» »

Referendum, da bodo trgovine v nedeljo ZAPRTE

Referendum, da bodo trgovine v nedeljo ZAPRTE

1
2
»

blackbfm ::

Pa kdo ima tolk obveznosti, da si ne more vzet pol ure za v trgovino it?

Sicer sem pa za to da so trgovine stalno odprte, mene včasih kej piči sredi noči, pa grem na petrol 24/7, še dobro da ga imam dokaj blizu:P

RejZoR ::

#000000 je izjavil:

Zaprtje trgovin čez vikend je čista beda, veliko folka ima čez teden tolk obveznosti da jim v nedeljo odprt špar-merkator ipd. zlo prov pride.

Že takrat nisem zastopil namena referenduma, pač kdo hoče imet odprto naj ima, enako je z delavci.


Sej smo imel pred leti isto obveznosti, pa smo čist lepo shajal ko so bile trgovine odprte samo čez teden in ob sobotah pa še to ob sobotah samo do 12 ure al pa kaj podobnega... ker s tem niso naredil nič kot samo odložil stvari. Če si prej za 2 sekundi moral premislit da bi bilo fino dons neki nabavit, ker jutri ne boš imel časa, se zdej folk v soboto ali nedeljo pred zaprtjem še gužval v štacune. C'mon no!?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mojsterleo ::

lol rejzor trgovine so ze najmanj 15 let odprte ob sobotah in nedeljah. vsaj kar se mene tice ki sem iz ljubljane.v socializmu se je pa itak v soboto vsedlo v avto in slo kupovat cez mejo v trgovske centre.
kolikor se spomnim so ta referendum privlekli iz riti, ker so neki trgovci zacel izkoriscat prodajalce oz. njihov delovni cas. namesto da bi za nedelje zaposlil koga dodatno.

FastWIND ::

Delam v trgovskem centru (sicer ne v trgovini, poznam pa zelo dobro sistem dela v hipermarketih). Ni problem imeti ali ne imeti odprto v nedeljo. Kot je nekdo že omenil je do referenduma prišlo tudi ali predvsem zaradi slabih delovnih pogojev trgovk/trgovcev, seveda so potem svoj piskrček pristavila še cerkev, nekatere desne stranke itd...

Vse bi bilo ok, če bi pri nas funkcionirala pravna država, inštitucije nadzora, inšpekcijske službe in vsi, ki jih zato plačujemo, da bi naj med tednom in v petek do 13.00 ure skrbeli za red v državi. A žal temu ni tako. Cel kup členov delovno pravne zakonodaje kršijo trgovski sistemi, seveda načrtno, ker na masi delovne sile so prihranki ogromni. Ekonomisti 'znajo' izračunat koliko zaposlenih mora bit v trgovini glede na promet itd... Potem pa poslovodja čara in dela plane dela, ki so včasih skrajno nemogoči. Medtem ko velikokrat nekateri delajo oba dneva v vikendu in so prosti en dan med tednom, se naša javna uprava sonči na Obali cele vikende, podaljšane vikende, praznike + par dni dopusta in si hitro spet cel teden doma, pravilniki jim zapovedujejo vsaj 14 dni dopusta v enem kosu in tako dalje (kot Grčija v malem).

Medtem ko tisti, ki ustvarjajo in polnijo državno blagajno lahko samo sanjajo o takšnih pogojih dela. Evo tu je velik point zakaj bi si nekateri želeli imeti v nedeljo zaprto...

Ampak ok očitno smo zelo potrpežljiv narod...

blackbfm ::

poglej tole si preberi, če si spustu
http://slo-tech.com/forum/t479030/p3209...

Jaz mam že pol k.. tega jokanja. Pogoje dela si človek lahko ustvari sam, in delaš kot ti paše. Dokler pa bodo drugi razmišljal namesto tebe, se pa pač moraš podrejat.

Potrpežljiv..prej bi rekel tup narod, ker si nihče ne da, tega kar je zgoraj napisano, dopovedat.

Verjamem pa da je težko, nekomu ki je zapufan, z otroki, pustit neko delo..vseeno pa lahko vzporedno iščejo kakšne boljše alternative.

