» »

Hrvaska in vstop v EU

Hrvaska in vstop v EU

strictom ::

Kaj pa če bi ti bil na tistih parih metrih? Bi se ti tudi jebalo a si pod Hrvaško ali Slovenijo?
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

TheJack ::

Vse, samo da mi ne bi bilo več treba poslušati, gledati in brati debilnih nacionalističnih izpadov na obeh straneh meje.
Komot sekundiram večino, kar si napisal, samo se postavlja vprašanje, kje vendarle potegniti mejo. Ker, roko na srce, Hrvati so precej goreči pristaši politike izvršenih dejstev, če pa se greš neko suvereno državo, pa najbrž ne moreš goltati sranja do onemoglosti. V imenu dobrososedskih odnosov. Ali pač? Kar bi trezen človek od Hrvaške na tem mestu pričakoval, je, da pošteno sede za mizo in pristane na kompromis - torej za te opevane dobrososedske odnose kaj tudi žrtvuje. Ampak ne. Oni so vedno v poziciji, da jim je treba v vsaki zadevi prikimati. A, jebiga, na dolgi rok to tako ne gre.


Čas za arbitražo, je bil že deset let nazaj. Če ne znamo meje določiti sami, naj jo pač tretja stran.
Med Kanado in ZDA je najdaljša meja na svetu in tudi kar nekaj nerešenih mejnih vprašanj in sporov. Pa tam ne vidiš raznih bratov podpoštenjakov, ki jokajo v telefone in delajo tepca iz sebe. Gre za (po mojem) izrazito pravno vprašanje, s katerim naj se ukvarjajo pravniki, ne pa tropi našuhtanih bedakov.

Daedalus ::

Vem da te bo to šokiralo, ampak Slovenije ne dojemam ne kot svoje parcele, ne kot svoje lasti. Nacionalne države se mi zdijo relikt preteklosti in skorajda se ne spomnim manj pomembne stvari kot to, do kam segajo "meje očetnjave". Bistveno bolj pomembno se mi zdi npr. to, da bi nacionalizem, ta ideologija smrti, po dobrih sto petdesetih letih sejanja groze, strahu in ubijanja po celi Evropi, končno že odšel na smetišče zgodovine. Glede na to, da so ljudje za par metrov ozemlja, za katerega sicer ne bi niti slišali, če ne bi bilo hujskaštva medijev in politikov, očitno pripravljeni iti malodane v vojno, očitno upam zaman.


Podpis.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

TheJack ::

Kaj pa če bi ti bil na tistih parih metrih? Bi se ti tudi jebalo a si pod Hrvaško ali Slovenijo?


Meni popolnoma. Za tebe pa sumim, da če bi bil na hrvaški strani meje, bi sedajle pisal besne komentarje na index.hr.

Karaya 52 ::

TheJack> Meni popolnoma.

Zakaj potem komentiraš stvari za katere ti je vseeno?

jype ::

MadMicka> podobno sranje je delala oz. dela Grčija Makedoniji. Zaradi imena. Presneti grški primitivci.

Saj so Makedonci bili za, če se Grčija preimenuje v Former Turkish Province of Greece.

TheJack ::

TheJack> Meni popolnoma.

Zakaj potem komentiraš stvari za katere ti je vseeno?


Ker mi je dolgčas.

TheJack ::

Aja. Pa tudi zato, ker sem malo žalosten, ker čedalje več ljudi sledi retoriki in ideologiji raznih plemenitežev in podpoštenjakov. To me skrbi. Ljudje, ki so še dobrih deset let nazaj skorajda v živo lahko spremljali, kam pelje takšna politika in takšno nacionalistično hujskaštvo, jo danes sami podpirajo. Imamo res tako kratek spomin?

djordjevic ::

TheJack: Se mi zdi, da zdajle že malo pretiravaš. Saj nihče ne poziva, naj zgrabimo puške v roke, pa hajdi nad Hrvate. BOG NE DAJ! Gre samo in izključno zato, da je spor treba rešiti. Če ne prej, pa slej. In bolje je prva zamera kot pa zadnja. Velik del odgovornosti za sedanje stanje nosijo, na veliko žalost, Hrvatje, saj ne premorejo niti kančka samokritičnosti. Še enkrat naj ponovim - mislim, kaj mislim, prepričan sem, da večina ljudi ne goji nikakršnih ekstremnih čustev do sosede. So pa naveličani, da so nas 'poteze v evropskem duhu' pripeljale v položaj, v katerem se nahajamo sedaj.
No grave is deep enough to keep us in chains.

TheJack ::

TheJack: Se mi zdi, da zdajle že malo pretiravaš. Saj nihče ne poziva, naj zgrabimo puške v roke, pa hajdi nad Hrvate. BOG NE DAJ! Gre samo in izključno zato, da je spor treba rešiti. Če ne prej, pa slej. In bolje je prva zamera kot pa zadnja. Velik del odgovornosti za sedanje stanje nosijo, na veliko žalost, Hrvatje, saj ne premorejo niti kančka samokritičnosti. Še enkrat naj ponovim - mislim, kaj mislim, prepričan sem, da večina ljudi ne goji nikakršnih ekstremnih čustev do sosede. So pa naveličani, da so nas 'poteze v evropskem duhu' pripeljale v položaj, v katerem se nahajamo sedaj.


