» »

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji

««
4 / 16
»»

Gavran ::



Pa ti ves kako se pri nas sprejme zakon? Najprej nekdo napise predlog,


Brez brige, vem. Podobno kot je Berlusconi spravil skozi proceduro zakon, ki ga je odvezal od vseh njegovih prejšnjih malopridnosti.

Money makes the world go around. Vse drugo je le lepa teorija.


Zato podpiram "piratstvo" v zasebne, nepridobitne namene. Če se boš bolje počutil, lahko to razumeš kot obliko državljanske nepokorščine. Preveč "kriminalcev" = sprememba zakona.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

šernk ::

BW:
Tistega, ki si ga kupil lahko naprej prodas. Seveda. Ne mores pa ti skopirat njihovega hardware-a in ga sam stancat v tovarni in ga prodajat.


torej dejansko jaz kupim windowse jih pol leta uporabljam in jih nato naprej prodam, ne smem pa jih skopirat. (za info vse kar imam od windowsev je nalepka na laptopu in na skriti particiji je narejena slika za restore). torej kako naj sam prodam te windowse čez pol leta recimo?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Spc ::

torej dejansko jaz kupim windowse jih pol leta uporabljam in jih nato naprej prodam, ne smem pa jih skopirat. (za info vse kar imam od windowsev je nalepka na laptopu in na skriti particiji je narejena slika za restore). torej kako naj sam prodam te windowse čez pol leta recimo?

Dobro vprašanje.
 

BigWhale ::

Nevem a lahko Windows naprej prodas. Preberi EULA in preveri kako je z nasimi zakoni, ce ti to omogocajo. Ce ti ne, potem ne mores. Tako ali tako so OEM Windows vezani na hardware. Jih sploh ne mores kupiti posebaj.

Jaz sem pa govoril o hardware-u.

mtosev ::

Nevem a lahko Windows naprej prodas. Preberi EULA in preveri kako je z nasimi zakoni, ce ti to omogocajo. Ce ti ne, potem ne mores. Tako ali tako so OEM Windows vezani na hardware. Jih sploh ne mores kupiti posebaj.

Jaz sem pa govoril o hardware-u.

v nemciji niso
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Utk ::

Za kakšne vse bedarije folk zapravlja denar, ne bi blo nič narobe, če bi zraven vsakega novega računalnika dal še tistih 70-80 evrov za legalne windowse. Če hoče, če ne, ima kaj drujga.
Da je pa vsakih pet let dat 150 evrov za legalne windowse in office nekaj preveč, ko folk tolk zapravi za čike in kavo v enem mescu, je pa malo čudno. Sploh, če imamo tudi zastonj variante.
Pustimo šmrkavce, ki rabijo windows samo zato, da pridejo nekako do njihove igrce.
Ampak, če pa že hočem potegnit windowse s torrenta, mi nima nihče pravice prisluškovat in me zato kaznovat. To je pa čisto nekaj drujga.

BluPhenix ::

Ampak, če pa že hočem potegnit windowse s torrenta, mi nima nihče pravice prisluškovat in me zato kaznovat.


A ja, in kje je zapisano, da nimajo pravice tega delati oz. da ti to lahko delaš? Kolikor vem večinoma piše, da ti tega ne smeš delati, je pa nekako kar tvoja pravica ... Kako je lepo ko si ljudje pravice razlagajo po svoje.

BigWhale nima smisla. Tudi terorista težko pregovoriš, da nima prav, ker se hoče razstreliti. Pač ljudje si stvari razlagajo po svoje, zato pa je treba imeti zakone kaj se sme in kaj se ne, drugače je wild west.

Lahko bi poizkusili tako. CrniE napiše nek znanstveni članek in ga objavi v lokalni reviji, za to dobi 100€. Jaz članek vidim in ker jaz sem akademik in on ne imam dostop do bolj elitnih revij v katerih lahko objavljam. Vzamem njegov članek in ga pošljem takim revijam, ki mi članek sprejmejo in dobim plačilo 100k€. Sej ni nobenega problema, on do takih revij sploh ni imel dostopa tako da nebi mogel objaviti v njih, torej njemu ni storjene nobene škode, ker do tega denarja sploh ni moral priti. Se mi zdi, da gre nekako tako tole razmišljanje.

P.S.: Č pa gre v nos komu omenjeni denar, ga lahko nadomesti s kakšno nedenarno stvarjo, naprimer priznanjem s strani drugih akademikov itd. Sej važno je to, da ti je bila zadeva uporabna.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Kje piše, da mi ne smejo prisluškovat? Marsikje! Prisluškuje se za resne stvari, ne pa če potegnem en mp3 z neta, vreden pol evra. Soršak še službenih računalnikov ne sme pregledat, pa se gre tam za velik kriminal, moj računalnik pa lahko pregleda vsak bedak z M$ štempljom al kako? Dej se zresni.

imagodei ::

CrniE> "Za kakšne vse bedarije folk zapravlja denar, ne bi blo nič narobe, če bi zraven vsakega novega računalnika dal še tistih 70-80 evrov za legalne windowse. Če hoče, če ne, ima kaj drujga.
Da je pa vsakih pet let dat 150 evrov za legalne windowse in office nekaj preveč, ko folk tolk zapravi za čike in kavo v enem mescu, je pa malo čudno. Sploh, če imamo tudi zastonj variante.
Pustimo šmrkavce, ki rabijo windows samo zato, da pridejo nekako do njihove igrce.
Ampak, če pa že hočem potegnit windowse s torrenta, mi nima nihče pravice prisluškovat in me zato kaznovat. To je pa čisto nekaj drujga."


