» »

Dekriminalizacija, legalizacija in odgovorna uporaba vseh psihoaktivnih snovi

Dekriminalizacija, legalizacija in odgovorna uporaba vseh psihoaktivnih snovi

««
15 / 17
»»

Matako ::

Še najbolj naivna od vseh je pa ta: legalizirajmo droge in vsi narkokarteli bodo rekli "fantje, ni kaj, zdaj nas pa majo - gremo v penzijo, lepo je bilo, dokler je trajalo!!".

Ja ziher. Ne reče se zastonj _organiziran_ kriminal. Fantje so... organizirani.

Kar pomeni...

Kot prvo ne skrbi za strice, znašli se bodo in pogruntali način, da ti grenijo življenje na nek nov način, ki si ga sploh še ne znaš predstavljati - domišlije imajo več kot George Lucas na acidu.

Kot drugo se bodo isti tipi z lahkoto fokusirali iz ilegalne trgovine v malo širšo korupcijo. Moč know-howa. Denar bo namreč še vedno krožil, mogoče ga bo celo več - tokrat v obliki državnih zdravstvenih programov in pregovorno velikih marž farmacevtskih podjetij. Točk, kjer se lahko vštuliš je še celo več. Častil bo ve se kdo.

Potem so tu še lokalne posebnosti. Recimo isti mojstri, ki dostavljajo razmesarjena trupla na pločnike Tijuane so hkrati pri podeželskem prebivalstvu dostikrat videni kot nekakšni robin hoodi, ki dajejo kruh na mizo.

Ipd. itn.

Ko bi le bilo tako preprosto.

Je pa za poizkusiti, tu se strinjam!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

jype ::

Matako> Je pa za poizkusiti, tu se strinjam!

Pri nas je predvsem treba nehat policijo ščuvat nad mularijo, ki se vsake toliko malo zakadi, mulariji se pa pač razloži, da naj se raje zakadi kot zapije, če pa imajo možnost, naj grejo še raje z biciklom na morje.

Matako ::

+1 To se strinjam. Dejansko je treba nehati izgubljati čas za brezveznosti.

Tako da ja... mogoče kaka hibridna varianta. Treba je iti na enostavne primere, malo požreti ponos in začeti legalizacijo tam, kjer ni kaj dosti razmišljati.

Pravim samo, da bo zaradi "psihadelikov" še vedno kdo občasno fasal "resno zastrupitev s svincem", če veš kaj mislim. To ne bo šlo kar tako stran.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Mipe ::

Uredimo kolesarske poti, zagotovimo frej bicikle in rečem vam, da se bo vse manj ljudi zakajalo.

Ampak interesa ni.

Okapi ::

Pravim samo, da bo zaradi "psihadelikov" še vedno kdo občasno fasal "resno zastrupitev s svincem", če veš kaj mislim. To ne bo šlo kar tako stran.
Prav nihče ne trdi, da bi legalizacija drog čudežno rešila VSE probleme tega sveta. Trdimo samo, da je pozitivnih plati precej več kot negativnih, in je zato škoda vsakega zamujenega dne (in leta in desetletja).

O.

Matako ::

.. sploh pa bo to vse rešeno enkrat, ko pride Singularnost. Vsaka uploadana sentienca si bo po lastni želji priredila psihadelično izkušnjo programatsko.

Kje je Thomas, ko ga rabiš.
/\/\.K.

Okapi ::

Nekateri sumijo, da se je v popolni tajnosti uploadal.

O.

Matija82 ::

Popravljen post, ker edit ne dela več.

Rozicaa, torej prefrazi. Če boš uporabljal takše (napačne) primerjave ti bodo ljudje odgovorili enako kot ti je gruntfürmich, z "nestrokovno". In ima prav. Osebna izkušnja ne more nadomestiti objektivnih podatkov, lahko zgolj ponudi neko perspektivo.

Problem je ker za argumentacijo uporabljaš znanost in filozofijo. McKenna v strokovnem članku o potencialu odvisnosti pač nima kaj iskat. Enako v resnem članku primerjave prohibicije, dekriminalizacije in legalizacije. Predlagam, da si prebereš objavljena dela MAPS-a, David Nutta, Dave Nicholsa za strokovno prezentacijo tem s področja prepovedanih drog.

Substance so zgolj orodja, ne čudežne tabletke. Še vedno treba delat na sebi ko si trezen. Jaz verjamem da imajo halucinogeni ogromen potencial v psihiatriji toda nikakor ne bi uporabe priporočal vsem. Še večini ne, ker ne verjamem, da bodo odgovorni pri uporabi.

Spodaj navedeni stavki so meni problematični.

"Preprosto zaradi dejstva, da je ljudem kanabis najbolj koristna in uporabna kulturna rastlina"

Direkt iz učbenika teorije zarote je tale.

"Njena legalizacija bi povzročila ekonomski kaos, saj lahko zaradi svojih lastnosti nadomesti veliko zdravil v farmakološki industriji, celotno proizvodnjo etanola"

Ljudje bi nehali piti alkohol, če bi bila trava legalna ? Etanol bi se nehal uporabljati kot topilo ?

"uporabi katemina in metoksetamina, ki imata na področju zdravljenja žalosti in depresije veliko boljše rezultate kot pa legalni in dragi SSRI antidepresivi"

Če boš linkal študijo o uporabi methoxetamina pri zdravljenju depresije svaka ti čast ;)

"je pisanje o tem, kako so nelegalne droge v resnici bolj koristne od legalnih, ki so legalne samo zato, da lahko farmakološke združbe mastno služijo na pacientih, "

Posploševanje. +teorije zarote.

