» »

Referendum o obratovanju trgovin ob nedeljah

Referendum o obratovanju trgovin ob nedeljah

««
3 / 12
»»

Roadkill ::

Jah jest grem in bom glasoval proti zaprtju štarcun... razlogi so očitni (da bi ble štarcune še naprej odprte :).
Sam se mi zdi, da nekako nimamo šans, da štarcune ostanejo odprte, saj je po "predreferendumskih" anketah kat 70% folka za zaprtje (vir:NEDELO).

*sigh*

madmitch ::

Za to, da bi trgovine ostale odprte tudi v nedeljo, smo večinoma ljudje, ki veliko delamo, tu mislim na tiste, ki ne morejo ob treh zapreti "gobca in ladlca" ter pozabiti na službo in nimamo dosti časa ob delavnikih. Večina kmečkega prebivalstva (ki tudi veliko dela, da ne bo nesporazumov), kjer je vpliv cerkve že tradicionalno močnejši in posledično tudi Nedelja velja za Gospodov dan mnogo bolj kot v mestih, bo glasovalo za zaprtje trgovin, kar je popolnoma razumljivo z njihovega stališča.
Za tiste, ki želijo zapreti trgovine v nedeljo je referendum idealna rešitev saj je število ljudi, ki bodo glasovali ZA neprimerno na njihovi strani. Kmečko prebivalstvo je pri takšnih ceremonijah, kot so volitve in referendumi veliko bolj disciplinirano kot meščani. Že samo to in velik interes RKC pri tem vprašanju je voda na mlin sindikalistom. Bili bi nori, če bi ubrali kakršnokoli drugo pot. Kolikor sem zasledil so na določeni točki pogajanj že dosegli željene cilje a so jih zavrnili saj so bili že "predaleč" v predreferendumskih pripravah. To pomeni, da so do trenutka, ko jim je nasprotna stran "ugodila" so imeli že dovolj podatkov o predvidenem izzidu referenduma, da so raje stavili na karto izida, kot pa da bi sprejeli ponujeno.

Ali je to za prizadete dobro, bomo pa še videli. Mene sicer ne bo pobralo, če v nedeljo ne bom mogel v trgovino. Jaz bom imel še vedno delo. Kako bo pa s tistimi, ki bodo ostali na cesti? Verjetno bosta za njih poskrbela RKC in sindikat.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

kopernik ::

Moj zadnji komentar je samo to:

Trgovine zaprte, gostilne pa odprte.
BRAVO Slovenija. Kar tako naprej.

Super Sonic ::

"Trgovine zaprte, gostilne pa odprte.
BRAVO Slovenija. Kar tako naprej. "

mmm..
dokler bodo drugi poklici z zakonom prepovedani v nedeljo, želim, da so trgovine zaprte.
ker!, pazi zdej:
če hočm v nedeljo jet v trgovino (ker od sobote do ponedelka ne preživim, ne?), bom hotel jet tudi na občino, banko, itd.
Zakaj ne morm?
Zakaj potem "morajo" prodajalci delat, med tem ko drugi lahko šminkeramo okol?
NI fer in niti ni potrebe.
Ker če je kdo med vami kateri ne more preživet od sobote do ponedlka, brez da bi obiskal špar, ga nej ta moment pobere.

Samo kapital, nič drugega jim ne gre po buči.

p.s.
Jankovič je rekel da bo "moral" (oj ti revež!) odpustiti skor 50% zaposlenih v Mercatorju ker ne bodo več trgovine odprte 7 dni v tednu, ampak samo 6 dni.
joj ti revež!
+ njegov Mercator bo (joj ti revež bogi), pridelal naslednje leto samo 2 miljarde tolarjev dobička..
joj ti smola ti.
torej: nej odpravjo v zakonu to opombo da državne ustanove ob nedeljah ne delajo, nej poslanci sedijo v parlamentu in meljejo slamo tudi v nedeljo, potem pa, volim ZA na referendomu.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

Fizikalko ::

Sploh ni point v tem, ampak je problem predvsem to, da take stvari sodijo na pogajalsko mizo med sindikatom in delodajalcem, ne pa na referendum. Trgovci niso in ne smejo biti neka posebna sorta in res ne razumem, kako lahko do tega sploh pride. Če je nekdo s svojo službo nezadovoljen, ga nihče ne sili... tako kot vseh ostalih (poleg trgovcev), ki delajo ob nedeljah, ne. Naj se pogajajo, štrajkajo, dajo odpoved,... ne pa referendum! Mejo zbranih podpisov bo treba krepko zvišat al si pa kej novega zmislit (če bi npr. zbiral podpise za to, da naj vsakemu državljanu država da milijon tolarjev keša, bi jih najbrž celo zbral - in kaj bi bilo potem? Bankrot države??).

Sicer ne hodim kej dost na volitve pa take stvari, ampak tokrat pa grem absolutno obkrožit PROTI.;((

madmitch ::

Radeon: mmm..
dokler bodo drugi poklici z zakonom prepovedani v nedeljo, želim, da so trgovine zaprte.
ker!, pazi zdej:
Kater poklic je pa v nedeljo prepovedan?!

če hočm v nedeljo jet v trgovino (ker od sobote do ponedelka ne preživim, ne?), bom hotel jet tudi na občino, banko, itd.
Zakaj ne morm?
Zakaj potem "morajo" prodajalci delat, med tem ko drugi lahko šminkeramo okol?
Kdo pravi, da MORAJO, ni jim treba. Kdaj pa prodajalci delajo 12-14 ir na dan? Nikoli (ali pa vsaj zelo redko). Lahko pa na svoje delo vsak dan po službi pozabijo, nekateri ne morejo, prosim referendum. Pa ne kvasi neumnosti, lepo prosim.
NI fer in niti ni potrebe.
Oh, še ena cvetka: seveda ni fer in tudi nujno ni, je pa fino.

