» »

Large Hadron Collider

Large Hadron Collider

««
43 / 52
»»

Thomas ::

Vkolikič moram ponoviti, da Vesolje NE producira SNOPOV hitrih protonov?

Zanašanje na to, da je itak vse v redu, ker ni presedana, je lahko ZELO varljivo.

V kontekstu Higgsovih bozonov, nobena fizikalna teorija ni ravno zanesljiva. Vsaj ne tako zanesljiva, da bi nanjo stavili vse kar imamo.

Še naprej jim želim veliko smole pri CERN LHC - in da ne bodo te smole delili z nami.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Saladin ::

Morda ne snopov - ampak če so individualni protoni vsaj parkrat trknili z hitrostmi kot bodoče v CERNu, bi rekel da smo OK.

Sprejemljiv rizik.

Za bodoče trkalnike nekajkrat močnejše od trenutnega (ko dokazano še niso trknila dva delca z podobnimi energijami) pa bo safety potreben. Trkalnik na luni itd.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Niso trknili par milijonkrat, kar naj tule bi. Gostota trkanja je tukaj večja kot pri kateremkoli znanem pojavu v Vesolju.

Pa če se kaj takega celo dogaja v središču kakšnih zvezd, je to kaj slaba tolažba. Za bucikino glavico snovi iz središča zvezde, bi skurilo 100 km naokoli na Zemlji. Tolk, za predstavo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

Tudi če tavamo v temi, je nekako potrebno spoznati "mejna območja", kjer smo še varni.

Kakšna je verjetnost kataklizme, ne da bi bilo bilokakšnih predhodnih opozorilnih znakov ob počasnem stopnjevanju moči (stabilne črne luknje, nabiranje energije, nenavadne fluktuacije,...)?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Ne vem in pojma nimam. Nihče ne ve in nihče nima pojma.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

Nekaj mi ni jasno v zvezi s domnevnim tem skokom nazaj v čas LHCja, kjer faila, ker da bog ne mara Higgsovega bozona.

Če je tako, zakaj bi bil potreben tako velik skok nazaj ?

Saj LHC ni bil niti pošteno zagnan, ko je failal, pa vedelo se je, da se bo še kar nekaj vrtel skorajda v prazno in resna zabava naj bi se začela šele naslednjo pomlad.

Če bi šlo res za kak kickback in time, a ne bi bilo to nekako v tisti femtosekundi posrečenega trka, kjer bi se vesolje vrnilo za femtosekundo nazaj v stanje, v katerem se ta trk pač ne bi posrečil ?

Meni se ravno zdi, da bi takrat šel cel LHC poskus mimo brez kakršnihkoli omembe vrednih pripetljajev, le trki bi bili po nekem "čudnem" naključju vedno brez Higgsa...
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

Še so brihtni na tem forumu. Jaz se z Branetovo izpeljavo "intervencionzma" popolnoma strinjam.

gzibret ::

Izbrisani - nehajte trolat prosim.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Če je potovanje v času nazaj možno - IMHO 99+% da ni - ampak isto bi pred 20 leti rekel za pospešeno širjenje Vesolja, potem najbrž ni tako bistveno če gre za femto ali za giga sekundo. Če je že ta, IMO skrajno malo verjetna teorija, kej kredibilna.

Ampak moj point je bil vseskozi in je še vedno tal: CEL KUP MANJ KOT 100% TEORIJ IMAMO IN NE DAM ZA NOBENO ROKE V OGENJ, GLAVE ŠE MANJ!.

Hotšoti pa marsikaj trdijo zaprmej. Tako zaprmej, da NEKOLIKO na kocko za svoje trditve postavljajo vse, kar je vrednega.

Po moje so v "hudem moralnem deficitu", skupaj s podrepniki po medijih in forumih.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Ampak moj point je bil vseskozi in je še vedno tal: CEL KUP MANJ KOT 100% TEORIJ IMAMO IN NE DAM ZA NOBENO ROKE V OGENJ, GLAVE ŠE MANJ!.

Te čisto razumem.

Ampak pri nekaterih drugih zadevah (klimatske spremembe, razne neoliberalne reforme, vojne...) pa nisi tako natančen. To me nekoliko bega.
sudo poweroff

Thomas ::

Jebo klimatsko spremembo, prvič. Prava figa, če bi bilo res za eno stopinjo topleje. Boš reku - u, to je pa tko letos, kot lepega davnega 1998. No big deal.