Niso problem (samo) Windows. Ti so še najcenejši. Problem (pri Slovenskih plačah) je, da če hočeš imeti uporaben računalnik, moraš kupiti še 5 drugih programov, ki pa vsi stanejo precej. PRECEJ. Celo mnogo več, kot kak gamerski računalnik. Začenši z MS Office, potem seveda vsakdo "potrebuje" še Corel Draw, pa PSP. Tudi Nerota je treba imet. Pa ne pozabimo na AV. Potem pa za priboljšek še kakšen AutoCad, Maya, DreamWeaver... Kdo drug pa spet Visual Studio, LabView, CodeGear Delphi... Da se ne spuščamo potem še v igre...

To je treba ali plačat, ali uporabljat zastonj alternative, ali pa piratizirat.

Zastonj alternativ veliko ljudi noče uporabljat. IMO zato, ker se sliši ful manj fensi, če rečeš, da delaš v GIMP-u, kot pa če delaš v PSP. Ful si gnil, če uporabljaš OpenOffice namesto MS Office. Ful si bedak, če uporabljaš CDBurnerXP Pro namesto Nerota.

Moje mnenje je, da je SW za domačo rabo bistveno predrag, kar napeljuje ljudi v piratiziranje. Ga ni domačega mojstra, ki bo nabavil AutoCad za 5.000 EUR. Niti za 1.000 EUR ga ne bo kupil. Mogoče bi ga pa za 100 EUR. Če folk že kupi MS Windows DSP ob novem računalu za 150 EUR, so že precej redkejši tisti, ki kupijo DSP Office za 200-250 EUR.

To je po moje zgrešena politika proizvajalcev SW-ja. Mislim, da bi proizvajalci lahko ponudili SW po nižji ceni domačim uporabnikom. Lahko bi oblikovali tudi posebne licence za študente, dijake ali celo mala podjetja. Ampak, jebat ga, tako je. Kot pravi BigWhale, ima vsak možnost namestit zastonj alternative (če le obstajajo - kaj je FOSS alternativa AutoCadu?).

Zelo je žalostno, da SW hiše ne zaštekajo, da je vsak Evro/dolar, ki ga vržejo v razvoj protipiratske zaščite Evro/dolar, ki ga vržejo proč. In vsaka fizična oseba, ki bi se zaradi nižje in dostopnejše cene odločila za nakup njihovega SW, bi bila oseba, ki bi jim prinesla dodaten denar. (Glede podjetij je čisto druga zgodba in se ne mislim spuščat v to.)

Prav tako je pa zelo žalostno od končnih uporabnikov (naj bodo fizične osebe ali podjetja), da jamrajo nad visokimi cenami in piratizirajo. Obstaja ZASTONJ alternativa. Morda je nekoliko slabša, nekoliko okorna, ampak je zastonj. Če hočeš boljše, kupi. (Čeprav, roko na srce, je veliko proste programske opreme povsem solidne za uporabo). To je očitno edini način, da bodo proizvajalci komercialnega SW-ja zaštekali, da so njihove cene previsoke in nekonkurenčne. Piratiziranje jih očitno ne prepriča.
- Hoc est qui sumus -

Utk ::

Windows je vse kar rabiš na računalniku plačljivega (no, še to ne nujno), office je luksuz, vse drugo je pa preseravanje. Dokler se gre za domačo uporabo.

Gavran ::

Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Mavrik ::

To je po moje zgrešena politika proizvajalcev SW-ja. Mislim, da bi proizvajalci lahko ponudili SW po nižji ceni domačim uporabnikom. Lahko bi oblikovali tudi posebne licence za študente, dijake ali celo mala podjetja. Ampak, jebat ga, tako je. Kot pravi BigWhale, ima vsak možnost namestit zastonj alternative (če le obstajajo - kaj je FOSS alternativa AutoCadu?).


Študentska licenca za AutoCAD je celo zastonj. Office 2007 Student/Home stane 80€. Prav tako velika večina ostalih takih programov ponuja poceni učne licence, tako da je tako izgovarjanje čist mimo.
The truth is rarely pure and never simple.

preem ::

Jaz pa menim, da ste malo zašli iz poti debate.

Res je, da je piratstvo kraja, seveda je, ne se sploh kregat!

Ampak, pri vseh teh zakonih in trudu, ki ga vlagajo v antipiratstvo, v kešu ki ga notr zmečejo - pa to je čista bedarija. Iz istega razloga, kot je prohibicija drog. Bedarija!

Zgodovina nam kaže da prohibicija NIKOLI ni delovala. Tudi alkohola ne, saj veste kaj se je dogajalo po svetu v času Al Capone-a :p

Človek, bo dobil tisto kar hoče, če ne tukaj pa tam.

