» »

Ubuntu vprašanja

Ubuntu vprašanja

««
«
1 / 22
»»

tx-z ::

okej neki mi gre ful na živce.....grem v mc pa v nastavitvah obklukam "use internal editor" pa shranm pa use...ampak k zaprem pa grem spet notr so se nastavitve spet ponastavle(sm probu vse možnosti, da sm v meniju shranu, pa pol nasploh vse nastavitve sam nč ne dela)....pa piše da je tm shranu v ~/.mc/ini ..sam to sploh ne obstaja?

pa še ena stvar k ne vem kako izklopt..vsakič k se logiram mi izpiše tist System information (memory usage,system load,...) Kako to izklopt? Mam pa ubuntu 9.10 server version..
tx-z

ManDriver ::

Si malo sposodim temo. Mene pa pri 9.10 Ubuntu zanima, kako da je Grub še zmeraj beta verzija. Imam tudi občutek, da se nalaga bistveno dlje od prejšnjega. Ali pač...
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Zero0ne ::

Si malo sposodim temo. Mene pa pri 9.10 Ubuntu zanima, kako da je Grub še zmeraj beta verzija. Imam tudi občutek, da se nalaga bistveno dlje od prejšnjega. Ali pač...


Se strinjam, da grub2 ni niti približno primeren za stable release. Če ti ni všeč, pač nazaj inštaliraj grub 1.

tx-z ::

Eno vprašanje, poleg tistih prej..

Kako odpret nov "session" v konzoli? S kerim ukazom to nardim.
Recimo se prjavm v linux(prek puttya)..napišm en ukaz..in pol če zaprem puttya, bo tist še zmer laufal..
Pač naslednič k se prjavm, pa lahko spet pridm nazaj tja not z nekim ukazom..
tx-z

Poldi112 ::

man screen
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::

okej neki mi gre ful na živce.....grem v mc pa v nastavitvah obklukam "use internal editor" pa shranm pa use...ampak k zaprem pa grem spet notr so se nastavitve spet ponastavle(sm probu vse možnosti, da sm v meniju shranu, pa pol nasploh vse nastavitve sam nč ne dela)....pa piše da je tm shranu v ~/.mc/ini ..sam to sploh ne obstaja?

pa še ena stvar k ne vem kako izklopt..vsakič k se logiram mi izpiše tist System information (memory usage,system load,...) Kako to izklopt? Mam pa ubuntu 9.10 server version..


Poglej ce si slucajno kdaj pognal mc s sudo in so se ti spremenile pravice konfiguracijske datoteke.

Greeting screen oziroma message of the day pa spremenis v /etc/motd

Mitja358 ::

Zakaj mi Ubuntu 9.10 ni ustvaril GRUB menuja za izbiro OS-ja? Drugi OS je Win 7.

šernk ::

poizkusi updejtat grub
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Mitja358 ::

Kako?

šernk ::

sicer google it...

mislim pa da je za vpisat v terminal: sudo update-grub
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Mitja358 ::

Ja samo kako naj v terminal to napišm, če pa ni avtomatsko boota v Win. Drugače pa bi moral imeti ubuntu 9.10 že dovolj dober grub, če je še verzija 9.04 prepoznala in ustvarila boot menu.

Pegaz ::

Verjetno ti je windows overwrital grub. Naredi restore gruba z ubuntu live cd-ja (google).

šernk ::

pol pa tko povej ane :D

se mi je zdelo čudno, ker ta napaka v grub je bila nazadnje v alpha 5 različici ubuntu 9.10. kot je pegaz rekel, če si win 7 nameščal za ubuntu, so ti winsi povozili grub, tako da restore oz. reinstall ubuntu, kar ti je pač lažje :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Mitja358 ::

Win 7 je bil nameščen, poleg pa sem včeraj inštaliral še 9.10, tako da bi moral narediti boot menu.

šernk ::

prvi zadetek na google: link

zgleda dokaj isti problem
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Mitja358 ::

Najlepša hvala. Bom sprobal še danes pa poročam.

tx-z ::

A je kdo že kdaj probaval na Ubuntu Server uporabt kšn tvtuner, k bi recimo vsako minuto shranjeval sliko k pride na video in? :)
tx-z

BlaY0 ::

Mitja358: Win 7 je bil nameščen, poleg pa sem včeraj inštaliral še 9.10, tako da bi moral narediti boot menu.