Ker če je kdo med vami kateri ne more preživet od sobote do ponedlka, brez da bi obiskal špar, ga nej ta moment pobere.
Tudi v kino, gostilno, zabavišče, čez mejo, na letalo, v hotele... ni treba iti v nedeljo

Samo kapital, nič drugega jim ne gre po buči.
A boljšo plačo bi pa mel, kaj. Ništa, še to jim je preveč, očitno.

p.s.
Jankovič je rekel da bo "moral" (oj ti revež!) odpustiti skor 50% zaposlenih v Mercatorju ker ne bodo več trgovine odprte 7 dni v tednu, ampak samo 6 dni.
joj ti revež!
Ne, rekel je 20%. Kdo bo potem revež

+ njegov Mercator bo (joj ti revež bogi), pridelal naslednje leto samo 2 miljarde tolarjev dobička..
joj ti smola ti.
Manj dobička = manj davkov = revnejša država; manjši dobiček = nižja kupna moč = še manj zaposlenih... Ja, to bi bila res smola

torej: nej odpravjo v zakonu to opombo da državne ustanove ob nedeljah ne delajo, nej poslanci sedijo v parlamentu in meljejo slamo tudi v nedeljo, potem pa, volim ZA na referendomu.

Poslanci sicer resda ne sedijo v parlamentu, delajo pa večino nedelj, verjemi. Tako da, ti kar obkroži PROTI na referendumu, bo najbolje
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Phil ::

Jao jaz sem pa mislil da je bil že včeraj referendum :8)
Sicer pa ne vem kaj je slabše. Da je tistih nekaj (kdo ve približno številko?) trgovcev zaposlenih v nedeljo ali da jih gre 10% na cesto.
Tudi jaz pa ne razumem zakaj ravno trgovci v nedeljo ne bi smeli delati. A delavci recimo v Litostroju, Acroniju in drugih podobnih podjetjih pa lahko delajo med nedeljami in prazniki (božič ni izjema). A še za njih razpišemo en referendum?
V nedeljo v trgovino ne hodim in dvomim da je kakšna v bližnji okolici tudi odprta. Optimalna rešitev bi bila povečanje dodatka. S referendumom pa bodo trgovci izgubili v vsakem primeru. Jaz, če bi šel volit, bi glasoval da naj trgovine ostanejo kar lepo odprte.
LP

Super Sonic ::

madmitch se hoče kregat. no pa se dejmo:

-"Poslanci sicer resda ne sedijo v parlamentu, delajo pa večino nedelj, verjemi. Tako da, ti kar obkroži PROTI na referendumu, bo najbolje":

Ja vsi delamo v nedeljo. Nekaj pač že,ne?:)

-"Manj dobička = manj davkov = revnejša država; manjši dobiček = nižja kupna moč = še manj zaposlenih... Ja, to bi bila res smola"

ja in slovensko gospodarstvo temelji na trgovini, ne? O bog, prosim te ne zapri nam trgovin, ter nas reši nižje kupne moči, nižjih davkov...:)

-"Ne, rekel je 20%. Kdo bo potem revež":

Ni komentarja (samo hint: zarad enega delovnega dne, 20% odpuščanja, jao, jao).
50% sem pripomnil ironično.

-"A boljšo plačo bi pa mel, kaj. Ništa, še to jim je preveč, očitno."

Bi ja. Še vedno je 2 miljade tolarjev dobička. (Vsaj. S tem računaj na to da bodo prodali toliko kot sedaj. Zakaj? No naj ti pomagam: Ljudje bodo v soboto opravili nakup namesto v nedeljo. Upad vseeno bo, toda ne tolikšen kot napihujejo. To bi, lahko vedel?:\ ?)

-"Tudi v kino, gostilno, zabavišče, čez mejo, na letalo, v hotele... ni treba iti v nedeljo":

Pa ne da mešaš eksistenčne in luksuzne potrebe? Ni potrebe veš.


-"Oh, še ena cvetka: seveda ni fer in tudi nujno ni, je pa fino."

jah fer pa res ni.

-"Kdo pravi, da MORAJO, ni jim treba. Kdaj pa prodajalci delajo 12-14 ir na dan? Nikoli (ali pa vsaj zelo redko)."

Sklepam da živiš na veliki nogi in imaš (milo rečeno) polno rit vsega, tako da tu ne bova skupaj prišla. Žal.
(delodajalec reče: delaj ali pojdi, tako npr. na Acord -92 sestava računalnikov dela že par mesecev krepko čez 12 ur, za tistih borih 150k., o trgovini raje ne bi)

-"Kater poklic je pa v nedeljo prepovedan?!"

hja! pojdi na ministrstvo in vprašaj zakaj ob nedeljah ne počnejo nič. Še bolje. Malo po googlaj.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

kopernik ::

Pa ne da mešaš eksistenčne in luksuzne potrebe? Ni potrebe veš.

A nisi ravno zgoraj trdil, da čez vikend NI potrebe iti v trgovini. Torej po tvojem mnenju trgovina ni eksistenčno potrebna. Če pa je, potem mora biti odprta vsak dan. Tako kot druge "eksistenčne" zadeve... policija, zdravstvo, lekarne, ... Kaj pa bencinske črpalke? A so eksistenčna potreba? Saj ja nismo tako leni, da ne bi mogli iti v petek tankat gorivo, ali pač?

Fizikalko ::

He, he, pa smo se ujeli v protislovje... kajne, Radeon Power? Res absurdno - preserancije (butiki, Petrol,...) so odprti cel cajt, trgovine s kruhom in mlekom pa ne smejo bit. WTF?!! 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Super Sonic ::

Fizikalko in kopernik:
razlika med wikendom in nedeljo pa menda obstaja? al pač ne? Vesta kaj več?

