» »

Prešernov dan - zakaj praznujemo njegovo smrt?

Prešernov dan - zakaj praznujemo njegovo smrt?

«
1
2 3

Gregor P ::

Mogoče je to vsakemu osnovnošolcu jasno, ampak jaz se resnično ne spomnim tega iz mojih časov, zakaj pravzaprav praznujemo smrt Franceta Prešerna namesto njegovo rojstvo? Ker je šele po smrti postal "velik" saj za časa rojstva še ni mogel nič narediti, kakšna je pravzaprav "filozofija" v ozadju?

Na spletu sem našel recimo:
nekateri poznavalci odgovarjajo, da zato, ker se je rodil kot eden izmed šestih orok, umrl pa kot velik pesnik

zato, ker se smrtjo umetnika delo popolnoma odtrga od avtorja in zaživi svoje, samostojno življenje


Vendar mene zanima uradna razlaga, torej kako in zakaj so se odločili politiki v naši državi za kulturni praznik na ta dan?:8) Je bila to čisto takšna racionalna odločitev, da ni še en praznik decembra ipd.?

P.S.: sicer njegov rojstni dan tudi obeležimo s kulturnimi prireditvami.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
  • spremenil: Gregor P ()

Zeberdee ::

Predvidevam, da tudi zato, ker je decembra že ogromno prostih dni in bi bili še en dan več pijani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zeberdee ()

Gray_Warden ::

pač bi bili en dan več pijani na dan slovenskega največjega pijanca

amigo_no1 ::

Saj je tudi 1.11 državni praznik.

Mr.B ::

Zato ker je to mentaliteta Slovencev. Cenimo Ljudi šele po smrti, ne prej...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

T-h-o-r ::

ker bi morali ceniti koseskega,

ne pa tega groznega človeka!!!!
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

gendale ::

to sm tud jst doskrat sprešval, pa nikoli nisem dobil dobrega odg
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

T-h-o-r ::

drugače pa


zaradi partizanov
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

PaX_MaN ::

Vendar mene zanima uradna razlaga, torej kako in zakaj so se odločili politiki v naši državi za kulturni praznik na ta dan?:8) Je bila to čisto takšna racionalna odločitev, da ni še en praznik decembra ipd.?

8. februar je Prešernov dan že od 1.2.1945. Pomoje od mrtvecev kej dost ne boš zvedu.
Kaj so si po osamosvojitvi mislil, ne piše.
Lahko sicer greš na dlib.si gledat, sam te bo pomoje od debilnosti vmesnika minil.
Pozeneje pa, Bojan Kontič je menda enkrat napisal predlog da bi Prešernov dan praznovali na dan njegovega rojstva:
BOJAN KONTIČ: Čeprav predlagana sprememba zakona ne uvaja predlogov, ki sem jih zapisal v predlog pred nekaj leti in sem predlagal, da se dan samostojnosti praznuje na dan izvedbe plebiscita in da se kulturni praznik praznuje na dan rojstva Franceta Prešerna in ne na dan smrti, bom vsekakor to spremembo zakona podprl.

redo ::

Ker smo veseli, da je umrl?

Vitez ::

T-h-o-r je izjavil:

ker bi morali ceniti koseskega,

ne pa tega groznega človeka!!!!


Butl.

Prešerna se ceni zaradi njegovih pesmi, koga briga način življenja. Pesmi Koseskega so tretjerazredne.

Gregor P ::

PaX_MaN je izjavil:

Pomoje od mrtvecev kej dost ne boš zvedu.

Po tej logiki lahko kar ukinimo predmet zgodovine ker mrtvih ne morejo več vprašati, kako je bilo, njihovi zapiski, poročila, knjige, ostali dokumenti, materiali pri sprejemanju zakonov ipd. pa so povsem irelevantni; sploh se pa od mrtvih ne sme nič prenašati naprej, zato ker so preprosto mrtvi?!?;((
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

gendale ::

ko smo že pri prešernu

zakaj ne dajo v himno še:


V sovražnike z oblakov
Rodu naj na'šga treši grom!
Prost, ko je bil očakov
Naprej naj bo Slovencov dom!
Naj zdrobe
Njih roke
Verige vse, ki jim teže!
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

PaX_MaN ::

Gregor P je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:

Pomoje od mrtvecev kej dost ne boš zvedu.

