» »

Prisilna izselitev iz stanovanja - pravna pomoc

Prisilna izselitev iz stanovanja - pravna pomoc

Temo vidijo: vsi
««
2 / 15
»»

St235 ::

ne tega narobe razumet. Zakon predpisuje okvire, ki najemodajalcu omogočajo, da vseeno nadzira stanovanje, najemniku pa določeno stopnjo zasebnosti. Eden in drugi pa se temu lahko mirne duše odpovesta.

Tako lahko vsak dan skupaj pijeta kavo, ali pa najemodajec nikoli več ne pride v stanovanje.

Ni pa dopustno, da nekdo samo zaradi argumenta moči drugemu krši njegove pravice. No go.

Matako ::

Ja samo škoda je že narejena. Imaš čisto normalne ljudi, ki nikomur ne želijo kratiti nobenih pravic pa imajo raje prazno stanovanje samo zato, ker so prepričani, da zakon "ščiti barabe". Oz. tak vtis so dobili mogoče iz enega samega primera.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Brane22 ::

To, da ti poznaš nekaj ljudi ki so majhen del ENE strani enačbe, še ne pomeni, da poznaš ta del trga 100% in tudi če bi ga, se zakonitosti morajo ujemati z ustavo in ostalo zakonodajo.

Marsikaj je bilo lažje v neki točki, pa posledice "poenostavitev" vlečemo še zdaj.

Matako ::

freesty je izjavil:

Saj nisem rekel nic. Naj pride enkrat na mesec, ko prinese kopije racunov. Pa pogleda stanovanje. Samo naj se en dan prej najavi. Ne pa, da se na random dan v mesecu pojavi na vratih. In potem vstopi noter kot, da ona tu zivi.


Ja,ja saj čisto razumem. In baba ni imela te pravice - itak, da je ni imela. Samo po drugi strani... zakaj si rabil narediti serversko sobo/sobo za goste če si pa _vedel_ da mora ostati prazna? Ti je bilo tisto malo gikanja pomembnejše? Mislim, jaz recimo ne bi naložil svoje krame notri tudi če bi me nekdo samo prosil, da ne, brez pogodbe. Saj kaj mi je pa problem?

Govorim čisto iz nepravnega stališča.
/\/\.K.

St235 ::

Ne rabimo gledat "pravno". poglejmo z vidika sorazmernosti.

Na eni strani imaš najemodajalko, ki ugotovi, da najemnik prazno sobo uporalbja brez dovoljenja. Kako konkretno je najemodajalka s tem neposredno oškodovana? Popolnoma nikakor. soba je prazna, ravno tako se ne povzroča škoda. Je v nasprotju z pogodbo in normalen človek ima tukaj dve možnosti ali jih na kršitev opozori in zahteva da prenehajo, ali se pač dogovorijo, da se najame dodatna soba, glede na to da je prazna.

Po drugi strani pa imaš najemnika, ki je res kršil pogodbo, vendar s tem ni povzročil nikakršne neposredne škode. in sedaj bo tak človek v dveh tednih ostal brez srehe nad glavo? in potem se najdejo ljudje ki jim je to sorazmerno z kršitvijo pogodbe in popolnoma logično... pozabi pa se da bi lahko namesto dveh študentov teoretično tako ostala brez strehe nad glavo mati samohranilka z pol leta starim dojenčkom.

In točno takšna nesorazmerja so se gledala, ko se je določalo zakonske omejitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

solatko ::

Spet ste off topic. Vrnimo se na primer OP.

Dejstvo je, da sta najemnika nezakonito in v nasprotju s pogodbo, uporabljala 3-jo sobo. Lastnica ima vso pravico, kadarkoli vstopiti v del stanovanja, ki ga ne oddaja, pa makar hodi samo gledat luknjice v parketu ali pa sobo vsak dan prezračit.
To ni kršenje pravic najemnikov in vdiranje v njihovo zasebnost.
Bila bi, če bi vstopala v njuni sobi, ki sta bili predmet najemne pogodbe.

Če jaz kot lastnik oddam pol hiše, se najemnik nima kaj širit še na drugo polovico (mu sploh ne sme priti na misel).

Če bi se meni zgodilo to, da v svoji sobi najdem nepovabljenega gosta, prvo, kar storim je klic na policijo in prijava za motenje posesti.
Nato ugotovim, da mi je iz predala izginilo 1k€ in podam ustrezno prijavo.

Če so najemniki butasti in ne znajo uporabljati tistega, kar najamejo, temveč se nedovoljeno širijo na ostalo površino, kršijo mojo zasebnost (kaj koji kurac briga, kogarkoli, kaj imam jaz v prostorih, ki jih ne oddajam?).

Upravičeno jima je po sicer nepravni poti povedala, da naj se speljeta, če nista sposobna obnašanja v skladu z najemno pogodbo.
Vsekakor, bi v primeru čisto pravne poti, zahteval, da se poravna še najemnina za neoddano sobo, v polnem trajanju najemne pogodbe.
Delo krepa človeka

Vikking ::

Lakotnik29 hoče povedati, da v bistvu imamo prav, da so kršili pogodbo o najemu. Vendar dejansko po zakonu najemojemalca ne moreš pehnati v rit.
Po zakonu so upravičeni da dobijo pisno obvestilo ter jim je omogočena celo možnost da v 15 dneh odpravijo napake. Kar je seveda čisti BS s strani zakonodajalca da je samo ta možnost. Da preko tega v bistvu ne moreš.
V bistvu dobijo še dodatnih 15dni v katerem imajo čas odpraviti napake. Torej ni možno direktno preiti v odpoved najemniškega razmerja, kljub večjim kršitvam.