In če POPTV ne predvaja zadnje sezone Prison Break-a - ga bomo pa dol potegnil a ne ;)

Finta je v tem, da so založbe prepohlepne, in bi radi, da vsi kupujejo njihove izdelke, hell oni bi najrajš vidli da je to nekakšen davek, ali dajatev ki jo morajo VSI plačevat. Tko nekak kot RTV pri nas :p

Ampak, temu ne gre tako - v današnjem kapitalističnem svetu se je treba znajti - in da delaš profit moraš naredit nekaj dobrega in koristnega - kraja to ni!

Sploh pa piratstvo koristi malim založnikom. A bi bil Lost tako popular, kot je da ni interneta? Plis, kle sploh ne bi slišal za njega - lahk bi eno sezono gledal 7x na poptvu to je pa to.
Če so nesposbni služit od tega, da miljone in miljone ljudi gleda njhive shoew - se pa naj nehajo ukvarjat s tem.

ne moreš se pa kregat s celim svetom, zato ker boš zgubil!

there my .02€

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: preem ()

imagodei ::

Mavrik> "Študentska licenca za AutoCAD je celo zastonj. Office 2007 Student/Home stane 80€. Prav tako velika večina ostalih takih programov ponuja poceni učne licence, tako da je tako izgovarjanje čist mimo."

Niti se ne izgovarjam, pa vseeno: pričakuješ, da bo frišni SP, ki planira v prvem letu zaslužit 5.000 EUR z risanjem načrtov, plačal 5.000 EUR za AutoCad? Če bi ga lahko dobil po posebni licenci za npr. samostojne podjetnike po ceni 500 ali 1.000 EUR, bi ga mogoče še nabavil.

Tako si pa prvo mora nabavit PC za 1.000 EUR, nato še DSP licenco Polken za 150 EUR, pa recimo da se odloči, da bo imel ostalo open source alternative. Še vedno rabi AutoCad. Tako mora za prvo leto poslovanja vložiti preko 6.000 EUR (izključujoč kakršne koli backup/server variante), pričakuje pa 5.000 EUR dobička.

In še vedno ne vem, kakšna je FOSS alternativa AutoCadu.
- Hoc est qui sumus -

Utk ::

Jaz bi tudi s strojem za 300,000 evrov naredu dobička v enem letu za 10,000, pa mi prasci ne dajo stroja zastonj! Saj ga bi pol enkrat plačal, v 20ih letih. Če bi posel laufal, če ne pa ne.

imagodei ::

preem> "Človek, bo dobil tisto kar hoče, če ne tukaj pa tam. In če POPTV ne predvaja zadnje sezone Prison Break-a - ga bomo pa dol potegnil a ne ;)
Finta je v tem, da so založbe prepohlepne, in bi radi, da vsi kupujejo njihove izdelke, hell oni bi najrajš vidli da je to nekakšen davek, ali dajatev ki jo morajo VSI plačevat. Tko nekak kot RTV pri nas :p Ampak, temu ne gre tako - v današnjem kapitalističnem svetu se je treba znajti - in da delaš profit moraš naredit nekaj dobrega in koristnega - kraja to ni!"


Se deloma strinjam.

En vidik je gotovo ta, da je zakone treba spoštovat in da je kraja pač kraja. Uporabljajmo zastonj alternative, pa ne bo panike.

Drug vidik je pa definitivno ta, da ima v kapitalizmu večje dobičke tisti, ki se bolj znajde. Prodajat SW na takle način oz. vztrajat pri modelu, ki so ga izumili v srednjem veku, je popolnoma neprimerno za današnji čas. Tako da po tej strani definitivno privoščim bukovim SW in filmskim hišam ter založnikom vsak DL-an film, vsake kopirane Windows. Ljudje se znajdejo in ja - primerjava z drogo je povsem na mestu - če je legalni kanal preveč zahteven oz. zaprt, bo oživelo podzemlje.

Tisočkrat videno. To je človeška narava. Ne opravičujem piratstva, ampak očitno so proizvajalci in založniki prebukovi, da bi se dotaknili tega dela trga. Tako kot so trenutno vlade držav po svetu še prebutaste, da bi pod ustrezno reguliranimi pogoji legalizirali vsaj določene vrste drog.
- Hoc est qui sumus -

preem ::

Točno tako!

Če ne morjo pogruntat novega biznis modela, ki jim bo dejstvo da njihove stvari gleda/uporablja miljone ljudi, pa čeprav zastonj, prineslo dobičkov, naj se pa nehajo ukvarjat s tem biznisom.

Poglejte si tole predavanje g. Mark Pesce-ja, ima par zanimivih predlogov kako to dosečt.
http://video.google.com/videoplay?docid...

imagodei ::

CrniE> "Jaz bi tudi s strojem za 300,000 evrov naredu dobička v enem letu za 10,000, pa mi prasci ne dajo stroja zastonj! Saj ga bi pol enkrat plačal, v 20ih letih. Če bi posel laufal, če ne pa ne."

Dobro beri: govorim o SP-jih! Ne o podjetjih tipa Krka, Petrol, Abn Amro... Ti kot SP nikdar, ampak res nikdar ne bi nabavil stroja za 300.000 EUR, če bi pričakoval, da se ti bo investicija izplačala šele po 20 letih. Nikdar.

