» »

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja

««
13 / 20
»»

thramos ::

Ramon dekers je izjavil:

Na mleko lahko postaneš alergičen tudi če prej nisi nikoli bil?


Ja. Sicer ne alergičen, ampak se tipično z leti zmanjšuje telesna proizvodnja laktaze in posledično ne/težje prebavljiva laktoza začne povzročati težave.

Kar je preprosto rešljivo z mlečnimi izdelki, ki so že obdelani z laktazo, tako da vsebujejo samo glukozo in galaktozo. In mleko spet postane super zdravo ... ;)

gruntfürmich ::

GGGGG je izjavil:

WTF? Kako točno ne razgradimo daljših verig OH? Prosim, tole me pa res zanima :) Škrob je brez hranilne vrednosti za nas, al kako?


Starch: @ Wikipedia
Digestive enzymes have problems digesting crystalline structures. Raw starch will digest poorly in the duodenum and small intestine, while bacterial degradation will take place mainly in the colon. When starch is cooked, the digestibility is increased. Hence, before humans started using fire, eating grains was not a very useful way to get energy.
torej ker (očitno) nismo narejeni za uživanje surovih dolgih verig OH, smo že v štartu ustvarjeni za kuhano hrano in s tem na vegetarjanstvo?
zanimivo zanimivo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Zadeva je podobna kot pri mesu. Surovo meso zelo slabo prebavljamo, poleg tega pa je naša želodčna kislina prešibka, da bi uničila vse bakterije, ki so pogosto prisotne. Tudi naši zobje niso primerni za prehrano s surovim mesom, želodec pa ni sposoben prebaviti velikih, neprežvečenih kosov, kot je v navadi pri mesojedcih.

Zato smo se naučili uporabljati ogenj, da lahko hrano kuhamo. To delamo že kar nekaj časa. V enem od linkov imaš npr. poročilo o kuhanih molekulah škroba, ki so jih našli med zobmi neandertalcev.

Glede na to, da so se naši predniki razvili okoli ekvatorja, kjer je bilo skozi celo leto dovolj sadja smo na začetku verjetno jedli predvsem to. Iz zgodovinskega stališča bi bila po tej logiki še najbolj naravna 80/10/10 presna prehrana. 80% OH, 10% maščob, 10% beljakovin. Z drugo besedo, banane cel dan, kot tale tip: http://durianrider.com/

SplitCookie ::

Od banan cel dan boš mel 'razdraženo črevesje' - sploh pa za naše razmere niso idealna hrana ker jemo praktično zelene/nezrele banane.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

GGGGG ::

Temu tipu ni hudega, pa poje res ogromno banan. Sicer pa ne pravim, da je takšna prehrana dejansko najboljša. Pri presnem veganstvu se zadeve malo bolj zakomplicirajo in treba je malo bolj paziti na razmerja. Tudi podhranjen si hitro, ker moraš pojesti res veliko hrane za zadosten vnos kalorij.

Drugače pa so banane lahko ravno zdravilo za IBS. Je pa res, da verjetno ne v količinah 30+ na dan, pa zrele morajo biti.

SplitCookie ::

Ali pa mu je hudo pa ne pove. Malokdo bo rekel kako se je zajebal s njegovo pametno odločitvijo.

Presno veganstvo je še ena večjih bedarij današnjega časa. Človek je kuhano/fermentirano hrano z razlogom - ker je taka hrana lažje prebavljiva/omogoča večji izkoristek hranil/omogoča uporabo kontaminirane hrane

Zelenjava/sadje imata res popolnoma mizerno hranilno vrednost. Če ješ sam to cele dneve dobesedno shiraš, če ne od slabe hranilne vrednosti pa zaradi zastrupitve, kot jih je dobro leto nazaj umrlo bale po nemčiji zaradi zastrupitev s kalčki ali kajvem čim.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Gregor P ::

Eno prvih zlatil pravil, ki jih slišiš pri študiju prehrane je, da je samo od količine odvisno, ali je neka stvar strupena, zdrava ali ne:| In ne rabiš biti raketni znanstvenik, da ugotoviš, kaj pomeni za telo ves čas jesti samo banane (verjamem pa, da človeško telo marsikaj zdrži v sili razmer) :8)

To je tako kot tiste zgodbe, ko se je nekdo ozdravil raka, ker je jedel samo riž (ne gre se za to, ali je res, ali ne, ampak za specifičnega človeka z rakom!) in potem popolnoma zdravi ljudje, ki praktično nimajo nobenih težav, delajo diete samo z rižem (in s tem dejansko ogrožajo svoje zdravje);((
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Looooooka ::

GGGGG je izjavil:

Zadeva je podobna kot pri mesu. Surovo meso zelo slabo prebavljamo, poleg tega pa je naša želodčna kislina prešibka, da bi uničila vse bakterije, ki so pogosto prisotne. Tudi naši zobje niso primerni za prehrano s surovim mesom, želodec pa ni sposoben prebaviti velikih, neprežvečenih kosov, kot je v navadi pri mesojedcih.

Zato smo se naučili uporabljati ogenj, da lahko hrano kuhamo. To delamo že kar nekaj časa. V enem od linkov imaš npr. poročilo o kuhanih molekulah škroba, ki so jih našli med zobmi neandertalcev.

Glede na to, da so se naši predniki razvili okoli ekvatorja, kjer je bilo skozi celo leto dovolj sadja smo na začetku verjetno jedli predvsem to. Iz zgodovinskega stališča bi bila po tej logiki še najbolj naravna 80/10/10 presna prehrana. 80% OH, 10% maščob, 10% beljakovin. Z drugo besedo, banane cel dan, kot tale tip: http://durianrider.com/

Analize kosti dokazujejo ravno to, da smo jedli meso in ribe. Omega 3 mascobe, ki smo jih tako lazje pridobili pa naj bi nam omogocili ta "hitri" razvoj mozganov.
Nasi predniki, ki so bili vegetarijanci so pa omfg...izumrli.
In to velja od casov homo erectusa dalje. Vsi dokazi kazejo na to ne pa na to, da smo bili vegetarijanci, ki se jim je nekje vmes iz dolgcasa sfuzlalo.
Smo dalec do vegetarijancev in dalec od mesojedcev. Smo cisto fini vsejedci.

Ne vem zakaj se sramujes tega.
To nam omogoca, da prezivimo razmere, ki bi ubile ene in druge.
Nase moznosti za prezivetje se prakticno podvojijo.
To je plus ne minus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Mipe ::

Myth: Humans Evolved as Vegetarians
Based on all of this evidence, it is certain that the diets of our ancestors, the progenitors of humanity, ate a very non-vegetarian diet that was rich in saturated fatty acids.

Bananovec ::

GGGGG je izjavil:

Pithlit, ne bluzi. Dobro vem kako zgleda kmetija in kaj tam delajo krave in prašiči.

bi ne bilo bolj pametno da se kalorije preračunajo na točno tiste ki se prebavijo, ker večina dolgih verig OH, ki jih prav rastline v večinski sestavi vsebujejo, nam koristijo v energijski bilanci našega organizma točno nič (ker pač nismo rastlinojedci).?