V primeru da je 2x letno omogočen ogled prostora ki ga daje v najem najemodajalec. Ter je že izkoristil 2x ogled, kako pa bo sedaj preveril če so napake odpravljene, če do konca leta nima več možnosti vpogleda v stanovanje.

Teh 15 dni je pač pesek v oči tako najemodajalcu kot najemojemalcu. Najemojmalec pridobi ekstra 15 dni, najemodajalec ki ne želi več najemnika, pa bo po 15 dneh prav tako trdil da se napake niso odpravile in bo najemnik frčal na cesto po roku ki je naveden po pogodbi.

reeves ::

Vikking je izjavil:

Kršil se je 9 člen. (pravno gledano je labilen, seveda). Ampak je bil pisan ravno v dobri veri, da se ne dovoljuje neki prenočevanj oseb čez noč.
kršil se je 12 člen.

Vzrok ugotovljen na mestu samem, odpoved na "kraju zločina", odpovedni rok imata. Brca v rit in gasa čimprej.

Kot najemodajalec, pa bi ju še dodatno tožil za stroške, da sta na črno oddajala nenajeto sobo tretjim osebam. Saj je zalotila osebe kako so prenočevale v teh sobah.
Tule ima najemodajalec popolnoma prav, že zdavnaj se bi morali zmenit, študenteki pa se ravnati vsaj po nekih normah uporabe.


Pot pod noge, iskat drugo stanovanje. Ko najdeta bolj zanikrno luknjo za 2x dražjo ceno v neki smrdljivi kleti. Bosta verjetno prišla do spoznanja v kakšnih pogojih sta se razvadila in je bolje spoštovat lastnino drugih, se strinjat z nekimi ozkimi pogoji.


Ha, ha. Ampak si pa res smešen. 9. člen se ne more kršiti, ker je v nasprotju z zakonom...ergo ničen.
Ali mi lahko prosim citiraš del, kjer je OP napisal, da je sobo oddajal v podnajem. Sem prebral celo temo pa tega nisem našel. Napisal je, da je kolegico okrog 14h dobila, ko je počivala v tisti sobi (tudi če bi prespala ne bi bilo nič narobe). Mislim, da si si to malo izmislil

@arnecan:
pozabljaš na čas. Če bi jaz nekomu 4 leta tupil, da naj ne uporablja neke nenajete sobe in ne bi bilo odziva, bi ga tudi ven vrgel pa naj bo to študent, pijanec ali pa mati samohranilka z dojenčkom.
Vaskrsić se je 4 leta izmotaval, OP pa ne.

first_line ::

Ma kaj sploh taki čudaki oddajajo stanovanje?
Naj zazidajo vrata in veselo počakajo na svojo smrt. Bu hu hu, en je počival na postelji, joj kolk sem sedaj oškodovan...

Matako ::

Ja nič, izgleda, da je zakon na OPovi strani... samo kaj pa sodni stroški? Takole po forumih je veliko pravnih strokovnjakov, ko pa je treba štepati ure na razpravah in pisati ugovore pa to pro-bono druščino zamenjajo tipi z dolgimi predračuni.

Mogoče je treba razmišljati čisto odštekano: OP naj razloži lastnici, kaka zlata jama so ti "coini", ki jih je rudaril v nejni sobi. Mogoče bo prvi BTC najemnik v državi!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

reeves ::

Ja, zakon je res na njegovi strani. Moram priznati, da so(smo) podnajemniki pri nas zakonsko kar dobro zaščiteni. Če bi jaz bil stanodajalec bi tudi bentil čez tak zakon. Sploh tista, 2 krat letno lahko greš v oddano stanovanje. Jaz bi to dal na naprimer 1 krat mesečno po predhodni najavi. Se pa stanodajalci lahko zaščitijo s pogodbami za krajši čas z možnostjo podaljšanja.

nejcek74 ::

reeves je izjavil:

1 krat mesečno po predhodni najavi


Vsak mesec bi ti gostil najemodajalca? O lepote slovenske folklore, pri nas se ocitno se vedno smatra da je najemnik manjvredna rasa. Najem stanovanja/hise naj bi najemniku zagotavljal enako bivalno ugodje kot ce si lastnik. Razlika je v financnih obveznostih in zmoznostih. Oddajanje stanovanja ni dobrohotnost lastnika, ampak njegova financna nalozba.

reeves ::

nejcek74 je izjavil:

reeves je izjavil:

1 krat mesečno po predhodni najavi


Vsak mesec bi ti gostil najemodajalca? O lepote slovenske folklore, pri nas se ocitno se vedno smatra da je najemnik manjvredna rasa. Najem stanovanja/hise naj bi najemniku zagotavljal enako bivalno ugodje kot ce si lastnik. Razlika je v financnih obveznostih in zmoznostih. Oddajanje stanovanja ni dobrohotnost lastnika, ampak njegova financna nalozba.


