» »

hitrost zvoka...hitrost svetlobe ?!=?

hitrost zvoka...hitrost svetlobe ?!=?

1
2
3

Matev ::

atomov kot jih je opisal aristotel ne moremo cepiti

atom naj bi namreč pomenil - najmanjši nedeljivi delec

sedaj je struna najbližje definiciji atoma

Okapi ::

Nisem prebral cele teme, tako da je to mogoče kdo že omenil. Potovanje z nadsvetlobno hitrostjo v bistvu obstaja. Ko se premikaš, čas počasneje teče. Pri svetlobni hitrosti se celo ustavi. Če torej potuješ s hitrostjo, ki je blizu svetlobni hitrosti, se čas zelo upočasni. Če se recimo vesoljska ladja z 90% svetlobno hitrostjo odpravi proti planetu, ki je oddaljen 10 svetlobnih let, bo do tja potovala 11 let. Ampak potnikom v takšnem plovilu se bo zdelo, da so potovali manj časa, recimo 9 let (ali kolikor se pač zanje upočasni čas pri tej hitrosti). Ker vedo, da je bila pot dolga 10 svetlobnih let, si lahko izračunajo, da so potovali hitreje od svetlobe. Kaj si o tem mislijo drugi, jih pa ne zanima, konec koncev oni najbolje vedo, kako hitro so šli, saj so bili v raketi;-)
A sem se kje zmotil?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

T-h-o-r ::

potnikom se ne bo čisto nič zdelo :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Matev ::

Če se recimo vesoljska ladja z 90% svetlobno hitrostjo odpravi proti planetu, Ker vedo, da je bila pot dolga 10 svetlobnih let, si lahko izračunajo, da so potovali hitreje od svetlobe


hmmm

če potujejo z 90% hitrostjo svetlobe

potem ne potujejo hitreje od nje

Okapi ::

če potujejo z 90% hitrostjo svetlobe
potem ne potujejo hitreje od nje

Kako da ne, če pa po ladijski uri 10 svetlobnih let naredijo v 9 letih.

O.

Thomas ::

A sem se kje zmotil?


Seveda si se zmotil. Pozabil si na kontrakcijo dolžine vzdolž poti.

Če češ biti košer, tega ne smeš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Pozabil si na kontrakcijo dolžine vzdolž poti.

Ampak to potnika v bistvu ne zanima. On na vesoljski karti vidi, da je planet oddaljen 10 svetlobnih let, po ladijski uri pa vidi, da je za pot potreboval 9 let.

O.

T0RN4D0 ::

Po tej analogiji lahko rečeš da potnika B*K* za vse in si predstavlja da potuje z stokratno svetlobno hitrostjo. V to se je prepričal in ga ostalo ne zanima. Sem kej falil? :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Thomas ::

Ampak to potnika v bistvu ne zanima. On na vesoljski karti vidi, da je planet oddaljen 10 svetlobnih let,


NE. On vidi razdaljo do galaksije Andromeda ... recimo eno svetlobno leto, če gre dovolj hitro tja. Če gre tja tako blizu svetlobne hitrosti, da se mu med potovanjem ura premakne le za okoli eno leto.

A ne veš tega, al kaj???
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Po tej analogiji lahko rečeš da potnika B*K* za vse in si predstavlja da potuje z stokratno svetlobno hitrostjo. V to se je prepričal in ga ostalo ne zanima. Sem kej falil?


Sem povedal že Okapiju.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

potnika B*K* za vse

Saj ga ne za vse. Ko potuješ, je pomembna oddaljenost do cilja in čas, ki ga porabiš za pot. Oddaljenost vidiš na zvezdni karti, čas meriš z ladijsko uro in iz teh dveh podatkov izračunaš svojo hitrost.

O.

Okapi ::

NE. On vidi razdaljo do galaksije Andromeda ...