Če bo pa stopinjo manj, boš pa reku - u, to je pa tko letos, kot lepega davnega 2008. No big deal.

To prvič.

Drugič pa, fizika ki regulira "klimatske spremembe" je "osnovnošolska" in jo kar dobro razumemo. In še pomota ni huda reč.

Tule se nam gre pa za biti ali ne bit. Pa čeprav je samo 1% ali celo manj verjetno za kataklizmo, je to preveč, da bi v zameno dobili dve Nobelovi za odkritje enega nepredvidenega delca, ki ne vemo kaj bi z njim whatsoever - zaenkrat.

A sem bil dovolj jasen?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Pa čeprav je samo 1%

Kot če bi reku, da je samo 1% verjetnosti, da se bodo oceani dvignili za 50m v naslednjih 5 letih.

Ni!

WarpedGone ::

Kolk bo mrtvih zaradi tega dviga?

0
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

WarpedOne> 0

Odgovor je seveda napačen.

Mrtvih bo enako, kot bo mrtvih zaradi LHC eksperimenta.

poweroff ::

Ne, debata o LHC me spominja na debate o cepljenju atomov. "Če bomo to naredili, bo šlo vse v zrak".

Mislim, LHC je big deal, klimatske spremembe so small issue. OK, ampak hkrati je pa en birth certificate spet big deal.

Dajte si malo poštimat prioritete, no.

Glede klimatskih sprememb - če bodo nastali migracijski pritiski zna biti ... zabavno.
sudo poweroff

SodVina ::

Kar hoce thomas povedati je:
Ce zmagas dobis bombon, ce izgubis, te ustrelimo. imas 99% moznosti za zmago. Kdo se gre? Ima smisel igrati tako igro?

lp,
SodVina

Thomas ::

Še eden ki razume poanto. Odlično.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

imagodei ::

Razen, če nagrada ni bombon, ampak kaj večjega... Recimo 10 kil čistega zlata?

Mogoče rabimo, da pridemo do singularnosti... Do Protokola? Ali pak ne? Klik
- Hoc est qui sumus -

SodVina ::

torej 10 kil zlata. Ali pa ubijemo celo tvoje mesto. Pa sam se lahko odlocis... Je to fer?

Kako velika nagrada mora bit, da postavimo na kocko cel planet? A je res tako tezko razumet?

jype ::

SodVina> Kako velika nagrada mora bit, da postavimo na kocko cel planet? A je res tako tezko razumet?

To bi držalo, če ne bi "na kocko postavili celega planeta" tudi ko si nek človek prvi zavezuje čevlje, ker precedens v vesolju ne obstaja.

Double_J ::

Res ne vem, kaj je problem zakurit tak prahec kot je zemlja.

Zemlja je majhna.



Sonce je pa sploh majhno.

vir: Wikipedia
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

jype ::

Na tej montaži je zemlja precej večja, kot je v resnici:

WarpedGone ::

Vsak energetski preskok se je začel s katastrofo, ker se tisti nivo energij ni znalo obvladat.

Bombe in smodnik je prišel precej pred parnim strojem.
Hirošima je bla pred jedrskim reaktorjem.

Kako veliko bombo si še lahko privoščimo na Zemlji?

Zato je argument, kako bo tak eksperiment odprl neslutene možnosti izrabe "močnejših energij" precej kratkoviden. Je bolj argument za to, da se take hece zganja na Luni al pa še raje kje dlje stran. Da ko pride do katastrofe, nas vsaj nekaj preživi.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

WarpedOne> Zato je argument, kako bo tak eksperiment odprl neslutene možnosti izrabe "močnejših energij" precej kratkoviden.

In zato tudi ne obstaja.

Double_J ::

Ma zemlja... samo koliko je sonce šele majhno. A ga najdete sploh tle?

Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

WarpedGone ::

Jype:
WarpedOne> Zato je argument, kako bo tak eksperiment odprl neslutene možnosti izrabe "močnejših energij" precej kratkoviden.
In zato tudi ne obstaja.


Tole od imagota gre v to smer:
Razen, če nagrada ni bombon, ampak kaj večjega... Recimo 10 kil čistega zlata?
Mogoče rabimo, da pridemo do singularnosti... Do Protokola? Ali pak ne? Klik


In se tut pogosto privleče kot razlog, zakaj je treba delat takšne poskuse. Ker so potem menda rezultati ful uporabni. Ja so ja. Jederska energija je ful uporabna, ampak prej je bla "potrebna" Hirošima. Luknje v zemlji postajajo ob tem vse večje.

