» »

Prešernov dan - zakaj praznujemo njegovo smrt?

Prešernov dan - zakaj praznujemo njegovo smrt?

1
2
3

Phantomeye ::

Ramon dekers je izjavil:

večina ljudi bi imela več od tega če bi govorili nemško. Tako bi bili bolj mobilni in bi šli lahko na rabot tudi v Nemčijo, Švico in Avstrijo. Slovenščina je pač samo še en neupoaben jezik, ki v svetu ne šteje nič.

Očitno pa nekateri tu mislijo, da je Prešeren v tujini tako popularen kot Steve Jobs. No ja, težko je zazreti resnici v oči.


Jezik predstavlja identiteto.

Boj za lasten jezik je prva oblika boja proti podrejenosti močnejšemu narodu.

Če se ne bi borili za priznanje slovenskega jezika, zdaj niti slučajno ne bi imeli svoje države.

Drugače te pa nič ne bremza, da se naučiš nemško in si mobilen po nemčiji.

donfilipo ::

Naj odgovorim na vprašanje.

Častiti dan smrti velikih ljudi, ki so se žrtvovali za narod ali vero, je krščansko.

Dobro ime je boljše kakor dragoceno olje; dan smrti pa boljši kot dan rojstva. (Pridigar 7:1)

V krščanstvu je tanatos in passion, žrtvovanje za skupnost vgrajena, daleč bolj kot v judovsko staro zavezo.

Kot bi rekel Mel Gibson, malo mojega sadomazo je notri8-)

No in partizani so se marsikatere skrite simbolike in navade krščanstva pa le nalezli izgleda8-)
Končno če smo pozorni, imamo v novi zavezi tudi Pismo Titu>:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Volk| ::

Phantomeye je izjavil:



Če se ne bi borili za priznanje slovenskega jezika, zdaj niti slučajno ne bi imeli svoje države.


Zakaj se mi dozdeva, da je to prizadevanje rodilo zdaj nezadovoljstvo naroda z svojo državo?!
Enako kot smo ponosni na generala Maistra...le malokdo pa ve, da nas je zajebal, da bolj ne bi mogel.
Pa ga čislajo kot heroja.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

T-h-o-r ::

jao, desničarji morjo še to temo povsem uničit


slomšek pa, kolikor ima ogromne zasluge za razvoj pismenosti med slovenci in promoviranje jezika, ampak v pesništvu se s prešernom ne more primerjat nikakor



kot bi primerjal pesmice 13 letne pubertetnice s prešernom no
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

T-h-o-r ::

marijancek je izjavil:

hehe, zdajle se mi je posvetilo, da tale povodni mož govori o zanimivem fenomenu, da ženske padajo na barabe, kar je polom za njih. analogija z resničnim življenjem: ženske si rade izbirajo barabe, ki jih potem zlorabljajo v zakonu.

sam ta iz pesmi je bila potem kar kruto kaznovana ;((


:D


Nisem ljubitelj ne Prešerna ne Saše, ampak se mi dozdeva, da bi znal Prešeren ponudit veliko več iztočnic za analizo.
Verjamem tudi, da večino ljudi tovrstne stvari ne zanimajo in bi radi slišali samo rimo s čim več ujemajočimi soglasniki.
Ko pa enkrat razumeš zgradbo, stavčna ujemanja, figure in ostale elemente, ki naredijo pesem čudovito, ne daješ več tako neumnih primerjav. Do takrat pa nasvidenje :)



saj je ramon že večkrat pokazal, da težko razume ne samo poezijo, ampak tudi malo daljše sestavke in poste tukaj na forumu
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

;-) ::

No ker nobenega ne zanima...doktor fig fig so ga klicali ker se je rad podelal pa puščal fige za sabo, in ne zato ker je fige delil otrokom. Kak bi jih le če še za sebe ni mel denarja. Nevem zakaj so nam v šoli zatiskali oči.

marijancek ::

ja prešeren je imel talent. na tejle fotografiji zgleda drugače, kot so ga prikazovali na risbah. zgleda kot resen zamorjen geek.

