» »

Rehnov predlog o SLO-HR arbitraži

Rehnov predlog o SLO-HR arbitraži

1
2
»

Karaya 52 ::

Zapisan je že, po drugi strani pa so vse ladje ki plujejo v hrvaških teri. vodah pod njihovo pristojnostjo. Že UNCLOS navaja kup izjem, ki bi jih Hrvati na balkanski način interpretirali (v to danes nihče več ne dvomi), kaj šele če se razglasi kakšna cona npr. ekološka? Predvidevam da so v tem primeru merila strožja. Kaj nam koristi "ultra-liberalni" prehod za plovila ki pljujejo pod našo zastavo? Takšni predlogi so milorečeno žaljivi, služijo pa mehčanju naše javnosti, no, tistega dela s slabim želodcem.

MojsterLeo> saj bodo sodniki v tej arbitrazi morali iskati resitve okviru, ki se ga bosta dogovorili obe drzavi (torej zagotovo tudi ex aequo et bono).

Ni res. Tega načela nov predlog ne vsebuje, niti ne upošteva stanja na dan 25.6., medtem ko arbitre izbere predsednik sodišča.

Okapi ::

po drugi strani pa so vse ladje ki plujejo v hrvaških teri. vodah pod njihovo pristojnostjo.

Ko sem zadnjič preverjal, smo bili še v EU. V Koper se že zdaj brez problemov pripluje po evropskih teritorialnih vodah, ko bo v EU tudi Hrvaška, pa sploh. Pripravljati se za čase, ko bo EU razpadla, je pa precej brezveze, ker takrat bo stik z mednarodnimi vodami naš najmanjši problem.

O.

Phil ::

Pripravljati se za čase, ko bo EU razpadla, je pa precej brezveze, ker takrat bo stik z mednarodnimi vodami naš najmanjši problem.


Še vedno pa bo prednost, torej zakaj se ne bi zdaj borili za to.

Okapi ::

Še vedno pa bo prednost, torej zakaj se ne bi zdaj borili za to.

Ker si s tem delamo raznovrstno škodo. Že zdaj recimo gospodarsko, če bo EU razpadla, pa nam bodo dobri odnosi s Hrvaško bistveno bolj koristili od stika z mednarodnimi vodami. In tudi stik z mednarodnimi vodami nam ne pomaga popolnoma nič, če Hrvaška spredaj postavi en rušilec in razglasi pomorsko blokado Slovenije.

O.

Phil ::

Že zdaj recimo gospodarsko, če bo EU razpadla, pa nam bodo dobri odnosi s Hrvaško bistveno bolj koristili od stika z mednarodnimi vodami


Ko bo enkrat tale spor rešen bo tudi hitro pozabljen. Odnose s Hrvaško pa si bomo takrat krojili z drugimi temami.

In tudi stik z mednarodnimi vodami nam ne pomaga popolnoma nič, če Hrvaška spredaj postavi en rušilec in razglasi pomorsko blokado Slovenije.


Dokaj podnast način razmišljanja imaš. Praviš da se je tako brez veze zdaj boriti za naše pravice, ker nam jih eventualno lahko nekdo skuša odvzeti. Čeprav nam bojo takrat mednarodno priznane.

Icematxyz ::

In tudi stik z mednarodnimi vodami nam ne pomaga popolnoma nič, če Hrvaška spredaj postavi en rušilec in razglasi pomorsko blokado Slovenije.


Hrvaška bi šla v mednarodne vode postavljati rušilec ki bi blokiral promet ladjam? Zelo zanimivo.

Drugače pa zaenkrat stojim za politiko ki jo izvaja Slovenija. Menim tudi da večina strankarskih prvakov se zaenkrat s to politiko strinja. To je dobro za Slovenijo.

Nimam še občutka da mešetarijo z zadevami na način kot tu v tej debati nekateri razmišljate. Upam vsaj da je tako.

Karaya 52 ::

Okapi> V Koper se že zdaj brez problemov pripluje po evropskih teritorialnih vodah, ko bo v EU tudi Hrvaška, pa sploh.

Aja, takrat ne bo več imela obalne straže? Ne bo več nadzirala prometa v svojih vodah se pravi da bo izgubila suverenost nad lastnim ozemljem? Bil bi že čas da po 5 letih od sprejema v EU skapirate osnovne principe delovanja unije.

Okapi> Ker si s tem delamo raznovrstno škodo.

Če imaš dol vikend, privez za barko in te domačini postrani gledajo, sočustvujem s tabo. Če imaš na Hrvaškem sorodnike, kolege, rad spiješ kavo na trgu v Pulju te razumem. Piši v svojem imenu.