Kako pa veš da ti ga ni naredil? Lahko da ti ga je, samo ti ga ne prikaže in butne kar v prvi sistem po vrsti. Stiskaj SHIFT po BIOS inicializaciji pa boš dobil meni.

BigWhale ::

A je kdo že kdaj probaval na Ubuntu Server uporabt kšn tvtuner, k bi recimo vsako minuto shranjeval sliko k pride na video in? :)


Preberi prvi slo-techov clanek, pa namesto web-cama uporabi tuner. Vecina tunerjev uporablja video4linux2 driverje. :)

poweroff ::

Pri TV tunerjih (analognih) se splača pobrskati po bazi http://www.linuxtv.org/.

Včasih so namreč kakšne težave z BTTV moduli.

Za shranjevanje snapshootov pa si poglej man od xawtv. Po moje bi šlo.
sudo poweroff

birtija ::

Živjo, si bom kar tole temo sposodu, ker imam nekaj vprašanj:
- sem najprej probal Ubuntu 9-10 kot live CD in je bilo vse OK
- potem sem poskusil z instalacijo, vse je bilo OK (vsaj tako sem mislil), instalacija se je končala
- pognal sem ponovno, vendar se mi Ubuntu ni hotel postaviti z HDD, ampak je vzrajno iskal "boot from CD".
- potem sem v BIOSU izklopil CD kot boot device, odklopil CD pogon,potem pa sploh ni nilo nič.

Kaj delam narobe, pri instalaciji oklkjukam možnost novega instala s popolnim izbrison vsebine HDD.

Sem totalni novinec, ker pa rad poizkusim vse, sem se po prebiranju postov o prijaznosti Ubuntu-ja odločil da probam še to.

poweroff ::

Si nastavil, da je first boot device HDD (v BIOS-u)?
sudo poweroff

birtija ::

naredil vse kot pri W.
Sprašujem: disk je neformatiran, zalaufam Ubuntu CD, a je potrebno na kaj posebnega pazit pri instalaciji?

poweroff ::

Če na disku ni nobenega drugega operacijskega sistema ne. Sicer pa nastaviš (izbereš nekje v 3. ali 4. koraku namestitve) dualboot oz. namestitev poleg drugega OS-a. V tem primeru se splača tudi narediti backup podatkov že obstoječega OS-a...
sudo poweroff

birtija ::

Disk je bil popolnoma prazen. Celo edini disk v sistemu. Potem sem na isti disk instaliral XP in je šlo brez problema.
Sedaj sem v isti comp vgradil še en fizični disk (ne particijo) in bom poskusil z instalacijo še ubuntuja. Kakšen nasvet?
C disk bo XP, D disk bo Ubuntu.

tx-z ::

Hehe, ...v linuxu nimaš c: pa d: pa tko naprej :P
tx-z

birtija ::

sem povedal da sem začetnik. vseeno kako se bo imenoval disk, na drug disk bom dal ubuntu, pa kar bo bo. Nasvetov očitno ni veliko!
Hvala

tx-z ::

Dve primarni particiji nared ane (+tretja za swap) :P Na prvo daš recimo windowse, na drugo ubuntu, tretja pa pol swap...Vse primarne
tx-z

Robocop1 ::

Da ne bom odpiral nove teme, bom kar tukaj napisal svoje vprašanje:
Imam ASUS x50sl in Ubuntu 9.04. Problem je v tem, da je slika na webcam narobe obrnjena (za 180° - upside down). Zanima me, kaj moram narediti (kam kaj vpisati), da bom sliko obrnil, tako da bo ok?

poweroff ::

Kateri program uporabljaš za gledat? Cheese zna obračati sliko - poglej med nastavitve.
sudo poweroff

Zero0ne ::

Disk je bil popolnoma prazen. Celo edini disk v sistemu. Potem sem na isti disk instaliral XP in je šlo brez problema.
Sedaj sem v isti comp vgradil še en fizični disk (ne particijo) in bom poskusil z instalacijo še ubuntuja. Kakšen nasvet?
C disk bo XP, D disk bo Ubuntu.