Saj jih. Že 15 let. Ko pridejo po najemnino in položnice. Zakaj ga pa ne bi še na kavo povabil. Nikoli nikakršnih problemov. Pri meni so stanodajalci vedno dobrodošli, seveda, da se prej najavijo. posledično so me še vsi prosili, če bi še ostal. Zadnji nam je celo hotel stanovanje oddajati zastonj, samo stroške naj plačamo. Žal smo se morali seliti v večje stanovanje.
Dobro je, če že v začetku daš stanodajalcu vedeti, da dobro poznaš zakon in tako tudi on ve, da če bo pretiraval bo letel ven. Če mu kaj ni všeč pa ima še vedno možnost, da mi ne podaljša pogodbe.
Itak sem pa napisal "NA PRIMER"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reeves ()

Vikking ::

reeves je izjavil:



Ha, ha. Ampak si pa res smešen. 9. člen se ne more kršiti, ker je v nasprotju z zakonom...ergo ničen.
Ali mi lahko prosim citiraš del, kjer je OP napisal, da je sobo oddajal v podnajem. Sem prebral celo temo pa tega nisem našel. Napisal je, da je kolegico okrog 14h dobila, ko je počivala v tisti sobi (tudi če bi prespala ne bi bilo nič narobe). Mislim, da si si to malo izmislil



Ne jaz, najemodajalec lahko to brezproblema trdi. Da njegovi najemojemalci oddajajo tretjo sobo, na črno, v podnajem. Kako je v resnici odloča sodišče. Vsekakor pa lahko to uporabi kot vzvod, da se čimprej reši najemjemalcem.
"ti mene na sodišču tožiš, ker sem večkrat hodil v stanovanje kot dovoljuje zakon", "jaz tebe, ker oddajaš sobo na črno v najem, ter s tem prekršil več določb ki so napisane v zakonu in najemni pogodbi".
Torej najemodajalec lahko upravičeno trdi, da je ob ogledu svojega stanovanja zalotil tretje osebe (ki jih ne pozna) počivati v sobah ki jih ne oddaja v najem, ter z njimi nima podpisane nobene najemne pogodbe. Torej upravičeno sumi da so najemniki kršili še člen v zakonu, ki ne dovoljuje najemojemlacem da brez dovoljenja lastnika oddajajo sobe v podnajem.

Torej zajeban najemodajalec, lahko uporabi več določb v zakonu s katerimi lahko pritisne na najemjemalcem da se čimprej odstranijo iz stanovanja.
Sodišče pa potem z zaslišanjem strank v postopku, proba priti resnici do dna.

reeves je izjavil:

Ja, zakon je res na njegovi strani. Moram priznati, da so(smo) podnajemniki pri nas zakonsko kar dobro zaščiteni. Če bi jaz bil stanodajalec bi tudi bentil čez tak zakon. Sploh tista, 2 krat letno lahko greš v oddano stanovanje. Jaz bi to dal na naprimer 1 krat mesečno po predhodni najavi. Se pa stanodajalci lahko zaščitijo s pogodbami za krajši čas z možnostjo podaljšanja.


Ker se imajo na začetku vsi radi, je s strani najemodajalce pameten izgovor (da si pridobi večkratni vstop v svoje stanovanje, kot dovoljuje zakon) na način. Da se dogovori da bo enkrat mesečno osebno prišel po najemnino, prinesel popis stroškov elektrike, vode, telefona, se pogovorili če je potrebno kaj popraviti, kako se imajo....
Torej z neko lepo besedo na začetku ni nobenih težav z večkratnimi obiski.

Ko pa leti perje v zrak, pa se začnejo vsi sklicevati na svoje določbe v zakonu. Večina IMO nima nobenih težav s tem da prihaja lastnik večkrat v svoje stanovanje ki ga odaja v najem. Kje so še stanovanja (hiše) kjer najemodajalec prebiva v isti hiši kot njegovi najemniki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

freesty ::

Pa v kak podnajem? Na obisku je bla. Torej lahko za vsakega, ki pride, trdi, da je v podnajemu na crno?

Pa ne gre se za to kako pogosto je hodla. Gre se za to, da se ni najavljala, ceprav ji je bilo to veckrat omenjeno. In pol se spodnasa, da ni pospravljeno tak kot bi moralo bit. Ja se pa naj najavi, pa se bo spucalo takrat. Ce pa ni bilo nobenga doma, je pa sama prisla v stanovanje. Vprasanje kam je ona hodla vse. Mogoce mi je po sobi storala. Lahko tudi jaz dam prijavo, da mi je zmankalo 1000€.

V vednost vam samo posiljam se en citat iz stanovanjskega zakona.

(3) Najemne pogodbe ni mogoče odpovedati s tožbo, če lastnik ni predhodno pisno opozoril najemnika, ki krši najemno pogodbo. Opomin mora vsebovati kršitev in način odprave odpovednega razloga ter primeren rok za odpravo odpovednega razloga. Rok za odpravo odpovednega razloga ne sme biti krajši od 15 dni.


Po zakonu bi morali postali pisni opomin o krsitvi in nama dati vsaj 15dni casa, da krsitev odpravima, ce tega nebi storila, sele takrat bi lahko prislo do prisilne izselitve. To, da naju mecete v roku enega tedna na cesto ne bo drzalo vode na nobenem sodiscu, ce slucajno razmisljate, da bi sli po tej poti.

Pa, ce je z najine strani prislo do krsitve pogodbe, je z vase strani prislo do kršenja zakona.

Samo v vednost.

Pa se en citat iz istega zakona:
Najemnik stanovanja mora:

- dopustiti vstop lastniku oziroma njegovemu pooblaščencu v stanovanje za preveritev pravilne uporabe stanovanja, vendar največ dvakrat letno;



In razlog, da tak nimava kaj za skrivat, se ne daje razloga za krsitev clovekovih pravic.