Okapi ::

Tudi če imam v Sloveniji tovarno, ki prodaja na hrvaški trg. Ali če sem kamionar, ki mu je najbližja (in edina) pot do Bosne čez Hrvaško. Ali če sem podjetnik, in imam na Hrvaškem podružnico. Ali če imam v Kranjski gori hotel in je 10% gostov iz Hrvaške. Ali če sem natakar v tem hotelu. Hrvaška je za Slovenijo pomemben gospodarski partner, kakorkoli obračaš zadeve.

In ja, stik z mednarodnimi vodami bi lahko dobili, če bi imeli primerno razumne politike (kot sta bila Drnovšek in Račan). Trenutno jih ni (ne pri nas, ne pri njih) in zato je pričakovati hiter & ugoden razplet spora utopično. Z izsiljevanjem tega zanesljivo ne bomo dosegli. V nekem normalnem pogajalskem procesu, ki bi se morda vlekel nekaj deset let (vmes pa bi bil za obe strani sprejemljiv status quo, kot je sedaj), bi slej ko prej prišlo do okoliščin (dve kompatibilni vladi na obeh straneh), ko bi ga lahko rešili ugodno za nas. Z blokado in izsiljevanjem Hrvaške so si naši politiki sami sebi zarili nož v hrbet, samo da tega očitno še niso čisto dobro opazili.

Aja, v četrtek in petek sem pa res bil v Opatiji. Zaenkrat so še vsi prijazni:P

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

zee ::

Aja, v četrtek in petek sem pa res bil v Opatiji. Zaenkrat so še vsi prijazni:P


Upam, da tako ostane do letosnje jeseni.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Icematxyz ::

V bistvu sam ko se je vse skupaj začelo sem tudi pomislil ali gre za izsiljevanje ali ne v vsej tej zadevi.

Sedaj pa morem reči da se z tem več ne strinjam. Ne gre za izsiljevanje. Morda je način trd in zahteva da se obe strani v tem trenutku s tem ukvarjata to pa je tudi vse.

Na koncu bo še vedno odločalo pravo. Vrjamem da 80% stvari ali več je takoj sprejemljivih z obeh strani in predsvem ne vidim v tem da slovenija zahteva vključitev pravnih norm v zadevo ko tudi njej odgovarjajo kot problematično.

Nenazadnje so to zelo ohlapne pravne norme in sploh ni nujno da bomo imeli od njih kakšno korist. V okviru istih pravnih norm bo pa imela tudi hrvaška možnost predstaviti svoje argumente in protiargumente. Če smo čisto iskreni slovenci druga kot to da se obravnava celotna meja kot celota in upošteva to zloglasno načelo pravičnosti tako ne zahtevamo. Ostalo pa je za hrvate tako sprejemljivo in hočejo od vsega začetka.

Tako da če slovenci ne dosežemo vključitve tega zloglasnega načela pravičnosti ki je zelo ohlapen in mehek pojem in reševanja meje kot celote tako nismo dosegli nič. In v tem primeru vrjamem da ne le da so hrvati dosegli to kaj od začetka hočejo mapak vrjamem da nas bi v tem primeru tudi kakšna EU pustila na cedilu. Ampak popuščanja ne pričakujem z slovenske strani niti za ped. Ker če bi v teh dveh načelih slovenija popustila bi dala prav prvič hrvaški nacionalistični politiki ki jo zagovarja tudi njihov pravni strokovnjak. EU pa če se ne strinja da je to naša legalna in legitimna zahteva pa se je tudi treba vprašati zakaj to meni. Ker ni ravno nekega razuma v vsem skupaj če bi EU tukaj rekla da ima hrvaška prav če že laik vidi da Slovenija niti malo ni nerazumna v svojih zahtevah. In da tukaj zagotovo ne gre za izsiljevanje z nečim kar bi si slovenci preprosto izmislili.

Sam ocenjujem da so zahteve slovenije razumne in ne vidim zakaj ne bi biel sprejemljive z hrvaške, slovenske ali strani evropske unije.

Zgodovina sprememb…

JanezekNovak ::

Meje bi se morale dolčiti preden Hrvaška pride v EU.

V kolikr se meje ne bodo sedaj določile, se ne bodo določile zelo dolgo.

Slovenija je članica EU. Hrvaška ni članica EU.

Nemčija, Italija, Španija in ostale članice morajo biti na strani Slovenije.

Sloveniji se ne sme in ne more postavljati ultimatov glede odblokiranja pogajanj s Hrvaško.

Slovenije pa bi morala blokirati pogajanja Hrvaške z EU dokler se ne razčistijo vsa mejna vprašanja s Hrvaško.