V bistvu se strinjam. Res gre za (mednarodnopravni) spor, ki ga je treba rešiti. Prav tako je res, da je krivda na nastalo situacijo na obeh straneh.

Še enkrat naj ponovim - mislim, kaj mislim, prepričan sem, da večina ljudi ne goji nikakršnih ekstremnih čustev do sosede.


Upam, da imaš prav. Prepričan pa nisem.

K vsemu skupaj bi dodal še nekaj, da bodo moja stališča jasna. Rekel sem že, da se strinjam s Thomasom, da je Slovenija trenutno v položaju, ko lahko iztrži za nas najbolj ugodne mejne točke, ali pa vsaj najugodnejšo pozicijo za kasnejša pogajanja. Jaz pa pravim, da se meni osebno zaradi tega ne zdi vredno tako zaostrovati spora s sosedi, da se sovražna čustva še par dekad ne bodo umirila. Cela reč bi se morala reševati bolj pravno in manj politično, bolj hladno in manj hujskaško, bolj strokovno in manj medijsko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

c0dehunter ::

Moje mnenje je, da smo pač lutke v rokah politikov.

Boli njih, če zgubimo 40m ozemlja. Malo bolj jih pa boli izguba političnih točk. Zato se nobena stranka ne upa izpostaviti in rečti "Hrvaški bomo kljub temu dali zeleno luč in vprašanja reševali kasneje, izven pogajalskih pogovorov". Isto si nobena Hrvaška stranka ne upa rečti "Dobro, bomo pa upoštevali nekatera zgodovinska dejstva in sporazume in vam dali zemljo, ki je bila vaša".
Seveda pa ljudje na obeh straneh pričakujejo da bodo politiki delovali v prid svoje države, ne glede na to kako upravičeno je, oz. so ljudje nimajo pojma in samo poslušajo večinsko mnenje.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Okapi ::

ne premorejo niti kančka samokritičnosti.


Hmm, ne vem, kdo je tu hujši. Po mojem v hrvaških medijih najdeš več samokritičnih izjav o nesmiselnosti hrvaških zahtev, kot pri nas o nesmiselnosti naših.

O.

djordjevic ::

ne zdi vredno tako zaostrovati spora s sosedi, da se sovražna čustva še par dekad ne bodo umirila.

Se delno strinjam. Zgolj delno. Ker druga možnost je, da ena stran (katerakoli) molče požira poraze in žalitve. Ki slej ko prej udarijo ven. In to je imho neprimerno slabše. In lahko postane krvavo. Ipak smo Balkanci, naj se še tako od tega oddaljujemo (ja, na žalost tudi mi). Balkanci smo že zaradi tega, ker se že sami med seboj mirimo in dušimo razpravo, da slučajno ne bi komu zavrelo.

Cela reč bi se morala reševati bolj pravno in manj politično, bolj hladno in manj hujskaško, bolj strokovno in manj medijsko.
Se popolnoma strinjam, ampak tako so menda delali zadnjih 18 let. Hec pa je tako in tako samo v tem, da bi lahko zadevo mirne duše zaključili s sporazumom Drnovšek-Račan, ki je imho za obe strani daleč najugodnejša rešitev in se ji v prihodnje nobena ne bo niti približala. Ampak zakaj bi človek zavrgel (na obeh straneh) fino priložnost, da lahko sranje doma zamegliš z najprimernejšo kostjo za glodanje? Samo in zgolj zato se zadeva ne reši. Izvajanje tega latentno-nevarnega statusa quo pa je lepo v domeni lastnosti in kapric politikov ene in druge strani.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

TheJack ::

Tudi odnos medijev (naših in hrvaških) do spora se mi zdi zanimiv. Ker dobim tako TVS1 in POPTV, kot tudi HTV, tako mnogokrat ob 19:00 poslušam ena stališča, ob 19:30 pa diametralno nasprotna. Polresnice, seveda. Kar je za nas neugodnega, naši mediji zamolčijo, kar je neugodnega za Hrvate, zamolčijo njihovi. Še danes se spomnim, ko je bil pred časom med nacionalkinim Dnevnikom za voditeljem napis "Hrvati spet lažejo".

Mediji pri nas in pri naših južnih sosedih zgleda rade volje upoštevajo mnenje Jožkota Možine, da morajo biti mediji "državotvorni". Vsej leporečnosti navkljub to pomeni preprosto to, da morajo mediji poročati tisto, kar se dojema kot "državotvorno" (karkoli že to pomeni), ne pa celotne resnice. Imamo skratka medije, ki nacionalne interese postavljajo pred resnico in obveščenost ljudi. In kar je najhuje - marsikomu se zdi to čisto prav.

Pa tako rada se naša nacionalka zgleduje po BBCju, ne? Ampak zgleda niso gledali njihovih poročil iz Falklandske vojne, kjer novinarji BBCja niso poročali o naših in njihovih, ampak Britancih in Argentincih, hladno in nepristransko. In to verjetno v nezadovoljstvo marsikaterega otoškega politika....

Zakaj torej pri nas (in sosedih) mediji mislijo, da morajo "navijati" za lastno državo? Da je njihova prva dolžnost pomagati domovini, ne pa obveščanje javnosti? Ostanek časov, ko so bili novinarji družbenopolitični delavci?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

TheJack ::

...da bi lahko zadevo mirne duše zaključili s sporazumom Drnovšek-Račan, ki je imho za obe strani daleč najugodnejša rešitev...