Kaj točno te muči pri tem računu?

Pa zakaj trdiš, da nismo rastlinojedci, če kažemo vse znake optimizacije za prehranjevanje z rastlinami?

In kako je ta kmetija izgledala?
Tole je res nujno potrebno za razumevanje tvojih everwin postov.

GGGGG je izjavil:

dokler ne bomo razgrajevali daljših verig OH, bomo še zelo daleč od vsaj 'optimizacije' za rastlinsko hrano.
med tem časom (če se bomo razvili v to smer), pa raje preberi izsledke trenutnih in realnih raziskav. ne pa pristranskih ki sovpadajo v tvoj napačni koncept.


WTF? Kako točno ne razgradimo daljših verig OH? Prosim, tole me pa res zanima :) Škrob je brez hranilne vrednosti za nas, al kako?


Zajtrk: ponavadi 1 liter smoothija. 2 do 3 banane, mogoče kakšno jabolko ali pomaranča, korenček, zelena, špinača, pest rozin ali oreškov, včasih pest ovsenih kosmičev, žlica lanenega semena. Pač, nafilam blender do vrha s sadjem in zelenjavo, ki je pri roki oz. mi paše.

Če se ti ne bi tako prenažiral tudi ne bi bilo potrebe po tako veliki količini rastlinovja.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

[D]emon ::

SplitCookie je izjavil:

Od banan cel dan boš mel 'razdraženo črevesje' - sploh pa za naše razmere niso idealna hrana ker jemo praktično zelene/nezrele banane.


Ni vrag, da te dovolj velika kolicina banan ne ugonobi zaradi hiperkalemije. Aja, pa se radioaktivne so. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

GGGGG ::

Ali pa mu je hudo pa ne pove. Malokdo bo rekel kako se je zajebal s njegovo pametno odločitvijo.


Že parkrat je javno objavil rezultate krvnih preiskav: http://durianrider.com/2012/05/29/vegan...

Zelenjava/sadje imata res popolnoma mizerno hranilno vrednost. Če ješ sam to cele dneve dobesedno shiraš, če ne od slabe hranilne vrednosti pa zaradi zastrupitve, kot jih je dobro leto nazaj umrlo bale po nemčiji zaradi zastrupitev s kalčki ali kajvem čim.


Neumnost. Poglej zadevo v kontekstu.

Zastrupitev z alfalfa kalčki niso povzročile ravno množičnih smrti. Grem staviti, da se v enem tednu na svetu zastrupi več ljudi s premalo kuhanim mesom ali jajci kot s kalčki v celi zgodovini človeštva. Pa treba je vedeti s čim so se zastrupili. Polja so bila gnojena s hlevskim gnojem, iz katerega je na kalčke prišel E.coli.

Poleg tega ni treba biti ravno presni vegan, da se zastrupiš s solato. Nisem še videl nikogar, ki bi solato kuhal.

Glede hiranja pa tudi streljaš mimo.

Tip na zgonjem linku prekolesari tudi po 6000km+ na mesec (. Ta dva penzionista že 86. dni zapored vsak dan pretečeta maraton, na 100% presni hrani, v načrtu pa imata 365 zaporednih maratonov (http://www.runningrawaroundaustralia.co..., celo kak bodybuilder na presni hrani se najde.

Eno prvih zlatil pravil, ki jih slišiš pri študiju prehrane je, da je samo od količine odvisno, ali je neka stvar strupena, zdrava ali ne:| In ne rabiš biti raketni znanstvenik, da ugotoviš, kaj pomeni za telo ves čas jesti samo banane (verjamem pa, da človeško telo marsikaj zdrži v sili razmer) :8)


Jaz očitno nisem dovolj pameten, da bi ugotovil, kaj to pomeni. Mi lahko razložiš, tako enostavno in s konkretnimi informacijami.

GGGGG ::

Mipe je izjavil:

Myth: Humans Evolved as Vegetarians
Based on all of this evidence, it is certain that the diets of our ancestors, the progenitors of humanity, ate a very non-vegetarian diet that was rich in saturated fatty acids.


http://smithsonianscience.org/2011/01/s...

After discovering starch granules from plant food trapped in the dental calculus on 40-thousand-year-old Neandertal teeth, the scientists believe that Neandertals ate a wide variety of plants and included cooked grains as part of a more sophisticated, diverse diet similar to early modern humans.


What now?

Looooooka ::

Hvala.
Vse kar si s tem dosegel je to, da si potrdil to kar trdi vecina ze cel cas.
Vedno smo jedli meso vendar je to, da smo zaceli jesti tudi zelenjavo pomagalo pri tem, da smo postali dominantna vrsta na planetu.
Ker...smo vsejedi.
Mislim, da lahko pocasi zakljucimo :)

Pa drugace dvomim, da se je propagiral mit, da so izumrli izkljucno zaradi svoje diete.
Teorija je samo to, da smo mi zaradi nase hitreje napredovali. Ena izmed velikokrat omenjenih je tista z omega 3 mascobami in mozgani. Ampak to so spet samo teorije. Mogoce bodo nekega dne ugotovili, da jih je fental virus.
Bog ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

GGGGG ::

Hvala.
Vse kar si s tem dosegel je to, da si potrdil to kar trdi vecina ze cel cas.
Vedno smo jedli meso vendar je to, da smo zaceli jesti tudi zelenjavo pomagalo pri tem, da smo postali dominantna vrsta na planetu.
Ker...smo vsejedi.
Mislim, da lahko pocasi zakljucimo :)


Jaz sem s tem zaključil že nekje okoli 1. strani, ko sem napisal, da smo ljudje skozi zgodovino pojedli vse, kar smo našli/nabrali/ulovili. Če je hrana redka pač nisi pretirano izbirčen.

Nikakor pa to ne pomeni, da je meso optimalna hrana ali, da rastlinski hrani kaj manjka.

Looooooka ::

Glede na dane moznosti, kjer je mesa dovolj in kjer je cena celo nizja od zelenjave...je beseda "optimalno" cisto na mestu :)

Jesti meso sredi polja riza ob nasadu banan in soje pa bi ravno tako spadalo pod neoptimalno odlocitev...se posebej ce imas dovolj casa :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

GGGGG ::

Trenutno je prehrana z mesom ZELO daleč od optimalne, oz. čisto nasprotje. Zakaj tako mislim sem pa že parkrat napisal. Po nepotrebnem zapravljeni resursi, umazanija, mučenje živali itd.

Tole o ceni sva tudi že obdelala. Sem ti dokazal, da so kalorije iz rastlin tudi po 20x cenejše.

Ramon dekers ::

GGGGG je izjavil:

Trenutno je prehrana z mesom ZELO daleč od optimalne, oz. čisto nasprotje. Zakaj tako mislim sem pa že parkrat napisal. Po nepotrebnem zapravljeni resursi, umazanija, mučenje živali itd.

Tole o ceni sva tudi že obdelala. Sem ti dokazal, da so kalorije iz rastlin tudi po 20x cenejše.



