» »

Če polnoletna oseba omogoča mladoletni uživanje drog?

Če polnoletna oseba omogoča mladoletni uživanje drog?

«
1
2 3

Jst ::

Rad bi, če bi mi lahko kdo malo opisal zakonodajo, ki se tiče: Polnoletna oseba X je večim mladoletnim osebam omogočala uživanje drog in nekajkrat tudi omogočila prostor za uživanje drog. Poleg mehnih drog, tudi trde.

Vem, da zakonodaja o tem obstaja, ne vem pa, kje začeti. Če bi se pa oglasil kakšen pravnik, toliko boljše.

Bom opisal kaj me zanima:

Polnoletna oseba X je več let mladoletnim omogočala in tudi nekajkrat prodajala nelegalne substance. Od mehkih do trdih drog. Od tega je minilo že več let, vse te osebe so pa, po prenehanju z družejem z osebo X, zapredli v vse hujše in hujše odvisnosti.

V spominu imam, da sem bral, da je lahko kazen za takšno početje tudi zapor do treh let. Ne vem pa, kje sem to bral in po iskanju kazenskega zakonika, v katerem se res ne znajdem, in tudi njihovo iskanje na spletni strani mi ni v pomoč, bi prosil, če me lahko kdo kam usmeri?

Če je rok za prijavo na policijo že potekel, je možna kakšna zawsebna tožba? Ali pa lahko ta človek neovirano počenja z drugimi tudi naprej. Te ga seveda ne bodo prijavile niti pričale proti njemu. Za njih je to privilegij.

Ali je možno, da kakšne priče ostanejo anonimne?


Imam še več vprašanj, ampak bi raje prebral zakone, ki to temo obravnavajo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Yossarian ::

Kazenski zakonik

Neupravičena proizvodnja in promet z mamili
196. člena

(1) Kdor neupravičeno proizvaja, predeluje, prodaja ali ponuja naprodaj, ali zaradi prodaje kupuje, hrani ali
prenaša, ali posreduje pri prodaji ali nakupu, ali kako drugače neupravičeno daje v promet substance ali
preparate, ki so razglašeni za mamila, se kaznuje z zaporom od enega do desetih let.

(2) Če stori dejanje iz prejšnjega odstavka več oseb, ki so se združile za izvrševanje takih dejanj, ali če je storilec tega dejanja organiziral mrežo prekupčevalcev ali posrednikov, se storilec kaznuje z zaporom najmanj treh let.

(3) Kdor brez pooblastila izdeluje, nabavlja, ima ali daje v uporabo opremo, material ali substance, za katere ve, da so namenjene za proizvodnjo mamil, se kaznuje z zaporom od šestih mesecev do petih let.

(4) Mamila in sredstva za njihovo izdelovanje se vzamejo.

Omogočanje uživanja mamil
197. člen

(1) Kdor napelje drugega k uživanju mamila ali mu da mamilo, da ga uživa on ali kdo drug, ali kdor da na
razpolago prostore za uživanje mamila, ali kako drugače omogoči drugemu, da uživa mamilo,

se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.

(2) Če je dejanje iz prejšnjega odstavka storjeno proti mladoletniku ali proti več osebam, se storilec kaznuje z zaporom od enega do desetih let.

(3) Mamila in pripomočki za njihovo uživanje se vzamejo.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

jype ::

Jst> in tudi nekajkrat prodajala nelegalne substance. Od mehkih do trdih drog.

Od marihuane do cigaret in alkohola? Strašno.

Pravi citat iz KZ ti je pa že edenpač nalepil.

Stratus ::

jype: mislim da sarkazem tule ni na mestu sploh

Bojim se da brez dokazov ali solidnih prič za pretekla dejanja ni kaj dosti možnosti pravnega ukrepanja vsaj v naši državi s takšnimi sodišči in zakoni kot jih imamo ne
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

imagodei ::

Sarkazem ni na mestu?