"Rešitev za celotni nastali problem glede drog je torej preprosta; popolna legalizacija vseh substanc in informiranje ljudi o njihovih dejanskih nevarnostih."

LOL ! Oprosti ampak res. Model popolne legalizacije je neverjetno kompleksen z birokratskega, logističnega, zdravstvenega in še kakšnega vidika. Ne obstaja čarobna palica, ki bo vse popravila. Alkohol in tobak sta legalna, informacije so na voljo povsod toda vseeno je ogromno problemov z obema.

"Največ se ga sprosti ob rojstvu, smrti, izven telesnih izkušnjah in obsmrtnih izkušnjah. Celo med nočnimi sanjskimi cikli ga možgani sprostijo v količinah, ki so veliko večje od efektivne doze, kar domnevno pojasnjuje dejstvo, da sanjamo"

To je zgolj Strassmanova hipoteza, ne dejstvo. https://www.erowid.org/chemicals/dmt/dm...

"DROGE POVZROČAJO ODVISNOST Ena izmed največjih laži"

Prej kot "Namišljene potrebe uma" so tu nove povezava, ki se tvorijo preko "reward systema".
http://www.druglibrary.org/schaffer/her...

@oldguy

oldguy, no no. Ni vsak trip "bad trip". Je pa treba potegnit razliko med tripom v klubu ali neko bolj odgovorno uporabo (v smislu set/settinga).

Faktorji kot so potencial za odvisnost, LD50, razmerje med aktivno dozo in overdozo, skupno število smrti, itd so v primeru psihadelikov (LSD, ayahuasca, DMT, meskalin, itd) mnogo manjši kot pri drugih skupinah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matija82 ()

Limit-sky ::

Okapi je izjavil:

Nekateri sumijo, da se je v popolni tajnosti uploadal.

O.

Kdo to?
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

imagodei ::

Okapi, dobra :D

Nekako vseeno dvomim v to. :) BTW:

Thomas
Čas zadnje prijave danes ob 17:48:06
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

gruntfürmich ::

torej se ni uploadal v protokol ampak na slo-tech???
:O
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Rozicaa ::

Matija82 je izjavil:


Spodaj navedeni stavki so meni problematični.



Hvala ti, da izpostaviš pomanjkljivosti. Nekateri so bili res, kot praviš, "problematični".

Kar pa zadeva sledeče:

"Njena legalizacija bi povzročila ekonomski kaos, saj lahko zaradi svojih lastnosti nadomesti veliko zdravil v farmakološki industriji, celotno proizvodnjo etanola"

Ljudje bi nehali piti alkohol, če bi bila trava legalna ? Etanol bi se nehal uporabljati kot topilo ?


Ne to...konoplja je pač učinkovitejši vir za proizvodnjo etanola, kot večina tistih, ki so danes v uporabi.


"Največ se ga sprosti ob rojstvu, smrti, izven telesnih izkušnjah in obsmrtnih izkušnjah. Celo med nočnimi sanjskimi cikli ga možgani sprostijo v količinah, ki so veliko večje od efektivne doze, kar domnevno pojasnjuje dejstvo, da sanjamo"

To je zgolj Strassmanova hipoteza, ne dejstvo. https://www.erowid.org/chemicals/dmt/dm...


to je res. Vendar ima precej podpirnikov, lepih argumentov in izglada kredibilna.

Also,
-Metoksetamin je nekakšen analog Katemina in kot tak, tudi NDMA antagonist...obstaja hipoteza, da vsi NDMA antagonisti bolj ali manj pozitivno učinkujejo pri depresiji.
-Kaj imaš ti toliko proti teorijam zarote??
___

TO. TOČNO TO.
Okapi:
Prav nihče ne trdi, da bi legalizacija drog čudežno rešila VSE probleme tega sveta. Trdimo samo, da je pozitivnih plati precej več kot negativnih, in je zato škoda vsakega zamujenega dne (in leta in desetletja).
"Time as we know it is an illusion.
Past and future both coexist simultaneously right now."
~Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rozicaa ()

imagodei ::

Problem sestavka je, da ni napisan v pravem tonu in da meša anekdote z dejstvi. Splošen ton (kot bi nekdo pretipkal poulično debato) in pa podnota osebne prizadetosti (kolk so zlobni naftni lobiji, k so prepovedal ganjo) deluje ful neverodostojno.

In potem še take cvetke:
Na tem planetu sta dve vrsti ljudi. Tisti, ki vejo da se drogirajo in se znajo drogirati in tisti, ki ne vejo, da se drogirajo in se ne znajo drogirati.
Psihedeliki, droge, so naša rojstna pravica in to dejstvo podpirajo celo naši možgani.


Kaj bi rad dosegel s tem sestavkom? To je propaganda za droge. To da imaš pravico uživat droge, vemo, in zaradi tega te nihče ne preganja. Imaš že zdaj dovoljeno. To je sestavek, namenjen že prepričanim, da pač prikimajo in si rečejo: "Ja, sem vedel, da je tako!"

