» »

Ameriška kulturološka in informacijska ekspanzija

Ameriška kulturološka in informacijska ekspanzija

whatever ::

Opažam, da vsi govorimo že napol angleško, tudi v vsakdanjem pogovoru. Osebno casually miksam angleščino s slovenščino, tako pri pogovoru na forumu, kot v vsakdanjem živjenju. Tudi praktično vsi od nekdanjih sošolcev, ki v osnovni šoli niso imeli za burek znanja, zastopijo in govorijo angleško. Ne pravim, da je trend zaskrbljujoč, zdi se mi zgolj zanimivo, koliko smo se nalezli angleščine in kulture. USA vlada ima pameten in premeten načrt.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

bluefish ::

USA vlada ima pameten in premeten načrt.
In ta načrt je kak?

whatever ::

Mediji, še posebej internet, imajo pomoje velik impact na to, bistveno večji kot njihova gospodarska vlaganja in sam kapitalistični sistem.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

nevone ::

Mediji, še posebej internet, imajo pomoje velik impact na to, bistveno večji kot njihova gospodarska vlaganja in sam kapitalistični sistem.


Informacijsko so najbolj razviti. Delajo produkte, ki širijo obzorja veliko ljudem po zemeljski obli.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

whatever ::

O, nevone, long time no C (see). Oziroma, mogoče si C v zadnjem času kaj uporabljala.;)
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

nevone ::

O, nevone, long time no C. Oziroma, mogoče si C v zadnjem času kaj uporabljala.


Grem u kodo tudi ja, samo ni to glavni razlog za pauzo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

whatever ::

Kaj pa je?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

jype ::

Jaz pa zelo redko uporabljam amerikanščino. Angleško, po drugi strani, govorim precej pogosto, ja.

Tr0n ::

Veliko stvari se da bolj elegantno in "lazje" povedat v anglescini. Velikokrat tudi prej najdem pravi pomeni v anglescini, kot v slovenscini.

Dunno why.

whatever ::

jype - no need to be sarcastic, tema je drugač po moje OK zastavljena. Sicer pa tako v večini primerov najbrž ni velike razlike.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

nevone ::

Mediji, še posebej internet, imajo pomoje velik impact na to,


Internet je nedvomno velik player na področju še dodatnega večanja vpliva Amerike. Sej so ga Amerikanci dali v življenje in težko si predstavjam, da bi ga dal kdo drug. Drugje se povsod preveč bojijo morebitnih nepričakovanih vplivov. Ampak realnost je taka, da je glaven namen, s katerim se neko stvar uvede. In če so nameni plemeniti in če ljudje to tko sprejmejo, so koristi vedno večje od slabosti.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

Kaj pa je?


Mau sem bla off-line. Oziroma je bil on-line dislociran.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

whatever ::

S temle zadnjim postom zveniš kot Alice AI bot, ni mi čist jasno, kaj misliš s tem. Da si bla brez kompa ali povezave v net?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

jype ::

whatever> Sicer pa tako v večini primerov najbrž ni velike razlike.

Nisem sarkastičen in razlika je ogromna. Amerika je tako kot Rusija. Razteza se od Kansasa do New Yorka.

Nič ni narobe, če se svet spremeni v New York, če se v Kansas, bom pa z veseljem storil samomor.

nevone ::

S temle zadnjim postom zveniš kot Alice AI bot, ni mi čist jasno, kaj misliš s tem.


Hja, tko kot si razumel, je blo tudi mišljeno - se pravi, da ne povem prav zadosti.

No, pa vseeno. Na lokaciji kjer se pretežno nahajam, ni bilo internetne povezave. Razlog za to pa je kakršen pač je - ni važno skratka, sploh pa ne za to temo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

whatever ::

nevone: OK.
jype: Zanimivo, nisem vedel, da so take razlike med posameznimi zveznimi državami.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

jype ::

Ne, saj ne gre za zvezne države. Gre za kulturo in mindset. Razlike med zveznimi državami niso tako velike, razlike med kulturami pa seveda še večje.

terryww ::