Ti hudiča...
- Hoc est qui sumus -

Stratus ::

Ne, ni na mestu!
Je pa žalostno da se šele po nekaj letih, ko je že prepozno, nekdo odličil ukrepati, namesto takoj takrat.
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

imagodei ::

Ja pa je.

Osebno poznam več ljudi, ki so travo in še marsikaj drugega prodajali v srednji šoli. Še sami mladoletni. Pa so točno vedeli, da kršijo zakon, to ni nobena otroška naivnost.

Po drugi strani je 17,5 let star mladoletnik lahko bolj zrel, kot 18,5 letnik. 18-letnik lahko legalno kupi trdo drogo v štacuni, 17-letnik pa je ne more. Oz. jo lahko, če zgleda dovolj star, da prodajalec ne zahteva osebne izkaznice.

Oba lahko enako nelegalno kupita drogo pri preprodajalcu. Pa oba vesta, da je to narobe. Preprodajalec običajno ne pregleduje osebne izkaznice.


Ne, saj preprodaja drog je čist zares resna zadeva. Se strinjam, ampak sarkazem ima svoj izvor čisto nekje drugje.
- Hoc est qui sumus -

Stratus ::

mešaš pojme trda in mehka droga. Trde droge so heroin kokain ipd, mehke pa trava (ok ta je tut prepovedana) tobak alkohol in ostale
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

jype ::

Stratus> mešaš pojme trda in mehka droga. Trde droge so heroin kokain ipd, mehke pa trava (ok ta je tut prepovedana) tobak alkohol in ostale

Meni se pa zdi, da ti mešaš pojme.

Ločitev je sicer precej nesmiselna, vendar vseeno od mehkih drog ne moreš postati fizično odvisen. Od tobaka in alkohola seveda postaneš fizično odvisen razmeroma hitro, zato sta oboje trdi drogi, marihuana pa ni trda droga, saj od nobene snovi v njej ne moreš postati fizično odvisen (to seveda ne pomeni, da marihuana in njeni derivati niso potencialno nevarne droge - so pa vsaj načeloma manj medicinsko problematične).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Stratus ::

se opravičujem, vseeno trdim da je sarkazem odveč. Cela zgodba je tragična bolj kot ne.
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

Karaya 52 ::

Mah, večkrat sem razmišljal da bi se moral potruditi če bi hotel postati od alkohola. Z vrstniki ga precej spijemo, če bi ga pa zmanjkalo pa sploh nebi bilo sile. Po drugi strani pa se skoraj vsi tisti kadilci, ki jih poznam, kajenju ne morejo odpovedati.

T0MA2 ::

Mah, večkrat sem razmišljal da bi se moral potruditi če bi hotel postati od alkohola. Z vrstniki ga precej spijemo, če bi ga pa zmanjkalo pa sploh nebi bilo sile. Po drugi strani pa se skoraj vsi tisti kadilci, ki jih poznam, kajenju ne morejo odpovedati.


Zadnji stavek je pa čisto neumesten.

BmN ::

en znanec je dobil eno leto pogojno pa nekje 70.000 sit kazni ker so ga kriminalisti dobili s 115g trave.
Obtožen je bil posedovanja in nudenja prostora ker smo kadili v njegovem avtu.
enemu drugemu tipu pa so takrat vzeli 7,5g trave v tem avtu pa je dobil 60.000 kazen + 8.000 sodnih stroškov.

kje je tu logika??

Jst> tvoj znanec je v kaši =) Upam da mu je to bilo prvič, drugače se bo 100% vsedo =)

jype ::

Karaya 52> Mah, večkrat sem razmišljal da bi se moral potruditi če bi hotel postati od alkohola.

Hja, po podatkih ministrstva za zdravstvo je uspelo približno 5% populacije.

Karaya 52> Po drugi strani pa se skoraj vsi tisti kadilci, ki jih poznam, kajenju ne morejo odpovedati.