Za prepričevanje npr. staršev bo pa treba izbrat kakšno drugo strategijo. Malo bolj odraslo. Življenje ni potica in neprestano zadevanje tudi z legalnimi drogami v družbi ni najbolj želeno. Starši, strokovnjaki, nekatere nevladne organizacije in tudi nekateri politiki si nelegalnih drog ne želijo legalizirat zato, da bodo ljudje lahko non-stop izrabljali svojo "rojstno pravico" do zadetosti. Prav nasprotno, želijo si čimbolj zmanjšat zatekanje v droge in pogostnost rabe psihoaktivnih sredstev. Občasna rekreativna raba morda res ni (tako zelo) škodljiva, neprestana zadetost s katero koli drogo pa ima zagotovo škodljive posledice - ne samo v smislu fizičnih vplivov na telo uživalca, pač pa tudi na ožjo in širšo okolico uživalca.

Eden izmed ciljev legalizacije je tudi pobiranje denarja preko trošarin in davkov - s tem denarjem napajaš zdravstveno blagajno in v bistvu sofinanciraš programe za odpravljanje škodljivih posledic (pretiranega) uživanja drog.

Cvetke kot so "rojstna pravica do uživanja drog" ne sodijo v resen dokument. Ever.
- Hoc est qui sumus -

Matija82 ::

Jah, če je nekaj hipoteza treba to omenit, ne predstavljat kot dejstvo ;) Vem, da zveni lepo toda znanost tega (zaenkrat) ne podpira.

Vem za povezavo med ketaminom in metoksetaminom toda študije so bile izvedene le s prvim (kakor vem). Tvoj stavek se nagiba bolj v smer, da imata obadva za sabo teste v kliničnem okolju. Pikolovsko ampak tako je.

Ko se debatira o takih kontraverznih temah morajo biti tvoji argumenti bolj papeški od papeža. Če daš povod za neverodostojnost je veliko težje prepričati ostale o drugih, popolnoma pravilnih, argumentih. Če vmešaš teorije zarote si se ustrelil v nogo. Dvakrat.

oldguy ::

Matija82 je izjavil:

@oldguy

oldguy, no no. Ni vsak trip "bad trip". Je pa treba potegnit razliko med tripom v klubu ali neko bolj odgovorno uporabo (v smislu set/settinga).

Faktorji kot so potencial za odvisnost, LD50, razmerje med aktivno dozo in overdozo, skupno število smrti, itd so v primeru psihadelikov (LSD, ayahuasca, DMT, meskalin, itd) mnogo manjši kot pri drugih skupinah.


Vam bom izjemoma zaupal par stvari o sebi. Sam sem v življenju tripal recimo da vsega skupaj ene petnajstkrat. Obenem sem poskusil tudi precej ostalih prosto dostopnih drog, alkohol, tobak, travco, kokain, razna zdravila, nore gobe, morning glory, speed, upperje, downerje, razne amfetamine, ikse pa zagotovo bi se našlo še kaj, na kar sem pozabil. Droge, ki jih nisem poskusil, pa bi jih lahko, so heroin, do katerega sem imel vedno predsodek (zdel se mi je zadnja postaja), datura, ki je nisem hotel niti videti po milorečeno grozni izkušnji znanca z njo in iboga, za katero nisem bil prepričan kaj bo naredila mojim možganom. Vse našteto smo z družbo kakih 30 ljudi poeksperimentirali tam do petindvajsetega leta, nakar sem se odločil da je bilo vsega skupaj dovolj in da mi trezna glava vseeno nekako najbolj sede z zelo zelo občasno izjemo kakega piva ali jointa.

Sedaj, ko je vse to le še oddaljen spomin, se teh časov včasih spominjam kot dobrih, včasih kot slabih, a še vedno sem trdno prepričan da je dekriminalizacija vseh drog zelo pozitivna stvar. A hkrati je zelo pomembno, da se vsak uporabnik dobro zaveda, v kaj se spušča. Droge so si namreč različne, ljudje pa tudi in od moje nekdanje družbe nas je večina sicer povsem normalnih državljanov z službo, hišo in otroci, a vseeno jih je nekaj, za katere lahko rečem da so droge trajno vplivale na njihovo življenje. Odvisnik v tistem, TV pomenu besede sicer ni postal nihče, kljub temu pa nekateri niso znali pretrgat z uporabo do te mere, da bi si "normalno" uredili življenje. Obenem so se pri dveh osebah pojavili znaki shizofrenije in mirno lahko trdim, da vkolikor so sicer morda vzroki obstajali že prej, so bile droge tista kaplja, ki jih je pahnila čez rob.

My point being - ga ni, vsaj enega pametnega ne. Pod črto se ni preveč za zajebavat, in nikakor ni za resno jemat takihle sestavkov:
Ob predhodni več tedenski pripravi in prefinjeno izbranem settu in settingu, zgolj en 12 urni trip po mojih izkušnjah nudi več koristnih informacij o sebi in vesolju kot 8 let osnovne šole...


A dekriminalizacija - vsekakor! Če drugega ne, bo zraven škatlice priložen vsaj pamflet z natančno opisanimi količinami, sestavinami in stranskimi učinki. Aja, pa osebno bo treba pokazat. V SŠ sem dilerju vedno pokazal samo keš... Iluzija je mislit, da kriminalizacija trgovine z drogami naredi karkoli drugega kot da pahne to trgovino v ilegalo z vsemi negativnimi stranskimi učinki vred. Kdor se hoče zadevat, se ga bo kljub prepovedi veselo zadeval še naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

gruntfürmich ::

ja, oldguy je dobro zapisal.

rožica, to kar pa pišeš ti pa ni nič drugega kot teženje za legalizacijo drog da bi se ti lahko lažje zadeval in nič drugega. skratka podn od človeka si.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

imagodei ::

> "skratka podn od človeka si."

