» »

Large Hadron Collider

Large Hadron Collider

««
45 / 52
»»

Thomas ::

Aha, kruh je stuff iz pospeševalnika?

U hudiča, sej je res!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Hja, lih tok je kruh, kokr je uran.

Še bl, glede na to kaj ptiči not mečejo.

ivanuscha ::

Kako hudiča so lahk taki peki, da jim lahk ptič vrže kruh na elektroniko? Bohve koliko je še stvari, ki grejo lahko narobe, še precej bolj hudo.

jype ::

Live> Kako hudiča so lahk taki peki, da jim lahk ptič vrže kruh na elektroniko?

To je elektro, ne CERN.

Thomas ::

To je CERN.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ivanuscha ::

To je elektro, ne CERN.


Oprosti, ampak če za tako kompleksno zadevo nimajo upravljanja in kontrole nad tako pomembno stvarjo kot je napajanje, potem bolje da takoj zaprejo vse skupaj.

poweroff ::

Heh, če Američani za tako kompleksno zadevo kot je urejanje svetovne politike nimajo upravljanja in kontrole nad tako pomembno stvarjo kot je bližnji Vzhod, potem bolje da takoj zaprejo vse skupaj.
sudo poweroff

jype ::

Live> Oprosti, ampak če za tako kompleksno zadevo nimajo upravljanja in kontrole nad tako pomembno stvarjo kot je napajanje, potem bolje da takoj zaprejo vse skupaj.

Skratka, plačat jim moramo še izgradnjo ustrezne količine jedrskih elektrarn? Fino in tudi finančno zelo ugodno. Thomas se tudi ziher strinja.

Azrael ::

Kje je povezava med elektrarnami in LOL novico zakaj je LHC spet crknil?

Lahko rečeš, da so povezava daljnovodi, ampak "problem" se je zgodil v CERN. Tako kot elektro ni kriv, če doma po lastni napaki ali okvari na porabnikih, za katero ni kriv elektro, skuriš varovalko.
Nekoč je bil Slo-tech.

ivanuscha ::

On Tuesday 3 November, a bird carrying a baguette bread caused a short circuit in an electrical outdoor installation that serves sectors 7-8 and 8-1 of the LHC.


Predvidevam, da je zadeva v neposredni bližini LHC-ja in da je zgrajena posebej za LHC. Najbrž jedrske elektrarne niso grajene na tako ptiču prijazen način, da lahko tako po nedolžnem kar kratek stik povzroči.

jype ::



Tko to zgleda. Vseeno je, kdo reč vzdržuje, kdo je zgradil, ali kdo se je spomnil, da je "outdoor".

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: jype ()

gzibret ::

Današnja novica na DiscoveryNews: http://news.discovery.com/space/the-lhc...

Micro-black holes are miniscule. They have next to no mass, exert a near-zero gravitational pull on matter, and therefore do not grow. In fact, they most likely do the opposite; they evaporate. Fast.

Even if they had the opportunity to grow, they would accrete matter so slowly that they still wouldn't attain any measurable growth for billions and billions of years.

In a recent publication, a group of physicists decided to crunch the numbers on the likelihood of the LHC generating these vanishingly small micro-black holes, and they pretty much drew the same conclusions as CERN physicists have been saying for the last year. Any black hole generated at the LHC would pose zero threat to Earth.


edit - še link na članek na arxiv:

http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/091...
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

Izračun je vedno na osnovi teorije, v katero verjameš. ČE je teorija prava, potem tako, sicer pa drugače.

Tale ZERO mene NE prepriča. Ker nisem 100% v Standardni model. Oni pa tudi niso, izjavljajo v drugih intervjujih.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sheteentz ::

"Znanstvenikom v Evropski organizaciji za jedrske raziskave je s pomočjo največjega hadronskega trkalnika na svetu pospešiti protone do hitrosti 1,18 bilijona elektronskih voltov."
LHC, pa take fore
Prav smešen članek:D



Aja, še smo živi, vsaj tako pravi dotična stran.
hasthelargehadroncolliderdestroyedtheworldyet?

gzibret ::

Še novica na NewScientist

http://www.newscientist.com/article/dn1...
Vse je za neki dobr!

edge540 ::

kitzbrado ::

V Hiši eksperimentov bo v četrtek, 3. 12. 2009, ob 20:30 predavanje o LHC.

Fave ::

Ups, spet...


Iz fotografije na The register je videti, kot, da bi prebil kabelski končnik na srednji napetosti. Točka preboja je točno tam, kjer se pri kablu zaključi polprevodni sloj in je najpogostejše mesto defektov pri kabelskih končnikih. Take okvare so praktično vedno posledica napake pri obdelavi kabla pred montažo kabelskega končnika.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

rndm2008 ::

Tale gospod Lisi je zanimiv. Marsikaj si obeta od mašine (no ja, več od Thomasa, se mi zdi). A ste o tem že kje kaj govorili?
AE911TRUTH
All Hail Thermal Expansion!