Nočejo, pa bi se lahko. Pri kajenju je lažje, ker je zniževanje koncentracije nikotina v organizmu z uporabo ustreznih terapevtskih izdelkov lahko postopno. Pri alkoholu je reč malo bolj zapletena.

Največji problem je seveda še vedno psihološka odvisnost, ki pogosto zahteva tudi psihoterapijo.

Norca se delat iz tragične zgodbe se mi ne zdi tak problem kot bi se mi zdela odsotnost humorja pri obravnavi take tematike. Stigmatizacija, ki izhaja iz pomilovalnega odnosa do uporabnikov drog, nikakor ne vodi v njihovo rehabilitacijo (kilava samopodoba je eden glavnih vzrokov za redno in prekomerno uporabo drog, za rekreativno uporabo pa se določen del menda odloči ravno zaradi prepovedi uporabe teh drog).

todman74 ::

marihuana pa ni trda droga, saj od nobene snovi v njej ne moreš postati fizično odvisen (to seveda ne pomeni, da marihuana in njeni derivati niso potencialno nevarne droge - so pa vsaj načeloma manj medicinsko problematične).


To da marihuana ni nevarna, je bolj kot ne sprenevedanje.....sem poznal osebke, ki jih "trava" ni več "počila", pa so šli naprej na močnejše zadeve.

jype ::

todman74> To da marihuana ni nevarna, je bolj kot ne sprenevedanje

Tega seveda nisem napisal - preberi moj stavek še enkrat.

todman74> sem poznal osebke, ki jih "trava" ni več "počila", pa so šli naprej na močnejše zadeve.

Ja, jaz sem recimo poznal nekoga, ki mu liter šnopsa ni bil več dovolj, pa je šel na Hondo.

imagodei ::

Trava ni nevarna.

Trava vedno "poči".

Če greš naprej na bolj nevarne zadeve, se odločiš sam, ne prisili te trava. Niti odvisnost od trave ne.

S takšno argumentacijo lahko potem rečeš, da so alkohol in cigarete še prav posebej nevarni - jih ni veliko korenjakov, ki bi direkt začeli s travo, brez da bi prej kadili in se ga ene parkrat ulili. Kaj praviš?
- Hoc est qui sumus -

whatever ::

imho

cigareti so PO FIZICNI IN PSIHICNI ZASVOJLJIVOSTI hujsa droga kot heroin. ne pa seveda po "unicevalni moci"
alkohol je mehka droga pa naj rece kdorkoli karkoli
marihuana se zdalec ni tako nedolzna ali celo zdravilna kot nekateri propagirajo
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

imagodei ::

Ehheh.

Ubija te celo kisik, ki ga nujno potrebuješ za preživetje.

Seveda marihuana ni nedolžna droga. To, kar dobiš od dealerja, še posebej kak skunk, pošprican s pesticidi in še drugače obogaten, je itak sranje v primerjavi z domačico.

Je pa maryjane gotovo socialno manj škodljiva od alkohola. Prav tako v smislu long-term efektov na telo. Mislim, da svet ne pozna primera, kjer bi "zasvojenec" z marihuano umrl od ciroze jeter...
- Hoc est qui sumus -

perci ::

No, dolgoročno in redno konzumiranje travce ne deluje ravno blagodejno na mozgane. Vidim pri kolegih...

jype ::

perci> No, dolgoročno in redno konzumiranje travce ne deluje ravno blagodejno na mozgane. Vidim pri kolegih...

Ni pa to tolk hudo kot alkohol, recimo. Za možgane sicer težko rečeš, ker jih imaš redko priložnost oceniti v stanju, ko niso pod vplivom droge, zagotovo pa jetra, ledvica, želodec, slinavka in črevesje ob rednem uživanju alkohola trpijo dovolj, da je družbeni strošek te odvisnosti previsok, da bi lahko alkohol označili za družbeno sprejemljiv (pa kljub temu očitno je).

whatever> alkohol je mehka droga pa naj rece kdorkoli karkoli

Aha, ok. Se opravičujem, ker se ne strinjam s to odlično argumentacijo.

