» »

Švedska po letu 2010 brez odvisnosti od nafte?

Švedska po letu 2010 brez odvisnosti od nafte?

1
2
»

OwcA ::

Povezava, ki si jo navedel ti, takisto daje prav Thomasu, ker iz 30.000 kT nafte dobiš ~ 1,3 * 10^9 GJ

... v kolikor sem tole celo prav izračunal ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

gzibret ::

Falil sem. Že vem, kje - pri pretvarjanju ton of oil equivalent v joule. Tam sem množil z 41.868 oz. z 41868, namesto s slabimi 42.

Torej so vse številke za 1000 X nižje.
Vse je za neki dobr!

OwcA ::

Pretvorbe so hudobne, ja.

Čeprav ta ocena 2 kW/gospodinjstvo ali še raje 1 kW/prebivalca se mi zdi fascinantno neintuitivna, oziroma iz nje sledi vprašanje, koliko od tega potem dejansko pade na gospodinjstvo in koliko na indrustrijo, promet, infrastrukturo, ...
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

BigWhale ::

2kW na gospodinjstvo je premalo. Pozimi se grejemo, poleti se pa cedalje vec hladimo.

Thomas ::

Sem jest že tud narobe računal, ne se sekirat preveč!

Un link, ki sem ga včeraj dal v eni drugi temi, tisti ti stvari lepo prikaže.

Namreč da vsa nafta (+datljeve palme, kamelja dlaka, fulbordi na Red Sea Riviera ...) iz Arabije so SKUPAJ letno vredni ravno za en slab GDP Španije.

Tisto je eye opener!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sm0key ::

Kaj pa če bi se za trenutek vstavli in v svoje enačbe vklljučli še porabo nafte za razne izdelke? like plastiko & stuff? kko bomo to nadomestil? sicer bi blo zelo dobro jo nadomestit, glede na to da je cel križ z njo pri bio-razgradljivosti...

IMO dokler ne bomo izmili raznih replikatorjev, UC-jev, itd bomo našo bogo Zemljo spravli na kolena!

Daedalus ::

IMO dokler ne bomo izmili raznih replikatorjev, UC-jev, itd bomo našo bogo Zemljo spravli na kolena!

Sej jo lahko pol s taisto (nano)tehnologijo nazaj popravimo, tak da se jaz okoli tega ne bi sekiral kaj dosti;) Al pa spremenimo v gigantsko računalo, Thomas way0:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Thomas ::

> 2kW na gospodinjstvo je premalo.

Na gospodinjstvo je dost. Samo da sta še industrija in transport.

Kar smo pa zajeli nekako, zgoraj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Kaj pa če bi se za trenutek vstavli in v svoje enačbe vklljučli še porabo nafte za razne izdelke? like plastiko & stuff?

Malenkost. Malenkost, v primeri z "običajno" porabo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Ampak tole z gospodinstvi mi ne da miru.

Če na leto porabi cela država ~10^9 GJ, potem v enem dnveu porabi ~3 * 10^6 GJ kar pomeni 300 MJ na prebivalca (predpostavljam 10^7 prebivalstva) torej ~80 kWh/prebivalca ali ~200 kWh/gospodinjstvo (2,5 človeka na gospodinjstvo za Švedsko).

Sem se kje uštel?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Drejcula ::

Finta je v tem da se trudijo nadomestit nafto zakaj zato ker se zaloge iz dneva v dan manjšajo on nočejo čakati na zadnji dan, zato je potrebno že nekaj storit vnaprej :

zato so se zbrali , inzinerji , znanstveniki, gospodarstveniki, proizvajalci avtomobilov in ostali.

Zaj pa ni bitno če jim bo gratalo jutri ali pa čez 30 let važno je da poskušajo. Če pa pogledamo hiter razvoj kitajske in njeno število prebivalstva in kako se poraba po nafti veča iz dneva v dan pa bi še morale druge evropske države naredit podoben korak.

