

Odvisno je kako plačujete in ali imate one merilnike na radiatorjih ali ne. Ti si lahko v bloku odmontiraš vse radiatorje in nadomestiš z alternativo., saj stanovanje je tvoje v katerem lahko počneš skoraj kar hočeš. Zavedati pa se moraš, da nek pavšal ogrevanja boš še vedno plačeval, saj živiš v skupnosti. Ponavadi se skupni strošek zazdeli med vsa stanovanja s tem da se nekako uskladi z čitalniki na radiatorjih, tako da tisti ki več kuri več plača. Sklepam da v tvojem primeru bi plačeval najnižjo varjanto, kar pa se ne splača saj poleg tega bi imel še toliko višjo elektriko.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

MIHAc27 ::

Jaz živim v stanovanjski hiši z samo 5 stanovanji in imamo skupno peč na drva.... pa je tudi ogrevanje preko peči veliko dražje, kot preko navadnih kaloriferjev.
Ko smo greli samo na radiator je bilo tam okoli 100€ stroška, če smo pa sploh zjutraj vklopili kalorifer, je pa padlo na okoli 50€ ogrevanje +10€ elektrike več.

Bellzmet ::

V bloku tudi čez imaš radiatorje skos zaprte plačuješ nek fixen del (delež). Kar je seveda prav. Ogrevanje na elektriko je tudi nevarno, ker el. napeljave v stanovanjih niso narejene za to in je možnost požara. Vprašanje kako je potem tudi z zavarovanjem stanovanja.

Moraš pa na polno kurit, da toliko plačuješ, se pravi tvoja krivda oz plačuješ za "udobje". Jaz za primerljivo zadevo plačujem pol manj pa imamo skos 22 stopinj.

Invictus ::

Ne moreš se odklopiti od skupnega ogrevanja, razen pri 100% soglasju vseh lastnikov.

https://www.slonep.net/storitve/upravlj...

Upam, da bo zdaj dovolj bluzenja.

Če si pa lastnik, pa lahko predlagaš nov način ogrevanja, merilce na radiatorje, itn...

Glede na napisano bi rekel, da nimate nič.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

tomazic89 ::

Reycis je izjavil:

Mene zanima kakšna je racionalizacija plačevanja nekega deleža kljub odklopu. Še posebej če se človek ogreva sam. Kar pomeni da toliko kot njega grejejo drugi tudi on greje njih.

Kot ze omenjeno, zato ker zivis v skupnosti.
Primer:
Jaz imam stanovanje v bloku, ki je prazno, ventil za ogrevanje imam zaprt. Vsa sosednja stanovanja imajo zaradi tega izgubo in morajo kuriti vec. Da se ta razlika pokrije, moras placati pavsal ogrevanja, in ta je 40% povprecne porabe na m2 (za konkretno stanovanjsko hiso).
Zakaj je to fer? Zato ker ce sosedje mojega stanovanja ne bi "dogrevali" in bi bilo notri 5 stopinj, bi se unicevalo moje stanovaje in delala skoda na celotnem objektu.

Drugi primer (moj konkreten):
S partnerko ziviva v stanovanju v zgornjem nadstropju, kjer je le ena stena zunanja in obrnjena na zahod (popoldansko sonce). V tem trenutku imava se vedno zaprt ventil (navadno ga odpreva, ko so temperature stalno po 5stopinj zunaj), ker je obema prej vroce, kot da naju zebe. Spiva pri oknu odprtem na kip. V stanovanju pa je sicer 20+ stopinj (spalnica manj, ker ne morem spati pri tako visoki temperaturi). Zdaj ne morem reci, da se ne ogrevam, ker sicer bi bila temperatura v stanovanju kakih 15 stopinj, ali pa se manj. Torej, nekdo mi ogreva stanovanje (sosedje) in prav je, da to placam.

Zato se mi zdi cisto fer, da ko se zacne kuriti placujes minimalno 40% povprecnine, cetudi je ventil zaprt. Potem se dela pa se korektura (ce je pod teboj klet, se strosek koregira na dol, ce je stanovanje vogalno ravnotako, etc).

Torej za OP-a. Zakonsko, bos placal 40% povprecnine, ce pa se ti uspe dogovoriti z upravnikom in ostalimi sostanovalci (vecino) za boljsi deal, jim daj za gajbo pira.

Master_Yoda ::

Ni pa prav ce imas v bloku ogromno penzionistov in ljudi ki imajo radi v stanovanju 24 C in se sprehajajo v kratkih rokavih ter placujes vecji delez ker je tvoja poraba manjsa od X% ostalih, ker ti je 20 C dovolj in ne kuris dosti. Pa okno imas vecino casa na kip odprto, ker drugace ti je prevroce.
Dovie'andi se tovya sagain.

link_up ::

ni prav, da je penzionistom vroce! Naj jih zebe!
In and Out

WhiteAngel ::

Zelo odvisno je tudi, koliko si v stanovanju. Če imaš službo, moraš imeti toplo zjutraj eno uro in potem zvečer tri ure. Ostalo te itak ni doma ali pa spiš. Če si otrok ali upokojenec, si več doma in cel dan rabiš tistih 22 stopinj. Če tako gledaš, nikoli ne bo prav za nikogar. Edino, kar je, bi moralo biti v splošnem ogrevanje cenejše. Imamo dobre fasade in okna, zem. plin je rekordno poceni, klime/TČ... torej da se, kam pa denar ponikne, mora pa vsak sam raziskati.