Tole bo verjetno kar res...

Icematxyz ::

Jaz pa nasprotno menim, da se zaradi dolgotrajne vzdržnosti in miru mora določiti meja. Pa tudi če že čez par let spet pade ko se meje EU pomaknejo navzdol.

Meja se mora določiti in to vprašanje se more zaključiti. Druge alternative ni.

Zgodovina sprememb…

coffeetime12 ::

Tudi odnos medijev (naših in hrvaških) do spora se mi zdi zanimiv. Ker dobim tako TVS1 in POPTV, kot tudi HTV, tako mnogokrat ob 19:00 poslušam ena stališča, ob 19:30 pa diametralno nasprotna. Polresnice, seveda. Kar je za nas neugodnega, naši mediji zamolčijo, kar je neugodnega za Hrvate, zamolčijo njihovi. Še danes se spomnim, ko je bil pred časom med nacionalkinim Dnevnikom za voditeljem napis "Hrvati spet lažejo".

Mediji pri nas in pri naših južnih sosedih zgleda rade volje upoštevajo mnenje Jožkota Možine, da morajo biti mediji "državotvorni". Vsej leporečnosti navkljub to pomeni preprosto to, da morajo mediji poročati tisto, kar se dojema kot "državotvorno" (karkoli že to pomeni), ne pa celotne resnice. Imamo skratka medije, ki nacionalne interese postavljajo pred resnico in obveščenost ljudi. In kar je najhuje - marsikomu se zdi to čisto prav.

Pa tako rada se naša nacionalka zgleduje po BBCju, ne? Ampak zgleda niso gledali njihovih poročil iz Falklandske vojne, kjer novinarji BBCja niso poročali o naših in njihovih, ampak Britancih in Argentincih, hladno in nepristransko. In to verjetno v nezadovoljstvo marsikaterega otoškega politika....

Zakaj torej pri nas (in sosedih) mediji mislijo, da morajo "navijati" za lastno državo? Da je njihova prva dolžnost pomagati domovini, ne pa obveščanje javnosti? Ostanek časov, ko so bili novinarji družbenopolitični delavci?


Se pridružujem.

Vendar, kot je tudi Icematxyz rekel, da je treba ta problem rešiti, se tudi strinjam. Strinjam se v tem, da bodo navadni državljani imeli mir in sožitje, ne pa prerekanja, kaj je kdo rekel in kdo ima prav.
Kot sem že v enem od mojih prejšnih prispevkov omenil, sam veliko potujem (na žalost že leta ne več v našo sosedo Hrvaško), ampak le ta mi je ostala v dobrem spominu, tako kot druge dežele, ki sem jih že obiskal. Kako je sedaj pri naših sosedih ne vem, vendar kot berem iz razno raznih prispevkov po različnih naših in hrvaških forumih, so se zadeve zaostrile. Zakaj ne vem, vendar ti prispevki ne odražajo večine. Upam. Venomer, ko se vrnem v našo Slovenijo, vidim prerekanja s Hrvaško. Kot da živimo skupaj, ne pa da sta to različni državi. Saj so tudi druge bolj pomembne stvari v življenju?
Poleg tega upam, da naša kot tudi hrvaška diplomacija ve, kaj dela? Ker odgovornost je velika.
Ne dopustiti, da postanejo sosedje osovraženi, pa čeprav sem na hrvaških forumih videl zelo neprimerne besede kot tudi na naših. Ker najlažje je podajati sovražne govore preko spleta, kjer ti noben, v udobnem naslonjaču nič ne more.

Na naših spletnih medijih sem nekje prebral besedo nacionalni interes. Ta beseda je dvorezni meč. Nacionalni intres se lahko tolmači na 1000 načinov. Samo kateri je pravi?

Verjamem v pozitivno rešitev tega problema. Za obe strani. Vsi smo ponosni na svojo državo, kot tudi naši sosedje hrvati. Naj ostane samo pri ponosu.
Ko se bodo razgrete glave ohladile, bomo videli, kaj se da narediti in spremeniti. Ampak še enkrat, to velja za obe strani.

karafeka ::

Kako je bilo s parcelami, ki so jih hrvati prodajali ? So bile v naši lasti ali ne ?
Če so bile (tako kot je bilo objavljeno v medijih), potem se zdaj hrvati nimajo kaj bunit. Če kar tako začnejo prodajati tujo zemljo, potem nimajo kaj delati v EU.

Pa kaj je bilo tam v prekmurju oz. ob Muri ? Tudi tam so delali nekaj na naši zemlji.

Pa prestavljali so mejnike.

Da ne omenjam Joška Jorasa.

TO BLOKIRANJE VSTOPA V EU, SO SI SAMI ZASLUŽILI.

Vsaka čast naši sedanji vladi.

Ker, če bi (po nekaterih tu napisanih mnenjih) jim rekli, potem pa imejte Piranski zaliv, samo da bo mir, potem bi čez par let silili še bolj na sever.

Pa tisti, ki pišete, da vam je vseeno za tistih par metrov zemlje (ali za zaliv, ali za lastno zemljo) ste pa res pravi klovni. Od kod ste sploh jemlete.... (no, verjetno ste samo smrkavci, ki mislite, da so krave vijolčne).