Brez skrbi, se bova izselila, ker nocem nic vec z vami. Edini problem, ki bi znal biti je to, da nebi nasel primernega stanovanja v tako kratkem casu. Kot sem ze enkrat rekel, meni ni to zacasno stanovanje, meni je to dom. Jaz sam zivim, starsem grem samo na obisk enkrat na mesec. In razumite me, da me je presenetilo, ko sem videl, da je nekdo hodil po stanovanju, kjer zivim, brez moje vednosti.

Zato predlagam, da odideva s koncem aprila, da si poisceva v miru nov dom. Ker ta teden itak ni variante, da se preselim, ker me od cetrtka do nedelje niti ni v Mariboru.
Predlagam tudi, da se v tem casu ne vidimo. Oz. se vidimo kaksen teden pred koncem, da se preverijo zadeve, da je vse na svojem mestu. In potem se zadnji dan, da se preda kljuc in kavcija.

Sem pa odprt tudi za vase predloge.

Lp


Tole ji bom verjetno danes tekom dneva poslal. Mislim, da je cist fer.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Brane22 ::

Vikking je izjavil:

Ne jaz, najemodajalec lahko to brezproblema trdi. Da njegovi najemojemalci oddajajo tretjo sobo, na črno, v podnajem. Kako je v resnici odloča sodišče. Vsekakor pa lahko to uporabi kot vzvod, da se čimprej reši najemjemalcem.


Sodišče lahko odloča na podlagi dokazov, ti pa so breme tožečega.

Noben zakon ne določa da morajo imeti vse osebe v najetih prostorih pogodbeno razmerje z lastnikom in da tam tretjih oseb ne sme biti. Ta "vzvod" ni videti ravno posebno močan, kot rečeno.

111111111111 ::

freesty je izjavil:


Pa ne gre se za to kako pogosto je hodla. Gre se za to, da se ni najavljala, ceprav ji je bilo to veckrat omenjeno. In pol se spodnasa, da ni pospravljeno tak kot bi moralo bit. Ja se pa naj najavi, pa se bo spucalo takrat. Ce pa ni bilo nobenga doma, je pa sama prisla v stanovanje. Vprasanje kam je ona hodla vse. Mogoce mi je po sobi storala. Lahko tudi jaz dam prijavo, da mi je zmankalo 1000€.


Zato ob najemu zamenjaš ključavnico, pa s tem nimaš težav, da se potem sprašuješ ali je kdo brskal po stanovanju ali ne.

Sam se z lastnico lepo razumem, je hotela eno sobo v 4 sobnem stanovanju zadržati, zase pa sem vrnil pogodbo in smo spisali novo. Res pa je, da živimo notri z družino in nočem, da mi kdo hodi po ostalih sobah. Kot študent bi bil verjetno pripravljen sklepati večje kompromise.

111111111111 ::

Brane22 je izjavil:


Noben zakon ne določa da morajo imeti vse osebe v najetih prostorih pogodbeno razmerje z lastnikom in da tam tretjih oseb ne sme biti. Ta "vzvod" ni videti ravno posebno močan, kot rečeno.


Pravzaprav določa:
»Najemnik mora pridobiti soglasje lastnika, če stanovanje več kot 60 dni v obdobju treh mesecev uporablja poleg najemnika oseba, ki ni navedena v najemni pogodbi. Najemnik mora predlagati lastniku sklenitev aneksa k najemni pogodbi, če se število oseb, ki uporabljajo stanovanje, spremeni.«

Kopirano iz: Klik

Vikking ::

Brane22 je izjavil:

Vikking je izjavil:

Ne jaz, najemodajalec lahko to brezproblema trdi. Da njegovi najemojemalci oddajajo tretjo sobo, na črno, v podnajem. Kako je v resnici odloča sodišče. Vsekakor pa lahko to uporabi kot vzvod, da se čimprej reši najemjemalcem.


Sodišče lahko odloča na podlagi dokazov, ti pa so breme tožečega.

Noben zakon ne določa da morajo imeti vse osebe v najetih prostorih pogodbeno razmerje z lastnikom in da tam tretjih oseb ne sme biti. Ta "vzvod" ni videti ravno posebno močan, kot rečeno.


Nevem če, odvisno od interpretacije dokazov, ter samih zaslišanj strank. Tretja oseba je spala v sobi, ter lahko upravičeno domneva da je šlo za oddajanje sobe na črno s strani najemojemalcev.
Dokaz: oseba je spala v sobi, soba je bila opremljena z računalnikom, torej je na podlagi videnega, sklenila, da se je ta tretja oseba vselila v sobo in sedaj prebiva v njej. Po videnem pa je več kot očitno, da če nekdo pride na obisk, ne prinese sabo računalika, zloži stvari v sobo, ter še spi v sobi. Soba ketero ni bil sklenjen dogovor o najemu oz. najemojemalci niso sporočilu oz. dogovorili z najemodajalcem da lahko uporabljajo sobo.

Več kot očitno je najemodajalec upravičeno skleplal, ker gre za besedo proti besedi, pa bi sodišče z zaslišanjem lahko ugotovilo prav stanje, ali je šlo samo za obisk.
Tukaj zakon omejuje najemodajalca, saj mu ne dovoljuje, da bi se lahko popolnoma prepričal v svojo trditev da tertja oseba stanuje, kler mu ne dovoljuje več kot 2x letno obiska.
Konec konecv pa soba ni bila predmet najema, ter lahko gre za nasilno vselitev s strani najemojemalcev.
Odvisno kako vsak interpretira svoje videnje.

tole je čisto tako, kako bi lahko najemodajalec pritisnil na najemojemalce. Resnično stanje ne vem, a če bi bil jaz na mestu ko bi se moral tožiti da se znebiš najemojemalcu, bi vsekakor prethtal vse možnosti.
Tukaj pritisne najemodajalec na najemnike, da lahko dobijo globo zaradi oddajanja stanovanja v podnajem, plačilo stroškov najemnine za tretjo sobo, stroške povzročene s tem, kršitv pogodbe...