Da se še kar driblaš z njim. What's the point?

m0LN4r ::

Eni dejansko jeste samo priloge :D Ko sem prebral kaj eni vegiji jeste čez dan sem ugotovil, da jem podobno, sam brez cukra (sadja) in zraven še en zrezek :D

Pa kr stisne me v želodcu, ko si predstavlam, da bi moral cel dan živet od prilog (tri banane, pol kile fižola, kruh, pa neko umetno sojo) in podobne reči. Fak pa to boli.

Najbolj efektivno bi blo za vegije, da bi šli na pašnik pa jedli zravn kravic lepo, kot pa da na ulici neke papirče talajo pa na forumih solijo pamet ljudem, kak so oni kul.

Vsi bi bli zadovoljni, vegiji bi se lepo pasli in redili, mi pa bi jedli kravice in pujske. Lahko noč, dans sem pojedel sicer eno tortiljo z mletim govejim, mletim piščančjim in tuno. Seveda je bla not še vaša zelenjava. :D Po mojem bi blo brez zelenjave tudi vredu, ampak brez mesa? No waaaaaay.

L, in lepo kreganje naprej. Jutr bo za zajtrk jajca pa kuhana šunka in kruh, za kosilo bo pa padel solatni krožnik s pipijem :D Kruh pa solato sem napisal, da neboste rekli, da jem samo meso. Sicer nebi blo slabo, mogoče poleti samo pir in čvapi za kak teden dva. Njam njam.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: energetik ()

Looooooka ::

GGGGG je izjavil:

Trenutno je prehrana z mesom ZELO daleč od optimalne, oz. čisto nasprotje. Zakaj tako mislim sem pa že parkrat napisal. Po nepotrebnem zapravljeni resursi, umazanija, mučenje živali itd.

Tole o ceni sva tudi že obdelala. Sem ti dokazal, da so kalorije iz rastlin tudi po 20x cenejše.

But...you didn't.
Dokazal si samo, da je poceni tistemu, ki mu je vseeno ali mece vase skrob ali ne.
Ampak to vemo ze od nekdaj. Zato pa je reven sloj cedalje bolj zavaljen in ima cedalje vec problemov med tem, ko je kvalitetna zelenjava predraga...kar zelo radi vsako leto omenijo tudi nasi strokovnjaki pa jih politika rada ignorira. Meso je seveda zadnji krivec za to stanje.

[D]emon ::

Looooooka je izjavil:

Dokazal si samo, da je poceni tistemu, ki mu je vseeno ali mece vase skrob ali ne. *snip* Zato pa je reven sloj cedalje bolj zavaljen in ima cedalje vec problemov med tem, ko je kvalitetna zelenjava predraga..


This. Stevilo prekomerno debelih ljudi narasca obratno sorazmerno s kupno mocjo prebivalstva (za katero vemo, da pada). Ce kupujes hrano enkrat na mesec, ker si veckrat na mesec pac tezko privoscis izlet v trgovino, kupis hrano, ki se ne pokvari: Konzervirano hrano, zamrznjeno hrano, hrano po principu "vzemi iz skatle, rukni v mikrovalovko, pojej".

Taka hrana je nezdrava predvsem zaradi previsokih vsebnosti soli in mascob, ter raznih konzervansov, pa ni vazno a je v osnovi vegi (kar tako ali tako ne bo) ali ne.

Je pa tu se en hakelc, folk ki je odrascal bolj reven je navajen take hrane, in jim je, ce pridejo v financno situacijo, da bi lahko kupovali bolj zdravo hrano, le-ta dovolj cudna (hja, navajen okusa zanic hrane) da se je marsikdo izogiba. Again, ni vazno a je vegi ali ne.


Bottom line: Everything in moderation. Tudi mesana dieta je zdrava, le ce ne gre za pretiravanje s cimerkoli. Tudi z vitamini je mogoce predozirat.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

kr'ena ::

Jaz se bom predvsem oprla na 1. tezo, ki je postavljena na 1. strani (sicer sem temo prebrala, tako da lahko da sem še kje kaj dodala, pa se sploh zavedam ne). :)

Kolega iKst, menim da tvoji tezi manjka precej znanja o vitaminih in mineralih.

Kot so nekateri pred menoj napisali, smo ljudje po strukturi vsejedci - jemo od koreninic do mamuta vse. In če kdo tega ne verjame, naj pogleda nam najbližje sorodnike - opice. Šimpanzi so zelo rastlinojedi, pa vseeno gredo iskat insekte ali pa se lotijo kakšnega divjega prašička (teamwork with sticks ;)). Orangutani, ki so pretežno sadjejedci, si prav tako privoščijo insekte in ptičja jajca. Gorile so sicer bolj raznolike - odvisno od tega kje se nahajajo. Vse so rastlinojede, s tem da lowland bodo uživale tudi sadje, mravlje in termine, medtem ko highlanderke tega naj ne bi počele (vir: različni članki na googlu in Animal Planet). Pa se vrnimo nazaj na človeka in njegovo potrebo po hranljivih snoveh.

"Živila sestavljajo hranilne snovi. To so beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati, vitamini, minerali in voda. Gradbene hranilne snovi, kot so beljakovine, bistvene maščobne kisline voda in mineralne snovi gradijo in obnavljajo celice. Energijske hranilne snovi so ogljikovi, hidrati (sladkor in škrob), maščobe in delno beljakovine. Telesu hitro dajejo energijo za delo in toploto. Zaščitne hranilne snovi ali biokatalizatorji so vitamini in minerali, ki sodelujejo pri vseh biokemijskih procesih v telesu" (Stanojević, 2010).