"Saj ja nismo tako leni, da ne bi mogli iti v petek tankat gorivo, ali pač? "

ne sej greš v soboto.

Fantje dejte povedat, al bomo govoril o vikendih al nedeljah?

"Torej po tvojem mnenju trgovina ni eksistenčno potrebna. Če pa je, potem mora biti odprta vsak dan. Tako kot druge "eksistenčne" zadeve... policija, zdravstvo, lekarne, ... "

lekarne so odprte? ja? vse?
Policijske postaje tudi? vse?
Klinični center dela v nedeljo tako kot v soboto? ja? (no upam, da-hvala bogu)

Eksistentično so potrebne v toliko da jih v nedeljo res ne rabimo. Sicer pa se gre zato ali bodo trgovine odprte vsak dan ali ne (ideja s 6 nedeljami mi je še kar vŠeč).
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

madmitch ::

Radeon: Sklepam da živiš na veliki nogi in imaš (milo rečeno) polno rit vsega, tako da tu ne bova skupaj prišla. Žal.

Ja, živim ZELO dobro, in imam skoraj čisto vse, kar sem si kdaj želel. A sem se zato ZELO ZELO VELIKO izobraževal (ob tem delal) in OGROMNO delal in še delam (včasih tudi tri dni brez prestanka, tako fizično, kot še bolj umsko). Dostikrat mi ne disi to kar moram delati pa vseeno naredim. Moj delodajalec ima letno približno tak dobiček kot Merkator, le da v US$, moja plača je kar pošten večkratnik slovenskega povprečja. In veš zakaj!? Ker se vsi v podjetju trudimo, vključno s sindikatom, ki je tudi nekaj, kar si naši sindikalisti ne morejo niti predstavljati, trudimo za podjetje, ki mu pripadamo in ki nam daje delo in šele nato tudi plačilo.

lekarne so odprte? ja? vse?
Policijske postaje tudi? vse?
Klinični center dela v nedeljo tako kot v soboto? ja? (no upam, da-hvala bogu)

Ne, ravno tako kakor tudi vse trgovine niso odprte ob nedeljah.

Trgovine ki so odprte ob nedeljah so luksuz! in jaz ta luksuz hočem, ravno tako kot sem ga navajen drugot v Evropi. Ja, a ne gremo tja.

Da ne boš rekel da govorim napamet ti bom naštel države (mesta) za katera vem z gotovostjo, da so trgovski centri in določene prehrambene trgovine odprte:
Antwerpen,
Amsterdam,
Ancona,
Barcelona
Las Palmas (tudi ponoči)
Santa Cruz (tudi ponoči)
Vsa pristaniška mesta v USA in Kanadi
Vsa pristanišča v UK, Franciji,
Odessa
Hamburg
Avstralija
...

Pa jim družinsko življenje še ni propadlo.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Dr_M ::

madmitch: preziram take sralce kot si TI.

jest nism spal ze 5 tednov, ker delam usak dan...6-9 in 21-23 , v nedeljo pa zjutri normalno in popoldne 15-17; uradno, ucasih pa tut precej vec. tut v nedeljo. zurat nism su ze vec kot 4 mesce. ker pac ne morem. tut tko na izlet ne morem, ker delam. tut v nedeljo. zarad trgovin.

tko da...trgovine v nedeljo zapret.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kopernik ::

Jaz nisem šel žurat že zadnje tri leta.

6-9 in 21-23

To ni niti osem urni delavnik. Poleg tega pa tako ne delas v nedeljo. Tako da bos se naprej imel tak delavnik, ali ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Super Sonic ::

"Ja, živim ZELO dobro, in imam skoraj čisto vse, kar sem si kdaj želel. A sem se zato ZELO ZELO VELIKO izobraževal (ob tem delal) in OGROMNO delal in še delam (včasih tudi tri dni brez prestanka, tako fizično, kot še bolj umsko). Dostikrat mi ne disi to kar moram delati pa vseeno naredim. Moj delodajalec ima letno približno tak dobiček kot Merkator, le da v US$, moja plača je kar pošten večkratnik slovenskega povprečja. In veš zakaj!? Ker se vsi v podjetju trudimo, vključno s sindikatom, ki je tudi nekaj, kar si naši sindikalisti ne morejo niti predstavljati, trudimo za podjetje, ki mu pripadamo in ki nam daje delo in šele nato tudi plačilo."

pošteno povedano-to cenim.


"Trgovine ki so odprte ob nedeljah so luksuz! in jaz ta luksuz hočem, ravno tako kot sem ga navajen drugot v Evropi. Ja, a ne gremo tja."

Če bo evropa skočila v drek, mormo pa še mi, ne?
Ne. Niti slučajno. Sicer pa zelo (katastrofalno!) slabo razmišljanje.


"Pa jim družinsko življenje še ni propadlo."
Hja, malo ironije je tu. Človek ki samo dela (je deloholik) in živi za denar, mi govori o nekem družinskem življenju. BAh, jim rečem!

