» »

Obnovljivi viri energije

Obnovljivi viri energije

Thomas ::

Cena za "biodizel" bo kmalu prepolovljena. Tehnološki napredek v kapitalizmu pač.

Ampak že telih 15% dodatka je dovolj, da se naftni trg zamaje in strmoglavi. OPEC dosega isti efekt z zmanjšanjem produkcije za par % in cene gredo gor za precej več.

No, ga stakne nazadnje, ki bil mu je kos.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Mislim, da je Brazilija vodilna v proizvodnji etanola. 45% goriva, prodanega v tej državi je alkohol, ki ga dodajajo tudi bencinu (25%).

Currently Brazil is the world's largest producer of bioethanol, with 45% of all fuel used in cars there being bioethanol. Brazil has two fuels - petrol containing 25% ethanol and 100% ethanol. 60% of new cars sold are 100% ethanol fuelled.


tukaj
Vse je za neki dobr!

_marko ::

Tole je pa kar kopirano iz ene moje seminarske:

World Ethanol Production by Country, 2005
(Millions of gallons, all grades)

Country 2005
U.S. 4,264
Brazil 4,227
China 1,004
India 449
France 240
Russia 198
Germany 114
South Africa 103
Spain 93
U.K. 92
Thailand 79
Ukraine 65
Canada 61
Poland 58
Indonesia 45
Argentina 44
Italy 40
Australia 33
Saudi Arabia 32
Japan 30
Sweden 29
Pakistan 24
Philippines 22
South Korea 17
Guatemala 17
Ecuador 14
Cuba 12
Mexico 12
Nicaragua 7
Zimbabwe 5
Kenya 4
Mauritius 3
Swaziland 3
Others 710
Total 12,150

Figure 1. World ethanol production by country in millions of gallons in year 2005.
From the table we can se that U.S. and Brazil produced about 70 percent of the world’s ethanol in 2005. Sweden’s production is still far behind. In the table all types of ethanol are included (not only fuel).
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gruntfürmich ::

zakaj tako navijaš za etanol _marko? je to bolj ugodna varianta za pridobivat kot olje?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

_marko ::

Za etanol ne navijam bolj, ampak mi je stvar precej znana.
Predvsem iz biotehnološkega vidika.

2 mesca nazaj smo 5 študentov spisali 40 strani na to temo. Za biodizel se nisem veliko zanimal, občasno sem le zasledil, da je trenutno še ne konkurenčen in se ga proizvaja zelo malo! (0,5% vseh goriv, etanol pa 2% -- upam, da so cifre pravilne)

edit:typo
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

jozek ::

Ja, grunt tudi jaz mislim, da ima najberž bioetanol prednost. In ta je: Olja je v rastlinah malo, tudi v naboljših ojaricah ga je pod 10% (celoten biomase). Če bi oljno ogrščico poželi celo in ne samo sitih nekaj % semena, bi dobili nekajkrat več biomase, ki bi jo lahko predelali v bioetanol al kaj podobnega, tudi bioplin je verzija. Torej olja je v rastlinah malo, predelava pa ni dosti manj "zahtevna" kot pri drughih načinih pridobuvanja bio goriv.
Thomas: Sem izračunal, da 20% Slovenije posajene s sladkorno peso je dovolj, da damo Arabce in Ruse na stradež. Vsaj, kar se nas tiče.

No tle moraš upoštevat, da so to praktično vse slovenkse njivke površine, kar pomeni da bi bil narod lačen :P :P So pa še druge rezerve energije, ki se nahajajo "doma", ki bi pustile dovol prostora še za hranao.
Cena za "biodizel" bo kmalu prepolovljena. Tehnološki napredek v kapitalizmu pač.
Ampak že telih 15% dodatka je dovolj, da se naftni trg zamaje in strmoglavi. OPEC dosega isti efekt z zmanjšanjem produkcije za par % in cene gredo gor za precej več.

Mislim da sit ukaj malo preveč obtimističen. Prvo in drugo.
Predvsem drugo ne bo držalo, ker se bo nafta z zmanšanjem uporabe (razmeroma) cenila. Zelo verjetni bi bili kakšni dampinški posegi. Tukaj lahko nekaj naredi država. Predvsem z zaščito trgov biogoriv, ki so v razvojni fazi in zato občutlivi.
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

gensi ::

Kar se porabe energije tiče sta pomembni še dejstvi, da vozila, ki jih uporabljamo sedaj, energetsko niso zelo učinkovita, večina stavb pa ne zelo dobro izoliranih.