Kar se tiče solarne energije to je tudi prihodnost, kar je potrebno je razvit solarne celice z visokim izkoriskom glede na površino, kar nekaterim če tudi gratuje.

Če bomo pa še kar naprej čakali pa nič storili, kot to počnejo švedi pa se bomo pač vozli za 500lotaljev ali pa več na liter bencina.

Če pogledamo razvoj v zadnjih 20 letih napr: v računalništvu, avtomubilizmu zdravstvu pa tudi ne dvomim da čez 10-20 let nebojo mogli nadomestit nafte.( moje mišlenje je da jo bojo v kratkem ), en primer je že BIODISEL:)

cryptozaver ::

Težko nalogo so si zadali Švedi, ceprav pravijo da bodo 'poskusali'. Leta 80 so na referendumu odlocili da bodo opustili jedrsko energijo. Kaj jim se ostane? Plimovanje, veter, bioplin, sonce... prehud zalogaj za 15 let IMHO.

Daedalus ::

Leta 80 so na referendumu odlocili da bodo opustili jedrsko energijo.

IIRC so te plane opustili...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Thomas ::

> torej ~80 kWh/prebivalca

Kar pomeni, da je vsak prebivalec priklopljen na 3kW. Vendar ne skozi gospodinjstvo, pač pa skozi druge zadeve, predvsem.

OK.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Ja, ok, poudariti velja le, da torej govorimo o moči povprečeni čez en dan (24 h), ker te zastarele enote (Wh), so čista packarija.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Loki ::

kaj pa, ce bodo hoteli z avtomobili ven iz svedske? ali tovornjaki?
bodo namesto prtljage, tovora nosili dodatne rezervoarje za gorivo? delali 100km obvoze za tankanje?
I left my wallet in El Segundo

keber ::

Mestni avtobusi po Stockholmu že dolgo časa laufajo na zemeljski plin, etanol ali vodik. Dizelskega nisem videl prav nobenega.
Po drugi strani pa težko verjamem, da jim bo popolnoma uspelo. Čeprav so z referendumom določili 2010 rok za zaprtje jedrskih in termoelektrarn, je jasno, da se takrat ne bo nič zgodilo. In tudi pri tem novem planu mislim na podobno. Čeprav je pa res, da se v 15 letih lahko precej zgodi na področju energetike.

Drejcula ::

keber se popolnoma strinjam, je pa tak, ko bo eden pač nakaj razvil se bodo pač drugi pasli okoli tega razvoja(npr.nekega novega goriva ).

Mi tudi nismo razvili televizorjev ,računalnikov, avtomobilov jih pa tud uporabljamo no in če bodo Svedi razvili nadomestek ni bog da ga nebomo uporabljali. Lahko pa molimo da bo to čim prej, ker drugače bomo morali vsi presedlati na kolesa, ker si goriva nebomo morali privoščiti glede na naše dohodke. Jaz se že zaj uvajam in čimveč vozim kolo da me pol nebo jebal...a kondicija HAHA.

bili_39 ::

Lahko pa molimo da bo to čim prej, ker drugače bomo morali vsi presedlati na kolesa, ker si goriva nebomo morali privoščiti glede na naše dohodke


Ne paničarit preveč okrog tega. Že sedaj je diesel dražji kot neko olje, ki ga v akciji kupiš v trgovini. OK, so tu drugačni davki in dajatve, ampak je cena (največja) nafte lani IMO presegla neko logično dolgoročno ceno.

BigHugo ::

Ne paničarit preveč okrog tega. Že sedaj je diesel dražji kot neko olje, ki ga v akciji kupiš v trgovini. OK, so tu drugačni davki in dajatve, ampak je cena (največja) nafte lani IMO presegla neko logično dolgoročno ceno.


Govoriš seveda o belem olju. Olivno in bučno olje je krepko dražje od litra dizla.

Lahko pa molimo da bo to čim prej, ker drugače bomo morali vsi presedlati na kolesa, ker si goriva nebomo morali privoščiti glede na naše dohodke.