Daedalus ::

alkohol je mehka droga pa naj rece kdorkoli karkoli


And pigs fly.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

whatever ::

Da postaneš odvisen od alkohola, ga morš žlampat vsak dan kakih 10 let. Ja, pigs fly, žal mi je.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

imagodei ::

Pa kje živite eni? Kakšne deset let? A imaš izkušnje iz prve roke?

Če ga boš žlampal vsak dan, ti garantiram, da boš tresavico zjutraj začel čutit že po dobrem letu pitja. Pa če si še tako odporen.

Če ga fejst žlampaš 3x tedensko dve leti vkup, se zna naredit, da boš postopoma tudi pojačal frekvenco pitja. Ti si boš sicer dopovedoval, da je to tvoja odločitev, ker ti tako paše, v bistvu bo pa to že začetek odvisnosti. Ali pa ne, pa te bo po dveh letih minilo.

Se strinjam, da alko zasvaja relativno počasi v primerjavi z opiati ala morfij in heroin. Vseeno pa je tvoje 10 letno obdobje krepko krepko pretiravanje.
- Hoc est qui sumus -

para! ::

Tisti, ki govorite, da je alkohol mehka droga, očitno še niste videli spremembe človeka, ko le-ta postane odvisen. Kako se človek takrat spremeni, po izgledu, obnašanju,...

Lagat samemu sebi, da če se napiješ vsak vikend, pa to res ni kaj takega, je pač metanje peska v oči. Je ni droge, po kateri bi bil tako nesposoben za karkoli, kot pa v pijanem stanju.

In najhujša droga pri nas je alkohol, ker opažam, da se čedalje več ljudem zdi super fajn, da so čim bolj pijani. Pa me zanima, če je kdo tu tak in se zaveda, kako izgleda, ko je zelo pijan? Res misli, da je podoben človeku?

Vsaka droga ob zlorabi postane problematična za uporabnika, ker če že ne fizično, pa vsaj psihično zasvoji. Alkohol verjetno res terja nekaj več časa, da postaneš odvisen, ampak ko si odvisen od alkohola, si dosti bolj grozen in zombiju podoben, kot pa s travo ali kokainom zasvojeni posamezniki.

Poleg tega, če si psihično odvisen od marihuane ali kokaina, lahko pod vplivom teh substanc še vedno funkcioniraš tako, da ne motiš ostalih, predvsem zato, ker veš kaj delaš, medtem ko v pijanem stanju to ni mogoče.

In sarkazem na prvi post je vsekakor primeren, ker je avtor to napisal, kot da je to en tak primer, ki ga moramo obravnavat, takšnih primerov, ko se 17 letnik druži z 19 letnikom in skupaj pohata jointe je pa nešteto.

In dejstvo, da pijanci, ki ležijo po tleh sredi Ljubljane, divji študentje in dijaki, ki se vsak vikend opijejo in bluzijo po mestu kot zombiji, nikogar ne motijo, samo priča v prid temu, kako zelo si slovenska javnost meče pesek v oči glede alkohola.

lp
Death before dishonor!

whatever ::

Ubija te celo kisik, ki ga nujno potrebuješ za preživetje.

Vem ja. Povzroča staranje celic.

Je pa maryjane gotovo socialno manj škodljiva od alkohola. Prav tako v smislu long-term efektov na telo. Mislim, da svet ne pozna primera, kjer bi "zasvojenec" z marihuano umrl od ciroze jeter...

Od pljučnega raka pa zagotovo. Zasvojenec bi lahko mirno pisal brez narekovajev.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

para! ::

Zasvojenec od marihuane je čisto nekaj drugega, kot zasvojenec od alkohola. Ker od marhiuane si odvisen psihično od alkohola pa fizično.

Whatever, pa si kdaj videl kako zgleda odvisnik od alkohola in odvisnik od marihuane?