Na dolgi rok je mogoče pričakovati bistven napredek na obeh področjih.
L.P.
I.

_marko ::

Nafte je preveč, da bi zares zaživela bioetanolska produkija iz biomase. (ali pa biodizelska, itd...)

Sploh pa v Kanadi je ogromno nafte v bituemskih peskovih (tar sand). In ta nafta bo vedno bolj konkurenčna ob visokih cenah Arabcev.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

zee ::

ne bi bil povsem prepričan, ker je pridobivanje bitumenske nafte enrgijsko izredno potratno, kar pomeni, da je končni produkt precej drag.

po mojem mnenju je najboljša opcija (zaenkrat) mešanje naftnih derivatov (bencina, dizla,...) z etanolom, obenem pa spodbujati razvoj energijsko varčnih vozil (z večjim deležem etanola in manjšim deležem benzina(dizla).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gzibret ::

Ja, sej je itak vse stvar cene. Kapitalizem pač. Draga nafta vspodbuja razvoj alternativ.
Vse je za neki dobr!

zee ::

jap, in ko bo nafta dovolj draga, si bo OPEC zabil enega najlepših avtogolov v novejši zgodovini.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gruntfürmich ::

vidim da niste opravili naloge in si ogledali moje linke. torej: olja dobimo 2000 L / ha - suhe snovi ne vem ; sladkorja iz pese pa 12 000 kg / ha - druge suhe snovi pa še 10 000 kg / ha. pri tem ima sladkor 15MJ/kg, olje pa 40MJ/kg.

ne me razumeti narobe, itaq se strinjam da je ''potratno'' gojiti oljne rastline, vendar ni morda preveč komplicirano dobiti iz sladkorja in morda iz celuloze etanol, in je bolje kar to sežgati, brez pretvarjanja v etanol? in iz oljnih rastlin s prešanjem olje za pogon avtov?

thomas! kako si prišel do številke 20%.

jožek! teh 10 (20?) % površin se enostavno da dobiti s krčenjem gozda. sicer ne bi lepo izgledalo, bi pa bilo koristno.

@bi bil kr hec, če bi večina sveta čez par let rekla arabcem, da ne rabimo njihove nafte.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

sidd ::

@bi bil kr hec, če bi večina sveta čez par let rekla arabcem, da ne rabimo njihove nafte.

to čez par let nebo imelo več tako zelo veliko vpliva, saj vlagajo tile arabci dinarce v druge stvari, predvsem turizem in podobno...Ker se zavedajo da nafta ne bo večna...
Drugače pa kaj ima pri nas Petrol za nek diesel to? A nena nekaj polek mešajo, nevem koiko % ?
no idea for signature
signed
I

Thomas ::

sidd ... njihove uspešne naložbe so maloštevilne. Vse je bolj ena velika izguba, kot dobiček.

Kar je pa še večji problem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

username ::

Thomas: Sem izračunal, da 20% Slovenije posajene s sladkorno peso je dovolj, da damo Arabce in Ruse na stradež. Vsaj, kar se nas tiče.

No tle moraš upoštevat, da so to praktično vse slovenkse njivke površine, kar pomeni da bi bil narod lačen
Ni nujno. "Narod" bi v tem primeru pač s sredstvi, ki jih ne bi zapravil za uvoz "taprave" nafte, kupil krompir iz uvoza. Poenostavljeno rečeno.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Thomas ::

Torej, kako sem prišel do 20%?

Sem računal letnega pridelka 10^11 J/ha leto.

400 000 hektarov je 20% Slovenije, kar bi dalo 4*10^16 J na leto.

Iz nafte dobimo pa 3*10^16 J na leto.

No, tako sem računal.

Očitno sem bil še nekoliko konzervativen, bi bilo treba morda še nekaj manj, ampak nič hudega. Račun je v bistvu pravilen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Po tvojih številkah pridelka in kalorične vrednosti cukra, bi bilo dosti že dobrih 10%.

No big deal either way, samo Zeleni bi spet šli v luft. Jasno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Amerika uvaža 200 krat več nafte kot mi, vendar je 500 krat večja. Oni s parimi procenti površine skenslajo uvoz. Tako da OPEC potem lahko prodaja naftno župco pa cenah, nižjih od proizvodne.