WTF? Tole je blo pa res uncalled for. Zdej, ker se je nekdo malo amatersko lotil napisat sestavek, si ti skočil do zaključka, da je tip podn od človeka?

Well done. Well done, indeed.
- Hoc est qui sumus -

para! ::

rožica, to kar pa pišeš ti pa ni nič drugega kot teženje za legalizacijo drog da bi se ti lahko lažje zadeval in nič drugega.

Zakaj se ga pa ne bi smel zadevat? A piše v Oni, da škoduje? :))
Death before dishonor!

Mipe ::

imagodei je izjavil:

> "skratka podn od človeka si."

WTF? Tole je blo pa res uncalled for. Zdej, ker se je nekdo malo amatersko lotil napisat sestavek, si ti skočil do zaključka, da je tip podn od človeka?

Well done. Well done, indeed.


Kako pa ti vidiš človeka, ki se matra zgolj za zadevanje?

Ne rečem nič čez trpeče bolnike, vendar so le-ti v komaj zaznavni manjšini.

Rozicaa ::

Ko se debatira o takih kontraverznih temah morajo biti tvoji argumenti bolj papeški od papeža. Če daš povod za neverodostojnost je veliko težje prepričati ostale o drugih, popolnoma pravilnih, argumentih. Če vmešaš teorije zarote si se ustrelil v nogo. Dvakrat.

Bom se v popravku, če se kdaj lotim tega resneje, skušal osredotočiti na tole in upoštevati tvoj nasvet. Hvala ti.


ja, oldguy je dobro zapisal.

rožica, to kar pa pišeš ti pa ni nič drugega kot teženje za legalizacijo drog da bi se ti lahko lažje zadeval in nič drugega. skratka podn od človeka si.


oldguy je dobro spisal ja in s tem se tudi sam strinjam. Razumem tudi, da ti izgleda kot da sem propagiral uporabo drog in zato imaš pravico si izoblikovati subjektivno mnenje o meni, ki ga ne bom skušal popravljati. Naj povem le, da se sam lahko zadevam ravno toliko ali so droge legalne ali ne, malce manj pa sem zadovoljen z globalnim pristopom ljudi do njih, zato tovrstni spiski.
"Time as we know it is an illusion.
Past and future both coexist simultaneously right now."
~Albert Einstein

gruntfürmich ::

imagodei je izjavil:

> "skratka podn od človeka si."

WTF? Tole je blo pa res uncalled for. Zdej, ker se je nekdo malo amatersko lotil napisat sestavek, si ti skočil do zaključka, da je tip podn od človeka?

Well done. Well done, indeed.


ja, ti je že mipe odgovoril...

Rozicaa je izjavil:

Bom se v popravku, če se kdaj lotim tega resneje, skušal osredotočiti na tole in upoštevati tvoj nasvet...


če se boš tega resno lotil, ti meseci in meseci študiranj ne bodo prikrajšani.
torej se slišimo čez kako leto:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

jype ::

Jaz nisem poizkusil še nobene droge (sem pa študiral, kako droge delujejo), pa se moram strinjati s pozivi k legalizaciji. Če ne zaradi drugega že zato ker dilerji v trenutnem režimu nimajo nobenega razloga, da bi celostno in jasno predstavili vse možne učinke uživanja snovi, ki jih prodajajo - če reči postanejo legalne, pa postanejo odgovorni za izobraževanje in opozarjanje uporabnikov na vsaj takem nivoju, kot to počnejo farmacevti v lekarnah.

imagodei ::

gruntfürmich je izjavil:

ja, ti je že mipe odgovoril...


Ja, kaj pa mi je odgovoril?
Kako pa ti vidiš človeka, ki se matra zgolj za zadevanje?

Ne rečem nič čez trpeče bolnike, vendar so le-ti v komaj zaznavni manjšini.

Prvič, kdo pravi, da se Rozicaa "matra zgolj za zadevanje"? Drugič, tudi če se, to samo po sebi ni noben argument za prepoved in se nimaš kaj čutiti vzvišenega, če bi se pa nekdo pač rad legalno "zapohal". Tretjič, četudi se Rozicaa trudi za legalizacijo zgolj zato, ker se rad "zapoha", to ne pomeni, da je podn od človeka.

Če bi vlada zdaj prepovedala alkohol na tleh Slovenije, bi verjetno marsikdo besno pisal takšnele spise. In to zgolj zato, da bi lahko konec tedna na terasi popil 2 pira, ali pa pri nedeljskem kosilu popil 2dl vina.

Podn od človeka, pravim jaz.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

Popolno prepoved proizvodnje in uporabe alkohola z obsceno visokimi kaznimi za kršitelje odločno podpiram.