Se sploh zavedaš, kakšen je posameznik, ko je zadet od trave in kakšen je posameznik, ko je pijan? Eden lahko funkcionira normalno, drugi pa ne more. Katera droga je zdaj hujša? Katera droga naredi večjega idiota iz človeka?

lp
Death before dishonor!

whatever ::

@imagodei: Mam izkušnje s prve roke ja.

Z 10 leti in vsakodnevnim pitjem sem res pretiraval imas prav. Je pa dejstvo, da od alkohola ne postanes odvisen cez noc. Moje izkušnje so bolj vikendaške in 5-letne.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

whatever ::

Delitev na psihično in fizično zasvojenost je še dosti bolj nesmiselna kot delitev na trde in mehke droge. Odvisnost je odvisnost.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

ShowDown ::

Vidim, da je v tej temi ogromno blebetačov, ki so se enkrat napili in naenkrat vedo vse o vseh drogah...takih imamo v Sloveniji dovolj. ;)

para! ::

V bistvu se ga sploh ni treba napit, da vidiš kakšen idiot je človek, ko je precej pijan.

Takih idiotov je v Sloveniji preveč, ja.

lp
Death before dishonor!

whatever ::

Tisti, ki govorite, da je alkohol mehka droga, očitno še niste videli spremembe človeka, ko le-ta postane odvisen. Kako se človek takrat spremeni, po izgledu, obnašanju,...

Verjamem in se popolnoma strinjam. Vendar traja da do tega pride kar precej časa, bistveno več kot pri večini drugih drog, vsaj po mojih izkušnjah. Sem pa prepričan, da je odločilen faktor pri razvoju odvisnosti od alkohola genetska preddispozicija.

Lagat samemu sebi, da če se napiješ vsak vikend, pa to res ni kaj takega, je pač metanje peska v oči. Je ni droge, po kateri bi bil tako nesposoben za karkoli, kot pa v pijanem stanju.

Aja? Si že probal vse droge tega sveta da lahko to trdiš? Da se razumeva - se strinjam, da si v orenk pijanem stanju praktično paralizirana opica, vendar z gotovostjo ne bi trdil, da ne obstaja droga, po kateri ne bi bil še bolj nesposoben.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

whatever ::

@ShowDown: Izvoli se pohvaliti, kolikokrat si se ga napil in predstaviti svoje stališče.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

para! ::

Aja? Si že probal vse droge tega sveta da lahko to trdiš? Da se razumeva - se strinjam, da si v orenk pijanem stanju praktično paralizirana opica, vendar z gotovostjo ne bi trdil, da ne obstaja droga, po kateri ne bi bil še bolj nesposoben.


Tudi jaz ne bi dal roke v ogenj za to, da nikjer ne obstaja droga, ki te bolj poživali kot alkohol, ampak če se osredotočimo na najpopularnejše droge, dosegljive današnji mladini pri nas, je alkohol definitivno bolj pri vrhu lestvice.

lp
Death before dishonor!

whatever ::

Naprej se bomo pa pogovarjali, ko dobim dozo Moditena in Akinetona. Opažam, da mi razmišljanje in posledično argumentacija stališč gresta od rok še slabše kot ponavadi. :D
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

imagodei ::

"Zasvojenec" pač ne morem pisat brez narekovaja, ker vem, kako je bilo, ko je bil stric zasvojen z alkoholom in vem, kako je bilo, ko je bilo nekaj mojih prijateljev "zasvojenih" z marihuano.

Sošolec, konkretno, je bil v 1. in 2. letniku SŠ non stop zapohan. Pred šolo, med šolo, po šoli - Žbe na žbe. Pa se je odloču in naredu pavzo en mesec. Kar tako, da je videl, če ga je res kaj načelo. Prvi teden je bil rahlo razdražljiv, mal težje se je zbral, ampak ga je kmal minilo. Človek je brez težav zdržal 1 mesec.

Drug kolega je imel izlet na hladno za pol leta. Pred tem je bil strasten uživalec zelenja, več let. No, kakorkoli, tudi ta ni potreboval rehabilitacijske klinike, da se je "odvadil".