Meje EU bo treba potem zastražiti bolje, kot je recimo meja ZDA - Mehika. Precej bolje. Sicer pride k nam 100 milijonov lačnih Arabcev.

Realnost je taka.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zee ::

vizogib nazivu se vzdržim strinjanja s Thomasom.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

_marko ::

A daj no, če se boš s tem strinjal boš dobil naziv?!

Tako neumni pa tud niso na S-T! Čeprav včasih presenetijo!

Drugače se pa IMO glede tega strinja precej ljudi. Tudi jaz.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

benqx ::

Eden od enegrantov prihodnosti je bioplin.iz 1ha pšenice dobimo plina za 70000 km z avtom.Predvideva se, da bo nemčija leta 2020 proizvedla toliko plina, da zemelskega ne bo potrebovala več.Več v spodnem prispevku, ki je v nemškem jeziku.

link

_marko ::

NAJBOLJ pomembna bodo zagotovo goriva za katera ne potrebujemo (velikih) modifakic motorjev.
Torej biodizel in bioetanol.

Kar se pa tiče bituemskih peskov - ko je sodček okrog in nad 30 se ta nafta precej splača.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gruntfürmich ::

benq: se ti ne zdi neumno nizko donosno pšenico gojiti za še nižje donosno pridobivanje plina, če je drugih kultur na hektar po 10 - 50 × več?

podatki za farmo pujsov ihan: iz gnojevke nastane dnevno 4000 m^3 bioplina - dnevno proizvedejo 300 m^3 gnojevke. 1 m^3 je ekvivalenten 0,7 L kurilnega olja. nekaj ga porabijo tudi za ohranjanje temperature za gnitje - menda kr velik delež (ne znam točno razbrati koliko.
tudi v organskih odpadkih se skriva dosti energije, vendar je je dosti razkropljene po kmetijah in vprašanje je, če bi se jo splačalo zbirati. morda pa le?

kako pa je z sežigalnicami odpadkov zadnje čase v evropi? so jim ''strokovnjaki'' naklonjeni ali ne? verjetno se bolj splača reciklirat; vse drugo razen plastike, katero pa je treba sežgati ali pa zakopati, ker za reciklažo ni pretirano primerna, razen za delat vrečke za smeti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

benqx ::

Hmm si mogoče pogledal tisti prispevek, ki sem ga linku.

jozek ::

Benqx tvoj link ne del, vsaj men.

Glede lačnih arabcov, ki bi navalili v evropo, če postane energetsko neodvisna pa ne vem čre res drži. Konckoncev ima raja sedaj boremalo od "naravnega bogastva" njihove dežele. Mislim da se bodo tudi prilagodili in začeli delat kakšno gorivo, ki ne povzroča tolk "problemo". Npr. pline, H2, elektriko,...
Ampak do takrat je še daleč. Sem na eni okrogli mizi vprašal nekega angleškega strokovljaka, ki je prišel malo slovencem govorit o prilagajanju na GW katerega ukrep je tudi uvajanje alternativnih virov goriv. Je rekel da je v bližni prihodnosti še tistih 20% energentov težko pričakovat, če pa bi te vire širili naprej zadanemo ob "sedanje proizvode" iz teh viroh: Hrana, krma, gradbeni les, gnojila,... V glavnem ni bil čutiti pretirano navdušen.
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

jozek ::

OK po nekaj časa se je winamp odpru ;-)

No to pomeni da bi lahko do 2020 Nemčija naredila dovolj Bioplina, da bi nadomestila zemeljski plin iz Rusije, upoštevajoč povečano porabo.
To se sliši dobro. Pa ne samo zaradi "okoljevarstva". tudi zaradi gospodarsko-politično neodvisnost evrope.
Je pa tu še Nafta in premog.
Ko smo bili v TE Šostan, sem bil kar navdušen. Tam z "pranjem" plinov in el-filti odtstranijo večino škodljivih snovi iz dima. Če ostane samo CO2 v izpuhu, kar je teoretično možno, tudi ni tak problem. Ne vem kol so v šoštanju temeljiti...
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jozek ()

gruntfürmich ::

hehe, jozek, očitno tvoj anglež ni imel niti vizije niti volje.