Thomas ::

Lisi je impresiven človek.

Ampak sam pove, da je njegov model long shot. Nadalje mi niso všeč njegove "točke". Kakor da ne ve za Planckovo dolžino.

Mau me je razočaral.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DarwiN ::

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Thomas ::

Zaenkrat se še igrajo ... nisem navdušen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Roadkill ::

Live webcast: http://webcast.cern.ch/lhcfirstphysics/
CERN twitter: http://twitter.com/cern

Prabavajo narest 7 TeV trk, kar bi bil rekorden trk.
Zadnje dni jim je uspelo vzdrževat dva žarka po 3,5 TeV, ampak zdajle jim je pa varnostni mehanizem malo zagodel in raziskujejo problem.
Tko da zna bit, da jim uspe v naslednji uri...
Ü

Double_J ::

Dve šivanki...

Roadkill ::

Ü

Jst ::

"?It's the end of the world as we know.?"

Čestitam CERNu, da so z mojim davkoplačevalskih denarjem čelno-trčili protone.

Sedaj pa spet nekaj letno čakanje, da bo kaj rezultatov.... In spet gora davkoplačevalskega denarja.



edit2: v zgornjem quotu sta na začetku ?, jaz sem pa dal znak za noto.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Double_J ::

Bomo videli...

Pomojem sta najbolj verjetni možnosti, da ne bo nobenih posebnih dogodkov, ki bi nam nekaj novega odkrili, če pa bodo bo pa precejšna zmeda, kjer se bomo neuspešno spraševali, kje delamo napake pri opazovanju vesolja, da slika noče biti konsistentna.
Dve šivanki...

Jst ::

Bolj natančne meritve, bolj čista slika "periodnega" sistema elementarnih delcev. To je najmanj, kar se pričakuje. Odkritje novih vrst delcev je samo dodaten bonus. Higgs? Never ending story. Kaj revolucionarnega pa pomoje, tudi če nastane iz kakšnega trka, ne bomo vedeli, ker ne bomo gledali ali razumeli.

To je vse samo moje mnenje.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Icematxyz ::

Čestitam CERNu, da so z mojim davkoplačevalskih denarjem čelno-trčili protone.


No pa da še dam proti argument. Z katerim ni nujno da se strinjam ker poznam konkretno na tem področju premalo zadeve. Ampak:

Iskreno povedano je ravno to tisto kar Slovenija si želi. Pa ne stori. Več vlaganja v razvoj. In preko takšnih projektov dejansko napajaš z denarjem razvoj in raziskovalce in industrijo in ustvarjaš visoko tehnološko razvito družbo.

A ne da? Oziroma da rečem po domače. Delovna mesta z visoko dodano vrednostjo?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Več vlaganja v razvoj.
Sicer res bolje kot nakup orožja, financiranje evrobirokratov ali podpora propadajoči tekstilni industriji, ampak slabše kot vlaganje v medicinske raziskave, razvoj akumulatorjev, sončnih celic, gensko spremenjenih poljščin ...

O.

Icematxyz ::

A misliš da res na takšnem projektu deluje le nek ozek segment podjetij, znanstvenikov in da gre za tako omejeno področje znanosti. Da je vse to le samo sebi namen? In da je kako bi rekel "zaklenjeno" v neko škatlico neuporabnosti? Ki na druga področja ne vpliva. Oziroma ne more vplivati?

Okapi ::

Ki na druga področja ne vpliva.
Saj verjetno kaj vpliva, ampak premalo, glede na vložen denar.

O.

Highlag ::

Eh preozko gledate. Mogoče direktno res ne. Verjetno tudi ne jutri. Mogoče pa bodo odkrili kaj zanimivega, ki bo spet težilo k novim raziskavam, ki bodo na koncu res prinesle nekaj, kar se dotakne naših življenj. Človek tudi ni začel izdelovati PC-jev, ko je zapustil drevo...
Never trust a computer you can't throw out a window

Jst ::

Saj jaz sem zagovornik LHCja in CERNa. Vesel sem, da se končno nekaj premika - obratuje.

Ampak v devetdesetih, ko so zaceli z projektom, je ocitno, da niso bili kos oziroma, da je bila tehnologija na robu. Pushing to the extreme. USA je tudi imela v nacrtu podoben particle accelerator, kot CERNov LHC, pa ga je kongres po zacetnem vlozku crtal iz seznama fonanciranih projektov.

