» »

Large Hadron Collider

Large Hadron Collider

««
3 / 52
»»

Pegaz ::

Ali se zgodi kaj 10. sebtembra je pravzaprav nepomembno (razen ce nas posrkajo seveda), bolj pomembno je, da se zgodi kaj pametnega v naslednjih 5 do 10 letih.

Tomaz Eruj ::

Rab črna lukjna 5 do 10 let za nastanek?

]Fusion[ ::

BigWhale ima prav... je treba z humorjem vzet :D Always look on the bright side of death...
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

jest10 ::

Rab črna lukjna 5 do 10 let za nastanek?

Da bi se lahko opazil kakršenkoli učinek. Pa še 10let je najverjetneje premalo. Mala luknja malo raste:P

T-h-o-r ::

Če nas bo zbrisalo nas bo pač zbrisalo, mislim, da se v vesolju to ne bo preveč poznalo(:
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

BigWhale ::

Hm, bi se ena mikro crna luknja prej izsevala kot bi uspela srkati vase okoliske atome?

Sheteentz ::

Po moje bi se. Malo verjetno se mi zdi, da bi trk dveh majhnih delcev sprožil nastanek stabilne črne luknje. Ker je pa tole moje osebno mnenje in kot tako vredno nič, lahko vseeno pričakujemo konec sveta. Ma kaj se sploh trudim, se grem kr pod vlak vržt:))

Azrael ::

O teh strahovih okoli izdelave črne luknje v CERN, že imamo temo: Ali se znanstveniki v Ženevi igrajo z ognjem?. Priporočam v branje.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::


[>:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

T-h-o-r ::

mwahahahaha :D; fear the combine :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

PacificBlue ::

:DROFL

Starodavni ::

Dobra slika, hehe.

Še 7 dni do aktivacije LHC-a

Sheteentz ::

Če je pa celo Gordon tam, pol bo pa ziher neko sranje, ko ga zalaufajo, hehe

]Fusion[ ::

Ok ko je Gordon tam pa me je začelo malo skrbet :D
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

jype ::

Niso normalni.

dnevnik.si:

Prvi scenarij bi torej povzročila majhna črna luknja, ki bi nastala ob vključitvi pospeševalnika. Najprej bi se nepričakovano po vsem svetu pričeli potresi in njihova visoka slučajnost oz. nepredvidljivost njihovih lokacij bi geologe opozorili, da prihaja nepredstavljiva nevarnost. V nekaj dneh bi seizmične aktivnosti dosegle neverjetno uničevalnost – mesta bi bila izbrisana s površja, oceani bi se dvignili in nekaj mega-cunamijev bi prelilo obalne predele.

Konec, ki bi sledil, bi bil bibličnih razsežnosti – Zemlja bi se dobesedno odprla, staljena lava bi se razlila po površju, oceani bi zavreli, gorovja bi se zdrobila. Zemljina skorja bi razpadla, izginjati bi začel sam planet. Bilijoni ton kamna, vode in zraka bi se ujeli v vrtincu neverjetne moči, ki bi posrkali vso ostalo materijo. V vesolju bi se namesto našega planeta pojavila bleščeča svetloba, nato pa bi bilo vsega konec.

Po tem scenariju bi imeli ljudje vsaj nekaj malega časa, da bi se pripravili na neizbežno usodo. Po drugem scenariju pa ne bi imeli niti tega.

V trenutku – morda eni dvajsetini sekunde – bi cel planet Zemlja enostavno izginil iz vesolja. V dveh sekundah bi sledila še Luna, čez osem minut pa Sonce in za njim še vsi ostali planeti našega osončja in naprej in naprej ... Zemljino uničenje bi tako zakrivilo tudi smrt naših še nepoznanih morebitnih vesoljskih bratov, le z manjšo zamudo – tolikšno, kolikor potrebuje svetloba Sonca, da jih doseže. Uničevalni val bi namreč potoval s svetlobno hitrostjo.

jype ::

http://cdsweb.cern.ch/record/1120625/

Za tiste, ki vas zgolj pravljice ne potešijo.

Saladin ::

Že opis uničevalnosti mikro črne luknje je smešno pospešen, da pa Vacuum metastability disaster povlečejo v to zgodbo pa je...

