» »

Ubuntu vprašanja

Ubuntu vprašanja

««
3 / 22
»»

c0dehunter ::

Ok, men se je 10.04 sesul po updejtanju. Prišlo je nekje do 3/4, potem pa čez cel ekran začelo izpisovati "Broken pipe...". Več si nisem utegnil zapomnit.
Poskusil sem z fix broken packages in podobnimi forami, ampak mi vedno izpiše, da moram prej ročno pognat sudo dpkg --configure -a. Če pa to poženem mi pa pravi da je file-system read only.

Kako lahko zdaj rešim sistem z LiveCDjem? Ali pa z Recovery vnosom v grubu?

Evo, še fotke:
 Takoj po zagonu...

Takoj po zagonu...


 Če pritisnem M za manual restore...

Če pritisnem M za manual restore...

I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Na kak način si izvedel upgrade. Po teh navodilih?

https://help.ubuntu.com/community/Lucid...

Uradna različica izide čez 9 DNI. Vmes še je RC. Beta2 in RAID se še nimata preveč rada. Tako da ne nadgrajevati različice od katere ste odvisni vitalno. To je za pogumne in tiste ki se radi igrajo. In tistim ki se preprosto fučka če gre kaj narobe ker bodo še z večjim veseljem popravljali. Da se še zraven kaj naučijo. Podatke pa imajo zaščitene. Toliko samo v opozorilo.

Glede napake pa poskusi sledeče. Znova zaženi računalnik. Izberi v grub recovery console. In opcijo dpkg - popravi pokvarjene pakete. In poročaj.

Zgodovina sprememb…

c0dehunter ::

Nisem upgrejdal, ampak updejtal. Torej na sveže namestil 10.04 in nato pač kliknil Upravljalnik posodobitev in namestil pododobitve. Bom poskusil dpkg v RC.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

__Devil__ ::

Na PC-ju imam na "D" particiji (500gb) instaliran Ubuntu 9.10, sedaj pa ugotavljam, da je to mogoče razlog zaradi katerega windows nenormalno šteka ob zagonu (win 7). Ko sem instaliral Ubuntu si je vzel kar 150GB prostora, sedaj pa nevem kako lahko odstranim Ubuntu? Razen formata seveda.
Hvala

Icematxyz ::

V Windows 7 uporabi disk manager. Ali v Ubuntu gparted. In odpravi težavo. Samo da ne boš povzročil še kakšne večje. Tako da previdno pri delu in seveda kot vedno predhoden backup pomebnih podatkov.

šernk ::

glede eduroama uporabljam preko kabla v študentu, vendar drugi imajo probleme tudi preko wirelessa kar sem bral, probal sem že vse mogoče, delovalo je pa nazadnje v 8.04 :|
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

@nny ::

Kot kaže, je pri kabelski povezavi več težav.

Icematxyz ::

Znova zaženi računalnik. Izberi v grub recovery console.


Tukaj sem mislil opcijo v grub imenovano "recovery mode".

Zgodovina sprememb…

kihc ::

@nny je izjavil:

Kot kaže, je pri kabelski povezavi več težav.


A ti uporabljaš kakšne posebne nastavitve? Ker meni kot sem že tarnal v eni drugi temi, prav tako ne dela.
x

@nny ::

kihc je izjavil:

@nny je izjavil:

Kot kaže, je pri kabelski povezavi več težav.


A ti uporabljaš kakšne posebne nastavitve? Ker meni kot sem že tarnal v eni drugi temi, prav tako ne dela.


Ne vem. Certifikat imam uni-lj_ca.cer, shranjen na namizju. Če mi kdo razloži, kako prilepim sliko v ta forum, lahko naredim print-screen nastavitev.
Mogoče ima kaj veze to, da je bil na prenosniku že na začetku naložen Bootable Linux (bolj kompatibilna oprema?).
Lahko se pa enkrat dobimo in pogledamo, če si kje iz Ljubljane.

kihc ::

uni-lj_ca.car? Kje si to dobila? Ker jaz uporabljam tega iz tukaj.
x

@nny ::

kihc je izjavil:

uni-lj_ca.car? Kje si to dobila? Ker jaz uporabljam tega iz tukaj.


Na povezavi, ki pa očitno ni več aktivna. Lahko ti ga pošljem na mail. Piši na ZS. Anonimna identiteta v mojih nastavitah je anonymous@student.uni-lj.si.

brodul ::

Glede edoroam v Sloveniji.

Jaz in še par ljudi uporablja program wicd.