benq: če ti pravijo da je wunderschon in podobne in ti to use verjameš, daj to v ložo, ker tu mi ne s takimi prihajat ven. s kratkim računanjem takoj ugotoviš da je to ekvivalentno 4000 L olja. toliko dobiš tudi iz oljnih rastlin. in še tudi tisto upoštevaj kar sem zgoraj zapisal: imaš kulture z 10 × večjo energijo na hektar. zato s takmi v ložo. ker s tako slabo-energijsko-donosnimi rastlinami se ne bomo rešili odvisnosti od uvoza energentov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jozek ::

Zgleda da bomo v slobevniji dobili prve veterne elektrerne.
Vaš komentar?
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

Luka Percic ::

Škoda žic za jih povezat v centralno omrežje.

miko 55 ::

Sej se bo en zbunil pa bo vse šlo po zlu. Drgač pa ideja ni slaba. V Nemčiji je na usteznih predelih veterna elektrarna nekaj čisto običajnega. zastonj štrom, še bolje pa je v severni evropi kjer imajo kar cela polja veternih elektrarn
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

_marko ::

->zastonj štrom

Dražji od skoraj vsakega drugega štroma, verjemi.
Investicija je predraga.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gzibret ::

> Zgleda da bomo v slobevniji dobili prve veterne elektrerne.

Energetsko je to tako nizek prispevek da me čudi, kdo je sploh šel investirat v to. Kakšen sklad RS, ki zna razmetavati z denarjem >:D

Glede drugih alternativnih virov se mi zdi biomasa še najboljša rešitev. Če bi recimo vsi ogrevali na les, bi IMO že kar veliko prišparali tiste nafte.

Še ena alternativna rešitev, ki ni vir energije pa je zmanjšanje porabe. Ogrevanje vode na les ali plin, ogrevanje prostorov na podlagi kurjenja in ne elektrike, varčne žarnice, računalniki, hladilniki, kuhanje na plin....

V glavnem je iMO kratkoročna rešitev v zmanjševanju porabe električne energije, tako v industriji, kot v gospodinjstvih. Pa kakšna akumulacijska hidrocentrala, 2 ali 3, kamor bi shranjevali nočne presežke energije.
Vse je za neki dobr!

TESKAn ::

Nuklearko v vsako vas. Pa toplarno, magari na plin. Pa ti daje toplarna štrom, tistih neizkoriščenih 60% energije pa lahko vsaj del porabiš za ogrevat vodo in bajte.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

perci ::

IMO najbolj bi bla nuklearna toplarna.

gruntfürmich ::

ja, spet bo nekdo ki je bogat še več zaslužil. itaq da ti vse to plača država, drugače bi bila elektrika predraga. ima sploh smisel podpirat neko drago ''zeleno'' elektriko? bedarija.
očitno so še rezerve v sloveniji - v denarju seveda.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

veliko energije bi prešparali, če bi bilo obvezno na VSE hiše dati boljša okna in minimalno 10 cm izolacije in kolektorje za sanitarno vodo gret.
in še moj najljubši predlog: omejiti nazivno moč avtomobilov. ;)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Luka Percic ::

V Nemčiji je na usteznih predelih veterna elektrarna nekaj čisto običajnega.


Jup, ravno o tam je prišlo poročilo, da se jim odaljenih veternih elektrarn sploh ne splača priklapljat v centralno omrežje.

Kajti njihova postavitev je ponavadi bolj daleč od omrežja.

Ampak kaj čmo, politika taka poročila vestno prikrije, zamenja "poročevalca", mediji pa jim z veseljem pomagajo, saj baje z tem omogočajo boljši jutri.
NOT.

_marko ::

->veliko energije bi prešparali, če bi bilo obvezno na VSE hiše dati boljša okna in minimalno 10 cm izolacije in kolektorje za sanitarno vodo gret.

IMO ravno obratno, bili bi na zgubi, če bi dajali kolektorje na vsako hišo. Vsaj kratko in srednjeročno.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

perci ::

IMO ravno obratno, bili bi na zgubi, če bi dajali kolektorje na vsako hišo
Eno so fotocelice, drugo pa kolektorji za vodo.