Pomoje bi morali zaceti z tako megalomanskim projektom malo kasneje. Medtem pa vlagati v bolj aplikativne projekte, ki jih je omenil ze nekdo zgoraj. Ceprav World Wide Web (www - CERNova pogruntavscina)... si (vec) ne predstavljam zivljenja brez njega.

ps: kar iznenada so mi sumniki nehali delati.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Icematxyz ::

Saj verjetno kaj vpliva, ampak premalo, glede na vložen denar.


No ja tako čez palec se je brezveze pogovarjati. Jaz vem da če bi imel podjetje v katerem bi zaposloval strokovnjake za neko področje in bi bilo razvojno usmerjeno da bi verjetno če bi le bilo možno se spravil v tak okvir financiranja. Če bi bili pogoji ugodni. Pridobljena znanja pa zagotovo ne bi uporabil le v ta namen. Ampak bi mogoče jih prodal tako opevanim genetikom za katere če prav razumem trdiš da so na vrhu piedestala in največ vredni. Ali pa raziskovalcem s področja medicine. Ki so verjetno tik pod njimi? Zakaj že?

Ni le moderna fizika in tisti končni veliki POK pomen takšnega projekta. Če se ne motim je za eno slovensko podjetje bolj kot velik pok v tem projektu pomemben sistem za natančno diagnostiko lokacije elektrona?

Dvomim da se tega ne da prodati še komu drugemu. Ne vem sicer če so imeli oni izdelek že razvit pred tem. Ali so dobili kakšna sredstva za razvoj tega. Ampak v vsakem primeru gre za znanje ki ni samo sebi namen. In se v okvirih takšnega projekta lahko razvija. Tudi za to ker se preko tega dobijo sredstva. Pa čeprav že moraš imeti pred tem nek produkt. Ti to omogoči nadaljnji razvoj. In se multiplikacija vloženega denarja potem odraža verjetno marsikje. Tudi pri raziskavah in razvoju na področju genetike če hočeš. Brez interdisciplinarnega sodelovanja si danes tako bolj ali manj obsojen na neuspeh? Bi pa seveda bila tudi kakšna študija na mestu. Če kdo ve za kakšno. Z vidika kaj vse za ta vložen denar dobiš. Če slediš hierarhiji. In do kod vse prideš v končni fazi.

Okapi ::

če bi le bilo možno se spravil v tak okvir financiranja.
Vsak bi se rad spravil na kakšno državno joško in se v miru ukvarjal s svojim pet projektom. Jaz na vse skupaj gledam s strani tistih, ki to plačujejo, in se sprašujejo, zakaj zmanjkuje denarja za raziskave, ki obetajo oprijemljive rezultate v doglednem času, oziroma za reševanje aktualnih problemov.

O.

Icematxyz ::

Nočeš razumeti ne. Da popolnoma isto za področje ki ga bolj častiš počne naprimer v ZDA javna joška imenovana zdravstveni sistem? Da se preko nje financira ogromno kot praviš "pet" projektov.

Tako kot na vseh drugih področjih. Sama uspešnost sesanja ene ali druge državne joške pa tako čez palec ocenjevati nima neke teže. To je treba pogledati potem konkretne številke in raziskati do kod zadeva seže.

Jst ::

Icematxyz: Sej Okapi, ce ga prav razumem (pa tudi drugi), ni proti LHCju. Je pa LCH v devetdesetih bil, kot da bi se sedaj spravili Slovenci zgraditi 5 Kilometrov visoko stolpnico. Se ne da? Pomoje se da, ampak je na meji zmoznega. Za stolpnico, visoko 500 metrov porabis x enot. Za 1km porabis 5x enot. Za 5 km pa porabis 45000x enot denarja. Cisto lepa primerjava. Ce bi zaceli graditi LHC danes, bi verjetno stal ene 100krat manj denarja. Cez deset let bi bil pa drobiz zgraditi se kaj bolj sofisticiranega.

Ce sem se pa zmotil o podpori, pa naj povejo tisti, ki so eksplicitno proti LHCju.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Cern press release:

"With these record-shattering collision energies, the LHC experiments are propelled into a vast region to explore, and the hunt begins for dark matter, new forces, new dimensions and the Higgs boson," said ATLAS collaboration spokesperson, Fabiola Gianotti. "The fact that the experiments have published papers already on the basis of last year's data bodes very well for this first physics run."

>dark matter

Ne verjamem, da obstaja. Zakaj je mase več, kot jo lahko vidimo/zaznamo, se bo po moje razložilo drugače.

>new dimensions

Matematične ja. String theory dimenzije po mojem mnenju ne obstajajo. Lahko pa da se bo spremenilo naše pojmovanje dimenzij.