Če bi ravno dobro odpiral SP, bi bil zainteresiran za izdelke, ki bi se ti izplačali po 2-3 letih. Ob morebitnih ostalih vložkih, je 5.000 EUR za autocad takšen znesek, da ga mnogi raje kar ukradejo. Je precej priročno.
- Hoc est qui sumus -

mtosev ::

To je po moje zgrešena politika proizvajalcev SW-ja. Mislim, da bi proizvajalci lahko ponudili SW po nižji ceni domačim uporabnikom. Lahko bi oblikovali tudi posebne licence za študente, dijake ali celo mala podjetja. Ampak, jebat ga, tako je. Kot pravi BigWhale, ima vsak možnost namestit zastonj alternative (če le obstajajo - kaj je FOSS alternativa AutoCadu?).


Študentska licenca za AutoCAD je celo zastonj. Office 2007 Student/Home stane 80€. Prav tako velika večina ostalih takih programov ponuja poceni učne licence, tako da je tako izgovarjanje čist mimo.

a res?

zakaj pa jaz ne morem dobit M$ viual studio.net "for free"?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Utk ::

Seveda ne bi. Tist pa naj ne nabavlja autocada, če misli, da si ga ne more privoščit. Za vsak biznis rabiš neke stvari, ki ponavadi niso zastonj. Če nisi pripravljen tvegat, se ne spuščaj v to. Nihče ti ni dolžan dat orodja, ki ga boš morda lahko odplačal, morda pa ne. Lahko ga tudi ukrade zarad mene, on tvega. Še več.
In poznam podjetja, ki tako delajo. Ko pridejo inšpektorji se pa vse reši na način, ki je običajen v naši državi. In ne, ne podkupijo inšpektorja, ampak potegnejo veze pri MS-ju ali kom drugim.
Temu se pa že reče nelojalna konkurenca in je še dosti hujša stvar, kot sama kraja. Kako ti bo nekdo konkuriral z legalnim autocadom, če imaš pa ti ukradenega.

Mavrik ::


a res?

zakaj pa jaz ne morem dobit M$ viual studio.net "for free"?


Če si vpisan v katero izmed bolj naravoslovnih fakultet ga dobiš. Če nisi, imaš Express Edition, ki je popolnoma free.
The truth is rarely pure and never simple.

mtosev ::


a res?

zakaj pa jaz ne morem dobit M$ viual studio.net "for free"?


Če si vpisan v katero izmed bolj naravoslovnih fakultet ga dobiš. Če nisi, imaš Express Edition, ki je popolnoma free.

express nima uvoza vb6 projektov.tak da je zame ne uporaben.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

imagodei ::

CrniE> "Seveda ne bi. Tist pa naj ne nabavlja autocada, če misli, da si ga ne more privoščit. Za vsak biznis rabiš neke stvari, ki ponavadi niso zastonj. Če nisi pripravljen tvegat, se ne spuščaj v to. Nihče ti ni dolžan dat orodja, ki ga boš morda lahko odplačal, morda pa ne. Lahko ga tudi ukrade zarad mene, on tvega. Še več."

Joj, lej... Stroj, ki stane 300.000 EUR, ima lastno ceno verjetno vsaj 200.000 ali 250.000 EUR. Proizvajalec ga pač prodaja po 300.000 EUR, ker hoče nekaj zaslužit in ker se ponudba/povpraševanje srečata tam.

AutoCadova lastna cena pa s številom prodanih licenc limitira proti 0. Stroški izdelave ene kopije so zanemarljivi. Zato bi ga lahko kamot prodali ceneje. Ponudba/povpraševanje pa se ne srečata na 5.000 EUR, ker je očitno, da je v uporabi bistveno več licenc, kot jih je bilo dejansko prodanih.

Točno za to gre. Ne za to, kar praviš ti, se pravi naj SP ne nabavlja, če si ne more privoščit in da za biznis rabiš orodja, ki niso zastonj. AutoDesk bi AutoCad kamot ponudil neki omejeni skupini po bistveno nižji ceni, pri tem pa ne bi ničesar izgubil. Samo dobil bi. Proizvajalec stroja, ki bi stroj prodal po 270.000 EUR namesto po 300.000, bi dejansko zaslužil 30.000 EUR manj. AutoDesk pa bi za vsako prodano licenco SP-jem zaslužil dodatnih 500 EUR, ki jih sedaj ne vidi.

Pa naj bo dovolj o tem. Brez dileme je, da se zakona ne sme kršit in da je piratstvo kraja. Bottom line je, da so IMO proizvajalci in založniki bedaki, ki ne izkoristijo trga do polnega potenciala. Namesto tega raje jokajo nad izgubami, ki jih delajo pirati ter mečejo denar v brezupnem poskusu razvoja nezlomljive protipiratske zaščite.
- Hoc est qui sumus -

darkolord ::

Office 2007 Student/Home stane 80€.

(Pa to licence za tri računalnike)

AmokRun ::

Če ne morjo pogruntat novega biznis modela, ki jim bo dejstvo da njihove stvari gleda/uporablja miljone ljudi, pa čeprav zastonj, prineslo dobičkov, naj se pa nehajo ukvarjat s tem biznisom.