Slika:France Pre%C5%A1eren-foto1.jpg @ Wikipedia

T-h-o-r ::

;-) je izjavil:

No ker nobenega ne zanima...doktor fig fig so ga klicali ker se je rad podelal pa puščal fige za sabo, in ne zato ker je fige delil otrokom. Kak bi jih le če še za sebe ni mel denarja. Nevem zakaj so nam v šoli zatiskali oči.

o tem je bilo napisanega že ogromno

že precej časa nazaj
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

;-) ::

Kje

T-h-o-r ::

verjetno več kje, najprej pa sem to prebral v mladini


http://www.mladina.si/97307/skromen-giz...


http://www.mladina.si/97303/ocetov-nasi...
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

;-) ::

Hvala! :)

Volk| ::

Huh, hvala za linke. Sem mislil, da je bil samo pijanec..pa je bil še veliko hujši.
Mi pa imamo praznik v njegovo čast, hahaha
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

Ramon dekers ::

Mah Prešerna čislajo samo ljudje tipa Thor. Nevem kaj vidijo na njem, tiste pesmice so le pesmice, hebat ga. Bolje da se človek nauči polinome kot pa bere to, mu potem vsaj logika deluje.

Itak so slovenci zabiti. Nimaš kej. Bolje bi bilo da bi praznovali Titovo smrt ali rojstvo, kot pa nekega prešerna ki nam je dal nek "meč" s katerim smo se postavili ob bok velikim narodom.

googleg1 ::

Ramon dekers je izjavil:

Mah Prešerna čislajo samo ljudje tipa Thor. Nevem kaj vidijo na njem, tiste pesmice so le pesmice, hebat ga. Bolje da se človek nauči polinome kot pa bere to, mu potem vsaj logika deluje.

Itak so slovenci zabiti. Nimaš kej. Bolje bi bilo da bi praznovali Titovo smrt ali rojstvo, kot pa nekega prešerna ki nam je dal nek "meč" s katerim smo se postavili ob bok velikim narodom.


V dveh straneh komentarjev si kompletno spremenil način razmišlanja. Na začetku si kritiziral Prešerna kot slabega pesnika in iskal boljše, sedaj pa ga kritiziraš, ker je bil pesnik oz. kulturnik in bi raje praznoval smrt diktatorja. Odloči se. Ne maraš Prešerna ali kulture ?

T-h-o-r ::

Ramon dekers je izjavil:

Mah Prešerna čislajo samo ljudje tipa Thor. Nevem kaj vidijo na njem, tiste pesmice so le pesmice, hebat ga. Bolje da se človek nauči polinome kot pa bere to, mu potem vsaj logika deluje.

Itak so slovenci zabiti. Nimaš kej. Bolje bi bilo da bi praznovali Titovo smrt ali rojstvo, kot pa nekega prešerna ki nam je dal nek "meč" s katerim smo se postavili ob bok velikim narodom.


sense

this post makes none
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

nevone ::

Ramon dekers je izjavil:

Mah Prešerna čislajo samo ljudje tipa Thor. Nevem kaj vidijo na njem, tiste pesmice so le pesmice, hebat ga. Bolje da se človek nauči polinome kot pa bere to, mu potem vsaj logika deluje.

Itak so slovenci zabiti. Nimaš kej. Bolje bi bilo da bi praznovali Titovo smrt ali rojstvo, kot pa nekega prešerna ki nam je dal nek "meč" s katerim smo se postavili ob bok velikim narodom.


Poglej. Slovenci želijo obstajat. V ta namen smo celo naredili svojo državo. Če ti ne želiš biti Slovenec, se temu komot odrečeš, ne moreš pa to zahtevat od vseh ostalih. Ti lahko postaneš član velikega naroda, če ti je to tako ljubo. Če ti je pa samo žal, da si se rodil kot Slovenec, pa ti ne moremo pomagat.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> ne moreš pa to

Tega.

nevone ::

Ja vem. Zelo rada uporabljam tožilnik namesto rodilnika. Ni lepo, velik greh pa tudi ni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Ramon dekers ::

Poglej. Slovenci želijo obstajat.


a dej ga no lomt. Zame je človek, človek, pa naj govori nemško ali slovensko. In če bi govoril nemško in se imenoval vindišar namesto slovenec ne bi bilo nič narobe.

V ta namen smo celo naredili svojo državo.


Ja, vidim da super funkcionira

Če ti ne želiš biti Slovenec, se temu komot odrečeš, ne moreš pa to zahtevat od vseh ostalih.

Od koga pa sem to zahteval? Prosim pokaži kje?

Ti lahko postaneš član velikega naroda, če ti je to tako ljubo. Če ti je pa samo žal, da si se rodil kot Slovenec, pa ti ne moremo pomagat.


sem že član velikega naroda, če ti je tako ljubo.

nevone ::

Čemu je potem namenjeno tole?

