» »

linux

linux

black soul ::

zdravo!
moj kolega mi je povedal, da je boljše imeti linux kot windowse. naj nebi bilo veliko virusov.
mene pa zanima kaj vi menite o tem.
Pa, če linuxsi vsi predvajajo vse programe kot sistem windows?
če ne, kaj je potrebno narediti? In splošno, kaj veste o tem in kaj predlagate?

bluefish ::

Virusov tudi na Windows mašinah ni, če le uporabniki izkoristijo tisti skupek celic v lobanji.
Vsi programih žal ne delujejo. Obstajajo sicer emulatorji (Wine in podobno), vendar efekt ni vedno najboljši. Po drugi strani pa lahko za večino programov, ki jih uporablja povprečen domač uporabnik, najdeš dokaj dobre alternative.
Pred namestitvijo je vsekakor dobro preveriti, če so težave s kakim kosom strojne opreme ali periferije.
Prav tako pozabi na kakršnokoli igranje novejših iger.

Skratka, menjati sistem samo zato, ker je zanj manj virusov, je nesmisel, saj lahko z malce pazljivosti enak efekt dosežeš že sedaj. Seveda tudi obratno, še tako varen sistem te ne bo obvaroval pred lastno neumnostjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

black ice ::

black soul je izjavil:

Pa, če linuxsi vsi predvajajo vse programe kot sistem windows?

Kaj misliš s tem? Želiš poganjati iste programe kot na Win? Za to se uporablja program Wine.
Drugače ima Linux svoje, namenske programe, s katerimi lahko narediš ravno toliko kot na Win, v nekaterih primerih še več.

Glede virusov: za GNU/Linux jih skorajda ni zato avtomatsko odpade potreba po antivirusu.

Poskusi distibucijo Ubuntu in jo namesti s pomočjo Wubija. Ni nobenih komplikacij, samo downloadaš program in on poskrbi za vse ostalo. PS: Program moraš zagnati kot admnistrator.

EDIT: me je že bluefish prehitel. Se opravičujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

black soul ::

hvala blue flash po tem bom uporabljal windowse še jaz naprej. če pa si frend ne da dopovedat pa naj ma kar hoče.

Hal-3000 ::

Windowsi so dosti bolsi za domaco uporabo...
Popularne program kaj ma linux namescene najdes tudi za windowse...

Linuxe pa lahko poganjas v virtualni masini ...

Pimoz ::

LinuxI vas bodo tepli. Linux pa bo vaš prijatelj.

listje123 ::

Na prenosnik sem naložil ubuntu in sem se zmotil inštalacijskih nastavitvah in sedaj ko sem v ubuntu mi piše da nimam več veliko prostora in da ga je približno še 40mb.
Ali se da to težavo odpravit ne da bi moral ponovno inštalirat ubuntu.

Aston_11 ::

Skoraj najmanj komplikacij je, če si jih nanovo inštaliraš. Naredi 3 particije za /, home in swap in to je to.

Sicer bi se lahko zafrkaval z gpart, vendar ti bo vzelo ravno toliko časa kot nova inštalacija.

listje123 ::

Če hočem potem na novo instalirat ga moram izbrisat (če je to res kako ga izbrišem)
Al samo ponovno inštaliram.

technolog ::

Ne. Ni ti treba zbrisat.

Lahko enostavno razširiš particijo. Seveda pa se tega ne lotevat, če se ne spoznaš ker lahko u izi kej pokvariš.

dash_wallace ::

Ko napišete, da naj razširi particijo, ga zraven še 100% zanima kako se to naredi... Ker bi verjetno že, če bi vedel. Tako, da bodite bolj prijazni z odgovori in v pomoč ljudem, ki želijo nekaj znati. Zato imamo forum (SLOVENSKI), da nam ni treba brskati kot nori po internetu v angleščini.
(SEVEDA, JE TUDI POTREBNO BRSKATI IN SE UČITI TUDI V ANGLEŠČINI).
Tukaj smo, da si delimo znanje.

https://www.ubuntu.si/

http://www.google.si/#hl=sl&gs_nf=1&cp=...



Lep dan

Zgodovina sprememb…

technolog ::

Ha, od kje si se pa ti vzel?

Ravno to je moj namen - povedat mu da je mogoče razširit particijo - kar do sedaj ni vedel in je logično, da bo šel pogledat na google kako se to naredi.

Pisal pa nisem zato, ker 1. nimam časa, 2. je miljon načinov da se to naredi.

Zgodovina sprememb…

xtrat ::

Pozdrav,
zanima me kateri linux sistem je najboljši za začetnika? Želim namreč spoznati linux sistem in ves njegov proces delovanja.
Lp.