Po tej logiki lahko kar ukinimo predmet zgodovine ker mrtvih ne morejo več vprašati, kako je bilo, njihovi zapiski, poročila, knjige, ostali dokumenti, materiali pri sprejemanju zakonov ipd. pa so povsem irelevantni; sploh se pa od mrtvih ne sme nič prenašati naprej, zato ker so preprosto mrtvi?!?;((

O čem ti to?
(Hočem rečt da so ljudje, ki so uzakonl 45-tega 8. februar kot Preešernov dan, več al manj pod rušo. Good luck there. )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Gregor P ::

PaX_MaN je izjavil:

O čem ti to?

O tvojem zgrešenem stavku:

PaX_MaN je izjavil:

Pomoje od mrtvecev kej dost ne boš zvedu.


PaX_MaN je izjavil:

(Hočem rečt da so ljudje, ki so uzakonl 45-tega 8. februar kot Preešernov dan, več al manj pod rušo. Good luck there. )


The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Mr.B ::

gendale , pustimo da je Slovenska himna nek unikum, ampak...

Sklepam da provociraš.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

metalc ::

Partijski dekret enkrat z začetka 1945.

Takrat je bilo že vsakemu jasno, da je konec vojne le še vprašanje časa in potrebni so bili nadaljnji koraki v izvajanju revolucije. Kultura je pri takšnih stvareh pripravno orodje in nekdo se je domislil, kaj če bi v okupirani Sloveniji razglasili kulturni praznik in s tem poslali neko sporočilo. Prešeren je že od prej bil dokaj popularen, tudi skorajšnji novi oblasti je bil ideološko sprejemljiv, torej.... Ups, njegov rojstni dan (3. decembra) so ravno zamudili, ampak če je pred vrati datum njegove smrti, bo tudi to dobro...

Bananovec ::

Torej lahko rečemu temu prazniku Praznovanje propada propadajočega? Just asking.
Nimam nič proti prazniku, ga niti ne sovražim niti slavim.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Volk| ::

Mene pa sploh čudi, da slavimo tega pijanca. Je veliko boljših pesnikov pa jih ne čistaljo tako kot tega pijanca.
Pač, slovenčki glupi.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

;-) ::

zdaj pa 1 mio question :)

Zakaj so ga klicali dr.figfig v resnici in kaj nam bluzijo v šoli da je fige delil... ve kdo ?

Gregor P ::


Ja če bi bil tolk zihr, kako se vse zve iz
njihovi zapisk[ov], poročil, knjig, ostali[h] dokument[ov], material[ov] pri sprejemanju zakonov
bi mel v tvojem izhodiščnem postu že vse razložen kdo, kaj in kako, so si mislil - ker bi obviozno vedu kje iskat in bi, glede na tvoje zanimanje za to - kar štiri vprašanja - tut že v teh materialih poiskou, anede - tko pa obviozno niti tega ne veš, zato tudi omenjena štiri vprašanja, da se ti pod nujno prnese na zlatmu pladnu pred nos, ker si obviozno prepričan, da se ničesar ne da najdet, ker bi sicer šel sicer kopat po arhivih al neki in bi že omenjenih štirih vprašanj v začetku te teme sploh bilo ne bi.

Ugani, koliko tem bi sploh bilo na tem forumu, če bi bilo po tvoje8-); pa umiri se malo konec koncev smo v loži; si pač podal neposrečen stavek, ki je skregan z logiko, sedaj moraš pač živeti s tem ... in mi s teboj:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

logout ::

dr. fick fick ...

L.p., Kloko

žana ::

Rojstvo katerega 'pomembnega' preminulega Slovenca se slavi? Nobenega. in od umrlega enako.
Play music with real instruments.

PaX_MaN ::

žana je izjavil:

Rojstvo katerega 'pomembnega' preminulega Slovenca se slavi? Nobenega. in od umrlega enako.

Dan rojstva Primoža Trubarja.

žana ::

PaX_MaN je izjavil:

žana je izjavil:

Rojstvo katerega 'pomembnega' preminulega Slovenca se slavi? Nobenega. in od umrlega enako.

Dan rojstva Primoža Trubarja.

A smo ga praznovali, ko je še živel?
Play music with real instruments.

PaX_MaN ::

Pojma nimam; ti si vprašal za "preminulega [...] in umrlega [...]".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Ramon dekers ::

Volk| je izjavil:

Mene pa sploh čudi, da slavimo tega pijanca. Je veliko boljših pesnikov pa jih ne čistaljo tako kot tega pijanca.
Pač, slovenčki glupi.