Človek v grobem potrebuje 20 vitaminov, od katerih jih 12 iz provitaminov lahko zgradi sam, ostale pa mora sprejeti z zaužito hrano. Pri uravnoteženem prehranjevanju ne more priti do nastanka bolezni zaradi pomanjkanja vitaminov (avitaminoza). Pomanjkanje vitaminov je vedno posledica enoličnega prehranjevanja s premalo živil rastlinskega izvora.
Največ vitamina A se nahaja v mleku, maslu, marelicah, rdečem korenju in v ostalih živilih z rdečo in oranžno barvo ter v listnati zelenjavi. Vitamin B1 vsebujejo polnovredna žita in žitni izdelki, meso, rumenjak, kvas in stročnice; vitamin B2 pa vsebujejo mleko, meso, jetra, polnovredna žita in kvas; niacin se nahaja v jetrih, mesu, žitih, otrobih in kvasu; vitamin B6 pa vsebujejo banane, polnovredna žita, perutnina, stročnice, rumenjak, listnata zelenjava, ribe, orehi in pšenični kalčki. Nenadomestljivega vitamina C pa zaužijemo z agrumi, paradižniki, papriko, melono, jagodami, šipkom in kivijem. V hladnih zimskih mesecih potrebujemo več vitamina D, ki ga dobimo z mesom, ribjim oljem, morskimi ribami, rumenjakom in jetri. Vitamin, ki tudi sodi v skupino tako imenovanih antioksidantov, je vitamin E. Vsebujejo ga rastlinska olja in polnovredna žita (Stanojević, 2010, str. 28-30).
Omeniti pa je potrebno tudi vitamin B12, ki skrbi za sintezo purina in timidina, rast krvnih celic, delovanje ščitnice, sintezo mielina ter normalno delovanje možganov in živčevja (vzdržuje integriteto živčne membrane). Zaradi velikosti in zapletenosti strukture se industrijsko pridobiva le z bakterijsko fermentacijo (Wikipedia, 2013). Vitamina B12 živali in rastline ne morejo proizvajati, proizvajajo ga lahko le določene bakterije. Rastlinojede živali so zato odvisne od absorpcije vitamina B12, ki ga proizvajajo bakterije v njihovem črevesju, mesojede živali pa so v tem smislu odvisne od hrane živalskega izvora, saj so zaradi zmanjšanega selektivnega pritiska v evoluciji izgubile sposobnost proizvodnje v črevesju. Pri človeku je podobno kot pri mesojedih živalih: nekaj vitamina B-12 se sicer sintetizira v debelem črevesju, vendar pa je ta količina nezadostna in ga moramo zaužiti s hrano (Vidmar, 2008).
Vitamin B12 se nahaja v jetrih, ledvicah, mesu, jajcih, siru, mleku in ribah. Ne najdemo pa ga v rastlinski hrani in v kvasu; razen v sojini omaki in sojinem mleku.
Zdrav človek, ki uživa uravnoteženo prehrano, ne bi smel imeti težav s pomanjkanjem tega vitamina. Drugače pa je pri veganih, ki s hrano ne dobijo zadostne količine vitamina B12.
Če ga primanjkuje, začne primanjkovati tudi folata, saj se s tem spremeni njegov metabolizem in se zmanjša njegova regeneracija v telesu. Posledično zaradi pomanjkanja folata se poviša plazemska koncentracija homocisteina, kar poveča verjetnost za koronarno arterijsko bolezen in zaplete v nosečnosti. Nekateri avtorji opozarjajo na morebitno povezavo pomanjkanja vitamina B12 in razvojem nevropsihičnih bolezni. Simptomi pomanjkanja se pri človeku, ki postane vegan, pokažejo šele po 20 letih. Če pa ima človek težave z absorpcijo (reabsorpcijo) vitamina B12, pa se simptomi pokažejo že po 3 letih (Herbert, 1988 v Wikipedia, 2013). Posledice so upočasnjena delitev in povečan volumen krvnih celic, degeneracija živčnega sistema, mravljinčnost okončin, splošna šibkost telesa, okvara vidnega živca, možna izguba vida, motnje v delovanju mišic zapiralk, blage duševne motnje (povečana agresivnost, razdražljivost, pozabljivost), tudi demenca (Vidmar, 2008).

To je popolnoma na kratko o vitaminih in mineralih, ampak je za osnove popolnoma dovolj. Kot si prebral, dejansko rabimo hrano tako živalskega kot rastlinskega izvora. Ali boš temu verjel ali ne, je druga stvar. Dejstvo pa je, da se je dobro poučit o določenih zadevah, ki se tičejo prehrane in ne slepo verjeti vsem "strokovnjakom". Teze št. 2 in 3 se pa danes ne bom pritaknala.

Za konec pa bi dodala še Hipokratov izrek, ki pravi: "Vse kar jemo, nas gradi in spreminja. Od tega, kar smo s hrano vnesli v organizem so odvisni: naša moč, naše zdravje, naše življenje."

Literatura in viri:
Herbert V (1988). "Vitamin B-12: plant sources, requirements, and assay". The American Journal of Clinical Nutrition 48 (3 Suppl): 852-8. PMID 3046314 http://www.ajcn.org/content/48/3/852.fu...
Wikipedia. (2013).Vitamin B12 - Wikipedija, prosta enciklopedija. Dostopno 28.3.2013 na Vitamin B12. @ Wikipedia
Stanojević, M. S. (2010). Prehrana in zdravje [elektronski vir]: gradivo za 1. letnik. Ljubljana: Zavod IRC. Prevzeto 28.3.2013 iz http://www.impletum.zavod-irc.si/sl/gra...
Vidmar, G. (2008). Vitamin B12 - kobalamin. Cenim.se. Prevzeto 28.3.2013 iz http://www.cenim.se/311-a.html.

GGGGG ::

Kolegica kr'ena, preden prepisuješ en kup težko čitljivega teksta iz učbenikov si preberi temo.

Zdrav človek, ki uživa uravnoteženo prehrano, ne bi smel imeti težav s pomanjkanjem tega vitamina. Drugače pa je pri veganih, ki s hrano ne dobijo zadostne količine vitamina B12.


Zakaj ima potem skoraj 1/3 američanov mejne vrednosti B12? Pa zakaj ga umetno dodajajo različnim živilom, tudi mleku, ponekod po svetu, čeprav povprečno pojemo ogromno mesa in spijemo ogromno mleka?

Kot so nekateri pred menoj napisali, smo ljudje po strukturi vsejedci


Lahko prosim napišeš točno, kaj pomeni "vsejedci"? Kako je struktura vsejedcev različa od mesojedcev ali rastlinojedcev?

GGGGG ::

Dokazal si samo, da je poceni tistemu, ki mu je vseeno ali mece vase skrob ali ne.
Ampak to vemo ze od nekdaj. Zato pa je reven sloj cedalje bolj zavaljen in ima cedalje vec problemov med tem, ko je kvalitetna zelenjava predraga...


Škrob bi moral biti osnova vsake zdrave prehrane. To, da je škrob kriv za debelost je pa neumnost.

Od cukrov se zelo težko zrediš. Pretvorba sladkorjev v maščobe je pri ljudeh izjemno neučinkovit proces, pojavi pa se šele pri večjem presežku kalorij.

http://www.drmcdougall.com/misc/2006nl/...

Under experimental laboratory conditions, however, where people are overfed large amounts of simple sugars, the human body will resort to converting a small amount of sugar into a small amount of fat (triglycerides) in the liver. For example, in one recent study, trim and obese women were overfed with 50% more calories than they usually ate--note, 535 of these extra calories each day came from four and a half ounces (135 grams) of refined sugar. In this forced-fed situation, the women produced less than 4 grams (36 calories) of fat daily from the extra carbohydrate.8 Extrapolation from these findings means a person would have to be overfed by this amount of food and table sugar every day for nearly 4 months in order to gain one extra pound of body fat from the conversion of sugar to fat--by de novo lipogenesis. Obviously, even overeating substantial quantities of sugar is a relatively unimportant source of body fat. (So where does all that fat come from?--the fat you eat is the fat you wear.)

Gavran ::

GGGGG je izjavil:


Pa zakaj trdiš, da nismo rastlinojedci, če kažemo vse znake optimizacije za prehranjevanje z rastlinami?