Js nism proti LHC, js samo ne maram da se to počne na mojem dvorišču. Ob takšnih energijah pa cela Zemla zapade pod "moje dvorišče".
Go do it somewhere else.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

WarpedOne> Ob takšnih energijah pa cela Zemla zapade pod "moje dvorišče".

Nategnili so te.

Thomas ::

Prava figa, če so ga nategnili skeptiki! Si bo hitro zalizal rane. Če ga nategnete LHC zeloti bo pa hudič.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Kot rečeno - jaz si na vašem mestu ne bi zavezoval vezalk na čevljih, za vsak slučaj, da se kaj strašnega ne pripeti.

Thomas ::

Jure ve, da je LHC nevaren toliko kot vezalke v čevljih. Al je fenomen, al je navaden čvekač. Ni tretje možnosti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Kar hoce thomas povedati je:
Ce zmagas dobis bombon, ce izgubis, te ustrelimo. imas 99% moznosti za zmago. Kdo se gre? Ima smisel igrati tako igro?


Natančno to.

Thomas pravi.

Zato bo menda držalo.
sudo poweroff

Brane2 ::

Kar hoce thomas povedati je:
Ce zmagas dobis bombon, ce izgubis, te ustrelimo. imas 99% moznosti za zmago. Kdo se gre? Ima smisel igrati tako igro?

lp,
SodVina


Stalno se gremo tako igro. Vsako novo odkritje je posledica te igre.

Vedno se najde kdo, ki vidi konec sveta za naslednjim ovinkom.

Saj ne pravim, da 100.000.000.000% ni, le to, da če nas to ustavi, potem se je komot za vprašat, čemu sploh obstajamo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Saladin ::

Jure ve, da je LHC nevaren toliko kot vezalke v čevljih. Al je fenomen, al je navaden čvekač. Ni tretje možnosti.

Verjetno je ciljal na kvantni randomness in miniskulno možnost, da Zemljo raznese zgolj zato, ker si je zavezal čevlje in imel ogromno kvantnega "bad lucka".

LHC je potencialno bolj nevaren, ampak kot tudi sam trdiš - ne veš "če" in "koliko" bolj.

Če hočemo spoznati krajne meje varnega igranja z našim prostor/časom, je počasno stopnjevanje moči in analiziranje eksperimentov najboljša pot za to.
"Ne vedeti" je veliko bolj nevarno.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Okapi ::

samo ne maram da se to počne na mojem dvorišču.
Če bi za vse potrebovali dovoljenje sosedov, bi bili še globoko v kameni dobi.

O.

alexa-lol ::

samo ne maram da se to počne na mojem dvorišču.
Če bi za vse potrebovali dovoljenje sosedov, bi bili še globoko v kameni dobi.

O.


Zanimivo je, da je Alfred Nobel delu poskuse z dinamitom na ladici na jezeru..se mi zdi da je ze prej neki u luft vrgu pa mu pol oblasti niso dovolile vec na celini delat :D

jype ::

Zabijat protone ni isto k poskuse z dinamitom delat.

Sam eni umanoterovci tle sanjajo o nekakšnih kataklizmah.

WarpedGone ::

Zabijat protone ni isto k poskuse z dinamitom delat.

Če bi blo isto, se bi redkokdo sekiral.
Zbogom in hvala za vse ribe

Thomas ::

Trkanje protonov, kakršnega ne vidimo niti v središču zvezd, ker je tole CERN LHC treskanje še milijardokrat ali bilijonkrat "silnejše" ... ni pokanje z dinamitom ali atomskimi bombami. Res se taki POSAMEZNI trki redko dogajajo v kozmičnih žarkih, a nikoli po milijone na majhnem prostoru, kvečjemo dva ali skrajno redko tri.

Da bi pa od te eksotike imeli kakšno otipljivo korist, je pa bolj malo verjetno. Gre za izjemno visoke temperature na sicer majhnem prostoru. Takšne gostote energije so brez znanega presedana, kjerkoli v znanem Vesolju.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Da bi pa od te eksotike imeli kakšno otipljivo korist, je pa bolj malo verjetno.
To tudi mene zanima, kakšno praktično korist si obetajo od tega monstruma v najboljšem primeru?