Že v osemdesetih je bila naftna kriza, pa zaradi tega je redkokdo presedlal na kolo. Sicer pa se enaka vprašanja pojavljajo pri vseh podražitvah. Samo poglej, koliko ljudi neha s kajenjem po podražitvi cigaret. Redkokdo.
LP BigHugo

Tear_DR0P ::

Electricity - production:
127.9 billion kWh (2003)
Electricity - consumption:
131.8 billion kWh (2003)
Electricity - exports:
11.5 billion kWh (2003)
Electricity - imports:
24.3 billion kWh (2003)
Oil - production:
2,441 bbl/day (2003 est.)
Oil - consumption:
346,100 bbl/day (2003 est.)
Oil - exports:
203,700 bbl/day (2001)
Oil - imports:
553,100 bbl/day (2001)
Natural gas - production:
0 cu m (2001 est.)
Natural gas - consumption:
949 million cu m (2001 est.)
Natural gas - exports:
0 cu m (2001 est.)
Natural gas - imports:
968 million cu m (2001 est.)
evo vam enih številk za nadalnje kalkulacije
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

keber ::

To je za katero državo?

Pa tile podatki mi ravno niso najbolj jasni:
Oil - production:
2,441 bbl/day (2003 est.)
Oil - consumption:
346,100 bbl/day (2003 est.)
Oil - exports:
203,700 bbl/day (2001)
Oil - imports:
553,100 bbl/day (2001)

Zakaj bi nafto najprej uvažal, nato pa izvažal?

Gundolf ::

Možno da so mišljeni derivati. Morda majo kako hudo rafinerijo gor :)

Drejcula ::

marsi kateri je prenehal kadit tak da nebi o tem.

Stepni Volk ::

Vsi vaši izračuni ne upoštevajo dejstva, da je na Švedskem že sedaj velik odstotek metanolsko gnanih motorjev (metanol pridobivajo iz biomase - stranskega proizvoda lesne industrije).
Detajle sem že posredoval v Loži, bom poiskal.

Za začetek en EDU link o Biomasi (PDF)

EDIT: Še Švedski nameni o prehodu na biogoriva (PDF)

Zgodovina sprememb…

Stepni Volk ::

BTW podobne načrte ima tudi Avstrija in zato država izdatno financira gradnjo pasvinih in nizko energetskih hiš, ogrevanje na biomaso (leseni peleti), ter ostalih obnovljivih virov.

Kombinacija sončnih celic tako za ogrevanje vode, kot pridobivanje elektrike in toplotne črpalke, pasivno hišo z nizkotemperaturnim ogrevanjem (ponavadi talno), naredi praktično neodvisno, v smislu ogrevanja.

Toplotnih črpalk je več vrst, izkoriščajo toploto zemlje, kamenin, površinskih voda, zunanjega zraka ali odpadne toplote prezračevanja.

Vse za svoje delovanje potrebujejo elektriko.

EDIT: Poleti seveda toplotne črpalke delujejo v obratno smer in hladijo hišo. Tako odpade tudi energetsko potratna klimatska naprava.

Kot rečeno, v temi o Priusu, ena povprečna Slovenska hiša porabi več energije za ogrevanje v zimskem času, kot oba družinska avtomobila v celem letu.

Zgodovina sprememb…

Tear_DR0P ::

podatki so za švedsko, ko sm jih glih par dni nazaj gledal na CIA factbooku
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Ndrej ::

Mislim da je še posebno pri nas v Sloveniji prihodnost v lesu. Vsaj na periferiji, po mestih je to malo težje.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sončna in vetrna energija je drazja kot pricakovano... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14440878 (36736) telexdell
»

Obnovljivi viri energije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
33438466 (27564) jest10
»

Eksponentna rast, izčrpavanje goriv in apokaliptična kriza (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9723149 (21291) Smrekar1
»

Jedrski reaktor za 'domačo' uporabo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16913863 (13863) Thomas

Več podobnih tem