Nobene optimizacije ni, sem že dvakrat zapisal pa bom še tolikokrat kot bo potrebno - človek ima DVAKRAT daljši prebavni trakt kot čisti mesojedci (zveri recimo) in PETKRAT KRAJŠEGA!!! kot tipični travojedci, recimo ovca. Kje je sedaj tvoja optimizacija???
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Pithlit ::

Samo nekaj bi te prosila. Nehaj propagando navajat kot vire. Zmenjeno?

Zgoraj ti je kr'ena navedla en kup virov (pa so, po tvojih besedah "težko čitljivi" - zato tudi ni čudno da raje bereš tisto kar tebi paše) ti pa citiraš nek propagandni material? Please...

John A. McDougall, M.D., is an American Irish physician and author whose philosophy is that degenerative disease can be prevented and treated with a plant-based diet of whole, unprocessed, low-fat foods, especially starches such as potatoes, rice, and beans, and which excludes all animal foods and added vegetable oils.

Biased much?
Life is as complicated as we make it...

btree ::

Gavran je izjavil:

GGGGG je izjavil:


Pa zakaj trdiš, da nismo rastlinojedci, če kažemo vse znake optimizacije za prehranjevanje z rastlinami?


Nobene optimizacije ni, sem že dvakrat zapisal pa bom še tolikokrat kot bo potrebno - človek ima DVAKRAT daljši prebavni trakt kot čisti mesojedci (zveri recimo) in PETKRAT KRAJŠEGA!!! kot tipični travojedci, recimo ovca. Kje je sedaj tvoja optimizacija???

Boljše bi se bilo primerjati z gorilo, kot travojedci in mesojedci.

Pithlit ::



Škroba ljudje ne znamo prebavljat. Vsaj ne brez kuhanja (ki, posledično, uniči marsikaj dobrega). Zakaj naj bi torej človeška prehrana bazirala na škrobnih živilih (razen tega da so takšna živila poceni)?
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Nobene optimizacije ni, sem že dvakrat zapisal pa bom še tolikokrat kot bo potrebno - človek ima DVAKRAT daljši prebavni trakt kot čisti mesojedci (zveri recimo) in PETKRAT KRAJŠEGA!!! kot tipični travojedci, recimo ovca. Kje je sedaj tvoja optimizacija???


Je precej več faktorjev kot samo dolžina prebavnega trakta.

Recimo že prej omenjena šibka želodčna kislina, ki ne uniči vseh bakterij, zgradba čeljusti, prisotnost prebavnih encimov v slini, ki že v ustih začnejo z razgradnjo škroba, pa sama zgradba črevesa itd.

Evo, ena kul, pregledna tabela: http://michaelbluejay.com/veg/natural.h...

Samo nekaj bi te prosila. Nehaj propagando navajat kot vire. Zmenjeno?


Dr. McDougall je precej priznan strokovnjak na področju prehrane v svetovnem merilu (za razliko od člankov na cenim.se in avtorjev učbenika za 1. letnike). V članku je vsaka trditev lepo utemeljena, zraven je referenca ali link do raziskav, ki to potrjujejo... Skratka, članek kot se šika.

Se mi zdi, da precej enostavno dismissaš vse, kar ti ne paše kot propagandni material.

Nečitljivo sem napisal pa zato, ker ni nobenih presledkov med odstavki, tekst je neurejen. Ne vem pa zakaj domnevaš, da nisem prebral.

Looooooka ::

Americane navaja kot vir.
Americane.
V temu o morali, ekologiji in zdravju.
NE MORES NO.
Kar se pa virov tice je pa jasno, da se limajo samo tisti, ki potrdijo del necesa v kar verjame posameznik.
Objektivnosti ni.
Se posebej ne na strani iKsta, ki pocasi tega niti ne zanika vec.

GGGGG ::

Škroba ljudje ne znamo prebavljat. Vsaj ne brez kuhanja (ki, posledično, uniči marsikaj dobrega). Zakaj naj bi torej človeška prehrana bazirala na škrobnih živilih (razen tega da so takšna živila poceni)?


Zdaj bom pa jaz tebe obtožil, da se ti ne ljubi brati. O isti zadevi smo govorili celo na tej strani:

Zadeva je podobna kot pri mesu. Surovo meso zelo slabo prebavljamo, poleg tega pa je naša želodčna kislina prešibka, da bi uničila vse bakterije, ki so pogosto prisotne. Tudi naši zobje niso primerni za prehrano s surovim mesom, želodec pa ni sposoben prebaviti velikih, neprežvečenih kosov, kot je v navadi pri mesojedcih.

Zato smo se naučili uporabljati ogenj, da lahko hrano kuhamo. To delamo že kar nekaj časa. V enem od linkov imaš npr. poročilo o kuhanih molekulah škroba, ki so jih našli med zobmi neandertalcev.

Glede na to, da so se naši predniki razvili okoli ekvatorja, kjer je bilo skozi celo leto dovolj sadja smo na začetku verjetno jedli predvsem to. Iz zgodovinskega stališča bi bila po tej logiki še najbolj naravna 80/10/10 presna prehrana. 80% OH, 10% maščob, 10% beljakovin. Z drugo besedo, banane cel dan, kot tale tip: http://durianrider.com/


Looooooka je izjavil:

Americane navaja kot vir.
Americane.
V temu o morali, ekologiji in zdravju.
NE MORES NO.
Kar se pa virov tice je pa jasno, da se limajo samo tisti, ki potrdijo del necesa v kar verjame posameznik.
Objektivnosti ni.
Se posebej ne na strani iKsta, ki pocasi tega niti ne zanika vec.


A so američani z drugaga planeta al kaj? Naša prehrana niti ni tako drugačna, le malo manj ekstremna. Gre pa v isto smer.

Viri so pa kar OK. Je pa včasih treba prebrati kaj več kot samo povzetek na forumu ali hitro preleteti link. Dvomim, da bi copy/pastanje 300 stranskih knjig v to temo pripomoglo k konstruktivni debati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GGGGG ()

Pithlit ::

'Dismissam' vse kar prihaja iz konkretnih taborov. Zato ker so biased. Tko kot ne bom verjela temu doktorju, tudi ne bom verjela tistemu ki bluzi o tem da je meso edina 'taprava' hrana.

Mimogrede. Surovo meso je neprimerno bolj prebavljivo kot škrob. In ja, berem kaj pišeš (bi blo fajn tud kak link prilimat sicer) in se celo strinjam da meso ni najbolj zdrava prehrana. Se pa pač ne strinjam s tvojim bluzenjem da je veganska prehrana tista edina taprava. Ker pač ni. Ljudje nismo narejeni zanjo (kar pa ne pomeni da s časom ne bomo - ampak bomo prej sintetizirali vso hrano v epruvetkah kot bo evolucija pripeljala telesni ustroj do tega da bo pripravljeno na vegansko prehrano).
Life is as complicated as we make it...