Če bi gledal skozi okno oziroma meril razdaljo s kakšnim inštrumentom. Ampak zakaj bi se s tem trudil, če ti razdalja lepo piše na zvezdni karti.

A ne veš tega, al kaj???

Meni je že jasno, da načeloma ne gre hitreje od svetlobne hitrosti. Ampak če hitrost meriš na ta način (razdaljo na zemljevidu, čas pa z lastno uro), pa je največja možna hitrost neskončna. In za potnika je v bistvu ta način najmerodajnejši. S svetlobno hitrostjo lahko kamorkoli prideš v trenutku.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

dzinks63 ::

>>>Saj ga ne za vse. Ko potuješ, je pomembna oddaljenost do cilja in čas, ki ga porabiš za pot. Oddaljenost vidiš na zvezdni karti, čas meriš z ladijsko uro in iz teh dveh podatkov izračunaš svojo hitrost.

Pri hitrostih blizu svetlobe moraš računat s pomočjo Anjstanovih enačb, ne pa z Newtonovo mehaniko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Thomas ::

Že par desetletij opažam eno šokantno dejstvo. Ljudje POJMA NIMAJO, kako deluje Relativnost.

Naprimer to, kar ni jasno Okapiju. V svoji smeri gibanja imaš pač kontrakcijo! Bemu!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Ampak zakaj bi se s tem trudil, če ti razdalja lepo piše na zvezdni karti.


To kar piše v zvezdni karti, ne velja zanj. Velja za nek drug inercialni sistem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

V svoji smeri gibanja imaš pač kontrakcijo! Bemu!

In kaj potem? To velja samo med potovanjem. Preden se odpraviš na pot, vidiš 10 svetlobnih let oddaljen planet. Ko prideš na cilj, vidiš 10 svetlobnih let oddaljen start. V vseh praktičnih pogledih si torej prepotoval 10 svetlobnih let (ne glede na to, da si jih v resnici manj). V tem času si se postaral za 9 let. Sklep - potoval si hitreje od svetlobe. Relativno, seveda:-))

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

T0RN4D0 ::

Eh, seveda sem vse falil, samo malo sarkastično sem razširil Okapijevo teorijo.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Matev ::

V tem času si se postaral za 9 let.


ampak porabil si pa več časa

Matev ::

tu je recept za dolgo življenje

baje so izračunali da se strojevodja vlaka v celotni karieri postara za kako sekundo manj kot njegova žena, ki je večino časa doma na miru

Thomas ::

Preden se odpraviš na pot, si v enem, na poti pa v čisto drugem inercialnem sistemu. So pač ure in razsežnosti relativne, pa kaj?

To je samo bistvo Relativnosti.

Aha, Tornadu so stvari jasne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Thomas ::

Če zaupaš v Einsteina - "vsak" bo reku da ja. Da on je pa že vedel! Potem se moraš sprijazniti s tem, da dolgost življenja našega in premer Galaksije, sta oba relativna. Odvisna od tega, iz katerega inercialnega sistema meriš njune dimenzije.

Zato, če si zgrajen in zaveden relativist v Einsteinovem pomenu besede, potem ne boš trznil z očesom, ko se bo Galaksija skrčila s 1000000 svetlobnih let na vsega ene par, ko boš nakurblal svoj medzvezni skuter do blizu c. V smeri, v kateri drviš. Pravokotno na tvojo smer bo še vedno 1000000 svetlobnih let široka in 10000 debela, ker je tudi debelost ortogonalna tvoji smeri, kamor šibaš.

Če s skuterjem zaviješ, se bo Galaksija deformirala pa drugače.

Welcome to the strange world of the Special Relativity!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

T0RN4D0 ::

Ne bom trdil da so mi stvari jasne, ampak zgovarjanje na svoje ("potnikovo") neznanje res nima veze in pomena pri takšnih debatah. Zato sem pa napisu da lahko kr brez kompliciranja rečemo eno neumnost, je ravno toliko vredna. (to je- nič.)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

BigWhale ::

Preden se odpraviš na pot, si v enem, na poti pa v čisto drugem inercialnem sistemu. So pač ure in razsežnosti relativne, pa kaj?