AJa, pa to, ko mislite, da bo nam EU pomagala.... To so lepe sanje.
Se dobro spomnim, ko se je to govorilo, ko smo vstopili v EU (pred koliko leti že?), da nam bo potem EU stala ob strani, pri tem konlfiktu s Hrvati. Malomorgen. Eu se bo kvečjemu postavila na hrvaško stran, ker imajo večji trg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

solatko ::

Povem vam samo nekaj v razmislek - komunisti so mislili, da bodo večno vladal na teh prostorih, zato je bilo storjeno ogromno napak, ki smo jih začeli plačevati ljudje takoj 91 - leta 1974 je bila v yugi spremenjena ustava, ki je dodelila tovarne delavcem, če ne bi bili komunisti tako prepričani vase, bi fabrike lepo prepisali v last delavcev (večino so jih tudi ustvarili) in privatizacije ne bi bilo, nihče ne bi pokradel premoženja in dobre firme bi ostale, slabe bi šle v stečaj, tako pa so dobre firme direktorji zafural, da so jih lahko poceni kupili (tajkuni), ogromno se je vrnilo nacionaliziranega in raja je ostala gola in bosa, sedaj bi pa vsem tistim generacijam še penzijo ukinli. Ravno tako niso naredili fiksnih mej, med republikami in še cel kup takih felerjev (da ne govorimo o vpisih v zemljiško knjigo, kjer je pol stavb na njivah).
Ja meja s Hrvaško mora biti dokončno rešena pred vstopom Hrvaške v EU, kdo pa pravi, da se bo ta tvorba obdržala kaj dlje, kot se je ranjka yuga. Ko bo razpad EU (osebno ji dajem največ 20 let), bo važna razmejitev držav.
Kar se tiče odnosov Hrvatov do Slovencev - v zgodovini je bil s Srbi vedno dosti boljši, saj svojo besedo držijo, kar pa pri Hrvatih ne velja za vrlino - oni su uvijek mislili malo drukčije, ne baš tako, kako je napisano. To je veljalo tako pri poslih, kot pri političnih dogovorih. Si pač jemljejo to pravico, da si dogovorjeno vedno predstavljajo malo drugače, kot nasprotna stran. Včasih smo se na hrvaškem morju počutili dobro, ker smo hodili v slovenske počitniške kapacitete, le redki kempi v hrvaških rokah so sloveli po prijaznosti, čistoči in dobrem odnosu do slovenskih gostov, pa če prav smo zapravili desetkrat več denarja, kot tisti socialni reveži, ki so prihajali iz zahodne evrope. Po začetku rapada SFRJ, se je tudi odnos hrvatov (predvsem policije, občinskih struktur, gostincev....), močno poslabšal, ni minil teden, da niso mediji pisali o šikaniranjih slovenskih turistov, pa razni ukrepi s prikolicami, pa rušenja in opustošenja slovenske imovine......., tako, da si s tem odnosom do slovencev, tudi naših € ne zaslužijo. Verjetno je 80% hrvatov čisto v redu ljudi in tudi odnos do nas, bi verjetno imeli dober, samo kaj ko ti dopust pokvari, že rahlo nacionalistično nastrojen vratar, policaj ali kelner s kakšno malenkostjo. Ne vem kako bi se razpisali hrvaški časopisi, če bi enga zagrebčana v kranjski gori zajebaval policaj, ker ne bi imel varnostnega trikotnika po naših predpisih ali pa prve pomoči, če bi jih natakar postregel z mrlo juho, ko pa bi pizdili, bi pa poklical policaje in jim natvezil, da so ga fizično napadli, žalili..
Ja, meje je treba uredit in sedaj je priložnost, da dobimo vsaj kar je naše (v zgodovini smo zaradi cagavih politikov izgubili skoraj pol slovenije). Tako kot so nas stisnili Italjani in Avstrijci, lahko mi brez vsake slabe vesti stisnemo Hrvate, če pa jim ni kaj všeč, pa naj ostanejo zunaj, jim pa še carine nabijemo, pa vstopne takse, pa še kej se lahko spomnimo, saj smo na shengenski meji in tega se morajo zavedat tako naši pogajalci, kot Hrvatje. Tudi za njih mora veljati, da se dana in podpisana beseda drži.

p0ki ::