Thomas ::

do referenduma prišlo tudi ali predvsem zaradi slabih delovnih pogojev trgovk/trgovcev, seveda so potem svoj piskrček pristavila še cerkev, nekatere desne stranke itd...


Kot recimo SD?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

FastWIND ::

Thomas je izjavil:

do referenduma prišlo tudi ali predvsem zaradi slabih delovnih pogojev trgovk/trgovcev, seveda so potem svoj piskrček pristavila še cerkev, nekatere desne stranke itd...


Kot recimo SD?


Takrat še ZLSD, sedanja SD ja je bila za zaprtje (verjetno so v ozadju stali sindikati) pri NSI pa verejtno cerkev... Ampak to v bistvu sploh ni važno kdo vse je bil za/proti od političnih strank. Žalotno je, da so pogoji dela še vedno identični če ne slabši...

FastWIND ::

blackbfm je izjavil:

poglej tole si preberi, če si spustu
http://slo-tech.com/forum/t479030/p3209...

Jaz mam že pol k.. tega jokanja. Pogoje dela si človek lahko ustvari sam, in delaš kot ti paše. Dokler pa bodo drugi razmišljal namesto tebe, se pa pač moraš podrejat.

Potrpežljiv..prej bi rekel tup narod, ker si nihče ne da, tega kar je zgoraj napisano, dopovedat.

Verjamem pa da je težko, nekomu ki je zapufan, z otroki, pustit neko delo..vseeno pa lahko vzporedno iščejo kakšne boljše alternative.


Ne vem če si želiš ravno države kjer pravosodni sistem ne deluje, kjer politično/gospodarske elite izkorišjajo luknjičasto zakonodajo, ki si jo nastavijo itd..

Da želim si demokratične, svobodne države, kjer si lahko kot posameznik krojiš takšno ali drugačno usodo. Ampak demokracija ne pomeni, da je vse dovoljeno! Obstajajo pravila, ki se jih je le potrebno držat. In v bolj urejenih državah od naše s tradicijo demokracije je verjemi, da lažje 'uveljaljat' načelo izbire, ker so pravila igre jasno postavljena in seji načeloma večina drži, jih spoštuje..

Kaj pa pri nas? Ali naj bo trgovka/trgovec, ker si je izbral ta poklic 'kaznovan', ker pri nas trgovski sistemi ne spoštujejo zakonodaje, državni organi pa gledajo stran??? Aja ok lepo je reči naj pusti službo, naj gre v šolo, da bo delal kaj drugega.. Kdo bo pa delal v trgovini? Aja morda južnjak, katerega pa se lahko izkorišča ali kako ? To zgodbo smo videli v gradbeništvu pa vidimo, da se ni obnesla...

Nekateri se boste še morali malo učit kaj je demokracija in pogledat v z demokratično tradicijo... V ZDA firmam niti na misel ne pride, da bi počele take svinjarije kot se pri nas, ker sledi kazen.... Pri nas? Ah škoda izgubljat besede...

680x0 ::

blackbfm je izjavil:

Pogoje dela si človek lahko ustvari sam, in delaš kot ti paše.

Po tejle temi sodeč si niti velik del dobro izobraženih in na trgu iskanih ITjevcev ne izbori željenih pogojev dela in plačila. Ob 100.000 in več brezposelnih je kaj takšnega pričakovati od slabo izobražene delavke s šoloobveznimi otroci in, bog ne daj, pufom za stanovanje, malce naivno.

V podjetju, kjer sem delal prej, je bilo sobotno in nedeljsko dežurstvo primerno nagrajeno, tako da ni bilo nikoli težav z iskanjem ljudi, ki so ga opravljali. Če bi bilo enako v trgovski panogi, referenduma ne bi bilo. Da bi referendum sproducirala izključno Cerkev, ki ji verniki uhajajo od nedeljske maše v nakupovalne centre, pa ne zdrži zdrave presoje.

blackbfm ::

Ne vem če si želiš ravno države kjer pravosodni sistem ne deluje, kjer politično/gospodarske elite izkorišjajo luknjičasto zakonodajo, ki si jo nastavijo itd..