Looooooka ::

http://www.vrg.org/nutshell/omni.htm

Kr tko...prvi link, ki mi je "bil vsec". Pa se vegetarijanec ga je napisal.
[Dr. McArdle is a vegetarian and currently Scientific Advisor to The American Anti-Vivisection Society. He is an anatomist and a primatologist.]
Mogoce bi bolj znanstveno zgledal ce bi mel zeleno in rdeco barvo...ampak na take zadeve padajo pet letniki

A so američani z drugaga planeta al kaj? Naša prehrana niti ni tako drugačna, le malo manj ekstremna. Gre pa v isto smer.

Jup. Kar se tice prehrane so.
Si bil kdaj v Ameriki?
Lahko resno reces, da je njihova hrana podobna nasi, brez, da bi prej poiskal restavracijo, ki se hvali z evropsko kuhinjo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

GGGGG ::

'Dismissam' vse kar prihaja iz konkretnih taborov. Zato ker so biased. Tko kot ne bom verjela temu doktorju, tudi ne bom verjela tistemu ki bluzi o tem da je meso edina 'taprava' hrana.


Jaz ponavadi najprej preberem, kaj ima kdo za povedati in potem probam poiskat smisel/nesmisel v njegovih argumentih. Zavračanje nekoga samo zato, ker je domnevno iz "napačnega tabora" je neumnost. Sploh, če ima tak človek za sabo 40+ let prakse in raziskav na svojem področju.

Mimogrede. Surovo meso je neprimerno bolj prebavljivo kot škrob.


Pa neprimerno prej zboliš ali umreš od bakterij, ki so v mesu in jih človek po defaultu ne uniči.

Se pa pač ne strinjam s tvojim bluzenjem da je veganska prehrana tista edina taprava. Ker pač ni.


Kje sem pa to napisal? Govorim o tem, da je 100% raslinska hrana povsem zadostna in neprimerno bolj zdrava kot trenutna "zahodnjaška" prehrana. Nikjer nisem napisal, da je edina pravilna.

Jup. Kar se tice prehrane so.
Si bil kdaj v Ameriki?
Lahko resno reces, da je njihova hrana podobna nasi, brez, da bi prej poiskal restavracijo, ki se hvali z evropsko kuhinjo?


Ravno v ponedeljek sem priletel nazaj iz USA, sem bil skoraj en mesec gor. In ja, lahko trdim, da je njihova prehrana precej podobna povprečni slovenski, edino porcije so večje pa še več predelane hrane pojejo.

_IKE_ ::

iKst : še vedno čakam na link o raziskavi kjer sta dva aktivni osebi živeli leto dni samo od krompirja in malček rast. olja

GGGGG ::

http://www.vrg.org/nutshell/omni.htm

Kr tko...prvi link, ki mi je "bil vsec". Pa se vegetarijanec ga je napisal.
[Dr. McArdle is a vegetarian and currently Scientific Advisor to The American Anti-Vivisection Society. He is an anatomist and a primatologist.]
Mogoce bi bolj znanstveno zgledal ce bi mel zeleno in rdeco barvo...ampak na take zadeve padajo pet letniki


Kaj točno hočeš povedati s tem člankom? To, kar že nekaj strani razlagam? Da "vsejed" ni biološka klasifikacija ampak opis prehrane?


Is is also important to remember that the relation between the form (anatomy/physiology) and function (behavior) is not always one to one. Individual anatomical structures can serve one or more functions and similar functions can be served by several forms.


Pa še lep povzetek na koncu:

There is no basis in anatomy or physiology for the assumption that humans are pre-adapted to the vegetarian diet. For that reason, the best arguments in support of a meat-free diet remain ecological, ethical, and health concerns.

kr'ena ::

GGGGG je izjavil:

Kolegica kr'ena, preden prepisuješ en kup težko čitljivega teksta iz učbenikov si preberi temo.

Zakaj ima potem skoraj 1/3 američanov mejne vrednosti B12? Pa zakaj ga umetno dodajajo različnim živilom, tudi mleku, ponekod po svetu, čeprav povprečno pojemo ogromno mesa in spijemo ogromno mleka?

Lahko prosim napišeš točno, kaj pomeni "vsejedci"? Kako je struktura vsejedcev različa od mesojedcev ali rastlinojedcev?


Upala sem, da boš moje mnenje vzel kot dobronamerno, kot je tudi bilo mišljeno. Ampak po tem pa lahko samo domnevam(te besede ne zgreši!), da si oseba, ki ne sprejme drugega mnenja. Da ti odgovorim na zastavljena vprašanja. Piše uravnoteženo prehrano - kar pomeni zadostno količino vsega. Kaj točno pa uravnotežena prehana je, se pa strokovnjaki še zmeraj ne morejo zediniti. Eni trdijo, da je edini pravi način prehranjevanje paleo način, drugi da mediteranski način, eni da moramo preračunavat glikemični index ipd. Vsak vleče na svojo stran. To je dejstvo. Torej, če se človek samo nažira z mesom in mlekom, potem ni čudno da mu kaj manjka - isto pa je, če ješ samo zelenjavo, sadje in oreščke. Ampak seveda, bo naprej sledilo, da sem neumna, kajne?

Kaj točno pa je vsejedec. Sem vprašala kar SSKJ (slovar slovenskega knjižnjega jezika) in le-ta pravi naslednje:

vsejéd -a -e prid. (ẹ̑ ẹ̄) ki se hrani z rastlinami in mesom: medved je vsejed; vsejede živali
vsejédec -dca m (ẹ̑) vsejeda žival: rastlinojedci, mesojedci in vsejedci ♪

SSKJ nadalje pravi, da je rastlinojedec:
rastlinojéd -a -o prid. (ẹ̑ ẹ̄) ki se hrani z rastlinami: ribe, žuželke in druge rastlinojede živali ♪
rastlinojédec -dca m (ẹ̑) rastlinojeda žival: zobovje rastlinojedcev; rastlinojedci in mesojedci / ekspr. ta človek ne je mesa, je rastlinojedec vegetarijanec

in mesojedec iz SSKJ:
mesojéd -a -o prid. (ẹ̑ ẹ̄) ki se hrani z mesom: volkovi, mačke in druge mesojede živali ◊ bot. mesojeda rastlina rastlina, ki z lepljivimi izločki lovi in s prebavnimi sokovi razkraja majhne žuželke ♪
mesojédec -dca m (ẹ̑) 1. mesojeda žival: zobovje mesojedcev; človek ima krajše črevo kot rastlinojedci, vendar daljše kot mesojedci 2. ekspr. kdor rad je meso: bil je velik pivec in mesojedec ♪
mesojéden -dna -o prid. (ẹ̄) mesojed: mesojedne živali ♪

Pithlit ::

GGGGG je izjavil:

Pa neprimerno prej zboliš ali umreš od bakterij, ki so v mesu in jih človek po defaultu ne uniči.

Pojej en surov krompir pa poročaj.

GGGGG je izjavil:

Kje sem pa to napisal?

Dobesedno? Nisi. Napadaš pa, recimo, mene ker si drznem piti mleko pa jest jajca. Kaj šele meso.

Pa kljub moji prehrani z mano ni nič narobe. Vsaj kar bi lahko bilo narobe zaradi prehrane. Niti ne branim nobenemu veganske ali vegetarjanske prehrane. Niti izključno mesne. Za razliko od, hja, tebe.
Life is as complicated as we make it...