Moj stric, kakih 15 let intenzivnega pitja, jo je pa rabil.
- Hoc est qui sumus -

whatever ::

Pri meni je bila kombinacija alkohola in marihuane kriva za samopoškodbo (zlom roke, po katerem sem potreboval komplicirano operacijo in postal 4% invalid). Nista bila kriva ne alkohol sam po sebi, ne marihuana sama po sebi, pač pa kombinacija obojega, v to sem prepričan. Toliko o neškodljivosti marihuane.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

jype ::

whatever> Toliko o neškodljivosti marihuane.

Kdo je pa v tej temi trdil, da marihuana ni škodljiva?

imagodei ::

Enako vprašanje, kot jype.

Nasprotuješ samemu sebi.

Najprej rečeš "Nista bila kriva ne alkohol sam po sebi, ne marihuana sama po sebi, pač pa kombinacija obojega, v to sem prepričan."

Hip za tem pa se zgražaš nad marihuano.

Hinavščina.
- Hoc est qui sumus -

todman74 ::

Trava ni nevarna.

Trava vedno "poči".

Če greš naprej na bolj nevarne zadeve, se odločiš sam, ne prisili te trava. Niti odvisnost od trave ne.

S takšno argumentacijo lahko potem rečeš, da so alkohol in cigarete še prav posebej nevarni - jih ni veliko korenjakov, ki bi direkt začeli s travo, brez da bi prej kadili in se ga ene parkrat ulili. Kaj praviš?


Nisem nikjer trdil, da je trava bolj nevarna kot alkohol in cigareti, je pa nevarna in to je dejstvo.Jih poznam veliko, ki so jih svoje cajte kar redno "zvijali", večina je ostala pri tem, nekaj jih je šlo pa naprej, ker jih pač ni več dovolj "počilo"....sam sem v 33. letih življenja samo enkrat "potegnil" ene par dimov, saveda že poprej podprt z alkoholom, potem sem bil pa tak, da sam za sebe nisem vedel.:)

Se pa popolnoma strinjam o tem, da ja alkohol bolj škodljiv.....z drogami bolj kot ne uničuješ sebe, z alkoholom pa še svoje bljižnje.

jype ::

todman74> z drogami bolj kot ne uničuješ sebe, z alkoholom pa še svoje bljižnje.

Eden od problemov pri nas je tudi ta, da ločujemo alkohol in droge, čeprav je alkohol več kot očitno droga, ki se ogromno zlorablja.

todman74> Nisem nikjer trdil, da je trava bolj nevarna kot alkohol in cigareti, je pa nevarna in to je dejstvo. Jih poznam veliko, ki so jih svoje cajte kar redno "zvijali", večina je ostala pri tem, nekaj jih je šlo pa naprej, ker jih pač ni več dovolj "počilo"....

Ampak trava ni nevarna zaradi tega! Trava je nevarna zaradi precej zoprnih stranskih učinkov THC, najbolj pogosta in zoprna od katerih sta ob prepogosti in preobilni uporabi zagotovo psihoza in paranoja. Kratkotrajni učinki so ravno tisti, zaradi katerih večina ljudi sploh uporablja travo kot rekreacijsko drogo, o dolgotrajnih pa večina zagovornikov uporabe marihuane (od katerih jih večina tudi sama to drogo uporablja) raje molči.

todman74> sam sem v 33. letih življenja samo enkrat "potegnil" ene par dimov, saveda že poprej podprt z alkoholom, potem sem bil pa tak, da sam za sebe nisem vedel.

No, jaz nisem še nikoli pil in nikoli kadil in me pravzaprav tudi nič ne vleče. Ja, vrstniški pritiski so bili obilni, ampak ker sem itak že veljal za čudaka so bili precej manjši, kot so na "otroke s poreklom", tako da lahko rečem da sem videl svašta in da če bi že moral izbirat drogo, ki se jo sme liberalno uporabljati in zlorabljati, bi z veseljem videl, da bi to bila trava, ne pa alkohol (seveda pa sam menim, da prohibicija sama po sebi ne prinese ničesar dobrega, zato ne zagovarjam prepovedi).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

imagodei ::

No, dejstvo je, da trava ni odskočna deska. To je zavajanje.