Itak so slovenci zabiti. Nimaš kej. Bolje bi bilo da bi praznovali Titovo smrt ali rojstvo, kot pa nekega prešerna ki nam je dal nek "meč" s katerim smo se postavili ob bok velikim narodom.


o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

T-h-o-r ::

pač redneck je malce pokukal iz oklepa, nič drugega
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Ramon dekers ::

oh c'mon. S tem sem mislil da so izbrali, ne ravno najslabšega med slabimi, ampak slabega. Je veliko več slovencev ki bi si zaslužilo to čast kot pa on. Kaj pa Jurij Vega?? Če bi bilo več slovencev kot Jurij Vega bi lahko s svojo kulturo dejansko bili prepoznavni

T-h-o-r je izjavil:

pač redneck je malce pokukal iz oklepa, nič drugega



speak for yourself

Zgodovina sprememb…

nevone ::

oh c'mon. S tem sem mislil da so izbrali, ne ravno najslabšega med slabimi, ampak slabega. Je veliko več slovencev ki bi si zaslužilo to čast kot pa on. Kaj pa Jurij Vega?? Če bi bilo več slovencev kot Jurij Vega bi lahko s svojo kulturo dejansko bili prepoznavni


Strinjam se, da si marsikateri Slovenec zasluži slavo. Vendar tudi Prešeren ni slaba izbira. Sprejemam pa kritiko, da Slovenci premalo častimo še druge ljudi, ki so zaslužni za napredek še na kakšnem drugem področju, kot je kultura.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

T-h-o-r ::

da jih slabo častimo, ni res


ampak folk je enostavno preveč navdušen na wernerji, da bi se malo dlje okrog sebe razgledal

in zaradi prostega dneva jih doseže edino prešeren, pa mislijo, da je to vse
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

nevone ::

da jih slabo častimo, ni res


Vsekakor kulturniki imajo boljši PR, že zaradi same narave njihovega delovanja.

Znanost se precej težje obilno časti s strani množic, kot kultura.

To, da se kulturo časti z dela prostim dnem, je izredno čaščenje. Takšnega ne uživa nobena druga "panoga".

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

Volk| ::

France Prešeren - DOMINUS VOBISCUM

Oče Janez ječmen seje,
tam na polju pr' Ljubljan',
mim' se vandrovček prismeje,
sam presveti Kozmijan.

Prav prijazno ga pozdravi:
''Kaj pa delaš Janez tu?!''
Janez pa je slabe volje:
''Kurc te gleda!'' reče mu.

''Kaj svetnika kurc bi gledal!''
reče sveti Kozmijan.
''Bom naredil coprnijo,
da bo svet v pokoro djan!''

Komaj misli te izreče,
z njive kurci poženo.
Janez brž po Katro teče:
''Katra, Katra kaj bo to?''

Katra ven iz kajže teče,
vid' na njiv' soldate stat,
od veselja si jo mane:
''Moj ga 'ma t'ko sam za scat!''

Katra prvega natakne
gori doli vzdihujoč.
Niti enkrat ji ne zmakne,
z njim jo drajsa celo noč.

Drugo jutro polna njiva
samih strumnih je devic,
vse počepa in poriva,
saj na svet je dost' prasic.

Izmed vseh ljubljanske frajle
najbolj vnetih so pizda,
zaslužile bi kolajne,
znajo fukat kar za dva.

Sem prišle so na kurbanje,
tud' Ljubljančanke gospe,
najdeb'lejši so le zanje,
da se v pizdah ne zgube.

Jel' to morje Adrijansko,
ki tak strašno valovi.
Ne, to pizdovje je ljubljansko,
ki na kurcih se besni.

Sred največje kurbarije
pride mimo coprn'ca,
pa si zmisli coprnijo,
da bi stvar še lažje šla.

''Stojte pizde nenasitne!
Kaj nek fukate čepe?
Zmatrajo se žile ritne,
lepš' porivat je leže.

Kurce ven iz zemlje spul'te
in zavijte jih v papir.
Z njim doma si pizde gul'te,
da bo rit imela mir.

Reci:''Dominus vobiscum!''
dominus ti v pizdo skoč',
pa boš imela svoj pritiskum,
k' te bo drajsal celo noč.

Kadar pride ti zastoči:
''Etkum spiritus tuo!''
Dominus ti iz ritke skoči
požegnavši te z vodo.

Ženske so tako storile,
kurc pod pajsko pa domov,
kar naprej so se gonile,
furt na furt jih je bezov.