Ne, ne. trgovine zapret, ker imate že tako preveč denarja.
Pa ponoči kaj. Ja sej-ponudiš prst, zagrabjo roko. Grem stavt da se bo špar kmalu odprt tudi ponoči. Za koga, se vprašam.

p.s.
moja boljša polovica dobi 100.000 sit "žepnine" oz. kar tako, njen oče je bajno bogat, tudi on samo dela in dela. Toda v pozni starosti ugotovi, da je življenje vrgel stran saj ničesar ne bo vzel v grob. Smola pa taka, mu odgovorim in se v lepem nedeljskem dnevu odpravim na Bled. na kremšnite:) .
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

madmitch ::

Dr_M: madmitch: preziram take sralce kot si TI.

usak dan...6-9 in 21-23


Ja in? Tri ure manj kot večina ljudi. Jaz načeloma delam devet mesecev VSAK dan 4 ure podnevi, 4 ure ponoči, včasih pa še vmes, neglede na nedelje, praznike... In to zato, da ti ješ banane (samo kot primer). Nič več južnega sadja, rač. komponent iz Tajvana. Kaj bom pa potem delal.
Sorry, mi je bolj všeč tako. Če mi nebi pasalo, bi šel drugam, verjemi, delo bi dobil.
Če tebi ne paše, lahko tudi greš, če seveda nisi nesposoben za kakršnokoli drugo delo.


RadeonČe bo evropa skočila v drek, mormo pa še mi, ne?
Ne. Niti slučajno. Sicer pa zelo (katastrofalno!) slabo razmišljanje.

No, to je bilo z moje strani mišljeno sarkastično, če nisi razumel. Se pa v tem strinjam s tabo.

"Pa jim družinsko življenje še ni propadlo."
Hja, malo ironije je tu. Človek ki samo dela (je deloholik) in živi za denar, mi govori o nekem družinskem življenju. BAh, jim rečem!

Brez skrbi, se da tudo ob trdem delu uživati družinsko življenje. Družina trgovk po večini trpi zato, ker hoče mož ob nedeljah "južno na mizo pa bajto spucat".

Probaj iti s 100.000 na kremšnite na Bled, ne gre.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Dr_M ::

madmitch: ampak mam ucas tut po 180 ur na mesec. sm lepo napisu da delam tut precej vec. in vse nedelje.

kopernik: jest sm mal mlajsi kot ti.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Barakuda1 ::

Referendum o odprtju/zaprtju trgovin je v prvi vrsti izrazito politično dejanje. Z navedenim referendumom se bo, ko bo (če bo) uspel po mojem mnenju vzpostavilo precej več novih vprašanj in problemov, kot pa jih je sedaj.

Predvsem se bo odprla kopica ustavno-pravnih vprašanj.

Eno izmed takšnih vprašanj je tudi vprašanje "svobodne gospodarske pobude"

Nenavadno namreč je, če se nekomu ne dopusti (celo z zakonom prepove) opravljati sicer dovoljeno dejavnost.
Da bi se to storilo bi morali biti tehtni razlogi.

Kot tehtne razloge pa bi lahko šteli le razloge, ko brez takšne rešitve problema ne bi bilo možen rešiti na kak drug (na zakonu in ustavi utemeljen način)

V primer prihajajočega referenduma temu ni tako.

Da temu ni tako najdemo najprej v določbi čl 49 Ustave RS, ki se glasi;


(svoboda dela)


Zagotovljena je svoboda dela.Vsakdo prosto izbira zaposlitev.Vsakomur je pod enakimi pogoji dopustno vsako delovno mesto. Prisilno delo je prepovedano.


Vsakdo se lahko torej svobodno odloča kaj in kje bo delal (pod enakimi pogoji) poleg tega pa je prisilno delo prepovedano.

Brez velikih modrovanj. Vsak, ki se je zaposlil v trgovini, ve kje in kot kaj se je zaposlil.

Delovni proces je, kakršen je in s tem je bil seznanjen. Poleg tega njegove pravice varuje tudi zakon.
Nihče v trgovinah torej ne dela pod prisilo (kar bi nekateri radi prikazali) niti več kot to dopušča zakon.

Neresnične so tudi trditve, da pa imajo drugi poklici enak privilegij ali celo, da v nekaterih poklicih pa "ne smejo" delati v nedeljo.

To preprosto ne drži. Trgovci bodo prvi (če bo referendum uspel), ki bodo imeli z zakonom postavljeno prepoved dela.

Z vso resnostjo se bo zastavilo vprašanje iz 14, člena ustave, ki se glasi:


(enakost pred zakonom)


V Sloveniji so vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj ali katerokoli drugo osebno okoliščino.

Vsi so pred zakonom enaki.


Pravice iz 49 člena Ustave spadajo namreč pod "Temeljne pravice"

Nadaljnji, ne samo ekonomski, pač pa tudi ustavno-pravni problem se bo pojavil ob vprašanju kako naj država zagotavlja ustvarjanje možnosti za zaposlovanje in za delo ter zagotavljanje za to potrebnega zakonskega varstva, kot to določa 66. člen Ustave


(varstvo dela)

Država ustvarja možnosti za zaposlovanje in za delo ter zagotavlja njuno zakonsko varstvo.


In nenazadnje še 74. člen Ustave, ki bo zagotovo še kako udrihal po takšnem zakonu


(podjetništvo)


Gospodarska pobuda je svobodna. Zakon določa pogoje za ustanavljanje gospodarskih organizacij.Gospodarska dejavnost se ne sme izvajati v nasprotju z javno koristjo.

Prepovedana so dejanja nelojalne konkurence in dejanja, ki v nasprotju z zakonom omejujejo konkurenco.


S takšnim zakonom se bo namreč direktno nasprotovalo svobodni gospodarski pobudi, ki se očitno ne izvaja v nasprotju z javno koristjo, s tem, da so trgovine odprte tudi v nedeljo.

Če kdo meni drugače, naj mi pojasni v čem vidi nasprotje med javno koristjo in odprtjem trgovin v nedeljo.

Problem prezaposlenosti je torej možno rešiti na drug način (oziroma je že rešen z ustreznimi zakoni in nenazadnje tudi z Ustavo)

Zdaj ne gre za ustrezno zakonsko zaščito delavcev zaposlenih v trgovini. Zdaj gre za čisto politiko, ki se odvija pod okriljem sindikota.