Če hočeš zlorabljat statistiko, rečeš: "Poglej, te odvisnike od heroina. Vsi so pred heroinom kadili travo! Trava je očitno zelo nevarna, ker so vsi heroinski odvisniki pred tem kadili travo!"

Seveda by extention lahko potem rečeš še: "Prekleti cigareti in alkohol! Poglej, kako nevarni so. Vsa ta mularija, ki danes kadi travo, je pred tem kadila cigarete in pila alkohol. Očitno sta alkohol in tobak odskočni deski za travo. Ker je trava odskočna deska za heroin, sta tobak in alkohol izjemno izjemno nevarni drogi. Samo vprašanje časa je, kdaj bodo vsi 15-letniki, ki kadijo, končali na igli!"

To je seveda kompletni nonsens. Če pogledaš obratno, ta odvisnost nekako odpade. Le majhen procent tistih, ki kadijo travo, poskusi tudi hujše droge. Še bistveno manjši procent je tistih, ki priplezajo do heroina. In še manjši procent tistih, ki si ga začnejo filat v žilo in postanejo od njega odvisni.

Torej, praktično 100% vseh, ki so danes na igli, je nekoč kadilo travo. Ampak obratno ne velja: le 1-2% tistih, ki danes kadijo travo, bo čez 5 ali 10 let na igli. (procenti so zgolj ilustrativni).

todman74 > "Jih poznam veliko, ki so jih svoje cajte kar redno "zvijali", večina je ostala pri tem,..."

Jaz jih poznam veliko, s katerim smo ga v najstniških letih skupaj pili. Večina je ostala na alkoholu in si danes radi privoščijo kozarec rujnega ob kosilu, pivo zvečer, občasno kakšno pijanko v lokalu s prijatelji.
- Hoc est qui sumus -

Daedalus ::

Da postaneš odvisen od alkohola, ga morš žlampat vsak dan kakih 10 let. Ja, pigs fly, žal mi je.


Yep, pigs fly. Čas zelo skače od primera do primera. Pa tud dokaj hitro se pride na točko, ko brez alkota enostavno ne gre več - in to je odvisnost. Če večina misli, da so povprečni alkoholiki vaški pijančki, se konkretno moti. Povprečni alkoholik je na zunaj (za okolico) v večini primerov čisto običajna oseba, z družino, službo in ostalimi obveznostmi. Takih je ene 10% odraslih v Sloveniji, prosto po predavanju na sistematskem pregledu.

Aja, pa ne rabiš kaj dosti žlampat, v smislu, da komiraš vsak drug dan. Sploh ne, samo vsak dan nekaj pijač, komot ostaneš trezen. Tako kot pri vsaki drugi odvisnosti - lepo počasi se vgradi v življenski slog in ko ti rata jasno, maš resen problem. Če ti rata jasno, seveda. Psihološki obrambni mehanizmi odvisnikov so res nekaj posebnega in zelo dobro opravljajo svoje delo ohranjanja odvisnosti.

In glede na to, kakšne (telesne in psihološke) spremembe pa kakšno gospodarsko in družbeno škodo povzroča alko, je precej mim mislit, da je to mehka droga. Zasvoji psihično in fizično in na malo daljši rok konkretno spremeni osebnost človeka. Pa še precej zajeban je - v Sloveniji je (pretirano) pitje nekaj povsem običajnega in družbeno sprejemljivega, v določenih primerih je to celo pričakovano in zaželjeno.

Sem pa prepričan, da je odločilen faktor pri razvoju odvisnosti od alkohola genetska preddispozicija.