GNU/Linux uporablja standardno naslavljanje diskov in datotečnih sistemov, in ne windowsovega sistema. Prvi disk je ponavadi /dev/sda, particije na njemu pa /dev/sda1 do /dev/sdaN, kjer je N število particij. Naslednji disk je potem /dev/sdb, itd...

Nasveti...če prvič inštaliraš GNU/Linux, vsekakor naredi posebej particije za /boot (sicer se ti zbriše bootloader, če kdaj formatiraš particijo /), ter lastno /home particijo, da se ti ohranjajo user nastavitve med inštalacijami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero0ne ()

popaj113 ::

kako dodam afno na ubuntuju 9.10

birtija ::

Disk je bil popolnoma prazen. Celo edini disk v sistemu. Potem sem na isti disk instaliral XP in je šlo brez problema.
Sedaj sem v isti comp vgradil še en fizični disk (ne particijo) in bom poskusil z instalacijo še ubuntuja. Kakšen nasvet?
C disk bo XP, D disk bo Ubuntu.


GNU/Linux uporablja standardno naslavljanje diskov in datotečnih sistemov, in ne windowsovega sistema. Prvi disk je ponavadi /dev/sda, particije na njemu pa /dev/sda1 do /dev/sdaN, kjer je N število particij. Naslednji disk je potem /dev/sdb, itd...

Nasveti...če prvič inštaliraš GNU/Linux, vsekakor naredi posebej particije za /boot (sicer se ti zbriše bootloader, če kdaj formatiraš particijo /), ter lastno /home particijo, da se ti ohranjajo user nastavitve med inštalacijami.


Zaenkrat sem odstopil od tega projekta. Sem mislil, da gre tako kot pri Windowsih, vtakneš CD v comp in vse ostalo se naredi samo. Hvala za nasvete.

tx-z ::

Pol si pa dej gor Wubija (Ubuntu Installer for Windows)....Čist simpl inštaliraš ubuntuja, pa komot maš double boot..Nobenih zajebancij :P

klik pa si mau poglej :)
tx-z

BigWhale ::

Zaenkrat sem odstopil od tega projekta. Sem mislil, da gre tako kot pri Windowsih, vtakneš CD v comp in vse ostalo se naredi samo. Hvala za nasvete.


Saj se nardi samo in tako kot v Windows, moras paziti, da ne prepises obstojecega sistema, ce ga imas na racunalniku in ce tega ne zelis. Ce nimas, potem je namestitev trivialna. Se bolj trivialna kot namestitev Windows.

šernk ::

Zaenkrat sem odstopil od tega projekta. Sem mislil, da gre tako kot pri Windowsih, vtakneš CD v comp in vse ostalo se naredi samo. Hvala za nasvete.


če imaš v compu 2 diska ne vem kakšen je postopek, vendar če imaš 1 disk, je vse skupaj precej precej enostavneje kot inštalacija samih windowsov. Sam rečem tako, za win XP ko sem 2x videl inštalacijo...sem rekel tega ne bom nikoli znal (čez pol leta sem jih samstavil gor), ko sem videl prvič inštalacijo od ubuntu, mi je bilo vse kristalno jasno, če greš vodeno nimaš praktično kaj zgrešiti ker ti vse piše in riše, če greš ročno je malce zahtevneje.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

BlaY0 ::

Predno sem jaz prvič Linux inštaliral (15 let nazaj) sem si najprej sprintal en pok navodil, ki sem jih tudi prebral, si podčrtal tisto kar je bilo pomembno in potem s samo inštalacijo ni bilo težav (razen tega, da je bilo par disket zanič in sem jih moral še enkrat vleči dol prek 9.600 bps modemske povezave).

Danes imamo pa vse v grafičnem načinu, vse v Slovenščini, help s klikom na miško, Google, 1000 in en forum, Halo Pizzo, Halo Alko, 10/10 optiko in ne vem kaj vse še pa se nekateri obnašajo tako, kot da bi bili slepi gluhi in nepismeni.

Samo eno besedo imam za to... ŽALOST!

Hexx ::

Da ne bom odpiral nove teme, bom kar tukaj napisal svoje vprašanje:
Imam ASUS x50sl in Ubuntu 9.04. Problem je v tem, da je slika na webcam narobe obrnjena (za 180° - upside down). Zanima me, kaj moram narediti (kam kaj vpisati), da bom sliko obrnil, tako da bo ok?