Nov zakon bo torej (če bo sprejet) lahko doživel, (kot to napovedujejo v vodstvu trgovskih centrov) kaj vroč sprejem in še bolj vročo obravnavo na Ustavnem sodišču.

Če bo potem Ustavno sodišče ugotovilo (kar se prav lahko zgodi), da je zakon v nasprotju z Ustavo, pa me prav zanima, a bo kdo od sindikalistov odgovarjal?!

Dvomim. Pa bi bilo prav da bi!!

Barakuda

madmitch ::

Barakuda1
Podpišem.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

BigWhale ::

Se bo ze najdu kdo, ki bo dejal, da bi bilo treba ustavo spremeniti...

V RS imajo vsi pravico do svobode dela, razen ob nedeljah.

;>

MadMicka ::

Barakuda, madmitch, mislm res, čist sta falila. In to z vsemi ustavnimi določbami. Pa niti ne bom razlagal iz pravnega vidika, ker je predolgo in se mi ne da. Moral bi zadostvati, če rečem, da potemtakem so tovrstni predpisi udi v Avstriji, Italiji itd. neustavni??

Edina določba, ki bi lahko prišla v poštev, je 74. člen Ustave RS, pa še tega sta narobe obrazložila oz. sta se sklicevala na napačni stavek. Namreč, tu je lahko problem v nelojalni konkurenci, saj bo lahko npr. Petrol, ki prodja tudi bencin, brez omejitev prodajal vso robo, od živil dalje, medtem, ko bodo ostali trgovci omejeni.

Npr. ena izmed vajinih napak:
Pri 74. čenu, sta rekla, da so prepovedana dejanja, ki so v nasprotju z javno koristjo. In sedaj trdita, da delo ob nedeljah ni v nasprotju z javno koristjo. In je zato NUJNO dovoljeno?? No, tega sklepa iz te določbe NE MOREŠ potegniti!!! Namreč gospodarska dejavnost se lahko odvija le v okviru javne koristi, kar pa ne pomeni, da v tem okviru ne more biti omejena!

p.s.: priznam, prov posebej se nisem ukvarjal z referendumskim vprašanjem, niti nisem strokovnjak iz ustavnega prava...tako da se lahko tudi motim :)

Barakuda1 ::

MadMicka

Ne bom trdil, da imam absolutno prav, da pa sem "čist falil" pa tud dvomim :)

V kolikor bi prišlo do ustavne presoje spornega zakona (ko, če se bo pojavil) ustavno sodišče problema ne proučevalo zgolj in samo na podlagi enga člna, ker to praktično in teoretično skoraj ne more.

Problem se bo pručil celostno, kar seveda pomeni, da bo obstojala osnovna točka (temeljni člen) in nanj navezani drugi členi, ki se zaradi narave problematiki sopojavijo.
Razlog takšne obravnave je med drugim tudi v tem, da se ne zaide v kolizijo.
Sam pojem "Gospodarska dejavnost se ne sme izvajati v nasprotju z javno koristjo." pa je mnogo širši, kot ga poskušaš ti predstavit.
Neka dejavnost, ki je sicer legalna in dopustna se ne sme izvajati naprimer v določenih območjih; naprimer - železarska industrija v neposredni, ali bog ne daj kar v območju nacionalnih naravnih parkov, ker bi to nesporno nasprotovalo varovani javni koristi.

Drug pimer je lahko tudi širjenje neke proizvodne dejavnosti, ki zaradi previsokih imisij že načenjajo zdravje prebivalstva in podobno.

Poleg tega gre tud za prepoved delovanja in ne na dovolitev.

Ustava govori kaj je tisti razlog, zaradi katerega neka dejavnost (v celoti ali deloma) ni dovoljena- dopustna.

Omejitev svobodne gospodarske pobude je upravična, (in dopustna) samo če je v nasprotjo z JAVNO KORISTJO.

Omejavanje svobodne gospodarske pobude, ki ne nasprotuje javni koristi, pa je po mojem mnenju ustvno-sporna

Torej menim, da nisem ravno "čist falil".

Tisto o nelojalni konkurenci pa je sam še kot posladek po kosilu, dasiravno tudi ta ni nepomemben.
Vendar, če pade temelj, nadaljna razglabljanja o takšni ali drugačni konkurenci tako ali tako postanejo brezpredmatna, ker pride do takoimenovanega "zlitja" o.k.

Kar se pa drugih držav tiče pa ne morem komentirati, ker njihovega pravnega reda ne poznam dovolj, da bi komentiral. Nisem pa prepričan, da imajo to urejeno z zakonom, lahko pa da imajo, ampak kot pravim premal poznam.
Je pa možno nekaj drugega.Možno (in povsem ustavno) bi bilo to tudi pri nas.
Če bi se na združenju trgovcev dogovorili ali sklenili s sindikati tak sporazum, bi jih tak dogovor ali podpisan sporazum seveda obligiral k temu, da bi bile trgovone zaprte takrat ko bi bilo to dogovorjeno (pa tudi ne preko javnega interesa in koristi).
Razlika med dogovorom dveh "enakopravnih" partnerjev ali enostranska odločitev samih trgovcev pa je vseeno nekaj drugega kot pa zakonska zapoved NE SMEŠ DELATI, KER JE NEDELJA.
O tem se pogovarjamo, mar ne.