Po nekaj mesecih takšne bedaste prepovedi bi _zagotovo_ podpora legalizacije vseh drog zrastla daleč nad referendumski minimum.

donfilipo ::

Še enkrat je tu treba kar po kmečko poudariti. (Pa potem eventuelno o pisanosti kemije in delovanja maljon različnih drog, ..od domače nesončene travice, ki spominja bolj na srobret:), do horsija:)

Nelegalne droge niso izpostavljene obligaciji in kontroli trga. Pomeni teče nek free ilegal market. Dovoljeno je vse...droge uradno nimajo vrednosti, realno pa ogromno. Zato jih spremlja obvezen kriminal, danes skoraj povsod že organiziran kriminal,... ta pa družbi jasno in glasno povzroča vidno škodo. Ljudje ga tudi bolj čutijo kot represija, pred katero se ponavadi galantno, s prijazno besedo in podkupnino skriva, potem ko ja zasačen pa upre tudi z orožjem. Neprijetna reč po naravi.

Legalizacija ta del nadomesti z lekarnarkami. Ki zardijo, če rečeš, a lahko učinek viagre zagotovijo:))

Skratka natakarice in lekarnarke, namesto nekih najbolj mračnih duš, kar jih človeštvo premore, in farmacija, namesto talibana ki kuha, ...to je bistvena razlika.

Če se bo nekdo (in sodoben kapitalizem krepko vleče:))...torej če se bo hotel ubijati, se bo pa še vedno lahko...in njih število bo samo zaradi legalizacije isto.

Le da bo kapital od prodaje, v rokah bolj etičnih in v načelu sposobnejših ljudi!!!! Nepotrebnih žrtev in kriminala, ki se danes taji in boji veze z drogo, bo pa veliko manj.

No to ni všeč hudičevcem8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

innerspace ::

Zanima me, ce je kdo gledal tole(ponedeljek 27.8.) na Slo 1?

V bistvu iscem originalni naslov(FRA).
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Matija82 ::

@innerspace

Les pilules toujours plus
Laurent Lunetta, 2007

innerspace ::

Matija, hvala za naslov. Zal ga vseeno ne najdem na travnikih:(

Prej sem se spotaknil ob tale video, moz precej realno razmislja.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Matija82 ::

Arhiv RTV pa download streama ?

SplitCookie ::

SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Matija82 ::

Odgovor MZN-ja na predlog legalizacije gojenja konoplje za osebno uporabo.


Odziv Ministrstva za zdravje

Področje prepovedanih drog je v Republiki Sloveniji urejeno v skladu s konvencijami Organizacije združenih narodov, ki so zavezujoče za vse države članice, in z usmeritvami Evropske unije.

Nadzor nad prepovedanimi drogami v Republiki Sloveniji, poleg Kazenskega zakonika, urejajo naslednji predpisi:

Zakon o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami (Uradni list RS, št. 108/99, 44/00, 2/04 - ZZdrI-A in 47/04 - ZdZPZ)
Zakon o preprečevanju uporabe prepovedanih drog in o obravnavi uživalcev prepovedanih drog (Uradni list RS, št. 98/99) ter
Uredba o razvrstitvi prepovedanih drog (Uradni list RS, št. 49/00, 8/01 - popr., 49/01, 78/02 53/04, 122/07, 102/09, 95/10 in 58/2011).
Zakon o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami opredeljuje prepovedane droge kot rastline ali substance naravnega ali sintetičnega izvora, ki imajo psihotropne učinke ter lahko vplivajo na telesno ali duševno zdravje ali ogrožajo primerno socialno stanje ljudi. 3. člen zakona razvršča prepovedane droge v tri skupine glede na resnost nevarnosti za zdravje ljudi, ki je lahko posledica njihove zlorabe in glede na uporabo v medicini. Razvrstitev prepovedanih drog je sprejela Vlada Republike Slovenije z Uredbo o razvrstitvi prepovedanih drog leta 2000.

Leta 1999 je bil sprejet Zakon o preprečevanju uporabe prepovedanih drog in o obravnavi uživalcev prepovedanih drog, ki med drugim definira zdravljenje ter reševanje socialne problematike, povezane z uživanjem prepovedanih drog. Omenjeni zakon v osnovi določa ukrepe in dejavnosti, ki naj prispevajo k zmanjševanju povpraševanja po drogah. Med te ukrepe in dejavnosti sodijo tudi različne informativne kampanje in preventivni programi, zdravstvene in socialne dejavnosti, programi zmanjševanja škode (razdeljevanje sterilnega pribora) ter aktivnosti povezane s spremljanjem in analizo problematike uporabe drog. Posebna pozornost je namenjena preventivnim ukrepom in aktivnostim na vseh nivojih. Z različnimi znanstveno utemeljenimi dejavnostmi različnih ministrstev, še zlasti s širokim osveščanjem, opozarjanjem, ustreznim ciljno usmerjenim informiranjem v različnih okoljih, šolah ter lokalnih skupnostih se skuša mlade odvrniti od uporabe prepovedanih in tudi dovoljenih drog.

Problematika uporabe prepovedanih drog med mladimi je že sedaj v Republiki Sloveniji, če jo primerjamo z drugimi državami, precej velika. Številne raziskave, med njimi tudi zadnja,"ESPAD 2011" (http://www.espad.org/Uploads/ESPAD_repo..., so pokazale, da petnajst in šestnajst letniki v Sloveniji pogosteje uporabljajo droge od njihovih vrstnikov v ostalih držav. To še zlasti velja za uporabo inhalantov, alkohola, tobaka in konoplje. Slovenija je bila v omenjeni raziskavi rangirana nad povprečjem pri petih od osmih spremenljivk, pri ostalih treh pa blizu povprečja. Raziskave kažejo, da večja dostopnost do drog poveča njihovo uporabo, s tem pa tudi negativne zdravstvene in socialne posledice.