GGGGG ::

iKst : še vedno čakam na link o raziskavi kjer sta dva aktivni osebi živeli leto dni samo od krompirja in malček rast. olja


Sori, ampak ne da se mi še enkrat skozi vse poste. Uporabi search ali preleti še enkrat temo.

Dobesedno? Nisi. Napadaš pa, recimo, mene ker si drznem piti mleko pa jest jajca. Kaj šele meso.

Pa kljub moji prehrani z mano ni nič narobe. Vsaj kar bi lahko bilo narobe zaradi prehrane. Niti ne branim nobenemu veganske ali vegetarjanske prehrane. Niti izključno mesne. Za razliko od, hja, tebe.


Če zagovarjam svoje stališče ne pomeni, da koga napadam. Poleg tega nisem nikjer napisal, da so zmerne količine mesa, mleka, sira ali jajc škodljive. Napisal sem, da so nepotrebne za zdravo življenje.

Da ti odgovorim na zastavljena vprašanja. Piše uravnoteženo prehrano - kar pomeni zadostno količino vsega. Kaj točno pa uravnotežena prehana je, se pa strokovnjaki še zmeraj ne morejo zediniti. Eni trdijo, da je edini pravi način prehranjevanje paleo način, drugi da mediteranski način, eni da moramo preračunavat glikemični index ipd. Vsak vleče na svojo stran. To je dejstvo.


Se pravi, da moramo jesti uravnoteženo, ampak ne veš pa kaj to pomeni?

isto pa je, če ješ samo zelenjavo, sadje in oreščke. Ampak seveda, bo naprej sledilo, da sem neumna, kajne?


Nikjer nisem napisal, da si neumna. Bi pa prosil za kakšno obrazložitev te trditve. Kaj točno ti zmanjka na rastlinski hrani? Za B12 smo že ugotovili, da ni problem prehrane.

Kaj točno pa je vsejedec. Sem vprašala kar SSKJ (slovar slovenskega knjižnjega jezika) in le-ta pravi naslednje:


Evo, imaš odgovor. Vsejed je nekdo, ki je meso in rastline. To je opis prehrane, ne opis fiziološke zgradbe.

Ljudje smo bili skozi zgodovino vsejedi, ker nismo imeli izbire. V teh časih smo vsejedi po lastni želji. Zato ker se nočemo odreči čevapom in šunki, ne zato, ker bi tako narekovala naša telesna zgradba ali potrebe po določenih stvareh v mesu.

_IKE_ ::

GGGGG je izjavil:

iKst : še vedno čakam na link o raziskavi kjer sta dva aktivni osebi živeli leto dni samo od krompirja in malček rast. olja


Sori, ampak ne da se mi še enkrat skozi vse poste. Uporabi search ali preleti še enkrat temo.




v priloženem linku... omenjene zadeve ni bilo ....celo mcduogalovo stran pa se mi tud ne da gledat

Massacra ::

GGGGG je izjavil:

Trenutno je prehrana z mesom ZELO daleč od optimalne, oz. čisto nasprotje.


Zdi se, da to velja samo zato, ker ti tako trdiš in izpeljuješ vse dokaze enostransko, da potrdiš svojo (hipo)tezo. (razni dokazi, ki jih ti izvajaš in temeljijo recimo na tem, da 1 OSEBA že eno leto je samo banane in da 2 OSEBI eno let jesta samo krompir, niso nobeni relevantni dokazi).

Vse, popolnoma vse dokaze prirejaš sebi in svoji tezi v prid. Pa ti je že ogromno ljudi ponudilo druge dokaze in znanstveno relevantna dejstva. Kako si lahko takšen egoist? Vidiš, takšnih "enostransko" prepričanih oseb se moramo bati (morebitnih takšnih znanstvenikov pa najbolj, saj nam je zgodovina pokazala, kakšno škodo so znali narediti človeštvu....ti najbrž nisi znanstvenik in upam, da če boš

Najbrž nekje globoko v "srcu" veš, da nimaš prav, vendar...vztrajaš!

Optimalma humana dieta dandanes je tista, ki jo sestavljajo tudi meso in mlečni izdelki (ne mleko kot tako, ampak njegovi fermentati). Optimalna dijeta je uravnotežena vsestranska prehrana, ki ne povzroča pri ljudeh nobenih alergij. (prehranska dopolnila zame ne štejejo, ker si jih večina ne more privoščiti; poleg tega jih je treba proizvesti, kar za sabo potegne dodatne resurse; in seveda, popolnoma nesmiselno se mi zdi, da se nekdo odpove "raznoliki uravnoteženi prehrani", potem se pa fila z dodatki - to je ena velika hipokrizija).

Kaj bi po tvoje naj jedla oseba, ki je alergična recimo na sojo in gluten? (to vprašanje je bolj retorične narave, ne mi prosim odgovarjat!!!)

GGGGG ::

Zdi se, da to velja samo zato, ker ti tako trdiš in izpeljuješ vse dokaze enostransko, da potrdiš svojo (hipo)tezo. (razni dokazi, ki jih ti izvajaš in temeljijo recimo na tem, da 1 OSEBA že eno leto je samo banane in da 2 OSEBI eno let jesta samo krompir, niso nobeni relevantni dokazi).


To so ekstremni primeri, ki ovržejo bullshit nekaterih, kako so presni vegani švoh in shirani. Sicer tista omenjena oseba že enih 6 let je večinoma banane (ne izključno) zadnjih 12 let pa je vegan. S tako hrano zmaguje tekaške in kolesarske dirke, trenira s profesionalnimi kolesarji itd.

Sicer pa niso to edini primeri. Presnih veganov je na svetu kar nekaj, ljudi, ki pa jemo tudi kuhano rastlinsko hrano pa zelo veliko.

Vse, popolnoma vse dokaze prirejaš sebi in svoji tezi v prid. Pa ti je že ogromno ljudi ponudilo druge dokaze in znanstveno relevantna dejstva.


Mi lahko daš prosim en konkreten primer tega prirejanja dokazov.

Optimalma humana dieta dandanes je tista, ki jo sestavljajo tudi meso in mlečni izdelki (ne mleko kot tako, ampak njegovi fermentati).


O optimalni prehrani smo na široko govorili v drugi temi. S tvojo trditvijo se sicer ne strinjam, ampak za to temo je pomembno izključno dejstvo, da je 100% rastlinska hrana zadostna za zdravo življenje na vseh stopnjah razvoja.

(prehranska dopolnila zame ne štejejo, ker si jih večina ne more privoščiti; poleg tega jih je treba proizvesti, kar za sabo potegne dodatne resurse; in seveda, popolnoma nesmiselno se mi zdi, da se nekdo odpove "raznoliki uravnoteženi prehrani", potem se pa fila z dodatki - to je ena velika hipokrizija).


Se strinjam. Veliko večino prehranskih dopolnil pojejo ravno mesojedci. Tudi tisti, ki jejo "raznoliko uravnoteženo prehrano".