Barakuda

Šimpanz ::

Jaz mislim da bo zakon (če bo sprejet) padu pred ustavnim sodiščem ker krši enakopravnost. Petrol bo mel lahko trgovino na 70 m2 odprto 24 ur na dan 365 dni v letu. Trgovina ki je enako velika pa stoji 50 metrov stran pa bo lahko odprta samo 10 nedelj (pa seveda druge dneve). To se mi ne zdi pravično, pa tud mal debilno se mi zdi da bom hodu v nedeljo zjutraj po žemlje na bencinsko (a se ne sliš neumno). Pol naj pa zahtevajo da se v nedeljo na bencinskih toč samo bencin (pa seveda nafta :D). Sploh mi je pa neumno da bodo pa lahko odprte trgovine v hotelih pa letališčih.

krneki0001 ::

Namest da se kregate mal poglejte Japončke, a so oni tut bogi, ko delajo vsak dan in se bojijo vzet dopust, da jih nebi kdo iz delovnega mesta mesta izrinil.
Jst sm za to da so trgovine odprte 24 ur na dan in 7 dni v tednu ter tko celo leto. Tisti ki se jim ne da delat, naj pa pocrkajo. Sam delam 8ur na dan in ostalih 16 moram biti na razpolago službi, ki me lahko pokliče kadarkoli in moram stvari popravit, če je kaj narobe(al v službi ali pa od doma) - za to dobim dodatek. Nobena delavka ne dela vseh 7 dni v tednu. Oddela svoj delovnik in par nadur in ima potem frej. Če bi vsi imeli 40 urni delavnik + par nadur , bi morali še 7000 ljudi zaposliti, da bi lahko imeli 24ur odprte vse trgovine.
Če imajo pa slab sindikat naj ga pa zaprejo. Sindikat je tist, ki bi moral to poštimat in ne referendum.

LP
Nebivedu

nika ::

>Sam delam 8ur na dan in ostalih 16 moram biti na razpolago službi, ki me lahko pokliče kadarkoli...

Ocitno si pri svojih letih se vedno samski ker res ne vem kera zenska bi te prenasala in gledala, ce zvis samo za sluzbo in si ji 24 ur na dan na razpolago.

Ce pa jo ze slucajno mas verjetno ne bi bil vesel, ce bi morala delat ob nedeljah in praznikih takrat ko bi bil ti frej (opa pa sej ti nisi nikol frej).

Ocitno bo postal moderen da vsi sam delamo in se zenemo za dnarjem druzina in zakon pa bosta vedno bolj na stranskem tiru.

Thomas ::

Težko, da se jest z nebivedujem kdaj strinjam. Tukaj pa se. Ma niti ne tolk strinjam, kot se mi zdi nikin "napad" nanj brez veze in neutemeljen. Tipo dela kar le more. Če trgovke nočejo - naj pozabijo na to, da so trgovke. Kot že rečeno. Naj gredo kam drugam, če jih kdo hoče.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MadMicka ::

nebivedu, ti si zato, da bi bile trgovine odprte 24/7, cel let. Ti delaš po cele dneve, in komur se ne da delat, naj crkne?

Verjetn bi blo najbolš, da bi se delodajalec in delavec o vsem sama dogovorila? Brez kakih brezveznih prisilnih zakonov?

Nebivedu, ti živiš v sodobni državi zato, ker prisilni predpisi ščitijo šibkejše stranke na razno raznih področjih. To je civilizacijski napredek. In čez samo bistvo tega napredka se usajaš.

Fizikalko ::

Še enkrat - take stveri so stvar pogajanj oz. dogovora med delodajalcem in delavcem in NE stvar za na referendum.

Gavran ::

Nika, saj bi se strinjal (recimo) s tvojim zadnjim stavkom, ampak razloži mi, v čem so trgovke v trgovinah drugačne od trgovk na bencinskih črpalkah ali na letališčih, ali od kuharic in natakaric v gostinskih in turističnih objektih, da ne govorim recimo o radijskih in televizijskih napovedovalkah, da bi edino trgovke v "navadnih" trgovinah imele prepoved dela ob nedeljah?? Vse te ženske imajo družine in otroke, vsem enako trpi družinsko življenje. Torej zaradi družinskega življenja prepovejmo vse dejavnosti, ki niso nujne za življenje - vse trgovine, bencinske črpalke, gostinske in turistične objekte, televizijo, radio (nista nujna za življenje, kajne???), za ostale nujne dejavnosti pa sprejmimo zakon, da lahko nedeljska dela opravljajo samo samski, torej tisti, ki družinskega življenja nimajo. Aja - kaj bomo pa potem počeli ob nedeljah???

kopernik ::

Saj nima smisla razlagati, ker skoz gonijo eno in isto - kolk so trgovci bogi, ker morajo delat ob nedeljah, itd. Najhuje je pa to, da toliko ljudi takemu FUDu naseda.

Gavran ::

Saj vem, da nima smisla, ampak vseeno ponavljam vprašanje:

V čem so trgovke v trgovinah drugačne od trgovk na bencinskih črpalkah ali na letališčih, ali od kuharic in natakaric v gostinskih in turističnih objektih, da ne govorim recimo o radijskih in televizijskih napovedovalkah, da bi edino trgovke v "navadnih" trgovinah imele prepoved dela ob nedeljah??

Zagovorniki prepovedi, prosim konstruktivne odgovore!

MadMicka ::

kopernik, a mi znaš povedat, zakaj banke in državni uradi niso odprti ob nedeljah?

me jezi, ker smo vsi enaki pred zakonom, in če že eni delajo ob nedeljah, bi morali vsi...

.... mislm, kurc pa taka preprosta logika.......

madmitch ::

Nika: Ocitno si pri svojih letih se vedno samski ker res ne vem kera zenska bi te prenasala in gledala, ce zvis samo za sluzbo in si ji 24 ur na dan na razpolago.

Če dva živita skupaj, se da marsikaj dogovoriti. Seveda če ni eden od teh dveh egoističen do konca in hoče, da si mu vedno na raspolago s polnim žepom.
To večinoma ne gre, razen če nisi bogat dedič.