@nny ::

Za popolnega začetnika Ubuntu. Ko enkrat obvladaš praskanje po konzoli, lahko poskusiš tudi kaj bolj zahtevnega. Red Hat, Fedora, Suse.
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

xtrat ::

Sepravi je Ubuntu tisti najbolj osnovni? Pa kakšen tutorial za začetnike se tudi dobi?
Drugače bom že sam našel
Hvala za odgovor ;)

jype ::

Ubuntu je eden najbolj priljubljenih in najlažje najdeš odgovore na vprašanja.

cen1 ::

Kar se tiče namizja bi moral brez problemov ugotoviti kako zadeva funkcionira saj v osnovi ni dosti drugače od windowsov.

scubby ::

bluefish je izjavil:

Virusov tudi na Windows mašinah ni, če le uporabniki izkoristijo tisti skupek celic v lobanji.
Vsi programih žal ne delujejo. Obstajajo sicer emulatorji (Wine in podobno), vendar efekt ni vedno najboljši. Po drugi strani pa lahko za večino programov, ki jih uporablja povprečen domač uporabnik, najdeš dokaj dobre alternative.
Pred namestitvijo je vsekakor dobro preveriti, če so težave s kakim kosom strojne opreme ali periferije.
Prav tako pozabi na kakršnokoli igranje novejših iger.

Skratka, menjati sistem samo zato, ker je zanj manj virusov, je nesmisel, saj lahko z malce pazljivosti enak efekt dosežeš že sedaj. Seveda tudi obratno, še tako varen sistem te ne bo obvaroval pred lastno neumnostjo.



sploh ves kaj pomen wine kratica (Wine Is Not an Emulator) ...

xtrat ::

Bolj kot na namizje bi se osredotočil na terminal :)

jype ::

Rooki> Bolj kot na namizje bi se osredotočil na terminal :)

To ne igra vloge.

@nny ::

jype je izjavil:

Rooki> Bolj kot na namizje bi se osredotočil na terminal :)

To ne igra vloge.


Za začetnika res ne. Ko pridejo zahtevnejše zadeve, se terminalu ni mogoče izogniti.
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

xtrat ::

Kaj pa naj se najprej naučim?
Ker povsod kjer gledam je v ospredju samo terminal in nič drugega.

bluefish ::

scubby je izjavil:

sploh ves kaj pomen wine kratica (Wine Is Not an Emulator) ...
Je vedno zabavno, ko nekdo citira leto in več staro izjavo.

Kakorkoli:

The name Wine initially was an acronym for WINdows Emulator. Its meaning later shifted to the recursive backronym, Wine Is Not an Emulator in order to differentiate the software from other emulators.

Wine (software) @ Wikipedia

@nny ::

Najprej inštaliraj OS! Terminal pride kasneje.
:)
Tukaj imaš priročnik v slovenščini. Na ircu poišči skupino #ubuntu-si, kjer lahko vprašaš ali pa samo čvekaš. Sedaj imaš dela za mesec ali dva, kot ti zmanjka se spet oglasi.:))
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

listje123 ::

Meni ne gre v glavo ali beseda ubundu in linux pomeni isto ali gre za različni os

dottor ::

bluefish je izjavil:

scubby je izjavil:

sploh ves kaj pomen wine kratica (Wine Is Not an Emulator) ...
Je vedno zabavno, ko nekdo citira leto in več staro izjavo.

Kakorkoli:

The name Wine initially was an acronym for WINdows Emulator. Its meaning later shifted to the recursive backronym, Wine Is Not an Emulator in order to differentiate the software from other emulators.

Wine (software) @ Wikipedia


Emulator al ne, je program več kot dobrodošel, še posebej ker en kup programov nima še svoje linux verzije in ne obstajajo alternative.

somebody123-> To je podobno kot Windows 7.. linux je ime sistema, ubuntu njegova verzija, stem da pol imaš dejansko verzijo še oštevilčeno

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

xtrat ::

@nny je izjavil:

Najprej inštaliraj OS! Terminal pride kasneje.
:)
Tukaj imaš priročnik v slovenščini. Na ircu poišči skupino #ubuntu-si, kjer lahko vprašaš ali pa samo čvekaš. Sedaj imaš dela za mesec ali dva, kot ti zmanjka se spet oglasi.:))

Hvala za tole :)

aha.. :)
Še nekaj.. nameščen imam ubuntu 12.10, sicer se bil že prej seznanjen da nekaterih programov oz. igric (: se v linux-ih ne da pognati oziroma obstaja neka druga pot.
Ve kdo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

@nny ::

Kar se tiče Win programov imaš 3 opcije: Wine, Virtual Box ali plačljivi CrossOver. Vsaka ima svoje pomanjkljivosi; sicer za veliko večino programov obstaja linux alternativa. Za igre pa ne vem, ker jih ne igram. Bolj natančno ti bodo razložili fantje na ircu.
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

bluefish ::

Večino iger odmisli. V zadnjem času sicer nekaj Valve šraufa, vendar je vse skupaj v Beta fazi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

xtrat ::

Ne saj samo eno igram, League of legends :) drugega me ne zanima toliko
Drugače pa je za vse ostalo uporabljam Virtual Box.
A je kje kakšen basic tutorial iz terminala? Ker vidim da skoraj za vsako zadevo potrebuješ ukaze za določeno zadevo.

pegasus ::

JesusChrist ::

black soul je izjavil:

hvala blue flash po tem bom uporabljal windowse še jaz naprej. če pa si frend ne da dopovedat pa naj ma kar hoče.