Povem vam samo nekaj v razmislek - komunisti so mislili, da bodo večno vladal na teh prostorih, zato je bilo storjeno ogromno napak, ki smo jih začeli plačevati ljudje takoj 91 - leta 1974 je bila v yugi spremenjena ustava, ki je dodelila tovarne delavcem, če ne bi bili komunisti tako prepričani vase, bi fabrike lepo prepisali v last delavcev (večino so jih tudi ustvarili) in privatizacije ne bi bilo, nihče ne bi pokradel premoženja in dobre firme bi ostale, slabe bi šle v stečaj, tako pa so dobre firme direktorji zafural, da so jih lahko poceni kupili (tajkuni), ogromno se je vrnilo nacionaliziranega in raja je ostala gola in bosa, sedaj bi pa vsem tistim generacijam še penzijo ukinli. Ravno tako niso naredili fiksnih mej, med republikami in še cel kup takih felerjev (da ne govorimo o vpisih v zemljiško knjigo, kjer je pol stavb na njivah). Ja meja s Hrvaško mora biti dokončno rešena pred vstopom Hrvaške v EU, kdo pa pravi, da se bo ta tvorba obdržala kaj dlje, kot se je ranjka yuga. Ko bo razpad EU (osebno ji dajem največ 20 let), bo važna razmejitev držav. Kar se tiče odnosov Hrvatov do Slovencev - v zgodovini je bil s Srbi vedno dosti boljši, saj svojo besedo držijo, kar pa pri Hrvatih ne velja za vrlino - oni su uvijek mislili malo drukčije, ne baš tako, kako je napisano. To je veljalo tako pri poslih, kot pri političnih dogovorih. Si pač jemljejo to pravico, da si dogovorjeno vedno predstavljajo malo drugače, kot nasprotna stran. Včasih smo se na hrvaškem morju počutili dobro, ker smo hodili v slovenske počitniške kapacitete, le redki kempi v hrvaških rokah so sloveli po prijaznosti, čistoči in dobrem odnosu do slovenskih gostov, pa če prav smo zapravili desetkrat več denarja, kot tisti socialni reveži, ki so prihajali iz zahodne evrope. Po začetku rapada SFRJ, se je tudi odnos hrvatov (predvsem policije, občinskih struktur, gostincev....), močno poslabšal, ni minil teden, da niso mediji pisali o šikaniranjih slovenskih turistov, pa razni ukrepi s prikolicami, pa rušenja in opustošenja slovenske imovine......., tako, da si s tem odnosom do slovencev, tudi naših € ne zaslužijo. Verjetno je 80% hrvatov čisto v redu ljudi in tudi odnos do nas, bi verjetno imeli dober, samo kaj ko ti dopust pokvari, že rahlo nacionalistično nastrojen vratar, policaj ali kelner s kakšno malenkostjo. Ne vem kako bi se razpisali hrvaški časopisi, če bi enga zagrebčana v kranjski gori zajebaval policaj, ker ne bi imel varnostnega trikotnika po naših predpisih ali pa prve pomoči, če bi jih natakar postregel z mrlo juho, ko pa bi pizdili, bi pa poklical policaje in jim natvezil, da so ga fizično napadli, žalili.. Ja, meje je treba uredit in sedaj je priložnost, da dobimo vsaj kar je naše (v zgodovini smo zaradi cagavih politikov izgubili skoraj pol slovenije). Tako kot so nas stisnili Italjani in Avstrijci, lahko mi brez vsake slabe vesti stisnemo Hrvate, če pa jim ni kaj všeč, pa naj ostanejo zunaj, jim pa še carine nabijemo, pa vstopne takse, pa še kej se lahko spomnimo, saj smo na shengenski meji in tega se morajo zavedat tako naši pogajalci, kot Hrvatje. Tudi za njih mora veljati, da se dana in podpisana beseda drži.


se podpišem pod tole. A se zavedate da smo v bivši Yugi slovenci dal od sebe ozemlja na katerih je zivelo preko 300k ljudi? za koga? za hrvate, kateri imajo zaradi nas dalmacijo in vse otoke
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

Slo-One ::

Bojkot Slovenskih izdelkov, toraj le niso prijatelji za katere se izdajajo.

Če Slovenija bojkotira Hrvaško, S TEM, da noben ne bi šel tja na morje je to preko MILIJON Slovenskih turistov. Do the calc.

imagodei ::

Ne eno ne drugo se ne bo zgodilo. Hrvati ne bodo v celoti bojkotirali slovenskih izdelkov; in ni najmanjše šanse, da bo milijon slovenskih turistov ostalo doma oz. izbralo alternativne lokacije.

Juha se bo malo pohladila, vmes se bo nekaj Hrvatov zares striktno izogibalo slovenskim izdelkom... Čez en mesec pa samo še najbolj zadrti nacionalisti tipa Jelinčič pri nas.

> "Bojkot Slovenskih izdelkov, toraj le niso prijatelji za katere se izdajajo."

Povsem pričakovana in normalna reakcija, ne vem pa, kaj ima to veze s prijateljstvom? Hrvati so trenutno prizadeti. Kot rečeno, nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha.
- Hoc est qui sumus -

solatko ::

Slovenci pademo na vsakem takem izpitu domoljubja, za novo leto bo na tisoče naših, veselo zapravljalo € na hrvaškem, cel kup hrvaških pevcev, pa bo zabavalo Slovenčke v naših hotelih in športnih dvoranah in verjemi, da nikjer ne bo prazno. Od leta 1991 še nisem bil na hrvaški obali, ravno zaradi njihovega odnosa do Slovenije in Slovencev. Hrvaški turizem propade v petih letih, če ne bi množično hodili na jadran.

imagodei ::

solatko,

viš, to je problem v sporih - nacionalizem. Ako bi se uspeli distancirat od njega, se zadeve ne bi prenapihovale in ne bi eskalirale. Treba je pač čustva v čim večji meri ločit od razuma. Pri mejnem vprašanju gre za to, da Slovenci trdimo, da imamo prav in da smo upravičeni do drugačne razdelitve, kot to trdijo Hrvati. Ni pa tu nobene potrebe po nacionalizmu, zgražanju in ostalih čustvenih odzivih. Pač, imamo drugačne poglede, zagovarjamo drugačna stališča.

Kakšni ljudje so Hrvati na splošno, se mi pa zdi približno toliko butasto ugotavljat, kot trdit, da so vsi črnci nagnjeni k nasilju ipd. Vsak naj se zase odloči, ali bo hodil na počitnice na Hrvaško. Če ima kdo slabe izkušnje, se naslednje leto verjetno ne bo vračal, če pa je zadovoljen, bo po vsej verjetnosti tja hodil še naprej.

