» »

Large Hadron Collider

Large Hadron Collider

««
44 / 52
»»

Thomas ::

Mirovništvo, recimo.

Če so sadovi negativni, je stvar slaba, če so pozitivni, je pa dobra. Vnaprej ne veš, a "99% da dobiš bonbon in 1% da te ustrelimo" igrice, se jaz ne bi šel.

In le ta igrica je tukajle on topic, ostalo je lahko le za mataoforično uporabo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Hja, mirovništvo prinaša rezultate, ki jih oborožen spopad ne zmore doseči niti polovično.

Zato jaz kar zaupam LHC eksperimentu in njegovim avtorjem.

Thomas ::

Ahaaa ... ZATO!

Se mi je kar zdelo da imaš kakšen divji razlog, a tako trapasti, me vseeno nekoliko preseneča.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Metafore, metafore.

dbevfat ::

Če so sadovi negativni, je stvar slaba, če so pozitivni, je pa dobra. Vnaprej ne veš, a "99% da dobiš bonbon in 1% da te ustrelimo" igrice, se jaz ne bi šel.

Jaz tudi ne. Bi se pa šel, če bi bilo razmerje za par velikostnih razredov večje.
nvr2fat

Thomas ::

Za bonbon še mogoče. Za bozon pani govora.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dbevfat ::

Za bonbon še mogoče. Za bozon pani govora.

1. bozon pomeni "rahlo" večje spremembe, kot 1 bonbon. Mogoče ne zate tukaj in zdaj, ampak za cel svet v prihodnosti.
2. tveganje je kup strokovnjakov (z znanjem in računi, ne z laično oceno amaterskega fizika) ocenilo dovolj nizko, da so jim dali zeleno luč in odobrili gromozanski proračun. Jaz bi iz tega sklepal, da nam ne grozi propad.

Kaj te torej muči? To, da nimaš ti direktne koristi?
nvr2fat

Thomas ::

Da bozon res kaj pomeni, pri že okoli 1000 odkritih gluonih, bozonih in drugih nekoristnih eksotičnih delcih, jaz rahlo dvomim. Sicer tudi dopuščam, nikoli ne veš kako se bo eksperiment iztekel - a ravno zato se mi ne zdi pametno dosegati rekord v dP/dV. Rekord, ki mu ne pridejo blizu niti v centru zvezd.

Monkey misli požreti tole gobo, prepričana da ni mušnica, čeprav se čudno sveti. Karakteristično monkey obnašanje? Še slabše.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Thomasov strah je popolnoma enak strahu, da se bo bog razjezil zaradi nekega poljubnega človeškega početja in terminiral eksperiment "Life on Earth".

O.

Thomas ::

Fino, ker svoje diagnoze tako dobro utemeljiš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dbevfat ::

@Thomas
Monkey misli požreti tole gobo, prepričana da ni mušnica, čeprav se čudno sveti. Karakteristično monkey obnašanje? Še slabše.

Vztrajno primerjaš z dogodki, ki imajo verjetnosti obeh možnih izidov v realnem segmentu. Spominjaš me na tistega tepca, ki je trdil, da je verjetnost za dvo-možnostni dogodek vedno 50% in sicer po logiki: lahko se zgodi ali pa ne, torej je verjetnost 1/2.

@Okapi
Thomasov strah je popolnoma enak strahu, da se bo bog razjezil zaradi nekega poljubnega človeškega početja in terminiral eksperiment "Life on Earth".

Niti ne, njegov strah vsaj temelji na realni (čeprav neznatni) možnosti, pri obstoju boga pa ne gre za verjetnostni račun. :D
nvr2fat

Okapi ::

Zakaj ne? Nihče še ni dokazal, da bog ne more teoretično obstajati. Lahko so to tudi neki visoko razviti alieni, ki so pred 3,5 milijardami leti začeli poskus "Life on Earth" in od takrat opazujejo, kaj se dogaja. Ko opazijo, da bi ljudje lahko odkrili nekaj, kar njim ni všeč, poskus zaključijo s sterilizacijo Zemlje. Teoretična možnost za to obstaja, torej ...?

O.

poweroff ::

Torej obstaja, ne. Bonbonček ali uničenje pa hudo hudo spominja na tisto biblično jabolko spoznanja ali večni raj oz. večno prekletstvo. :D
sudo poweroff

Thomas ::

Ali pa na norce, ki bi naredili 1000 ali 10000 krat večjo hidrogensko bombo od Tzarja in jo detonirali nekje v puščavi.