84. člen SZ-1 pa govori
3) Najemnik lahko odda del stanovanja v podnajem s sklenitvijo podnajemne pogodbe za določen čas in pod pogoji, ki jih določa ta zakon, če se lastnik stanovanja s tem strinja.

Torej so najemojemalci za začetek kršili 84. člen tretji odstavek. S katerim se lahko

103. člen odpoved iz krivdnih razlogov:
8) če najemnik odda najeto stanovanje v podnajem brez soglasja lastnika, kot to določa 84. člen tega zakona

Potem je še zakon o oddajanju na črno, globe....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

M-XXXX ::

Viking ne bluzi.

Čisto nobena normalna oseba ne bo sklepala, če vidi ob 2h popoldne v isti sobi človeka in računalnik, da se gre za oddajanje stanovanja. Ker točno to, nam zdajle hočeš ti prodat.

Vikking ::

Če leti perje itak, da bo najemodajalec iskal možnosti na katere vsse člene se lahko zgovarja za odpoved najemne pogodbe.
Torej:
- tretja soba se ni oddajal v najem
- v tej sobi je ob ogledu stanovanja spala tretja oseba
- zakon omejuje najemodajalcu da večkrat preveri stanje, zato je pač ob ogledu in videnmu da je soba naseljena (stvari, računalnik) soba oddana v podnajem
- najemojemalci se niso dogovorili z najemodajalcem, da lahko stvari shranijo v tretji sobi oz. uporabljajo tretjo sobo.
- najemodajalec se bo obesil na vsak člen ki je njemu v prid, da se čimprej znebi najemojemalcu. Ker če se izkaže da je šlo za podnajem, najemojemalcem grozi še globa (oddaja sobe na črno), povračilo stroškov, plačilo najemnine za uporabo tretje sobe...

Pa mi ti povej kot najemodajalec, da si že skregan z najemniki, se jih želiš počasi znebiti, ter vidiš da v sobi ki jo ne oddajaš v najem, spi tretja oseba, soba polna stvari za katero ni bilo predhodnega dogovora da se lahko stvari pač če tudi samo začasno, shranijo?

Ne govorimo o normalnih osebas, govorimo o tem, da najemodajalec želi prekiniti pogodbo iz krivdnih razlogov, najemniki pa še ne želijo zapustiti stanovanja. S te strani lahko najemodajalca upravičeno skrbi da mu bodo povzročili še dodatne stroške.

Ko pa vse štima se imajo vsi radi, pa drži da normalna oseba tega ne bo sklepala, ko bo vidla v tretji sobi računalnik in nekoga ki malo počiva popoldne, itak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

SaXsIm ::

Sam bom povedal takole, jaz ne poznam dobro zakonov in pravnih vzvodov, zato ne bom trdil nekih stvari, kot jih trdite nekateri v tej tem, zato, ker se vam zdi, da bi moralo tako biti prav. Če lakotnik napiše dve strani pravnega mnenja, podkrepljenega s citati iz veljavnih zakonov, verjamem, da ima prav.

Morda ena stvar, ki sem jo opazil. V pogodbi imate definiran odpovedni rok 30 dni. V odpovedi pogodbe sam vidim 6 dnevni odpovedni rok. Tako to ne more biti.

Pa še ena stvar. Najemodajalka lahko sumi, da je tretja soba na črno oddana v podnajem. Vse kar lahko ona tukaj stori, je to, da obvesti pristojne službe (policija, davčna inšpekcija, tržna inšpekcija, stanovanjska inšpekcija), tukaj pa se zgodba za njo zaključi. Te službe ugotovijo dejansko stanje in zberejo dokaze ter povejo, če je bila dejanska kršitev in v primeru, da je potrebno, sprožijo ustrezen postopek na sodišču. Stanovalka lahko v tem primeru sproži le civilni postopek, v kolikor je mnenja, da je bila oškodovana.
SaXsIm

Vikking ::

Najemodajalec žal po zakonu (tukaj krajšo potegne), lakotnik29 ima prav. Bo pisno obvestila najemojemalce da so kršili 103 in 84.čen, po katerem so oddajali sobo v podnajem, brez prejšnega sporazuma z lastnikom stanovanja. prav tako se bo sklicevala da se ni plačevala najemnina za uporabo tretje sobe.

15dni po pisnem obvestilu, če se oseba ne odstrani, ter ni plačana najemnina za tretjo sobo (verjetno bi tukaj najemodajalec moral še poslati račun za najemnino tretje sobe) oz se skliceval na podnajem s strani najemojemalcev tretji osebi, po 15 dneh s episn odpove najmena pgodba, ter začne teči rok za izselitev.

Ne rabi klicati davčne inšpektorje, samo nastal je krivdni razlog za odpoved pogodbe. Verjetno situacija ki je daleč od resnične sebi obrne v prid. Študenti že skregani z najemdajalcem, pa se verjetno ne bodo tožarili da bi še ostali v stanovanju.


Ker tukaj krajšo potegne najemodajalec, bo iskal vse možnosti ki mu jih omogoča zakon da bo če že hočete "prestrašil" najemojemalce, da čimprej poberejo šila in kopita.

Kar se tiče najkrajšega podpvodnega roka pa mislim da je min. 90dni tudi če najemojemalec podpiše krajšega, ga verjetno ne zavezuje. Ampak to so vse stvari ki so predmet obravnave na sodišču.