voham merjenje dolžin organov, kdo ima prav in kdo ima "boljši" os? vsak uporablja kar mu odgovarja. če je za njega linux "boljši os", potem mu nimaš kaj ugovarjati. če tebi odgovarja bolj windows tudi ok.

xtrat je izjavil:

Sepravi je Ubuntu tisti najbolj osnovni? Pa kakšen tutorial za začetnike se tudi dobi?
Drugače bom že sam našel
Hvala za odgovor ;)


Matthai je spisal knjigo za začetnike Ubuntuja.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

xtrat ::

fantje a mate reitev za tole:?
this kernel requires the following features pae
Mam bootable USB in ko ga zaženem mi napiše prejšnje.

kloko ::

@Rooki: na kratko rečeno, tvoj procesor ne podpira tistega, kar se hoče zagnati ob bootu.

L.p., Kloko

xtrat ::

Poizkušam namestiti distribucijo Linuxa 32-bit. Kaj pa moram namestiti?
Namreč imel sm win7 in sem nekaj šaril po particijah in naslednji dan sem dobil takšno sporočilo: bootmgr is missing. Kaj torej?
aha in ko dam noter disk za popravilo mi diska ne zazna, čeprav sem dal cd/dvd primarni

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xtrat ()

JesusChrist ::

če prav razumem maš win7 na disku ampak si povozil boot sektor od le-tega, ko si z linuxom šlatal? to rešiš itak z win7 dvd-jem, da ti ga popravi. "diska ti ne zazna"? misliš dvd-ja?
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

xtrat ::

ne. Pač nekaj sem šaril po particiji in naslednji dan mi je napisal bootmgr is missing. Tukaj nisem nič delal še linuxi. In da poizkušal sem z dvd-jem popravil samo ga ne zazna čeprav sem nastavil na primarno branje naprav.
Potem pa sej rekel na gre k vragu in bom poizkusil z linuxi 32-bitni in mi je napisalo this kernel requires the following features pae. Tako to je usa zgodbica.
Sedaj pa kaj? Ali je šel disk?

Hayabusa ::

JesusChrist ::

zakaj bi bil disk zanič, saj je verjetno samo boot sektor sjeban. jah spravi tak daleč, da bo zaznalo DVD in daj repair, ali pa si kreiraj na drugi mašini bootable usb z win7 in s tistim probaj (mogoče maš dvd zanič al pa poškodovan)
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

xtrat ::

saj pravim ko boot-am USB mi napiše this kernel requires the following features pae. pač ko sem poizkušal ubuntu in win7 z usb-jem

Tista dva link sem že videl ampak je za virtualbox

JesusChrist ::

ko loadaš win7 usb ti javi "this kernel requires the following features pae" (torej isto kot pri linuxu)??????
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

xtrat ::

To pa nevem še, ravno zdaj poizkušam z win xp

popster ::

Vsi programih žal ne delujejo.

enako na windowsih vsi programi ne delujejo, vsaj nativno ne.
recimo zdaj imam odprt PCmanFM (file manager) Liferea (linux feed reader), xfce4-terminal in gedit (urejevalnik texta)

xtrat ::

Nekako mi je uspelo namestiti ubuntu 11.04 :)

popster ::

Nekako mi je uspelo namestiti ubuntu 11.04 :)

predlagam da posodobiš na najnovejšo verzijo..

filip007 ::

Ali pa 12.04 LTS (long-term-support).

http://www.ubuntu.si/povezave/

Linux ima zelo veliko okusov, upam da se boste znašli.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

xtrat ::

Da, s posodobitvijo mi je namestilo manjkajoče driverje (kernel), tako da sedaj ponovno dela vse, hvala.

Zvezdica27 ::

lp,

napaka je v tem, da si namestil star in ne-LTS ubuntu. LTS različice so 10.04 ali 12.04 in bodo podprte dlje + načeloma je folk na njih. Če imaš novo in močno računalo kar 12.04, verjemi da dela bolje. Če maš laptop, googlaj, kateri linux je za tvoj laptop najbolje podprt. Pri 12.04 ni več razlik 32 ali 64 bit, ker je linux po novem multiarch, tko da vse te neumnosti po novem odpadejo, če seveda veš kaj delaš. Vsekakor bi bilo smotrno probati z 64 bitno verzijo, že zato, ker imaš očitno preveč RAM (kaj je PAE googlaj).

Glede okusov pa tako... še najbolje je začeti z ubuntu, čez dve leti ziher ne boš več gonil ubuntu ampak kaj drugega ;)

Pomni: google is your friend. Ubuntu forums. Terminal je največ kar lahko storiš zase. Le pogum. Res res res zjebati računala skoraj ne moreš, se pa da če se potrudiš. Pozabi win logiko. Za grafiko se skriva cel svet, kar ti vidiš je okoli 30% sistema, ostalo morda nikoli sploh ne boš izkusil - če pa boš otel, je tam.

Uživaj,

zz


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066316603 (2115) polozweii
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177939 (46778) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194224287 (159421) Zvezdica27
»

Linux - Kje se naučiti? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
10117620 (15236) NeMeTko
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182454 (148393) Icematxyz

Več podobnih tem