Hudo prav lahko kolektorji pridejo obmorskim hotelom in vecjim kompleksom. Tam je veliko sonca in velika poraba vode. Se zna poznat srednjeročno sigurno. Kratkoročno se pa itak redka stvar splača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

gruntfürmich ::

kolektorji kot jih jaz omenjam bi bile samo cevi, lahko plastične, lahko barkene ali železne pobarvane v črno barvo in dane na streho. kaj je tu tako dragega da se ti ne bi zelo hitro povrnilo, ne vem. črpalka pa je tudi poceni - nekje do 100€, max 200€ (grundfos). vem pa da nekateri že narejeni kolektorji stanejo nesramno veliko, kateri pa so samo za bogataše.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

TUKAJ je toplotna črpalka, in kolikor vidim, se nekako ne isplača - energijsko: 600W vhodne moči, 1850W izhodne moči, 300% izkoristek. če je izkoristek elektrarne 33%, je izkoristek do uporabnika max 30%, torej dobimo izkoristek 90%. toliko in še več pa že imajo sodobne peči!? malo hecno

TU pa vidimo kolektorje od gorenja. CENIK: niso pa ravno poceni, kar je zelo slabo. je bolje jih kr doma izdelati.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dr.J ::

http://environment.newscientist.com/channel/earth/mg19125701.200-fuels-gold-big-risks-of-the-biofuel-revolution.html
(polno besedilo je verjetno že dostopno preko ebsco hosta)
Notri piše, da bi Evropa za nadomestitev nafte z biodizlom potreovala >70% obdelovalne zemlje zasajeno z repico. Ampak potem bržkone zmanjka hrane.

Laže se mi zdi doseči zmanjšanje porabe z bolj učinkovito izrabo obstoječe energije iz z izogibanjem nepotrebne porabe.

Luka Percic ::

z bolj učinkovito izrabo obstoječe energije iz z izogibanjem nepotrebne porabe.


Joj, bruhal bom, tako slabo mi dela, ko nekateri spet želijo intervencijo države, ter porabo dodatnih € za plačilo novih državnih prisklednikov.

WarpedGone ::

Se strinjam. Edino smisleno bi blo rahlo spodbujanje 'prenosa' porabe dnevnih porabnikov na nočni čas.

Edit: na primer z OBČUTNO (recimo 5x) cenejšo električno energijo med 0:00 in 4:00.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

jozek ::

Joj, bruhal bom, tako slabo mi dela, ko nekateri spet želijo intervencijo države, ter porabo dodatnih € za plačilo novih državnih prisklednikov.

Luka a lahko vsaj delno utemeljiš svoje zgražanje?
>>spet želijo intervencijo države,
Kdo je to rekel? In kaj je v intervenciji države tako slabega. Ne nazadnje se imaš "intervencijam" države zahvaliti, da se lahko voziš v varčnih in VARNIH avtomobilih (napram ameriškim).
>>novih državnih prisklednikov.
Kdo na bi to bil in KDO je omenjal da bi kdo kaj od države dobil? Kaj in kako naj bi kdo "prisklednil" državi?
Tole pa bi zahtevalo "državmno intervencijo" in to kar precejšno.
Edit: na primer z OBČUTNO (recimo 5x) cenejšo električno energijo med 0:00 in 4:00.
Mislim pa da nekaterim ne diši:
z bolj učinkovito izrabo obstoječe energije iz z izogibanjem nepotrebne porabe.
Ker so preveč razvajeni na svoj potrošniški način življenja.
In res ne razumem kako lahko omenjeni način varčevanja energije stane. ? Če nekdo pokuri manj šroma/bencina/nafre,... potem ima lahko samo manjši račun, a ne? Zato se tudi še ni potrebno odpovedati "pridobitvam civilizacije". V čem je problem?

Vodik je alternativa samo za Hollywood: Tukaj desno podaj video: Osmi potnik: Chevrolet Sequel :\
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jozek ()

Ch4N93 ::

Ni nam lahko...

WarpedGone ::

Elektrika NI VIR energije ampak le oblika energije primerna za transport.
Vodik NI VIR energije ampak le oblika energije primerna za transport.

Katera oblika je bol primerna za distribucijo je svoje vprašanje.

Viri energije so fosilna in jedrska goriva, sončno sevanje, gravitacija nebesnih teles in geotermalni viri.
Zbogom in hvala za vse ribe

Luka Percic ::

Kdo je to rekel?


Laže se mi zdi doseči zmanjšanje porabe z bolj učinkovito izrabo obstoječe energije iz z izogibanjem nepotrebne porabe.