Če bi jim bilo v interesu, bi že zdavnaj pogruntal nove biznis modele. Pa jim ni! Piratstvo je samo (slab) izgovor, kako dobiti še malo več denarja. Stavri ki so najbolj piratizirane, so ponavadi tudi najbolj popularne. Če bi pirati res povzročali tako škodo, kot jo nekateri prikazujejo, potem raznih Microsoft, Adobejev ... že zdavnaj nebi bilo več.
Kot je bilo že nekajkrat na tem forumu ugotovljeno, pirati še največ "škode" povzročijo freewaru. Ampak jaz ne bom uporabljal alternative samo zato, ker je zastonj. Naj naredijo boljši izdelek od konkurence, pa ga takoj začnem uporabljat. Da bom pa uporabljal nek drugo razreden SW, samo zato da bom lahko po forumih pisal, "jaz mam vse legalno, jaz mam vse legalno", ne hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AmokRun ()

Mavrik ::



AutoCadova lastna cena pa s številom prodanih licenc limitira proti 0. Stroški izdelave ene kopije so zanemarljivi. Zato bi ga lahko kamot prodali ceneje. Ponudba/povpraševanje pa se ne srečata na 5.000 EUR, ker je očitno, da je v uporabi bistveno več licenc, kot jih je bilo dejansko prodanih.


A se tebi sploh sanja kolko stane razvoj enega takega kosa programske opreme kot je AutoCAD? Cena takih projektov se lahko meri tudi v miljonih evrov. Zaj si pa naračunaj koliko kopij po 5000€ je treba prodati da sploh pokriješ stroške razvoja in začneš delati nek minimalen dobiček. S tem da seveda moraš dodati dejstvo, da je treba razvijati zadevo naprej in programerje plačevati.
The truth is rarely pure and never simple.

darkolord ::

Za info, pri Autodesku (ki med drugim izdeluje Autocad), stroški razvoja letno nanesejo slabih 500 milijonov dolarjev, za marketing dobrih 800 milijonov.

Po 26 letih prodaje zanimivo stroški nikakor ne limitirajo proti ničli, ampak bolj proti neskončnosti.

BluPhenix ::

Dobro beri: govorim o SP-jih! Ne o podjetjih tipa Krka, Petrol, Abn Amro... Ti kot SP nikdar, ampak res nikdar ne bi nabavil stroja za 300.000 EUR, če bi pričakoval, da se ti bo investicija izplačala šele po 20 letih. Nikdar.


Dobro beri. SP, ki se ukvarja z železom potrebuje vsaj prebijalko in škarje. Oboje, rabljeno težko dobiš za manj kot 30k€. Štekaš zdej? Pa pustmo stat še prostore, ki morajo biti za tako dejavnost pravilno opremljeni itd.

Ja sp, ki riše projekte si ne more privoščit 5k€ dat za autocad, ker bo v enem letu, če je količkaj sposoben zaslušal samo 3x toliko. Nekdo drugi z neko drugo dejavnostjo pa lahko rabi precej več kot samo računalnik, pa si ne more pomagati, če hoče poslovati rabi precej velik začetni vložek.

Tudi drugo imagodei kar pišeš je precej bedarija glede SWja. ZA veliko večino ki si jih napisal obstajajo cenejše alternative. Ni potrebno da uporabljaš PS, lahko kaj drugega, za autocad imaš še veliko drugih cenejših alternativ, čeprav osnovni autocad LT naprimer stane 1500€ in je čisto dovolj za nekoga, ki se šele loteva posla. Imaš Corel, Xaro itd za vektorsko risanje, ni treba imeti illustratorja. Skratka, ne tudi če bi bili nekateri programi 100€ jih še vedno marsikateri nebi kupili, ker jih lahko dobijo "zastonj". Obstajajo firme, ki naredijo na leto 130k€ dobička, pa jim je težko dati 5k€ za program, ki jim praktično ustvarja dobiček. Problem je v mentaliteti ne v cenah.

SW proizvajalci niso karitas. Oni naredijo izdelek in mu dajo ceno, ki ne se bat, ni vzeta z lufta. Če je cena previsoka ne bo nihče kupoval in bodo propadli. SW, ki ti ustvarja večino dobička stane 5k€? Plačaj ali uporabi cenejšo alternativo, za začetek so večinoma vse dovolj dobre.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

hehe, ni ga kompa kateri bi imel vse legalno .. ce ni Sw so pa gonilniki ali kako drugače narejeni čipi z ukradeno arhitekturo ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Mavrik ::

hehe, ni ga kompa kateri bi imel vse legalno .. ce ni Sw so pa gonilniki ali kako drugače narejeni čipi z ukradeno arhitekturo ..


A maš kake dokaze za take obtožbe?
The truth is rarely pure and never simple.

BigWhale ::

hehe, ni ga kompa kateri bi imel vse legalno .. ce ni Sw so pa gonilniki ali kako drugače narejeni čipi z ukradeno arhitekturo ..


Moj ima.

Pyr0Beast ::

Moj ima.
Čipe z ukradeno arhitekturo ?

A maš kake dokaze za take obtožbe?
Ti bom prvo zasegel komp kot dokaz za kakšne 5 let pa se bomo potem pogovarjali o dokazih.

Če se podjetje ni sposobno prilagodit trgu pa naj crkne od lakote, kaj to mene briga.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Ne delaj cepca iz sebe.