Pele dominus so rano,
pele dominus zvečer.
Vse po poslah je poscano,
dominus je huda zver.

Tudi Katra s svojim leže
in nastavi si ga v rit.
Dominus ji koj postreže,
tri dni se je nič ne vid.

Še četrti in še peti
Katra v luštih izdrži.
A deveti in deseti
pizda več je ne srbi.

Že sta tedna dva minila,
Katra je že čisto preč,
je besede pozabila,
da b' je kurc ne fukal več.

Dominus pa kar poriva,
ne minute ni pr' mir'.
Katra je napol še živa,
pizda kot zmečkan krompir.

Kje si pizdica nekdanja,
ki si kurce stiskala?
Razcefrana kakor cunja
blagor mu k' spomin ima.

''O nesrečni fuk gol'fivi,''
še enkrat spregovori.
Med neštetimi porivi
bogu dušo izpusti.

Dajo gor jo na te pare,
ni je več ko par kosti.
Dominus naprej jih tare,
moč ustaviti ga ni.

Še ko trugo so zabili,
spaka je po njej bezov.
Kmal' bi trugo iz rok spustili,
t'ko je butal ob pokrov.

S štriki so jo povezali
in spustili jo v zemljo.
Pol so patra poklicali,
pričak'vali, kaj da bo.

Pater grobu se približa
sliš' v jami ropotat,
od strahu se brž prekriža,
mal' ga tudi prime srat.

Pater dominus zapoje,
hoče Katro poškropit,
-kurc naj gleda žegne tvoje-
dominus mu skoči v rit.

K sreči mežnar se požuri:
''Etkum spiritus tuo!''
Dominus jo z rit odkuri,
več nazaj ga ni bilo.

Katra v grobu mir uživa,
moli zanjo če s' kristjan.
''Vsega zla je pizda kriva!''
pravi sveti Kozmijan.
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

nevone ::

In?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Vitez ::

Ramon dekers je izjavil:

večina ljudi bi imela več od tega če bi govorili nemško. Tako bi bili bolj mobilni in bi šli lahko na rabot tudi v Nemčijo, Švico in Avstrijo.


Sej lahko greš živet v Avstrijo, če hočeš, meja je odprta.

Kaj te ovira?

T-h-o-r ::

nevone je izjavil:

da jih slabo častimo, ni res


Vsekakor kulturniki imajo boljši PR, že zaradi same narave njihovega delovanja.

Znanost se precej težje obilno časti s strani množic, kot kultura.

To, da se kulturo časti z dela prostim dnem, je izredno čaščenje. Takšnega ne uživa nobena druga "panoga".

o+ nevone

imamo inštitut jožef stefan

imamo inštitut frana ramovša

letališče pučnik itd. itd.

imamo raznorazne knjižnice in šole poimenovane po pomembnih ljudeh

tudi to je "čaščenje"
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

nevone ::

Že, že ... ampak kultura je pri tem "čaščenju" sorazmerno veliko bolj zastopana. Boš rekel, da ni?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Vitez ::

Kot da je v tujini drugače. Spomeniki se gradijo vojskovodjem, pisateljem,, pesnikom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vitez ()

T-h-o-r ::

nevone je izjavil:

Že, že ... ampak kultura je pri tem "čaščenju" sorazmerno veliko bolj zastopana. Boš rekel, da ni?

o+ nevone

je, se strinjam

ker pač vsak pozna pesnike, pisatelje itd., ker se o njih v šoli uči


o znanstvenikih pa se šele na faksu začneš učit, oz. slišiš za njih
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

jalovec09 ::

Kdo je to?

pingo76 ::

Ste pa veliko vložili v to debato ni kaj rečt. Osebno me slovenska literarna dela nikoli niso potegnila. Brez Prešerna, Cankarja in gomilo ostalih bi se najbrž ne spremenilo bogvekaj. Najbolj pa me je jezilo to, da sem pri pouku moral znati vse te meni nezanimive reču zaradi pozitivne ocene. Ni pomagalo imeti slovnico dolično oceno... ne, portebno je bilo znati še en kup te meni odvečne krame! Književnost bi morala biti skupaj z umetnostjo saj le tam sodi najbolj. Res je da bi bilo poučevanje (tehnično) slovenskega jezika postavljeno na glavo brez njih a bi povsem šlo. Predvideni rezultat bi pa bila višja kakovost rabe slovenskega jezika in manj stokanj o pjanduri od Prešerna. Iz osnovne šole se spomnem tovarišice (takratno poimenovanje učiteljice) ki je bila zapriseženi svaist. Prav fetiš je imela na Cankarja. Slovnica je morala biti dokaj na nivolju ali čašo opojnosti si moral znat zdrdrati in analizirati ob 3h zjutraj če te nasilno zbudijo. Katastrofa! Če si slučajno zinil da ti je pri srcu "na klancu" si bil njen nartabuljši učene a vendar če si to samo rekel in o tem bolj malo znal si pa tanko piskal.