O.

jype ::

Okapi> To tudi mene zanima, kakšno praktično korist si obetajo od tega monstruma v najboljšem primeru?

Major grid computing advances.

No, zdej to že mamo, tko da lahko res zapremo, ampak če je že ready to run, naj pa zaštartajo, ane.

Saladin ::

Da bi pa od te eksotike imeli kakšno otipljivo korist, je pa bolj malo verjetno.
To tudi mene zanima, kakšno praktično korist si obetajo od tega monstruma v najboljšem primeru?

O.


Bodo preverili, če je varno zgraditi še večji trkalnik ;)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

smash ::

zakaj raje ne počakajo 20 let..bi jih tole koštalo 10x manj

dbevfat ::

A mislite, da nobeden od fizikov, ki sodelujejo pri LHC, ni pomislil na nevarnost? Mislite, da bi se spravili to početi, če bi s svojim znanjem (precej večje od vašega) in izračuni (teh so naredili precej več od vas) dognali, da obstajo neko opazno tveganje zaradi zagona LHC? Čeprav absolutno ne vejo vsega, tako neumni pač niso, ne?
nvr2fat

smash ::

mislim da bi se kljub nevarnosti spravili to početi, ker so pač znanstveniki

dbevfat ::

... in znanstveniki so znani po tem, da zavestno spravljajo v nevarnost cel svet. Vseh kdo-ve-koliko-tisoč, ki so sodelovali pri projektu. ;)
nvr2fat

Thomas ::

Tako je. Vsem tem nekaj 1000 je služba pomembnejša od nevarnosti ki jo povzročajo, disidenti so redki. To je nekaj običajnega za čoveško družbo, spomni se samo na paznike v kacetih in gulagih.

Je pa res, da zaradi CERNA najverjetneje ne bo nihče kaj dosti trpel. Če že, bomo najverjetneje vsi umrli neboleče smrti. S "pazniki" vred.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dbevfat ::

Tako je. Vsem tem nekaj 1000 je služba pomembnejša od nevarnosti ki jo povzročajo, disidenti so redki. To je nekaj običajnega za čoveško družbo, spomni se samo na paznike v kacetih in gulagih.

Ja, vsekakor bi teh nekaj 1000 fizikov ostalo brez službe, če ne bi gradili LHC-ja.

Primerjava s pazniki je pa tako neumestna, da me kar čudi, kako lahko nekdo potegne vzporednico.
nvr2fat

poweroff ::

Vzporednice je seveda mogoče vleči. Samo poglej kakšne vlečejo tisti, ki verjamejo v vesoljce... svetovne židovske zarote... birtherji... in ostali.
sudo poweroff

Thomas ::

Za paznike okoli kaceta je bila morala preprosta in nedvoumna. Pazili so na ljudi, ki bi bili na prostosti nevarni družbi ali narodu. Tako, da je lahko vsak pošten Nemec ali Sovjet mirno živel pod vodstvom svojega modrega voditelja. Če je bilo ob letu milijon taboriščnikov mrtvih, paznik je samo izpolnjeval ukaze, vezane na njegovo službo.

Tle bo pa tudi vsak znanstvenik in tehnik naredil samo svojo službeno dolžnost, da bi naposled odkrili Higgsov bozon. Če ob letu ne bo nihče več živ, ne bo nobeden postavlja vprašanj v stilu - "Zakaj ste slepo sledili navodilom?".

V obeh primerih gre za tvegano početje za življenje vseh znotraj ograje. Visoka morala (socializem, rasa, bozon) so opravičilo vsega početja.

Le da smo v zadnjem primeru MORDA vsi znotraj ograje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Visoka morala (socializem, rasa, bozon) so opravičilo vsega početja.

Ja, ja... le dojemaš. Fino.

Visoka morala: socializem, rasa, bozon, boj proti teroristom, varnost, ekonomski neoliberalizem, boj proti tajkunom, obračun s komunizmom,... pa še kaj bi se našlo, ja.

:D
sudo poweroff
««
43 / 52
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LHC stopa v naslednjo fazo delovanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12516430 (13624) Thomas
»

Objavljena analiza incidenta v CERN-u (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
25924894 (16354) kitzbrado
»

V CERN-u zagnali LHC! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8413735 (8519) tomi genius
»

Hekerski napad na generator črnih lukenj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11515637 (10583) schurda
»

Ali se znanstveniki v Ženevi igrajo z ognjem? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10912186 (7404) Thomas

Več podobnih tem