Prosim, da se na forumu ne podpihuje nacionalizma.
- Hoc est qui sumus -

solatko ::

Niti slučajno nisem nacionalist, vendar jih občudujem, kako znajo bit odločni in prepričani v svoj prav, kadar gre za njihovu ljepu. To nam Slovencem manjka, pozna se pač, da nikdar nismo imeli svojo dražavo in, da smo bili vedno pridni in ljubljeni hlapci. Radi so nas imeli tako Dunaj, kot Beograd, pa tudi EU nas je gledala s simpatijami, sedaj pa ko so naši politiki, vsaj malo dvignili glavo, je pa že vse narobe. Malo poglej, kako se obnašajo Čehi, Poljaki, Irci, Grki, samo pri nas, smo tisti, ki nam ni vseeno kako nas obravnavajo v tujini, takoj proglašeni za nacionaliste in extremiste. Daj ohladi se malo, če ti ni zadosti včerajšnji posnetek dobrega soseda na Hrvaškem in izjave slučajnih kupcev, da ne govorimo o pisanjih v sosednji državi, ki naj bi bila prijateljska, sprašujem se, kako se potem obnašajo naši sovražniki. Ne opaziš, da nesposobna hrvaška politika, pridobiva + točke, ravno na razpihovanju sovraštva do Slovenije in ti, nas ob nedolžnih pogovorih razglašaš za nacionaliste. Pusti razpravo pri miru, ali pa temo zapri, naj si še sosedje včasih na kakšnem našem forumu, preberejo kakšno razmišljanje posameznikov na tej strani. Oni še tako svinjskih izjav, tudi slučajno ne brišejo. Oni bojkotirajo naše izdelke spontano, opozarjajo hrvaško javnost, da ima grda Slovenija ozemeljske težnje in da jim iz čiste žlehnobe oviramo vstop v EU, sami pa z izvršenimi dejstvi postavljajo meje po svojih željah in mi naj bomo tiho, daj imagodej malo se ohladi, pa če prav si moderator.

Daedalus ::

Daj ohladi se malo, če ti ni zadosti včerajšnji posnetek dobrega soseda na Hrvaškem in izjave slučajnih kupcev, da ne govorimo o pisanjih v sosednji državi, ki naj bi bila prijateljska, sprašujem se, kako se potem obnašajo naši sovražniki.


Daj se ti malo ohladi. Pa se kdaj dejansko sprehodi po Hrvaški in se pogovori s kom v živo. Jaz s svojimi kolegi vedno ko sem na dopustu v Zagrebu stresam (bolj ali manj krute) šale na račun onega zaliva/vale, določenega brega, ipd. Pa do zdaj se mi je v hmm, 15 letih odkar redno bluzim po "lipi njihovi" samo enkrat zgodilo, da mi je nekdo težil z nekimi nacionalističnimi pizdarijami okoli Slo-Cro odnosov. Lahko pa seveda bolj verjameš medijem in njihovem jagodnem izboru nestrpnih izjav, s katerimi veselo legitimirajo našo politiko in poteze le-te.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

imagodei ::

Lej, spet si čustveno prizadet. Jaz sem zgolj opozoril, da ne zait v nacionalistične vode. V odgovor dobim v prvi vrstici sklic na "njihovu ljepu"; kasneje dol pa v istem stavku najprej omenjaš "nesposobno hrvaško politiko", kasneje pa očitaš, da te proglašam za nacionalista...? Meni je zelo žal, če si ti razumel, da sem tebe označil za nacionalista, se pa ob tem spomnim na pregovor o mački in o repu...

solatko, teme ne bom nič zapiral, če bo ostala vsaj na takem nivoju, kot je sedaj. V temi pa tudi jaz izražam svoje mnenje, tako kot ti. In moje mnenje na splošno je, da smo državljani (na obeh straneh) preveč nacionalistični.

Če pa povem, da se bodo ljudje sami odločali, ali bodo hodili na Hrvaško ali ne, mi boš ti pod nos molil, naj se ohladim? Preveri raje sam, s katero nogo si danes vstal, prav? ;)
- Hoc est qui sumus -

Ziga Dolhar ::

Zarad dolocenih zarukancev seveda ne mislim nehat hodit na hrvasko morje. Niti ne vem, zakaj bi zarad enih rupelnov in sanaderjev folk manj poslusal severine et al.

Politik, ki to pricakuje, je zgolj preprost egoist, ki pricakuje, da bomo drzavljani delali namesto njega, oz. s svojimi represalijami omilili posledice njegove nesposobnosti.