1400€+ za ogrevanje stanovanja.. kaj si nor. Jaz plačam cca jurja na leto za TČ za samostojno bajto z 200 kvadrati za ogrevanje in sanitarno vodo.

link_up ::

ampak pri TC te pa zebe pri -15 zunaj...to je za obalo in za prehodna obdobja(kot klima). Najboljse je pa itak 2km v globino po vroco vodo.
In and Out

kixs ::

link_up je izjavil:

ampak pri TC te pa zebe pri -15 zunaj...to je za obalo in za prehodna obdobja(kot klima). Najboljse je pa itak 2km v globino po vroco vodo.


Ne pretiravaj.

Cez noc in dan je zelo malokrat -15stC. Zraste vsaj na kaksnih -10 do -5. Kar je pa cisto sprejemljivo za TC.

steev ::

Ker je glih debata o stroških ogrevanja in sanitarne vode. Koliko plačujete za kubik tople vode? Zadnjič gledal na položnico in je okrog 8-9 eur. Se vam zdi to veliko? Lokacija Lj.
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

Master_Yoda ::

link_up je izjavil:

ni prav, da je penzionistom vroce! Naj jih zebe!


Kje sem to napisal ? Naj imajo kaksno temperaturo hocejo, magari 30 C, samo naj ne gnjavijo da jim drugi to sofinancirajo.
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

MTB ::

Lahko to narediš, če se bodo sostanovalci strinjali 100%.
Seveda se potem lahko kdo premisli, ko bo ugotovil, da vsa tvoja okolica ogreva tudi tvoje stanovanje.

2dark ::

Invictus je izjavil:

Ne moreš se odklopiti od skupnega ogrevanja, razen pri 100% soglasju vseh lastnikov.

https://www.slonep.net/storitve/upravlj...

Upam, da bo zdaj dovolj bluzenja.

Če si pa lastnik, pa lahko predlagaš nov način ogrevanja, merilce na radiatorje, itn...

Glede na napisano bi rekel, da nimate nič.


Kako se pa lahko odklopiš, glede, da cevi ponavadi potekajo skozi stanovanja?

St235 ::

to je pač odvisno od objekta do objekta. Številni bloki imajo vertikale dejansko izven stanovanja. Da o rešitvah kjer ti skozi stanovanje potuje povratni vod zgornjega soseda :)

zuz3k ::

ogrevanje na električne radiatorje je drago

da ne potrošiš veliko v bloku se splača samo ali na klimo ali pa na pelete, pa jih moraš pač nosit
Life is a psychological game.

Invictus ::

Pri meni pridejo cevi iz 3 strani :D. Pa se odklopi. Da ne omenjam tega, da gredo cevi s toplo vodo po fasadi...

Je pa tudi res, ko 1x izračunaš investicijo plus kasnejše mesečne stroške, ugotoviš da je ROI vsaj 20 let >:D.

Ampak večina ljudi za ROI še ni slišala, pa bluzi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

3p ::

Ogrevanje se trenutno plačuje delno po kvadraturi, delno po merilnikih. Če radiatorje zapreš, boš še vedno plačeval del po kvadraturi stanovanja.
Vzrok je za tako delitev je najbrž tudi naša lokacija na balkanu, ko bi v nasprotnem primeru vsak tretji izključil ogrevanje, pa bi bilo stanovanje še vedno toplo.

Glede cene. Pred časom sem videl intervju z nekom iz Tetol-a, ki je prostodušno priznal, da oni pač imajo v letnem planu toliko in toliko prihodkov. Bloki se izolirajo, poraba je manjša (koliko je izgub na ceveh se mi ne sanja), oni pa so ceno prilagodili tako, da kljub manjši porabi dobijo prihodke po planu. :O

starfotr ::

MIHAc27 je izjavil:

Jaz živim v stanovanjski hiši z samo 5 stanovanji in imamo skupno peč na drva.... pa je tudi ogrevanje preko peči veliko dražje, kot preko navadnih kaloriferjev.
Ko smo greli samo na radiator je bilo tam okoli 100€ stroška, če smo pa sploh zjutraj vklopili kalorifer, je pa padlo na okoli 50€ ogrevanje +10€ elektrike več.


Japajade.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cenejše ogrevanje na elektriko? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
599208 (5929) mancini
»

Optimalno ogrevanje stanovanja

Oddelek: Loža
244482 (3305) Gogyto
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17338026 (21012) Uporabnix
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24640946 (35110) jernejl
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824268 (20128) kixs

Več podobnih tem