+1



slovenska kultura je en velik podn s cankarjem in prešernom skupaj. Jp z malo začetnico.

Tisto čtivo ki ima pa globljo vsebino se da pa ponavadi na "stran" ker je premalo promovirana.

PaX_MaN ::

Meh. Jst pravm: sto ljudi, sto definicij "globljih vsebin".

Ramon dekers ::

ja in česa se lahko naučim od Prešernovih del? Sonetni venec je bil kao neko čudo v svetu, nek dosežek bla bla bla...Ampak še vseeno nevem kaj lahko od takšnih del poberem.

žana ::

žana je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:

žana je izjavil:

Rojstvo katerega 'pomembnega' preminulega Slovenca se slavi? Nobenega. in od umrlega enako.

Dan rojstva Primoža Trubarja.

A smo ga praznovali, ko je še živel?

ja..vprašala :) nismo praznovali, sigurno ne.

Ramon dekers je izjavil:

ja in česa se lahko naučim od Prešernovih del? Sonetni venec je bil kao neko čudo v svetu, nek dosežek bla bla bla...Ampak še vseeno nevem kaj lahko od takšnih del poberem.

meni je Prešeren z Zdravljico prinesel nekaj sreče na maturi in pripomogel do 5-ke .. =) da nisem dobila kaj meni težjega.
drugače se pa strinjam.
Play music with real instruments.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: žana ()

marijancek ::

zato ker se njegove smrti ljudje bolj spominjajo kot njegovega rojstva.

T-h-o-r ::

Volk| je izjavil:

Mene pa sploh čudi, da slavimo tega pijanca. Je veliko boljših pesnikov pa jih ne čistaljo tako kot tega pijanca.
Pač, slovenčki glupi.

žal, jih ni

kolikor je bil pijanec

je bil pesniški genij

ampak, nekaterim je dovolj nekaj verzov od saške lendero, kot višek umetniškega izražanja
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

jype ::

V šolah bi moral mulariji za prebrat dat Drobtinice, pa ne morjo, ker so not grde besede.

Ramon dekers ::

T-h-o-r je izjavil:

Volk| je izjavil:

Mene pa sploh čudi, da slavimo tega pijanca. Je veliko boljših pesnikov pa jih ne čistaljo tako kot tega pijanca.
Pač, slovenčki glupi.

žal, jih ni

kolikor je bil pijanec

je bil pesniški genij

ampak, nekaterim je dovolj nekaj verzov od saške lendero, kot višek umetniškega izražanja



čakaj malo. Se ne bi dalo Prešerna menjati za Slomška? Aja on je bil klerikalc in zato manj sposoben.

Pesniški genij lepo te prosim. Njegov povodni mož je primerljiv s pesmimi saške lendero in kakšni brizgalni brizgi.

jype je izjavil:

V šolah bi moral mulariji za prebrat dat Drobtinice, pa ne morjo, ker so not grde besede.



Alamut je bil enkrat za maturo.

Pa 7000 dni v Sibiriji bi tudi lahko bil kot obvezno čtivo. Potem imaš še nov roman Psi...ma dost je literautere sam hudič je ko so naši šolniki in kulturniki nesposobni da bi jo uvedli v šolski sistem.

Zgodovina sprememb…

echo ::

No, da vidmo kaj dragi Ramon primerja
POVODNI MOŽ

Od nékdej lepé so Ljubljanke slovele,
al lepši od Urške bilo ni nobene,
nobene očem bilo bolj zaželene
ob času nje cvetja dekleta ne žene. -
Ko nárbolj iz zvezd je danica svetla,
narlepši iz deklic je Urška bila.

Mnogtére device, mnogtére ženice
oko je na skrivnem solzé preliválo,
ker Urški srce se je ljubega vdalo;
al ljubih bilo je nji vedno premalo.
Kar slišala moških okrog je slovét,
skušála jih v mreže razpete je ujet.

Je znala obljúbit, je znalá odreči,
in biti priljudna, in biti prevzetna,
mladenče unémat, bit staršim prijetna;
modrij in zvijač je bila vseh umetna;
možake je dolgo vodila za nos,
ga stakne nazadnje, ki bil ji je kos.