Poudariti je še treba, da prepovedane droge predstavljajo globalen problem, ki ga je možno reševati le skupaj z drugimi državami, usklajeno in celovito. Te problematike ni možno rešiti z legalizacijo oziroma popolno deregulacijo le v enem delu sveta. Mednarodna skupnost je glede načina reševanja te problematike dokaj neenotna, saj so celo med državami EU precejšnje razlike v politikah in zakonodajah na tem področju. Razprave o smiselnosti, potrebi in o smereh morebitnega oblikovanja novih konsistentnih rešitev na področju drog potekajo v širšem mednarodnem prostoru že nekaj časa, vendar kompleksnost problematike onemogoča hitro oblikovanje koherentnih rešitev.

Slovenija je dekriminalizirala uporabo drog leta 1999 s sprejetjem že omenjenega Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami. Na podlagi 33. člena tega zakona se je de-iure dekriminalizirala posest manjše količine prepovedane droge za enkratno lastno uporabo.

Primernost oziroma neprimernost predloga za nadaljnjo obravnavo
Po mnenju Ministrstva za zdravje je predlog za legalizacijo gojenja določenega števila rastlin konoplje za lastno uporabo neprimeren, saj ne navaja natančno, kakšne bi bile konkretne pozitivne ali negativne posledice deregulacije konoplje vključno z zdravstvenimi in socialnimi posledicami uporabe te rastline.

Morebitna deregulacija (legalizacija) določenega števila rastlin bi po našem mnenju povečala uporabo droge, saj bi bila v vsakem primeru dosti dostopnejša. Problematika uporabe drog v splošni populaciji in posebej med mladimi je že sedaj v Sloveniji, če jo primerjamo z drugimi državami, precej velika.

Prepovedane droge predstavljajo resen globalen problem, ki ga ni mogoče reševati z legalizacijo le v eni državi. Legalizacija bi bila v nasprotju s tremi konvencijami Organizacije združenih narodov na področju drog in prizadevanji pristojnih ministrstev, ki z izvajanjem zakonodaje preprečujejo ponudbo in povpraševanje po prepovedanih drogah.

Ministrstva tudi s proračunskimi sredstvi podpirajo različne organizacije in društva, ki s svojimi preventivnimi programi preprečujejo uporabo prepovedanih drog, kot tudi tiste programe, ki nudijo zdravljenje in socialno rehabilitacijo.

Po veljavni slovenski zakonodaji in ratificiranih Konvencijah Združenih narodov ter številnih dokumentih, sprejetih v EU in različnih mednarodnih organizacijah in glede na zdravstveno škodo, ki je lahko posledica uporabe drog, vključno s konopljo, torej legalizacija določenega števila rastlin konoplje ni sprejemljiva, zato predlog po našem mnenju ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matija82 ()

SplitCookie ::

TLDR: Mi se mamo v vladi fajn, ko ne delamo popolnoma nič in tudi nič naredili ne bomo
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BigWhale ()

imagodei ::

Pričakovan odgovor. Veliko brezveznega natolcevanja in ponavljanja že znanega, pa brez kakršne koli vsebine.

Morebitna deregulacija (legalizacija) določenega števila rastlin bi po našem mnenju povečala uporabo droge, saj bi bila v vsakem primeru dosti dostopnejša. Problematika uporabe drog v splošni populaciji in posebej med mladimi je že sedaj v Sloveniji, če jo primerjamo z drugimi državami, precej velika.

Res? Po vašem mnenju? Kdo pa sprašuje za vaše mnenje? Zanimajo nas verodostojni podatki. Tole je navadno tiščanje glave v pesek. Mladim je droga dosegljiva za vsakim vogalom.

Problematika droge je v primerjavi z drugimi državami pri nas precej velika? Res? Ja, potem je pa očitno, da trenutna politika do drog res deluje in da je ne smemo spreminjat.

Kar je žalostno je to, da se Ministrstrvo za zdravje očitno ne zaveda, da podatki kažejo, da pri Slovencih v primerjavi z drugimi državami ni bistvene razlike niti pri dovoljenih drogah (alkohol, tobak). Pri vseh smo nad povprečjem, kar kaže na celo vrsto drugih socialnih problemov. Nenazadnje pa tudi na to, da so tako legalne kot nelegalne droge lahko dostopne. Pri tem ni nepomembno, da osnovnošolec lažje dobi gram marihuane od dilerja, kot pa liter vina v trgovini - kar je svojevrstna odskočna deska. Mladoletnik, ki se ima v soboto zvečer zabavat s prijatelji in namerava kupit opojno sredstvo, je pred dilemo, ali poskusit srečo v trgovini (oziroma nafehtat odraslo osebo, da zanj kupi liter vina), ali pa se sprehodi za bližnji vogal po gram trave.

Tako da, mnenje organa Ministrstva za Zdravje stoji na zelo trhlih nogah. To so stvari, ki so jih podobni organi v tujini že 1000x premleli, nevladne organizacije prav tako.

Prepovedane droge predstavljajo resen globalen problem, ki ga ni mogoče reševati z legalizacijo le v eni državi. Legalizacija bi bila v nasprotju s tremi konvencijami Organizacije združenih narodov na področju drog in prizadevanji pristojnih ministrstev, ki z izvajanjem zakonodaje preprečujejo ponudbo in povpraševanje po prepovedanih drogah.