Po mojem je to prednost ekonomske velesile. Poskrbeli so za takšno okolje, kjer se lahko razvijajo podjetja kot so Facebook, Intel, MS ipd. FB je kolko vem šele pred kratkim bil poslovenjen, če prej nisi obvladal ang si bil pač outsider med kolegi ker nisi bil na FB. Verjetno najbolj opazno je vse skupaj pri računalnikih. Kolko let smo čakali na "tipkovnico" in hodli okol s "keyboardom", RAM-om, CPU-jem ipd. Proizvedejo stvari, ki si jih ljudje želijo uporabljat/gledat/poslušat ali pa za to sami poskrbijo (snemanje dragih videospotov, Balmerjevi oglasi ). Če želiš programirat, moraš znat ang, da veš kaj pišeš oz. ali je kdo slišal v literaturi za "za" zanko namesto for zanke?
Očitno gre za to, da zaprti krog ljudi, ki imajo svojo kulturo, jezik razvije neko stvar, ki je uporabna in zdaj se želijo v to skupino vključit tudi ostali ali pa se vsaj z njimi družit za kar je pač treba prevzet nekaj kulture in jezika. Podobno se pobira nemščino na svetovnih univerzah pri predavanjih fizike. Imaš recimo Bremsstrahlung, Eigenvector, Welcher-Weg-information, Gedankenexperiment, Ansatz, Zitterbewegung. Bili so uspešni pri svojem delu, ostali so se za to zanimali in preden je bil prevod v maternem jeziku, je bil orginal. Isto kot če koga vprašaš če je zadovoljen s svojim polprevodniškim diskom, nebo vedel za kaj se gre dokler ne razložiš, da misliš SSD. Zgleda, da če si dovolj zanimiv ostalim ali pa te prepričajo, da jih rabiš (glej Balmerjev oglas), prevzameš del njihove kulture in jezika.

Pyr0Beast ::

Polprevodniški disk ? O jezus...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Dva trenda sta vsaj. Eden je globalizacija in s tem amerikanizacija celega sveta. Drugi trend je kreiranje novih lokalizmov, oziroma speciezacija. Drugi trend prevladuje, naute verjel.

Celo genetska različnost ljudi, je vsak dan VEČJA. Ne samo kulturna.

Meni to ni preveč všeč, a logičen premislek to da.

whatever ::

Ja, res ne verjamem, da prevladuje drugi trend. Primer(i)? Sploh v času tako informacijske, kot transportne evolucije (google earth). Zemlja je ja z vsakim dnem takorekoč "manjša".
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Thomas ::

Za genom si lahko predstavljaš, da "spajanje ras" preko mešanih zakonov ne enoti tako hitro, kot nove mutacije prihajajo v genom. Vsak dan se rodi okoli 200000 ljudi, vsak s svojim majhnim novumom v genih. Par jih je namenjeno v zakladnico za naprej.

Za memenom pa tudi. Kotijo se nove ideje med katerimi ljudje lahko izbirajo in postajajo kulturno vse bolj različni. Vektorski prostor memepleksa, dobi vsak dan kakšno novo dimenzijo in povprečna razdalja točkami v tem prostoru se veča.

Tako kot se Vesolje pospešeno širi, se pospešeno širi tudi memeplex space. Prostor obstoječih ideologij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

terryww ::

@Thomas
memenom, memepleks, memeplex space... Od kot to pobiraš? In ja, google dela v moji vasi.

Popravek: a, le našel

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: terryww ()

whatever ::


Za memenom pa tudi. Kotijo se nove ideje med katerimi ljudje lahko izbirajo in postajajo kulturno vse bolj različni. Vektorski prostor memepleksa, dobi vsak dan kakšno novo dimenzijo in povprečna razdalja točkami v tem prostoru se veča.

Tako kot se Vesolje pospešeno širi, se pospešeno širi tudi memeplex space. Prostor obstoječih ideologij.


Tole z memenom in analogija prostora idej z vektorskim prostorom je zelo kreativna izpeljava. Vendar določene ideologije so že kar stara zadeva, celo transhumanistična ni več tako zelo nova. Seveda - dodelave in podrobnosti so še v delu, ampak sama osnovna ideja brez detajlnjih definicij in izpeljav, je bila pa prisotna že leta 1956.

http://www.multivax.com/last_question.h...

Issac Asimov. Ko sem prebral to zgodbo (BTW, odlična), sem bil šokiran, da je nekdo že leta 1956 o tem razmišljal.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Gladi ::

Pogledaš kakšnega geeka/geekarco, se spotaknem ob Looney , ob njenih objavah se prav zamisliš, kako nekateri še izražat v slovenskem jeziku ne znajo. Če človek kaj razmišlja, ugotovi, da je to v bistvu sramota, da tako ne spoštujemo svojega jezika ter ga ne uporabljamo.Nekak se nam očitno zdi da je vse kar je preko meje bolj zanimivo, kot mi sami.

whatever ::

Sigurn smo manj patriotski, kot kaki Francozi, Avstrijci ali Hrvati. Zato je pa treba otroke delat, da ne bomo izumrl. BTW, Looney je čist kul.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zheegec ::

Pogledaš kakšnega geeka/geekarco, se spotaknem ob Looney , ob njenih objavah se prav zamisliš, kako nekateri še izražat v slovenskem jeziku ne znajo. Če človek kaj razmišlja, ugotovi, da je to v bistvu sramota, da tako ne spoštujemo svojega jezika ter ga ne uporabljamo.Nekak se nam očitno zdi da je vse kar je preko meje bolj zanimivo, kot mi sami.