Nah, bolj psiha in okolje. Tako okolje, ki spodbuja k pitju, ma več alkoholikov. Tako, ki ne, jih ma manj.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ShowDown ::

@whatever:
To ni bil moj namen. Kar hočem povedat je to, da veliko ljudje govori o travi kot najhujši drogi izmed vseh. Poskusli še je niso, vsak argument jim je nepomemben, obenem pa pravijo, da je alkohol veliko bolj okej in se mirne volje napijejo večkrat na teden.;)

whatever ::

v Sloveniji je (pretirano) pitje nekaj povsem običajnega in družbeno sprejemljivega, v določenih primerih je to celo pričakovano in zaželjeno.

Kaj vas navdaja z upanjem, da bi legalizacija ostalih vrst drog NE pomenila hkratnega porasta družbene sprejemljivosti in celo zaželjenosti teh drog?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

urban99 ::

Kaj vas navdaja z upanjem, da bi legalizacija ostalih vrst drog NE pomenila hkratnega porasta družbene sprejemljivosti in celo zaželjenosti teh drog?

Em, zelo slabo postavljeno vprašanje... legalizacija = družbena sprejemljivost. Zaželjenost pa... ja seveda bi se povečala, če bi zadeve lahko dobili v štacuni, ne pa samo pri lokalnih untergrunt možeh.

Raje se vprašajmo kaj pridobivamo s trenutnim stanjem in sprenevedanjem. Prav nič. Pa še cesar nima nič od tega.

whatever ::

Cesar bi lahko imel kaj več od prometa z drogo ja. Ampak ko in če bi pa promet z drogo postal osnovni vir polnjenja cesarjeve blagajne bi pa imeli problem.

Pa mislim, da je bolj smiselno vprašanje, kaj bi z legalizacijo pridobili, kot kaj s trenutnim "sprenevedanjem" domnevno izgubljamo.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

urban99 ::

"če bi pa promet z drogo postal osnovni vir polnjenja cesarjeve blagajne"

jao, saj razumem, ampak ne ga lomit, prosim...

"Pa mislim, da je bolj smiselno vprašanje, kaj bi z legalizacijo pridobili, kot kaj s trenutnim "sprenevedanjem" domnevno izgubljamo."

jep, se strinjam. Ampak to ni bilo tvoje vprašanje. Če mene vprašaš, bi pridobili nadzor nad trgom z narkotiki, najbrž efektivnejši zdravstveni sistem, nenazadnje tudi smiselnejši represivni aparat, predvsem pa manj smrti zaradi overdosea, recimo ob prihodu čistejših surovin na ulice. Da o davkih ne govorim.

Je pa zelo podobno s prostitucijo. Dokler ne bo legalizirana, bomo pač čakali na epidemijo AIDSa in se sprenevedali, da trgovine z belim blagom ni.

Daedalus ::


Kaj vas navdaja z upanjem, da bi legalizacija ostalih vrst drog NE pomenila hkratnega porasta družbene sprejemljivosti in celo zaželjenosti teh drog?


Od kje si to prebral, me pa res zanima...

edit - edino, kar trdim je, da je alkohol izdatno zajebana droga lih zato, ker je tako vpet v vsakdanje življenje. Zaradi tega se pa tud čiso preveč tolerira vedenje, ki je v svojem bistvu deviantno in škodljivo, kar povzroča pa zelo zanimive stranske učinke.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

whatever ::

Ja pol basicly praviš, da bi se z legalizacijo povečala tudi zaželjenost drog. Potem bi se nedvomno povečalo tudi število odvisnikov.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dekriminalizacija, legalizacija in odgovorna uporaba vseh psihoaktivnih snovi (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Problemi človeštva
80658274 (25231) jype
»

Ilegalne droge, uporaba in mladostniki (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
477120060 (110155) innerspace
»

Heroin vs. mariuhana (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6520117 (18119) poweroff
»

Najboljš je bit zadet! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
667038 (4452) Gandalfar
»

LEGALIZACIJA mehkih drog (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
947090 (5979) Aggressor

Več podobnih tem