Zakaj praznujemo ravno nejgovo smrt? Hja sliši se bedno ampak je več smiselnih argumentov za ta dan kot za njegovo rojstvo. Sice pa ni treba biti toliko ozkogleden saj prazujemo njega in njegovo delo ne da je šel pod zemljo. :)

Hvala ti Prešeren za dela prosti dan! Ostalo pa naj malikujejo ostali če jim njegova dela ugajajo.

P.S. Bolj kot prebiram lastno napisan prispevek k temi bolj mi je jasno da še slovnico pozabljam. Groza! Popravljal ne bom. Za težjo berljivost se pa opravičujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pingo76 ()

jalovec09 ::

Puste človeka v miru počivat !

Prešernov dan, marsikdo je happy da je frej ta dan, njega itak boli ku*ac kdo je to?

Nissan GTR ::

Jezik predstavlja identiteto.
Boj za lasten jezik je prva oblika boja proti podrejenosti močnejšemu narodu.


Irci so večinoma izgubili svoj jezik in govorijo angleško, pa zaradi tega še vedno niso Angleži, ampak Irci

Dami ::

pingo76 je izjavil:

Osebno me slovenska literarna dela nikoli niso potegnila. Brez Prešerna, Cankarja in gomilo ostalih bi se najbrž ne spremenilo bogvekaj. Najbolj pa me je jezilo to, da sem pri pouku moral znati vse te meni nezanimive reču zaradi pozitivne ocene. Ni pomagalo imeti slovnico dolično oceno... ne, portebno je bilo znati še en kup te meni odvečne krame! Književnost bi morala biti skupaj z umetnostjo saj le tam sodi najbolj. Res je da bi bilo poučevanje (tehnično) slovenskega jezika postavljeno na glavo brez njih a bi povsem šlo. Predvideni rezultat bi pa bila višja kakovost rabe slovenskega jezika in manj stokanj o pjanduri od Prešerna. Iz osnovne šole se spomnem tovarišice (takratno poimenovanje učiteljice) ki je bila zapriseženi svaist. Prav fetiš je imela na Cankarja. Slovnica je morala biti dokaj na nivolju ali čašo opojnosti si moral znat zdrdrati in analizirati ob 3h zjutraj če te nasilno zbudijo. Katastrofa! Če si slučajno zinil da ti je pri srcu "na klancu" si bil njen nartabuljši učene a vendar če si to samo rekel in o tem bolj malo znal si pa tanko piskal.

Same here. Ravno zaradi tega sem zasovražil književnost in knjige sploh ne morem več vzeti v roke. Rajš bi nam dali brat nekaj ki te potegne vase. Bolše prebrat 10 fantazijskih/ljubezenskih/whatever romanov, kot pa da grem brat te naše stare književnike, ki so vsi pisali samo kak so ravni/lačni/oča pije in tepe/mati na smrtni postli/etc. O tem da me neke poezije in solate (soneti:)) niti približno ne zanimajo, ne bi. Ne vem če je še zdaj isto, vendar pretirano vsiljevanje ene, ne bistveno pomembne stvari in ignoriranje ostalega, je problem pri našem šolstvu.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

T-h-o-r ::

Bolše prebrat 10 fantazijskih/ljubezenskih/whatever romanov,


ma ja, sej folk samo še game of thrones bere in podoben šit

škoda
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Ramon dekers ::

Ne, Thor, mogoče si samo ti tako omejen v svojem svetu in par tvojih komeradov da ne vidite da je to nepotrebno in predvsem NEuporabno čtivo.

Me zmrazi ko pomislim da bodo morali to brati moji otroci. Naj dajo ta j... pod umetnost in imajo dvojne ure matematike ali zgodovine - jao kaj bi me rajcalo da bi me v osnovni šoli učili do potankosti vsako operacijo ki je bila izpeljana med prvo in drugo svetovno vojno (še posebno barbarosa, bagration), debelina oklepov tankov, formacije, tehnika luftwafe...

Vse kar bi pustil je slovnica, vse ostalo pod umetnost.