S tem se sploh nima smisla ukvarjat s politiko in tem. Oziroma največ kar lahko narediš je da sistem izkoristiš v svoje dobro. Sicer pa predno boš dočakal kakšne spremembe bo pa pol tvojega lajfa mimo, pa še to ni nujno da boš kaj dočakal:)

Po tejle temi sodeč si niti velik del dobro izobraženih in na trgu iskanih ITjevcev ne izbori željenih pogojev dela in plačila. Ob 100.000 in več brezposelnih je kaj takšnega pričakovati od slabo izobražene delavke s šoloobveznimi otroci in, bog ne daj, pufom za stanovanje, malce naivno.


Ja poglej stvar je taka kot je. Meni tut ni lahko, a koga to briga? Ne. Če pa te briga, pa mi pošlji par 100 eur, mi bo takoj boljše:P Vsak se znajde po svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Isht ::

Že večkrat se je dokazalo, da se inštitut referenduma zlorablja za razkazovanje politične moči ali pa za diktaturo večine.
V primeru referenduma o trgovinah je ustavno sodišče pravilno presodilo, da je bil referendum protiustaven.

Tako, kot bo ustavno sodišče še pred zbiranjem podpisov ustavilo pobude za referendum o družinskem zakoniku.

Zakaj? Ker so take pobude protiustavne.

Vse to je popolnoma pravilno. Ker če bi danes neumna slovenceljska raja šla na referendum, kjer bi odločali o izgonu Romov, bi bila t.i. "ljudska volja" taka, da bi Rome seveda morali izgnati. Toda tak referendum bi bil tiranija večine nad manjšino, nečloveški, nemoralen in tudi neustaven.

Zato je popolnoma prav, da obstaja inštanca, ki tako imenovano voljo ljudstva postavi na realna tla.


Inštitut referenduma je seveda dober in primeren, toda dokler se pojavljajo take zlorabe, bi bilo bolje, če ga ne bi bilo.

Thomas ::

Kuk nakladanja!

http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r09/predp...

Odločba o ugotovitvi, da referendumsko vprašanje o odpiralnem času trgovin ni v nasprotju z ustavo
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

FastWIND ::

blackbfm je izjavil:

Ne vem če si želiš ravno države kjer pravosodni sistem ne deluje, kjer politično/gospodarske elite izkorišjajo luknjičasto zakonodajo, ki si jo nastavijo itd..


S tem se sploh nima smisla ukvarjat s politiko in tem. Oziroma največ kar lahko narediš je da sistem izkoristiš v svoje dobro. Sicer pa predno boš dočakal kakšne spremembe bo pa pol tvojega lajfa mimo, pa še to ni nujno da boš kaj dočakal:)



In dokler bo takšno razmišlanje prisotno bo tako kot je... Kako se ti ne daukvarjat? Živiš v parlamentarni demokraciji, kjer ljudstvo z volitvami postavi oblast.. Ja in dokler folku ne bo jasno, da je vsak zamenljiv in da ni bog i batina njegov priljubljeni idol za vse večne čase pa če krade ali ne potem bo tako kot je... Uf marsikaj se še imamo za naučit, da bomo bolje živeli.

In ne ne mislim ti nakazat 100€ sigurno pa tvoje sebično razmišlanje ni v prid v družbi v kateri živiš, živimo. Če bi bi vsi tako razmišljali bi prišlo do anarhije, kjer bi vsak skrbel za svojo rit neglede nato kako bi prišel do dobrine... Jao kam smo zašli.

Jinto ::

Thomas je izjavil:

Kuk nakladanja!

http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r09/predp...

Odločba o ugotovitvi, da referendumsko vprašanje o odpiralnem času trgovin ni v nasprotju z ustavo


Zgleda da imamo precej slabo ustavo :|

Poldi112 ::

Edini problem je lahkotnost razpisa referenduma. Črtati bi bilo treba poslanske privilegije pri razpisu, pa bi bila situacija takoj bolj normalna - se ti ne da zbrati par tisoč podpisov --> očitno ti vprašanje ni dovolj pomembno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pithlit ::

blackbfm je izjavil:

Pa kdo ima tolk obveznosti, da si ne more vzet pol ure za v trgovino it?