Tukaj najdete podrobna navodila.
http://www.fubar.si/
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

poweroff ::

Včasih je NEtworkManager požrl samo PEM certifikate. Certifikate iz oblike .cer v .pem shranimo z ukazom:
sudo openssl x509 -in arnes_ca.cer -inform DER -out arnes.si.pem -outform PEM

Certifikate se pa sicer dobi v tistem .exe packageu na Eduroam strani...
sudo poweroff

kihc ::

Ja, sem danes sprobal praktično vse certifikate iz tistega paketa, pa ni delal.
Bom ob priliki še pretvoru v .pem.
x

Icematxyz ::

Pomoč uporabnikom
Kontakt

*

Preko elektronske pošte:
E helpdesk(at)arnes.si

Telefonsko med delovniki med 8:00 in 20:00:
T (01) 479 88 00

http://www.arnes.si/pomoc-uporabnikom/e...

A to pa ne pride v poštev?

poweroff ::

Mimogrede, na Asusih z Ralink wireless čipovjem že kar nekaj časa ne dela brezžična povezava out-of-the-box. Treba je ročno prevesti gonilnike ali namestiti modificiran kernel.

Zadeva se vleče že več kot eno leto.

No, in potem malo brskam po bazi hroščev in najdem, da je začel folk množično pizdit, ker tudi v 10.04 Beta 2 zadeva ne dela... nakar se na hitro javi nek razvijalec in pove, da je zadevo končno popatchal, vendar za kernel 2.6.33.

Vprašanje je torej samo ali bo 10.04 prišel ven s tem kernelom ali z 2.6.32. Problem je seveda v tem, da je bil Kernel Freeze 19. aprila.

Bomo videli. So pa končno porihtali, da out-of-the-box dela USB-ethernet kartica, ki sem jo kupil na DealExtreme...

BTW: navodila za Eduroam za Ubuntu z NetworkManagerjem: http://www.arnes.si/pomoc-uporabnikom/e...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

dux ::

Ubuntu 10.04 bo lepo uporabljal kar jedro 2.6.32, saj je LTS in zato ne bodo imeli najnovejšega jedra. Prav tako ne bodo imeli najnovejšega X strežnika.

Vse kar bo (kolikor vem) ubuntu 10.04 imel od 2.6.33 so backportani Noveau gonilniki za Nvidijine grafične kartice.

Ubuntu 10.10 bo zagotovo imel vsaj 2.6.34, morda celo 2.6.35.
Upanje je v nasih odlocitvah

dzinks63 ::

Na PC-ju imam na "D" particiji (500gb) instaliran Ubuntu 9.10, sedaj pa ugotavljam, da je to mogoče razlog zaradi katerega windows nenormalno šteka ob zagonu (win 7). Ko sem instaliral Ubuntu si je vzel kar 150GB prostora, sedaj pa nevem kako lahko odstranim Ubuntu? Razen formata seveda.

Za preizkušanje, testiranje in igračkanje z OS-i je najboljše uporabljati VMware, je enostavno in varno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

poweroff ::

Huh, tole smo pa kar spregledali: http://jeremy.visser.name/2009/03/24/si...

Uporabno!
sudo poweroff

poweroff ::

Ha, sem preizkusil sedajle. Baje sicer del samo deljenje na žični povezavi (brezžičnih ne moreš deliti), ampak... dnsmasq paketker je v Beta 2 že nameščen, kar pomeni, da ustvarim novo povezavo, npr. "Deljena povezava", določim, da je deljena... vtaknem notri kabel... vtaknem kabel v sosednji računalnik in rečem, naj se poveže preko DHCP... in voila - internet na drugem računalniku dela.

Route, DNS, vse. Out-of-the-box.

No, to pa je nekaj. 8-)
sudo poweroff

poweroff ::

Zdajle sem preizkusil še preko wirelessa (se pravi - s prenosnikom sem povezan na wireless, povezavo delim preko žičnega omrežja). In deluje.

Potem pa še tako, da sem preko wirelessa povezan na VPN server. In spet deluje. Druga mašina povezana na prenosnik preko kabla ima dostop do VPN omrežja.

Deljena povezava



Evil... :D
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: poweroff ()

Hexx ::

meni se dogaja, da vedno vžgem pc, nimam vžganega caps locka. Kako bi lahko naredil, da je vžgan, ko vžgem pc? hvala:D

Icematxyz ::

Zakaj pa sploh caps lock defolt on?

Hexx ::

meni se zdi bolj priročno. kakšna rešitev?

poweroff ::

Morda takole: http://www.manicai.net/comp/swap-caps-c...