Dobro si rekel - še bolj smešno.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Dr_M ::

Hvala bogu se ljudje samo smejejo ob tistem clanku. :)
Jest pa z njimi. :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

T-h-o-r ::

kaj boš pa s tistimi, ki bodo bombe podstavili, ker jih je strah :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Starodavni ::

In potem bodo nori bombaši krivci za komplikacije v CERN-u in se bo zgodila kataklizmična eksplozija, ki bo požrla okolico LHC-a.

Če ne bi bilo bombašev bi eksperiment uspel in človeštvo bi stopilo novim spoznanjem naprej.

Umeten strah je.

Valentin ::

> da pa Vacuum metastability disaster povlečejo v to zgodbo pa je...
Dobro si rekel - še bolj smešno


Eden od prvih, ki je opozoril na takšno možnost je Alan Gut, astrofizik in oče inflacijske teorije o nastanku vesolja.
Ne verjamem da si toliko kompetenten, da lahko njega označiš za komedijanta...

Saladin ::

> da pa Vacuum metastability disaster povlečejo v to zgodbo pa je...
Dobro si rekel - še bolj smešno


Eden od prvih, ki je opozoril na takšno možnost je Alan Gut, astrofizik in oče inflacijske teorije o nastanku vesolja.
Ne verjamem da si toliko kompetenten, da lahko njega označiš za komedijanta...


Pa dajte si malo prioritete poštimat:
Skoraj vse je možno. Ampak pomembno je le, kako verjetno je kaj.

Nekateri fiziki imate hudo zoprno lastnost, da te verjetnosti uporabljate tako, kot vam trenutno zapaše. Tudi za verjetnosti veljajo stroga pravila - dajte se jih držat.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Sej se jih!

Zato nas majhna verjetnost, krat velikanska potencialna izguba skrbi. Veliko negativno matematično upanje.

Nekateri pač vemo, kako se računajo reči.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JanK ::

Ali tudi vemo kak so hadroni?

Thomas ::

A si mau zajedljiv?

Kaj ti jaz morem, če ne veš, kako so dolgo mislili, da se število hadronov v Vesolju ne spreminja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Nekateri pač vemo, kako se računajo reči.

Ni videt.

Od vseh "potencialnih groženj" se niti ena ne izkaže za resno.

Thomas ::

Če se nobena velika grožnja doslej še ni izkazala za resnično, to NE pomeni, da bo vedno tako.

Če je to tvoja logika, "da bo vse OK, ker je doslej bilo vse OK" - potem si spet v eni zablodi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Če se nobena velika grožnja doslej še ni izkazala za resnično, to NE pomeni, da bo vedno tako.

"Velike grožnje" so tri. Za vse tri teorija in dosedanje meritve kažejo, da če bi se smele zgoditi, bi se že morale. Pri tem seveda gre za navajanje izmerjenih dejstev, ne za neke matematične konstrukte, ki naj bi pojasnili to in ono.

Thomas> Če je to tvoja logika, "da bo vse OK, ker je doslej bilo vse OK" - potem si spet v eni zablodi.

To je moja fizika, prosim lepo.

JanK ::

A si mau zajedljiv?

Kaj ti jaz morem, če ne veš, kako so dolgo mislili, da se število hadronov v Vesolju ne spreminja.


Vsekakor pricakujem, da bo nekdo ki se ima (po pisanju tukaj sodec) za nekega hudega nezmotljivega znalca, hkrati pa klati neumnosti o "zakonu o ohranitvi hadronskega stevila", ko je ze sam pojem "hadronsko stevilo" v fiziki nedefiniran, kako drugace argumentiral svojo izjavo, kot samo z necem v stilu "najdi si na internetu, jaz glih nimam casa", in "kaj ti morem ce ne ves".