Spc ::

Lahko bi poizkusili tako. CrniE napiše nek znanstveni članek in ga objavi v lokalni reviji, za to dobi 100€. Jaz članek vidim in ker jaz sem akademik in on ne imam dostop do bolj elitnih revij v katerih lahko objavljam. Vzamem njegov članek in ga pošljem takim revijam, ki mi članek sprejmejo in dobim plačilo 100k€. Sej ni nobenega problema, on do takih revij sploh ni imel dostopa tako da nebi mogel objaviti v njih, torej njemu ni storjene nobene škode, ker do tega denarja sploh ni moral priti. Se mi zdi, da gre nekako tako tole razmišljanje.

Narobe.
Če jaz nekomu posodim CD jaz ne bom zaslužil.
Tukaj se ne gre za prodajanje software-a / glasbe / filmov ampak za posojanje.
Primer bi bil:
Lahko bi poizkusili tako. CrniE napiše nek znanstveni članek in ga objavi v lokalni reviji, za to dobi 100€. Podsodi mi lokalno revijo v kateri je bil objavljen ta članek in si ga zastojn preberem ne da bi kupil lokalno revijo

Če si jaz ali pa BigWhale potegne dol nadaljevanko Terminator: Sarah Connor chronicles z tem nič ne zasluži ampak jo samo pogleda oz. sposodi od američana kateri je to posnel iz TVja.
Torej tvoj primer ni pravilen ker BigWhale ni nič zaslužil z tem (po tvoje bi moral zaslužit 100k€ za to nadaljevanko) ampak ni saj jo je samo pogledal in si jo sposodil.
 

opeter ::

Po mojem, založnike "boli" to, da bi tista oseba, ki sedaj vleče dol tale film, denar "moral" porabiti v kinu (smešno, v mojem kraju sploh ni kina). Ali pa bi film "moral" kupil na DVD-ju (huh, spominjam se kolikor piratskih videokaset je bilo pred dvemi desetletji v naši lokalni videoteki).

Hja, pri serijah je situacija malce drugačna, čeprav tudi tam potrošniki to nekako plačajo (recimo z naročilom na kabelsko).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

BluPhenix ::

Ne, žal ne bo šlo tako. Bolje, da se navadiš bolj podrobno branje, naprimer P.S.ja v mojem postu, ti bo morda marsikaj bolj jasno.

Moj primer je enak, ko nekdo vzame Win in jih piratizira ali za 1) denar ali pa za 2) i'm so fuken leet. V bistvu je vseeno ali gre za eno ali drugo. V obeh primerhih izdelovalcu odžiraš dobiček, tako kot jaz s člankom. In izgovor, da itak nebi kupil Win ni prav nič vreden. Če drugače ne štekaš ... intelektualna lastnina in to ... ampak sej se zavedam, da verjetno nima smisla razlagati.

Podsodi mi lokalno revijo v kateri je bil objavljen ta članek in si ga zastojn preberem ne da bi kupil lokalno revijo


Res je v tem primeru CrniE ni oškodovan, razen če je on založnik revije. Lahko pa probaš tako:
Ti objaviš članek v njegovi reviji in nekdo revijo nekomu posodi. Če si ti plačan na prodane izvode bosta imela oba izpad dohodka. JE pa zadeva taka, da v revijah načeloma ne piše, da jih je prepovedano reproducirati, tako kot v EULA-h. Kar pa spet privede do lokalne zakonodaje.

Po mojem, založnike "boli" to, da bi tista oseba, ki sedaj vleče dol tale film, denar "moral" porabiti v kinu (smešno, v mojem kraju sploh ni kina). Ali pa bi film "moral" kupil na DVD-ju (huh, spominjam se kolikor piratskih videokaset je bilo pred dvemi desetletji v naši lokalni videoteki).


Jah seveda založniki tako razmišljajo, saj če ti vlečeš dol film pomeni, da ga hočeš videti. Če nebi bilo filma mogoče dobiti skozi taka kanale, bi ga moral izi pogledati v kino ali pa kupiti DVD, sevedas pod pogojem, da ga resno želiš videti. V vsakem primeru založnik vidi tvojo pot kot izmikanje temu, da plačaš za neko njegovo storitev. Em, pred dvema desetletjema je bilo dv "tej" državi še marsikaj drugega, pa to ne pomeni, da je bilo legalno oz. prav. Če bi bilo prav in legalno bi tak oostalo. Ok?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Spc, ampak cesa od 'to se ne sme', ne razumes?

Spc ::

A ne sme se posojat ?
Lastim si zadevo a posodit je ne smem.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

BluPhenix ::

Jah če pač stvari ne razumeš ne moreš drugače razmišljati. Ne lastiš zadeve, ampak imaš medij na katerem je program, za katerega uporabo imaš eno licenco, ki je zelo zelo omejena. Program ni tvoja last, ker drugače bi ga lahko tudi prodajal, brez da bi ti kdorkoli kaj rekel. A štekaš? Ma ja, sej vem da ne.