Mene bolj spominjajo na kaj takega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dbevfat ::

Zakaj ne? Nihče še ni dokazal, da bog ne more teoretično obstajati. Lahko so to tudi neki visoko razviti alieni, ki so pred 3,5 milijardami leti začeli poskus "Life on Earth" in od takrat opazujejo, kaj se dogaja. Ko opazijo, da bi ljudje lahko odkrili nekaj, kar njim ni všeč, poskus zaključijo s sterilizacijo Zemlje. Teoretična možnost za to obstaja, torej ...?

Teoretično je marsikaj možno, ampak racionalen pristop je, da zavržeš tiste teorije, kjer ni prav ničesar, kar bi jih podpiralo. Če ne bi delal tega tako, bi se zadavil z vsemi teoretično možnimi situacijami, ki jih je neprimerno več, kot je resnice.

In ni na ateistih, da dokazujejo neobstoj boga. Naj njegov obstoj dokazujejo tisti, ki mislijo, da je. Hecno pa je, da se že zelo dolgo popolnoma neuspešno trudijo. Kdaj je zate teorija, ki ne dobi nobenih dokazov, zavržena? Koliko prijemov in poizkusov mora pasti? Kdaj boš nehal verjeti tipu, ki trdi, da lahko brez pomoči dvigne 10 ton težek kamen, čeprav mu to v 1000 poskusih ne uspe? Ali boš terjal od druge strani, da naj dokažejo, da ne more?
nvr2fat

Thomas ::

Seveda obstaja določena verjetnost, da Superalien obstaja. Tak, ki je sprožil evolucijo na Zemlji. Ali pa da obstaja Stvarnik, v čigar simulaciji se vrtimo. Nedvomno, da so to pozitivne verjetnosti.

Ampak glede teh okolnosti če so aktualne, ne moremo kaj prida. Lahko si pa nespametno razbijemo Zemljo, ko bomo dosegali vesoljski rekord v dP/dV.

Sem zadnjič govoril v real life z nekim precej hotshot fizikom glede tegale heca. Naplozal sem mu svoje standardne argumente, on meni standardne nazaj. Sem mu rekel, da presenečenje je v okviru in iz okvira znanega vedno možno in da tole bi lahko bilo usodno veliko. Popolno presenečenje, kakor je recimo bilo tisto o pospešenem širjenju Vesolja.

Izkazalo se je, da za to človek še nikoli ni slišal.

OMG ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

.....Res zanimivo kako ste postavili svoje žetončke:) Thomas stavi najprej na čisti poraz: če se mu slutnje uresničijo, tako ne more oklicati zmage, če LHC poženejo in nekaj najdejo, izpade reakcionaren moron. No zdaj šele je izpadla opcija, ki ga lahko reši, a je ni expliciral. LHC bo stalno crkoval, v igri je 'nora', a paradoksalna teorija, in denar je preprosto vržen skozi okno. Miljarde evrčkov. Tako se da edino opravičiti ameriško superškrtost pri izdelavi njihovega trkalnika?
.....Jure stavi racionalno, če izvzamemo ta zadnji magic theory. Če izgubi, ga nihče ne bo utegnil zmerjati:)
.....Ne vem. Vćasih se mi pa le zdi, da so mojstri teorije delcev že najmanj pol desetletja, s svojimi popularnimi kuglastimi fotoni in bozoni malo mimo in da njihova znanost dosega meje racionalnega klasičnega experimenta?
.....In postavim še svoj žetonček: LHC in nasledniki bodo dragi, crkajoči experimenti, ki bodo končno pokopali kuglu-bugli fiziko. Pa da vidimo:) Kar pa se 'the end'a tiče, tega je ljubi bogec prepustil posvečenim opicam na bolj očiten, nedvomen način. Ne radovednost...ampak požrešnost, nadutost, pohota, zavist, pohlep, bes, in ja tudi apatija:)....nas bodo pokopale, tako kot je zapisal:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

dbevfat ::

donfilipo, ne bluzi. Nihče ne postavlja žetončkov, ker tukaj ne gre za nobene stave, ne gre se za to, kdo bo komu očital, če ne bomo preživeli, kdo bo izgubil in kdo dobil, itd.