Glej, ni moj namen se hvaliti (ceprav sem skoraj preprican, da bos to tako tolmacil in se na to obesil - pac ad hominem, ce ne gre drugace), ampak med predmeti med studijem sem poslusal dve leti kvantne mehanike ter en leto fiziko jedra in visokih energij. Iz fizike visokih energij sem tudi diplomiral (meritev dvotofonske razpadne sirine $\eta'\rightarrow\gamma\gamma (napaka se odpravlja) s podatki iz DESY, ce ti to po kaksnem cudnem slucaju pomeni kaj vec od grabljic). Poleg tega me je to podrocje zanimalo (in me se vedno), zato sem precej ekstrakurikularnega casa posvetil branju resne literature na to temo. Zato lahko mirno trdim, da o tem podrocju vem vec, kot ogromna vecina tukaj prisotnih, skoraj zagotovo (po tvojih izjavah sodec) tudi vec od tebe. Jaz pac ne spadam v mozico ljudi, ki jim mores prodati karkoli si zmislis na tem podrocju.

Vsekakor pa mislim, da sem lahko malce zajedljiv (ce pustimo ob strani to, da sem dosedaj relativno mirno prenasal tvoje ne ravno nezajedljive komentarje v stilu "ti ze ves in ne rabis LHCja" in podobno sranje). Sam sem ti navedel dovolj IMNSHO tehtnih argumentov, zakaj mislim, da si "zakon" potegnil iz riti, ti pa se vedno samo govoricis (oziroma si po zadnjem mojem prispevku na to temo utihnil). To kar si dosedaj navedel pa niso argumenti, to je bullshit.

Thomas ::

Misliš, da tvoje znanje pridobljeno X let nazaj - magari v postdoktorskih študijih - kakorkoli garantira, da v LHC ne more iti nič narobe?

Jaz mislim, da ne garantira.

Ni garancije da je pravilno. Že sama postavitev LHC ima vzrok ravno v tem, da vsega ne vemo.

Lahko je marsikaj zelo drugače, kot zdaj domnevamo. Lahko.

Ti in tebi podobni pa pravite, da lahko mirno spimo, ker dobro veste da hudega ne bo. Sicer ne veste kaj bo, samo nevarnega nič.

Čudna pozicija, na kvadrat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Mislim, zdej si pa že ko kakšen PacificBlue, no.

"Realne" možnosti so samo tri: t.i. razpad false vacuuma (nimam pojma, kako se temu reče po slovensko), nastanek mikro črnih lukenj, ki naj bi požrle planet in nastanek strangeletov, posledica česar naj bi bil nastanek nove "čudne zvezde".

Obe drugi možnosti zahtevata vsaj neobstoj nevtronskih zvezd (ki pa več kot očitno obstajajo), možnost za false vacuum decay pa, čeprav seveda v teoriji vedno obstaja, postane nerealna, če upoštevamo, da smo v naravi že izmerili posledice trkov z bistveno višjimi energijami, kot jih bo sposoben sproducirati LHC.

V vsakem primeru me komot označite za nevedneža, če se bo izkazalo, da se motim.

gzibret ::

Moje mnenje tukaj pa je, tole....

V zgodovini vesolja so sigurno eksplodirale supernove. V zgodovini človeštva smo jih nekaj videli, še več pa zaznali z inštrumenti. Poleg tega lahko zaznamo tudi GRB (gamma ray bursts). Sedaj ne vem, če bodo tele energije v LHC-ju res toliko večje, kot pri teh dveh dogodkih. IMO ne, ne bom pa trdil.

Trdim pa lahko, da vesolja zaenkrat še požrl neki vakuum ali kaj podobnega ;)
Vse je za neki dobr!

JanK ::

Sprevracas moje besede in IMHO namenoma ne razumes kaj ti poskusam dopovedati!

O splosni varnosti LHCja lahko debatiramo. Kot ti je verjetno iz presnjih postov jasno, je moje mnenje, da na osnovi mojega znanja, predvsem pa znanja N ljudi, ki so na tem podrocju bistveno vecji maherji od mene, tebe in skoraj celega clovestva v LHCju ne bo slo nic narobe. Vecino od njihovih argumentov razumem dovolj detajlno, da vem, da so pravilni.