Temu se reče evolucija jezikov - šibki propadejo. Ti ne uporabljaš "svojega jezika", ampak uporabljaš jezik, ki je prevladujoč na področju, kjer si se rodil in katerega uporabljajo tvoji starši. Ta jezik je lahko pa kateri koli, bolj ali manj je stvar naključja. Zaradi mene si lahko rojen v Spodnjem Dupleku, ime ti je pa Janez Novak, govoriš pa angleško. Dokler si dober človek me res ne briga.

Dokler imamo svojo državo bo "naš" jezik slovenščina. Ko nase gledamo kot EU je "naš" jezik angleščina. Ko pa bomo srečali nasilne zelene vesoljčke pa bo "patriotski" tisti, ki se bo boril za planet Zemlja. Vse je samo stvar percepcije. Čudno, da ne govoriš jezika, ki se je uporabljal v času Karantanije. Kako patriotski pa si?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

rasta ::

Celo genetska različnost ljudi, je vsak dan VEČJA. Ne samo kulturna.

Meni to ni preveč všeč, a logičen premislek to da.

S tem logičnim premislekom se ne strinjam.

Če genome in "memone"(?) vseh ljudi zapišemo kot vektorje v n-dimenzionalnem prostoru in nato na tem prostoru izvedemo clustering (rojenje). Vsak cluster/roj ima svoje težišče in razpršenost (matriko varianc).
Sedaj pa se vprašajmo, kaj se z težišči in razpršenosti rojev dogaja, ko se populacija povečuje (dodajamo vektorje v prostor). Skupno težišče rojev pač nekam drsi, kaj se dogaja z razpršenostjo težišč in posameznih rojev, pa IMHO ni tako zelo jasno. Roji so med seboj odvisni, zato bi lahko tudi konvergirali (zradi mutacij, ki predstavljajo nekašen šum, je varianca roja/rojev navzdol omejena) ali pa so približno konstantni.
Jasno je le, kaj bi se zgodilo, če bi en del populacije ločili od ostale - "njen" roj bi odriftal nekam drugam ...

Vsako sklepanje na podlagi Thomasovega enostavnega razmisleka se mi zdi preuranjeno, meni se zdi sistem preveč zariban (jasno pa ne neizračunljiv!).

Gladi ::

Pogledaš kakšnega geeka/geekarco, se spotaknem ob Looney , ob njenih objavah se prav zamisliš, kako nekateri še izražat v slovenskem jeziku ne znajo. Če človek kaj razmišlja, ugotovi, da je to v bistvu sramota, da tako ne spoštujemo svojega jezika ter ga ne uporabljamo.Nekak se nam očitno zdi da je vse kar je preko meje bolj zanimivo, kot mi sami.

Temu se reče evolucija jezikov - šibki propadejo. Ti ne uporabljaš "svojega jezika", ampak uporabljaš jezik, ki je prevladujoč na področju, kjer si se rodil in katerega uporabljajo tvoji starši. Ta jezik je lahko pa kateri koli, bolj ali manj je stvar naključja. Zaradi mene si lahko rojen v Spodnjem Dupleku, ime ti je pa Janez Novak, govoriš pa angleško. Dokler si dober človek me res ne briga.

Dokler imamo svojo državo bo "naš" jezik slovenščina. Ko nase gledamo kot EU je "naš" jezik angleščina. Ko pa bomo srečali nasilne zelene vesoljčke pa bo "patriotski" tisti, ki se bo boril za planet Zemlja. Vse je samo stvar percepcije. Čudno, da ne govoriš jezika, ki se je uporabljal v času Karantanije. Kako patriotski pa si?

Problem je v miselnosti ljudi oziroma velikega dela ljudi, poglej recimo tenisškega igralca Džokoviča, ki daje bilo kateri intevju ter govori Srbsko, ne glede na to, ali je to mendarodna televizijska hiša ali srbska.

Že takrat so bili neki zametki staro cerkvene slovenščine, glede na to da se je običaj poknežjevanja ohranil vse do 15 stoletja, v slovenskem jeziku, pa le nekaj šteje da lahko dokažem da govorim v grobem podoben jezik.

Okapi ::

Kotijo se nove ideje med katerimi ljudje lahko izbirajo in postajajo kulturno vse bolj različni.

Kar je po eni strani sicer res, po drugi strani pa izumirajo jeziki in narečja, in še kakšni drugi kulturni elementi tudi.