Kaj bodo pokazali LHC in nasledniki, ne vemo. Vemo samo to, da nas "požrešnost, nadutost, pohota, zavist, pohlep, bes, in ja tudi apatija" do zdaj še niso pokopali, čeprav smo imeli veliko časa. Mislim, da podcenjuješ človekovo željo po preživetju. ;)
nvr2fat

gzibret ::

10 postov brisanih, ker gre pri njih za obračunavanje na osebnem nivoju.

OT - donfilipo ima tudi point... ;)

Če zagovarjam uničenje Zemlje, je le loose situacija. Če nimam prav, se mi bodo smejali, če imam prav, pa ne bo nobenega, ki bi mi lahko rekel "ja, prav si imel".

Nasprotno, če zagovarjam, da ne bo nič, potem je le win situacija. Ker če imam prav, bodo vsi vedeli, da imam prav. In če se motim, ne bo nobenega, ki bi mi rekel "lej luzer, nisi imel prav".

;)
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

No, brisani, OK. V njih je jure trdil, da je razdalja med protonskimi trki v CERN LHC 10^23 premerov protona ali 100000 kilometrov.

To ni žaljivo za nikogar - razen ta tistega mogoče, ki je kaj takega pisal. Ampak to je "autožalitev" in zato bo gzibret tale post pustil pri miru. Upam.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Thomas, sej debata je bila ok, dodatki niso bili... Pa sej to itak veste.

Drugače pa replika - govoriti o tem, koliko m ali km prostora imamo med protoni, pa magari v snopu, je za vsake resne debaterje o tej problematiki en fail. Velja za ene in za druge. Točno vemo, valovna funkcija protona sega v neskončnost. Njen kvadrat tudi.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Potem je kvečjemu še manj prostora med temi trki.

Niti ni pomembno. CERN LHC pomeni poskus vesoljskega rekorda v dP/dV. Meni to ne deluje brezpogojno safe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Razen kake zvezde ki kolapsirajo bi to morda lokalno lahko presegle? Recimo pair-instability supernova, ki sploh ne pusti črne lunknje ob sesedanju, čeprav je težka za 100sonc. Čeprav pri teh zadevah jim kar uradno ni ravno jasno kaj se dogaja...

Pair-instability supernova @ Wikipedia
Dve šivanki...

dbevfat ::

Meni to ne deluje brezpogojno safe.

Nihče ne govori o brezpogojno safe. Pravim samo to, da so ljudje, ki vejo več od tebe, očitno izračunali, da je tveganje dovolj nizko in da ne gre za 1:100, kot si dajal primer z bonbonom in pištolo, temveč za nekaj velikostnih razredov večje. Očitno je dovolj varno, glede na število vpletenih ljudi, razen če misliš, da je zadaj kaka zarota?
nvr2fat

Thomas ::

Nekaj "velikostnih razredov bolj varno kot je vožnja z avtobusom" - ni dovolj, ko v eventualni nesreči lahko umre skoraj 7 milijard ljudi. Za prazen nič, oziroma za nek bozon, ki jih imamo že 1000 neuporabnih v zbirki. Kaj recimo ti nuca tau muon? Zaenkrat vsaj, še čisto nič. Kaj pa misliš, da bo rešil Higgs bozon?

Nič.

očitno je dovolj varno, glede na število vpletenih ljudi, razen če misliš, da je zadaj kaka zarota?


Stampedo častihlepnih fahidiotov, bolj kot zarota.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

dbevfat ::

Nekaj "velikostnih razredov bolj varno kot je vožnja z avtobusom" - ni dovolj, ko v eventualni nesreči lahko umre skoraj 7 milijard ljudi.

Teh nekaj velikostnih razredov je očitno dovolj, da nesreče ne gre realno pričakovati.

Za prazen nič, oziroma za nek bozon, ki jih imamo že 1000 neuporabnih v zbirki. Kaj recimo ti nuca tau muon? Zaenkrat vsaj, še čisto nič. Kaj pa misliš, da bo rešil Higgs bozon?

Nič.

Ne vem, koliko veš o fiziki, ampak upam si trditi, da ne toliko, kot vsi ljudje, vpleteni v LHC. Njim se zdi vredno raziskovati vesolje, še posebej ker marsikatera teorija sloni na tem bozonu. Ne bom špekuliral, kaj bo meni nucal. Mogoče bo pa čez 50 let pomagal pri ozdravitvi prehlada?

Stampedo častihlepnih fahidiotov, bolj kot zarota.