>Higgs boson

Mislim, da bo Standardni Model zamenjalo nekaj drugega. Res bi bil presenečen, če odkrijejo Higgsa in da na tak način delci dobijo maso. Spet IMO, deluje drugačen mehanizem za maso, zato tudi dark matter ne bodo odkrili/pojasnili.


Vse to je zgolj moje mnenje, ki je lahko totalno napačno. No, glede na trenutno sprejete dogovore, sem itak way off.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

noraguta ::

no ja , če nč drucga so pokazal , da "požrešne" črne luknje ne nastajajo po modelu teorije zarote. ravno tko ne ene hiper požrešne antigobe in podobna golazen. sedaj je edini argument nasprotnikov , da ne zastopjo zakaj je vsa zadeva potrebna.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

terryww ::

@thomas
Lisijeva teorija je padla
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Thomas ::

jmakov,

Sem slišal, ja. Alpinist je demantiral surferja.

@noraguta

Trkov je bilo zaenkrat zelo malo, mogoče nobenega. Curka sta se samo srečala.

So pa spet izpustili 6 ton helija, to pa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Roadkill ::

Thomas je izjavil:

Trkov je bilo zaenkrat zelo malo, mogoče nobenega. Curka sta se samo srečala.


"Malo" je slabo definiran pojem. Pravijo, da jih je bilo pol miljona.
Ü

Thomas ::

Toliko bi jih moralo biti na sekundo, ne na tri ure.

Tako da jaz kar ostajam pri svoji nekje zgoraj izrečeni trditvi, da so zadevo že dokaj odpisali. Sicer napol to so priznali, z laufanjem na pol nominalne energije, čakam še naprej.

AFAIK, je problem s fokusiranjem curkov.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

Thomas je izjavil:

Toliko bi jih moralo biti na sekundo, ne na tri ure.

Tako da jaz kar ostajam pri svoji nekje zgoraj izrečeni trditvi, da so zadevo že dokaj odpisali. Sicer napol to so priznali, z laufanjem na pol nominalne energije, čakam še naprej.

AFAIK, je problem s fokusiranjem curkov.

za dokaz svojih trditev pred cernom boš moral poraufat v svoji garaži.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Roadkill ::

>>Sicer napol to so priznali, z laufanjem na pol nominalne maksimalne energije, čakam še naprej.
Ü

Thomas ::

Nominalno 7 TeV protone, s 14 TeV trki. Zdaj naj bi bilo pa 3,5 TeV in 7 TeV trki.

Čakamo na potrditev.

From 2013, particles will be smashed together at a total force of 14 TeV, and that could turn up what CERN's director of research Sergio Bertolucci calls "unknown unknowns" -- aspects of the make-up of the universe that come as a total surprise.


Ko naj bi bila energija dvakrat tako velika kot naj bi bila danes, bodo pa kar nenadoma "unknown unknowns". Zdej jih pa ni.

Hehe ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

gumby ::

Thomas je izjavil:

So pa spet izpustili 6 ton helija, to pa.


Še dobro, da helij ni toplogreden >:D
my brain hurts

noraguta ::

LAMO

Thomas je izjavil:

Nominalno 7 TeV protone, s 14 TeV trki. Zdaj naj bi bilo pa 3,5 TeV in 7 TeV trki.

Čakamo na potrditev.

From 2013, particles will be smashed together at a total force of 14 TeV, and that could turn up what CERN's director of research Sergio Bertolucci calls "unknown unknowns" -- aspects of the make-up of the universe that come as a total surprise.


Ko naj bi bila energija dvakrat tako velika kot naj bi bila danes, bodo pa kar nenadoma "unknown unknowns". Zdej jih pa ni.

Hehe ...

pr kater energij se pa po tvoje pizdarija začne?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Thomas ::

Ne vem kje se začne. Pojma nimam.

Lahko se kmalu, lahko se pa še ne tako kmalu. Če je nekdo kadil pred skladiščem bencina in je bilo vse okay, še ne pomeni da bi bilo vse v redu, če bi kadil pa par metrov naprej. Tako kot so eni zmagoslavni, da svet še stoji, čeprav so nekaj poganjali tiste curke. Ni rečeno, da bo ob vsakem napenjanju loka vse lepo in prav.

Ne vemo. Zato sem zelo vesel, da so se (vsaj zaenkrat) odrekli 7 Tev po protonu, da imajo težave še s 3,5. Ni pa to nobena garancija. Žal.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()
««
45 / 52
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12516225 (13419) Thomas
»

Objavljena analiza incidenta v CERN-u (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
25924616 (16076) kitzbrado
»

V CERN-u zagnali LHC! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8413647 (8431) tomi genius
»

Hekerski napad na generator črnih lukenj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11515519 (10465) schurda
»

Ali se znanstveniki v Ženevi igrajo z ognjem? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10912054 (7272) Thomas

Več podobnih tem