Hvala lepa, ne potrebujem drzave (pardon, prepotentnega ministra ali premiera), da mi bo govorila, kam na pocitnice in koga poslusat na koncert.
https://dolhar.si/

solatko ::

Včerajšnje izjave gospoda Sanaderja, niti slučajno ne spodbijajo mojih mnenj o njihovi politiki. Sam sem lepo napisal, da je 80% naroda, tako kot pri nas, čisto v redu, tudi nisem pozival ljudi, naj ne hodijo na hrvaško, saj nimam niti volje, niti želje po čem takem, govorim o tem, kako se znajo na Hrvaškem, ob političnem podpihovanju poenotit (saj ljudje tako kot tu, ne razmišljajo s svojo glavo) in govorim iz mojega stališča potrošnika ali turista, da se mi v državo, ki ima tako mnenje o nas, že od osamosvojitve, zdi greh nosit, z mojimi rokami zaslužen denar. Po drugi strani pa, ko so se naši politiki končno odločili pokazat malo zob, bi jih pa nekateri v tej državi, zaradi lastnih interesov, najraje kar zamenjali s kakšnimi bolj pohlevnimi. Je pač tako, da se je potrebno za svoje interese postavit in v tem segmentu kapa dol Hrvatom.

jype ::

Če kdo hoče, da se izogibam hrvaškim proizvodom, naj najprej kupi Kraš (Domaćica), Plivo (Cedevita) in Podravko (Čokolino).

imagodei ::

solatko> "Po drugi strani pa, ko so se naši politiki končno odločili pokazat malo zob, bi jih pa nekateri v tej državi, zaradi lastnih interesov, najraje kar zamenjali s kakšnimi bolj pohlevnimi."

Kje pa si to prebral? Je kdo kaj takšnega trdil tu gor?
- Hoc est qui sumus -

Ziga Dolhar ::

Kupuj medex, fruc in cokolesnik ter spodbujaj domaco industrijo in DELAVCE!!! :-P
https://dolhar.si/

Spock83 ::

Slovenci pademo na vsakem takem izpitu domoljubja, za novo leto bo na tisoče naših, veselo zapravljalo € na hrvaškem, cel kup hrvaških pevcev, pa bo zabavalo Slovenčke v naših hotelih in športnih dvoranah in verjemi, da nikjer ne bo prazno. Od leta 1991 še nisem bil na hrvaški obali, ravno zaradi njihovega odnosa do Slovenije in Slovencev. Hrvaški turizem propade v petih letih, če ne bi množično hodili na jadran.


In prav je tako, da porabljamo denar kamor jaz hočem in grem v Slovenijo poslušat Oliverja Dragojeviča. Koji kurac se ljudstvo vmešava v politiko glede hrvaško-slovenskih odnosov. Stvari naj se prepustijo pravnikom. Politiki samo dvigajo temperaturo med ljudi

perci ::

Edinkrat, ko sta obe strani prišle na pol poti, je bilo s parafiranim sporazumom Drnovšek-Račan. Takrat so hrvaški nacionalisti začeli udrihat po sporazumu, ker so si na ta način kupovali politične točke. Vsebina tega sporazuma je bila čisto nerelevantna - kakršenkoli bi že bil (lahko še tako v korist hrvatov), ga sabor ne bi potrdil. Zaradi glupih podpihujočih nacionalistov.

Tako, da mirno lahko rečemo, da je večji del krivde pri reševanju tega spora na plečih Hrvaške.

Hrvatom bi bilo potrebno na novo predlagat isto vsebino, zapakirano v druge barve darilni papir, pa mirna Bosna.

whatever ::

1. Slovenska zahteva o celovitosti Piranskega zaliva je nerealna.
2. Izhod v mednarodne vode je dejansko najpomembnejša zahteva in to Sloveniji tudi pripada.
3. Joško Joras naj neha delat zgago in podpoštenjaki naj se nehajo metat v Dragonjo.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

perci ::

Celega piranskega zaliva gotovo ne bomo imeli. To bi namreč pomenilo, da se prebivalci savudrije iz hrvaške zemlje lahko vržejo direktno v slovensko morje.

Hrvaška pa bi lahko vsaj s koridorjem pokazala dobro voljo, saj jim ta ne bi pomenil praktično ničesar. Tiste vode so za Hrvaško pomembne tisočkrat manj kot za Slovenijo oz. so za njih razen za politične zdrahe popolnoma nepomembne. Zato naj se počasi nehajo sprenevedat, kako bodo branili vsako ped ipd.

imagodei ::

Lahko pa zahtevamo še Savudrijo :)
- Hoc est qui sumus -

Ziga Dolhar ::

2. Izhod v mednarodne vode je dejansko najpomembnejša zahteva in to Sloveniji tudi pripada.


Čemu?

Kaj nam nudi, česar nimamo že po UNCLOS?
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

jureus ::

Ne vem kaj nam hoces povedat po UNCLASu se moramo v Hrvaških vodat držati nihovih zakonov in pravil, ki jih lahko dodajo osnovnim zakonom (in Hrvati si lahko ravno kaj hočejo še zraven zamislijo), če pa imaš izhod v mednarodne vode pa se lahko na to požvižgaš.

Vsekakor je izhod v mednarodne vode super zadeva za katero se je treba borit, ker nam je vedno pripadal in nam mora še sedaj.

Mercier ::

Kako se utemeljuje to, da nam je izhod na odprto morje vedno pripadal?

Ziga Dolhar ::

S teorijo izvršenih dejstev :P.
https://dolhar.si/

USS Liberty ::

Sem pesimist glede meje s Hrvaško... Današnja generacija slovenskih politikov ima zelo težko nalogo popraviti napako, ki jo je že takoj po drugi svetovni vojni storil Edvard Kardelj, ki je skupaj z Bakarićem narisal republiško mejo v Istri, ki je izrazito škodljiva za Slovenijo in sploh si ne predstavljam, kako naj bi recimo sedaj potegnili morsko mejo, da Slovenija ne bi bila oškodovana...