Ja, nekaj tisoč znanstvenikov in vse inštitucije, ki so preverile izračune in odobrile proračun to počnejo zarad častihlepnosti. Kljub veliki nevarnosti, ki je začuda oni ne vidijo, vidijo jo samo laiki na internetu.
nvr2fat

Azrael ::

Bosenova tudi noben od posvečenih, nekako ni predvidel, kljub tonam požegnanih izračunov.

Šele potem so rekli, ja saj je očitno.

100% varnosti ni. Kot sem že večkrat napisal, dvom v kompetentnost upravljalcev LHC, so zgenerirali upravljalci sami.

Najprej z bukovimi zgodbicami o ustvarjanju črnih lukenj, potem z govoričenjem kako pospeševalnik dela bolje od pričakovanj, čeprav so vedeli, da imajo hudo okvaro in zato še večjo zamudo.

Nekako spominjajo na nepotopljivi Titanic.

Dvomim, da bi uspeli skuhali za bucikino glavico snovi iz središča zvezde, ki bi zakurila vse v krogu 100km, ampak varianta "mau kraterja", ni nemogoča.

Ne nujno od samega eksperimenta, ampak rezultat večnih zamud in hitenja da jih Tevatron ne prehiti na vseh področjih.

Tudi Olympic je kar dobro vozil, še večji Titanic, ki je bil samo malo povečana verzija, pa zaradi zamud in hitenja, ni imel te sreče.
Nekoč je bil Slo-tech.

Thomas ::

Horde znanstvenikov se delajo svetnike, a niso kaj posebnega, samo navadni ljudje so.

Naj ob tej priliki spomnim na iskanje vode na Luni, kaknih par tednov nazaj. Od spektakularnega trka, ki naj bi povedal da je voda na Luni, nimamo nič. O vodi samo špekulirajo, tako kot prej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BALAST ::

Naj že enkrat poženejo, da se bom smejal na vso moč kako so faliral, če pa že naredijo črno luknjo naj pa vsaj švico zbrišejo z zemljevida.

Thomas ::

Destruktivne psihe komaj čakajo, da bo konec sveta. Tudi to je faktor, ki ga ne gre zanemariti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Ne nujno od samega eksperimenta, ampak rezultat večnih zamud in hitenja da jih Tevatron ne prehiti na vseh področjih.


Čeprav, če tako pogledamo bodo trki max 7x bolj energetski od tegale. Relativno malo.
Dve šivanki...

Thomas ::

Relativno malo, a jih bo veliko več.

Šanse, da preživimo so verjetno kar dobre. Da bodo kaj odkrili, so pa IMHO nekako takšne kot tista voda na Luni. Totalen polom.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

dbevfat>ker tukaj ne gre za nobene stave
Škoda imam smolo:) Ampak to vem tudi brez tvoje opombe:) Bi pa pripomnil, da pravilno predvidevanje praviloma lahko prinese veliko več profita, kot doktorat iz fizike. In da se seveda prav fizika okvarja tudi s predvidevanjem in varnostjo. Kar jaz vidim, so tukajšnja nasprotovanja sicer bistrih fantov odraz popolnoma nasprotujoče si fizike, ali gre za spopad neposvečenih ugibajočih. Če je to zadnje bi bilo čudovito staviti:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

dbevfat ::

Destruktivne psihe komaj čakajo, da bo konec sveta. Tudi to je faktor, ki ga ne gre zanemariti.

Ja, in vsi ti osebki z destruktivnimi psihami so se nališpali z doktorati iz fizike in zdaj delajo na LHC.
nvr2fat

Thomas ::

Vsi nikakor ne. Tako kot se vsi sadisti v Nemčiji leta 1936 niso usposobili za kacet paznike. Niti niso bili vsi kacet pazniki sadisti.

Je pa zgodba okoli kacetov in gulagov bila zarota, nedvomno. Naciji in komiji so organizirano in zarotniško delovali.

Tile nam povečini ne želijo nič slabega. Morda tisti, ki je delal za Alkajdo in je bil donedavna član tima, tudi želi.

Pa to je bolj "okrasek". V temle primeru ga za častihlepneže brez obzirov. Mau so podobni GW bandi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

dbevfat>> Ja, in vsi ti osebki z destruktivnimi psihami so se nališpali z doktorati iz fizike in zdaj delajo na LHC.