Take kokoši nebi hotel imeti za ženo, sem raje sam.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

kopernik ::

MadMicka:
Saj v tem je fora, da obstajajo različni poklici z različnimi zahtevami. Kdo pravi, da MORAJO delati ob nedeljah. Saj meni tudi ni treba, lahko si zamenjam službo, če mi trenutna ni všeč. Ampak delam kjer delam, in tak način mi je všeč.

Ko smo že pri logiki... kje je logika v tem, da se nekomu PREPOVE, da dela. To je tak absurd, ki ga enostavno ne razumem.

Gavran ::

Madmicka:
1. zakaj banke in državni uradi niso odprti ob nedeljah?
Ker lastnik/upravitelj od tega ne vidi koristi. BTW, banke so uvedle poslovanje preko interneta ( KLIK in podobno, bankomati, državna uprava želi uvesti poslovanje preko interneta, torej boš lahko vse posle opravljal kadarkoli, tudi ob treh zjutraj boš lahko zahteval gradbeno dovoljenje. Kruh mi preko neta težko pošlješ.)

2. če že eni delajo ob nedeljah, bi morali vsi...
Narobe. Če je enim dovoljeno/omogočeno delati ob nedeljah, mora biti dovoljeno/omogočeno vsem.

MadMicka ::

logika je enaka kot pri vprašanju: zakaj delavcu prepovedati, da dela 7 dni v tednu? zakaj delavcu prepovedati, da dela 24 ur na dan?

Gre za civilizacijski napredek. Seveda tega napredka brez močne in zdrave ekonomije ni. Ampak prepoved dela za trgovce ob nedeljah te ekonomije pač v ničemer ne bo ogrozila. Kvečjemu obratno. Trgovine bodo še vedno podobno količino prodale, s tem, da ne bodo imele stroškov za obratovanje ob nedeljah.

Gavran ::

zakaj delavcu prepovedati, da dela 24 ur na dan?
24-urno delo človeku omejuje fiziologija oziroma potreba po spanju/počitku. Sicer pa prosim odgovori mi na zgornje vprašanje: zakaj obravnavati trgovke v "navadnih" trgovinah drugače kot druge zaposlene v podobnih dejavnostih. Ali nismo pred zakonom vsi enaki?

kopernik ::

MadMicka:
zdaj ne vem, ali živiš na drugem planetu, ali je kaj drugega. Kdo meni prepoveduje da delam 7 dni na teden? Jaz lahko delam tudi 24h na dan, ampak bi me to tako izčrpalo, da bi hitro podlegel. Toda, nihče mi tega ne prepoveduje.

simoncek ::

Naj najprej povem, da sem ZA to, da bi bile trgovine odprte tudi ob nedeljah.
Trgovine so ob nedeljah odprte, ker ljudje hodijo v trgovine tudi ob nedeljah. Če tistih 70%, ki so za zaprtje trgovin ob nedeljah nebi hodili v trgovino, se najbrž trgovcem nebi izplačalo, ker nebi pokrili stroškov in nebi odpirali ob nedeljah. Torej če jim referendum ne bo uspel, naprošam tistih 70%, da naj ne hodijo v trgovino ob nedeljah, četudi so odprte:) :) :).Ta zakon bi moral veljati za vse ki prodajajo tudi za črpalke in podobno. Zakaj so trgovci tako ubogi? Ker morajo delati ob nedeljah? Kaj pa gostinci, zdravniki, policaji, ipd., ki ne delajo samo ob nedeljah ampak ob praznikih in to ne samo dopoldan ampak tudi popoldan in ponoči.
In kaj dela Država? Zapravlja davkoplačevalski denar. Če referendum nebi uspel, bi ta račun poslal kar tistemu, ki je sprožil referendum, kajti take odločitve ne peljejo nikamor.Tukaj ne gre za javno dobro ampak za ekonomske in prav gotovo tudi politčne odločitve, ki se ne tiče celotnega naroda ampak samo tisti del ki se ukvarja s trgovino. Potem lahko tudi upokojenci razpišejo kak referendum, ki bi bil njim všeč. In zakaj jih omenjam? Zato ker jih je veliko in bi zlahka dosegli tistih 40.000 podpisov.Za študente velja isto.

Vice ::

"Če bi bilo prodajalcev premalo, bi si verjetno že davno izbojevali boljše delovne razmere, višje plače in boljše plačilo za nedeljsko delo. Ker jih očitno ni premalo, so njihove pogajalske pozicije prešibke. Pravzaprav je bilo njihovo najmočnejše orožje grožnja z referendumom. No, zdaj ga imajo in ni tako malo možnosti, da na njem dosežejo zaprtje trgovin ob nedeljah. Pa bo to zmaga? Je to sploh tisto, kar so zares hoteli? Ker trgovcev očitno ni premalo in zato niso močni glede na delodajalce, si lahko mislimo, da utegnejo posledice svoje zmage najbolj začutiti na lastni koži."
(vir:finance)

Kruta resnica, ki se je ne zavedajo. :D :D

Dr_M ::

Namest da se kregate mal poglejte Japončke, a so oni tut bogi, ko delajo vsak dan in se bojijo vzet dopust, da jih nebi kdo iz delovnega mesta mesta izrinil.

sej zakaj se useh drzavnih uradov ne odprejo, pa bank itd...cist use nej dela usak dan pa bo..

dej model get a fucking life. ce ga ti noces met, ga sigurno 1.990.000 slovencev hoce.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Dr_M ::

? Kaj pa gostinci, zdravniki, policaji, ipd., ki ne delajo samo ob nedeljah ampak ob praznikih in to ne samo dopoldan ampak tudi popoldan in ponoči.

ce enacis policaje, zdravnike in ostale usluzbence drzave, pol bot raj prosim tiho, ker tole je zelo primitivno razmisljanje.
dejstvo je da se folk nima kam dat u nedeljo in hodjo v nakupovalne centre in tega se zdej bojijo usi, da bodo mogl doma bit.
sicer pa upam na zdravo kmecko pamet in da bodo usaj ljudje iz podezelja pravilno glasovali.

tut moja mat je trgovka, sicer ne dela v nedeljo, ampak ce referendum ne uspe, bo tut u nedeljo mogla delat. potem pa...papa zivljenje.:\ :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

gkovac ::

Uh zanetil sem pravi ogenj tuki! :D ampak....