Na Starem so trgu pod lipo zeleno
trobente in gosli, in cimbale pele,
plesále lepote 'z Ljubljane so cele
v nedeljo popoldan z mladenči vesele;
bila je kraljica njih Urška brhka,
plesáti ni dolgo nje volja bila.

Jih dókaj jo prosi, al vsakmu odreče,
prešerna se brani in ples odlašuje,
si vedno izgovore nove zmišljuje,
že sonce zahaja, se mrak približuje;
že sedem odbila je ura in čez,
ko jela ravnat se je Urška na ples.

Al, ker se ozira, plesavca si zbira,
zagleda pri mizi rumeni junaka;
enacga pod soncam mu ni korenjaka,
želi si plesáti z njim deklica vsaka -
omrežit ga Uršika lepa želi,
zaljubljeno v njega obrača oči.

To videt, mladenič se Urški približa:
"Al hôtla bi z mano plesati?" ji pravi,
"kjer Donava bistri pridruži se Savi,
od tvoje lepote zaslišal sem davi,
že, Uršika zala! pred tabo sem zdaj,
že, Uršika zala! pripravljen na raj!"

To reče in se ji globoko prikloni,
sladkó mu nasmeja se Uršika zala:
"Nobene stopinjice še nisem plesala,
de čákala tebe sem, res je, ni šala -
zatorej le hitro mi roko podaj,
lej, sonce zahaja, jenjuje že raj!" -

Podal ji mladenič prelepi je rôko,
in urno ta dvá sta po pódu zletela,
ko de bi lahké peretnice imela,
bila bi brez trupla okrog se vrtela,
ne vidi se, kdaj de pod noga udar',
plesala sta, ko bi ju nosil vihar.

To videti, drugi so vsi ostrmeli,
od čudeža godcam roké so zastale;
ker niso trobente glasova več dale,
mladenča nogé so trdó zaceptale;
"Ne maram," zavpije, "za gosli, za bas,
strun drugih, ko plešem, zapoje naj glas!"

So brž pridrvili se črni oblaki,
zasliši na nebu se strašno gromenje,
zasliši vetrov se sovražno vršenje,
zasliši potokov derečih šumenje,
pričjóčim po koncu so vstali lasje -
oh, Uršika zala, zdaj tebi gorje!

"Ne boj se, ti Urška! le hitro mi stópi,
ne boj se," ji reče, "ne boj se gromenja,
ne boj se potokov ti mojih šumenja,
ne boj se vetrov mi prijaznih vršenja;
le urno, le urno obrni peté,
le urno, le urno, ker pozno je že!"

"Ah, majhno postojva, preljubi plesavec!
de jaz se oddahnem, de noga počije."
"Ni blizo, ni blizo do bele Turčíje,
kjer v Donavo Sava se bistra izlije;
valovi šumeči te, Urška! želé,
le úrno, le urno obrni peté!" -

To reče, hitreje sta se zasukála,
in dalje in dalje od pôda spustila,
na bregu Ljubljance se trikrat zavila,
plesáje v valove šumeče planila.
Vrtinec so vidli čolnarji dereč;
al Uršike videl nobeden ni več.


In po drugi strani najboljša pesem Saške
Ne grem na kolena

mislil si ,
da bom na vse pristala,
kot berač prosila,
da bi ljubezen dal mi ti.
mislil si,
da se bom kar zlomila,
te kleče rotila,
da ostani, kot da nje več ni,
spet skrila solze, ko boli...

ne grem na kolena,
ne bom več senca njena!
ne bom se zdrobila
kot kamen potonila!
ne grem na kolena
preveč sem sebe dala,
pljuvala sem si v obraz
ponos teptala!

mislila sem, da usojena sva si za vedno,
da nihče še ljubil ni
na planetu tem tako močno,
kot jaz te ljubim,
tebi pa premalo je bilo
imel si me, imel si njo...

ne grem na kolena,
ne bom več senca njena!
ne bom se zdrobila,
kot kamen potonila!
ne grem na kolena,
preveč sem sebe dala,
pljuvala sem si v obraz,
ponos teptala!

kdo si , kdo si
da ti bi meni sodil?
kdo si, kdo si
da bi po meni hodil?