Ampak poanta ni v tem. Ti si v tej debati na dan privlekel argumente, ki so demonstrabilno napacni, ki kazejo, da ti nekatere osnovne reci s podrocja fizike visokih energij niso jasne ("izmenjava" nabojev med protonom in elektronom, da dobis antiproton in pozitron, "obracanje" kvarkov iz gor v dol da dobis antidelce, please...), se jih oklepas kot pijanec plota in ne pokazes nikakrsne volje, da bi vsaj del stvari poskusal razumeti (ali pa ti ponos ne dovoli, da bi javno priznal, da se o cem motis). Pri tem pa se cutis poklicanega, da zajedljivo razlagas "ja, saj ti vse ves".

Jasno mi je, da bos se naprej imel svoje mnenje. Ampak cisto vsega pac ne ves in morda bi bil cas, da to uvidis, in da gremo naprej. Na dosedajsen nacin se namrec zal ne da kvalitetno debatirati in zato sem vcasih (netipicno zame) zajedljiv.

Thomas ::

Rekel sem, da kaj če kakšen dogodek "obrne kvarke". Po katerem kvantnem številu, niti ni bistveno.

Dovolj je, da dobimo iz kvarkov antikvarke, da bi se pa naboj ohranil, pa iz elektronov pozitrone.

Ne trdim, da se bo kaj takega zgodilo. A glave staviti da se ne bo nikakor, ni pametno. Samo jo bomo stavili - vsi skupaj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

edge540 ::

V trenutku – morda eni dvajsetini sekunde – bi cel planet Zemlja enostavno izginil iz vesolja. V dveh sekundah bi sledila še Luna, čez osem minut pa Sonce in za njim še vsi ostali planeti našega osončja in naprej in naprej ...


No sej če s svetlobno hitrostjo sesujemo osončje... to bi bil tudi svojevrsten dosežek8-)

Anyway, bomo videli kaj bodo dobrega skuhali v sredo.

Dr_M ::

Nekateri so pa res "optimisti" s tem unicenjem vesolja... :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

LedStorm+++ ::

Optimizem al ne, gre za začetek in konec našega bivanja... A vi fiziki sploh upoštevate naša življenja (ki nismo fiziki), da spravljate v nevarnost? Ker takoj ko bo tisti "eden" od vas v Cernu, se približival gumbu za aktivacijo, naj pomisli vsaj na enga ki je proti, le ta ima rad Zemljo... Je vreden firbec o začetku vesolja kako je bilo? Ja veste eno je računalniško izrisovanje trk protonov, drugo pa dejansko delovanje znotraj pospeševalnika. Hja vi čete vidt to na zaslonu, kaj pa realnost?

Če pa si premislite (odmaknete prst s gumba). Boste vedli da je živet lepo, da srečaš drugi dan kolega in dobite drugo še boljšo idejo.

In hvaležn bi bil, da sem spet drugi dan na Slotechu - CEL. In da nisem v niču konca...
Pingvin :-)

Dr_M ::

Mene zanima zgolj to, kako se bo "heretikom" zaletelo, ko se nic strasnega ne bo zgodilo. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

vasquez ::

Kaj ni bolj zanimivo umret pri dvajsetih v črni luknji kot pri osemdesetih v postelji?

jype ::

LedStorm++> A vi fiziki sploh upoštevate naša življenja (ki nismo fiziki), da spravljate v nevarnost?

Ma kakšno nevarnost neki, človek božji? Edina nevarnost, ki ti preti od fizikov, je da te kateri od njih ponesreči povozi z avtomobilom.

LedStorm++> Je vreden firbec o začetku vesolja kako je bilo?

Vreden česa? Tega da se vsakič nabere truma idiotov, ki ji niti osnove niso jasne, pa trabunja? Mislim, z vsem spoštovanjem do tehtnih pomislekov kompetentnih strokovnjakov, ampak fraza "poustvarjanje pogojev ob začetku vesolja" pač laike utegne prestrašiti, čeprav razloga za skrb ni.

LedStorm++> In hvaležn bi bil, da sem spet drugi dan na Slotechu - CEL. In da nisem v niču konca...

Bojim se, da boš v vsakem primeru cel, pa da se tebe nova spoznanja ne bodo prijela, tako kot se mnogih drugih ne.

PaX_MaN ::

Po desetem pride enajsti. September.