O.

zee ::

tenisškega igralca Džokoviča, ki daje bilo kateri intevju ter govori Srbsko, ne glede na to, ali je to mendarodna televizijska hiša ali srbska


S tem prej pokažeš, da si doma iz enih rovt, v katerih ni ne šole ne tekoče vode in še česa.

in še kakšni drugi kulturni elementi tudi


Kulturni elementi, kot je pohabljanje ženskih spolovil, obrezovanje in podobne debilne prakse naj kar izumrejo. Po možnosti čimprej.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

noraguta ::

Mediji, še posebej internet, imajo pomoje velik impact na to, bistveno večji kot njihova gospodarska vlaganja in sam kapitalistični sistem.

seveda ima , dejansko je internet ustvaril inflacijo v informacijskem smislu. vse je relativno hitro in poceni dostopno. kdo hudiča bo pa še kupoval npr. matematični obzornik če ima zadeve nekaj klikov stran. resda v tujem jeziku pa vendarle.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

whatever ::

Za genom si lahko predstavljaš, da "spajanje ras" preko mešanih zakonov ne enoti tako hitro, kot nove mutacije prihajajo v genom. Vsak dan se rodi okoli 200000 ljudi, vsak s svojim majhnim novumom v genih. Par jih je namenjeno v zakladnico za naprej.

Za memenom pa tudi. Kotijo se nove ideje med katerimi ljudje lahko izbirajo in postajajo kulturno vse bolj različni. Vektorski prostor memepleksa, dobi vsak dan kakšno novo dimenzijo in povprečna razdalja točkami v tem prostoru se veča.

Tako kot se Vesolje pospešeno širi, se pospešeno širi tudi memeplex space. Prostor obstoječih ideologij.


Glede genoma - jst ne bi dajal nevemkolikšne pomembnosti sami genetski diverzifikaciji človeške vrste. Človeka definirajo geni, okolje in samodejavnost. Kakšna je utež teh posameznih aspektov, ni povsem jasno in je bolj stvar subjektivne presoje oziroma, kako se stvar vklaplja v tvoj obstoječi mempleks. Nekateri bi dejali, da je samodejavnost itak iluzija, ker živimo v makroskopsko determiniranem svetu. Jaz puščam odprte vse možnosti. Tudi če je iluzija in živimo v simulaciji, kjer je zavest zgolj bystander, samodejavnost še vedno obstaja. Geni gotovo vplivajo na genetske bolezni, nagnjenost k določenim boleznim, fizične karakteristike, pri psiholoških/memetskih pa imho nimajo več tolikšne teže. Mogoče kakšen je tvoj top IQ, ki ga lahko dosežeš; je pa vprašanje in odvisno od drugih dveh dejavnikov, če ga boš tudi v polni meri razvil.

Glede memenoma - res je, da se rojevajo vsakodnevno nove ideje, toda sprejme oziroma ponotranji oziroma vkalkulira v obstoječi mempleks jih mogoče manj ljudi kot se to zdi. "Renegades" so bolj redke sorte. Zopet ni fora v diverzifikaciji memetskega prostora, ampak v utežeh, ki jih posamezni memi nosijo! En tak prevladujoč mem je, da je večina ljudi zadovoljnih ali vsaj nekako shaja s trenutnim sistemom. Ljudje načeloma skeptično reagirajo na drastične spremembe. Ravno zato sem prepričan, da vse bolj gravitira k globalizaciji in stapljanju kultur ter načina življenja, kot obratno.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Thomas ::

Očitno, kolikor sem zguglal in zbingal, sem včeraj izumil neologizem "memenom". Tudi "zbingal" je tak neologizem, izumljen za potrebe tegale posta.

Ampak monogi obadva dobro razumete, je pa samo še ena taka povečava prostora, ki se vsak dan dogaja.

http://www.neologisms.us/

Neologizmi, nove besede, se kotijo hitreje, kot stare odhajajo v pozabo. Ampak zelo malo nas je, ki nas iritira "heisenbug". Celo na tem forumu. Jaz po drugi strani, enih zadev sploh ne štekam in se niti ne trudim da bi jih.

whatever ::

Tudi meni so neologizmi všeč. Si jih pogosto govorim.:)) Kakšna pijanska družba, kateri sem v di(v)jaških letih pripadal, jih je stresala kar iz rokava. Pol se jih je že toliko nabralo, da smo imeli kar svoj argo.:D All I can say about life, is that's a Rollercoaster (unpredictable, chaotic, and absurd).
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prešernov dan - zakaj praznujemo njegovo smrt? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10714667 (12639) Ramon dekers
»

Afričani niso čist diht (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Problemi človeštva
78680046 (69697) guest #44
»

Posiljevanje obiskovalcev slo-tech.com z izrazi ala "bliskovni" (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Slo-Tech
26646652 (41255) Gandalfar
»

Uvedba srbščine v OŠ - jezikovno in kulturno nasilje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12915856 (13716) w00tnes
»

Števniki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17849934 (47683) Malajlo

Več podobnih tem