Jaz furam 2 šihta. Pa samo pot do trgovine (ene take kjer načeloma dobim kar rabim... ne pa da moram v 4 različne zato da naberem manjkajoče stvari) in nazaj vzame cca 40min. Ni tako malo. Sploh ob upoštevanju da imam na dan mogoče pol ure časa zase...

Delam pa tudi ob sobotah in nedeljah. Tako da si pač en dan dobesedno utrgam 2 urci časa da v miru opravim shopping in napolnim hladilnik.
Life is as complicated as we make it...

Thomas ::

Črtati bi bilo treba poslanske privilegije pri razpisu, pa bi bila situacija takoj bolj normalna - se ti ne da zbrati par tisoč podpisov --> očitno ti vprašanje ni dovolj pomembno.


Sproži tak zakonodajni referendum. Ti ni dovolj pomembno?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matako ::

mojsterleo je izjavil:

konc so cajti ko se je delalo 5 dni v tednu.


No ja... v Jugi se je še v sedemdesetih (takrat se je začelo ukinjati) tipično ob sobotah delalo. V bistvu si bil z 2 dnevoma vikenda kar že "gospod" :D
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

bosko1982 ::

enkrat mi je človek pripovedoval kako je on proti da je v nedeljo odprto in kak smo mi bogi, da za te plače delamo ob nedeljah, pa da nimamo časa še v nedeljo za družino, pa če bi on bil "glavni" bi v nedeljo vsi bili fraj.... Sem se mu samo smejal, ker mi je to pripovedoval prav v nedeljo 10 min pred zaprtjem... vidim ga pa vsako nedeljo po trgovinah...

Katastrofa, kaj včasih vse slišim od ljudi... ...
katastrofa od človeštva...

mrtnxii ::

Sploh nevem, zakaj se narod vrti okrog takega trapastega vprašanja. Če je trgovina odprta ali zaprta ob nedeljah je stvar trgovca oz. za to odgovornega(lastnika trgovine). Svobodno se lahko odloči ali bo imel odprto ali ne... saj vendar živimo v svobodni in demokratični državi?
Torej če je trgovec veren(s tem mislim krščanstvo oz. vere, ki imajo nedeljo za gospodov dan) trgovine zagotovo ne bo imel odprte. Ali pač?
Referendum in debate na to temo pa so se začele predvsem zato, ker nekatere, ki so očitno zelo verni in pobožni, moti to da ljudje delajo ob nedeljah. Seveda je razumljivo, da jih moti, saj je večina državljanov katoličanov. Pa vendar države ne vodi Cerkev(krščanstvo), kot recimo v nekaterih državah. V tem primeru o delu ob nedeljah sploh ne bi bilo vprašanja.

Torej je odgovor preprost: veroizpoved (večine) državljanov, namreč če bi bilo naprimer večina državljanov judov(njihov "dan"-sobota) bi se najbrž pogovarjali o soboti in ne o nedelji.


PS. Pa vendar lahko vsak človek prizna, da si je krasno ob nedeljah privoščiti sladoled, recimo za primer?;)

Se opravičujem, pač moje skromno mnenje, samo da ni preveč offtopic :),
LP

Matako ::

Referendum o zaprtju trgovin v nedeljo je imel bolj malo opraviti z verskimi čustvi. Na videz že mogoče, ampak v ozadju je bila splošna družbena inercija, ki je v Sloveniji zelo močna sila širokega spektra.

V glavnem dela težave.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Tarzan ::

Matako je izjavil:

Referendum o zaprtju trgovin v nedeljo je imel bolj malo opraviti z verskimi čustvi. Na videz že mogoče, ampak v ozadju je bila splošna družbena inercija, ki je v Sloveniji zelo močna sila širokega spektra.

V glavnem dela težave.


Bi se mogoče še strinjal, ampak takrat je cerkev na veliko gnala kampanjo proti nedeljskemu delu. Celo v cerkvah se je poslušalo, kako je to slabo in kako je treba glasovati na referendumu. Tu imajo potem verska čustva še kako nekaj zraven.

Pithlit ::

mrtnxii je izjavil:

Pa vendar lahko vsak človek prizna, da si je krasno ob nedeljah privoščiti sladoled, recimo za primer?;)

Slab primer. Za to maš šiptarje. Odprto skoraj kadar hočeš (vsak dan... mogoče ne ravno ob 3h zjutraj...).
Life is as complicated as we make it...