Tukaj ne gre za popolno legalizacijo vseh drog, ampak za kontrolirano gojenje določenega števila ene vrste rastline, tako da to je totalno zavajanje in izvrsten prikaz, kako so pristojni na ministrstvu s svojo miselnostjo ostali v srednjem veku. V svetu že najdemo primere držav, podpisnic teh konvencij, ki so v prav v okviru teh konvencij našle dovolj maneverskega prostora za takšno dikcijo lastne zakonodaje, ki omogoča gojenje manjšega števila rastlin za lastno uporabo.

Očitno ministrstvu ne gre za zmanjševanje ilegalnega prometa z drogami, niti za zmanjšanje števila prestopkov, ampak predvsem zato, da izvaja svojo voljo nad svojimi podaniki.

Ministrstva tudi s proračunskimi sredstvi podpirajo različne organizacije in društva, ki s svojimi preventivnimi programi preprečujejo uporabo prepovedanih drog, kot tudi tiste programe, ki nudijo zdravljenje in socialno rehabilitacijo.

To ministrstvo počenja tudi za dovoljene droge (in očitno slabo, ker smo nad evropskim povprečjem tudi pri uporabi tobaka in alkohola) in bi tudi sicer lahko počelo, če bi zakonodaja dovolila gojenje npr. 5 rastlin za lastno uporabo.

Poleg tega je treba poudariti, da nihče ne pričakuje, da se bi gojenje ali uživanje dovolilo mladoletnim osebam. Zakonodaja, ki prepoveduje in sankcionira omogočanje uživanja droge mladoletnim osebam že obstaja in je primerna. Očitno Ministrstvo skrbi slabo izvajanje tega zakona.


Sprejetje zakonodaje, ki bi odraslim omogočilo gojenje npr. do 5 rastlin za lastno uporabo, ne bi posegalo v klasifikacijo marihuane med prepovedane droge, niti ne bi spreminjalo zakonodaje glede proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami. Bi pa de facto zmanjšalo promet in število dilerjev.

Tale odgovor pa je zgolj nadaljevanje shizofrenega odnosa naše zakonodaje: proizvodnjo drog prepovedujemo, vendar pa smo uporabnike milostno izvzeli iz vrst kriminalcev. Promet z drogami je kaznivo dejanje, ampak majhno količino za osebno uporabo milostno klasificiramo kot prekršek. Skratka, droge so prepovedane, ampak manjše količine za lastno uporabo pa toleriramo; in če bomo na cesti srečali zadetega pot-heada, ga tudi ne bomo strpali v zapor. Ampak, doma pa ne sme pridelovat - da pride do droge mora sodelovat v kaznivem dejanju.

Skratka - Ministrsto za zdravje, čestitam za vaše mnenje.
- Hoc est qui sumus -

Gandalfar ::

Kaksen bi bil pa dober nacin, da bi se kdo zasekiral za tale rebutal?

SplitCookie ::

Majanje stolčkov
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Matija82 ::

imagodei is in my head. Mislim sem se obregnit ob iste stvari tako, da bom zdaj malo krajši, ker si večino že povedal.

Pohvala odgovornim, da so navedli raziskavo (ESPAD 2011). Če kaj sovražim so to debate, kjer se govori o "raziskavah", brez linkov. Seveda v naslednjih vrsticah "Raziskave kažejo" storijo prav to ;)

Enako pohvalno je dejstvo, da so alkohol in tobak okarektirizirali kot "dovoljene droge".

MZN ima argumente na svoji strani, če teži k "drug free world", ideji, ki jo forsira OZN. Drakonske kazni bodo zmanjšale porabo, na statistikah bomo kul ampak tu nihče ne upošteva uničenih življenj in karier. V Indoneziji, ali pa recimo na Švedskem (obe zero tolerance policy) tak človek ne bi prišel do predsednika, če bi vmes odsedel zaradi posesti.

Raziskave so dvorezni meč. Da vržem kontro.

2002 Health Behaviour in School-aged Children study (HBSC):
Frequent cannabis use:
Slovenia: 5.8
Netherlands: 4.3
Average: 4.2

"Raziskave kažejo, da večja dostopnost do drog poveča njihovo uporabo".

Nizozemska kljub dostopnosti ni pri vrhu. Ko bom lahko odprl EMCCDA stran lahko nalimam še ene par in nobena ne bo postavila Nizozemska v top3. Niti nismo mi povsod tako nad povprečjem kot v ESPAD 2011. Sicer pa ta raziskava ne more biti edini argument, ker govorimo o odraslih, MZN-jev citat pa od 15-16 letnikih.

Gandalfar, glede dotičnega mnenja nič. Konkretno na tem področju bi pa bilo treba ustanoviti oz. se pridružiti nevladni organizaciji, ki deluje na področju drog in na sestankih z MZN predstavljat svoj vidik in ga podpreti z podatki.

Smo pa prišli v ENCODov bulletin - http://www.encod.org/info/ENCOD-BULLETI...

Še ESPAD slika -


Ni tako tragično, z izjemo inhalantov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matija82 ()

Master_Yoda ::

Nevem tocno kako se zakoni sprejemajo zato je verjetno to nora ideja:

Spise se neki zakon ki legalizira vse (marihuano/gobice/printer toner/alkohol/tobak).