To je samo bistvo Relativnosti.

Aha, Tornadu so stvari jasne.


Ja. To je meni se vedno precej zabavna stvar. Ker najprej takoj pomislis, "kako hudica pa tista ura na ladji ve, da se premika, una ura na zemlji pa ve, da se ne premika?!" :)

Sicer pa Okapijeva razlaga takoj pade, ce bi moral potovati dalj casa. Pri desetih svetlobnih letih se to se ne pozna, pri vec pa ze. Raztezanje samega prostora okrog tebe.

'Se mal' pa se bos tud ce bos sel z 99% svetlobne hitrosti premikal naprej kot bi sel 'samo z' 50%. :> Tist bo sele hec!

Okapi ::

ampak zgovarjanje na svoje ("potnikovo") neznanje res nima veze in pomena pri takšnih debatah.

Kot prvo - kakšna debata pa je to? Gostilniško nakladanje po šestem piru (preberi še enkrat njen začetek in nadaljevanje) o tem, a je svetlobna hitrost res najvišja. Jaz sem samo (povsem na nivoju te debate:-) opozoril na paradoks, ki nastane, če potnik, ki ve, kako daleč se odpravlja, meri samo svoj lokalni čas in na njegovi osnovi izračuna hitrost, s katero je potoval. Ker na ta način je pač najvišja hitrost neskončna.

Tu v bistvu ne gre za neznanje potnika, ampak samo za način, na katerega on računa hitrost. On natančno ve, kako daleč je cilj, in ker ima na roki uro, tudi ve, koliko časa je potoval do tja. To, da se je vmes prostor krčil, je le podrobnost, ki pojasni, kako je mogoče, da je potoval hitreje od svetlobe, če je svetlobna hitrost najvišja možna hitrost.

Analogija je recimo 100 m dolga vrv, ki lahko, če nanjo obesimo primerno breme, seže 110 m daleč. Za vrv še vedno rečemo, da je dolga 100 m, ampak se je pač med rabo raztegnila za 10%. Enako je planet, kamor smo potovali, še vedno 10 svetlobnih let oddaljen, čeprav se je prostor med potovanjem začasno skrčil. In če k temu dodamo še to, da je za potnika najbolj pomembno, koliko časa je on potoval, ne koliko časa je medtem minilo kje drugje, je zanj edini možni sklep, da je potoval hitreje od svetlobe. Je pa res, da bo v to težko prepričal tiste, ki so nanj na cilju čakali 11 let;-)

O.

Smurf ::

110m vrvi recemo, da je dolga 100m?

A res?

Thats new to me :D.

Thomas ::

Tu v bistvu ne gre za neznanje potnika, ampak samo za način, na katerega on računa hitrost.


Oprostite, gospod! Potnik izmeri kako velika je Galaksija v njegovi smeri, na isti način kot njegov na Zemlji ostali kolega. Oba uporabljata trigonometrijo, paralakso, če češ - in vsak dobi drugo razsežnost. Ker ta je relativna, odvisna od inercialnega sistema. Svetlobna hitrost pa je neodvisna od tega.

110m vrvi recemo, da je dolga 100m?


Tako je. Odvisno, s kakšno hitrostjo se gibamo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

110m vrvi recemo, da je dolga 100m?
A res?

Očitno nisi še nikoli nobenega štrika kupoval.

O.

Okapi ::

Potnik izmeri kako velika je Galaksija v njegovi smeri,

Potnik nič ne meri. On v Wikipediji prebere, kakšna je razdalja;-)

O.

durrenmatt ::

Thomas ::

Za glede na Galaksijo praktično mirujočega, je ta palačinka s premerom 100 000 svetlobnih let.