Brane22 ::

111111111111 je izjavil:

Brane22 je izjavil:


Noben zakon ne določa da morajo imeti vse osebe v najetih prostorih pogodbeno razmerje z lastnikom in da tam tretjih oseb ne sme biti. Ta "vzvod" ni videti ravno posebno močan, kot rečeno.


Pravzaprav določa:
(SNIP)


In če to še enkrat pogledaš, lahko vidiš, da se to ne nanaša na VSE tretje osebe ampak na dokaj določeno podskupino...

Vikking ::

Kakšna je praksa najemodajalcev, oz. njihovih težav glede oddajanja pa nevem. Koliko se jih poslužuje najemnih pogodb v obliki notarsko neposredno izvršljivega zapisa.

Problem je v tem da če se najemodajalec želi znebiti najemojemalcv, pa se zadeva znajde na sodišču (dolgotrajni postopki), jih do odločbe/pravnomočnosti sodišča ne more fliknat iz stanovanja.

first_line ::

Problem je, da najemodajalec misli da je bog in batina v svojem stanovanju. Popolnoma nič jih ne briga komu, samo da zavohajo €určke in je že oddano. Potem pa jokajo kako jim stanovanje uničujejo in tretje osebe na dopust hodijo.
Grem še jaz kupit en poceni avto k ciganu, potem bom pa jokal kako so me nategnili.

Invictus ::

Tukaj ima precej ljudi spet problem s funkcionalno pismenostjo in razumevanjem besedila.

OP je najel samo dve sobi od štirih. In v preostalem delu stanovanja je bog in batina ... Ker je preostanek vedno njegovo in ne oddano OPu.

Če bi OP najel celo stanovanje in ga plačal, potem je pa druga zgodba.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mitja73 ::

Zaradi takih najemnikov ki se ne držijo dogovorov in tudi nekih nenapisanih pravil je veliko stanovanj praznih, ker se s takimi dosti folka enostavno ne želi ukvarjati.
Posledično so za vse najemnike tudi višje najemnine, ker je manjše število razpoložljivih stanovanj za najem.

Vikking ::

Bolj zgleda da tisti ki pišejo zakone, ne znajo napisati uravnoteženega zakona. Ki bi dejansko sščitil v enaki meri tako najemodajalca in najemojemalca.

V vsakem priemru pa se najdejo izkoriščevalci, tako v obliki najemnikov kot v obliki najemodajalcev. Seveda se to izkorišča ravno zaradi počasnosti sodišč.

Kako daleč gre lahko izkoriščanje in posledično uničenje, pa se vidi v obliki fine gospe in njenih golobov.

Še bolj pa se je problematika izkazala v najemih med pravnimi osebami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

solatko ::

freesty - Ni mi jasno, kako si sploh dovoliš vstopit v prostor, ki ni predmet najemne pogodbe, to da iščeš pravna mnenja, mi je bolj jasno, saj je to v genih, da se išče pravica, dolžnosti pa niso tvoj problem. Prostor, ki se ne oddaja, je zate tabu teme, kot, da bi računalnik in kramo, nesel k sosedu v njegovo stanovanje, ko bi bil sosed na dopustu.
Imel si dve sobi v najemu, ter souporabo kopalnice, wc, hodnik in kuhinjo (predvidevam). Do sob, ki niso predmet najema, lahko lastnik dostopa prosto, saj so prostori, skozi katere mora v souporabi (verjetno z lastnikom). Ravno tako, lahko lastnik po mili volji v neoddanih sobah prespi, za nekaj dni naseli vnuke ali otroke, nihče pa ne sme več kot 2x letno, ob najavi in dogovoru, v prostore, ki si jih najel - torej v 2 sobi. Vendar tudi ti ne smeš v eno od preostalih sob. Maš da hodiš mimo, kot da jih ni.
Delo krepa človeka

111111111111 ::

solatko je izjavil:

freesty - Ni mi jasno, kako si sploh dovoliš vstopit v prostor, ki ni predmet najemne pogodbe, to da iščeš pravna mnenja, mi je bolj jasno, saj je to v genih, da se išče pravica, dolžnosti pa niso tvoj problem. Prostor, ki se ne oddaja, je zate tabu teme, kot, da bi računalnik in kramo, nesel k sosedu v njegovo stanovanje, ko bi bil sosed na dopustu.
Imel si dve sobi v najemu, ter souporabo kopalnice, wc, hodnik in kuhinjo (predvidevam). Do sob, ki niso predmet najema, lahko lastnik dostopa prosto, saj so prostori, skozi katere mora v souporabi (verjetno z lastnikom). Ravno tako, lahko lastnik po mili volji v neoddanih sobah prespi, za nekaj dni naseli vnuke ali otroke, nihče pa ne sme več kot 2x letno, ob najavi in dogovoru, v prostore, ki si jih najel - torej v 2 sobi. Vendar tudi ti ne smeš v eno od preostalih sob. Maš da hodiš mimo, kot da jih ni.


Pod tole se pa kar podpišem. Če nisi najel sob, jih nimaš kaj koristit, pa če so prazne in sončne.

M-XXXX ::

Vse kar je zgoraj napisano je res ampak nepomembno. To je kršitev. Nobeden tega ne zanika. Vendar ni razlog, da jih vrže iz stanovanja brez opozorila in v roku nekaj dni. Pa če se na glavo postaviš.

