» »

Prodaja dedovane nepremičnine

Prodaja dedovane nepremičnine

s1m0n ::

Zanima me kako je s davki na dobiček in prodajo nepremičnene (no to vem, da je 2%)
Kako je pa z davkom na dobiček kdaj se plača, kako se sploh ugotovi dobiček, če je nepremičnina bila dedovana ?
Je potrebno določit vrednost nepremičnine za nazaj ?

Kakšen je postopek, če je kdo od tukaj kdaj prodajal nepremičnino !

Tilen ::

V katerem redu pa deduješ?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Aston_11 ::

Tu je tipična težava, da folk napove premajhno vrednost ob dedovanju, da je sodna taksa nižja, ko pa prodaja, ga durs opali za napovedano razliko in prodano ceno. 20% prvih pet let od te razlike. DURS ima sklep o dedovanju, vrednost prodaje vidi iz pogodbe, če je ta premala, upali neko svojo itd.

s1m0n ::

Od dedovanja nepremičnine je več kot 15let.
Mislim, da zdaj red dedovanja nima nobene veze ampak le pri dedovanju nepremičnine!

Aston_11, to je res samo kaj, ko je nepremičnina 15let nazaj bila kar veliko manj vredna kot je sedaj :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

Invictus ::

Preberi si zadevo na tem linku:

http://med.over.net/forum5/read.php?182...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vikking ::

Plačaš 2% davek na promet ko si že povedal.

Potem pa je še dobiček iz kapitala. Davčna stopnja je 20%, razlika med vrednostjo nepremičnine ter prodajo, se pa obdavči. Vsakih 5 let ko si lastnik nepremičnine pade davčna stopnja za 5%. Se pravi če si lastnik 20 let ne plačaš davka na dobiček.
Davka na dobiček si oproščen, če si imel v tem stanovanju prijavljeno stalno prebivališče ter tam dejansko bival zadnja tri leta.

Ko ti davčna odmeri davek na dobiček in nisi zadovoljen se lahko pritožiš. Z računi za obnovo hiše lahko zmanjšaš osnovo po kateri so izračunali davek. Brez računu ne moreš nič. Prav tako se štejejo le računi ki so mišljena kot nujna popravila s katero si vzdrževal vrednost hiše, ne pa povečeval vrednost hiše.
Se pravi račun za bazen in teraso ki si ga zgradil zraven hiše se ne bo upošteval. Če pa si moral v tem času zamenjati streho, vgraditi nova okna pa bo veljal.
Prav tako si samo delno oproščen davka, če si naprimer v delu hiše prebival, del hiše pa dajal v najem...


in še za konec: Ne glede na določbe ZDoh -1 se dobiček, dosežen z odsvojitvijo nepremičnine, pridobljene pred 1. januarjem 2002, ne obdavčuje.

speljak ::

Da ne odpiram nove teme bom postavil vprašanje kar tukaj.

Zanima me koliko se plača davek v naslednjem primeru.
kupujem nepremičnino za 20.000,00 eur, ocenjena vrednost po Gursu je 98.000,00 (totalno nerealno):D
lastnik prodajane nepremičnine je že več kot 30 let.

kakšno vrednost davka mi bodo zaračunali? Po osnovi 98.000,00 (2%) ali po 20.000,00 (2%)?

lp

Invictus ::

Davek na nepremičnine se plača glede na ceno v pogodbi. Davek je vedno 2%.

Seveda lahko davčna odmeri višji davek, če misli da se nepremičnina prodaja pod ceno kot posledica goljufanja.

Ocena GURSa nima z davkom nič. To je le ocena, ki bi se uporabila za davek na nepremičnine če bi ga uvedli.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

speljak ::

Aha mi je že bolj jasno. Ampak če davčna misli, da gre za goljufanje pa se preverja cene po gurs-u? in se davek plača na njihovo vrednost? Ali ne?

Invictus ::

Nimam pojma kako se davčna odloči.

Seveda mora pa prodajalec plačati še davek na dobiček (20%), če je razlika med vrednostjo podedovane nepremičnine in prodajno ceno. V plus seveda ...