Za hitro gibajočega pa lahko poljubno sploščena, magari samo na kilometer, a le v smeri njegovega potovanja.

Zdej mam pa dost tega razlaganja. Kdor to lahko prenese prav, kdor ne more, tudi prav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Zdej mam pa dost tega razlaganja.

Saj res ne vem, zakaj to počneš, ko pa je to vsem tule naokoli jasno že od vsega začetka.

O.

Thomas ::

Kaj pa potem neumno sprašuješ?

Se zajebavaš?

Mislim, da ti v resnici le ni čisto jasno, kako je Galaksija lahko samo meter dolga.

For that matter ... najbrž vseeno nisi edini.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

KaRkY ::

Jaz sem zadnjič gledal neko oddajo o svetlobni hitrosti in so tam prišli do zelo zanimivega zaključka, da nič nemore potovati hitreje od svetlobe le prostor se lahko hitreje širi. Oni so to podkrepii s tem da nemoremo videti čez 13 miljard svetlobnih let, ker se za nas na tej razdalji prostor hitreje širi kot pa potuje svetloba. Do tu mi je še vse ok ampak (nisem 100% popravite me če mam narobe) ali ne znanstvenikom blokira pogled čez to mejo cosmic microwave background radiation (nevem kak se v slovenščini imenuje).

Potovanje hitreje od svetlobe je po eni strani možno drugi pa tudi ne. WARP pogon recimo lahko prideš do alfa centauri ki je 4 sl odaljena v 1 uri sklep torej si se premikal hitreje kot svetloba ampak ti se v bistvu sploh nisi premaknil glede na prostor. Res da mi ta WARP pogon ni čisto jasno na kaki bazi bi naj funkcioniral, mogoče gdo ve kaj več.

Sem pa gledal oddajo alfa centauri ki jo vodi prof. dr. Harald Lesch pa je on rekel da če bi se zelo približali svetlobni hitrosti bi do najbližje zvezde ki je oddaljena 4sl rabi 2 leti da bi pa prišli čez celo visno vesolje 13 miljard sl pa 22 let to gledano iz perspektive potnika.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

T-h-o-r ::

star trek warp pogon ima zvezo s sub-spaceom, v bistvu z njim "prerežejo" prostor
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

SasoS ::

Teh "teorij" nadsvetlobnih pogonov je kar nekaj...hyperscape, subspace, črvinske luknje, krčenje-širjenje prostora. Star Trekovski "deluje" tako, da okoli ladje projecirajo subspace polje, ki ubistvu ustvari vesolje v vesolju (enkrat je bil en del na to temo, ko se je tisti paglavc igral in ladjo popolnoma izoliral od zunanjega vesolja). Ladja torej miruje, ta mehurček vesolja pa se premika. Relativnost ni prekršena, saj ne obstaja nobena enačba ki bi primerjala premikanja v različnih vesoljih.

durrenmatt ::

dokazov za več kot eno vesolje tudi ni. O tem obstaja le teoretični konstrukt, ki nima dosti privržencev.

Edina stvar, ki nima mej in ki potuje z nadsvetlobno hitrostjo, je človeška domišljija.

Okapi ::

približali svetlobni hitrosti bi do najbližje zvezde ki je oddaljena 4sl rabi 2 leti da bi pa prišli čez celo visno vesolje 13 miljard sl pa 22 let to gledano iz perspektive potnika.

No, saj točno to sem jaz prej napisal, pa Thomas in še kdo tega nikakor ne morejo prav prebavit;-)

O.

Thomas ::

Kaj se spakuješ, Okapi?

približali svetlobni hitrosti bi do najbližje zvezde ki je oddaljena 4sl rabi 2 leti da bi pa prišli čez celo visno vesolje 13 miljard sl pa 22 let to gledano iz perspektive potnika.


Takegale crapa pa tudi ti ne napišeš! Kaj tale tipček sploh hoče povedat?