Jumping Jack ::

Tudi če nekdo osebno ne hodi v nedeljah v trgovino, bi mu moralo (po krajšem razmisleku) biti kljub temu v INTERESU, da so trgovine v nedeljah odprte, iz dveh razlogov:
1. Tisti dan, ko ta oseba nakupuje, je manj gužve, ker precej ljudi opravi nakupe v nedeljo.
2. V nedeljo pri maši je manj gužve, ker je precej ljudi v trgovinah; vrsta za obhajilo je krajša :)

jype ::

BlueRunner ::

Določanje spodnje meje je nedemokratično. Ker potem so abstinenti tisti, ki tudi glasujejo za status quo. Potem ni enakopravne borbe med ZA in PROTI. Ampak je eden favoriziran.

Seveda, strinjam se. Konec koncev so nedemokratični tudi spodnja meja za vstop poslanca v DZ, pa tudi sam sistemov delegatov, kjer nekdo odloča v mojem imenu, čeprav ga za kaj takšnega nisem neposredno pooblastil. Ampak tako pač je... umetnost kako imeti delujoč sistem in hkrati ne preveč nedemokratičnega.

Sem pa lepo napisal, da je to prvi argument, ki sem ga ugledal, da sploh ima smisla. Če je udeležba nizka, potem rezultat IMHO bolj verjetno večine ne briga in bo lahko v kratkem času obrnjen.

Kar se tiče glasovanja za/proti/status quo, pa je ta status quo enkrat skladen z glasom "za", drugič pa z glasom "proti". Vsaj iz glave se ne morem spomniti, primera, kjer bi to bila tretja opcija. Pa tudi, če bi bila... pa kaj potem. Saj referendum ne rabi biti omejen samo z dvema možnostima, če v širšem kontekstu obstaja tudi tretja opcija.

Naj predlagam referendum na temo? Ne zdi se mi vredno. Status quo me ne moti. :P

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Pithlit je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Pa kdo ima tolk obveznosti, da si ne more vzet pol ure za v trgovino it?

Jaz furam 2 šihta. Pa samo pot do trgovine (ene take kjer načeloma dobim kar rabim... ne pa da moram v 4 različne zato da naberem manjkajoče stvari) in nazaj vzame cca 40min. Ni tako malo. Sploh ob upoštevanju da imam na dan mogoče pol ure časa zase...

Delam pa tudi ob sobotah in nedeljah. Tako da si pač en dan dobesedno utrgam 2 urci časa da v miru opravim shopping in napolnim hladilnik.
Potem se pa pač zamisli, ali je dobro, da imaš samo pol ure časa zase na dan.
Sicer sem pa jaz izredno redko nabavljam med vikendom (ker sem takrat v hribih/izletu/obiskih), 2x na teden zavijem po službi do Mercatorja za vogalom, pa dobim vse, kar rabim. Za to porabim pa glih ene 15min.

49106 ::

To, da se naredi dren ob eni odprti blagajni, sploh ni hvale vredno. Včasih je bilo v minimarkatetih več zaposlenih, kot danes v supermarketih.

Alamar ::

Lol, tudi Hofer je popustil. Očitno so končno dojeli, da so Merkatorji ob nedeljah le prepolni.:))
 hofer

hofer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Alamar ()

Zheegec ::

Thomas je izjavil:

To se ni zgodilo. Narobe se spomniš.

Joj, Thomas...
http://www.rtvslo.si/zgodbe/gospodarstv...

Torej, ustavno sodišče je določilo, da so lahko določene trgovine odprte. Potem pa so se trgovci in sindikati zmenili za kompromis.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtost trgovin v nedeljo, drugič (strani: 1 2 3 453 54 55 56 )

Oddelek: Problemi človeštva
2757296577 (44421) starfotr
»

Nedeljsko delo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1069464 (7742) Ziga Dolhar
»

Ustavno sodišče o odpiralnem času (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
786497 (5326) SodVina
»

Referendum o obratovanju trgovin ob nedeljah (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
58929327 (22703) Valery
»

Trgovine v nedeljo da ali ne? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1139345 (8159) MadMicka

Več podobnih tem