Pyr0Beast ::

Ma kakšno nevarnost neki, človek božji? Edina nevarnost, ki ti preti od fizikov, je da te kateri od njih ponesreči povozi z avtomobilom.
Hiroshima and Nagasaki anyone ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jype ::

Pyr0Beast> Hiroshima and Nagasaki anyone ?

Ko so fiziki sprožili atomsko bombo, ni umrl nihče.

En se je sicer špilal s plutonijevimi bunkami, ampak je pogubil zgolj samega sebe.

Skratka, dokler ni vojske v LHC, se nimate česa bati.

PacificBlue ::

Po desetem pride enajsti. September.


Sj pravim..enajstka..:D

edge540 ::

>>Kaj ni bolj zanimivo umret pri dvajsetih v črni luknji kot pri osemdesetih v postelji?

Hehe, vsekakor je v stilu!

Zaradi zlobnih znanstvenikov ki so se igrali z cepljivimi atomi imamo danes čisti vir električne energije.

Pyr0Beast ::

Ko so fiziki sprožili atomsko bombo, ni umrl nihče.
True
... atomska bomba je ze v osnovi namenjena unicevanju. Jedrska energija je pa drugo ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Double_J ::

Sej 10. sept... bo bodo šele trki 0,45 Tev. A niso že zdej neki takega. Pol pa se bo to povečalo počasi na 7Tev.

Če kdo kej bolj točno najde nej linka.

Thomas ::

Redki imamo pomisleke, da se da glava vseh Zemljanov na tnalo, čeprav je majhna možnost, da sekira pade.

Možnost je verjetno res majhna, a katastrofa bi bila dokončna.

Na eni strani, nekaj nove date z verjetnostjo recimo 50% - na drugi strani uničenje Zemlje in vsega živega z verjetnostjo "bilijoninko bilijoninke".

Se to splača?

Po moje se ne splača. Tista data ni vredna tveganja. Če bi bil jaz predsednik Amerike ali Francije ... bi stvar preprečil, magari s silo.

Kot je enkrat naredil nek ruski major. Štromarji so hoteli odklopit elektriko atomski podmornici v pristanišču, pa jim je z deset vojaki nastavil cevi pušk na glavo, da so takoj (protipravno) priklopili nazaj. Da ne bi razneslo reaktorja, ki so ga sicer hladili s tistim štromom.

IMO podobna situacija. Majorju smo lahko hvaležni. Ameriški in francoski predsednik pa mislita, da v CERNU že vedo kaj delajo.

Ja, seveda ..
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

>> Skratka, dokler ni vojske v LHC, se nimate česa bati.

Hja, bi reku da jim je bilo ob prvi aktivaciji atomske bombe bistveno bolj jasno kaj točno se bo zgodilo in zakaj in kako kot pa kaj točno se bo zgodilo v LHC.

Pa recimo da se ne zgodi nič "negativnega". A bo to kakšna garancija da bo tut njegov naslednik (Extremly large HC) enako "varen"? Kako bomo vedeli da bo treba naslednika poslat vsaj na drugi konec osončja če ne raje kr galaksije?
Zbogom in hvala za vse ribe

Saladin ::

A poznaš kako drugo (cenejšo in varnejšo) tehnologijo, z katero bi lahko izvedel več o temeljih kvantnega substrata? Ne?

Raziskovanje kvantnega subsrtata nam ni nujno pomembno? Ne?

Ali torej nujen napredek odtehta "biljoninko biljonike" možnosti katastrofe?
DA!

Se pa bo ta biljoninka drastično zmanjšala, ko bomo prestopili prag znane maksimalne moči udarov kozmičnih žarkov.

Postavitev takšnega trkalnika na Luni postane tako minimalen varnostni ukrep. Strangeleti in črne luknje postanejo tako sprejemljiv rizik, za vacuum decay pa se bodo do takrat menda že poznale neke varnostne meje.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
««
3 / 52
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12516329 (13523) Thomas
»

Objavljena analiza incidenta v CERN-u (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
25924742 (16202) kitzbrado
»

V CERN-u zagnali LHC! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8413687 (8471) tomi genius
»

Hekerski napad na generator črnih lukenj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11515579 (10525) schurda
»

Ali se znanstveniki v Ženevi igrajo z ognjem? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10912118 (7336) Thomas

Več podobnih tem