No pa naj ti bo, še to navržemo:
Kršitev avtorski sorodnih pravic

149. člen

(1) Kdor neupravičeno reproducira, da na voljo javnosti, razširja ali da v najem eno ali več izvedb, fonogramov, videogramov, rtv-oddaj ali podatkovnih baz, katerih skupna tržna cena pomeni večjo premoženjsko vrednost, se kaznuje z zaporom do treh let.
(2) Kdor neupravičeno reproducira, da na voljo javnosti, razširja ali da v najem eno ali več izvedb, fonogramov, videogramov, rtv-oddaj ali podatkovnih baz, katerih skupna tržna cena pomeni veliko premoženjsko vrednost, se kaznuje z zaporom do petih let.
(3) Če je bila z dejanjem iz prvega ali drugega odstavka tega člena pridobljena velika protipravna premoženjska korist in je šlo storilcu za to, da sebi ali komu drugemu pridobi tako premoženjsko korist, se kaznuje z zaporom od enega do osmih let.
(4) Primerki izvedb, fonogramov, videogramov, rtv-oddaj ali podatkovnih zbirk in naprave za njihovo reproduciranje se vzamejo.


Razumeš zdej? Določena stvar je prepovedana, z zakonom. Pa sej to mora biti jasno vsakomur, ki zna brati in živi v demokraciji.

P.S.: Kaj, če bi kupil karto za kino, šel v dvorano in skozi izhodna vrata spustil 5 svojih prijateljev v dvorano, da si ogleda film, misliš, da bi lastnik kina to dovolil? Aja itak teh tvojih 5 prijateljev nebi kupilo karte in si ogledalo filma, ampak ker je že pač brezplačno ...

P.S.2: Pa še to. Ti, ko inštaliraš program se strinaš z njegovimo pogoji uporabe. V teh pogojih naprimer piše, da greš lahko sedet v kolikor program (medij) posojaš in reproduciraš ti se pa s tem strinjaš. Razumeš? Ko narediš izpit za motorno kolo in nimaš še dovolj let za vožnjo vseh motornih koles se tudi strinjaš s pogoji uporabe vozniškega dovoljenja. V primeru, da te pogoje kršiš se ti vozniško odvzame, plačaš kazen in še kaj drugega. Kaj bolj jasno sedaj?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Pod "večjo premoženjsko vrednost" sigurno ne spada dvd za 15 evrov.

BluPhenix ::

Ne, lahko da pa Autocad Full version že spada. Ne moreš računati samo medija. Bo šlo?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

jan01 ::

kako si dovolite pustiti prepričati, da kršenje avtorskih pravic pomeni piratiziranje. Vsak si naj dopove, da "le" krši avtorske pravice, ne pa da krade, piratizira!

Zgodovina sprememb…

Steinkauz ::

Now your being semantic

Spc ::

In izgovor, da itak nebi kupil Win ni prav nič vreden.

Kupil sem in posodil prijatelju (torej je kupljeno kdo govori o ne-kupljeni zadevi) ?
Američan kupi v trgovini film in mi ga v digitalni obliki pošlje preko interneta (spet zadeva je kupljena in plačana ter ni vkradena kajti za krajo se ne plača nič on pa je zadevo KUPIL v trgovini in odštel svoj denar za njo).

JE pa zadeva taka, da v revijah načeloma ne piše, da jih je prepovedano reproducirati

Sej jih ne reproduciram ampak revijo POSODIM sosedu.
Spet nisem nič reproduciral ampak sem dejansko fizično stvar, ki sem jo recimo kupil posodil.

Ne lastiš zadeve, ampak imaš medij na katerem je program, za katerega uporabo imaš eno licenco, ki je zelo zelo omejena

Čudno, da me je sam medij prišel dražje kot pa prazen medij.
Prazen DVD me stane 0.1€ ko pa kupim naprimer AutoCAD pa kot zgleda kupim samo medij (beri CD/DVD) za 5000€ ?
Kje je tu logika ?
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

BigWhale ::

A ne sme se posojat ?
Lastim si zadevo a posodit je ne smem.


Jaz se pocasi sprasujem kdaj v debati ljudje izgubijo zdrav razum...

No, te bom se enkrat citiral:

Če si jaz ali pa BigWhale potegne dol nadaljevanko Terminator: Sarah Connor chronicles z tem nič ne zasluži ampak jo samo pogleda oz. sposodi od američana kateri je to posnel iz TVja.


Iz sebe delas bedaka. Resno.

Ti kar posodi svoj CD/DVD tvojemu sosedu. Grem stavit, da ti ne bo nihce nic rekel. Ko bos pa 'posodil' svoj CD/DVD nekaj tisoc uporabnikom, te bodo pa zelo zelo grdo gledali.

Kje je meja? Ne vem. Tudi ce bi svoj CD posodil VSEM ki jih poznas in bi ga (taisti CD ) oni posodili VSEM, ki jih poznajo se niti priblizal ne bi stevilu uporabnikov, ki si od tebe 'sposodi' nekaj preko Torrent omrezja. Tam imas nekaj tisoc uporabnikov v enem dnevu.

Nehaj se ze sprenevedati in se delati bedaka.

Ne, tudi posojati ne smes! Niti enega samega CDja ne smes posoditi. Resnicno povej, kaj ti pri tem stavku ni jasno? Cesa ne razumes? Vprasaj se enkrat, ti bomo razlozili. Ceprav bi po tem casu ze najvecji retard iz posebne sole dojel v cem je problem. Tebi bomo se enkrat razlozili.

Ok?

BluPhenix ::

Logike ni, ker je v tem tvojem pisanju ne more biti, ker pač ne štekaš.