111111111111 ::

M-XXXX je izjavil:

Vse kar je zgoraj napisano je res ampak nepomembno. To je kršitev. Nobeden tega ne zanika. Vendar ni razlog, da jih vrže iz stanovanja brez opozorila in v roku nekaj dni. Pa če se na glavo postaviš.


Saj ne pravim, da je prav da ga vržejo v nekaj dneh na cesto. Napisal sem samo, da se strinjam s Solatkotom. :)

Vikking ::

M-XXXX je izjavil:

Vse kar je zgoraj napisano je res ampak nepomembno. To je kršitev. Nobeden tega ne zanika. Vendar ni razlog, da jih vrže iz stanovanja brez opozorila in v roku nekaj dni. Pa če se na glavo postaviš.


Tole v bistvu se združuje z OP glavnim vprašanjem: Me pa zanima zdaj glede selitve, kaksne so najine opcije? V odlocbi je napisala, da se morava odseliti do konc meseca. Kaj, ce ne najdeva stanovanja? Kaksne so moje pravice in kaksne njene? Rad bi malo vedel kaj lahko naredim.

Lakotnik29 je že vse odgovoril, mi pa smo zasvinjali temo.
- pisno obvestilo 15 dni rok za odpravo napak, po 15dneh zgleda bi moral naajemodajalec poslati pisno odpoved da se napake niso odpravile v 15 dnevnem roku. Ter je začel teči 30dnevni rok za izselitev.
- 90 dni je potem rok za izselitev (za sodišče), če nekdo napiše v pogodbo 30dni in se kot najemnik podpišeš, se probaš v dobri veri tega držati, kot drugih členov v pogodbi.

Kaj jima preostane. Tako ali tako ne bosta morala več dolgo biti najemnika. Čas da iščeta drugo stanovanje, ter se dogovorita z najemodajalcem da bosta v 30 dneh zapustila stanovanje.
Kar je tudi najbolj fer, če gledamo z vidika nekega spoštovanja in načelnega dogovora pri podpisu pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

mzakelj ::

p.s. kaj lastnica nima ključa da bi zaklenila 3 sobo. Ah ja so težke. Tudi sam sem v najemu, vendar imam to srečo da so lastniki starejši in so rekli že ob odaji da ne bodo hodili v stanovanje. Do sedaj je bil lastnik samo enkrat, pa še takrat sva ga z punco povabila na kofe, ker je šel ravno mimo bloka. Tako da imamo nekako srečo.

jalovec09 ::

Ne razumem, zakaj se ta dva osebno ne dogovorita z lastnico stanovanja in se ji opravičita ter magari plačata sorazmerni del za tretjo sobo.
Zakaj se tu zdaj piše, komentira? Vedno se obrne na tistega s katerim ima nekdo problem in se dogovori, če dogovora ni potem iščeš drugo stanovanje.

crniangeo ::

@mzakelj pomojem je razlika če nek par najame stanovanje in je drugače če to najamejo študenti :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

M-XXXX ::

Ne razumem, zakaj se ta dva osebno ne dogovorita z lastnico stanovanja in se ji opravičita ter magari plačata sorazmerni del za tretjo sobo.

Sorazmerni del bi bil? 1€? Mogoče 3€? Te bo lastnik poslal nekam s tako ponudbo.

reeves ::

Ne jaz, najemodajalec lahko to brezproblema trdi.


Seveda lahko. Lahko trdi tudi da sta v tisti sobi do nedavnega skrivala pogrešano letalo ali pa da sta v obeh sobah naselila nevidne marsovce. Ampak dokler se tega ne dokaže nima nobene teže. In dokazati se ne da, ker se ni zgodilo (če je res kar pravi OP). To je samo na tvojem zeljniku zraslo.

freesty ::

Sem ji na mail citiral tisti clen iz zakona o 15 dneh in opozorilu. In ji dodal, da se bova v vsakem primeru odselila, vendar ne bo slo tako hitro, ker ne gre tako hitro najdit stanovanja, ker imam se druge obveznosti. Predlagal sem ji lepo, da se izseliva s koncem naslednjega meseca. In smo tako zaklucli. Odgovora zaenkrat ni se nobenega. Imam pa obcutek, da ona zdaj skace do odvetnikov in bi v vsakem primeru rada dosegla svoj prav.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

solatko ::

freesty - in če lepo premisliš, ter se daš v njeno kožo, bi ti naredil enako. Si jo saj takrat, ko si dal v sobo računalniki, kaj vprašal?
Verjetno nič.
Delo krepa človeka

RejZoR ::

Men pa ni jasno kako lahko oddajaš 4 sobno stanovanje kjer najemniku prepoveš uporabo 2 sob. Sklepam da imajo sobe vrata, zakaj zaboga potem niso zaklenjena, pa je stvar fizično rešena?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mitja73 ::

RejZoR je izjavil:

Men pa ni jasno kako lahko oddajaš 4 sobno stanovanje kjer najemniku prepoveš uporabo 2 sob. Sklepam da imajo sobe vrata, zakaj zaboga potem niso zaklenjena, pa je stvar fizično rešena?


Simpl, najemnika pač nista hotela plačevat celega stanovanja.