Nato se izvede referendum in ce pade sta alkohol in tobak tudi prepovedana.

Verjetno sem zelo mimo vsekal ?

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

Zakaj tocno bi sel razfukavat si pol industrije?

SplitCookie ::

Because fun
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

PaX_MaN ::

Gandalfar je izjavil:

Zakaj tocno bi sel razfukavat si pol industrije?

Misli na otroke!
Kaj bo ko bo pijan Jype na kolesu zgazil otroka, a?

OrkAA ::

Jype v življenju še ni bil pijan, je pa vprašanje če ne bi bilo morda zanj in za nas bolje, če bi bil.

Looooooka ::

jype je izjavil:

Jaz nisem poizkusil še nobene droge (sem pa študiral, kako droge delujejo), pa se moram strinjati s pozivi k legalizaciji. Če ne zaradi drugega že zato ker dilerji v trenutnem režimu nimajo nobenega razloga, da bi celostno in jasno predstavili vse možne učinke uživanja snovi, ki jih prodajajo - če reči postanejo legalne, pa postanejo odgovorni za izobraževanje in opozarjanje uporabnikov na vsaj takem nivoju, kot to počnejo farmacevti v lekarnah.

Ce bi vse legaliziral bi slej ko prej sledilo se oglasevanje, kot si ga omenil v prvem postu.
To je zame tisti sporni del.
Alkohol, cigareti in droge bi morali met prepoved oglasevanja v kakrsni koli obliki.
Potem naj pa folk zre in pije kar hoce...samo, da pac nimajo moznosti "trendalizirat" katero koli izmed the zadev.
Si ze predstavljam butaste reklame, kot so trenutno tele za pivo in Aperol spritz. 50 kretenov na ulici, ki prodajajo najbolj ogabno pijaco zadnjih 50 ih let z najvecjim nasmehom na obrazu.
Prodaja je sla pa tko gor da res ni blo.
Sklepam, da bi bil ucinek pri podobnemu reklamiranju drog, enak.
Drugace pa ja...naj folk zre kar hoce. Ce pa prvem nasilnem izpadu poskusa na sodiscu uporabit drogo kot izgovor...podvojit zapisano kazen...takoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Matija82 ::

Matija82 je izjavil:

Odgovor MZN-ja na predlog legalizacije gojenja konoplje za osebno uporabo.


Odziv Ministrstva za zdravje
Morebitna deregulacija (legalizacija) določenega števila rastlin bi po našem mnenju povečala uporabo droge, saj bi bila v vsakem primeru dosti dostopnejša.



Advisors say no serious rise in consumption is likely if possession of small amounts of controlled drugs is allowed


http://www.guardian.co.uk/politics/2012...

Biser je v naslednjem citatu (ki se ga ne sme nikoli omeniti, da nas ne okarajo da rušimo OZN-jevo utopično "Drug Free World" idejo)

The 173-page report concludes: "Taking drugs does not always cause problems, but this is rarely acknowledged by policymakers. In fact most users do not experience significant problems, and there is some evidence that drug use can have benefits in some circumstances."

Matija82 ::

Edit nič več.

The UK Drug Policy Commission says drug-taking is simply another 'moderately selfish' or 'risky' behaviour, similar to gambling or a diet of burger and chips.

It also says it should not be a criminal offence to grow cannabis for personal use. And rather than trying to ban drugs completely, the Government should concentrate on ensuring that addicts take substances 'responsibly', the report's authors say.


http://www.dailymail.co.uk/health/artic...

[Michael] ::

http://www.val202.si/2012/12/konoplja-n...

Danes ob 12 ih na Valu 202.

Tole bo treba dati zraven zahtev na protestih :D

jype ::

Prispevek na valu 202> Na Ministrstvu za zdravje pravijo, da postopke za registracijo zdravil iz konoplje mora sprožiti farmacevtska industrija.

"Hey there, big pharma, would you help me cut your profits by a large amount?"

PaX_MaN ::

Kako cut? Nardijo zdravila iz konoplje lih tolk infinitezimalno boljša od placeba, da se jih sprejme, pa tolk švohnej od pravih zdravil, da bo folk začel le-ta jemat ko bo vidu da zdravila iz konoplje ne pomagajo.
Win-win!
:P

jype ::

Ampak ko bo enkrat legaliziran bodo lahko proizvajal tut domači šamani. Kdo bo pol pr njih kupvou drage placebote?

[Michael] ::

Sem slišu ja, fermacija bo zdej dala pobudo, da se legalizira konoplja v med. namene in odpove del dobička od sintetičnih zdravil ;((

PaX_MaN ::

jype je izjavil:

Ampak ko bo enkrat legaliziran bodo lahko proizvajal tut domači šamani. Kdo bo pol pr njih kupvou drage placebote?

Po 15/25 letih bo že nov "super boljši! ozdravi otišance!" in bo folk spet drl v lekarne.
««
15 / 17
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj ni konoplja legalizirana? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21741474 (29743) jype
»

Peticija za legalizacijo konoplje (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
64752115 (30788) MrGTO
»

Ilegalne droge, uporaba in mladostniki (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
477119115 (109210) innerspace
»

Zaradi jointa po petih dneh ob vozniško...? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
36953790 (34694) Matija82
»

Če polnoletna oseba omogoča mladoletni uživanje drog? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10110411 (8581) smilyxx

Več podobnih tem