Kolega ima tudi podoben model Asusa in ima isti problem pri kamerci v Oknih

poweroff ::

Mogoče je pa strojna napaka - narobe vstavljena kamera?
sudo poweroff

Robocop1 ::

Ni napaka strojne opreme, ampak problem z gonilniki. Na Win. Vista je namreč slika prav obrnjena, na Ubuntu 9.04 pa je "upside-down". Iščem rešitev, ki bi bila neodvisna od programa, ki ga uporabljam. Zdaj je namreč v vseh programih slika obrnjena za 180°.

FYP ::

Imam vprašanje..Na računalniku sem imel do predkratkim windows 7, potem sem namestil Ubuntu ter Mint in vse normalno deluje...vendar sem sedaj prišel do problema.
Ubuntu se mi je na začetku normalno bootal, potem mi je pa po tem ko sem izbral bootanje Ubuntuja prikazal blank screen. To sem popravil s pomočjo strica Googla do te mere da mi avtomatsko boota terminal. Zopet sem googlal ter poskušal s tem da bi zagnal z raznimi ukazi, vendar na žalost neuspešno...
lp, JO10

poweroff ::

Hmm, lahko bol opišeš kaj se je zgodilo? Imaš dualboot? Si morda nameščal kakšne popravke / gonilnike za grafično? Si morda menjal grafično? Kaj se zgodi, če v terminalu napišeš sudo /etc/init.d/gdm restart ?
sudo poweroff

FYP ::

Prvo, hvala za hiter odgovor..
Imam dualboot, mislim da nisem nameščal ničesar za grafično, nisem je niti menjal.
Če to vpišem v terminalu me seveda vpraša za geslo, potem pa mi začne utripat ekran in mi poda dva ukaza in oba vsebujeta restart. Ko sem vpisal oba, utripanje ni prenehalo tako da sem rebootal.

Icematxyz ::

Počasi bo treba odpreti temo "Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming."? Manj kot dva tedna je do izzida? Uporabniki ki bodo migrilali ali nadgrajevali svoj operacijski sistem pa bodo zagotovo imeli kakšno vprašanje specifično povezano z to verzijo OS? Po vzoru Windows OS kjer si vsaka nova različica oken zasluži novo temo?

Res je da je ditribucij ki temeljijo na Linux veliko. Ampak Ubuntu kljub temu je nekaj na kar zadnje čase najprej pomislimo ko govorimo o splošno namenskem odprto kodnem in prosto dostopnem namiznem operacijskem sistemu? Potem že delajo nekaj prav?

In dejansko se zna zgoditi da je prav ta različica tista ki resnično simbolizira to pod katerim geslom jo promovirajo. Sprememba ki prihaja?

Linux kot namizni operacijski sistem tvoj trenutek prihaja? In Ubuntu 10.04 LTS je resnično simbol prav tega?!

Zgodovina sprememb…

zee ::

Ne vem, ce. Glede na spremembe, ki jih obljubljajo, pricakujem en kup nedelujoce periferije. ;(
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Icematxyz ::

9.10 mi deluje dobro. Alt+F2 + "update-manager -d" izvajam sedaj.

Če bo po eni uri in pol kot mi obljublja da bo trajala nadgradnja na 10.04 LTS beta2 vse na prvi pogled delovalo dobro.

Potem si zasluži 10.04 LTS novo temo? Pošteno? :)

zee ::

Kakopak...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

poweroff ::

Poiskusi preimenovat /etc/X11/xorg.conf: sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.old in potem še enkrat restar gdm-ja.

Zee - glede na to, da bo gor nov (dopolnjen) kernel, ne pričakujemo, da bi obstoječa strojna oprema, ki deluje,nenadoma nehala delat.
sudo poweroff

Icematxyz ::

Progress..

Work in progress

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Pyr0Beast ::

Hmm: Kakšna bi bila potreba da postavimo še en Ubuntu Mirror v Si ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
««
«
1 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1042311506 (101) Ijus
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478745 (7957) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093158818 (116411) Icematxyz
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335272 (5056) matijaz74
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133249 (96135) Icematxyz

Več podobnih tem