Prazen DVD me stane 0.1€ ko pa kupim naprimer AutoCAD pa kot zgleda kupim samo medij (beri CD/DVD) za 5000€ ?


Vidiš, da sploh ne razumeš. Kupiš paket DVD na katerem je program in licenco za ta program. Zanimivo, kako lahko zadeva stane enako, v kolikor jo kupiš online in program DLjaš, nobenega medija. A, magick, ti povem.

Glej. V reviji kot sem omenil ne piše, da je ne smeš posojati. Glej si ga, na CD/DVDjih pa fizično navadno to piše s čitljivimi črkami, ja, da je posojanje nedovoljeni. Polek tega pa, v kolikor ti revijo posodiš je sam za čas posoje nimaš, torej je ne moreš koristiti. Zato takega posojanja ne moreš primerjati s posojanjem programa kolegu, katerega nato oba uporabljata. Taka primerjava bi zdržala v kolikor bi mu ga posodil in obenem sam sebi onemogočil uporabo. Preberi tukaj, če ti bo bolj jasno. Citiram:
Copying or downloading any part of the CD-ROM to use beyond the loan period is prohibited.


Glej Američani (ki praviš, da lahko kupijo CD in ti ga v digitalni obliki pošlje preko interneta) imajo na CDjih napisano to:
unauthorised copying, hiring, lending, reproduction, public performance and broadcasting of the work prohibited.


Zdej mogoče razumeš, kaj ti je BigWhale poizkusil dopovedati z "Se ne sme!"?

Drugače pa lahko naredimo en poizkus. Po novem zakoniku prenesi n filmov in vsega skupaj, da boš zadostil zakonu za "pregon". Prijavi se, pejdi na sodišče in se tam zagovarjaj. Bomo videli koliko časa ti bo uspelo. Si za ta experiment? Sej če je tako kot ti trdiš da je, se ti ne more nič zgoditi, lahko le dokažeš svoj prav na najvišji inštanci v pravni državi.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

BigWhale ::

Prazen DVD me stane 0.1€ ko pa kupim naprimer AutoCAD pa kot zgleda kupim samo medij (beri CD/DVD) za 5000€ ?
Kje je tu logika ?


Spc, ni je. Res je ni.

Problem je v tem, da si preneumen, da bi dojel kaj je pojem intelektualne lastnine.

Ti NE kupis CDja, ti ne kupis DVDja.

Ti kupis pravico, pazi, se enkrat. Ti kupis _pravico_ in to ne kakrsnokoli pravico ampak omejeno pravico!

Limited rights to....

Kako je pa ta pravica omejena, s cim si omejen pri uporabi vsebine, ki je na tistem CD/DVDju pa doloca avtor in nihce drug (kadar ni stvar v nasprotju z veljavno zakonodajo se ve....)

Torej, se enkrat. Se bolj pocas, ponavljaj za mano:

Ko kupim CD,
Ne kupim lastnistva vsebine,
Kupim pravico,
Omejeno pravico,
Do uporabe vsebine,
Ki se nahaja,
Na tem CDju.
To pravico doloca tisti,
In samo tisti,
Ki je avtor/zaloznik,
Te ga CDja in vsebine na njem.
Ta entiteta je edini bog nad to vsebino.

Bo slo?

Spc ::

Zdaj si mi dal idejo.
Naredim eno firmo in prodajam avtomobile.
Zmislim si zakon, da kupiš samo pravico do vožnje z avtomobilom (čeprav tega nikjer ne piše) in si zmišljujem 100000 različnih stvari.
Ko se v avto vsede tvoj brat ker gresta skupaj v ljubljano na sestanek lahko takoj zahtevam zaporno kazen ker kršita zakon saj se lahko samo tisti vozi kateri ima pravico..

:))


unauthorised copying, hiring, lending, reproduction, public performance and broadcasting of the work prohibited.

Torej kupim prijatelju darilo - Film na DVDju.
Ker mu film dam za rojstni dan sem avtomatsko v prekršku ker sem mu ga sploh dal - moral bi si ga sam kupit sedaj pa sem mu jaz plačal in on ga je dobil zastojn in z tem sem jim naredil denarno škodo ker drugače bi dobili denar od njega in od mene.
Če majo take hude zakone zakaj potem sploh prodajajo ? Naj zaprejo končni izdelek v trezor in tako pa res potem nobeden ne bo mogel posojat tako kot piše unauthorised lending.. pa so zmagali.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

RedStar ::

A nisi nikoli slišal za "Dovoljenje za vožnjo tujega vozila"? :P

Tr0n ::

Bo kar zanimivo, ko bo 90% vseh uporabnikov interneta pri nas za zapahi.
««
4 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropsko sodišče o nadomestilih za zasebno reproduciranje avtorskih vsebin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
15334404 (31867) MrStein
»

Mininova zmanjšuje obseg ponudbe, postaja legalna (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
28018215 (12974) Okapi
»

Francija pripravlja ostrejšo protipiratsko zakonodajo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
13915727 (11039) redo
»

220.000 dolarjev za 24 pesmi (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
21220049 (14843) Brane2
»

Avtorske pravice 2 - konkretni primeri kršitev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13912472 (10455) jype

Več podobnih tem