Ampak temu se da izognit s ponovno cenitvijo nepremičnine. Potem se pa odločiš ali ti je cenej plačati 20% davka na dobiček ali pa cenilca :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

speljak ::

Eh tisto je bilo še v dinarjih, celo večnsot nazaj :D Po mojem ne bo prodajalec plačal tega davka.

ali pač?

s1m0n ::

Glede na to, da je lastnik nepremičnine že več kot 30 let davka na dobiček ni je le 2% davek na prodajo nepremičnene!

speljak ::

Po mojem bo tudi tako.

solatko ::

Davčna odloči o davku na nepremičnino, glede na povprečno prodajno ceno nepremičnin na določenem območju (tržna vrednost nepremičnine). Vzame se statistično povprečje prodanih podobnih neprmičnin v določenem časovnem obdobju. Mi pa ni jasno, kako računajo davek sedaj, ko je nepremičninski trg, praktično mrtev.
Verjetno je dovolj, če posel skleneš preko neke solidne nepremičninske agencije. Veljala bo cena iz notarsko overjene pogodbe.
Delo krepa človeka

s1m0n ::

Davek na prodajo nepremičnine je fiksnih 2% po celotni državi in se zaenkrat ne spreminja. Se bo pa 100% povečal ker smo v krizi :)

Ziga Dolhar ::

[Morda nepomemben popravek solatkota - davčna bo odmerila davek in davek bo moral biti plačan PREJ preden bo notar overil podpis na pogodbi. Notar namreč sme overiti podpis le, če je na pogodbi potrdilo davčne o odmeri oz. plačilu.]
https://dolhar.si/

Vikking ::

speljak je izjavil:

Da ne odpiram nove teme bom postavil vprašanje kar tukaj.

Zanima me koliko se plača davek v naslednjem primeru.
kupujem nepremičnino za 20.000,00 eur, ocenjena vrednost po Gursu je 98.000,00 (totalno nerealno):D
lastnik prodajane nepremičnine je že več kot 30 let.

kakšno vrednost davka mi bodo zaračunali? Po osnovi 98.000,00 (2%) ali po 20.000,00 (2%)?

lp


Kakšna je trenutno tržna vrednost primerljivih nepremičnin? to je pomembno.

solatko ::

Ziga Dolhar - Govorim o poslu sklenjenem pri nepremičninski agenciji. Glede plačila davka uredijo oni (vsaj pri meni je bilo tako, ko sem prodajal garsonjero), prodajalec nima z davčno nič (mislim fizično, seveda prodajalec plača davek).
Če pa se sklepa posel med dvema fizičnima osebama, se pa davčna lahko vtakne v višino kupnine in določi višjo tržno vrednost, katera je za podobne posle običajna.

Kakor je po rekla - kazala slišat, se na pogodbe pri eventualni prodaji, pišejo višji zneski, zaradi zaščite cen, na nepremičninskem trgu. Višji davek krijejo agencije iz svojih zaslužkov.
Nimam pa konkretnih podatkov, zato je informacija bolj na nivoju rumenega tiska.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Ziga Dolhar ::

solatko - govorim (oz. popravljam te) LE glede vrstnega reda. Najprej davčna - šele nato bo notar overil podpis. Ostalega tvojega se ne dotikam.
https://dolhar.si/

mat xxl ::

Ker gre za pridobitev pred letom 2003 (mislim, da je ta letnica ) se sploh ne ugotavlja osnova za davek na dobiček, torej samo 2% in konec, ne glede na to tudi, če jo prodate za 5 x tržno ceno ! Za nepremičnine pridobljene po tem letu pa velja, kot zgoraj pišejo , razen če 3 leta tam bivaš in si prijavljen in gre za 100% stanovanjske prostore.

speljak ::

mislim da je tako ja, samo letnica je 2002 se mi zdi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: speljak ()

s1m0n ::

Poleg tega se v skladu z Zakonom o dohodnini ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 117/06) pri odsvojitvi nepremičnin, pridobljenih po 1. 1. 2002, ugotavlja dobiček iz kapitala od odsvojitve nepremičnin (dobiček je razlika med prodajno in nabavno vrednostjo nepremičnine). Prvih pet let lastništva je davčna stopnja 20 %.


@speljak, bo držalo!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davek na nepremičnine (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1114188287 (15432) MrStein
»

novo vrednotenje nepremičnin (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14824470 (19454) buttcrack
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6718832 (15467) kloko
»

Prepis hiše - oče>sin

Oddelek: Loža
227943 (7579) Okapi
»

Obdavčitev nepremičnin - zakaj? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
31185311 (80121) Mr.B

Več podobnih tem