No, jaz v tem vidim ravno to. Z malce domišljije in izkušenj.
Zmanjšanje porabe pomeni da nam bodo eni strici hodili okoli, ter nam nabivali dodatne prispevke, ker naša hiša ni "varčno" zgrajena.
Zakaj je tega treba?
Sej če ni varčno zgrajena bom itak več goriva porabil, ter tako plačal svojo "neumnost".

In kaj je v intervenciji države tako slabega. Ne nazadnje se imaš "intervencijam" države zahvaliti, da se lahko voziš v varčnih in VARNIH avtomobilih (napram ameriškim).

No, varnost naj nam le zagotavljajo, saj zato jih plačujemo. Da nas bodo pa prisilili da moramo ugašat luči, ter nameščat 3x dražja okna, če to ne želimo...
Zakaj so intervencije slabe?
Ker tejle strici ne kurijo svojega denarja. Ampak naš denar.
Čisto preprosto.
In zato ti velikokrat odtegnejo denar in ga namenjajo recimo zelenim blodnjam, le zato ker je to popularno.
Saj veš, volitve pa to.
Kar se pa varčnih in varnih tiče;
Kdo si ti da mi boš zapovedoval koliko goriva lahko porabim?!
A mam kvoto tudi za zobno pasto?!
In še to od kje ti ideja da avtomobili v USA niso varni?

Kdo na bi to bil in KDO je omenjal da bi kdo kaj od države dobil? Kaj in kako naj bi kdo "prisklednil" državi?

Recimo proizvajalci varčnih žarnic,arhitekti/graditelji varčnih hiš(nekaj sem slišal da morajo v avstriji vsako novo hišo zgradit "varčno"), razni nadzorniki, prodajalci "celovitih ekoloških rešitev", itd..


Ker so preveč razvajeni na svoj potrošniški način življenja.

Aha, kolko zobne paste lahko potem kupim?
Kaj a če mi malo s krtačke dol pade moram pobrat?!
Moje potrošniško življenje ni tvoja skrb, ok?
Še manj pa državna.
Zanimivo kako bi nekateri intervenirali, ker so ljudje baje neumni, pa nevejo kaj rabijo.
Lej, potem najbolje da interveniraš pri volitvah.
Saj ljudje so neumni pa nevejo kaj rabijo ane?!
;(

In res ne razumem kako lahko omenjeni način varčevanja energije stane. ? Če nekdo pokuri manj šroma/bencina/nafre,... potem ima lahko samo manjši račun, a ne? Zato se tudi še ni potrebno odpovedati "pridobitvam civilizacije". V čem je problem?

Seveda stane, saj drugače bi vsi varčevali. Odjeda nam dragoceni čas in denar(varčne "rešitve" so kratkoročno dražje, remember?), ki bi ga lahko porabili za kaj drugega, veliko koristnejšega.
Sej bom vprašal drugače; zakaj ljudje ne varčujejo če je tako zelo poceni in oh in sploh?
ZATO KER SE JIM NE SPLAČA!

Ko se jim bo pa splačalo, pa bodo že sami začeli varčevat.
(imo marsikdo se je že)
Nerabimo nobenih državnih intervencij ok?

jozek ::

Ti si pa res preplašen. Vsi ti samo slabo hočejo?
No tale diskusija ni za v Z&T. Sorry ker sem se ti pustil zavesti.

Ostanimo pri Tehnologiji, OK? Ja, virih in "oblikah" energije.
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

gzibret ::

> Zmanjšanje porabe pomeni da nam bodo eni strici hodili okoli, ter nam nabivali dodatne prispevke, ker naša hiša ni "varčno" zgrajena.
Zakaj je tega treba?

Ni nujno. To lahko dosežeš kar s položnico. Recimo, uvedeš model linearne (ali pa eksponentne) rasti cene kilovatne ure v odvisnosti od porabe.
Vse je za neki dobr!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanje naftnih zalog v svetu (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15414265 (9916) Karaya 52
»

Biogoriva bolj onesnažujejo okolje kot fosilna goriva

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
476343 (4633) Pyr0Beast
»

Aluminij za proizvodnjo vodika. (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7724730 (22492) gruntfürmich
»

Švedska po letu 2010 brez odvisnosti od nafte? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
775840 (4622) Ndrej

Več podobnih tem