Jaz ga čisto nič ne razumem. Se sploh ne trudim. Ko bo napisal jasno, se mogoče oglasim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Okapi ::

Takegale crapa pa tudi ti ne napišeš!

Ne kot on, jasno;-), kot vir, od koder je to pobral (tisto predavanje v nemščini iz linka zgoraj).

O.

JayKay ::

Stephen Hawking - A briefer History of Time

Vredna branja ali pa poslušanja. In ni samo o času. :D

Thomas ::

Super je. Zraven dobiš še mau bulšita, ki se ga težko znebiš v 10 letih.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JayKay ::

Ta prva A Brief History of Time je bila malo too much. Ta revised verzija je pač boljša.

imagodei ::

Čudovito vesolje od Briana [What's his name]. Je lušna. Za počitniško branje.
- Hoc est qui sumus -

durrenmatt ::

v 22 letih priti čez vidno vesolje? Razlago prosim. 8-O

T-h-o-r ::

lol, pol pa kr tak na pamet nekaj govorijo

jaz tudi z avtom s povprečno hitrostjo prevozim zemljo v 2h urah, s stališča mojega sopotnika pa v 1 dnevu :D

see, i can say some crap
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Thomas ::

No, to je tkole. Če pospešiš dovolj do c, potem lahko prevoziš tudi 10 milijard svetlobnih let v 22 letih po svoji uri. Naprimer. Vesolje izmeriš 22 svetlobnih let dolgo. Naprimer.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

durrenmatt ::

10 miljard svetlobnih let, to je razdalja ki jo prevoziš v 10 miljard letih, če voziš s svetlobno hotrostjo. naprimer.:D

andromedar ::

Saj nisem najbolj na tekočem in čist možno da si kaj narobe razlagam, ampak...

Potujem z blizu svetlobno hitrostjo (recimo 75%) in se zato prostor pred mano krči (dejansko prevozim manj prostora, kot je bilo videti z Zemlje).
Potujem še bližje c, prostor se še bolj krči
Potujem še še bližje c, prostor je vedno manjši

Kje se to konča? Ko dosežem 99.9999% c, se je prostor koliko skrčil?
A če bi dosegel svetlobno hitrost, pa ne bi rabil nikamor "potovat" in bi bil v trenutku "tam" (kot je nekdo napisal)? -- To nekak ne more držat
Če ja, zakaj potem svetloba "potuje"?
Eh?

Okapi ::

To nekak ne more držat

:DTi bo Thomas vse razložil.;)

O.

Smurf ::


1.)Kje se to konča? Ko dosežem 99.9999% c, se je prostor koliko skrčil?
2.)A če bi dosegel svetlobno hitrost, pa ne bi rabil nikamor "potovat" in bi bil v trenutku "tam" (kot je nekdo napisal)? -- To nekak ne more držat
3.) Če ja, zakaj potem svetloba "potuje"?



1.) Teoreticno se konca z limiti proti 100%, v praksi pa tam kjer ti zmanka energije. Koliko se skči? Lah se zračuna konkretna cifra, sam ne vem kako bi pomagala :).

2.)Za svetlobno hitrost bi objekt z maso rabil neskončno energijo, kar ni mogoče. Ampak ja če bi "sedel" na fotonu, bi bil v trenutku povsod.

3.) Svetloba potuje zato, ker se za zunanjega opazovalca prostor ni skrčil (skrči se le za svetlobo). Ne glede kako hitro bodo objekti okoli tebe švigali, to ne bo vplivalo na tvoj prostor.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj naj se ne bi bilo možno gibati hitreje od svetlobne hitrosti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25949745 (40899) jype
»

Šendžov 9 docking uspel

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
298946 (7484) Twix
»

"hitrost časa" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1038582 (7115) gani-med
»

Črne luknje in črvje luknje ter potovanje skozi slednje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18911267 (8567) jest10
»

relativnostna teorija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14510321 (8636) bobby

Več podobnih tem