Nisem ljubitelj ne Prešerna ne Saše, ampak se mi dozdeva, da bi znal Prešeren ponudit veliko več iztočnic za analizo.
Verjamem tudi, da večino ljudi tovrstne stvari ne zanimajo in bi radi slišali samo rimo s čim več ujemajočimi soglasniki.
Ko pa enkrat razumeš zgradbo, stavčna ujemanja, figure in ostale elemente, ki naredijo pesem čudovito, ne daješ več tako neumnih primerjav. Do takrat pa nasvidenje :)

marijancek ::

hehe, zdajle se mi je posvetilo, da tale povodni mož govori o zanimivem fenomenu, da ženske padajo na barabe, kar je polom za njih. analogija z resničnim življenjem: ženske si rade izbirajo barabe, ki jih potem zlorabljajo v zakonu.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Mislim, da je pojav omejen na... Omejene ženske.

Vitez ::

Ta Dekers ne samo da bab ne zna pecat, še zgodovina in književnost mu ne gre. Prešerna bi nadomestil s Slomškom, glede pesništva, kakšna ideja. Fantje, če ste že prespali osnovno in srednjo šolo, dajte kakšno knjigo v roke vzet, ker tole je že malo neumno.

Ramon dekers ::

Ta Dekers ne samo da bab ne zna pecat, še zgodovina in književnost mu ne gre. Prešerna bi nadomestil s Slomškom, glede pesništva, kakšna ideja. Fantje, če ste že prespali osnovno in srednjo šolo, dajte kakšno knjigo v roke vzet, ker tole je že malo neumno.


uf uf, vrli slovenski književnik se je oglasil. Verjetno imaš doma kar harem al kako. Punci zapoješ, citiraš povodnega moža in je kar v tvojem naročju.

Mogoče bi ti moral vzeti kakšno knjigo ki je bolj na nivoju kot pa brati samo prešerenova dela.


Nisem ljubitelj ne Prešerna ne Saše, ampak se mi dozdeva, da bi znal Prešeren ponudit veliko več iztočnic za analizo.
Verjamem tudi, da večino ljudi tovrstne stvari ne zanimajo in bi radi slišali samo rimo s čim več ujemajočimi soglasniki.
Ko pa enkrat razumeš zgradbo, stavčna ujemanja, figure in ostale elemente, ki naredijo pesem čudovito, ne daješ več tako neumnih primerjav. Do takrat pa nasvidenje :)


in kaj s tiste analize ugotoviš? Kako je bil franc zaljubljen? ja oho, big deal.

mrJan95 ::

Dragi moj dekers, Prešeren ni zastonj dobil oznake "največji slovenski pesnik". V tistih časih je bil eden izmed najbolj zavednih slovencev in je eden izmed najbolj zaslužnih, da si danes lahko rečemo slovenci in govorimo slovensko. Mimogrede, Povodni mož je pesem iz njegovega zgodnjega obdobja, ko je pisal preproste pesmi. Če se že lotiš primerjav uporabi kakšno zrelejšo pesem kot je recimo Sonetni venec, ki jo po mojem skromnem mnenju ena izmed najbolj globokih in polno pomenskih slovenskih pesmi.

izbrisiracun ::

Kolikor se jaz spomnim, je Prešeren največji zato, ker je bil edini ki je šel v korak s časom in v slovenskem jeziku spisal za tisti čas moderne pesniške oblike(balada, sonet,...). Skupaj s prijateljem Čopom sta tudi veliko postorila, na založniškem področju(Kranjska čbelica).

Ramon dekers ::

Prešeren ni zastonj dobil oznake "največji slovenski pesnik"


Problem, je s tistim ki mu je dal to oznako.

V tistih časih je bil eden izmed najbolj zavednih slovencev in je eden izmed najbolj zaslužnih, da si danes lahko rečemo slovenci in govorimo slovensko


Aja oprosti, sem mislil da je bil to Primož Trubar.

mrJan95 ::

Problem, je s tistim ki mu je dal to oznako.

Nisem popolnoma prepričan, a zdi se mi da so ljudje, ki so mu dali to oznako na področju literature malo bolj izobraženi kot ti in jaz, tako da bi se kar držal njihovega mnenja.

Aja oprosti, sem mislil da je bil to Primož Trubar.

Se strinjam. Tudi Primož Trubar je eden od velikih slovenskih mož, vendar če govorimo o pesnikih preprosto ne spada zraven. :)

Sicer pa se ne mislim prepirati s tabo ali je Prešeren bil velik mož ali ne, ker tako ali tako pri tebi ne bom nič dosegel.