St235 ::

bolj verjeten scenarij je da namerava v stanovanje strpat čim več študentov.

freesty je izjavil:

Sem ji na mail citiral tisti clen iz zakona o 15 dneh in opozorilu. In ji dodal, da se bova v vsakem primeru odselila, vendar ne bo slo tako hitro, ker ne gre tako hitro najdit stanovanja, ker imam se druge obveznosti. Predlagal sem ji lepo, da se izseliva s koncem naslednjega meseca. In smo tako zaklucli. Odgovora zaenkrat ni se nobenega. Imam pa obcutek, da ona zdaj skace do odvetnikov in bi v vsakem primeru rada dosegla svoj prav.


močno dovmim, da se ji bo zaradi enega meseca dalo zajebavat z sodišči. Predem bo zadeva prišla do sodnika boš ti že trikrat odseljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

freesty ::

Oddajale so se vse 4 sobe, vendar za ostali dve sobi ocitno ni bilo zanimanja. Ali pa ni imela volje iskat ljudi. Verjetno ji je odgovarjalo, da se je mogla ukvarjat samo z dvema hkrati. Placevala pa sva stroske za 4 sobno stanovanje in vsi vemo, da niso linearni glede na stevilo oseb.

Sobi sta torej bili pripravljeni za sostanovalce, vendar prazni. Ni bilo to misljeno kot neka privat soba za lastnico.

Jaz na njenem mestu nebi nikoli zaklepal sobe. Naj se uporablja, preden bi koga pripeljal na ogled, bi rekel, naj spraznejo in pocistijo. Ce se naredi skoda, se placa, logicno. Torej noben nebi bil oskodovan. Bi pa bil velik plus v odnosu.

Meni se zdi to vse skupaj kar nekaj v bistvu. Zaradi taksnih stvari se nikoli nisem slisal, da bi imel kdo probleme. Midva sva bila pa res na pol penzjonista tle...
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

sv-pt ::

Me pa zanima zdaj glede selitve, kaksne so najine opcije? V odlocbi je napisala, da se morava odseliti do konc meseca. Kaj, ce ne najdeva stanovanja? Kaksne so moje pravice in kaksne njene? Rad bi malo vedel kaj lahko naredim.


Če sem dobro prebral zakon, potem sploh ne sme enostransko prekiniti pogodbe (niti z 90 dnevnim rokom), glede na to, da ni poslala še nobenega pisnega opomina, kar pomeni, da ima pravico stanovati notri, kot je zapisano v pogodbi, do konca septembra.

drži to?

solatko ::

RejZoR - Tako kot lahko oddaš pol hiše. To je problem stanodajalca.
Zakaj bi pa zaklepala sobi, ki po pogdbi nista predmet najema. Saj so vrata in kljuka dovolj, če so normalni najemniki.

freesty - Zakaj pa nista vzela celo stanovanje v najem?
Plačal nebi, uporabljal pa bi in to brez dovoljenja. Ti spoloh kdaj pomisliš še na kej drugega, kot svojo rit?
Če sta prazni, tebe ne smeta nič brigati. Dobila sta tisto, kar ste se zmenili - 2 sobi in souporabo ostalega.
Zakaj pa bi se morali uporabljati. Če lastnica tega ne želi, ti pa plačaj, pa boš lahko uporabljal, saj bi vama oddala celo stanovanje.
Ti na njenem mestu, bi pognal oba ven, ko bi videl kramo in računalnik tam, kjer nima kaj delat, za svečko na tortici pa še včasih kakšna punca počiva tam, kjer nima kaj početi.
Si ti model sploh resen, veš da je to vdor na privatno posest?
Seveda je oškodovan lastnik, uporabljaš 3 sobe, plačuješ 2.
Delo krepa človeka

M-XXXX ::

Seveda je oškodovan lastnik, uporabljaš 3 sobe, plačuješ 2.

Aja jaz pa trdim, da ni bil oškodovan. Je imel upad dohodkov? NE. Zaradi tega ni mogel komu drugemu oddajat: NE. Zaradi tega ni mogel sam uporabljat? NE. Kako točno je bil oškodovan?

solatko ::

Točno tako, da se je soba uporabljala, brez odškodnine.
Daš ti svoje stanovanje zastonj ali pa garažo, če je ne uporabljaš. Saj bom samo računalnik priklopu, včasih bo kakšna prijateljica malo počivala, v garaži bo pa samo avto, ša še flekov ne pušča - zastonj, da se zastopiva.
Se bom v petih minutah spokal ven, če boš rabil:)).

Pa kaj vam je fantje, družbeno premoženje je šlo papa, kar pa je privat, je privat. Če je zaprto, nimaš kaj počet not.
Delo krepa človeka

M-XXXX ::

Točno tako, da se je soba uporabljala, brez odškodnine.

Aha potem nič. Se mi je zdelo.

Daš ti svoje stanovanje zastonj ali pa garažo, če je ne uporabljaš.

Velikokrat so me že vprašali, če lahko parkirajo na dvorišču. Do sedaj je še čisto vsak lahko.

Saj bom samo računalnik priklopu, včasih bo kakšna prijateljica malo počivala, v garaži bo pa samo avto, ša še flekov ne pušča - zastonj, da se zastopiva.

Da oddajam stanovanje, 2 sobi so polni še ena pa frej in me eden vpraša če lahko prijateljica počiva notri? Seveda, zakaj pa ne. Da nekomu odajam garažo (garaža velika za 2 avtomobila) on plačuje enega. In me vpraša če lahko parkira občasno še drugega, dokler seveda jaz nimam svojega avtomobila notri, bo umaknil če bo treba.

Moram bit pa res en velik, zafrustiran bedak da bi rekel ne.
««
2 / 15
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[najem stanovanja] Obveznosti najemojemalca (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110042 (7369) poweroff
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30368222 (61138) Ishmael
»

Najemnik nekoga šverca (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11325392 (21270) m0LN4r
»

Podnajemna pogodba - problem (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26658245 (51838) mojca

Več podobnih tem