Tole je hudo neverjetno. Ampak eshatologija ti je bluz:) Dobro. Priznam. S tem, da ima ta bluz korenine v skupinskem zavednem in nezavednem in kot tak ni popolnoma za odmet:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Saladin ::

Nekaj "velikostnih razredov bolj varno kot je vožnja z avtobusom" - ni dovolj, ko v eventualni nesreči lahko umre skoraj 7 milijard ljudi. Za prazen nič, oziroma za nek bozon, ki jih imamo že 1000 neuporabnih v zbirki. Kaj recimo ti nuca tau muon? Zaenkrat vsaj, še čisto nič. Kaj pa misliš, da bo rešil Higgs bozon?

Nič.

Vsak nov delec te privede h boljšemu razumevanju delovanja vesolja.
LHC je nujen korak h njegovem boljšem razumevanju.

A je vsaj zelo spodobno razumevanje delovanja vesolja vredno tega miniskulnega rizika?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

T-h-o-r ::

jaz danes ne bom na glas izrekel besede bozon

da ne bo slučajno vesolja konec
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

jype ::

Mene je pa strah SAI.

In nič in nihče je ne more ustaviti.

donfilipo ::

Potem lahko samo upaš v uspeh. 1/6 ali manj šanse. In jasno vsak dan prineseš k maši:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Saladin>> Vsak nov delec te privede h boljšemu razumevanju delovanja vesolja.
LHC je nujen korak h njegovem boljšem razumevanju.

Ja to je edini razlog za vložene dolarje. In čisto tako laično povedano, a pošteno, nam fali 96% sestavine vesolja in 'kuglica':) ali polje, ki bi razložilo maso. No in tako lahko dokaj spretno revno krmarimo okoli bližnjih samic, opremljeni z sodobnimi mobiteli, a glej zlomka, celota nam je pa mnogo manj jasna kot pred 40 leti. Takrat je izgledala enostavna:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

T-h-o-r ::

ja, pred 500 let pa še bolj enostavna

zemlja, sonce, end
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

donfilipo ::

No ja Luna in oblaki in angelčki nad oblaki in vprašanje ali imajo amgelčki riti. Je bilo vseeno pestro. A ni zadoščalo za dober TV:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Double_J ::

Relativno malo, a jih bo veliko več.


Ubistvu ne, trki ne bodo nič gostejši od Tevatrona, od začetka še manj, v končni fazi pa nekako toliko.

http://care-hhh.web.cern.ch/care-hhh/Li...
Dve šivanki...

Thomas ::

Gostota trkov morda ne, dP/dV pa zagotovo. Če ne bodo polili marmelade po kakšnem ključnem delu, se razume.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Double_J ::

Za koliko je ta faktor večji?
Dve šivanki...

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Ja... se mi je zdelo, da misliš ta faktor 7, ki je bil že omenjen. Ni ravno velik, sem se spraševal, če misliš še na kak drug faktor, ki naj bi bil bistveno večji. Luminosity bo namreč kar enak.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Thomas ::

Maš x gramov urana, veš pa da ga boš kmalu imel pa sedemkrat več. A se je za bat, da je kritična masa že to, če je ne poznaš?

Mau se je.

Tako kot se je tule mau za bat. Enkrat se "kritična masa" pa le doseže in gre Zemlja ali še mau širše, v franže.

Drugače pa me zdej "mau bega" naslednje. Zakaj nenadoma nihče več ne govori, da "Higgsovi bozoni morajo biti običajna pojava pri trku visokoenergijskih kozmičnih žarkov, a jih je žal težko opazovati"?

Zdej nenadoma celo CERN mašina konspirira da jih ni, po trenutno slavni teoriji (ki je morda le navadna blodnja), tisti iz kozmičnih žarkov so pa lahko?

WTF? A so se le odločili priznat, da visokoenergijskih kozmičnih žarkov sploh ni? Videl neposredno jih ni še noben, posredne kaskade bi bile pa lahko kaj drugega!

Če je tako, potem ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> A se je za bat, da je kritična masa že to, če je ne poznaš?

Maš kilo kruha. A se je za bat, da boš mel s sedmimi kilami kruha kritično maso, če je ne poznaš? Mau že, ja. Mau. Zlo mau.
««
44 / 52
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12516381 (13575) Thomas
»

Objavljena analiza incidenta v CERN-u (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
25924819 (16279) kitzbrado
»

V CERN-u zagnali LHC! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8413708 (8492) tomi genius
»

Hekerski napad na generator črnih lukenj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11515614 (10560) schurda
»

Ali se znanstveniki v Ženevi igrajo z ognjem? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10912147 (7365) Thomas

Več podobnih tem