Največja napaka slovenskih politikov sedaj bi bila, da ne vztrajajo s to blokado do rešitve mejnih in ostalih vprašanj s Hrvaško.
http://www.euroairsoft.com/

Okapi ::

To načelo pravičnosti je zelo meglena zadeva in nam nikakor samo po sebi ne zagotavlja stika z mednarodnimi vodami. Prej je koristno za to, da bomo imeli večino Piranskega zaliva (kar pa stika z mednarodnimi vodami še ne zagotavlja). Dokazati bi namreč morali, da bi bilo zgolj upoštevanje mednarodnega prava (se pravi sredinska črta) za nas zelo nepravično, oziroma bi nam povzročilo veliko škodo. Če bi se spor dogajal v kakšnih drugačnih okoliščinah, bi imeli več možnosti na uspeh, tako pa je v igri pristop Hrvaške v EU, kar pomen meja med SLO in HR zmanjšuje, ne povečuje, in bo zato težko prepričati sodnike, da prost prehod ni dovolj in da nujno potrebujemo stik z mednarodnimi vodami.

Ali, z drugimi besedami povedano, če bi Hrvaške ne blokirali, bi ostal status quo in pogajanja bi se lepo počasi nadaljevala. Čez 10 ali 20 let, ko bi bili tudi Hrvati že dolgo v EU in bi mejne prehode s Hrvaško podrli, bi se bilo veliko lažje dogovoriti za nek ugoden kompromis glede stika z mednarodnimi vodami, v slogu Drnovšek-Račan.

Kot je sedaj, pa to Hrvati razumejo kot izsiljevanje in že zaradi nacionalnega ponosa na to ne morejo prostovoljno pristati. Saj mi tudi ne bi, če bi nas nekdo tako izsiljeval, pa celo če bi imel prav. Odloči torej lahko le mednarodno sodišče, katerega odločitev pa je, tudi ob upoštevanju načela pravičnosti, zelo negotova, kar se naših pričakovanj tiče.

O.

Okapi ::

Nemčija, Italija, Španija in ostale članice morajo biti na strani Slovenije.

Do neke mere. Kaj misliš, kako bi se odločili Nemci ali Avstrijci, če bi jih vprašali, koga raje vidijo v EU, Slovenijo ali Hrvaško? Še dobro, da nas ne morejo izključit iz EU (ali pa nas morda lahko?):P

O.

Thomas ::

Meje bi se morale dolčiti preden Hrvaška pride v EU.
True.

V kolikr se meje ne bodo sedaj določile, se ne bodo določile zelo dolgo.
Ali pa bo Hrvaška narisala kje so.

Slovenija je članica EU. Hrvaška ni članica EU.
True.

Nemčija, Italija, Španija in ostale članice morajo biti na strani Slovenije.
Naj bojo na čigar strani hočejo. Sloveniji nihče nič ne more.

Sloveniji se ne sme in ne more postavljati ultimatov glede odblokiranja pogajanj s Hrvaško.
True.

Slovenije pa bi morala blokirati pogajanja Hrvaške z EU dokler se ne razčistijo vsa mejna vprašanja s Hrvaško.
Ja, če ne vseh pa vsaj večino. Za vsak slučaj.

Največja napaka slovenskih politikov sedaj bi bila, da ne vztrajajo s to blokado do rešitve mejnih in ostalih vprašanj s Hrvaško.
Tako je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BlueRunner ::

Sloveniji se ne sme in ne more postavljati ultimatov glede odblokiranja pogajanj s Hrvaško.
True.

Lahko se jih postavlja, mi pa jih seveda lahko tudi spregledamo, še posebej glede na pretekle izkušnje s hrvaško verodostojnostjo. Nekonfliktnost v vseh preteklih letih je tudi bila za nekaj dobra.

Slovenije pa bi morala blokirati pogajanja Hrvaške z EU dokler se ne razčistijo vsa mejna vprašanja s Hrvaško.
Ja, če ne vseh pa vsaj večino. Za vsak slučaj.

Razčistiti se morajo vsaj tista, ki so za državo ekonomskega pomena. Morda pa lahko popustimo pri tistih, ki so predvsem stvar ugleda. Če izseljujemo družine, rušimo hiše in uničujemo kmetijska zemljišča za gradnjo avtocest, potem morda lahko kolektivno požremo še kakšno stvar v primeru, da bo to pomagalo hitreje rešiti največje težave.

Največja napaka slovenskih politikov sedaj bi bila, da ne vztrajajo s to blokado do rešitve mejnih in ostalih vprašanj s Hrvaško.
Tako je.