@Dr.M
Nisem reku da pobijmo tiste ki nočjo delat v nedeljo... hotu sem rečt to da jim NI TREBA delat ob nedeljah!!! Tut teb in koperniku ni treba delat ob nedeljah... vprašanje pa je če imaš kakšno drugo možnost.

in čist tko mimo grede... delal sem 6 let vikende, praznike, petke in svetke za novo leto sem bil v službi do 11 zvečer, ob 1 sem pa šel spat ker nisem mogel več! Skratka VEM kako je to če delaš ob nedeljah!

@MadMicka
Kako lahko tlačim v isti koš policijo in tko naprej? SIMPL!!!! Zato ker ima po besedah tistih, ki so razpisalu referendum VSAK pravico do enega dneva prosto in do preživljanja časa z družino!!!! Samo zaradi tega. Kaj je nujno ali kaj ni nujno me v bistvu ne briga hbotu sem samo poudariti bistvo posta, da ima VSAK pravico do enega dneva počitka.

@Nevemtočnokoga
Podatke o nezaposlenosti sem spremljal na POPtv v oddaji Preverjeno izpred parih mesecev, zato lahko trdim, da je tisto kar sem napisal točno.

Da pa zaključim ... če bojo zaprli megamarkete pol morjo zapret vse... bencinke... skratka vse kjer delajo trgovci... a mogoče ni res?? In če bo referendum uspel se bom odpeljal na Brezje pogledat če imajo zaprte štante. >:D
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

pirat ::

tut moja mat je trgovka, sicer ne dela v nedeljo, ampak ce referendum ne uspe, bo tut u nedeljo mogla delat. potem pa...papa zivljenje.


Če pa referendum uspe, pa bo lepo 7 dni na teden doma in boste imeli oh in sploh življenje, le jedli ne boste, pa pozimi se ne boste greli. To je druga plat medalje za mnoge.

Sims ::

Dr_M:
A bo zatonj delala? Če ne uspe, bo delala 8 dni v tednu ali kako? Sprašujem zato, ker ne poznam nobenega ki dela v trgovini. Ne primerjam trgovce z gasilci, policijo, zdravnikui ... Kaj pa gostinci? A si že šel kdaj na nedeljsko kosilo z družino kam jest? Torej tam tudi delajo ljudje, verjetno ne proti svoji volji. Imajo pa proste druge dneve. Samo to je dogovor med njimi. Zkaj pa morejo trgovci na referendum?

LP,

Sims

Dr_M ::

men je useen ce so bencinske zaprte ob nedeljah. itak nimam avta, pa se neki casa ga ne bom meu.
zarad mene lohk tut vodo pa elektriko odklopjo v nedelo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Dr_M ::

e pa referendum uspe, pa bo lepo 7 dni na teden doma in boste imeli oh in sploh življenje, le jedli ne boste, pa pozimi se ne boste greli. To je druga plat medalje za mnoge.


no sej za to bo poskrbel direktor Zidar, ki vodi firmo v propad. Drugac pa...(ze 666tic se ponavljam) NIKOGAR ni treba odpustit, saj delajo skos eni in isti.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

gkovac ::

Dr.M lih pisu sem post k si ga tut ti tko da eno direktno vprašanje ne tvoj zadnji post:

Takrat ko je tvoja mama doma si tudi ti? Je tudi tvoja sestra / brat in seveda oče??? imate skupaj kosilo in kot družina preživite nedeljo? Greste zjutraj k maši? In popoldne na izlet zvečer pa vržete karte in sevede s takim vedenjem temeljito izkoristite vsako nedeljo???

Pa povej po pravici koliko časa res preživite skupaj.

Sprašujem pa zato, ker je bil lih zgoraj omenjeni argument dan kot največji problem dela ob nedeljah!!
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gkovac ()

Sims ::

V bistvu ni vprašanje, kaj počnemo v nedeljo. Vprašanje je ali hočemo trgovine odprete ali ne. Jaz jih hočem. (Ker imam rad sveže čevape na mizi ... le primer, ampak saj ni važno kaj počnemo) Ta celoten referendum je BREZ VEZE. Problemi, ki jih imajo trgovci ne bodo rešeni z referendumom.

LP,


Sims

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

Dr_M ::

SuLc: a je to vazn kok casa skupi prezivimo?? ona lohk dela kar ji srce pozeli. drugac pa ja...s fotrom prezivljata ves prosti cas skupi in sta vsako nedeljo skupi na vikendu. jest sm pa takrat v sluzbi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
««
3 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Referendum, da bodo trgovine v nedeljo ZAPRTE (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7913166 (11281) Zheegec
»

Nedeljsko delo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1069489 (7767) Ziga Dolhar
»

Ustavno sodišče o odpiralnem času (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
786516 (5345) SodVina
»

Trgovine v nedeljo da ali ne? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1139375 (8189) MadMicka
»

Ali je res, da je toliko trgovin odprtih v nedeljah in praznikih???

Oddelek: Loža
353256 (2961) _Mortal_

Več podobnih tem