Slovenski rdečeroza forumski multikulti fani so pa seveda pričakovano na strani Hrvaške, kdor se pa z njimi ne strinja, je pa nacionalist. V temi o džamiji so papagajsko vsakega žigosali za fašista, tukaj ko gre za mejo, pa vsakega žigosajo za nacionalista. Fašisti so za mene pradvsem multikulti fani, ki s fašističnimi metodami drugim vsiljujejo svoje mišljenje...

Multikulti fani živijo v paralelnem vasolju, ko mislijo, da je nacionalna država stvar preteklosti... Prav nasprotno... nacionalnih držav je vedno več in v naslednjih destletjih bodo nastale še nove in nove(Quebec, Flandrija, Škotska, Baskija, Katalonija...) pa če vam je to multikulti fanom všeč ali pa ne...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Zgodovina sprememb…

BmN ::

predolgo smo jih prosili in se jim uklanjali glede meje, prav je da zaostrimo zadeve in pokaženo da mislimo resno.
to kaj pa je na 24ur rekel jelinčič pa je čist prav. Da so hrvati leta 91 spustili čez mejo oklepne enote JLA v Slovenijo, pa kljub temu da smo se obojni osamosvajali takrat. Izdajalci

djordjevic ::

Mnja, tole bi tudi mogoče veljalo gledati manj enostransko. Saj smo resda sodelovali, ja, samo ko je vojna, je vojna. Takrat delaš z vidika minimiziranja škode za svojo lastno državo. Kam so pa konec koncev šli vojaki iz Slovenije? V Hrvaško in Bosno. Tako da si ne delat utvar, kako silno da so oni s tem nas zajebali. We got off very easy.
No grave is deep enough to keep us in chains.

imagodei ::

djordjevic,

+1
- Hoc est qui sumus -

BmN ::

zadržali bi jih lahko v vojašnicah kot smo mi naredili, to je moje mnenje. Kljub temu da so vedeli da jih bo jla zrušla so še jim kr naprej ugodili.
we got off veryy easy-->i agree

djordjevic ::

Mnja, kakor se vzame. In retrospect je povsem jasno, da tudi naše 'blokiranje agresorskih sil' ni kaj prida pomagalo. Na Hrvaškem in v Bosni so se kljub temu pošteno zrukali. Pač par mesecev pozneje.
No grave is deep enough to keep us in chains.

TheJack ::

Sem pesimist glede meje s Hrvaško... Današnja generacija slovenskih politikov ima zelo težko nalogo popraviti napako, ki jo je že takoj po drugi svetovni vojni storil Edvard Kardelj, ki je skupaj z Bakarićem narisal republiško mejo v Istri, ki je izrazito škodljiva za Slovenijo in sploh si ne predstavljam, kako naj bi recimo sedaj potegnili morsko mejo, da Slovenija ne bi bila oškodovana...

Slovenski rdečeroza forumski multikulti fani so pa seveda pričakovano na strani Hrvaške, kdor se pa z njimi ne strinja, je pa nacionalist. V temi o džamiji so papagajsko vsakega žigosali za fašista, tukaj ko gre za mejo, pa vsakega žigosajo za nacionalista. Fašisti so za mene pradvsem multikulti fani, ki s fašističnimi metodami drugim vsiljujejo svoje mišljenje...

Multikulti fani živijo v paralelnem vasolju, ko mislijo, da je nacionalna država stvar preteklosti... Prav nasprotno... nacionalnih držav je vedno več in v naslednjih destletjih bodo nastale še nove in nove(Quebec, Flandrija, Škotska, Baskija, Katalonija...) pa če vam je to multikulti fanom všeč ali pa ne...


Vse lepo in prav, ampak mene en smrkavec z multikulturalistom ne bo zmerjal. Poste lepo preletiš, ugotoviš, kdo je za in kdo proti (ko bi le bilo tako preprosto, ne?) in potem - po Pavlovem refleksu - ljudi ki niso na tvoji strani, zmerjaš z multikultiji. Kdor ni jebeni nacionalist, gotovo liže jajca afganistanskim mulam, ne? To mora fino (in preprosto!) biti ti!

http://www.joker.si/mn3njalnik/index.ph... (lahko si celo temo prebereš in najdeš na mnenjalniku ali tukaj še nekaj podobnih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

imagodei ::

No, TheJack, ampak tole ni Mn3njalnik, tako da te prosim, da se v bodoče izogibaš sočnemu izrazoslovju.

Bi bilo škoda, da bi moral sicer vsebinsko bogata sporočila brisat zarad grdih izrazov in spuščanj na osebni nivo...
- Hoc est qui sumus -

TheJack ::

Mi je žal. Resnično. Ampak predalčkanje mi gre res na k... Skoraj nič mi ne gre bolj. Ampak okej. Zaradi mene lahko pobrišeš sporočilo. Itak ne bo doseglo nič.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izzid arbitraže ter izbira arbitra

Oddelek: Problemi človeštva
277036 (6250) mojsterleo

Referendum o arbitraži (strani: 1 2 3 444 45 46 47 )

Oddelek: Problemi človeštva
2340204738 (167655) Ziga Dolhar
»

Osimski sporazum (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10312095 (10293) jype
»

Rehnov predlog o SLO-HR arbitraži (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
726470 (4805) Karaya 52
»

Hrvaška (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
716829 (5366) ||_^_||

Več podobnih tem