Poročaj, če deluje...
sudo poweroff

FYP ::

Pred kratkim me je zanimalo kako lahko popravim problem, ker mi kar naenkrat noče več bootat v GUI, ampak da se mi preprosto prikaže blank screen.
Potem ker ni nihče prišel do rešitve(tudi iskanje po googlu ni pomagalo), sem formatiral računalnik. Eden izmed članov me je vprašal če sem updatal kartic in nisem bil siguren.
Tokrat mi je po formatiranje normalnu se mi računalnik bootal, ko sm pa zaradi želje po uporabi Compiz, da bi lahko uporabljal desktop efekte šel na sistem/administrator/novi gonilniki za strojno opremo(ali nekaj takega) ter omogočil 3D učinke za grafično kartico. Upam sem da se mi problem ne bo ponovil, vendar se je.
Uglavnem, problem je updatanje grafične kartice. Ima kdo v mislih kako rešitev?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FYP ()

FYP ::

No, ta problem sem rešil z ukazom [startx] in da sem deaktiviral gonilnike za grafično kartico.
vendar zdaj še vedno ne morem pri videzu označiti Dodatno(za delovanje Compiz-a obvezno)
Predlogi?

Icematxyz ::

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

http://www.freesoftwaremagazine.com/col...

3 različice nVidia gonilnikov boš našel pod Sistem -> Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme. Preizkusi vse tri.

Compiz fusion pa si namestil kako in katero različico Ubuntu uporabljaš?

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

S polomljenimi gonilniki za grafo 'superb' efekti ne delajo najbolje. (Zginjajo okna ipd.)
Dela pa na medium ponavadi brez težav.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

donfilipo ::

Naj povem samo, da je 'problem' z glasnimi ventilatorji izginil, s tem ko so popravili gonilnike za grafiko, ki so menda prej včasih izklopili ventilator, kar je seveda potencialno nevarnejše od dejstva, da ti neprestano 'laufajo na ful':) Ubuntu 10.04 zdaj tudi pri meni deluje normalno in ni več glasen!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Icematxyz ::

Potem so maherji. :)

FYP ::

Zakaj mi pri ukazu
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
računalnik ne reagira? Mislim, ko vpišem kodo mi niti ne napiše da je narobe uporabljen ukaz.
Ker glede na tist tutorial naj bi se pokazal moder ekran...vpisan sem kot root, seveda.

Icematxyz ::

Pozabi na to. To je zgodovina?

P.S. Sedaj sem šel gledati v grub menu. In 10.04 niam niti več opcije xfix v recovery mode. Tako da to uporabi le če si na starejši verziji ki še to opcijo ima. Če pa imaš 10.04 RC nameščen pa korak 1 izpusti in izvedi korak 2.

Korak 1:
Znova zaženi računalnik. V grub menuju izberi opcijo ko zraven piše v oklepaju (recovery mode). Odprl se ti bo menu. Izberi opcijo xfix (Try to fix X server). Potem bo on izvedel autoconfigure. In te vrnil v menu. Kjer izbereš resume (Resume normal boot).

Korak 2:
Ko se bo sistem naložil. Najprej ga posodobi. Sistem - > Skrbništvo -> Upravljalnik posodobitev -> Preveri -> Namesti posodobitve

Ko boš posodobil pa pojdi na Sistem - Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme in vključi eno od možnosti (če še te ni prej nič vprašalo takoj po zagonu ker si uporabil xfix) ali pa če je vse izklopljeno. Če imaš nVidia grafično kartico boš imel na voljo 3 možnosti (3 verzije gonilnikov z strani nVidia). Preizkusi vse tri možnosti če bodo se pojavile težave. Če se mora kaj prenesti iz spleta in te bo vprašalo če naj prenese potrdi da naj prenese in namesti.

Tako bi morala zadeva delovati. Če pa ne bo delovala pa najprej napiši katero distribucijo (verzijo) imaš. Katero grafično kartico. In kaj točno ne deluje.

Zgodovina sprememb…

Bananovec ::

Pozdravljeni. Sem noob glede Linuxa in moje trenutna želja je, da poizkusim še kak drugi sistem kot samo Windowse. Odločil sem se za Ubuntu.
Zdaj me samo zanima kako veliko particijo moram narediti?
Za vse ostalo pa: Google in Slo-Tech sta moja prijatelja.

5er--> ::

Sveže nameščen Ubuntu 10.04 mi porabi dobre 3GB. Potem moraš upoštevat še kakšen GB za swap... Za začetek je (po mojem) tudi 5GB dovolj.

Bananovec ::

Zdaj je pred mano samo še ena poslednja ovira. In to je: razlika med UNE (Ubuntu Netbook Edition) in navadnim.
Je sploh kaka?
Kaj mi priporočate?
Moj prenosnik:
Compaq 615
Še enkrat hvala.

5er--> ::

Netbook različica je prilagojena manjšim zaslonom.

Pyr0Beast ::

Probaj obe pa se potem odloči.

netbook verzija ima malce drugačen GUI (ali še ima maximusa?)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

@nny ::

Obstaja kakšna alternativa Imagemagick-u z grafičnim vmesnikom? Javlja mi tole:

convert: unable to open image `Valuepack6.pdf': No such file or directory @ magick/blob.c/OpenBlob/2418.

poweroff ::

Kaj točno hočeš narediti?
sudo poweroff

@nny ::

Pretvoriti 15 stranski dokument .pdf v 15 strani s končnico .jpg.