Velika hinavščina je, da se obešate na B12 (ki NI problem veganov ampak problem sodobnega sveta nasploh) po drugi strani pa se ljudje filajo z odvajalnimi tabletami, omega 3 dodatki, magnezijem, vitamini, železom, algami...

Kaj bi po tvoje naj jedla oseba, ki je alergična recimo na sojo in gluten? (to vprašanje je bolj retorične narave, ne mi prosim odgovarjat!!!)


Ti bom vseeno odgovoril, ker je očitno, da ti določene stvari niso znane.

Soja ni neka magična rastlina, s katero se filajo vsi vegani. Ena od številnih stročnic pač.

Gluten je prisoten v relativno malo žitaricah. Večinoma v pšenici, ječmenu, ržu in delno v ovsu (ne kot tak, ampak ga pogosto gojijo in obdelujejo skupaj s pšenico).

Ostane ti koruza, ajda, proso, oves (potrebno je pogledati embalažo, da je brez glutena), riž, kvinoja in še par bolj eksotičnih žitaric kot je tapioka in podobno

Poleg tega lahko ješ fižol, čičeriko, krompir, oreške... Pa seveda sadje in zelenjavo.

Nisi nič bistveno prikrajšan, samo malo drugačne stvari moraš kupovati.

Looooooka ::

Se strinjam. Veliko večino prehranskih dopolnil pojejo ravno mesojedci. Tudi tisti, ki jejo "raznoliko uravnoteženo prehrano".

Velika hinavščina je, da se obešate na B12 (ki NI problem veganov ampak problem sodobnega sveta nasploh) po drugi strani pa se ljudje filajo z odvajalnimi tabletami, omega 3 dodatki, magnezijem, vitamini, železom, algami...

To je spet na tvojem travniku zrastlo.

GGGGG ::

Looooooka je izjavil:

Same here. S tem da vcasih se kaksen prasek not vrzem, ker vem, da bom mel obcutek sitosti se nekaj casa ampak vseeno ciljam na konstanten vnos beljakovin.
Aja...pa navadno mleko namesto soje, ker nimam problemov s prebavo le-tega :)


Hmm. Ob superiorni hrani, bogati s proteini še praške ješ za zajtrk. Ko jaz pojem kapsulo B12 na teden je pa vse narobe.

Mipe ::

Smešen si. Robantiš čez meso in izkoriščanje živali, hkrati pa goltaš prehranske dodatke, ne da bi se vprašal, od kod izvirajo.

GGGGG ::

Od kje pa izvira B12 v mojih dopolnilih? Prosim razsvetli me, ker jaz se očitno nisem pozanimal.

Pa btw, ena kapsula/tableta na teden ni ravno goltanje. Jo pa priporočam vsem, sploh tistim, ki jeste veliko mesa (slo. povprečje ali celo več), ker ste ravno tako ogroženi. Absorbcija B12 je pri mesojedcih precej slabša.

Looooooka ::

GGGGG je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Same here. S tem da vcasih se kaksen prasek not vrzem, ker vem, da bom mel obcutek sitosti se nekaj casa ampak vseeno ciljam na konstanten vnos beljakovin.
Aja...pa navadno mleko namesto soje, ker nimam problemov s prebavo le-tega :)


Hmm. Ob superiorni hrani, bogati s proteini še praške ješ za zajtrk. Ko jaz pojem kapsulo B12 na teden je pa vse narobe.

Praske jem kot dodatek, ker hodim na fitness in se mi ni do tega, da bi izpustil obrok, kar naredim pogosto, ker padem v programiranje.
Ce preneham jest praske ne bom zgubil niti ene kile, ker je to DODATEK, ki je pri meni namenjen PRESEZKU in/ali hitrejsemu vnosu snovi do misic(zelenjava in meso se prebavlja pocasneje in ni "optimalna" za zeljene cilje). V bistvu tud na prasku lepo pise, da to NI zamenjava za obrok.
Ampak vem, da rad lovis ovinke :)

Btw...mam tud VEGANSKE praske.
A je to dokaz, da je veganska hrana nezadostna?
Aja saj res...ti ne upostevas "dokazov", ki se jih da uporabiti tudi proti tebi....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Mipe ::

GGGGG je izjavil:

Od kje pa izvira B12 v mojih dopolnilih? Prosim razsvetli me, ker jaz se očitno nisem pozanimal.

Pa btw, ena kapsula/tableta na teden ni ravno goltanje. Jo pa priporočam vsem, sploh tistim, ki jeste veliko mesa (slo. povprečje ali celo več), ker ste ravno tako ogroženi. Absorbcija B12 je pri mesojedcih precej slabša.


Sedi, ena.

Vitamin B12 se nahaja v jetrih, ledvicah, mesu, jajcih, siru, mleku in ribah. Ne najdemo pa ga v rastlinski hrani in v kvasu; razen v sojini omaki in sojinem mleku.

Vitamin B12 @ Wikipedia

Od kod misliš, da pride B12 v prehranskih dopolnilih, če ga ni v rastlinski hrani razen v soji? Če ga pridelujejo iz soje, je to zelo neučinkovita metoda; cela polja soje za nekaj kapsulic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

GGGGG ::

Praske jem kot dodatek, ker hodim na fitness in se mi ni do tega, da bi izpustil obrok, kar naredim pogosto, ker padem v programiranje.


Evo, ješ praške. Ko jaz omenim, da za vsak slučaj jem B12 maš pa pripombe, da to ni naravno.

Od kod misliš, da pride B12 v prehranskih dopolnilih, če ga ni v rastlinski hrani razen v soji? Če ga pridelujejo iz soje, je to zelo neučinkovita metoda; cela polja soje za nekaj kapsulic.


Mipe, preden pridigaš si dobro preberi vsaj tiste linke, ki jih sam nalepiš. Po vseh teh straneh bi že lahko vedel, da B12 ne sintetizirajo ne rastline ne živali, ampak bakterije. Če bi malo bolj podrobno prebral link, ki si ga nalepil bi naletel na tale stavek:

Zaradi velikosti in zapletenosti strukture se industrijsko pridobiva le z bakterijsko fermentacijo. [1]


Sicer pa B12 sintetizirajo tudi bakterije, prisotne v našem črevesju, ampak se zelo slabo absorbira od tam. Tudi iz hrane se zelo slabo absorbira, sploh iz mesa. Ga pa na srečo potrebujemo izjemno malo (priporočila so različna ampak od 200pg/mL (pikogram na mililiter) naprej je minimum) in telo ga zna zelo dobro reciklirati, tako, da so primeri pomanjkanja precej redki.

Naraven vir B12 je pa drugače voda iz kakšnega potočka, neumita jabolka iz tal, borovnice iz gozda in podobne neumite, nerazkužene stvari.

Mipe ::

No, pol pa kar goltaj te bakterije.
««
13 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144233939 (213469) BigWhale

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16733728 (28787) Netrunner
»

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
38192750 (79550) Smrekar1
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20648562 (44896) Matev

Več podobnih tem