Ramon dekers ::

Nisem popolnoma prepričan, a zdi se mi da so ljudje, ki so mu dali to oznako na področju literature malo bolj izobraženi kot ti in jaz, tako da bi se kar držal njihovega mnenja.


mogoče so bili samo v takšnem stanju kot prešeren večina svojega življenja.

Se strinjam. Tudi Primož Trubar je eden od velikih slovenskih mož, vendar če govorimo o pesnikih preprosto ne spada zraven.


Govoril so o ohranjanju slovenskega jezika. me pa res zanima če mi znaš odgovoriti kaj hudiča bi se zgodilo s slovenskim narodom, kulturo, jezikom če prešerna ne bi bilo?

Poldi112 ::

Hja, verjento je vseeno naredil več za jezik kot ti, ki se, napol pismen, oglašaš na forumu.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

WarpedGone ::

Pravo vprašanje je, a je naredu več dobrega al več slabega.
Zelo lepo je pripomogu k naši jezikovni in posledično intelektualni izolaciji.
Dokler se ne dokoplješ do kakšnega svetovnega jezika si praktično odrezan od novega znanja in lahko samo čakaš da se kdo spomni kej prevest v "lepo domačo besedo".

To ni profit, to je škoda.
Zbogom in hvala za vse ribe

Ramon dekers ::

Pravo vprašanje je, a je naredu več dobrega al več slabega.
Zelo lepo je pripomogu k naši jezikovni in posledično intelektualni izolaciji.
Dokler se ne dokoplješ do kakšnega svetovnega jezika si praktično odrezan od novega znanja in lahko samo čakaš da se kdo spomni kej prevest v "lepo domačo besedo".


Dobro povedano. Samo hudič je ko so nekateri zaplankani in ne vidijo skozi sosednji hrib, doma na polici pa samo Prešernove bukve.
No ali pa so jih starši posiljevali z njegovimi deli, "umetninanimi", da zdaj gonijo kako čudovita in globoka (not) dela so bila to.

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Samo hudič je ko so nekateri zaplankani in ne vidijo skozi sosednji hrib, doma na polici pa samo Prešernove bukve.

Redko, pogosteje so doma na polici knjige katere so podedovali po predlani umrlem stricu.

Njegove pesmi same po sebi 'niso od muh', poveličevanje in pripisovanje zaslug za obstoj naroda je pa bolano.
Zbogom in hvala za vse ribe

Ramon dekers ::

večina ljudi bi imela več od tega če bi govorili nemško. Tako bi bili bolj mobilni in bi šli lahko na rabot tudi v Nemčijo, Švico in Avstrijo. Slovenščina je pač samo še en neupoaben jezik, ki v svetu ne šteje nič.

Očitno pa nekateri tu mislijo, da je Prešeren v tujini tako popularen kot Steve Jobs. No ja, težko je zazreti resnici v oči.

echo ::

Jaz pa rad izstopam in me ne moti slovenščina.
Pravzaprav je jezik sam po sebi popolnoma nepomemben - važno je, kako ga obvladaš. In Prešeren ga je, to je treba priznati. Znal je izraziti svoje misli tudi v splošno sprejetih oblikah kot so sonet, gazela in ostale, ki se jih ne spomnim več.

"Le čevlje sodi naj kopitar" - a ni to fantastičen verz, odličen nasvet, primeren tudi za marsikoga, ki sodeluje v tej temi.

Pokazal je, da je slovenščina dovolj zmogljiv jezik, s katerim se lahko izražamo kljub umetnim pravilom pesmi.
Tako kot je Trubar pokazal, da se da Katekizem prevesti v eno kmečko slovenščino.
In čeprav Trubar ni prevedel Sveta Pisma, je začel trend, ki ga je.
Tako kot je Prešeren začel trend, ki je iz slovenščine potegnil več kot kadarkoli prej.
In njegova ljubezen do alkohola čisto nič ne spremeni kvalitete njegovih pesmi. Mogoče jih prikaže v drugačni luči, v bistvu pa ostanejo enake.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska zastava (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Loža
1117252146 (31298) D3m
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11924954 (18879) m0LN4r
»

Matura (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8111067 (8379) Zajec123
»

Po(d)vodni mož... kulturna dediščina?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
586623 (5904) Mehmed
»

Kulturni praznik - čemu sploh?

Oddelek: Sedem umetnosti
151540 (1312) BigWhale

Več podobnih tem