Icematxyz ::

Ne rabiš alternative. Pazi le na to da uporabljaš pravilno velike in male črke. Tudi pri končnicah. Se pravi:

convert test.pdf test.jpg ni enako convert test.PDF test.jpg

Zgodovina sprememb…

@nny ::

Icematxyz je izjavil:

Ne rabiš alternative. Pazi le na to da uporabljaš pravilno velike in male črke. Tudi pri končnicah. Se pravi:

convert test.pdf test.jpg ni enako convert test.PDF test.jpg


To vem, vendar zadeva vseeno ne deluje. In s tem se ..$%&/* že cel dan!
Majčkeno sem začela pogrešati M$...:8)

Bananovec ::

Spet potrebujem pomoč.
Sedaj, ko sem končno inštaliral, se mi noče povezati na net. Ne prek kabla ne preko brezžičevja, nič.
Kot da gonilnika sploh nebi bilo inštaliranega. Nekaj manjših težavic, ki so podobne tej, sem že imel na polknih (XP).
Mislim, da gre za broadcomov gonilnik.

poweroff ::

Kaj izpiše ukaz (v konzoli) lspci, oziroma, katero Broadcomovo ethernet kartico imaš? Načeloma da, z Broadcomom so znane težave.
sudo poweroff

Icematxyz ::

@nny je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Ne rabiš alternative. Pazi le na to da uporabljaš pravilno velike in male črke. Tudi pri končnicah. Se pravi:

convert test.pdf test.jpg ni enako convert test.PDF test.jpg


To vem, vendar zadeva vseeno ne deluje. In s tem se ..$%&/* že cel dan!
Majčkeno sem začela pogrešati M$...:8)


Hm. Sem testiral zdaj na 10.04 več PDF datotek in je načeloma šlo. Tako da ne vem kaj bi lahko bilo. Morda ima z prebiranjem datoteke težave GhostScript.

Lahko ti predlagam morda še da z spleta snameš nek naključen pdf. Če je slučajno težava v sami PDF datoteki oziroma ima s prebiranjem le te težave GhostScript. In še to preizkusiš.

Datoteko preimenuj v test.pdf in jo imej na namizju. Odpri terminal in vpiši:

cd Namizje

Pritisni enter in vpiši:

convert test.pdf test.jpg

Zadeva preprosto more delovati.

To vsekakor preskusi ker je to nekaj najbolj običajnega in preprosto mora delovati. Če pa nujno moraš nekako PDF strani spraviti v datoteke z .jpg končnico. In PDF datoteka ni preveč velika oziroma ima preveč strani pa lahko storiš tudi sledeče.

Na PDF datoteko z desno miškino tipko in jo odpri v GIMP. Oziroma odpri GIMP in Datoteka -> Odpri... in poišči datoteko. To ti bo odprlo okno za uvoz PDF dokumentov.

Uvozi PDF



Izberi vse strani ali odsek katerega želiš. Na to pa tam ko piše odpri strani kot: Nastavi na opcijo slike. Pri ločljivosti pa povečaj če ne bo kvaliteta uvožene slike dovolj dobra.

Nato stisni gumb uvozi. In odprlo ti bo vse strani. Vsako v svojem oknu. In vsako sliko se mora žal shraniti ročno. Ampak OK. Če ni PDF prevelik pa če je nujno se da tudi tako.

Enako bi lahko se naredilo z Open Office Draw in posebej naloženim dodatkom za uvoz PDF dokumentov. Kjer bi se vsaka stran na to izvozila posebej kot slika.

Se da z GIMP tudi napisati kakšno skripto da se avtomatizira shranjevanje. Ampak to mislim da ni več z vidika te težave tukaj tako pomembno.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

kmetek ::

ice: vidim, da kar obvladaš ubuntu/linux...pohvale.

neres ::

1. Obstaja kak firewall, kjer bi lahko določil kateri programi lahko dostopajo do interneta? (Za vse programe, ki jih namestim.)

2. Sensitivity opcija za miško ne dela. Pozna kdo kako enostavno rešitev? edit: Dela, ampak je invertiran slider (to me ne moti) in tudi če dam na največ se še vedno miška premika prepočasi. V Windowsih se premika dosti hitreje. (Acceleration me ne zanima, tistega nočem.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neres ()

Bananovec ::

@Matthai: Network Controller : Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g (REV 01.)
ps ISCEM nacin za najhitrejse formatiranje , ker mi nekako ne zazene ploscka od WIN XP Pro
««
3 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1042311548 (143) Ijus
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478745 (7957) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093158822 (116415) Icematxyz
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335272 (5056) matijaz74
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133254 (96140) Icematxyz

Več podobnih tem