T-h-o-r ::

še sreča, da ne živimo v tvoji glavi
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Ramon dekers ::

Thor mogoče bi bilo bolje, če bi. Tako pa se predela en kup neuporabnih knižnevnikov in drugih kulturnikov in ostalega slovnično usmerjenega kadra ki ne vedo kaj bi sami sabo. Znajo pa prešernove poezije.

nevone ::

Jah, saj to je tipično "jamranje" bolj tehničnih tipov. Se tudi sama kar precej strinjam s tem jamrom.

Književnost bi res lahko bila del umetnosti. Tako kot slikarstvo ali glasba. Je sicer precej več sporočilnosti v književnosti, kot v kateri drugi umetnosti, ampak je za razmislit, če ni povdarka na slovenski književnosti v slovenskih šolah kanček preveč, glede na ostalo.

Se pa tudi strinjam, da nekatera dela (slovenskih književnikov) so zatežena, da glava peče, in jih je pač treba konzumirat z distanco. Zgolj kot informacijo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

T-h-o-r ::

oh please

"z zateženimi slovenskimi avtorji" te skoraj ne posiljujejo

edino na klancu pa morda še kakšna od cankarja (kralj na betajnovi ali hlapec jernej), ostalo pa ne :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Ramon dekers ::

T-h-o-r je izjavil:

oh please

"z zateženimi slovenskimi avtorji" te skoraj ne posiljujejo

edino na klancu pa morda še kakšna od cankarja (kralj na betajnovi ali hlapec jernej), ostalo pa ne :)



ma dej preberi si romana pimlico in neznosna lahkost bivanja. Sicer je bilo to za maturo, ampak za bruhat. Nekako tako kot bi bral knjigo na klancu, samo da je zraven še kdaj pa kdaj: "je fukal z drugimi". Dobesedno.
No, to naj bi bila neka moderna slovenska književnost.

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

s tem so me tako posiljevali

da je nisem nikdar prebral :)

ena generacija pred nami pa je imela zločin in kazen

talk about zateženo in težko branje :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

Dami ::

Branje tega sranja je samo en del. Mene je (sploh pri kratkih besedilih - pesmi) bolj motila pol "interpretacija" teh besedil. Kak za hudiča prfoks ve kaj je hotu avtor, ki je mrtu že stoletja, s tem povedat? In to velja pol kot dejstvo in boli njih, če si ti mogoče kak drugače razlagaš.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

T-h-o-r ::

interpretiraš

lahko kakorkoli, če lahko podkrepiš s primeri
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

marijancek ::

siljenje branja prešernovih pesmi v šoli je isto, kot bi ljubitelj klaske silil ljubitelja metala, da posluša klasiko. nobenemu ne pade na pamet, da bi kdo tako poslijeval odraslega človeka. ampak z otroci si pa privoščimo vsega sranja.

naj bi bilo tako da bi dal seznam knjig/pesmi/avtorjev otroku in se pol sam odloči kaj bo bral in kaj bo interpretiral in analiziral. izbira.

>DOMINUS VOBISCUM
dandanes bi bil prešeren porn zasvojenec.

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

marijancek je izjavil:

siljenje branja prešernovih pesmi v šoli je isto, kot bi ljubitelj klaske silil ljubitelja metala, da posluša klasiko. nobenemu ne pade na pamet, da bi kdo tako poslijeval odraslega človeka. ampak z otroci si pa privoščimo vsega sranja.

naj bi bilo tako da bi dal seznam knjig/pesmi/avtorjev otroku in se pol sam odloči kaj bo bral in kaj bo interpretiral in analiziral. izbira.

>DOMINUS VOBISCUM
dandanes bi bil prešeren porn zasvojenec.

bedarija

to je tako, kot da bi se začel učiti glasbo s klasiko, naposled pa bi prišel do rocka in metala

isto je s književnostjo, začneš v antiki, končaš pri postmodernizmu
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

izbrisiracun ::

Tehniški forum in debata o književnosti? Ne vem, če bo tukaj kakšen forumski presežek, manjka drugi pol:). Forumska izmenjava bi bila na mestu, samo s kom?
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska zastava (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Loža
1117252398 (31550) D3m
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11924992 (18917) m0LN4r
»

Matura (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8111091 (8403) Zajec123
»

Po(d)vodni mož... kulturna dediščina?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
586635 (5916) Mehmed
»

Kulturni praznik - čemu sploh?

Oddelek: Sedem umetnosti
151545 (1317) BigWhale

Več podobnih tem