Predvsem v kontekstu preteklega obnašanja Hrvaške in pokopanega sporazuma Drnovšek-Račan, ki ga je Hrvaška meni nič, tebi nič zapustila in zavrnila ratifikacijo. Neevropsko, če naj uporabim besednjak, ki ga vladajoča politika Hrvaške uporablja zadnjih nekaj mesecev.

Dokler ne bodo stvari dogovorjene IN sporazumi ratificirani v parlamentih obeh strani, toliko časa se določena pristopna poglavja pač ne morejo zapreti. Lahko pa se pogovarjamo o temu kaj bo ratificirano pred pristopom in kaj je možno preložiti na popristopno obdobje. Tudi Italija nam ni nič verjela na besedo, pa zakaj bi potem mi verjeli nekomu, ki nas je v preteklosti že potegnil za nos.

Okapi ::

Tvega kdo kakšno napoved?

Bo Rehn sprejel naša dopolnila?
Jih bodo sprejeli Hrvati?
Nas bo EU "prepričala", da kljub vsemu umaknemo blokado in rešitev mejnega vprašanja premaknemo na boljše čase?
Nam bodo vzeli glasovalne pravice?
Kakšen peti scenarij?

O.

djordjevic ::

Tvega kdo kakšno napoved?

Bo Rehn sprejel naša dopolnila?
Jih bodo sprejeli Hrvati?
Nas bo EU "prepričala", da kljub vsemu umaknemo blokado in rešitev mejnega vprašanja premaknemo na boljše čase?
Nam bodo vzeli glasovalne pravice?
Kakšen peti scenarij?

O.


1. Not very likely.
2. Not bloody likely.
3. Likely to some extent / quite likely.
4. Extremely unlikely.
5. Very possibly.
No grave is deep enough to keep us in chains.

WarpedGone ::

Nam bodo vzeli glasovalne pravice?

Me resno zanima kako si predstavljaš tole.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Bruseljski birokrati lahko vedno kaj sčarajo, če so vsi drugi za to, razen ene od manj pomembnih članic. Kdor misli, da lahko Slovenija drži v šahu vso Evropo, živi v iluziji. Če s tem trpijo ekonomski interesi Nemčije, Francije in VB, je veselja kmalu konec.

O.

Icematxyz ::

Sam menim da to ni izsiljevanje in nepravičnost kar mi zahtevamo. Eno pravno načelo več pri sojenju in paketno reševanje za katero mislimo da smo morda v prednosti pa morda sploh nismo. Ostalo pa je hrvaška že tako ali tkao podrla z sprejemom prejšnega predloga? In ne le to načeloma prejšni predlog tako ni nič drugega kot to kaj hrvaška hoče že od začetka?

Tako da bi me presenetilo če Olli Rehn ne bi sprejel vseh pripomb in tega ne bi po nekem tehtnem razmisleku storila tudi Hrvaška. Sam pričakujem da bo šlo skozi ker nevem zakaj nebi.

Zgodovina sprememb…

marS ::

Hrvati se strinjajo s predlogom.
Slovenija se strinja s predlogom. In je dodala svoje pripombe.
Oli Rehn pripombe upošteva.
Hrvati ne morejo več odstopit od predloga ker so rekli da se strinjajo.
Tko je to, po moje zdaj.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Okapi ::

Hrvati ne morejo več odstopit od predloga ker so rekli da se strinjajo.

Seveda lahko odstopijo, če ni več tak, kot je bil, ko so ga sprejeli.

Po mojem bo Rehn poskusil s kompromisom. Sprejel bo nekaj naših dopolnil, tiste, s katerimi se bodo strinjali tudi Hrvati, ne pa vseh. Od nas bo potem odvisno, ali bomo s tem zadovoljni. Evropa bo pritisnila na nas, da ga sprejmemo, čeprav niso sprejeta vsa dopolnila, ali bo pritisk dovolj močan, bomo pa še videli.

O.

Karaya 52 ::

EU naj po hitrem postopku vključi Islandijo; breme lizbonske pogodbe nebi več ležalo na Hrvaški.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izzid arbitraže ter izbira arbitra

Oddelek: Problemi človeštva
277200 (6414) mojsterleo

Referendum o arbitraži (strani: 1 2 3 444 45 46 47 )

Oddelek: Problemi človeštva
2340211118 (174035) Ziga Dolhar
»

Osimski sporazum (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10312398 (10596) jype
»

Spet Hrvaška (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
32120226 (11736) slawc
»

Hrvaska in vstop v EU (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29223911 (15666) dzinks63

Več podobnih tem